gratis ZONNEBRIL OP STERI 1ACTUEELÏ Soest: 1.127 werkzoekenden 2e afdruk Ov-tickets voor winnaars radioquiz TESTRIJDERS GEZOCHT m/v schoemsiker 'Vertrek Amerikanen van Soesterberg verrassend maar zeer welkom' Wildschut Optiek Smitsweg-bewoners boos: stoep is weg! Molendael-Soest moet olietanks weghalen of bovengronds brengen Kado's en kristal S.O.S. Werkloosheid Oost-Utrecht neemt toe Wethouders Swinkels mag Zomertoer-plus-kaarten uitreiken Amersfoorter mag zes uur niet rijden SCHOENAKER technische dienst kleuren televisies video's PvdA-staten- en kamerleden op werkbezoek PS: "Vliegbasis moet worden gesloten" Ziekenhuis vindt investeringen te hoog Neo-nazi's ook in Duits Soest actief Bewoners op hun wenken bediend: bredere stoep 'De gemeente heeft ons beetgenomen Vaderdag Ook voor hem altijd iets aparts. Laanstraat 41a Baarn PAGINA 3 In Soest wonen 1.127 baanloze mensen die op zoek zijn naar werk. Dat blijkt uit de gegevens over april van het regionaal bureau voor de arbeidsvoorziening. In het bestand komen de namen van 601 mannen en 526 vrouwen voor. In Oost-Utrecht staan in totaal 14.495 mensen ingeschreven, die geen werk hebben, maar wel op zoek zijn naar een werkkring. Daarnaast zijn er nog 5.212 mensen die al wel enige vorm van werk hebben, maar nog steeds als werkzoe kende staan ingeschreven. Dat brengt het totaal op 19.707. In het eerste kwar taal van 1993 is de werkloosheid met duizend mensen toegenomen. Eén on de vier geregistreerden heeft een bui tenlandse nationaliteit. De grootste groep werkzoekenden wordt gevormd door de mensen tussen de 23 en 50 jaar 14.326). Ruim 7.500 mensen zitten al langer dan een jaar zonder baan. Van de 19.707 werkzoe kenden hebben er 6.030 een LBO/ Mavo-opleiding genoten, hebben 5.222 mensen lager onderwijs achter de rug en hebben er 4.767 een papiertje van de MBO of Havo. Het aantal HBO-ers zonder werk bedraagt 2.924 en verder zijn 764 mensen met een uni versitaire opleiding bij het arbeidsbu reau geregistreerd. van k.b.film 10X15 cm mat of glans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. de gemeente" op dit punt, mede in overleg met de woningbouwverenigin gen en particulieren. Volgens Kingma zijn de huizen op dit moment in handen van een belegger, maar volgens ingewijden heeft Soest - op basis van oude afspraken - de eerste optie op althans een groot deel van de woningen. Dat betekent overigens niet dat alle woningen tegelijk voor de Soes- ter behoefte beschikbaar zouden moe ten komen, "want dat levert grote pro blemen op", aldus Kingma. Structuurvisie Voor de uitvoering van de Structuurvi sie, waarin tot 2010 de bouw van 1500 woningen is gepland, hoeft de "Ameri kaanse injectie" in de woningvoorraad geen consequenties te hebben, meent Kingma. "Je moet óns niet vragen of er nu misschien wat minder gebouwd hoeft te worden, want als het aan ons had gelegen hadden we graag heel wat De PvdA -delegatie werd 's morgens ontvangen in het nieuwe kantoor van Krabbendam-Boerkoel in Soest. meer dan 1500 woningen willen bou wen. Het vrijkomen van de Amerikaan se huizen betekent hooguit dat we de nieuwbouw nu over iets langere tijd kunnen uitsmeren." Het werkbezoek was 's morgens begon nen in het nieuwe kantoorgebouw van de firma's Krabbendam-Boerkoel en van Gelder Informatika aan de Nieu- weweg. De delegatie splitste zich ver volgens in twee groepen, waarvan de ene een kijkje ging nemen in Molen schot en de andere op het bedrijfster rein Nieuwegracht, resp. onder leiding van directrice mevrouw E. Vischer en Soester zakenkring-secretaris A. Trip- paers. In het gemeentehuis werd de lunch gebruikt met het voltallige Colle ge van B. en W. Hij is ruimer, stiller, veiliger, komfortabeler, zuiniger en krachtiger: de nieuwe Mercedes-Benz compact klasse. Testrijders die nu hun handen voelen jeuken, kunnen bij Van Kooy terecht. DE NIEUWE MERCEDES-BENZ COMPACT KLASSE: NU BIJ VAN KOOY Nijverheidsweg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 De politie heeft maandagmorgen om half vier een automobilist aangehouden op de Steenhoffstraat. Het betreft een inwoner van Amersfoort (39) die te diep in het glaasje had gekeken. De man kreeg een rijverbod van zes uur en een proces-verbaal. Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: WOENSDAG 16 JUNI 1993 SOESTER COURANT "Het aanstaande vertrek van de Amerikaanse militairen en hun ge zinnen uit Soesterberg biedt voor deze week ongekende sociale moge lijkheden. Wij zullen er bij het colle ge en de gemeenteraad op aandrin gen alles te doen om de vrijkomende woningen te bestemmen voor onze eigen woningzoekenden." Dat schrijven het bestuur en de frac tie van Progressief Soest/Groen Links in een reactie op het bericht dat de 32ste Fighter Group Soester berg zou verlaten. De partij wil zich met omliggende gemeenten sterk maken voor het sluiten van de vliegbasis. Ze wil dat vervolgens het plan van oud-raads lid Jan Nuijten wordt gerealiseerd. Hij kwam in 1986 met het idee het terrein geschikt te maken voor be drijven, woningen en recreatievoor zieningen. "Wij zullen ons met hand en tand verzetten tegen het WD-idee de luchtmobiele brigade in Soester berg te stationeren. Het verzoek van de provincie Drenthe om deze statione ring te verwerven, lijkt ons een bete re oplossing", aldus Progressief Soest/Groen Links. Het was toeval dat het bezoek van de delegatie van PvdA-staten- en kamerleden aan Soest vorige week plaatsvond op de dag nadat het vertrek van de Amerikanen van Soesterberg wereldkundig werd gemaakt. Dat thema beheerste ui teraard wel de gesprekken die hier met raadsleden en bestuursleden werden gevoerd. De Utrechtse én de Soester PvdA zijn in elk geval blij met de aankondiging. Volgens Jan van Bergen, voorzitter van de Pvd A-statenfractie, verdienden de bewoners van Soesterberg een geluk wens, vooral omdat mét de Amerikaan se straaljagers ook een van de grootste Iawaaibronnen in dit verstedelijkte ge bied verdwijnt. Soesterberg heeft vol gens hem te maken met een opstapeling van geluidsoverlast. "De mededeling was verrassend, maar zeer welkom." Ook de Soester fractievoorzitter Kees Boerkoel toonde zich tevreden met het bericht. "We kunnen de Amerikanen dankbaar zijn dat ze ons verkiezings programma helpen uitvoeren. De grootste lawaaipapegaaien gaan weg, en daar hebben wij ons altijd voor inge zet." Wethouder Frans Kingma, die. in Soest o.a. de volkshuisvesting in zijn portefeuille heeft, liet weten dat het probleem van de (pas officieel vastge stelde) KE-lijnen in Soesterberg - waar binnen niet gebouwd mag worden - op termijn opgelost lijkt te gaan worden. "We kunnen binnenkort serieus gaan praten over de mogelijkheden om te bouwen, waardoor we Soesterberg leef baar kunnen houden." De PvdA-ers hebben in Soest de af spraak gemaakt dat er op korte termijn een werkgroep zal worden opgericht, bestaande uit leden van de Tweede-Ka merfractie, de Statenfractie en de raadsfractie en aangevuld met deskun digen, die zich het hoofd zal gaan bre ken over de vraag welke alternatieve mogelijkheden er voor de vliegbasis in beeld komen. De werkgroep zal zo mo gelijk rechtstreeks in overleg treden met de regering. 'Dichtspijkeren' Voor het permanent stationeren van bijvoorbeeld een Nederlands squadron F-16's op het vrijkomende deel van de vliegbasis voelen de PvdA-ers in elk ge val niets. "Hoogstens een gast-squa- dron, voor een beperkte tijd, maar dat is van een heel andere orde," aldus King ma, die in dat verband de term "dicht spijkeren" gebruikte. Ook volgens Boerkoel moet de werkgroep zien te voorkomen dat er allerlei "rare ontwik kelingen" gaan plaatsvinden, zoals het WD-idee om de nieuwe Luchtmobiele Brigade op Soesterberg onder te bren gen. "Wij staan daar als fractie in elk ge val zeer gereserveerd tegenover," aldus Thanassis Apostolou van de Tweede- Kamerfractie. De PvdA in Soest zal zich in elk geval hard maken voor het beschikbaar ko men van de ca. 250 Amerikaanse wo ningen ten behoeve van de Soester wo ningmarkt. "Daar zullen we zeker stap pen voor ondernemen," aldus de wet houder, die evenals Boerkoel pleitte voor de "grootst mogelijke invloed van 'Redelijkerwijs' Wat de gemeente "redelijkerwijs" van Molendael verlangt is de verwijdering van de niet meer gebruikte olietanks en het bovengronds brengen van de olie tank die nog in gebruik is. Die tank moet in een vloeistofdichte bak geplaatst worden, met een overkapping tegen de regen. Verder moet het ziekenhuis de bodem laten onderzoeken op de plek waar de ondergrondse tanks liggen. De gemeente eist van medisch cen trum Molendael-Soest dat het de nu nog ondergrondse olietanks binnen een redelijke termijn bo vengronds brengt en voorzienin gen treft, zodat wordt voldaan aan de voorschriften van de hinderwet vergunning. De directie van het ziekenhuis voelt daar weinig voor, omdat de investeringen daarvoor te hoog zijn. Het ziekenhuis blijft immers nog maar drie jaar in be drijf. Bij een inspectie door de afdeling Mi lieubeheer is in februari geconstateerd dat het ziekenhuis de voorschriften fei telijk niet naleeft. De directie kreeg in maart de opdracht om de zaak voor 5 april in orde te brengen. Maar volgens directeur J. Beljaars werd Molendael daarmee voor een onmogelijkheid ge plaatst, enerzijds omdat de periode tot 5 april te kort was om maatregelen te tref fen, anderzijds omdat de gemeente in vesteringen vergde die veel te hoog zijn in verhouding tot de korte periode van drie jaar die het ziekenhuis nog aan de Soesterbergsestraat rest. In onderling overleg is nu afgesproken dat Molendael op z'n minst een aantal voorzieningen wél moet realiseren. De redenen daarvoor zijn dat de (perceels gebonden) vergunning ook van kracht bljjft als het ziekenhuis vertrokken is, dat het ziekenhuis de afgelopen jaren fi nancieel voordeel heeft gehad door de voorzieningen achterwege te laten, en dat bodemverontreiniging volgens de gemeente onder alle omstandigheden voorkomen moet worden. Daarnaast eist de gemeente dat de af voerpijp van het noodstroomaggregaat op de riolering wordt aangesloten, dat er ventilatieroosters in de opslagruimte voor de flessen komen en dat er ook een bovengrondse opslagtank voor de in het ziekenhuis gebruikte ontwikkelaar wordt geplaatst, ook in een vloeistof dichte bak met een regendakje. Geschokt is in Soest vorige week gerea geerd op de berichten dat, na de golf van geweld en brandstichtingen in di verse Duitse steden, neo-nazi's ook in onze Duitse "zusterstad" Soest (in Westfalen) tot actie zijn overgegaan. In een huis dat door buitenlanders werd bewoond werden enkele kinderwagens in brand gestoken, maar het vuur kon bijtijds worden geblust en er vielen ge lukkig geen slachtoffers. Voorzitter Eit Algra van het Vredes- platform Soest - waarin o.a. enkele plaatselijke vredesorganisaties en poli- tieke partijen samenwerken - reageert eveneens met afschuw op het bericht. Voor een actie namens het platform ziet hij overigens geen directe aanleiding. "We kunnen natuurlijk zeggen dat we woedend zijn, maar je mag ervan uit gaan dat weldenkende mensen in Soest-Duitsland dat óók zijn." Een boodschap namens het platform of de gemeente Soest heeft volgens hem dan ook weinig zin. De Smitsweg-bewoners worden op hun wenken bediend. Nog deze week worden de voetpaden bij de eerste 7-hoogflat een halve meter breder gemaakt. De gemeente heeft daartoe maandag opdracht gegeven en de aanpassing kan nog worden "meegenomen" tijdens de werk zaamheden aan de parkeerplaats, die wordt ingericht als marktterrein en 30-kilometer zone. De'bewoners krijgen deze week allemaal een per soonlijke brief, waarin de wijziging wordt meegedeeld. De ruimtewinst wordt verkregen door de parkeervakken een halve meter terug te plaatsen, dus een stukje onder de galerijen uit. Vol gens gemeente-ambtenaar D. van Boven (afdeling Wegen) was er in de vorige situatie inderdaad sprake van een "redelijk" trottoir. De gemeente heeft ingezien dat er veel ongerief kan ontstaan als de neuzen van ge parkeerde auto's ook nog eens een stuk uitsteken over de nu drie tegels brede loopsriook. De (eerste) winnaars van het lijnen spel van Radio Soest kregen een Zomer- toer-plus-kaart en natuurlijk een bloe- metje. Foto: Goos van der Wilt. hen voor hun kennis van de reissche ma's. "U heeft het heel snel begrepen." De winnaars discussieerden intussen over de verbinding met Baarn. Eén van hen stelde vast dat ze tegenwoordig één keer vaker moet overstappen. "Maar u kunt ook met de trein naar Baarn", zei Swinkels in een poging haar op weg te helpen. In de komende dagen zullen nog meer Zomertoer-plus-kaarten te winnen zijn in het programma Goedemorgen Soest van Radio Soest. ZUiDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 2212 Racebaan De bewoners vrezen ook voor de veilig heid van de kinderen, die tot nu toe zonder problemen op de stoepen voor de flat konden spelen. Op een van de weinige brede stukken van het trottoir - bij de centrale entree - komt bovendien straks nog het kantoortje van de huis meester te staan. De jeugd wordt dus gedwongen op de rijweg te gaan spelen, en dat is volgens de bewoners langza merhand een complete "racebaan" ge worden. "Ze komen met grof geweld de par keerplaats opgescheurd en zo rijden ze er ook weer af, waardoor wij met onze kinderen geen kant op kunnen. Ook oude of invalide mensen krijgen hier last mee," schrijven de actievoersters in een brief aan de gemeente, die door eni ge tientallen mede-flatbewoners is on dertekend. De speelplaats aan de andere kant - voor de tweede 7-hoog flat - is geen al ternatief voor de kinderen van de eerste flat, vinden de bewoners. Die speelplek is veel te klein en er wonen minstens 120 kinderen in elk van de beide flats. "Die kun je met z'n allen niet in een zandbak van tien bij tien laten spelen." Beetje beetgenomen Volgens de initiatiefneemsters staat ze ker 80 procent van de bewoners achter het protest. Dat geldt óók voor de leden van de bewonerscommissie, die door de gemeente betrokken zijn geweest bij de herinrichtingsplannen. "Die zijn een beetje beetgenomen, denken we. Ze Het trottoir langs de gevel van de flat - nu nog 3 tegels breed - wordt na klach ten van de bewoners alsnog verbreed (zie het bericht hiernaast). hebben misschien wel tekeningen ge zien, maar zich blijkbaar niet voorge steld hoe het er in de praktijk zou gaan uitzien. Daar moetje ook verstand van hebben..." In de brief aan het gemeentebestuur hebben ze dan ook aangedrongen op de aanleg van een "normale" stoep, zoals bij iedere woning, en op een serieuze behandeling van hun klacht, "voordat er ongelukken gebeuren'.'. Wethouder Mieke Swinkels van verkeer heeft de laatste maanden ladingen kritiek over zich heen ge kregen. De bewindsvrouw van D66 ondervindt veel tegenwind op haar weg. Ze zal het dan ook onge twijfeld als een plezierige afwisse ling hebben ervaren, dat ze don derdagmorgen vier Zomertoer- plus-kaarten voor twee personen mocht uitreiken. De tickets waren beschikbaar gesteld door de Nederlandse Spoorwegen en konden worden gewonnen door de mensen die meededen aan het lijnen spel van Radio Soest. Onder meer tij dens de zaterdag-editie van Goéde morgen Soest, dat wordt gepresenteerd door Thari Schröder, konden de luiste raars bellen om de juiste en snelste reis route per openbaar vervoer van plaats A naar plaats B aan te geven. De NS hebben tien Zomertoer-plus- kaarten beschikbaar gesteld. De eerste vier prijswinnaars kwamen donderdag morgen in het bezit van een ticket. Die geeft hen het recht om drie dagen gratis met het openbaar vervoer in Nederland te reizen. De 'drie gratis dagen' moeten binnen een periode van tien dagen wor den benut. Swinkels, door Radio Soest gevraagd de prijsuitreiking te verrichten, trak teerde de prijswinnaars in het gemeen tehuis op een Lange Soester en prees MONTUUR COMPLEET MET GLAZEN IN UW EIGEN LEES- OF AFSTANDSTERKTE (S+/-4=C2) VOOR EEN ZEER PLEZIERIGE PRIJS. De omwonenden van het nieuwe "marktplein" aan de Smitsweg zijn boos. De herinrichting van de gro te parkeerplaats voor de flat is op een haar na voltooid, en wat blijkt? De stoep is weg! Reden genoeg voor een protest-actie en een boze brief aan het gemeentebestuur. "We hebben hier jarenlang veilig over de stoep kunnen lopen, zonder het risi co datje met je kinderen op straat wordt aangereden," aldus de initiatiefneem sters van de protest-actie, de dames Eij- kelboom, Sevink en Van Kooy. Ze heb ben de afgelopen dagen tot hun verbij stering gezien hoe het parkeerterrein voor de 7-hoog flat eruit komt te zien, met als opmerkelijkste resultaat dat de stoepen nagenoeg verdwenen zijn. Onder de gevels van de flat zijn nieuwe parkeerplaatsen aangelegd, en die rei ken tot onder de galerijen. De auto's komen dan ook gedeeltelijk onder de balkons te staan. Dat is volgens de be woners ook al een vreemde zaak, want het komt nogal eens voor dat flatbewo ners van de hoger gelegen etages rom mel over de balustrade naar beneden gooien. De auto's zijn dan "niet te mis sen". Erger is dat er voor de voetgangers langs de flat nauwelijks ruimte is. Wat er van de stoep over is gebleven is een smal voetpaadje van niet meer dan drie tegels breed, waarop je bijvoorbeeld met een kinderwagen of rolstoel al moeilijk kunt manoeuvreren. "Als er een fiets of brommer gestald staat kan er helemaal niemand meer langs en bo vendien loop je dan nog het risico dat een openslaande deur van de berging tegen tegen je aanknalt."

Soester Courant | 1993 | | pagina 3