GESLAAGD? tfen Plensbui kan défilé niet verstoren iN-^ ®P l Utrecht 1^ 10% KORTING j l Wildschut Optiek Boeket voor een geslaagde? die op koken, jmmer: ioleringen 1 ACTUEEL len 159 - Nieuws van Soesterbergs Belang Protest Soesterbergse jeugd Don Juan op Baarnsch Lyceum Acht manegepaarden mogen niet meer worden bereden De Lasenberg viert vrijdag groot feest FUJI DL-25N FOTO SWAGER Wim van Hoorn Gevraagd BEZORGERS Soester Courant ZUIDPROMENADE 14 SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 SERENGETI ZONNEBRILLEN DRIVERS De leukste bloemen voor een geslaagd boeket vind je bij... BLOEMENHUIS PAGINA t restaurant^ je mededeling uis SOESTER COURANT AL I UttL PAGINA 5 Insluiper slaat toe aan Ganzetrek DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist WOENSDAG 16 JUNI 1993 2 Afkoeling wordt gewaardeerd na hete Avondvierdaagse ïTBAKKERIJ LEEK Jongen (10) gewond na val met fiets ^ÜIFUJI Bijeenkomst op 23 juni Rommelmarkt in Soesterberg Sterk spel eindexamenkandidaten Controle naar aanleiding van klachten 'Vernieuwbouw' klaar na anderhalfjaar se smaken, agroom en eschaafsei fCSwos- BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX17496 NIEUWBOUW RENOVATIE fjf ONDERHOUD voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 Jubilarissen De twaalfde Avondvierdaagse van Soest telde twee jubilerende deelne mers. P.A Catsman (76) uit Soest liep voor de 35ste keer mee en zijn zestig-ja rige plaatsgenoot M. Thomas kon zelfs het veertigste streepje turven. Beiden kregen de herinnering opgespeld door burgemeester De Widt en werden door het organisatiecomité in de bloemen gezet. Met de deelname van een inwoner van het Belgische Bessel kreeg de Soester Avondvierdaagse zélfs een internatio naal karakter. "Ik denk dat hij hier op vakantie was, want je gaat natuurlijk niet vier dagen achter elkaar heen en weer rijden om hier te lopen", opperde Dazelaar nuchter. Hij kijkt terug op zijn (voorlopig) laatste Avondvierdaagse. Het voormalige hoofdbestuurslid van de Nederlandse Wandelsport Bond (NWB) wil iets meer tijd voor zich zelf overhouden. Hij neemt met een voldaan gevoel af scheid: "Het hele evenement is bijzon der goed verlopen. We hebben weinig De laatste loodjes waren het natst. Foto: Goos van der Wilt. problemen van medische aard gehad en kregen van alle kanten veel medewer king. We kunnen alleen wel merken dat we minder medewerking van de politie kunnen krijgen. Voorheen namen we met de politie de routes door en dan stond de politie op de gevaarlijke krui singen en oversteekplaatsen. Dat wordt nu overgenomen door vrijwilligers ih oranje veiligheidsvesten." In totaal waren 25 mensen betrokken bij de organisatie van de Avondvier daagse. Zij werden na afloop aange naam verrast door de brandweer die elk jaar trouw meeloopt. De zeventien deelnemers van de brandweer trakteer den de organisatoren en medewerkers op een grote taart. Van de NWB kregen alle medewerkers een steengrill mee naar huis in verband met het bereiken van de vijftigste editie van de Avond vierdaagse. Met dank aan de initiatief nemers van 1941. elsel is ook een model op zien. Dit model Iaat de ;en huis zien, wat norma- 5 in de muren of onder de de bezoeker het systeem n een bad. Hoe het vroe- en ook bekijken. Te zien :en privaat, een open toi- p het erf van een boerde- eringsplan aad krijgt de komende uw rioleringsplan te be- le raad dit nieuwe plan ent dat soms enkele zeer maatregelen genomen ;n. Eén daarvan is het alle lozingen op de bo neer op het op de riole- i van alle percelen in de zijn nog 200 percelen neentegrenzen niet aan- riolering. Ie kwaliteit van het over- vanuit de riolering direkt laktewater wordt geloosd veg en aan de Peter v.d. worden verbeterd. Het 'or de overstort op de vij- Coningsweg. Ook de wa- straat waarvan op som- nog steeds sprake is bij al, moet verder worden n. Tenslotte zijn ook in eciale maatregelen nodig teropvang te verbeteren, emeentelijke riolerings- het rioolbeheerplan uit sommige groepen tellen meer dan ze ven leerlingen. Dat blijft nog even zo, tot de dependance in Dordrecht gereed zal zijn (begin volgend jaar), waardoor 22 leerlingen De Lasenberg zullen ver laten. Het streven is gericht op een ma ximum van 100, die overigens allang niet meer alleen van het Van Arkel-in- stituut afkomstig zijn. De Lasenberg .heeft dan ook een regionale functie en de leerlingen komen bijvoorbeeld uit heel midden-Nederland, van Zeewolde tot Zeist, van Amersfoort tot Utrecht. De behoefte aan MLK/ZMOK-scho- len groeit duidelijk, aldus Eduard Blij- dorp. "De maatschappij wordt harder. Veel kinderen raken emotioneel in de knoop en het aantal dat op andere scho len niet meer terecht kan neemt toe. Verder groeit ook het aantal allochtone kinderen, die weer een heel aparte pro blematiek kennen, waarvoor een ande re aanpak nodig is." In de afgelopen pe riode liep het storm met aanmeldingen uit de regio, maar daar is inmiddels even de rem op gezet - "puur uit ruimte gebrek", aldus Blijdorp - tot de depen dance in Dordrecht klaar is. Plekje in de maatschappij De Lasenberg biedt kinderen die in moeilijke omstandigheden opgroeien en vaak overal afgewezen worden een kans op een opleiding, waarmee ze zich ook een plekje in de maatschappij kun nen veroveren. Dat is soms een moeilijk proces, maar bij de Lasenberg wordt daaraan met inzet en enthousiasme ge werkt. "Als het hier niet lukt staan er weinig alternatieven open," aldus Blij dorp, "maar we kunnen vrij veel hier." Het "nieuwe" gebouw vormt daarbij een belangrijke factor en daarom wordt het her-openingsfeest komende vrijdag met des te meer vreugde gevierd. Het wordt een groots evenement; 's mor gens zijn de leerlingen druk in de weer met het inrichten van de exposities die een beeld geven van de manier waarop SERENGETI® bij Wildschut op de gehele kollektie zonnebrillen t/m 19 juni a.s. Zuidpromenade 9, Tel.: 02155-16877, Soest Fax: 02155-28649 i mogelijk) in 02155 - 1 38 07 REDACTIE SOESTER COURANT Kantooradres: de school werkt, en 's middags volgen dan de officiële onderdelen. Burge meester de Widt is uitgenodigd om de heropening te verrichten en daarna is er voor de genodigden een "open huis". Voor de Lasenberg-leerlingen zit het er dan nóg niet op, want op woensdag 23 juni gaan ze met z'n allen een dagje uit met de bus. Dan staat er ene bezoek aan Apeldoorn, met z'n Julianatoren en de Apenheul, op het programma. Een 53-jarige bewoner van de Ganze trek hoorde vorige week, toen hij even boven was, de voordeur beneden dichtslaan. Hij vond dat wel vreemd, maar besteedde er aanvankelijk niet veel aandacht aan. Pas de volgende morgen ontdekte hij dat zijn polstasje verdwenen was. Daarin zaten behalve zijn autopapieren ook enkele cheques en een paar foto's. Vermoedelijk is het tasje weggenomen door een insluiper. VRAAG DEMONSTRATIE VAN DEZE NIEUWE. OPZIENBARENDE ZONNEBRIl Van Weedestraat 227 Telefoon 14152 Telefax 24904 voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 Steenhoffstraat 58 (voorheen slagerij Duwel) Waarnemend directeur Eduard Blij dorp (onderaan de trap): "Het is eigen lijk een hele nieuwe school geworden. adt af om te gaan zwem- :n die niet in de folder en op andere plaatsen zijn. Het water kan niet zijn, er kan scheepvaart- e stroming zijn of de in-' t terrein leent zich niet u Enkele jaren geleden icie al een zwemverbod xeatieterrein Salmsteke g jaar heeft de provincie st bij de Hooge Kampse talige Put van Groene- >p de tekst 'verboden te emmen kan hier gevaar- er allerlei scherpe voor- bodem steken. Boven- end hoe de kwaliteit van mdat er vorig jaar geen ïitgevoerd. Ook voor de en Lage Weide geldt dat dt afgeraden, t voor de plas Strijkvier- m. Hoewel deze zwem- le folder staat, raadt de tf om er te gaan zwem- recent onderzoek blijkt is verontreinigd met on theten PAKs. Dat zijn langdurige blootstelling veroorzaken. Nader on- uitwijzen of er daadwer- toor zwemmers bestaat. >rdt zwemmen en baden tnenkort verschijnen er den. 'telefoon rfolder 1992 sluit af met voor zwemmers. De fol- baar bij alle gemeemte- theken, VW-kantoren n de gemeente Utrecht, f klachten heeft over de zwemwater kan ook de ïfoon bellen: tel 030- en kantooruren kan men p inspreken op het ant- it. "Als wij niet meer vier dagen mo gen lopen, gaan we vier avonden wandelen", zeiden enkele wandel sportliefhebbers toen de Duitsers in 1941 de Vierdaagse van Nijme gen verboden. Daarmee was de eerste Avondvierdaagse een feit. De geïmproviseerde tochten in Utrecht, Amersfoort en Bussum trokken 1.600 deelnemers. De bezetters zouden na twee jaar ook de Avondvierdaagse verbieden, maar na de bevrijding door de geallieerde strijdkrachten pakten de wandellief hebbers de draad weer op. Het evene ment is inmiddels uitgegroeid tot het grootste in zijn soort van de wereld. Tij dens de vijftigste editie gingen dit jaar opnieuw ongeveer 500.000 mensen op In Soest werd voor de twaalfde keer ge start. Van de 2.502 deelnemers haalden circa twintig wandelaars het défilé niet. "Een te verwaarlozen aantal, nog geen één procent. De hoofdreden was dat mensen last hadden van de hitte, maar de EHBO heeft weinig te doen gehad", aldus organisator Gert Dazelaar. Het regende tijdens de Avondvierdaag se één keer. De plensbui begon op het moment dat de kleurrijke stoet zich donderdagavond in gang zette voor het défilé en de lucht klaarde weer op toen de laatste deelnemer het gemeentehuis en burgemeester Hans de Widt was ge passeerd. TELEFOON 1 20 65^y Een 10-jarige jongen uit Soest is vorige week gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Soester Engweg. Hij fietste vanaf de Prins Hendriklaan in de richting van de Verlengde Talmalaan, toen door onbekende oorzaak zijn voorspatbord tussen de spaken raakte,. Hij sloeg over de kop en viel. Met een flinke hoofdwond werd hij per ambu lance naar ziekenhuis Molendael-Soest gebracht. Dazelaar: "Ik heb het idee dat ze het nog wel leuk vonden om na drie dagen hitte afkoeling te hebben. We hebben geen moment overwogen om het défilé af te gelasten in verband met het on weer. Het was niet zo erg en bovendien moesten de mensen toch door Soest lo pen om hun auto te halen of om naar huis te lopen. Het maakte dus niet uit of ze in georganiseerd verband liepen of allemaal hun eigen weg gingen. Ik heb geen wanklank gehoord. Je zag de kin deren met opzet door grote plassen wa ter stappen. Ze vonden het alleen maar leuk." ALLEEN RICHTEN EN AFDRUKKEN Handige en lichtgewicht com- pactcamera voor iedereen. Al tijd scherpe foto's door het Fo cus Free Fujinon kwaliteitsob jectief. Automatische flitser en filmtransport. Drop-in filmin- leg en motorisch terugwikke- VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155-1 3917 Protest tegen huurverhoging Ondanks de berichtgevingen over de vliegbasis Soesterberg, gaat volgens de Vereniging Soesterbergs Belang de ak- tie tegen de huurverhoging per 1 juli door. Om die reden zijn de leden van de VSB woensdag 16 juni, 's avonds vanaf 19.00 uur, welkom in het Dorpshuis te Soesterberg. Naast informatie zullen ook voorbeeld-bezwaarschriften aan wezig zijn. Buurtpreventie De informatie-avond over buurtpre ventie tp Soesterhero heeft diverse reac ties opgeleverd. Het Bureau Bestuurlij ke Preventie van de gemeente Soest heeft in samenwerking met de VSB een vervolg besproken. Op dinsdag 22 juni wordt een vergadering gehouden met betrokken participanten. Zo zal de Vereniging Federatie Huurders Over leg Soest (FHOS) gevraagd worden de leiding hierin te nemen. Verder zullen bestuursleden van de Woningbouwver enigingen Soest en St. Joseph aanwezig zijn. Na de vakantie worden de aktivi- teiten met de betrokken straten, pleinen of wijken in Soesterberg besproken. De jeugd van Soesterberg protes teert met klem tegen het totaal af wezig zijn van enig gerief voor hen in hun woonplaats. Vanwege ge- luidoverlast of anderszins worden ze van de ene naar de andere plaats geschopt. Dat gaat ze te ver. Op woensdag 23 juni komen ze 'a avonds om acht uur massaal naar het Dorpshuis te Soesterberg, om daar hun verlangens luid en duidelijk kenbaar te maken. De Vereniging Soesterbergs Belang heeft deze avond georgani seerd. Verder werken mee: mw. Anne van den Hof en het Bureau Bestuurlijke Preventie van de Gemeente Soest; dhr. Jaap van de Kooi, directeur van de Stichting Welzijnswerk Soest; dé wijk agent van Soesterberg en diverse ge meentelijke- en politieke autoriteiten Op zaterdag 19 juni organiseert de Stichting Jeugdwerk Soesterberg weer haar jaarlijkse rommelmarkt. Het be looft weer een gezellige markt te wor den, mede gezien de spullen die men jaarlijks van de Soesterbergse bevol king krijgt. Er is voor elk wat wils. In de week van 14 juni t/m 18 juni gaan medewerkers door het dorp om de spullen op te halen. Als de mensen toe vallig niet thuis zijn kunnen ze altijd even bellen; tel 03463-52271 of52370. Geen koèlkasten en/ of grote meubels. De opbrengst van de rommelmarkt komt geheel ten goede aan de aktivitei- ten van de Stichting Jeugdwerk Soes terberg. De stichting organiseert diver se aktiviteiten voor de jeugd tussen 4 tot ongeveer 14 jaar en zoekt ook nog een paar creatieve mensen die willen helpen om deze activiteiten zo goed mogelijk te laten verlopen. Nadere informatie op voornoemde telefoonnummers. Spanje in de 16e eeuw, de Gouden Eeuw voor de Hollanders. In Se- villa houdt een edelman de bevol king bezig en met name de vrou wen: Don Juan Tenorio. Deze 'Don Juan' is één van de vele va riaties op de wereld's beroemste minnaar. Een held die, steeds ge- tard door het noodlot, verscheurd wordt tussen het goede en hét kwaad. Een jaar geleden heeft Don Juan (Dirk Meerburg) een weddenschap afgeslo ten met zijn vriend Don Luis (Tim Gay): wie zal het gevaarlijkste leven lei den en wie de meeste vrouwen bemin nen. De winnaar? Don Juan! De ont moeting van de twee edelmannen vindt plaats in een kleurvolle, Spaans geën sceneerde kroeg waar de coquette her bergierster Carmen de heren ontvangt. Een nieuwe weddenschap wordt afge sloten: Don Juan zal in één nacht zowel de rijke Dona Ana (verloofde van Don Luis) als de wereldvreemde novice Do ha Inez (Judith Wisman) verleiden. Wat Don Juan niet kan vermoeden is, dat zijn hart overspoeld raakt van ver langen naar de mysterieuze klooster vrouw. Zijn macho-gedrag wordt hem fataal: hij gaat een duel aan en ver moordt eerst de vader van Doha Inez, Don Gonzalo (Mark Omvlee) en dan zijn vriend Don Luis. Doha Inez zal wegkwijnen van verdriet. Jaren later bezoekt de vrouwenverleider het kerk hof en wordt hij geplaagd door de gees ten van die mensen die om hem hebben geleden. Er is voor Don Juan maar één oplossing, aangedragen door de geest van zijn geliefde: berouw tonen. Ge teisterd door zijn engel en de duivel, zal hij dat berouw tonen voor hij van ver driet sterft. Maar de belofte van een hereniging met Doha Inez in de hemel houdt hem sterk. Alle ingrediënten voor een schitterend romantisch toneel zijn aanwezig. Het gegeven is intens tragisch en toch kan het publiek steeds lachen om uiterst ko mische situaties: onnozele opmerkin gen van een wereldvreemde novice die ook nog eens flauw valt bij het zien van haar geliefde, een coquette herbergier ster, overdreven liefdesscènes. Natuur lijk ontbreekt in deze tragi-comedie de actie ook niet: veel emotie wordt ge toond en de duels vormen een zeer on derhoudend effect. De teksten van Zorrilla zijn zwaar op de hand. Alle lof gaat dan ook uit naar de leerlingen uit 5-havo van het Baarnsch Lyceum die alles gegeven hebben om woensdag 9 juni een schitterend stuk aan hun publiek te schenken. Zeer knap was de vertolking van de hoofdrolspe ler Dirk Meerburg. Alle lof ook voor het spel van de ras-koppelaarster Brigi- da (Judith Hovius). Zeker vermeld moet worden het prachtige en steeds veranderende decor vervaardigd door de heren Michiel Goudsmit, docent te kenen en Nico van Leersum, conciërge van Het Baarnsch Lyceum. Hoogte punt waren na de pauze de schitterende marmeren standbeelden van de overle den edelmannen en Doha Inez. Licht effecten, muziek, rook, dans en zeer goed schminkwerk zorgden voor een lugubere sfeer op het kerkhof, órote hi lariteit werd veroorzaakt door het fan tastisch meespelen van Jacqueline van den Eshof- Ansinger, die noodgedwon gen op het laatste moment de rol van de coquette Carmen moest vertolken... een rol die zeer zeker aan haar besteed was: medespelers hielden haar dan ook graag vaak en lang vast op hun knie! Mevrouw van den Eshof, die de regie van deze Don Juan met hart en ziel heeft aangepakt mag zeer trots zijn op haar eindexamenklas 1993! van de gemeente Soest. Ook de burge meester van Soest, dhr. De Wit, zal aan wezig zijn. Nadat de gemeente en de politiek heb ben gesproken wordt de jeugd ruim baan gegeven voor het kenbaar maken van hun wensen en verlangens. Aan het eind van de avond zal het duidelijk moeten zijn wat er in het vat zit voor de jeugd van Soesterberg. Op last van de landelijke inspectie dieren en de politie mogen tien manegepaarden voorlopig niet meer worden bereden. Bij controle werd vastgesteld dat de dieren wonden op hun rug hebben. De controle werd zondag uitgevoerd naar aanleiding van klachten van men sen die op de paarden hadden gereden. Zij stelden dat de paarden rugklachten hadden. Bij vijf van de tien onderzochte paarden werden ernstige verwondingen en pijn lijke plekken geconstateerd. Bij drie an dere paarden waren de verwondingen minder ernstig. De overige twee paar den mankeerden niets, bleek uit het on derzoek. De acht gewonde paarden mogen enige tijd niet worden bereden. Ze mogen derhalve ook niet worden verhuurd. Pas als de wonden volledig zijn genezen, kan de manegehouder de paarden weer exploiteren. De 34-jarige man kreeg overigens een proces-ver baal. Komende vrijdag - 18 juni - is het groot feest bij De Lasenberg, de christelijke school voor voortgezet speciaal onderwijs op het terrein van het van Arkel-instituut aan de Hellingweg. Na anderhalf jaar staat er een punt achter de "ver nieuwbouw", die de school ge schikt heeft gemaakt voor de (nieuwe) bestemming, en dat wordt feestelijk gevierd met een officiële heropening en een pre sentatie van de manier waarop de school werkt. Vroeger telde de school uitsluitend leerlingen van het Van Arkel-instituut en stond zij genoteerd als een SO/ VSO-school voor MLK, dat wil zeggen: speciaal onderwijs en voortgezet spe ciaal onderwijs voor moeilijk lerende kinderen. Al in 1989 gaf het ministerie toestemming voor de aanpassing van de school aan haar nieuwe doelstelling, die is uitgebreid met voortgezet speciaal onderwijs voor ZMOK: zeer moeilijk opvoedbare kinderen. De Lasenberg is nu een van de weinige scholen in Nederland die haar leerlin gen betrekt uit beide categorieën (MLK en ZMOK), want die combinatie is vrij zeldzaam. Ér zijn wel meer ZMOK- scholen, maar die nemen doorgaan al leen niet-gehandicapte kinderen op. In de praktijk maakt het overigens niet zo veel uit, aldus waarnemend directeur Eduard Blijdorp. De school bestaat eigenlijk al een jaar of twintig; het onderwijs werd destijds ge geven in de Van Arkel-paviljoens. Na een paar jaar kwam er een eigen school gebouw, met plaats voor ca. 100 leerlin gen. Tot voor kort was de school inge richt voor groepen van maximaal 14 leerlingen, maar door de veranderingen in de doelstelling - de opvang van kin deren met gedragsproblemen en emo tionele stoornissen, naast de kinderen met een verstandelijke handicap - ble ken die groepen te groot. Voor het ZMOK-onderwijs geldt immers een groepsgrootte van zeven leerlingen. Vernieuwing Na het groene licht van het ministerie kon er gewerkt worden aan de vernieu wing van de school, al duurde het nog geruime tijd voordat ook de financiën beschikbaar kwamen. Maar anderhalf jaar geleden kon het werk dan toch ein delijk beginnen. Alle lokalen zijn in middels verkleind - het kwam goed uit dat de school aanvankelijk zo ruim was opgezet - en er zijn nu tien theorie- en vijf praktijk-lokalen, deels gehuisvest in de nieuwe aanbouw. Ook het grootste deel van de leermiddelen is vernieuwd. "Het is eigenlijk een hele nieuwe school geworden," aldus Eduard Blijdorp. "Het werk zit er nu gelukkig op, hier en daar zijn we met z'n allen - leerkrachten én leerlingen - nog bezig om het extra gezellig te maken, maar vrijdag zal dat allemaal achter de rug zijn." De Lasen berg heeft het in de afgelopen achttien maanden niet gemakkelijk gehad, want tijdens de werkzaamheden gingen de lessen gewoon door. "Het was een puinhoop, maar we zijn er aardig doorheen gerold. Het is wel voorgekomen dat we les hadden terwijl de schilder en de metselaar in het lokaal bezig waren." Het tijdelijk uitwijken naar leegstaande lokalen elders in Soest was geen bruikbaar alternatief. "Dat zou heel duur zijn geweest en ook veel tijd gekost hebben. Bovendien hebben de leerlingen hier op het Van Arkel-ter- rein alle medische en therapeutische voorzieningen bij de hand die ze nodig hebben." Regionale functie De Lasenberg beschikt nu over 33 leer krachten en medewerkers voor de 114 leerlingen. Feitelijk is dat nog te veel - vandaar dat er één klas onderdak heeft moeten vinden in de aula - want de school is berekend op 98 leerlingen en ijdag en zaterdag) FOTO - VIDEO t

Soester Courant | 1993 | | pagina 5