O R.0UD Vernuur davo Rabobank ES Soest DIT HAD VADER NIET VERWACHT BLACKSlDECKER.de betrouwbare kracht IEK "Niet met een mond vol tanden staan" 1 HANDEL WANDELT Dan hebben wij een lening naar wens. Nieuwe wijn uit Moldova bij fa. Mets: zeer smakelijk én betaalbaar JS 'RIJS sportenspel v S - co De grootste specialist Nieuwste Hitachi videocamera bij Combi van Essen DEMONSTRATIES BIJ AGINA 8 WOENSDAG 16 JUNI 1993 /enfer 294 t Frank van Schalkwijk (28) haalt slijtersvakdiploma SOESTER COURANT PAGINA 9 Computercursussen bij DataDidact De Vrije Vogels op sport- en speldag Een andere auto. Nieuwe meubels De verbouwing van een huis Wie geld wil lenen moet bij de Rabobank zijn. Dat is wel zo ver trouwd en u vindt er verschillende voorde lige leenvormen. Als u even belt of langskomt, rekenen wij u precies voor hoeveel u kunt lenen. En samen met u kijken we welke lening het beste bij u past. Zo houden we terdege rekening met uw persoonlijke wensen en omstandig heden. Maatwerk noemen wij dat. Bel of kom even langs als u wilt weten wat uw leenmogelijkheden zijn. Onze adviseurs staan voor u klaar op onze kantoren. Prijswinnaars van het Gemar fouten festival Jeugdorkest speelt in Hartje-zuid b Hulde voor Hypsos DOE-HET-ZELF CENTRUM Weteringpad 1 - 3762 EN Soest Telefoon (02155) 1 62 28 Moldavië was al wijnstreek in tsarentijd Laat niets te Woonwensen over «1 I N G "Steeds meer mensen maken van drank hun hobby. Denk maar aan wijn en whisky, waarvan ze voor raden aanleggen. Om dan niet met een mond vol tanden te staan, heb ik de cursus gevolgd." Frank van Schalkwijk (28) heeft na zes maan den blokken het slijtersvakdiplo ma gehaald. Hij werkt alweer vijfjaar in de zaak van zijn oom Toon van der Linden op de hoek van de Gallenkamp Pelsweg en de Soesterbergsestraat. Het midden standsdiploma heeft hij al langer in zijn bezit. Het slijtersvakdiploma is een bewijs voor de vakbekwaamheid van Frank. Om zover te komen, moest hij geduren de zes maanden elke week twee uur naar les. Er werd vanuit gegaan, dat hij de behandelde stof een week later be heerste. Dat bewees Frank van Schalk wijk tijdens het schriftelijke en theoreti sche examen, waaruit hij met een zeven en twee zessen tevoorschijn kwam. "Een goed wijnjaar? Dat soort dingen worden niet zo behandeld. Je moet wel de gebieden weten, waar de wijnen of whisky's vandaan komen en wat de ver schillen zijn tussen bijvoorbeeld Malt whisky's. Ik heb zeer zeker gemerkt, dat ik veel heb geleerd van de cursus", al dus Van Schalkwijk die vervolgens in een monoloog van anderhalve minuut Frank van Schalkwijk brengt een toast uit op het behalen van zijn diplo ma. Foto: Goos van der Wilt. zijn toehoorder blijkt geeft van zijn vak kennis. "Je weet natuurlijk nooit met wat voor vragen de mensen komen, maar ik kan altijd Toon er nog bijhalen. Eigenlijk ben ik hier opgegroeid. Als klein kind liep ik hier al bij mijn opa om lege fles sen naar achteren te brengen. Hij vindt het ook ontzettend leuk dat er nu ie mand van de nieuwe generatie in de fa milie het diploma heeft. En m'n moeder heeft ook haar hele leven in de slijterij gewerkt. Het is me met de paplepel in gegoten. Nee, niet de dranken hoor." DataDidact geeft ook gedurende de zo mermaanden computercursussen. De cursisten kunnen zelf bepalen wanneer ze willen beginnen met de cursus Word Perfect. Omdat de andere computercursussen in de zomer op een laag pitje staan, kan DataDidact de deelnemers individueel helpen. Op die manier mogen ze zelf bepalen wanneer ze starten met Word Perfect. Het is mogelijk de cursus in één of twee weken af te ronden. Verder geeft DataDidact ook cursussen WordPerfect Specialist, DOS, compu tertypen, dBase, of Lotus. Na de zomer wordt begonnen met de cursus Win dows. Voor meer informatie, tel. 22826. Tijdens de sport- en speldag van de Winkelkring Van Weedestraat zullen de Vrije Vogels zich presenteren bij die renspeciaalzaak de Kameleon. Leden van de vogelvereniging nemen enkele speciale vogels mee, die niet da gelijks te zien zijn. Zo zijn er onder an dere een paartje Halsbandparkieten, een paar Woestijnvinken, twee Coulda- madines en een paar Roodkuifkardina- ien met jongen te zien. Bij de kraam van de Vrije Vogels kan alle informatie worden verkregen voor het houden en kweken van vogels. Er varen vogelhouders en leden, van de vereniging zijn zaterdag aanwezig. De sport- en speldag begint om 9.00 uur en sluit om 17.00 uur. zaterdag 19 sportieve presentatie verenigingen^ Doe eens een wens. Telefoonnummer algemeen 02155-96333 Kantoren: Kerkplein, 02155-96300 Soef rbergsestraat 14 02155-96310 Koninginnelaan 28, 02155-96320 Smitsweg 4, 02155-96330 Tamboerijn 3, 02155-96340 De prijswinnaars van week 23 zijn: Hoofdprijs: mevr. B. Koelink-v. Vel- sen, Talmalaan. Tweede prijs: L.P. Bransen, Kerkpad zz 75. Derde prijs: M. v. Logtenstein, Park laan 6. Troostprijzen: Verlaan-Hooft, Dorre- steinweg; Fam. C. Brink, Lange Brink- weg 44; Mevr. B. Put, P. Potterlaan 20; K.v.d. Berg, Nieuwstraat 32; Mevr, Beckeringh, Eikenhorstweg 18; H. EI- derman, Gallenkamp Pelsweg 33Fam. Kraaykamp, Kerkpad zz 22C; Mevr. Hornsveld-Delwel, Klarinet 24; Mevr. Veldhuizen, Roggeveld 62; L.S. v.d. Velden, Prins Hendriklaan 80. Het Jeugd Harmonie Orkest Soest - kortweg JHOS - verzorgt op zaterdag 19 juni vanaf 12.00 uur een optreden in het winkelcentrum Hartje-zuid. Het JHOS is een jongerenorkest "met een flitsende stijl" onder leiding van diri gent Wim Vos. Een groot aantal leden heeft onlangs A-examen gedaan onder auspiciën van de Koninklijke Neder landse Federatie van Muziekverenigin gen. Het concert is gratis. Wie zin heeft om in het orkest mee te gaan spelen kan zaterdag langskomen of kontakt opne men met Wim Vos, tel. 25939 in Soest. i i Verkoop - Verhuur - Reparaties van MB gereedschappenen kaam machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 In het recentelijk voor de. vierde maal gehouden breinpositie-onderzoek van de tentoonstellingsbouwers door het reklamevaktijdschrift Nieuws Tribune heeft Hypsos te Soesterberg zijn kop positie verstevigd. Zowel de opdracht gevers in het bedrijfsleven als de recla mebureaus lieten Hypsos 8% hoger scoren dan in het onderzoek '92. Deze hoge breinpositie wordt in niet ge ringe mate veroorzaakt door het crea tieve werk van de tentoonstellingsbou wers* én displayers dat herhaaldelijk in de prijzen valt. Begin dit jaar werd een mobiele display voor Nintendo op Eu ropees niveau door de European Fede- ration of Sales Promotion (EFSP) met een zilveren award gehonoreerd, nadat men in Nederland verleden jaar reeds met de Meetlat '92 was bekroond. Voor de jurering van de Meetlat '93 die bin nenkort plaatsvindt is Hypsos met 2 ak- tiviteiten genomineerd. Deze successen hebben Hypsos doen besluiten voor de eerste maal sinds haar oprichting in 1913 een brochure te ver vaardigen waarin een totaaloverzicht is gegeven van hun creatieve dienstverle ning terzake ruimtelijke communicatie. Vader kan letterlijk alle kanten op Scroller decoupeerzaag BD 535 SKE met GRATIS een handige opbergkoffer. In de boot, in de nok van het dak, Bewegingsvrijheid overal waar niet direkt een stopkontakt voorhanden is. Snoerloze klopboormachine 9032 Wie aan wijn denkt, denkt meestal in de eerste plaats aan Frankrijk, het wijnland bij uitnemendheid, maar er zijn in Europa veel meer landen met een grote wijntraditie. Dat geldt bijvoorbeeld voor Mol dova, het voormalige Moldavië, op de grens van Roemenië en de Oe kraïne, waar uitstekende wijnen vandaan blijken te komen. Tot de val van het communisme in de Sovjet-Unie - waarvan Moldavië deel uitmaakte - was de Moldavische wijn in West-Europa nagenoeg onbekend. Een groot deel van de wijn-export ver dween naar Rusland. Sinds het Sovjet- rijk uiteen is gevallen en de grenzen open zijn gegaan blijkt dat Moldova ge rekend mag worden tot de beste wijn- landen ter wereld. Dat is geen wonder als men bedenkt dat Moldova op dezelfde breedtegraad ligt als de Bourgogne, de bekendste Franse wijnstreek. Dat betekent ideale klima tologische omstandigheden: warme zo mer en niet te strenge winters, wat uit stekend is voor de wijnbou w. Het waren ook Franse wijnboeren die al in de tsa rentijd er hun wijnstokken naartoe brachten en ook in deze tijd is het Fran se deskundigheid die wordt ingescha keld bij het opnieuw tot bloei brengen van de Moldavische wijnbouw. De Gastrovino-groep - een uitgelezen gezelschap van zo'n 50 Nederlandse wijnkopers, onder wie ook de bekende firma Joh. Mets uit Soestdijk - heeft on langs kennis gemaakt met de "nieuwe" Moldavische wijn. Joost Mets, de huidi ge directeur van de delicatessenzaak/ wijnhandel aan de Van Weedestraat, werd op de wijn geattendeerd door een klant, die regelmatig naar het voormali ge Oostblok reist. Namens de Gastrovino-groep werd eerst een oriënterende reis gemaakt, in samenwerking met een aantal Franse wijnboeren uit o.a. Bordeaux en Cham pagne, later (in mei) gevolgd door een uitgebreider bezoek van de Gastrovi- no-groep, onder wie ook Joost Mets. De Moldavische wijn werd ter plaatse gekeurd en uitgebreid bepoefd, en de resultaten van dat onderzoek waren zeer positief. De Moldavische wijn bouw vindt weliswaar nog volgens enigszins ouderwetse technieken plaats, maar de kwaliteit mag er zijn. Rode wijnen Dat geldt zeker voor dfe twee rode wij nen die sinds dit voorjaar in het assorti ment van de fa. Mets zijn opgenomen: de Taraclia de Moldova 1990, die rond, zacht en sappig genoemd mag worden, met een volle smaak, die doet denken aan de "warme" wijnen van Australië; en de Romanesti de Moldova 1990, een wijn die vol en krachtig is maar iets noordelijker wordt geoogst en daarom iets meer tanine bevat. Na twee jaar is echter ook de Romanesti volledig "op dronk". De wijnen worden eerste lange tijd op hout bewaard, voordat ze gebot teld worden. De witte wijnen bleken kwalitatief nog iets minder, maar de verwachting is dat de oogst in het najaar bijzonder goed zal zijn, zodat ze vol gend jaar ook in Nederland verkrijg baar zullen zijn. Joost Mets is enthousiast teruggekeerd van zijn reis naar het voormalige Oost- blok-land, die overigens nog best een beetje "avontuurlijk" was. "Het gaat er allemaal nog een beetje primitief toe; Wie de ontwikkelingen op de vi deomarkt volgt, zal moeten con stateren, dat elke nieuwe generatie zich onderscheidt door een kleiner volume, lager gewicht en meer mogelijkheden voor minder geld. Men zou kunnenveronderstellen, dat de technische grenzen om nog kleinere camera's te ontwikkelen, wel zijn bereikt. De praktijk be wijst het tegendeel. Combi van Essen aan de Zuidprome nade 15 in Hartje Zuid, heeft de nieuw ste camera's van Hitachi opgenomen in het videoprogramma. De nieuwste Hi tachi VM-H39E Hi8 videocamera is hiervan een goed voorbeeld. Deze ele gante verschijning is weer kleiner en lichter (560 gram) dan de vorige gene ratie en is rijkelijk voorzien van nieuwe technieken. Dat begint al direkt met de elektroni sche 16x tot 64x zoom, de 470.000 pi xels CCD en het Fl.4 objektief; De ca mera heeft een beeldstabilisator, die be ginnende en ervaren videofilmers de mogelijkheid biedt beelden te maken van een uitstekende kwaliteit. De Digi tale Signaal Processor (DSP) zorgt voor o.a.: Snelle en accurate scherpstelling; Automatische witbalans en Iris; Op names mogelijk in 16:9 formaat. De AE programmer regelt automatisch de ideale sluitertijd. Met het unieke inge bouwde filtersysteem kunt u uit drie fil termogelijkheden kiezen: zwart/wit, Sepia en zonsondergang. Verder kunt u uit drie verschillende Fade-modes kie zen: wit-fade, wipe (gordijn) fade en een zoom fade. Dit vormt een leuke creatieve toevoeging aan uw video op name, als mede het alfanumerieke ka raktergenerator met 2 geheugen pagi na's. Vanzelfsprekend beschikt deze camera over een automatische of ma nuele scherpstelling en een Quick re- view voor snel opnieuw bekijken van laatst opgenomen beelden. Bij Combi van Essen staat deze camera gebruiksklaar opgesteld. U kunt de ca mera zelf bekijken en vergelijken. De prijs van dit klein technische wonder is ook klein gehouden, namelijk f 3299,- inclusief 2 jaar garantie, ook is de came ra dan 2 jaar verzekerd. Heeft u vragen of wilt u deskundig geadviseerd wor den? Geen probleem, onze adviseurs informeren u graag. Combi van Essen zorgt er voor dat u klant blijft. K.M. Joost Mets r.) en een van de tsaren die de Moldavische wijnen ook al waar- deerden- Foto: Goos van der Wilt. alles ziet er nog precies eender uit als vijftig jaar geleden, en er is in de tussen tijd niet veel aan gedaan. Het hele land ademt nog wel een beetje een Oost- blok-sfeer." Maar ze maken er een uit stekende wijn, dat staat inmiddels wel vast. Confrérie De Gastrovino-groep bracht o.a. een bezoek aan de hoofdstad Kisinev en maakte ook kennis met de Moldavische minister van landbouw, de heer V. Go- rinchoi, die ter plaats benoemd werd tot erelid van de Confrérie des Vinophiles Pays-Bas, het genootschap vooraan staande wijnkopers waarvan bijvoor beeld ook Prins Bernhard erelid is. De introductie in Nederland van de Moldavische wijnen was een wereldpri meur, en de volgens wijnkenners twee beste wijnen zijn nu verkrijgbaar bij Mets voor f 7,95 per fles, wat volgens Joost Mets een uitstekende prijs/kwali teitverhouding is. Beide wijnen zijn de ze maand tijdelijk in prijs verlaagd en kosten tot eind juni f 7,35 per fles. In de zaak aan de Van Weedestraat is ook een interessant boekje verkrijgbaar over de wijnen van Moldova, geschreven door de bekende wijnjournalist Gert Crum. Het boekje kost f 19,50. Vloeronderhoud. Hoe doe je dat? Hoe krijg ik vlekken, vegen en krassen uit m'n parket? Hoe krijg ik mijn tapijt veilig gereinigd? Vragen genoeg. We pakken het grondig aan. Demonstraties door eerste klas vakmensen over reinigen, afwerken, schuren, schrobben en leggen van alle soorten vloeren (o.a. parket-, planken-, stenen- en kunststof-vloeren). En diezelfde vakmensen geven uitvoerig antwoord op al uw vragen. Dus kom als u van mooie vloeren houdt. DEMO 19 JUNI 10.00 UUR TOT 16.00 UUR. NUH0 Minervaweg 3, 3741 GR Baarn, telefoon 02154-16246.

Soester Courant | 1993 | | pagina 9