En dit zijn de knallers van deze week: Een Y\uïzen" - Batterijbokaal voor De Achtbaan Amerikanen verlaten Soesterberg Bewoners Soestdijk worden gehoord PROVAK Bildstar aardappelen Gekookte boeren achterham VADERS HOOP VADERDAG 4 Tompoucen VAKANTIE BEZORGERS tioog RUUD SMIT VOOR VADERDAG vis-pizza's. RUUD SMIT visspecialiteiten HET VLEESCENTRUM 1001 IDEEËN BIJ ^HOOIJER^ Politie-klopjacht op autodief C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT Gevraagd Soester Courant 3 Actueel 7 Varia 11 Varia 5 Actueel 17 Actueel PETERS Makelaars 'Golfbanen' worden 's avonds hersteld 'TVAARDERHOOGT Gemeente prijst basisschool voor goed milieu-beleid Definitief besluit deze zomer verwacht Gemeente onderzoekt wensen voordat verkeersplan wordt gemaakt Slingerende vrouw weigert blaastest VADERDAG paling- en haringdag visspecialiteiten SLAGERIJ „ZUID" Plensbui kan défilé niet 71 e JAARGANG NO. 43 WOENSDAG 16 JUNI 1993 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Overheerlijke Kom ze GRATIS proeven. van weedestraat 149 3761 cd soest tel.02155-1 52 88 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 SUKADELAPJES per kilo12?° Gevulde KALFSR0LLADE per kilo15.50 Onze PAARDENWORST met goud bekroond, heel kilo 9. Altijd kwaliteit en betaalbaar. TUIM-ADVIESCENTRUM 't Vaarderhooqt 4UTO VAN DOORN BK A.S. ZONDAG Soesterbergsestraat 4 - Tel. 26900 De politie ontdekte vorige week tij dens de surveillance aan de Beau- fortlaan in Soestduinen een auto, waarvan de bestuurder bezig was met uitladen. Hij deponeerde daar bij een aantal spullen in de bosjes. De politie wilde daar, wel meer van we ten, maar toen hij de agenten zag ko men sprong de man de auto in en ging er met een vaart vandoor. Eén van de politiemannen moest nog snel opzij springen om het vege lijf te redden. De achtervolging werd direct ingezet en op de Middenlaan, tegenover het station Soestduinen, werd de wagen met draaiende motor in de bosjes te ruggevonden. De omgeving werd af gezet en de politie zette een klop jacht in, waarbij ook honden werden ingeschakeld. Vermoedelijk was de man verdwenen in de richting van de Schapendrift. De honden raakten het spoor echter na enige tijd bijster en de politie moest de achtervolging opgeven. De auto bleek even tevoren gestolen te zijn in Baarn. De eigenaar, een 31-jarige Baarnaar, kreeg de wagen terug. Hij wist nog niet eens dat die gestolen was. De politie kon niet zeggen wat voor spullen de dief uit de auto in het bos had gegooid. 100 gram c-noo voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 1 41 52 PvdA: 'Vertrek Amerikanen van Soesterberg verrassend maar zeer welkom'. P.S.: 'Vliegbasis moet gesloten worden'. Smitsweg-bewoners boos: stoep is weg! Neo-nazi's ook in Duits Soest actief. Katholiek onderwijs Soest ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Kontakten met Kozle worden intensiever. verstoren. Hoge Poolse onderschei ding voor Ab Blokzijl. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Seat Marbella 05-'89, 46.000 km Nw.pr. 16.000,-, nu 7.950," en... 12 maanden garantie. Seat-dealer voor Soest-Baarn e.o. - Waarborg voor goede service Laanstraat 82 - Soest - Tel. 02155-21719 "Wat een grote", riep een leerling van De Achtbaan toen Dick Neu- teboom de beker uit een tas te voorschijn haalde. Het jongetje doelde op de batterijbokaal die de gemeente dit jaar toekende aan de roomskatholieke basisschool aan de Van Hamelstraat. De Milieuprijs werd vrijdagmorgen op het schoolplein uitgereikt door wethou der Mieke Swinkels. De Achtbaan kreeg de in 1989 ingestelde prijs niet zomaar. Eigenlijk, vertelde Neute boom, maakte De Achtbaan al enkele jaren een goede kans op de batterij bo kaal. De school was één van de eerste in 'Soest, die het gebruik van plastic beker tjes afschafte en overging op afwasbe- kers. Daarnaast besteed De Achtbaan al jarenlang aandacht aan het compos- teren van gft-afval. Óp die manier blijft de afvalberg beperkt. Volgens Neuteboom blonk de school dit jaar ook nog eens uit bij het maken van een bomenkrant naar aanleiding van het project dat de gemeentelijke kwekerij in het kader van de Nationale Boomfeestdag had gehouden. Kortom: De Achtbaan verdiende de bokaal op verschillende milieu-fronten. In 1989 werd alleen nog gekeken naar Foto: Goos van der Wilt. het aantal batterijen dat de basisscholen inzamelden, maar tegenwoordig volgt de gemeente ook de overige milieu projecten van nabij. Wethouder Swinkels verklapte de leer lingen nog een geheimpje. 'Hun' juf Re- nate Smits was vroeger namelijk leer ling bij juf Mieke Swinkels. "En toen was ze de braafste leerling van de klas. Ze was altijd actief en wist steeds wat leuks te doen." Een luid applaus van de kinderen voor 'hun' juf maakte een ein de aan de plechtigheid op het school plein. De busvriendelijke snelheidsremmers zoals die zijn aangebracht in de Beetz- laan, de Nieuwstraat en de Koniginne- laan zullen worden aangepast. Daartoe heeft het college van B&W op aandrin gen van de gemeenteraad besloten. De aanpassing houdt in dat de beton nen elementen met het golfpatroon uit de snelheidsremmers verwijderd zullen worden. In de plaats daarvan wordt de gehele ruimte tussen de twee verkeers geleiders vlak gemaakt met betonklin- kers. Wat over blijft is de rijbaanvers malling. Het remmen van de snelheid wordt dan afgedwongen doordat auto's op elkaar moeten wachten. Vanwege de bussen wordt het werk in de avonduren uitgevoerd. Dinsdag avond is begonnen met het aanpassen van de drempel in de Koninginnelaan, daarna volgt de drempel in de Beetz- laan en als laatste komen de drempels in de Nieuwstraat aan de beurt. De omlei dingsroute wordt met borden aangege ven. Verder is besloten op alle locaties die van oorsprong voorzien zouden wor den van busvriendelijke drempels en waar deze nog niet zijn aangebracht, ook de rij baan versmallingen te maken (dus zonder golfelementen). Resultaat: pa very happy en u zondag avond een fris opge knapte tuin. Wedden? DE GROENE NR.1 DORRESTEINWEG 72B SOEST, TELEFOON 02155 - 12883 Recept: gen ontbijtje op bed, 'n zoen en wat nieuw tuingereedschap erbij En om de paling hebben van weedestraat 149 wij alvast een strik gedaan! 3761 cd soest tel.02155-1 52 88 Woningmarkt Op de basis werken circa 1.400 Ameri kaanse militairen. Met hun 2.400 fami lieleden vormen ze een belangrijke be volkingsgroep in Soesterberg. Als ze weggaan, zal in ieder geval een groot aantal huizen in met name de wijken Apollo en Mercury leeg komen te staan: Het gaat om ongeveer driehon derd huizen. Ze zijn eigendom van een projectbureau dat ervoor zorgdraagt dat de Amerikaanse militairen een dak boven hun hoofd hebben. De woningen in Soesterberg komen straks wellicht vrij voor Soester woningzoekenden. En dat zou een positieve invloed kunnen uitoefenen op de woningmarkt in Soest. Want met ruim drieduizend woning zoekenden is het te kort aan huizen schrijnend. De kans bestaat dus dat de Amerika nen, en met hun de F15's van de 32ste Fighter Group, Soesterberg verlaten. De US Air Force is sinds 1954 te gast op de Nederlandse vliegbasis. De vliegbasis zal evenwel ook in de toe komst als zodanig worden gebruikt door het Nederlandse ministerie van defensie. De bestaande helikopterha ven wordt mogelijk uitgebreid en in mi litaire kringen is de mogelijkheid geop perd om in Soesterberg de thuisbasis van de luchtmobiele brigade te vesti gen. College Het college van burgemeester en wet houders van Soest heeft zich gisteren tijdens het wekelijks beraad voor het eerst officieel over de kwestie gebogen. De verwachting is dat b en w vandaag met een eerste, officiële verklaring ko men ten aanzien van het vertrek. Die verklaring kon niet meer in deze krant worden meegenomen. Niet wethouder Mieke Swinkels, maar gemeentesecretaris Wim de Kam leidde donderdagmiddag het extra ingelaste overleg over het verkeersplan voor Soestdijk. De verantwoordelijke wethouder van verkeer woonde de bijeenkomst wel bij, maar voerde niet het woord. Dat was een opvallend as pect van het besloten informatieve overleg op het gemeentehuis. Tijdens het overleg benadrukte Wim de Kam (de baas van de ambtenaren) dat er op het ambtenarenkorps een enorme druk is gelegd, nu een raadsmeerder- heid van CDA, WD en PvdA heeft geëist dat het nieuwe verkeersplan voor Soestdijk nog dit jaar moet worden af gerond. De ambtenaren zijn bereid alle medewerking daaraan te verlenen. Maar als het plan er niet zo uitziet als dat de raad wil, moet dat worden gewe ten aan de tijdsdruk en mag dat de amb tenaren niet worden aangerekend, zei De Kam. Op de Nieuweweg is maandagavond een inwoonster van Soest met haar auto tegen een geparkeerde wagen gebotst en vervolgens tegen een ijzeren hek tot stilstand gekomen. De vrouw was daar voor al gezien door de politie, toen ze slingerend over de rijbaan reed. De ver moedens van de politie over overmatig drankgebruik werden bevestigd. De vrouw werd aangehouden, maar de blaastest mislukte op straat. Op het bu reau weigerde ze medewerking te verle nen aan de blaasproef. De vrouw kreeg als blijk van waardering een proces-ver- baal. Hoewel de uiteenlopende standpunten van de betrokken inwoners van Soest dijk al geruime tijd bekend zijn, zullen de ambtenaren en het college onder zoeken wat er bij de burgers leeft. Het is de bedoeling dat dat onderzoek op kor te termijn wordt afgerond. Vervolgens wordt een plan gemaakt, waarna de commissie milieu en verkeer beslist of de inspraakprocedure kan worden ge start. De mogelijkheid is geopperd de inspraak per straat of wijkdeel te laten verlopen. Het overleg met de bewoners over het plan zou dan niet in de raads zaal, maar bijvoorbeeld in de kantine van het gemeentehuis moeten plaats vinden. Op die manier kunnen de in sprekers op ongedwongen wijze deel nemen aan de discussie en zijn ze niet gebonden aan een maximale spreektijd. Zoals bekend willen CDA, WD en PvdA de afsluitingen in de Verlengde Talmalaan en de Waldeck Pyrmontlaan afbreken. In plaats daarvan moet er in de wijk éénrichtingsverkeer worden in- President Bill Clinton van de Verenigde Staten heeft het laatste woord, dat hij heeft, nog niet uitgesproken. Maar de verwachting is dat het Ame rikaanse ministerie van defensie de 32ste Fighter Group uit Soesterberg zal terugtrekken. ïn Nederlandse militaire kringen wordt sterk rekening gehouden met het vertrek van de Amerikanen uit Soesterberg. Volgens welingelichte bronnen verkast een deel van de Amerikanen nog dit na jaar. De rest zou uiterlijk in september 1994 weggaan. Woordvoerder Terry Bowman van het in Soesterberg gelegerde Squadron ontkende vorige week maandag nog te genover deze krant dat er sprake zou zijn van een vertrek. Maar inmiddels is boven water gekomen dat de Ameri kaanse regering een troepenverminde ring voor ogen heeft van 150.000 naar 100.000 mensen. In dat plan zou Soes terberg mogelijk komen te vervallen als basis. De definitieve beslissing wordt deze zomer verwacht. Het is moeilijk te zeggen of het vertrek van de Amerikanen nadelige economi sche gevolgen zal hebben voor de Soes ter en Soesterbergse middenstand. De meningen daarover lopen uiteen. In het algemeen wordt gesteld dat het wel zal meevallen, omdat veel Amerikanen hun levensmiddelen in de supermarkt op de vliegbasis kopen. Veel andere spullen worden vanuit de Verenigde Staten overgevlogen. Voor de Ameri kaan is het bijvoorbeeld veel voordeli ger een wagen uit eigen land aan te schaffen. In het maatschappelijke verkeer zal het vertrek van de 'yankees' een minimale invloed hebben. Immers, de Amerika nen verblijven vaak tijdelijk op de Soes terbergse basis en mengen zich niet of nauwelijks in het Hollandse leven. De omstreden verkeersremmers wor den, met uitzondering van de zuilen, weggehaald. Op de zes overige plekken, waar een remmer was gepland, komen eveneens zuilen te staan. Foto: Goos van der Wilt. gesteld en wordt bepaald op welke plaatsen verkeersdrempels of andere maatregelen moeten worden getroffen. V erkeersremmers De vier omstreden verkeersremmers op de Beetzlaap, de Koninginnelaan en de Nieuwstraat worden niet geëgaliseerd, maar afgebroken. Alleen de twee zuilen aan weerszijden van de 'remmers' blij ven staan. Ook dat is tijdens het infor meel overleg besloten. Het egaliseren van de verkeersremmers is door de gemeente afgeraden. In ver band met de intensiteit van het verkeer, zouden de (geëgaliseerde) remmers ka pot kunnen gaan, hetgeen veel onder houd zou vergen. De voorzieningen worden dus weggehaald. Op de zes overige plaatsen, waar soortgelijke remmers waren gepland, zullen door de gemeente twee zuilen worden neerge zet om in ieder geval de gewenste weg versmalling te realiseren. Dit laatste kan overigens niet de goedkeuring dra gen van Gemeentebelangen, Groen Soest en Progressief Soest. Met de Amerikanen verdwijnen de F15's. Soest - Telefoon 28484 Fax 28415 VOOR KANTOREN EN BEDRIJVEN voor 10.00 uur gefaxt of gebeld, tussen 12.00 en 13.00 uur besteld!

Soester Courant | 1993 | | pagina 1