s Rabobank S Soest V Dan hebben wij een lening naar wens. Kerkorgel voor Kozle I 10% KORTING j Wildschut Optiek ïrschool Petrus- en Paulusparochie: 'Een stukje bakermat van het christendom' 1 ACTUEEL Dit weekend afsluiting feestweek Petrus en Paulusparochie De huwelijksnacht? £oeh van Walsem Gemeenteraad talmt met verhuur van slakkehuis aan kunstenaars tuin luur te zijn! itechnisch uro baarn Een andere auto. Nieuwe meubels. De verbouwing van een huis Wie geld wil lenen moet bij de Rabobank zijn. Dat is wel zo ver trouwd en u vindt er verschillende voorde lige leenvormen. Als u even belt of langskomt, rekenen wij u precies voor hoeveel u kunt lenen. En samen met u kijken we welke lening het beste bij u past. Zo houden we terdege rekening met uw persoonlijke wensen en omstandig heden. Maatwerk noemen wij dat. Bel of kom even langs als u wilt weten wat uw leenmogelijkheden zijn. Onze adviseurs staan voor u klaar op onze kantoren. SOESTER COURANT PAGINA 5 DE TROMSLAGER Voor uw kompleet verzorgde barbecueparty 02155 - 22871 Die fotograferen we niet, maar van uw huwelijksdag maken wij 'n schitterende reportage Bijzonder transport via vereniging SKK ZUIDPROMENADE 14 SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 SERENGETI ZONNEBRILLEN SERENGETI® DRIVERS I bij Wildschut op de I gehele kollektie zonnebrillen -^jjjNA4\frOENSDAG 2 JUNI 1993 Tentoonstelling in Museum Oud Soest ormatieles Spithoven Houben: Petrus Paulus? Tijdgebonden Bruidsreportages en fotografie Telefoon: 02155-18071 Voorjaarsconcert Braamhagekoor Ook Rode Kruis en Ton Paauw 'in de markt' Vrouw raakt meer dan 300 piek kwijt Wie wat te zeggen heeft, doet dat in de Soester Courant Doe eens een wens. Telefoonnummer algemeen 02155-96333 Kantoren: Kerkplein, 02155-96300 Soesterbergsestraat 14, 02155-96310 Koninginnelaan 28, 02155-96320 Smitsweg 4, 02155-96330 Tamboerijn 3, 02155-96340 tenten/stoelen/tafels/bediening modernste barbecue-apparatuur aantrekkelijke prijzen *onsv* bel vrijblijvend voor informatie Steenhoffslraat 58 Ook uw adres voor salades, luxe hapjes en ontbijtservice. In het komende weekeinde viert de Petrus en Paulusparochie met tal van activiteiten haar 300-jarig bestaan. Het programma ziet er als volgt uit: Vrijdag 4 juni: Zangkorenavond Op vrijdagavond 4 juni om 20.00 uur zal in de Petrus en Pauluskerk een ko renavond worden georganiseerd waar aan acht zangkoren hun medewerking verlenen. Deelnemende koren zijn het Jongerenkoor Soest, het N.P.B. -koor, Cantate Domino, The Messengers, Chr. Gem. Koor 'Juliana', Cantorij van de Oude Kerk Soest, Kerkkoor Maria- kerk Soestdijk en het R.K. Zangkoor St. Cecilia van de Petrus en Paulusparo chie zelf. Zo'n 300 zangers en zangeres zullen aan deze avond meewerken. Elk koor zal enkele nummers verzorgen, waarna tot slot alle koren gezamenlijk het 'U zij de Glorie' zullen zingen. Ge zien het grote aantal uitvoerenden was er slechts een beperkt aantal toegangs kaarten geschikbaar, die tijdens na de vieringen in het afgelopen weekend zijn uitgereikt. Zaterdag 5 juni: Vesper Zaterdag 5 juni om 19.00 uur zullen in de Petrus en Pauluskerk de Vespers worden gehouden. De Vesper is een avondviering met gezangen en lezin gen, veelal de psalmen. De Vespers wordt met name in kloostergemeen schappen ppvierd alhoewel vroeper. toen de eucharistievieringen altijd in de ochtend plaatsvonden, ook in vele pa rochies 's avonds de Vesperdienst werd gehouden. Na afloop is er koffiedrin ken in het Gildehuis, alwaar de RKJS rond 21.00 uur een korte cabaretuit voering zal verzorgen rondom het the ma 'parochieleven'. Vanaf 21.30 uur organiseert de RKJS een feestavond in het Gildehuis. Zondag 6 juni: Eucharistievie ring Zondag 6 juni wordt de feestweek afge sloten. Om 11.00 uur is de Plechtige Eucharistieviering in de kerk, gecele breerd door Mgr. J. de Kok, hulpbis schop van Utrecht, met diverse conce lebranten. Het thema van de viering is 'geloven de eeuwen door'. Aansluitend zullen er in de kerk enkele toespraken worden gehouden, waarna het gilde- korps van het Groot Gaesbeeker Gilde op het Kerkplein een vendel-/muziek- show verzorgt. Daarna trekt ieder naar huize St. Jo- seph, alwaar de koffie klaar staat in het Gildehuis, de tentoonstelling over de parochie in het Museum Oud-Soest kan worden bezocht en voor de kinde ren Kinderspelen worden georgani seerd op het parkeerterrein nabij het Gildehuis. In de loop van de middag zullen ook de prijzen worden uitgereikt van de tekenwedstrijd die op de Mon tessorischool is georganiseerd. Op eerste Pinksterdag, 's morgens om 04.00 uur, is een bijzonder trans port vertrokken vanuit Soest. De vereniging SKK heeft met financiële steun van de leden van de club van 100 (binnen SKK) de beschikking ge kregen over een uitstekend kerkorgel. Dat orgel wordt gebracht naar de in aanbouw zijnde r.k. kerk in Blachownia, even buiten de bebouwde kom van Kedzierzyn/Kozle. Deze nieuwe kerk wordt in het eerste week einde van juli officieel in gebruik genomen, maar de financiën om een kerkorgel aan te schaffen ontbreken. De vereniging SKK maakt de kerk nu compleet. Het is ook voor de vereniging SKK een bijzondere activiteit, maar wel passend bij de contacten die de vereniging heeft in Polen. Soms door een toeval, waar dan op wordt ingegaan. Ook tijdens een transport op 3 april werd al een kerkor gel gebracht naar Kedzierzyn/Kozle. Uit de nalatenschap van de heer Tho mas kreeg de vereniging de beschikking over een zwaar Hammond-orgel, dat nu onder de naam 'Thomas-orgel' in de nieuwe kerk Piastow in Kedzierzyn/ Kozle in gebruik is. Er zijn echter twee kerken in aanbouw in Kedzierzyn/Kozle en er ontstond enige verwarring bij de Poolse vrienden waar dit orgel een plaats zou kunnen krijgen. De vereniging heeft toen toege zegd zich in te zetten voor een tweede orgel, nu voor de kerk in Blachownia. Het resultaat, een tweede orgel, staat dus nu ook in Kedzierzyn/Kozle. Een actie van de vereniging SKK waar velen in Kedzierzyn/Kozle, zeker gezien de religieuze tradities, plezier van hebben. Het is niet alleen het transport dat deze reis van SKK naar Kedzierzyn/Kozle bijzonder maakt. Met voorzitter Bert Krijger reisden mee Bram Portengen, kunstschilder in Soest en lid van de cul turele vereniging Artishock, en Eduard Blijdorp en Hans Bijl, docenten aan De Lasenberg School (terrein Van Arkel Instituut) in Soest. Bram Portengen, ook bekend als voor malig gemeente-ambtenaar, neemt deel aan een internationale kunste naarsmanifestatie in Kedzierzyn/Koz le. Twee weken lang (van 31 mei t/m 13 juni) trekken 15 kunstenaars (voorna melijk kunstschilders) met elkaar op om werken te maken die te maken heb ben met architectuur, ruimtelijke orde ning en milieubesef, en industriële acti viteiten. Kunstschilders uit Polen zelf, Rusland, Tsjechië, Duitsland en Hon garije werken intensief samen. De orga nisatie van deze manifestatie die voor de 14e keer wordt gehouden wordt ver zorgd door de gemeente Kedzierzyn/ Kozle, de kunstkring Opole (regio) en de chemische industrie Azota. School nr. 4 Eduard Blijdorp, adjunct-directeur, en Hans Bijl, leraar van De Lasenberg School, zullen de officiële heropening bijwonen van de School nr. 4 in Ked zierzyn/Kozle. Deze buitengewone school voor moeilijk lerende kinderen en kinderen met opvoedingsmoeilijk heden zoekt naar samenwerking met een school in Soest. Er is al enige maan den correspondentie tussen beide scho len. School nr. 4 in Kedzierzyn/Kozle krijgt ook een nieuwe naam: Academi ca Jana Brwechwy (een bekende Poolse schrijver van jeugdverhalen). Eduard Blijdorp en Hans Bijl zullen de moge lijkheden inventariseren van samen- werking met deze school. Er is ook ge legenheid om te onderzoeken welke deskundigheid het Van Arkel Instituut kan bieden aan onderwijs en opvoe ding. De vereniging SKK bevordert waar mogelijk de contacten tussen Soest en Kedzierzyn/Kozle, maar continueert ook de gebruikelijke activiteiten. Zo zullen er deze week ook drie braille machines worden uitgereikt om blinde kinderen in Kedzierzyn/Kozle in staat te stellen het normale onderwijs te vol gen. Blinde kinderen houdt men bij voorkeur binnen het reguliere onder wijs, maar daarvoor zijn wel hulpmid delen nodig. De drie braille-machines zijn ter beschikking gesteld door het Bartimeus Instituut in Zeist. Bert Krijger probeert het orgel uit, dat naar Kozle is getransporteerd. VRAAG DEMONSTRATIE VAN DEZE NIEUWE OPZIENBARENDE ZONNEBRII Mavo Soest aan de Vale- maar bij uitbreiding zal er Jen naar meer locaties in de :n. maf vijf jaar kunnen zich voor een speelplaatsklas ewerkt aan het vasthouden len van de fantasie. Daar- er aan samenspel gewerkt ken van toneelstukjes, ver fhalen bedenken. i a tien jaar kunnen kinde- eaterklas 1.' Hier wordt ge in (veelal zelfbedacht) stuk. route naar een uitvoering •zig zijn met stemvorming, rama en mime door diverse t oudere jeugd is er 'Thea- lier leert men omgaan met n en rolinterpretatie. Naast nen ook tekstschrijven, zin gen. Aan het einde van een It het stuk opgevoerd in een heaterklas 2 is er voor een ntal jongeren die dromen oepsopleiding de mogelijk- e te doen aan een voorselec- podiumklas. Een klein aan- na een auditie opgeven voor jaar. Na dit jaar wordt er sa- leerling bepaald of profes- irtgang zinvol is. Hiervoor vel 15 jaar of ouder zijn. andere lessen is er geen au- voor de Cabaretlessen. De ünkunstenaar Marius Mon- oldoende belangstelling ca- gaan verzorgen. Ten slotte t theaterkoor. geeft op zaterdag 5 juni een •rmatiedag voor belangstel- e Mavo Soest aan de Vale- Kinderen vanaf 5 jaar zijn 10.00 uur en kinderen van- i 11.00 uur. Kinderen kun- r meedoen en kennismaken inten. Men kan zich eventu- 'en voor het nieuwe Iesjaar f cursus in juni. Ook de ou- ?orgers zijn van harte wel- eel wat Soesters woonden afge- pen maandag - Tweede Pink erdag - de officiële opening bij pil de tentoonstelling "Katholiek ren in Soest van de middeleeu- en tot heden". De expositie is in- ericht naar aanleiding van het JO-jarig bestaan van de Petrus- en Paulusparochie en geeft in beeld en geschrift een goed over zicht van de plaatselijke katholie- ke geschiedenis. Museum-voorzitter Anton van den Dijssel herinnerde in zijn welkomst woord aan het feit dat er bij het 250-ja- rig jubileum van de parochie (in 1942) al een 'kink in de kabel" was gekomen 'Omdat het toen oorlog was, en dat vorig jaar de viering werd uitgesteld wegens het overlijden van pastor Gerard v.d. Beek. In zijn stijl wees Van den Dijssel erop dat het verleden altijd maar een *stukkie" is vergeleken bij de toekomst Van mens en kerk. Kort noemde hij vervolgens enkele fei ten die onderstreepten dat er ook vóór de totstandkoming van de parochie in 1(692 al een "roomse" kerk in Soest jtoet zijn geweest. "Dik 1000 jaar eer ier had keizer Koenraad II de 14 hoe- jen van Zoys al in leen gegeven aan bis shop Bernulfus, dus er was toen sprake ïan een kerkdorp." Pas in de kerstnacht |an 1890 - bij de beeldenstorm - ver- >or katholiek Soest zijn kerk (nu de )ude Kerk) aan de aanhangers van de Ifnieuwe leer", de protestanten. Nu pastor v.d. Beek er niet meer bij kon zijn viel de eer van de opening te beurt aan de pastores Jan Houben en Cor Spithoven - "twee kleintjes maken één grote", aldus v.d. Dijssel - die als eer sten het gastenboek mochten tekenen en onderling maar moesten uitmaken wie met de gouden sleutel de expositie zou openen. Van den Dijssel vergeleek de beide pastores met de naamgevers van de kerk, de apostelen Petrus en Paulus, en in dat spoor ontfermde Spit hoven zich alvast - als Petrus - over de sleutel, om die vervolgens over te geven aan zijn collega Houben, omdat hij vond dat die - als Paulus - wat meer aan de weg timmerde. Voor de opening bedankte Van den Dijssel allen die voor en achter de schermen aan de expositie hadden meegewerkt, en deken F. Zwarts bracht alvast zijn gelukwensen aan de jubile rende parochie over. Volgens Zwarts maakt Soest deel uit van de "bakermat" van het christendom, dat vanaf de 7e eeuw ook vanuit deze streken door An gelsaksische monniken werd verspreid, en dat van geslacht op geslacht niet al leen een inspirerende kracht was ge weest, maar ook een uitdaging om door te geven, zodat nieuwe generaties in dat spoor verder gaan. Pastor Houben opende vervolgens de deur van de expositieruimte met de gouden sleutel. Hij stelde vast dat de tentoonstelling inzicht geeft in de eeu wenlange geschiedenis van het christe lijk geloven in Soest. "Kleine mensen wisten zich getroost, geïnspireerd en uitgedaagd door het grote verhaal van God, in vreugde en verdriet." Volgens Houben is het beeld dat de ex positie van het katholieke leven geeft wel enigszins tijdgebonden: "We kun nen ons nu niet meer voorstellen dat er vroeger vijf tarieven waren voorbeen kerkelijke uitvaart - als je geld genoeg had, kreeg je de hele kerk in het zwart en acht paarden voor je lijkkoets, en zelfs 25 jaar geleden zou iedereen voor gek versleten zijn die had durven bewe ren dat een pastor nog eens in gezel schap van vrouw en kinderen naar bui ten zou treden. We zoeken nieuwe vor men en symbolen, maar het Verhaal gaat door..." De tentoonstelling is tot en met aan staande zóndag gratis in het museum te zien, op de gebruikelijke openingstij den (zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur), maar ook op twee extra avonden: woensdag 2 en donderdag 3 juni van 19.00 tot 21.00 uur. Daarna kan men de expositie nog tot en met zondag 4 juli zien op de normale ope ningstijden en tegen de gebruikelijke toegangsprijs. Op de eerste dag van de expositie trok Museum Oud-Soest niet minder dan 180 bezoekers. mm an Soest vandaan. En die ruggen om weer thuis te Ie winnende duiven hoge -nendaal klokte de eerste U nieter per minuut en nende duif van T. Klomp 25 meter per minuut. Bij en. De topper noteerde 7 23 38 39 40 57 89 91 93 i Es: 2 9 37 41 67 110 117; de Beer: 3 444671 86 132 Iree: 4 10 12 17 3145 50 83 ';J.P. Stam: 5 6 1928 3032 ;t: 1 2 3 10 12 19 20 22; H. J 8 9 11 16 17 21; Comb. 5 24; D. Huisman: 6; L. 4 18 23; A. van Hornsveld: De gemeenteraad heeft het voor genomen besluit over de verhuur van het slakkehuis (het kunst bouwwerk aan de Dalweg) als ate lier vorige week voor zich uitge schoven. Dat gebeurde omdat CDA, VVD en PvdA het nog steeds niet eens zijn met de huur prijs, maar ook omdat zich op het laatst nog een andere kandidaat meldde voor het gebruik van de ruimte: het plaatselijke Rode Kruis. Eerder.waren er uit de raad - evenals door CDA-wethouder Jan Menne - al vraagtekens gezet bij de huurpijjs van 200 gulden (per persoon), die de beoogde huurders van het atlier in het inwendige van het slakkehuis op tafel moeten leggen. Volgens Menne lag dat bedrag ver onder de "marktprijs" en hoewel Visser inmiddels had uitgezocht dat dat wel meeviel, stak de raadsmeer- derheid de kunstlievende wethouder nog graag even deze stok tussen de be nen. Daarbij kwam het briefje van het Rode Kruis, dat diezelfde dag via burgemees ter De Widt was binnengekomen, goed van pas. Het Rode Kruis verliest bij de opheffing van Molendael Soest (Zon negloren) straks ook het gebruik van de villa de Zonheuvel en is al enige tijd op zoek naar een vervangend onderdak. De colonne is weliswaar - na onderlinge twisten -opgedoekt en het materiaal daarvan overgedragen aan de afdelin gen in de regio, maar het Rode Kruis heeft ook nog behoefte aan ruimte voor het Welfare-werk (magazijn en kan toor) en de bloedbank (1150 donoren per jaar), en ruimte voor (kleine) verga deringen en een steunpunt voor de ver zorgingstaak bij het plaatselijk rampen plan, zoals voorzitter H.D. Huigen schrijft. De raadsleden vonden een ko pietje van zijn brief op tafel, waarin het Rode Kruis laat weten ook wel 400 gul den per maand te willen betalen. Koren op CDA-molen Vooral voor het CDA kwam het brielje als geroepen, want de partij heeft zich vanaf het begin tegen de artistieke be stemming van het slakkehuis verzet. De valreep-actie van het Rode Kruis was dan ook koren op de molen van de christendemocraten, en fractievoorzit ter Kees Verheus deed direct het voor stel om de besluitvorming uit te stellen. Hij kreeg daarbij de steun van PvdA en VVD, die het resp. oneens bleken met de prijsberekening van Visser en het feit dat in "Op 't Hoogt" al met zoveel woorden stond dat de kunstenaars Jean-Marie van Staveren en Bert Kin derdijk de toekomstige huurders van de atelierruimte zouden zijn, wat Günther Plomp "onbehoorlijk" vond, omdat de raad dat nog moest besluiten. Desgevraagd liet Menne nog even we ten dat hij zelfs gesterkt was in zijn ver zet tegen het plan van collega Visser. Alleen Harry Witte (Gemeentebelan gen) en Loet Jansen (D66) vonden uit stel onzinnig, maar dat legde geen ge wicht meer in de schaal. Inmiddels heeft ook de beeldende kun stenaar Ton Paauw - tot voorkort huur der van het Anna Paulownahuis - zich als kandidaat-huurder van het slakke huis gemeld. Hij heeft de wethouder la ten weten zelfs wel een bedrag van 700 gulden per maand te willen betalen als hij in het slakkehuis zijn nieuwe "Bill board-galerie" kan vestigen. Die moet dan de opvolger worden van de galerie aan de Burgemeester Grothestraat, waar binnen afzienbare tijd een perma nente expositie wordt ingericht van het werk van naaldkunstenares Cécile Dreesmann, die er ook bovgn gaat wo nen. matie: Peter v.d. Bunt of tel. 033-562169 of 03410- Op 25 mei gaf het Braamhagekoot o.l.v. Gerard v.d. Schepop het jaarlijkse vooijaarsconcert. Onder grote belang stelling werden tal van lenteliederen ge zongen, waaruit bleek dat de dirigent opnieuw kans had gezien een zeer af wisselend programma in te studeren. Het resultaat was, zoals altijd, voortref felijk. Mevrouw E. Huynink-v.d. Burg bege leidde op sublieme wijze. De mezzo sopraan zong o.a. "Edelweiss" en ande re liederen uit "The Sound of Music" en kreeg een warm applaus, evenals de jeugdige violiste Sanneke de Graaf en haar iets oudere zusje Joeliska de Graaf, die de dwarsfluit bespeelde. Het valt bij elk concert van dit koor weer op dat het zich niet beperkt tot Ne derlandse liederen, maar ook Duitse, Franse en Engelse liederen ten gehore brengt, hetgeen bewonderenswaardig genoemd mag worden. Een inwoonster van Soest (71) is meer dan driehonderd gulden kwijtgeraakt, doordat haar portemonnee werd gesto len. Dat gebeurde woensdagmiddag in een schoenenzaak aan de Van Weede- straat. De portemonnee werd later op de dag in Baarn teruggevonden, maar de dief had het geld er wel uitgehaald. iag de wtuin, zoals 'laats, oprijlaan, nk, schuurtje, Jitenverlichting, enz. voor een werpen en

Soester Courant | 1993 | | pagina 5