I VADERDAG 15,- Wie herinnert zich het bombardement op Amersfoort van 23 juli 1940? Informatie huurverhoging UlfrCIt JVARjAj: De huwelijksnacht? £oeh van Walsem S Gevraagd VAKANTIE- BEZORGERS Gasovióerïmd AJO-concert in Amersfoort Voor alle moeders die op vaderdag niet willen koken, is hier ons telefoonnummer: 138 07. Kwaliteit zwemwater in Utrecht vrijwel overal voldoende Tentoonstelling over rioleringen WOENSDAG 16 JUNI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 4 Oud-Soester in Ierland zoekt informatie DENON Bruidsreportages vraagt uw aandacht voor: Soester Courant Meningen van lezers Busplan (ook) positief Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens Laanstraat 34a - Soest Telefoon 02155-12472 Buro voor Rechtshulp adviseert huurders ZONWERING*** INTERSOL bij: EDSKES ZONWERING Fietspad Vlinders Misbruik begrip kringloopwinkel Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant het restaurant Vroege mededeling (Bij mooi weer ook dineren in de tuin mogelijk) Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Telefoon 02155 - 1 38 07 Nieuwe zwem waterfolder provincie burgse vlaaien, diverse smaken, afgewerkt met slagroom en chocoladeschaafsel 0 26 cm BROOD- EN BANKETBAKKERIJ W.J. VAN LEEK Van 21 juni t/m 9 juli in Raadhuis De redactie ontving onlangs een brief van een oud-plaatsgenoot, de heer Hugo Schaaf, die tegen woordig in Ierland woont. De inhoud spreekt voor zichzelf. Lezers die hem aan de gewenste informatie willen helpen, kun nen schrijven aan: H. Schaaf, Carn Castletown Geo., Co. Westmeath, Ireland. Dinsdag 23 juli 1940: zegt d^ze datum u iets? In de voorgaande nacht vond het eerste en misschien enige luchtbombarde ment op Amersfoort plaats en het inte resseert me te horen of uw blad er na de oorlog een artikel aan gewijd heeft, bijv. op 23 juli 1965 of 1990. In 1940 was ik 11 jaar en woonde in Soest, Soesterbergsestraat 50, ruim 3 km hemelsbreed van Station Amers foort. Mijn herinnering: In de nacht van 22 op 23 juli, om ongeveer 1 uur werd ik wakker van wat ik dacht te zijn onweer. Ook hoorde ik een vliegtuig en nog half slapend, beklaagde ik de piloot die in zulk noodweer terecht gekomen was. De rode gloed aan de hemel richting Amersfoort bracht me echter op andere gedachten: bombardement! Later werd er verteld dat het doel, dat zo'goed geraakt was, een "benzine- trein" geweest was. Een week later fietste ik achter het station langs en de stank van de brand was nog duidelijk te ruiken. Vragen die later opkwamen waren o.a.: Hoe wist men in Engeland dat er een trein met benzine te wachten stond? Er was nog geen illegaliteit die zo'n bericht snel door kon geven, men maakte wel al luchtfoto's, waarvan ik er hier één heb, gemaakt door de RAF op 28 september 1940, maar ik betwijfel of men daarop een gewone trein van een olie- of benzi- netrein kon onderscheiden. Een ander raadsel is hoe men erin slaag de om midden in de nacht een zo klein doel te raken. In die tijd stond het bom barderen nog in de kinderschoenen en vielen bommen, zelfs bij grote doelen, vaak 5 km. van het doel. Ik heb nooit gehoord over een boek dat de (lange) oorlogsjaren in Soest be schrijft en en Historische Vereniging schijnt in Soest te ontbreken. Behalve dit voorval denk ik nog aan de brand op Soesterberg, waarbij van 11 uur 's morgens tot 5 uur 's middags de munitieopslagplaatsen in de hei in de lucht gingen; het vliegtuig dat op een villa in Soestdijk terechtkwam, waarbij twee leerlingen van mijn school (Van der Huchtschool) omkwamen; de Nacht- und Nebelmoord op Jan Hout man. Zouden er onder uw lezers inwoners zijn die zich in die jaren verdiept heb ben, of die gewoon geboeid zijn door het Soest van voor 1945, en eventueel hierover met mij zouden willen corres ponderen? Korte "referentie": Hugo Schaaf (1929), ex- den Blieklaan 30; Eigendomweg 14; Soesterbergse straat 50; Bosstraat 35 of 37; inwoner van Soest tot augustus 1943. Als geautoriseerd Dènon dealer bieden wij u, naast en deskundig advies een uitstekende service, 2 Jaar ofdciele importeursgaranlie. m m r^éT\a ini WW UUUI/I w- cuü ti r St 0f«l •WÊ Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 02155 - 12132 PROFESSIONAL AUDIO Die fotograferen we niet, maar van uw huwelijksdag maken wij 'n schitterende reportage! en fotografie Telefoon: 02155-18071 Raadhuisplein 1, tel. 9 34 11 Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders van plan zijn op de volgende aanvragen met toe passing van de daarbij genoemde voor schriften, vergunning te verlenen voor het: 1. inrichten van een afvalstoffenpark aan De Schans (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 2. bouwen van een berging, Duinweg 2a (artikel 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening en artikel 50 lid 6 van de Woningwet). Alvorens een definitieve beslissing zal wor den genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen van af donderdag 17 juni 1993, eventuele be zwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze aanvragen betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.30 uur, in het ge meentehuis, afdeling ruimtelijke ordening en bouwzaken (balie bouwzaken), Raad huisplein 1, ter inzage. Aangevraagde bouwvergunningen De volgende dou waan vragen/meldin gen zijn ingediend op de aangegeven datum: Duinweg 17 (93273): bouwen van een garage, 2-6-93; Eigendomweg 97 (93233): uitbrei den van een woonhuis, 2-6-93; Jan Thijssenhof 1 (93278): aanbou wen van een bijkeuken, 3-6-93; Kamperfoeliestraat 22 (93272): plaatsen van een dakkapel, 2-6-93; Kerkpad Z.Z. 31 (93203): uitbrei den van een woonhuis, 1-6-93; Spinet 13 (93256): plaatsen van een kozijn in de zijgevel van een woonhuis, 2-6-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30 - 12.30 uur. Verleende bouwvergunningen De volgende Douwvergunningen/mel- dingen zijn verleend/geaccepteerd op de aangegeven verzenddatum: Clemensstraat 76 (93092): vergro ten van een entree van een woonhuis, 2-6-93; Van der Griendtlaan 24 (93254): uitbreiden van een woonhuis, 2-6-93; Wieksloterweg W.Z. 39 (93002): bouwen van een dubbel woonhuis, 2-6-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen kun- nen belanghebbenden tegen deze beslissin gen een bezwaarschrift indienen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift gericht worden aan Burge meester en.Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzendda tum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Or dening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30 - 12.30 uur. Bouwverordening 1993 Burgemeester en Wethouders maken bekend dat met ingang van 17 juni 1993 de door de raad bij besluit van 18 maart 1993, ilr. RB 93-25 vastgestelde bouw verordening 1993 in werking is getre den. Een exemplaar van de bouwverorde ning met toelichting en van het betref fende raadsbesluit met voorstel liggen vanaf 17 juni a.s. gedurende drie maan den voor een ieder bij het Informatie centrum (dagelijks geopend van 8.30- 17.00 uur) en bij de afdeling Ruimtelij ke Ordening en Bouwzaken (dagelijks geopend van 8.30 - 12.30 uur) in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, ter in zage. Vérder liggen genoemde stukken ter in zage in de plaatselijkcbibliotheken en in de dependance van het gemeentehuis te Soesterberg (geopend iedere dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. Y oorbereidingsbesluiten De burgeméester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruim telijke Ordening bekend dat door de raad van de gemeente Soest bij zijn be sluiten van 18 maart 1993, nr. RB 93-35II, 27 mei 1993, nr. RB 93-60 en 27 mei 1993, nr. 93-61, bestemmings plannen in voorbereiding zijn verklaard voor de gebieden die op de bij die be sluiten behorende tekeningen als zoda nig zijn aangegeven en welke als volgt kunnen worden omschreven. 1. perceel Weteringpad 13; 2. perceel grond aan de Amnestylaan, sectie G, nr. 7700 ged.; 3. perceel Buys Ballotlaan 3. Deze besluiten treden in werking op 17 juni 1993. Brandbeveiligings verordening Burgemeester en Wethouders maken bekend dat met ingang van 17 juni 1993 de door de raad bij besluit van 18 maart 1993, nr. RB 93-26 vastgestelde brand beveiligingsverordening in werking is getreden. Een exemplaar van de brandbeveili gingsverordening met toelichting en van het betreffende raadsbesluit met voorstel liggen vanaf 17 juni a.s. gedu rende drie maanden voor een ieder bij het Informatiecentrum (dagelijks ge opend van 8.30 -17.00 uur) en bij de af deling Ruimtelijke Ordening en Bouw zaken (dagelijks geopend van 8.30 - 12.30 uur) in het gemeentehuis, Raad huisplein 1, ter inzage. Verder liggen genoemde stukken ter inzage in de plaatselijke bibliotheken en in de de pendance van het gemeentehuis te Soesterberg (geopend iedere dinsdag en dopderdag van 14.00 - 16.00 uur). voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING Het is goed om kritiek te uiten, vooral als dat terecht is. Op z'n minst zit er een kern van waarheid in. Op het busplan valt heus wel iets af te dingen. Ook de Soesterbergers begrijp ik heel goed. En dat er na 18.30 uur geen verbinding meer mogelijk is van en naar Zieken huis Molendael, is ook een behoorlijk minpunt. Ongetwijfeld zijn er Soesters benadeeld door de verandering van haltes en routes. Maar er is - met name voor Soesters - zoveel positiefs aan dat nieuwe bus plan: Bij aankomst op Soest-Zuid altijd direkt verbinding van en naar Utrecht. Dat was nooit zo. Binnen Soest kun je nu via de overstappunten Soest-Zuid en Soest-Noord gemakkelijk en snel in de meeste delen van Soest komen. Van uit het Smitsveen (waar ik woon) bij voorbeeld, kan ik nu (eindelijk...!) met de bus naar het winkelcentrum Van Weedestraat, of naar vrienden/kennis sen elders in Soest. Het is voor mij wer kelijk een enorme uitkomst dat er zo veel meer mogelijkheden zijn. Elke ver andering is 'even wennen'. En de échte missers.- zoals hierboven aangehaald - zal ik niet goedpraten. Er is echter al negativiteit en ellende ge noeg in de wereld. In de Soester wereld is op busgebied nu (ook) veel positiefs te beleven, èn te gebruiken: Daar ben ik érg blij mee! A. Schouten Het Buro voor Rechtshulp houdt op woensdag 23 juni een infor matieavond over de huurverho ging. Huurders kunnen vanaf 19.00 uur terecht in het gebouw aan de Stadsring 57 in Amersfoort. De huur van woningen stijgt dit jaar tot zes procent. Voor veel mensen bete kent dat een aanslag op hun huishoud beurs. Elke huurder mag een huurver hoging weigeren en bezwaar maken. Die mogelijkheden zullen tijdens de bij eenkomst worden besproken. Ook de mogelijkheden op huurverlaging ko men aan de orde. Dat laatste is vooral mogelijk bij slecht onderhouden wo ningen. Veel mensen zijn bang, dat ze het huis worden uitgezet als ze de huurverho ging weigeren, maar dat is niet het ge val. Een huurder kan op eenvoudige wijze bezwaar maken en hoeft de ver hoging niet te betalen, zolang de huur- commissie geen uitspraak heeft gedaan. Voor meer informatie kan contact wor den opgenomen met het Buro voor Rechtshulp, tel. 033-635324. DE BETERE VOOR EEN VOORDELIGE PRIJS knikarm- en uitvalschermen sereens lamellen (rol) horren rolluiken markiezen Soesterbergsestraat 28, Soest UéUUaID Tel. 02155-24294 dé trend voor het juiste accent Zaterdag 26 juni, Xaveriuskerk Het Amersfoorts Jeugdorkest, dat ook heel wat jonge Soesters onder zijn leden telt, concertreert zater dagavond 26 juni in de Franciscus Xaveriuskerk aan 't Zand in Amersfoort. Het concert begint om 20.15 uur. Na een intensieve periode van voorbe reiding worden in de "Xaverius" vier werken gespeeld onder leiding van diri gent Peter Vinken, die vanaf september 1987 het "AJO" onder zijn hoede heeft. Dit regionale orkest heeft zich in de loop van zijn dertigjarig bestaan (ge start door dirigent Qui van Woerde- kom) ontwikkeld tot één van de groot ste jeugdorkesten in ons land en tijdens buitenlandse concoursen, maar ook in Rotterdam, diverse prijzen behaald. Het orkest trad tweemaal op in Wenen, zowel in grote als kleine bezetting. Ook werden eerste prijzen in de wacht ge sleept. Ook in Engeland en Frankrijk is het 'AJO in voorbije jaren opgetreden. Voorts werden de laatste jaren enkele cd's uitgebracht. In de "Xaverius" worden werken uitge voerd van D. Shostakovich (Ouverture Festivo), voorts het concert voor viool en orkest van A. Khatchaturian (solist Peter Brunt), daarna Richard Strauss "Tod und Verklarung" en tenslotte van Maurice Ravel: "Menuet Antique". AJO-dirigent Peter Vinken is thans werkzaam bij de regionale muziek school Amersloort/ Soest en heeft daar de junioren-orkesten onder zijn hoede. Het AJO is voor een aantal jonge musi ci de bakermat geweest om "in het vak door te gaan". Het orkest wordt bevolkt door jonge mensen tussen de 15 en 25 jaar. In de loop der jaren zijn er veel mu sici die bijv. na het bereiken van de leef tijd van 20,21 jaar nog graag wat blijven doorgaan in dit tegen de honderd leden tellende orkest, dat ook koren van uit eenlopende aard begeleidt. Voor vol gend jaar zijn weer plannen in de maak voor een buitenlandse toernee. De toegangsprijs voor het concert in de Xaveriuskerk is f 15,- (donateurs/ CJP/65+ f 10,-) Kaarten zijn, behalve aan de zaal, ook te bestellen en verkrijgbaar bij: Mw. N. Veenhuijzen, BW-laan 162, A'foort (033-634417) Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: i inm UI/UVCIV il M O audio ^PËwJHLÊHLË video Steenhoffstraat 15 Soest - Tel. 121 32 Het verkeersbeleid van de gemeente Soest heeft in de afgelopen tijd aardig wat klachten opgeleverd. De gemiddel de Soester kwalificeert het van zwal kend inconsequent tot geldverslindend, ineffectief en zelfs destructief (de meest recente verkeersobstakels). Na alle ellende past het ook eens een positief geluid te laten horen. Met eigen ogen heb ik kunnen constateren, dat de lang verwachte renovatie van de fiets paden langs de Soesterbergsestraat van en naar het Soester Natuurbad nu ein delijk uitgevoerd is. Alle hinderlijke hobbels en gaten zijn verdwenen en er is een prachtige mat zwartglimmende en onder de banden suizende asfaltlaag voor in de plaats gekomen. Gemeente bedankt, grote klasse. Niets weerhoudt de burgers meer om zich op mooie zomerdagen in grote getalen op een natuurvriendelijke en nu ook com fortabele manier naar het zwembad te begeven. En wat zal dit niet een prettig uitzicht opleveren voor alle nieuwe bus- reizigers van en naar Soesterberg. Dat het natuurbad inmiddels voor een hab- bekrats van de hand is gedaan en een ietsepietse is gesloopt, moet hierbij ge zien worden als een onbeduidend de tail. Wij kunnen tenslotte als burgers nu eenmaal niet alles verlangen. Moraal van dit verhaal: het kalf wordt net zo lang verdronken tot de put ge dempt is (of zoiets) en je hoeft niet aan een boom te hangen om een eikel te zijn. Hans Holtrop Dit begrijp ik niett Soest doet er alles aan om de vlinders terug te krijgen, om een nieuw aanzien te krijgen. Soest laat de bermen en de graskanten begroeien met margrieten, klaprozen en zo moge lijk zelfs met korenbloemen. Soest krijgt er echt een natuurlijk en zelfs lief lijk aanzicht door. Alles staat in volle bloei en de vlinders komen warempel, terug. Dan, op een kwade morgen komt een grote grasmaaier van de gemeente Soest. Weg alle bloeiende planten, weg heerlijk en lieflijk uitzicht. Wat rest is een kale vlakte met wat grassprieten die zeer kort zijn gesnoeid. Kan de gemeente Soest mij hier een duidelijk en bevredigend antwoord op geven? Hoe kunnen de vlinders zich nu ver menigvuldigen? Waarom zijn al die uitgezaaide en in volle bloei staande bloemen gemaaid en in de 'vang' van de grasmaaier meege nomen? Nee, dit begrijp ik werkelijk niet! Bo Konings-Stolk. In Soesterberg bestaat sinds enige tijd een winkel die zich niet alleen naar bui ten toe een kringloopwinkel noemt, maar zich zelfs nadrukkelijk deze naam toeëigent. Uit naam van de besturen van Spullenhulp in Soest en Rebo Kringloop in Baarn protesteren wij hiertegen. Wij begrijpen uit wat er in pers over geschreven is dat 1. deze zaak geen kringloopwinkel is; 2. op deze manier commericieel mis bruik, wordt gemaakt van een begrip dat na jaren van veel opoffering en strijd, door mensen die het milieu ter harte ging, eindelijk erkenning en suk- ses heeft gekregen. Toelichting: Het begrip kringloopwin kel - ze zijn er gelukkig al in vele plaat sen - is ontstaan uit de idee de afvalberg te verminderen. Na oud papier, kle ding, chemisch afval, schillen ontdek ten de "milieuboeren" dat veel van het afval nog te gebruiken, soms zelfs ver koopbaar als stukgoed. Zo ontstonden Retoerboer, Spullenhulp Retoerboe- tiek, Retoerbeurs, Nieuw Werk, Mi lieukompas, de Schalm, Goedzooi en hoe al die door veel vrijwilligerswerk opgebouwde initiatieven ook mogen heten. Ze zijn alle stichtingen met maatschap pelijke doelstellingen, zonder winstmo tief. Iedereen kan de financiële versla gen opvragen en de overheid contro leert ze dan ook geregeld. De laatste tijd blijkt echter dat het publiek én de over heid de kringloopwinkels ontdekt heb ben, omdat ze passen in milieudoelein den voor 2000. Er valt dan ook geld te verdienen. Dat nu hebben de heren in Soesterberg ook gezien. Maar wat zij doen consig natie-verkoop, een vervanging van de advertentierubriek in de krant. Deze spullen zouden ook langs andere weg een nieuwe eigenaar gevonden hebben. De heren selekteren dan ook drastisch. Ja, dat is niet zo'n kunst. Hun oogmerk is dan ook zuiver winst maken. Op zichzelf is dat een goede zaak. Maar kringloopwinkels proberen juist dingen uit het grof vuil te halen, die nog net voor een prikje verkoopbaar blijken te zijn. Kringloopwinkels repareren om afgeschreven goederen weer in de kringloop te brengen. Dat is kringloop. Het etiket kringloopwinkel op een tweedehandswinkel plakken is mislei dend en misbruik maken van wat ande ren hebben opgebouwd. Bovendien proberen alle kringloop winkels mensen aan het werk te krijgen, langdurig werklozen, randgroep-men sen. En éls er al verdiend wordt, dan is het niet veel meer dan een minimum loon. Het publiek begrijpt dat ook wel, want het geeft met gulle hand zijn spul len en kleding aan bijv. Spullenhulp. Maar ondertussen worden onze naam en het begrip kringloopwinkel "ver vuild". Misschien dat er nog eens offi ciële bescherming komt voor deze term. Karei de Lange De zogeheten 'bacteriologische kwaliteit' van het zwemwater in de provincie Utrecht is op bijna alle zeventien officiële zwemplaatsen goed of voldoende. Eén locatie, de Vuntus in Oud-Loosdrecht, heeft het predicaat 'aanvaardbaar' ge-- kregen. Geen van de zeventien an dere officiële zwemplaatsen kent water met een slechte kwaliteit. Dat staat in de zwemfolder 1993, die de provincie Utrecht onlangs heeft uitge bracht. Wel laat de helderheid op een aantal plaatsen te wensen over. Met na me in de Loosdrechtse plassen is het doorzicht minder dan 50 centimeter, terwijl zwemwater eigenlijk een door zicht van meer dan een meter moet heb ben. Troebel water kan gevaarlijk zijn, bijvoorbeeld bij het duiken. De provincie raadt het af in de plas Strijkviertel te gaan zwemmen. Dat heeft te maken met een onlangs uitge voerd onderzoek, waaruit bleek dat er vervuiling in de waterbodem zit. Dat staat nog niet in de zwemwaterfolder, maar is onlangs door de provincie be kend gemaakt. De provincie Utrecht controleert de zwemplaatsen, waar officieel mag wor den gezwommen 's zomers eens in de twee weken. Het water wordt dan on derzocht op het aantal ziektekiemen in het water. Bij het samenstellen van de folder is gebruik gemaakt van de meet resultaten uit het voorgaande jaar. Dat is mogelijk omdat de kwaliteit van het water redelijk constant is. Mocht de kwaliteit plotseling veranderen, dan maakt de provincie dat ter plaatse en via de lokale media bekend. Over het algemeen is de kwaliteit van het zwemwater in de provincie Utrecht niet veranderd ten opzichte van 1991. Het Abcoudermeer ging van de kwalifi catie 'goed' naar 'voldoende'; de bacte riologische waterkwaliteit bij eiland 3 in de Vinkeveense Plassen en de Dode arm in de Nederrijn (Gravenbol) werd beter dan in 1991. Zwemverbod De provincie raadt af om te gaan zwem men op plaatsen die niet in de folder staan. Zwemmen op andere plaatsen kan gevaarlijk zijn. Het water kan niet schoon genoeg zijn, er kan scheepvaart verkeer of sterke stroming zijn of de in richting van het terrein leent zich niet voor zwemmen. Enkele jaren geleden stelde de provincie al een zwemverbod in voor het recreatieterrein Salmsteke bij Lopik. Vorig jaar heeft de provincie borden geplaatst bij de Hooge Kampse Plas (de voormalige Put van Groene- kan) met daarop de tekst 'verboden te zwemmen'. Zwemmen kan hier gevaar lijk zijn omejat er allerlei scherpe voor werpen uit de bodem steken. Boven dien is niet bekend hoe de kwaliteit van het water is, omdat er vorig jaar geen metingen zijn uitgevoerd. Ook voor de plas Laagraven en Lage Weide geldt dat zwemmen wordt afgeraden. Datzelfde geldt voor de plas Strijkvier tel in De Meern. Hoewel deze zwem plaats wel in de folder staat, raadt de provincie het af om er te gaan zwem men. Uit zeer recent onderzoek blijkt dat de bodem is verontreinigd met on der andere zogeheten PAKs. Dat zijn stoffen die bij langdurige blootstelling ziektes kunnen veroorzaken. Nader on derzoek moet uitwijzen of er daadwer kelijk gevaar voor zwemmers bestaat. Tot die tijd wordt zwemmen en baden afgeraden. Binnenkort verschijnen er bij de plas borden. Zwemwatertelefoon De zwemwaterfolder 1992 sluit af met een aantal tips voor zwemmers. De fol der is verkrijgbaar bij alle gemeemte- huizen, bibliotheken, VW-kantoren en campings in de gemeente Utrecht. Wie vragen of klachten heeft over de kwaliteit van zwemwater kan ook de zwemwatertelefoon bellen: tel 030- 5159 33. Buiten kantooruren kan men een boodschap inspreken op het ant woordapparaat. (vrijdag en zaterdag) 'BEUKENLAAN 46 - SOEST - TELEFOON 1 20 65JJ In de hal van het gemeentehuis is er vanaf maandag 21 juni drie we ken lang een riooltentoonstelling te bezichtigen. Tussen 8.30 en 16.30 uur en bovendien op de we kelijkse (vrijdag)koopavond tus sen 19.00 en 20.00 uur kan men er terecht. De gemeente Soest wil met deze expositie het belang van een goed riool benadrukken. De tentoonstelling bestaat uit een aan tal foto- en tekstpanelen. De belang rijkste elementen zijn: Algemene informatie: waarvoor dient een riool, welke soorten riolen zijn er en hoe werken ze. Motivatie: riolen zijn een kostbaar maar ook een kwetsbaar onderdeel van de infrastructuur. Zorgvuldigheid in het gebruik is in ieders belang. Specifieke informatie: welke typen riolering zijn in de gemeente Soest in gebruik, wat is hun staat van onder houd, welke voorzieningen zijn in de toekomst nodig, welke zijn de daaraan verbonden kosten en wat is de bijdrage daaraan door de gebruikers. Toilet Bezoekers aan de expositie kunnen zien hoe het riool ook door hen zelf in een goede konditie kan blijven. De ten toonstelling laat enkele praktische din gen zien. Belangstellenden krijgen ook gratis tips mee naar huis. Deze tips zijn te vinden in een algemene folder over het riool en in een speciale brochure toegespitst op de Soester/Soesterberg- se situatie. Van het rioolstelsel is ook een model op ware grootte te zien. Dit model laat de leidingen in eigen huis zien, wat norma liter verwerkt is in de muren of onder de grond. Zo ziet de bezoeker het systeem van een toilet en een bad. Hoe het vroe ger was kan men ook bekijken. Te zien is er namelijk een privaat, een open toi let, zoals dat op het erf van een boerde rij stond. Nieuw rioleringsplan De gemeenteraad krijgt de komende weken een nieuw rioleringsplan te be spreken. Als de raad dit nieuwe plan vaststelt, betekent dat soms enkele zeer ingrijpende maatregelen genomen moeten worden. Eén daarvan is het beëindigen van alle lozingen op de bo dem. Dit komt neer op het op de riole ring aansluiten van alle percelen in de gemeente. Nu zijn nog 200 percelen binnen de gemeentegrenzen niet aan gesloten op de riolering. Verder moet de kwaliteit van het over- stortwater dat vanuit de riolering direkt op het oppervlaktewater wordt geloosd (aan de Maatweg en aan de Peter v.d. Breemerweg) worden verbeterd. Het zelfde geldt voor de overstort op de vij vers langs de Koningsweg. Ook de wa teroverlast op straat waarvan op som mige plekken nog steeds sprake is bij hevige regenval, moet verder worden teruggedrongen. Tenslotte zijn ook in Soesterberg speciale maatregelen nodig om de rioolwateropvang te verbeteren. Het nieuwe gemeentelijke riolerings plan vervangt het rioolbeheerplan uit 1987. leuk.' ■k

Soester Courant | 1993 | | pagina 4