Opruiming tSdmtemmnj ZONNEBOILER SYSTEEM BOSMAN m r cmodop [VARIA1 VAT£R Kontakten met Kozle worden intensiever Jazzclub Artishock sloot seizoen af met 'huiskamer'-concert Open Huis bij Trema'87 JE KUNT VADER TOCH NIET ZONDER [ONNETJE ZETTEN. OU aart »een Mantels v.a. 98,- Jacks v.a. 75,- Blazers v.a. 125,- Blazerpakken v.a. 275,- Japonnen en pakjes v.a. 49,- Restanten v.a. 10,- PAGINA1Q I WOENSDAG 16 JUNI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 11 TBAKKER ding: Scholen, kerken, biljarters... EN IES TEMEN Niet meer van ALZAAK ITBV qsbho Vrijwilligers Vakature Bank Vakatures Ook muziekavonden in vakantieperiode Maandag 21 juni13.30 -15.00 uur ^"«.Polaroid ZONNEBRILLEN Laat de zon uw water opwarmen: MET HET INVENTUM Uw voordeel: een beter milieu - financieel voordeel door zuiniger stoken li 0Q7C - subsidiemogelijkheden tot II. 00 Dj Werkend te zien op ons bedrijf 2 jaar all-in garantie op al onze werkzaamheden LOODGIETERS^ !it! lagroom ,95 p.st. :ri wij een rikaat artikelen! i - Tel. 11365 erkend SOMPY specialist 45, Soest, igs gesloten. BEDDEN EN TEXTIEL <te computer- oftware. e tot itige prijzen. :n ikwerk lersfoort 618747* aSEJSB het TARIEF: felicitatieboodschop mag "nool 3 regels groot zijn 'gel is 30 leestekens ir poties) en kost slechts ,50, met posfoto 20,00 per felicitatie. UCITATIEBOODSCHAP OPGEVEN: >or het opgeven von uw citatieboodschap kunt u jebruik moken van de onderstaande bon 'uurlijk kunt u ook even lenlopen bij het kontoor de Soester Courant, v eedestraat 227, Soest. »or uw felicitotie vult u onderstaande bon in. .'riek i,dm log op de Kabelkront' leestekens inclusief spaties I I I I if Girobetaalkaart of Jest. De in aanbouw zijnde kerk 'Paraf'ia Sw. Piusa X'. Het begon met een uitnodiging aan De Lasenberg en de vereniging SKK om aanwezig te zijn bij de nieuwe naamgeving van de School nr. 4 in Ked zierzyn/Kozle. Het is niet zo gebruikelijk (nog) om scholen een gewone naam te geven in Kedzierzyn/Kozle. Men kan daar gaan naar school nr. 1 of nr. 19 en vele nummers daartussen. School nr. 4 neemt een bijzondere plaats in. Deze school is voor moeilijk lerende kinderen en kinderen met opvoedingsproblemen. Maar de leraren en kinderen zijn wel heel gemo tiveerd. Dat uit zich nu ook in een start met een nieuwe naam. De school heet nu 'Academia Pana Brzechwy'. Pana Brzechwy was een heel bekend schrijver van kinderboeken in Polen. Eduard Blijdorp en Hans Bijl van De Lasenberg School waren aanwezig bij die feestelijke gebeurtenis in Kedzier zyn/Kozle, samen met SKK-voorzitter Bert Krijger. Voor de leerlingen een heel bijzondere dag, die onvergetelijk werd door de belangstelling voor hun school uit Soest en de attentie voor elke leerling van de nieuwe school, als ge baar van vriendschap van De Lasen berg. Zorgvuldig wordt overlegd hoe beide scholen de kontakten kunnen uit breiden. In ieder geval zullen twee lera ren uit Kedzierzyn/Kozle van de Aca demia Pana Brzechwy a.s. vrijdag de feestelijke heropening bijwonen van de vernieuwbouw van De Lasenberg (ter rein van Arkel Instituut). Kerk De parochie in Blachownia (gemeente Kedzierzyn/Kozle) heeft eindelijk het kerkorgel dat tot nu toe ontbrak. De kerk wordt in snel tempo afgebouwd door de inzet van vele vrijwilligers. Er zijn slechts enkele mensen in dienst voor de bouw van deze grote kerk; de rest van het vele werk wordt door paro chianen verricht. Met de hulp van vrienden en bekenden wordt de kerk ingericht, o.a. met een kerkorgel uit Soest. Het kan een begin zijn van meer kontakten, want pastoor Jozef Stryczek van 'parafia Sw. Piusa X' wil bijzonder graag kontakt met de kerken in Soest. Een preciese datum voor de officiële in gebruikname en inwijding van de kerk is nog niet bepaald. Het zal na de vakan ties zijn, waarbij men denkt aan okto ber. De inwijding van een kerk is altijd al een bijzondere gebeurtenis. Gezien de banden met Soest hoopt men dat Soest bij de inwijding vertegenwoor digd zal zijn. De bal kan raar rollen. Ook de biljart club van de Kawiarnia Kameralna wil graag kontakt met biljarters uit Soest. In oktober is er een officieel bezoek van Soest aan Kedzierzyn/Kozle en daar zou men graag een biljartwedstrijd aan verbinden. Een vriendenband tussen twee gemeenten ziet men graag uitge werkt in kontakten tussen vele mensen. Een sportieve ontmoeting is daarvoor een goede gelegenheid. Dat is niet al leen de ervaring binnenkort van biljar ters, ook op andere terreinen zijn de kontakten uitstekend: voetbal en atle tiek, filatelisten, hobby-tuinders, bijen houders, onderwijs. Gevolgen bosbrand Er wordt in Kedzierzyn/Kozle nu hard gewerkt aan een 'projekt-omschrij- ving'. De bedoeling daarvan wordt dui delijk als even wordt teruggedacht aan de enorme bosbrand die vorig jaar aan de rand van Kedzierzyn/Kozle heeft plaatsgevonden. De droge zomers zijn wel vaker de oorzaak van forse bos branden, maar vorig jaar was er bijzon der veel gevaar voor de stad en de che mische industrie. Een gebied van meer dan 9000 ha werd door brand verwoest. Afgezien van het verlies aan natuurge bied, dat jaren van herstel vraagt, ko men nu ook de milieugevolgen scherp in beeld. Bossen zijn zeer belangrijk voor voldoende zuurstof-produktie, zeker in een omgeving waar men nogal metluchtverontreiniging te maken heeft. Maar er is meer: De grondwaterstand gaat dalen. Doordat over een haast on afzienbare oppervlakte de bomen zijn verdwenen, verandert de grondwater huishouding ingrijpend. De herplant moet zo snel mogelijk weer beginnen, anders hebben de nieuwe bomen bij ge brek aan grondwater nauwelijks kans van overleven. Maar ook de dorpen in de omgeving merken al dat de grond waterstand daalt. Verschillende water putten die eeuwen in gebruik zijn ge weest, vallen droog. De vereniging SKK krijgt binnenkort een nauwkeurige projektomschrijving van de herplant-aktiviteiten. Vanuit Soest zal worden geprobeerd het pro- jekt te ondersteunen. Een niet tijdig herstel van de infrastructuur en het mi lieu zal de omgeving van Kedzierzyn/ Kozle jarenlang achterstand bezorgen. Het milieu in de Poolse zusterstad kan dat eigenlijk niet verdragen. Natuurlijk hebben de Polen aandacht voor hun mi lieu. Maar kostbare milieuprojecten vergen enorm veel geld. Vanuit een economisch sterke positie, zoals in Ne derland, is de keus snel gemaakt en komt er voldoende geld voor milieu- projekten. Polen staat echter econo misch niet zo sterk. Een kans dus voor Soest (en anderen) om ook grensover schrijdend aan het milieu te werken. Al jaren zijn er goede kontakten tussen (inwoners van) Soest en Kedzierzyn/ Kozle. Tijden veranderen en de beteke nis van de vele kontakten dus ook. Pak ketten voor vrienden en kennissen zijn belangrijk, maar bijdragen aan het leef milieu in Kedzierzyn/Kozle geven een dieper inhoud aan die kontakten. De troosteloze vlakte bij Kozle, waar 9000 ha bos vorig jaar in vlammen op ging. SOESTERBERGSESTRAAT 49A - SOEST TELEFOON 02155 - 2 35 84 Smitsweg 311, tel. 12630 2-106: Milieu-instelling zoekt handi ge klusjesman of nijverheidsvrouw. 6-101: Telefonische hulpdienst zoekt sociaal-voelende mensen als telefo nisch hulpverlener voor 6 uur per week. 7-102: Sociaal-cultureel centrum Zeist vraagt twee vrijwillig(st)ers voor werkzaamheden jeugd- en cur suswerk. 7-114: St. Kindercentra Soest zoekt voor ondersteuning van leid(st)ers enke\e hulpkrachten. 7-128:'Scoutinggroep vraagt twee vrijwilligers voor groep jongeren van 15 tot 18 jaar; 8-192: Centrum voor verstandelijk gehandicapten zoekt volontair voor verkoop van zelfgemaakte houtfigu ren, broodplanken, en allerlei hand- nijverheid. 15-106: Verpleeghuis Baarn vraagt chauffeur voor het wegbrengen en ophalen van' bewoners naar b.v. een avondje uit, een vakantieoord, e.d. 19-22: Lokale radió-omroep zoekt geïnteresseerden voor de bediening van apparatuur, opnemen van pro gramma's; leeftijd minimaal 18 jaar. Openingstijden: dinsdag t/m donder dagochtend, 9.00-12.00 uur; Smitsweg 331, tel. 12630. U kunt lezen, schrijven, rekenen en nog veel meer. U doet het toch al jaren! Maar heeft u wel eens na gedacht over: - sneller te leren lezen, zodat u in korte tijd een stuk uit de krant of een tijdschrift kunt doorlezen en begrijpen? - modern en praktisch rekenen te leren? - toch nog betere brieven te kun nen schrijven? In Soest bestaat bij Trema'87 de moge lijkheid om bij te leren en op de hoogte te blijven van actuele zaken: 1. Algemene Ontwikkeling De cursus is speciaal bedoeld voor mensen die moeite hebben met correct lezen en schrijven. Er wordt ook veel tijd besteed aan maatschappij-oriënta tie. Start: donderdagavond 26 augustus. Lestijd: 19.00 tot 21.30 uur. Inschrijf geld: f 25,-. Lesmateriaal: f 35,-. 2. Open School Evenals de cursus 'Algemene Ontwik keling' is de 'Open School' bedoeld voor mensen die zich niet willen specia liseren in een vak maar van alles wat Helemaal niet, nu deze echte Polaroid zonnebril ter ere van vaderdag maar fl 37,50 kost. Er zijn twee modellen, die uiteraard voorzien zijn van de beroemde Polaroid polariserende lenzen. Ga nu voor deze DU speciale aanbieding direkt naar Ervaar het verschil Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt. winkelkring van weedestraat1T7 - soest - tel. 1 71 20 Polaroid li «on godepona nerk van Polaroid Corporation. Cambridgo. Ma». U.SA. willen leren. Onderdelen van de cursus zijn: Nederlands, rekenen en maat schappij-oriëntatie. Er worden regel matig excursies gemaakt. Voor de Open School kunnen alleen vrouwen inschrijven. Start: donderdag 26 augustus. Lestijd: 8.45 - 12.00 uur. Inschrijfgeld: f 25,-. Lesmateriaal: f 35,-. Het leren op deze cursussen gaat anders dan vroeger op school. Je leert mèt el kaar maar ook van elkaar. (Aktuele) onderwerpen waaraan wordt gewerkt kunnen door de cursisten zelf worden ingebracht, 's Morgens is er de moge lijkheid van kinderopvang. 3. Engels U denkt misschien dat u niets van de Engelse taal weet, maar daarin vergist u zich. U kent al veel meer Engelse woor den dan u denkt: tram, rails, computer, sorry, show, cd (compact disc), box, tic ket, shirt, short, enz. In de Nederlandse taal zijn de laatste jaren veel Engelse woorden opgenomen. Op deze cursus leert u in korte tijd al wat eenvoudige zinnetjes spreken en verstaan. Start: dinsdag 24 augustus. Lestijd: 19.00 -21.15 uur. Inschrijfgeld: f 25,-. Lesmateriaal: f 35,-. 4. Introductie machineschrij- ven Een korte cursus van 8 lessen als voor bereiding op de cursus Kennismaken met de computer. Start: dinsdag 24 augustus. Lestijd: •13.15 - 15.15 uur. Inschrijfgeld: f 12,50. 5. Kennismaken met de com puter Het omgaan met de computer is een voudiger dan u denkt. U gebruikt hem al, bijvoorbeeld als u geld uit een geld automaat van de bank gaat halen. Ie dereen kan het Ieren van jong tot oud. Wilt u er ook wat van weten? Na een cursus van 9 lessen kunt u al met een computer omgaan. Start: dinsdag 26 oktober. Lestijd: 13.15 - 15.45 uur. Inschrijfgeld: f25,-. Schikt de 'Open Huis'-middag van 21 juni (13.30 -15.00) uur niet, dan kunt u inschrijven op kantoor. Dat is geopend van 's morgens 10.00 - 13.00 uur, of volgens afspraak. Het kantoor is gesloten van 8 juli tot 13 augustus 1993 in verband met de zo mervakantie .T rema' 87Klaarwater- vveg 5, 3762 XT Soest, tel. 25771. RADIO SOEST FM 105.9 MHz/97.0 MHz (kabel) Postbus 3062, 3760 DB Soest Studio: tel. 2 04 20 De activiteiten van de jazzclub zul len i.v.m. de zomervakantie voor enige tijd worden onderbroken. De concertserie (pas echt van start gegaan in februari j.1.) is een succes gebleken; de jazzclub draait nu al zo'n jaar of vijf en mag zich, na wat magere jaren, opnieuw verheugen in een toenemende belangstelling. Vandaar de feestelijke slotavond, afgelopen zaterdag. Uiteraard werd de levende muziek ver zorgd door Perron 5B en kon er in de pauzes gedanst worden op jazz, afkom stig van platen, CD's, etc. Ook was ex tra zorg besteed aan de inrichting van de ruimte. Door Spullenhulp werd een grote hoeveelheid meubels, kledings tukken en gebruiksvoorwerpen ter be schikking gesteld. Op aanwijzingen van Otto Prinsen werd hiermee de grote zaal omgetoverd tot een soort giganti sche huiskamer, soms een beetje chi que, hier en daar wat ordinair, eh vooral de truttigheid was ruimschoots verte genwoordigd. Alles bij elkaar een prachtig kunstwerk vol bizarre details; hoe langer je er naar keek, hoe intrige render het werd. Helaas was zondag middag de zaal al weer 'op orde'; er res teren slechts een paar foto's. Perron 5B in de - via Spullenhulp - tot huiskamer omgetoverde grote zaal van Artishock. Vanaf september vindt er weer iedere maand een jazzconcert plaats, om te be ginnen met de veel te weinig gehoorde saxofonist Ferdinand Povel. Verder komen er nc% optredens van Zut Alors!, de opmerkelijke groep van Jas per Blom en het Amsterdam Jazz Quin- tet met o.a. Toon Roos. Op elke tweede zaterdag van de maand zal het huisor kest Perron 5B de muziek verzorgen op de jazzclub, vaak met een speciale gast muzikant. Tweemaal per maand goede jazz in Soest: alleen een optimist kan zoiets verzinnen. Toch is dit idee de afgelopen maanden zeker levensvatbaar geble ken. Om de liefhebbers niet tot septem ber te laten wachten, worden op een viertal zaterdagavonden in de vakantie muziekactiviteiten georganiseerd die t.z.t. uitvoerig worden aangekondigd. Eén daarvan is een speciale jazzavond op 21 augustus, met in ieder geval le vende muziek en wellicht nog enige at tracties die veel met jazz te maken heb ben. Misschien wordt er bij die gelegen heid ook gebruik gemaakt van het ar chief van de jazzclub, met veel foto's, affiches, video-opnamen, etc. Oude Utrechtseweg 31 Soest Tel. 02155 20644 M E T D E VAN BETER i

Soester Courant | 1993 | | pagina 11