Libris E lHANDEL WANDÊLl Nieuwe Wereldorganisatie van start in de Libris Boekhandel 'Alleen goede tweedehands spullen chotel-o f uit het Nandine Redeker staakt danscarrière, maar balletschool Soest gaat door 'Export klimt uit het dal' Geld besparen bij betalen Nieuwe serie 'Groeten uit Soest' door het oog van Ton Paauw M Jubileumpaar Van Woudenberg bij danscentrum Slingerland SOESTER COURANT PAGINA Bomenverkoop voor behoud regenwoud Nederlandse Export Combinatie Aanhanger kantelt, tien ton afval op Amersfoortsestraat Kringloopwinkel op het Dorpsplein in Soesterberg 55 'Betaal op maat'-actie ook in Soest ---Woensdag 9 juf ifr Eéndags-jeugdorkest kasteel Groeneveld Bridgeclub ONI houdt open huis op elke dinsdag merikaanse 'a Dief verstopt fiets in zijn woonkamer ^ntf Inbrekers nemen Marobe levert schotels wisselgeld mee Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Alle leerlingen geslaagd voor examens Een ni Garan 1 I I I I I I I I I I 1 I I I 3. E Alle BijD br Sm L - Milieu- en natuurbewuste lezers kunnen bij Libris Boekhandels (zoals Van de Ven in Soest) naast boeken en tijdschriften nu ook bo men kopen. Voor f 25,- verkrijgt men een persoonlijk, genummerd certificaat als officieel bewijs dat men eigenaar is van een bestaande boom in het Libris Boekhandels woud nr. 1. De koper/eigenaar draagt zo concreet bij aan het be houd van het regenwoud. Het Libris Boekhandels woud nr. 1. maakt deel uit van een ruim 44.000 hectare groot oorspronkelijk regen woudgebied op Marajó, een eiland in het mondingsgebied van de Amazone in Brazilië. Dit regenwoud stond op de nominatie gekapt te worden, maar kan door tussenkomst van het World Three Fund (WTF) gespaard blijven. De bo menverkoop via Libris Boekhandels is een van de acties in het kader van de bij zondere en ambitieuze aanpak van het WTF. World Three Fund De reddingsactie voor het behoud van het regenwoud op Marajó is een initia tief van het World Three Fund (WTF). Dit in 1992 opgerichte fonds - uit be zorgdheid over de te trage aanpak van de problemen - heeft zich ten doel ge steld zoveel mogelijk (bedreigde) oer- woudgebieden worden gekocht door het WTF om als eigenaar/beheerder optimale zeggenschap over het regen woud te kunnen uitoefenen. Het WTF verkoopt de bomen vervol gens per stuk aan particulieren en be drijven, onder voorwaarden dat de bo men blijven staan. De verkoopop brengsten van de bomen wordt gebruikt voor de aankoop van 'nieuwe' stukken regenwoud en de ontwikkeling en uit voering van sociaal-economische pro jecten voor de bewoners. Zij worden nauw betrokken bij het duurzaam be heer en gebruik van 'hun' regenwoud en dat is een essentieel aspect in de WTF-aanpak. Het WTF is-een interna tionaal opererende organisatie. Libris Boekhandelswoud nr. 1. Het bomenbestand op aarde loopt snel terug, met name door commerciële houtkap en milieuproblemen. De re genwouden dreigen uiteindelijk geheel te verdwijnen, in het huidige tempo zal dat zelfs binnen enkele decennia kun nen gebeuren. Die ramp moet voorko men worden, want mensen en dieren kunnen zonder bomen niet (over)le- ven. Regenwouden betekenen immers: zuurstof, brandstof, grondstoffen, voedsel, medicijnen etcetera. En: on derdak voor miljoenen unieke dieren en planten. Iedereen, zowel particulieren als bedrij ven en instellingen, - is mede-verant woordelijk en heeft verplichtingen ten opzichte van kinderen en kleinkinde ren. Libris Boekhandels gaat die ver antwoording niet uit de weg en wil met Op de Jaarvergadering van de Ne derlandse Export Combinatie in Soest (een bundeling van 550 ex porterende ondernemingen) heeft NEC-voorzitter G.J. van den Ak ker positieve exportverwachtingen uitgesproken. In het vierde kwar taal voorziet de NEC een her nieuwde exportgroei van twee pro cent en voor 1994 van 4 a 6%. Het dieptepunt lijkt gepasseerd, zo heeft een bliksemenque te bij een aantal NEC-leden aangetoond. Van den Ak ker constateert dat de daling in het eer ste kwartaal van de Nederlandse export met naar schatting 8% vooral te wijten is aan de terugval bij de grote onderne mingen. Het Midden- en Kleinbedrijf scoort duidelijk beter in de export maar heiaas is die groei onvoldoende om de teruggang bij het grootbedrijf te com penseren. Opnieuw een bewijs dat het MKB de ruggegraat van de Nederland se economie is. De NEC-voorzitter beklemtoont dat een voorwaarde voor exportgroei is een voortgaande loonkostenmatiging en een duidelijke lastenverlichting voor burgers en bedrijfsleven. Van den Ak ker betreurt het dat de Overheid pas zo laat heeft gereageerd op veranderende signalen midden 1992 uit het bedrijfsle ven. De Overheid wacht met moeilijke maatregelen teveel op cijfers die naij len. Als er eerder krachtdadig door het Kabinet was gereageerd zou dat onze exportpositie en daarmee de werkgele genheid ten goede zijn gekomen. Het feit dat het ook in Duitsland slecht gaat vindt de NEC geen excuus. Duits land worstelt met de financiële proble men van de éénwording. Die proble men hebben wij niet. Integendeel, wij profiteren nog van een rijke aardgasbel. De inkomsten daarvan dienen - vanaf nu - echter te worden ingezet voor diep te-investeringen in infrastructuur en in dustriebeleid, niet alleen gericht op grote ondernemingen, maar juist ook voor de MKB sektor van ons bedrijfsle ven. Tenslotte bepleitte de NEC-voorzitter niet alle aandacht aan de Europese ex port te geven. In o.a. Zuid-Oost Azië en verschillende landen in Latijns Ameri ka liggen zeer interessante afzetkansen. Een toenemend aantal middelgrote be drijven weet daar reeds zeer succesvol van te profiteren. deze bomen-verkoopactie een tastbare bijdrage leveren om het tij te doen ke ren. Om te beginnen met het Libris Boekhandelswoud nr. 1. En daarna - bij voldoende belangstelling - volgen num mers 2,3 etcetera. Groen bedrijfsbeleid Dat Libris Boekhandels in zee gaat met het WTF past in het 'groene' beleid van het bedrijf. Bij de bedrijfsactiviteiten worden natuur en milieu zoveel moge lijk ontzien, en niet alleen in eigen huis. Ook bij de keuze van toeleveranciers, zoals drukkers, wordt scherp gelet op milieu-aspecten. Het voordeel van een groen imago in de communicatie met de klanten is een prettige bijkomstigheid; daar zal ook zeker op worden inge speeld, ondermeer via een speciale tv-commercial. De belangrijkste moti vatie voor Libris Boekhandels is en blijft echter de bezorgdheid voer de mondiale bedreigingen voor natuur- en milieu. De 'bomen-verkoopactie bij Libris Boekhandels start op 1 juni. Mensen kunnen niet alleen zelf een boom ko pen, maar bijvoorbeeld bok een Libris- boom als milieubewust cadeau geven. De Amersfoortsestraat in Soesterberg is woensdagmiddag twee uur afgesloten geweest. Die tijd was nodig om tien ton sloopafval op te ruimen. Het afval viel uit een aanhanger die was gekanteld. De oorzaak is waarschijnlijk dat de wielen van de aanhangwagen in de berm terechtkwamen, waarna de vrachtwagen ging slingeren. Het onge luk, waarbij geen persoonlijk letsel werd opgelopen, gebeurde om kwart voor drie. Vijf boompjes en een lan taarnpaal raakten beschadigd. De wagen werd bestuurd door een man uit Nunspeet. Hij is in dienst van een Harderwijks bedrijf. Het maakt eigenlijk niet uit wat het is, als het maar in goede staat verkeert, bruikbaar en verkoop baar is. Via de Kringloopwinkel in Soesterberg kunnen mensen voor taan hun spullen verkopen, die ze niet meer nodig hebben. W.B.M. Berendsen en T.B. Vos hebben op het Dorpsplein de beschikking over 270 vierkante meter winkel oppervlakte. "Al we alles zouden aannemen, kun je wel een hal van vierduizend vierkante meter nemen. We zijn geen rommel markt, we nemen alleeh bruikbare spul len aan", zegt Berendsen. Volgens col lega Vos worden wel veel verschillende artikelen ingebracht. Het aanbod va rieert van meubels tot kristallen vazen, van een zonnebank tot aan antiek en van poppen met porceleinen hoofden tot aan houten eenden. Berendsen en Vos hebben het al meegemaakt dat ze een complete inboedel kregen aange boden. Vos: "En pasgeleden kwam ie mand met driehonderd boeken aanzet ten." De formule van de Kringloopwinkel is niet uniek, maar het is ook weer niet zo dat in alle gemeenten een winkel is, die op een dergelijke wijze zaken doet. Het gaat als volgt: Iemand heeft een nieuw bankstel ge kocht en wil de oude meubels verko pen. In overleg met Berendsen en/of Vos wordt een prijs overeengekomen, waarvoor de tweedehands spullen mo gen worden verkocht? Een deel van de opbrengst gaat naar de Kringloopwin kel. Berendsen: "Ik weet bijna van alles wat het kan opbrengen. Als de vraag prijs te hoog is, nemen we het niet aan. De spullen die wel wel aannemen, mo gen hier twee maanden staan. Ais het dan nog niet is verkocht, is de prijs blijk baar nog te hoog en moet die omlaag. Anders moeten de spullen weer naar de eigenaar terug." Eigenaar De eigenaar van het artikel krijgt van de kringloopwinkel een formulier, waaruit blijkt dat hij de eigenaar is. Berendsen en Vos halen de spullen desgewenst bij de mensen op. "We proberen de men sen ook bij elkaar te brengen. Als ie mand een bepaald artikel wil hebben, gaan wij zoeken. Zodra wij dat hebben gevonden, bellen we de mensen op", al dus Berendsen die al twintig jaar in de meubels zit en ook klokkenmaker is. Daarom krijgen de kopers van een klok een jaar garantie van de Kringloopwin kel. "Maar een wasmachine- van bij voorbeeld acht tot tien jaar oud, zullen we niet aannemen. Dan is het risico veel te groot dat 'ie een paar weken later ka pot is. Wij willen alleen maar goede T.B. Vos staanden W.B.M. Be rendsen van de Kringloopwinkel. Foto: Goos van der Wilt. spullen verkopen." Volgens het duo van de Kringloopwin kel is er veel vraag naar tweedehands spullen. "De Nederlanders zijn een beetje uitgekeken op eiken houten meubels, maar de Amerikanen vinden dat juist weer leuk. Zo vindt iedereen wel wat naar zijn gading. Wij zijn veel goedkoper." Maar waarom zou iemand zijn waar via de Kringloopwinkel verkopen, als hij via een advertentie in de krant ook kwijtraakt? Berendsen: "Veel mensen zijn bang dat ze verkeerde mensen aan de deur krij gen. Of ze hebben geen ruimte meer, omdat het nieuwe bankstel al in de ka mer staat. Bovendien regelen wij alles voor de mensen. Als wij iets hebben verkocht, bellen we de eigenaar op en dan kan die zijn geld komen ophalen." Berendsen en Vos openden hun nieuwe zaak op koninginnedag. Dat bleek een goed idee te zijn, want honderden men sen namen een kijkje in de winkel. "We hebben al veel leuke reacties van men sen gekregen. Ze vinden het leuk dat het Dorpsplein weer vol zit." De Kringloopwinkel is telefonisch te bereiken via nummer 03463-54574. Een speciale 'Betaal-op-maat'-ka- ravaan maakt deze maanden een tournee langs bijna 600 winkel centra verspreid over geheel Ne derland. Op zaterdag 5 juni bracht de karavaan een bezoek aan de Van Weedestraat en Hartje Zuid in Soest. De actie 'Betaal óp maat' heeft tot doel om via voorlichting aan onder andere detaillisten en consumenten, het meest doelmatige gebruik van de verschillen de betaalmiddelen te bevorderen. Op deze manier kunnen de kosten van het betalingsverkeer in Nederland, op dit moment meer dan 5 miljard gulden per jaar, worden beperkt. De karavaan propageert drie 'gulden' regels: cheques en girobetaalkaarten bewaren voor grotere bedragen, geld zoveel mogelijk opnemen bij de geldau tomaat en 'pinnen' waar het kan, klei nere bedragen liefst contant betalen. Om deze voorlichting zo goed mogelijk te laten verlopen, bezoekt een team van 35 hostessen de winkelcentra in veertig plaatsen. De dames delen gratis voor lichtingsmateriaal uit aan detaillisten en winkelend publiek. Aan de detaillisten worden kassastickers en toonbankdis plays aangeboden. Het winkelpubliek een kaartje op bankpasformaat met de drie 'gulden' regels. De 'Betaal op Maat' Karavaan wordt ondersteund door o.a. commercials optelevisie. 'Be taal op Maat' is een initiatief van de Ne derlandse Vereniging van Banken, het Koninklijk Nederlands Ondernemers- verbond en het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond. De Consumen tenbond steunt de doelstellingen van de actie. Kapper Jan Sluyter was één van de de taillisten die bezoek kregen van de 'Be taal op Maat' hostesses. Ton Paauw, vermoedelijk Soests bekendste (nog levende) beelden de kunstenaar, heeft onlangs op nieuw een serie prentbriefkaarten van Soest gemaakt. De artistieke kaarten zijn geproduceerd door zijn uitgeverij Kijkkader. De nieuwe serie omvat zes kleurrijke prentbriefkaarten van een aantal be kende Soester plekjes, met name de Oude Kerk, de Kerkebuurt en de Eem- poldefZe vormen een aanvulling op de populaire kaarten die Paauw enige ja ren geleden al van Soest maakte. Met zijn camera is Paauw opnieuw door Soest gegaan en heeft daarbij een aantal bijna idyllische plaatjes geschoten. Een van de opmerkelijkste kaarten uit de serie is overigens geen gebouw ol "doorkijkje", maar een koe die op het moment-van-afdrukken juist haar kop afwendde. De l^oe-zonder-kop is van een rijke Soester symboliek, zoals de kunstenaar zelve - niet vrij van enige ironie - laat weten. De nieuwe kaarten zijn binnenkort ver krijgbaar bij diverse verkooppunten in De koe-zonder-kop is een van de kaarten in de nieuwe serie. Soest, zoals de firma's Van de Ven, Im merzeel, Picture Point en de plaatselij ke VW. Afgelopen donderdag vond tijdens de laatste dansles van de 'Hobby club' van dit seizoen een geheel onverwachte huldiging plaats van de heer en mevrouw J. van Wou denberg uit Soest. Jaap en Riek van Woudenberg beleef den dit jaar hun 15e dansseizoen bij Danscentrum Slingerland aan de Weegbreestraat. Dat feit bleef niet on opgemerkt bij de heer en mevrouw Slingerland. Vlak vóór het einde vari de laatste les van dit seizoen werd het jubi leum-echtpaar Van Woudenberg flink in het zonnetje gezet. Het kreeg een ca deaubon aangeboden ter waarde van f 250,-, alsmede een fles bruisende champagne. Op zondag 13 juni vindt er op het ron deel en in het park van kasteel Groene veld in Baarn een muzikale happening plaats, waarbij vooral de jeugd de bo ventoon zal voeren. Het Elfde Groene- veld-Jeugdorkest zal dan weer gestalte krijgen, een jeugdorkest dat maar één dag zal bestaan, na het concert wordt opgeheven en daarna nooit meer te ho ren zal zijn. Een recordopkomst van meer dan ze ventig jonge blazers zal voor het groot ste jeugdorkest zorgen dat ooit werd ge formeerd: Een unieke gebeurtenis, niet alleen voor Baarn en de regio, maar ook een landelijke primeur. Onder leiding van dirigent Bert Nellestijn wordt de hele dag gerepeteerd en om 16.00 uur vindt er op het rondeel een concert plaats om de ingestudeerde werken aan het publiek te presenteren. De deelnemers komen uit vele delen van het land van het aantal instrumen ten vertoont een grote mate van ver scheidenheid. Als ondersteuning van vooral de "zware" instrumenten als tu ba en bas, zullen enkele leden van "gro te" harmonie-gezelschappen de hel pende klank bieden. Het programma zelf moet nog even een verrassing blijven, maar zal de moeite waard zijn. Als men zittend van het con cert wil genieten is het meenemen van een eigen stoeltjes aan te bevelen. Tijdens de repetitie van het Groeneveld jeugdorkest, die voor het publiek niet toegankelijk is, zullen in het park achter het Kasteel drie andere gezelschappen het wachtende publiek aangenaam met muziek bezig hóuden. Vanaf 14.00 tot 16.00 uur treden afwisselend op: het Weesper Saxofoonkwartet, de Sunday Brassband uit Dodewaard en het Trom- petduo Decimo uit Baarn. In juni, juli en augustus kunnen brid- geliefhebbers elke dinsdagavond te recht bij ONI. De bridgeclub houdt dan open huis. Op die avonden wordt de zogenoemde zomerladder gespeeld, omdat de bondscompetitie en de clubwedstrijden achter de rug zijn. Belangstellenden kunnen terecht in gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat. Ze worden ver zocht om 19.30 uur aanwezig te zijn. De kosten zijn 2,50 per keer. Indien ie mand lid wordt, zullen de reeds betaal de deelnamekosten van de contributie worden afgetrokken. Voor meer infor matie kan contact worden opgenomen mevrouw Landstra, tel. 14748. Zij is el ke dinsdag tussen 13.00 en 14.00 uur bereikbaar. iet alleen voor wie thu ian het gebruikelijke aa alen, maar ook voor jangers die in het buit» avoriete stations niet len is de schotel-ontr litkomst. Marobe, een i jt Soest, heeft zich eerd in tv-schotels e intvangers. Knmend 1(12 juni) kan Soest zie luitgebreid laten inforr Een trotse Jaap en Riek van Woitduymg ,00totl7.00uursta berg. ),ij de Gouden Snaar aan straat een caravan gepark Op naar het volgende seizoen, dalznL-kers zich met eigen Slingerland bol zal staan van de festiviovertuigen van de talloz teiten, omdat ook Danscentrum Slin (jen van de schotel-ontva gerland dan jubileert met zijn 20-janiMeeder en Mark Eylers betaan! zo'n drie jaar geleden op tellen daar aan geïnteri Een gestolen fiets is zaterdag terugge ^un vakantie op een cam vonden in de woonkamer van de dief tenland doorbrengen, e De politie hield de 28-jarige man aan beeld het RTL4-progra Hij had de fiets op de Zuidpromenadc willen missen, gestolen. Aan de hand van getuigen- Marobe is begonnen als verklaringen, kon de politie de dadei de twee jonge technici, opsporen. De gedupeerde vrouw kreq ren werkzaam zijn bij haar fiets terug. roep. Het kantoor van T is gevestigd aan de Mid In een bedrijfspand aan de Torenstraai aan particulieren, maa: is een onbekende hoeveelheid wissel- bedrijven. Het voordee geld meegenomen. Het geld zat in eer latie is dat men veel me kistje. De inbraak werd donderdag- gelijkheden ter beschi nacht gepleegd. degenen die het alleen Aan de Gustaaf Gelderhof werd inge- bel moeten doen. He broken in een woning. De politie weel van buitenlandse herio nog niet wat er is weggehaald, omdat de buitenlandse relaties bewoners niet thuis waren. over een schotel-ont tientallen tv-stations Op de Wijnand Toplaan verloor een reld "uit de lucht gepl' Soester van 25 zijn radiocassetterecor- jen der. Het apparaat werd uit zijn auto ge- wie een vaste schote stolen. moment bijvoorbeelc telliet al enige tientall nenhalen, en dat aai enkele maanden ze meer dan 70, plus on radio-stations, met e geluidskwaliteit! M< schotel wordt dat aar groter: meer dan 2 ruim 400 radio-stati Ongekende moj De ontwikkelingen nog lang niet stil, en Eind mei vonden bij balletschool Nandine Redeker in Soest de exa mens plaats, waaraan 21 leerlin gen hebben deelgenomen. Ze zijn allemaal geslaagd, wat nog eens onderstreept dat de balletlessen van Nandine bijzonder succesvol zijn geweest. Toch stopt ze binnen kort met haar danscarrière. Nandine, inmiddels 23 jaar, heeft in de afgelopen jaren ontdekt dat het ballet- onderwijs toch niet helemaal haar roe ping is. Ze heeft dan ook besloten een punt achter haar loopbaan te zetten en de balletschool aan een van haar colle ga's over te dragen. Haar opvolgster is Sylvia Hustings (22 jaar en afkomstig uti Amsterdam), die de leerlingen in het nieuwe seizoen - vanaf september - on der haar hoede neemt. "Als het erop aankomt vind ik mezelf toch niet zo geschikt voor dit vak," al dus Nandine. "De praktijk valt in elk geval niet mee. Het is moeilijk om er jaar-in-jaar-uit plezier in te houden. Vooral in het klassieke ballet is heel veel discipline nodig, maar dat gaat op den duur toch ten koste van het dansplezier, vind ik. Niet voor de kinderen, maar wél voor mijzelf. Ik voelde me eigenlijk net een schooljuf..." Erg teleurgesteld is ze niet. Nandine: "Ik heb met de balletschool bereikt wat ik wilde, en het loopt perfect, maar ik heb voor mezelf toch een andere uitda ging nodig." Ze heeft daarom besloten naar Aruba te gaan en daar een andere werkkring te zoeken. "Ik weet nog niet wat, maar het klimaat en de mentaliteit daar trekken me wel. Ik hoop dat 't lukt." Misschien gaat ze ooit nog wel eens ver der met ballet, maar dan niet in Neder land. "Ik leef voor m'n plezier, en dat is er de laatste tijd epn beetje af-gegaan. Het klassieke ballet is erg westers-geo riënteerd, alles moet perfect zijn, maar ik heb toch eert wat andere instelling. Misschien ga ik het later wel weer leuk vinden.,." Nandine kijkt ondanks dat alles toch met trots en tevredenheid terug op haar danscarrière en vooral op de ballet school, waarvoor ze in de afgelopen ja ren onderdak vond in het Artishock- gebouw aan de Steenhoffstraat. De les sen zijn succesvol geweest, zoals mag blijken uit het feit dat alle 21 leerlingen (allemaal meisjes in de leeftijd van 6 t/m 12 jaar) die eind mei aan de exa mens meededen geslaagd zijn. De exa mens werden afgenomen door Barbara Eversen uit Australië, die namens de Royal Academy of Dancing - waar Nandine Redeker tijdens een van haar laatste balletlessen. Foto: Goos van der Wilt Nandine zelf haar opleiding heeft ge volgd - de beoordeling voor haar reke ning nam en de diploma's uitreikte. Diploma's en 'assessments' Vijf leerlingen haafden het "primary"' diploma: Suzanne Kniest, Claudinevan Eijden, Marielle v.d. Meer, Angela Hil- horst en Maxine Hilhorst; vier anderen kregen een lovend rapport ("assess- ment"): Tara-Jane Thomas, Marlet van Dam, Tessa Koudijs en Myrthe Bon. Voor de eerste graad slaagden Elisa beth Berghuis, Johanneke Berghuis, Ans Geurink, Linda Pellikaan, Suzan ne Venema, Dagmar Otto, Stefanie Hilhorst en Nathalie Bentvelzen. De tweede graad haalden Hanna Joosten en Sera Proper en "assessments" waren er voor Simone Abdoelhak en Daniëlle Serné. Sneu was het voor Marijke v.d. Linden, die niet mee kon doen omdat ze haar arm had gebroken. Deze maand volgen nog de examens voor de volwassen leerlingen van de balletschool, waarmee Nandine Rede ker dan definitief een streep onder haar danscarrière zet.

Soester Courant | 1993 | | pagina 8