gratis 'tUdfa ©I Wildschut Optiek nsen over 1 ACTUEELI 'Te gek: het ene kinderdagverblijf is vol, het andere staat op de tocht...' gazelle C^) reer plaats voor peuters op salen van Kindercentra EEN TWEEDE HUIS OP DE WEG Compromis na verhit debat technische dienst scliociimkcr US Air Force ontkent geruchten van vertrek 2e afdruk BS Strandreiniger tegen duinvergrassing Oefenterrein op Leusderheide is voorlopig van de baan Gevraagd VAKANTIE- BEZORGERS PvdA-Statenfractie bezoekt Soest Jongetjes hebben het op muntjes van vijf gemunt Gemeenteraad vergadert l 10% KORTING j PAGINA WOENSDAG 9 JUNI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 3 Groep verontruste ouders trekt aan de bel DE BRUIN ALTIJD KEUS UIT 150 MERCEDESSEN MET ERVARING SCHOENAKER Auto gestolen van Bunschoter Twee Soesters en vrienden vernielen twintig fietsen Bedrijf verliest faxen bij inbraak 'Noggeen besluiten genomen' Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Twee hectare van Korte Duinen weer puur zand B. en W. zijn zeer verheugd Autotelefoon verdwijnt uit auto Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Soester Courant Trio (13,12 en 7 jaar) steelt drie mille MAAK MÉÉR VAN UW WONING OF BEDRIJF! luifels SERENGETI ZONNEBRILLEN DRIVERS ZUIDPROMENADE 14 SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 PER Nijhof is een bijzonder bedrijf i en dynamisch. 10 mensen. Allemaal op hun eigen terrein, e sfeer zo apart. Wij aar. Wij vormen een een gezond, modern d met uitstekende secundaire arbeids- i, zoals bijv. een winst- tudiekostenregeling. i bovengenoemde inkt u voor ons de indidaat te zijn, stuurt nnen 2 weken een iet. Uw sollicitatie (die slijk behandelen) met it u richten aan Nijhof, aken, Minervaweg 3, arn. ende informatie kunt i terecht bij de heer ionk. 154-16246, of 1154-18827. SPECIALIST np Pelsweg 1 - Soest ilcentrum Hartje-Zuid) )2155 - 1 26 57 ^AT 32A Het zou een ramp voor de kinde ren - en hun ouders - zijn als hel ene kinderdagverblijf in Soest zijn poorten moet besluiten, terwijl de beide andere de vraag niet aan kunnen en een enorme wachtlijst bben. Een schrijnende wantoe- :and, meent een groep verontrus te ouders van kinderdagverblijt Tamarinde aan de Kamperfoelie straat. Tamarinde, onder leiding van mevrouw De Wit, bestaat al jaren en voldoet aan alle eisen die van overheidswege aan '.mnderdagverblijven worden gesteld. Dc ouders zijn zeer te spreken over de ffiinderopvang die daar geboden wordt. Toch staat het voortbestaan van Tama- Jpnde op de tocht, omdat het aantal kindplaatsen niet volledig is bezet. «Het is onvoorstelbaar dat een goed jffimctionerend kinderdagverblijf in de ze tijd, waarin steeds vaker beide ou ders werken, zou moeten sluiten we gens gebrek aan belangstelling," aldus 2n van de ouders. Dat vooruitzicht is les te wranger omdat er in Soest een lorme behoefte aan kinderopvang be- faat, zoveel zelfs dat de ouders van kin- Beren die op de wachtlijst staan bij "De ^ribbel" en "Het Kasteel" - beide van de Stichting Kindercentra Soest - laatst en brief hebben gekregen waarin staat dat ze voorlopig niet op een plaats hoe ven te rekenen. Bedrijfsplaatsen De stichting onderzoekt weliswaar - in overleg met de gemeente - of het aantal plaatsen uitgebreid kan worden, maai vooralsnog is het onduidelijk of dat in derdaad het geval zal zijn, laat staan wanneer. "Voor de ouders is dat een verontrustende zaak, temeer daar ge steld wordt dat bedrijfsplaatsen in de toekomst waarschijnlijk voorrang zul len krijgen boven particuliere aanvra gen. Dat benadeelt de ouders van kin deren die van die regeling geen gebruik kunnen maken, omdat hun werkgever daarvoor niet de gelegenheid wil of kan bieden," aldus een van de ouders. In de brief van de stichting, op 18 mei j.1. verstuurd en ondertekend door coördinator Y. Geelen, wordt inder daad gesteld dat bedrijfskindplaatsen naar alle waarschijnlijkheid de meeste kans op plaatsing zullen geven. De wachtlijst-ouders krijgen daarom het advies om te onderzoeken of ze via hun werkgever een bedrijfskindplaats kun nen aanvragen. Geen woord over Tamarinde Volgens de Tamarinde-ouders gaat het in dit geval om een klassiek voorbeeld waarbij vraag en aanbod elkaar niet ontmoeten. Ze vinden het buitenge woon wrang dat in de brief van de stich- 2154 - 16246. >e Stichting Kindercentra Soest ïeeft weer plaatsen vrij in de peu terspeelzalen. Er is geen sprake meer van wachtlijsten voor kinde ren van tweeëneenhalf tot vier aar. Ouders die voor juli reageren, kunnen bij sommige peuterspeel zalen al in augustus terecht. Bij de Stichting Kindercentra houdt dat in, dat de kinderen minimaal twee dag delen per week onder deskundige lei ding leren zonder hun ouder(s) of ver- zorger(s) te zijn. De groepen bestaan nooit uit meer dan achttien kinderen. Elke groep kent twee peuterleidsters. Het programma op een peuterspeelzaal is uitgebreid en varieert van een werk stukje maken tot kleine, puzzelen of fietsen. Eén van de voordelen van een peuterspeelzaal is dat de kinderen leren met elkaar om te gaan. De Stichting Kindercentra Soest heeft in de gemeente zeven peuterspeelzalen. Dat zijn De Bron aan de Wiardi Beck- manstraat (tel. 10901), Dikkie Dik aan de Albert Cuy^laan (26945), Kwetter- nest aan het Vedelaarpad (22668), Pip- peloentje aan de Smitsweg (14415), Ukkepuk aan de Duinweg (14157), Woelwaters aan de Beetzlaan (21782) en Pruttelpotje aan de Van Angeren- straat in Soesterberg (03463-52085).^ Via Van Kooy -makelaar in Mercedes-Benz- kunt u genieten van grenzeloos comfort, weldadige rust en onovertroffen veiligheid op de weg. Tegen een verrassend scherpe prijs. Nijverheidsweg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 Vervolg van pagina 1. de krant. Ze vond het beneden alle peil om de wethouder zo zwart te maken en vreesde dat niemand in Soest er nog wat van zou snappen als de afsluitingen weer ongedaan werden gemaakt. Gerard van den Deyssel (Gemeentebe langen) vond dat het verkeersplan on mogelijk "uit de losse pols" tot stand gebracht kon worden en verweet de drie fracties dat zij uit opportunisme een "absurd plan" nastreefden, waar van de gevolgen niet te overzien waren. "Soestdijk wordt een onveilige stank- wijk door de toename van het verkeer. Wij zijn daar mordicus tegen. Het is pu re waanzin, het is juridisch onmogelijk en anders wel een enorme verspilling van geld." Dreigend échec De wethouder liet in haar reactie al we ten dat het College - hoewel niet en thousiast - uiteraard gevolg zou geven aan de wensen van de meerderheid en verbaasde zich over het wantrouwen aan haar adres. "Dat lijkt me volmaakt overbodig." Ze gaf vervolgens een lan ge opsomming van alle verkeersprojec- ten die moeten wachten op de hoofd wegenstructuur en het plan-Soestdijk. Een termijn van drie weken was volgens haar volstrekt onmogelijk en zou op z'n Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* minst ten koste gaan van de kwaliteit. "Is het dan zo raar dat het College u in godsnaam vraagt wat we kunnen laten vallen?" Volgens haar dreigde er voor het verkeersbeleid van Soest in de vol gende raadsperiode een échec. "Dat doet ons allen geen goed..." De spanning was na Swinkels' reactie bijna te snijden. Stekelenburg maakte duidelijk dat de opmerkingen van de wethouder geen uitzicht boden op de oplossing die de meerderheid voor ogen stond en eiste dat de vergadering werd geschorst. De drie fracties trokken zich terug voor onderling beraad, en ie dereen verwachtte dat het mes op tafel zou komen, maar dat viel mee. Onder druk van gemeentesecretaris Wim de Kam - die de drie fracties duidelijk maakte dat een nieuw plan op zo korte termijn echt onhaalbaar was - bonden de drie fracties in en gingen ze akkoord met De Kams bemiddelingsvoorstel (een termijn tot het eind van het jaar), wat Swinkels in elk geval enige adem pauze verschaft. Kinderklas De wethouder zei met een onverstoor baar gezicht dat ze het een redelijk com promis vond en beloofde het "mee te nemen" naar het College. Wel waar schuwde ze ervoor dat beroepszaken het voorgestelde traject nog zouden kunnen traineren. "Dat heb ik niet in de hand, en u moet mij niet het onmogelij ke vragen." De belofte om het advies van de meer derheid "mee te nemen" was de drie fracties echter niet voldoende en ze eis ten van de wethouder dat ze het com promis ook tegenover haar B.&W.-coI- lega's expliciet zou steunen en verdedi gen, zonder slagen om de arm en onaf hankelijk van wat de andere wethou ders ervan vonden. "Zeg nu ferm: hier sta ik achter, dit verdedig ik met hand en tand," eiste Lokker, wat hem een bit se reactie van Swinkels opleverde: "Kom dinsdag maar onder het raam staan," aldus de wethouder, die de frac ties toebeet dat de commissie geen "kinderklas" was. Loet Jansen ergerde zich aan het "ge dram" van CDA, WD en PvdA, maar Ellen Spijk (WD) maakte Swinkels duidelijk dat ze het "goed zat" was dat de wethouder altijd alles meenam naar het College. "U wilt steeds het laatste woord hebben!" Wil Stekelenburg wil de hóren dat Swinkels haar "conse quenties" zou trekken als ze het bij haar B.&W.-collega's niet voor elkaar zou krijgen. De wethouder ging daar niet meer op in, maar wees erop dat ze zich absoluut gebonden voelde aan het be ginsel van "collegiaal bestuur" en sloot de discussie. ting aan de ouders op de wachtlijst met geen woord is gerept over de mogelijk heden die "Tamarinde" te bieden heeft, terwijl dit kinderdagverblijf juist in.de gevarenzone komt te verkeren omdat er een aantal plaatsen open is. "Sluiting van Tamarinde zou een ramp zijn." Van de stichting was voor het ter perse gaan van deze editie niemand voor commentaar te bereiken. Op het Kerkplein is woensdagmiddag een auto gestolen. De wagen is eigen dom van een Bunschoter van 24 jaar. Het betreft een witte Opel Kadett met het kenteken GL-ZN-82. Bij een inbraak in een woning aan de Beetzlaan is, zover bekend, buitenlands geld buitgemaakt. Een 33-jarige vrouw deed daarvan aangifte bij de politie. Twee Soesters, van achttien en negen tien jaar, zijn vrijdagnacht met twee Baarnaars opgepakt door de politie. Het viertal bekende twintig fietsen te hebben vernield. Dat deden ze bij het treinstation in Baarn. Ze bogen de voorvorken krom en gooiden negen tweewielers over de heg. Twee fietsen kwamen op de spoor baan terecht. De vier vandalen werden zaterdagmor gen om tien voor half vier aangehou den. Dat gebeurde na een achtervolging te voet. Omdat er veel schade is aange richt, verzoekt de politie de eigenaren van de fietsen aangifte te komen doen. Door een inbraak is een bedrijf in Soes terberg twee faxapparaten kwijtge raakt. Inbrekers vernielden vorige week maandagnacht een raam van het ge bouw aan de Amersfoortsestraat en na men de faxen mee. De Amerikaanse Luchtmacht heeft nog niet besloten of ze de vliegbasis Soesterberg al dan niet zal verlaten. Captain Terry Bonman heeft berichten ont kend, dat de US Air Force in het komende jaar gefaseerd zou vertrekken. "Er is nog niets be slist en er zijn ook nog geen me dedelingen gedaan", aldus de woordvoerder. De Amerikanen zouden in septem ber reeds een aantal F 15's naar de Verenigde Staten overvliegen voor een oefening. De militaire vliegtui gen zouden dan niet meer terugke ren. Daarnaast zou een eerste groep militairen in augustus van dit jaar vertrekken, in augustus 1994 ge volgd door de overigen. Een en an der zou vorige week dinsdag zijn be sloten. Volgens Bowman berusten die gege vens niet op waarheid. Het Ameri kaanse ministerie van defensie in ventariseert momenteel alle bases in Europa, voert overleg met de rege ringen van de landen, waarin die lig gen en zal daarna besluiten nemen. Dat laatste stadium is, aldus Bow man, nog niet bereikt. "Er wordt naar de faciliteiten geke ken in Europa. Maar het is veel te voorbarig om nu al te zeggen dat de US Air Force Soesterberg verlaat. Wanneer de beslissing valt, is nog niet te zeggen. Misschien in de zo mer, maar dat is niet zeker. Overal in Europa gonst het van de geruchten dat we weggaan, maar de besluiten moeten nog worden genomen en er zijn nog geen aankondigingen ge daan. Bovendien is er in september geen oefening gepland voor F 15's. Die is al in de zomer." van k.b.film 10x15 cm mat ol glans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. Het 'ei van Columbus' is misschien een beetje overdreven, maar origi neel en vindingrijk is het wel: De gemeentelijke afdeling Groen zet een strandreiniger in tegen de voortschrijdende vergrassing in de duinen. Met het apparaat achter de trekker maakte de firma V.d. Haar uit Wekerom dinsdag twee hectare van de Korte Duinen ach ter Zonnegloren weer helemaal gras-vrij. Dat gebeurde allemaal onder toezicht van de Soester "bosbaas" Jan Tupker. Volgens Tupker was het nog zo een voudig niet om een bruikbaar middel tegen de vergrassing te vinden. "Zo'n apparaat bestond nog niet, dus we moesten er echt naar öp zoek." V.d. Haar uit Wekerom bleek de oplossing in huis te hebben: de strandreiniger, die normaliter wordt gebruikt om stranden te zuiveren van alles wat de zee laat aan spoelen en de mens achterlaat. Maandag was de bodem met een culti vator losgewoeld. Met de strandreini ger was het vervolgens een koud kunstje om de grond te ontdoen van grassen, andere planten en allerlei andere rom mel, zoals stenen en zwerfvuil. De ma chine werkt daarbij als een grote zeef. Uiteraard kon het werk alleen plaats vinden bij superdroog weer, aldus Tup ker, en dat was het in de afgelopen da gen. De machine maakte op één dag zo'n twee hectare duin gras-vrij. Foto: Goos van der Wilt. De vergrassing in de Korte Duinen is volgens Tupker mede een gevolg van de aanleg van de rioolpersleiding, een aan tal jaren geleden, waarbij tijdens het graven van de diepe sleuf ook een deel van de onderliggende leemlaag werd losgewoeld, die zich vervolgens met het duinzand vermengde. Door de "vrucht baarder" samenstelling van de grond kreeg het gras alle kans om op te schie ten en zich uit te breiden. Zonder deze en dergelijke maatregelen zouden de unieke Soester stuifduinen binnen af zienbare tijd verloren gaan. Er komt voorlopig geen compag nies-oefenterrein (COT) op de Leusderheide, en misschien wel helemaal nooit. Dat blijkt uit de brief van staatssecretaris van Voorst tot Voorst (Defensie) aan de Tweede Kamer. Het Soester ge meentebestuur heeft "met vreug de" kennis genomen van de brief. In het Structuurschema Militaire Ter reinen - SMT - was tot dusver officieel uitgegaan van de Leusderheide als COT. Bij de bekendmaking van de be zuinigingen op de Defensie-uitgaven (de zgn. prioriteitennota van januari j.1.) werd over de Leusderheide nog geen beslissing genomen, tot teleurstel ling van o.a. Soest, dat zich altijd tegen de aanleg van het oefenterrein heeft verzet. Bij de evaluatie van de SMT, die on langs heeft plaatsgevonden, heeft de re gering besloten de COT's Leusderhei de en Ermelo-noord vooralsnog niet in te richten. De aanleg van dergelijke gro te oefenterreinen in Oirschot en Havel- te gaat wél door. De regering komt tot die beslissing op basis van een vergelij kend onderzoek naar de natuur- en mi lieuwaarden van de terreinen. De Leusderheide en Oirschot ontlopen elkaar wat dat betreft nauwelijks - Er- melo is het meest "waardevol" - maar volgens de regering is de geluidsbelas ting als gevolg van diverse militaire acti viteiten in de regio Soesterberg fors te noemen, als men in elk geval verder kijkt dan alleen naar het COT. Boven dien is de ligging van het terrein in Oir schot ideaal, omdat er een goed geoutil leerde kazerne in de buurt staat. Op de Foekenlaan is een autotelefoon uit een auto gestolen. Dat is vorige week gebeurd. De gedupeerde is een 49-jari- ge bewoner van de Foekenlaan. Hij meldde de diefstal aan de politie. voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 1 41 52 Komende vrijdag, 11 juni, brengt de PvdA-Statenfractie uit Utrecht een werkbezoek aan Soest, Baarn en Eemnes. De gedeputeerden en statenleden worden vergezeld van enkele Tweede-Kamerleden en gewest- en afdelingsbestuurders. Het (halfjaarlijkse) bezoek is be- Kennelijk is het beroep van in breker niet aan leeftijd gebon den. Drie jongens van dertien, twaalf en zeven jaar maakten in het weekeinde drieduizend gul den buit bij een inbraak in een woning aan de Smitsweg. Ze waren de woning binnengeko men door het slot te forceren. De buit van drie mille bestond voorna melijk uit muntjes van vijf gulden. Ze liepen tegen de lamp in een zaak, waar ze een groot aantal muntjes wil den wisselen voor briefgeld. De op lettende man die hen hielp, schakel de de politie in, waarna de jonge in brekers konden worden aangehou den. De jongens hadden een deel van het geld op diverse plaatsen ver stopt. Dat gebeurde onder andere in struiken. Van het gestolen geld is 2.400 gul den boven water gekomen. doeld om de Statenleden zien te la ten oriënteren over de maatschap pelijke ontwikkelingen in de ge meenten. Het gezelschap verzamelt zich 's mor gens in het nieuwe kantoorgebouw van Krabbendam-Boerkoel en Van Gelder Informatika aan de Nieuweweg. Daar worden een rondleiding en uitleg gege ven door R. van Gelder over het door de firma ontwikkelde milieu-compu terprogramma. De groep splitst zich vervolgens in tweeën; een deel gaat naar Molenschot, waar ze een rondlei ding krijgen van directrice mevrouw E. Vischer en een kijkje nemen in de keu ken, waar de "Tafeltje-dek-je-maaltij- den" worden klaargemaakt. De andere groep neemt onder leiding van A. Trip- paers, secretaris van de Soester Zaken- kring, een kijkje op het industrieterrein Nieuwegracht I en II. De lunch (met B. en W. van Soest) wordt gebruikt in het raadhuis, waar o.a. van gedachten zal worden gewis seld over het streekplan, de interge meentelijke structuurvisie Eemland, BON III en de positie van de provincie in de gezondheidszorg. Vervolgens ver trekt het gezelschap naar Baarn en Eemnes. deuren dakkapellen ramen schuifpuien serres inbraakwerend kozijnen hang-en sluitwerk 't Driftje is officieel dealer van een VIM] aantal topmerken zoals: nlMf WERU, VEKA, VELUX en N0RHTG0. Wie méér van z'n huis of bedrijf wil maken kiest voor 't Driftje. Bezoek onze verrassende showroom! Ook op zaterdag geopend van 10.00-13.00 uur. rolluiken horren zonwering TIMMERFABRIEK U J 'U' 't Driftje 6, 3768 ER SOEST Telefoon: 02155-17201 (achter winkelcentrum Soest-Zuid) Op donderdag 17 juni vindt de maandelijkse gemeenteraadsverga dering plaats (aanvang 19.30 uur). De agenda luidt als volgt. 1. Spreekrecht. 2. Ingekomen stukken. 3. Vragenhalfuurtje. 4. Voorstel 93-81tot het vaststellen van het jaarverslag 1992 in het kader van het bijdragebesluit openbare lichamen Wet Alge mene Bepalingen Milieuhygiëne. 5. Voorstel 93-82: tot het verstrekken van gemeentegarantie op een door de woningbouwvereniging St. Joseph aan te gane geldle ning in verband met uitvoering van groot onderhoud aan de H.A.D. flatwoningen. 6. Voorstel 93-85: tot machtiging tot het garanderen van rente en aflossing van leningen in het kader van de Regeling deelneming in garanties woninggebonden subsidies. 7. Voorstel 93-56: tot wijziging van diverse rechtspositieregelingen (o.a. Algemeen Ambtenarenreglement). 8. Voorstel 93-78: tot het nemen van een besluit als bedoeld in de Tijdelijke wet bekostiging nieuwe basisscholen inhoudende dat met het huidige aantal openbare scholen voldoende wordt voorzien in de behoefte aan openbaar onderwijs in de gemeente. 9. Voorstel 93-84: tot ruiling van grond bij/nabij Birkstraat 118a met de heer B.S. van 't Eind te Soest. Spreekrecht publiek a. De totale inspreektijd per openbare raadsvergadering bedraagt 30 minuten. Het in spreken vindt voorafgaande aan de behandeling van het betreffende agendapunt plaats en bedraagt maximaal 3 minuten per persoon of groepering. b. Het spreekrecht (één termijn) geldt niet bij de agendapunten: opening, vaststelling van notulen, mededelingen, vragenhalfuurtje en bij voor voorstel tot benoeming van personen. c. Het spreekrecht geldt niet bij een agendapunt waarvoor reeds eerder in de raads commissie^) de mogelijkheid heeft opengestaan van het spreekrecht aldaar gebruik te maken. d. Van het gestelde onder c. is uitgezonderd het agendapunt waarbij het College een gewijzigd voorstel heeft verzonden, danwel schriftelijk een reactie heeft verzonden op de ontvangen commissie-adviezen. Het spreekrecht heeft dan alleen betrekking op de wijzigingen. e. De wens om gebruik te maken van het spreekrecht moet uiterlijk 14.00 uur op de dag voorafgaande aan de vergaderdatum van de raad bij het kabinet van de burge meester schriftelijk of telefonisch gemeld worden. CONTRAST - RIJKER KIJKEN BIJ ELK WEERTVPE VRAAG DEMONSTRATIE VAN DEZE NIEUWE. OPZIENBARENDE ZONNEBRII SERENGETI® fj bij Wildschut op de r ij gehele kollektie zonnebrillen p p t/m 12 juni a.s. i

Soester Courant | 1993 | | pagina 3