rs ezone 3 NU IS. TECHNIEK I N E WEGING IJ SCHOEMAKE R VMAT Vintig-jarige De Schakel viert feest iymposium onderstreept noodzaak van 'één loket' voor ouderenzorg Soest m» crant! 1 f Vlaamse expressionisten in 'Kunst aan de dijk' Kortenhoef FUNSHOPPlNG BIJ Laat niets te Woonwensen over bruids- REPORTAGt ïdianendag, zwemmen, theater en lekker eten Fw 'Lappendeken is een doolhof geworden' ninde zenkrant. s'echfs Voor alle zekerheid! Tentoonstelling 15 t/m 26 juni 1963 1993 Wil» van Hoorn Getuigen gezocht van aanrijding Installatie niet veilig in caravan Kinderbijslag voor werkloze schoolverlaters )ENSDAG 2 JUNI 1993 SOESTER COURANT Foto-Video Herman van Dan, T*1' MISS - PAGINA 7 :oep rarigmg.TOör Protestants-1 100-jang bestaan vieren, bileum is het bestuur reen tentoonstelling met I te organiseren, p zoek naar oude school de documenten. nto's of andere len van één der onder de ;cholen dan kunt u zich cers, JM Soest vallen de volgende van Prinsterer, De Savorin 'i', Prof. J. Waterink, Op De Schakel is het vandaag, lorgen en overmorgen feest. De >enbare basisschool bestaat intig jaar en dat wordt gevierd in rond het gebouw aan de Klaar- faterweg. Ter gelegenheid van het ierde lustrum is een speciaal pro- ammablad gemaakt. •e leerlingen van De Schakel konden vanmorgen al een ballon oplaten. Te vens deden ze mee aan een levend Gan- zebordspel. Ook morgen wordt er ge vierd. Dan wordt een Indianendag ge houden. Het is de bedoeling dat in de Lange Duinen een Indianendorp ver rijst, maar het schijnt dat daarvoor nog al wat hindernissen moeten worden ge nomen. Tussen de middag scharen de kinderen en het schoolteam zich in de IDiverse Paarden en Hondenshows Kinderspceldorp 1R0 De bank -Holland Ons j no Ha met c.v.-gas en bijge- itie grenzend aan weer- ied. m2, heeft een vrij uitzicht svelden die de overgang delgebied. van rust en groen be- Jtoverbindingen met on- /ersum en Amsterdam, ormige living met open let en grote hal met vide. ikamers, badkamer en grote bergzolder, ^functioneel, oppervlak- iw- en dakisolatie. illa met c.v.-gas en grote eve villawijk van Ermelo. net gazon, terrassen en tan. Totaal grondopper- ig, zitkamer, eetkeuken 2 kelders, toilet en hal. amers, zeer luxe badka- bidet, separate douche ng: zolder met fraaie ka- 'blieme architectuur en -■rhoud. an uitgestrekt natuurge- luten van het Gooi en [n grote eendracht en met nieuw elan gaan de diverse instellingen voor de tuderenzorg in Soest (en Baarn) in de komende tijd ernst maken met het itreven naar een centraal meldpunt: de "één-loket-functie". Dat is hard lodig ook, want op dit gebied heeft de wildgroei geleid tot een onover zichtelijke lappendeken, die langzamerhand is uitgegroeid tot een com- ilete doolhof. De zorgverleners, maar vooral de ouderen zelf, zien door de bomen het bos niet meer. 9 Mie betrokkenen blijken het met dit jiobele streven eens te zijn. De vraag is alleen of dat voldoende zal zijn, of dat er (nog meer) "druk op de ketel" nodig is om de instellingen te bewegen tot nau- vere afstemming en samenwerking. jNog te veel opereren de instellingen - nede onder druk van de overheidsbe zuinigingen - als zelfstandige "konink ijkjes", die vooral gericht zijn op het in itand houden van de eigen organisatie ;n zich daardoor te weinig bekomme- en om het belang van de ouderen. Ho pelijk zal dat nu snel gaan veranderen. ÏDat mag tenminste hoopvol worden af geleid uit het symposium dat de geza menlijke ouderenbonden van Soest vo rige week, ter gelegenheid van het Jaar van de Ouderen, in de raadzaal van het Igemeentehuis organiseerden. Centraal ■daarin stond de vraag welke verbeterin- [gen er nodig zijn in de gezondheidszorg voor ouderen. T. Duhen, voorzitter van f de voorbereidingsgroep, maakte in zijn [^openingswoord al duidelijk dat met na me het "ene loket" - vanwaar men naar Éde verschillende zorgvormen verwezen Jkan worden - een belangrijke stap voor- luit zou zijn. I Het "ene loket" speelde een hoofdrol in [de inleidingen van de forumdeelne- mers: huisarts P. Mout; mevrouw A. Swart, regiohoofd Thuiszorg; mevrouw E. Vischer, directeur Molenschot; A. iWitlox, manager project Thuiszorg l Soest/Baarn; en F. Kingma, wethouder van Soest, onder leiding van mr. J.M, I Kruitwagen, voorzitter van Molendael I en oud-gemeentesecretaris. Op de tocht De wenselijkheid van zo'n centraal or gaan werd nadrukkelijk onderstreept door Mout, die op een rijtje had gezet I hoeveel instellingert en voorzieningen I er werkzaam zijn op dit gebied. Hij had I er 26 geturfd - "een schrikbarend aan- I tal" - die allemaal op hun beurt een be- I paalde lacune vulden. "Het is een lap pendeken geworden, waarvan elk kleurrijk onderdeel met liefde is samen gesteld en waaronder je veel warmte vindt, maar als er een stuk ontbreekt, lig I je wél op de tocht." I De diversiteit van het geheel leidt tot problemen, aldus Mout. Hij constateer de dat het gebrek aan overzicht kon lei den tot onterechte hulpvragen, maar ook tot het onterecht achterwege blij ven van hulp. Tussen de verschillende zorgsystemen vindt nauwelijks infor matie-uitwisseling plaats en vaak wordt er dubbel werk geleverd. "De kwaliteit is in het geding," vond Mout, "en veel hulpverleners hebben hun eigen (ver borgen) intenties. Dat leidt soms tot een boeiend psycho-dynamisch spel, waar achter de oorspronkelijke hulpvraag verstopt blijft." Hij constateerde dat veel ouderen klem komen te zitten tus sen de instellingen die zich om hun bed verdringen." Mout hield daarom een vurig pleidooi voor het "ene loket" als centraal meld punt, intake-orgaan of intermediair bu reau dat de hulpvraag kanaliseert en eventueel ook organiseert. Hij onder streepte in dat verband trouwens ook het belang van de mantelzorg (familie, buren, etc.) naast de professionele hulpverlening. "Hulp uit het sociale netwerk is van onschatbare waarde, een hand op je schouder is soms veel be langrijker dan al die beroeps-aan dacht." Mouts "voorzetje" werd door nage noeg alle andere deelnemers aan het fo rum onderschreven. Mevrouw Swart achtte het "ene loket" op z'n minst zeer wenselijk, maar zag nog wel wat knel punten. "Over de indicatie worden we het wel eens, maar het knelpunt is de toewijzing aan de verschillende instel lingen." Vuist op tafel Mevrouw Vischer stelde vast dat de on derlinge afstemming tussen de vier ver zorgingstehuizen in Soest al behoorlijk gegroeid is en hoopte "van ganser har te" dat ook de samnewerking met be trekking tot het "ene loket" nu van de grond zou komen. "Wanneer beginnen we nu eindelijk?" Volgens haar vormen vooral de gescheiden financieringsstro men een belemmering, reden waarom ze er toch aan hard hoofd in had, tenzij iemand eens met de vuist op tafel durf de te slaan. Volgens haar zouden enkele "goedwillenden" alvast maar moeten beginnen, "anders praten we er over zes jaar nóg over..." Witlox - die o.a. een verdere groei van het Thuiszorg-project aankondigde - pleitte eveneens voor samenwerking op het niveau van Soest en Baarn samen, omdat beide gemeenten (o.a. door het gezamenlijke ziekenhuis) een goed draagvlak konden bieden. Dat bete kende volgens hem wel dat sommige (regionale) instellingen moesten losko men van "het Amersfoortse". Kingma ten slotte stelde vast dat het overleg tot dusverre maar moeizaam verliep, omdat de meeste instellingen wel (zeggen te) willen, maar in de prak tijk toch allerlei argumenten hanteren om er nog maar even mee te wachten. Hij wees erop dat er op initiatief van de gemeentebesturen in Soest en Baarn al anderhalf jaar wordt nagedacht door een werkgroep, waarbij het "ene loket' in Nieuwegein (daar lukt het dus wél) als voorbeeld dient. "Wat we tot nu toe hebben gehoord is een lange stilte, met af en toe een zucht dat 't zo moeilijk is, maar inmiddels is toegezegd dat er in juni een concreet voorstel komt." Gezag Na de pauze beantwoordde het forum een aantal schriftelijke vragen, waarbij opnieuw het "ene loket" de meeste aan dacht kreeg. Volgens Mout moet het gemeentebestuur het voortouw durven nemen, omdat het de enige instantie is die genoeg gezag heeft om alle organi saties om de tafel te krijgen. Mocht het niet lukken alle instellingen zo ver te krijgen, dan moet er volgens hem maar gestart worden met een aantal bereid- willigen, in de hoop dat anderen zich met de "hoofdstroom" laten meezui gen. Zowel Mout als Kingma liet weten dat ook de vrijwilligersorganisaties - zoals de Thuishulpcentrale en de UW - te zijner tijd welkom zijn bij het centrale meldpunt. "Dat is logisch," aldus de wethouder, al zou het volgens hem wel een voorwaarde moeten zijn dat de vrij willigers voldoen aan eisen van conti nuïteit en kwaliteit. Van de publieke tribune - grotendeels bevolkt door mensen uit de achterban van de verschillende organisaties - klonk de roep om meer "druk op de ke tel". "Je kunt ze stimuleren, maar mis schien is de tijd rijp om de instellingen nu en dan een schopje te geven en te zeggen: en nu ga je samenwerken!... Op De Schakel is het drie dagen feest voor de leerlingen en het schoolteam. buurt van de barbecue op het schoolter rein. Zwemmen is één van de programma onderdelen op vrijdagmorgen. Daar naast wordt de voorstelling 'Het geheim van de oude kast' gegeven door theater De Trekwagen. Tot slot is er een brood maaltijd. HIEUW j Sony kleurentelevisie KVM 2101 55 cm Monitor-look KTV met een fantastische beeldweergave, door de Hl-Black-Trinitron beeldbuis. Voorzien van Euroscart en hoofdtelefoon-aansluiting. Grundig wereldontvanger type Yachtboy 205 Wereldontvanger met maar liefst 12 KG banden. Het wereldnieuws ter grootte van Uw handpalm, ideaal voor op vakantie zodat U overal de Nederlandse Radio wereldomroep kunt ontvangen. Adviesprijs 119,- Wanneer geeft iemand de beslissende zet of slaat ze met de koppen tegen el kaar?" Kingma was het daar wel mee eens, maar liet weten dat het rapport van de studiegroep onderweg was. Het trage tempo was volgens hem niet te wijten aan een gebrek aan goede wil, maar aan de omstandigheden in de gezondheids zorg, die van de verschilende instellin gen de laatste tijd zeer veel aandacht heeft opgeëist. V erpleeghuisbedden In de discussie kwamen ook nog enkele andere zaken aan de orde, zoals de Birkhoven-dependance, die vanaf sep tember met 30 verpleeghuisbedden in Molendael-Soest van start gaat. Ht PvdA-raadslid Wil Stekelenburg vond dat kapitaalvernietiging, omdat het zie kenhuis over drie jaar sluit, maar zij kreeg lik op stuk van forumvoorzitter Kruitwagen: "We krijgen de kans om drie jaar lang 30 noodgevallen te hel pen. Dat moet u niet afzetten tegen het aantal guldens." Kruitwagen kapte ook de discussie af over het nieuwe busplan in Soest, dat ertoe heeft geleid dat Soest (en dus ook het ziekenhuis) vanuit Soesterberg 's avonds niet meer per openbaar vervoer te bereiken is. Kingma liet weten dat het College van B. W. wel een oplossing had (de O V-taxi), maar dat die door het CDA, de WD en Klein rechts was ge torpedeerd. "Vraagt u het maar aan Verheus (de CD A-fractievoorzitter, red.), want die heeft in Soesterberg be loofd dat hij nog iets zou verzinnen...". Aldus Kingma, die overigens vaststelde dat heel Soesterberg elkaar kende er. dat er dus wel oplossingen te vinden moesten zijn in de sfeer van het particu lier vervoer. De bomen en het bos Aan het slot stelde J. van PoppeJen, na mens de ouderenbonden, nog eens vast dat veel ouderen door de bomen het bos Adviesprijs 1.330,- Normaal 1.099,- Gegarandeerde inruil 100,- Inclusief 3 jaar volledige garantie! Sony portable radio cassetterecorder met CD type CFD 10 Hoge geluidskwaliteit, perfecte lage tonen en aparte toonregeling. Programmeerbare CD speler met o.a. shuffleplay. Microfoon aansluiting met mix-mogelijkheden. Adviesprijs 390,- sclioeiiisikcr VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 1.7253 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344" ereenkomslen en ofleveringen zijn uitsluitend de Algemi Utrecht onder nummer GV2861 De ie Verkoopvoorwaarden van Coöperatieve Handelscomhinali'e Euronics u a en van haar leden van toepassing, zools gedeponeerd bij de K'amc voorwoorden zijn gratis in de winkel verkrijgbaar of telefonisch aon te vragen bij Euronics servicelijn 03408 - 71788 van de ouderenzorg uit het zicht verlo ren hebben. "Veel ouderen weten niet waar ze moeten zijn of worden van het kastje naar de muur gestuurd." Hij hoopte dat het symposium iets had los gemaakt en dat het vurig gewenste "ene loket" er nu ook werkelijk zou komen. Hij twijfelde niet aan de inzet van King ma's werkgroep, "maar soms ben ik bang dat het toch weer op de lange baan wordt geschoven." Hij kondigde alvast aan dat de ouderen bonden en de commissie Ouderenbe leid de ontwikkelingen zeer alert zou den volgen. "We moeten niet in de eer ste plaats kijken naar de financiële haal baarheid, maar naar de méns, die be hoefte heeft aan zorg." Van Poppelen sloot de bijeenkomst af met een drin gend beroep op de politiek om als het nodig is ook geld op tafel te leggen en op de instellingen om de samenwerking nog dit jaar vrucht te laten afwerpen. "Laten we er samen in Soest wat van proberen te maken..." Allemensen wat een tassen! Gevlochten rieten tassen nog wel. Zoveel. En zoveel verschillende. Handtassen, strandtassen. boodschappentassen, collegetassen, aktentassen. etc. En in zoveel vrolijke, zomerse kleuren. U moet ze zien. Maar let op: u bent gewaarschuwd...U wilt er beslist één hebben. NU HO Minervaweg 3. 3741 GR Baarn, telefoon 02154-^6246. Van dinsdag 15 juni tot en met za terdag 26 juni (alleen niet op zon dag!) is in het Oude Kerkje van Kortenhoef (bij Hilversum) een ongeëvenaarde expositie te zien met topwerken van de drie groot ste Vlaamse expressionisten: Con stant Permeke, Gust. de Smet en Frits van den Berghe. Het is voor het eerst in tientallen jaren dat in Nederland het werk van deze drie grote Belgische schilders te zien is. Een 35-tal schilderijen uit particuliere en museale collecties uit België en Neder land zijn voor dit bijzondere evenement bijeengebracht. Zij geven een beeld van de ontwikkeling van deze kunstenaars, die hun schildersloopbaan startten als impressionist, maar die zich gedurende de Eerste Wereldoorlog in Nederland en Engeland ontwikkelden tot rasechte expressionisten. Na hun terugkeer in België volgde een uitwerking van dit ex pressionisme in eigen richting, waarbij Frits van den Berghe een ommezwaai naar het surrealisme maakte. De stichting "Kunst aan de dijk", die se dert 1981 tentoonstellingen van for maat organiseert, is er trots op een col lectie topwerken verzameld te hebben. De werken die Gust. de Smet en Frits van den Berghe tijdens de oorlog in Ne derland maakten nemen daarbij een voorname plaats in. Zo zijn er van Gufct: de Smet o.a.: De blauwe tafel (1915), Stilleven met commode (1916), Brink te Laren (1916) en A vond op de hoeve (1917). Van Frits van den Berghe Len te of portret Stella van der Wiele( 1915), landschap te Laren (1917), Portret me vrouw Fortuna Brulez II 1919) en het imposante werk De tent der waarheid (19191. Van Permeke zijn er schilderijen die hij voor zijn vertrek-in Oostende maakte en werken die ontstaan zijn tijdens zijn verblijf in Engeland in de Eerste We reldoorlog. Van alledrie de schilders zijn er werkelijke topstukken uit de be langrijke jaren twintig. Daarbij moet het schitterende doel Gestalten in hei maanlicht (1927) genoemd worden van Gust. de Smet en de zeer grote, donkere schilderijen van Frits van den Berghe: DeArme( 1925) en De eeuwi ge vagebond (1925). Ook werken uit de surrealistische pe riode van Frits van den Berghe (na 1927) zijn aanwezig, zoals Stoet van maskers (1931) en Zelfportret mei doodshoofd (1938), die de verwant schap met James Ensor laten zien. Van Permeke zijn er o.a. de expressieve groot-formaat landschappen als Gou den Oogst (1935) en Vale Avond. "Gestalten in het Gust. de Smet: maanlicht" 1927). Kortom: indrukwekkend werk dat de Nederlandse kunstminnaar zelden of nooit kan bezichtigen. De spontane me dewerking van vele particuliere verza melaars en musea in binnen- en buiten land heeft deze unieke tentoonstelling mogelijk gemaakt. "Kunst aan de dijk" prijst zich gelukkig deze fantastische expositie in het sfeer volle, laat-gotische kerkje te kunnen presenteren. Het staat nu al vast dat Vlaamse expressionisten het succes van de vorige expositie 'Amsterdamse Jof fers' (zomer 1992) zal evenaren. De expositie is (behalve zondag) dage lijks geopend van 10.00 - 21.00 uur in het Oude Kerkje, Kortenhoefsedijk 168, Kortenhoef, en wordt op 14 juni geopend door de Belgische ambassa deur. BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: «NIEUWBOUW VERBOUW «RENOVATIE fNVOBl EN ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15073 - FAX 02155 - 17496 Kras-, lak- en rubbersporen zijn voor alsnog de enige (stille) getuigen van een aanrijding die zich vorige week voor deed op de Wilhelminalaan. Een auto mobilist reed daar tegen een geparkeer de wagen, maar ging er meteen van door. Een 26-jarige Soester bleef met de schade achter. De politie zoekt ge tuigen die de aanrijding hebben gezien. Een stereo-installatie, een videorecor der en 26 cd's zijn vorige week uit een caravan gestolen. Dat werd ontdekt door de dertig-jarige eigenaar uit Utrecht. De caravan van de man stond achter een gebouw aan de Van Weer den Poelmanweg. De Sociale Verzekeringsbank Amers foort maakt belanghebbenden erop at tent dat voor het recht op kinderbijslag voor: werkloze kinderen van 16 en 17 jaar en werkloze schoolverlaters van 18 tot en met 20 jaar het vereist is dat zij in het algemeen bin nen één maand na het ontstaan van de werkloosheid bij het Gewestelijk Ar beidsbureau als werkzoekende zijn in geschreven. Deze termijn geldt ook voor werkloze schoolverlaters van 18 tot en met 20 jaar, die tot het ontstaan van de werk loosheid op grond van de studiefinan ciering een basisbeurs ontvingen. De inschrijving bij het Gewestelijk Ar beidsbureau dient, zolang het kind werkloos is, steeds te worden verlengd. In verband met de invoering van de Jeugdwerkgarantiewet bestaat ook voor werkloze kinderen van 16 en 17 jaar slechts recht op kinderbijslag over twee kwartalen. Hierop is één uitzon dering. Wanneer een kind na een half jaar werkloosheid door de Jeugd werk- garantiewetorganisatie nog geen baan krijgt aangeboden, kan onder bepaalde voorwaarde twee kwartalen extra recht op kinderbijslag bestaan. Men kan desgewenst telefonisch inlich tingen vragen bij de afdeling Kinderbij slag van het kantOQr Amersfoort, elke werkdag van 08.00 - 17.00 uur. Het te lefoonnummer is: 033-769882. V

Soester Courant | 1993 | | pagina 7