zoekt u n cr Nieuws van de bibliotheek mm IC! II TUUR& WELZIJNI SMG speelt ruim twee mille bij elkaar 'Een schilderij wordt eigenlijk altijd tweemaal gemaakt...' SOESTER COURANT (irÜóhOCK I li §9 ■stil 811 Hu WOENSDAG 23 JUNI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 18 Benefietconcert in C-drie kan geslaagd worden genoemd Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Markante beelden te zien in Groeneveld Leo Weusten exposeert in de Bundeling Kinderboerderij De Vrije Teugel Openluchtconcert van Anhnato valt in het water Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg Marga Klompé-prijs 31 NNereldI/1/inkel Muziek uit de Andes een nieuwe medewerker(ster) op/in KANTOOR BEDRIJF WINKEL BUITENDIENST plaats dan een advertentie in de Dat geeft minder zorgen en de kans van slagen is erg groot! LAAT DE WALVIS NIETNAAR DE HAAIEN GAAN. Wandelconcerten in Joriskerk Amersfoort stichting openbare bibliotheek Kunstwerk van de Maand Het benefietconcert van het Soes- ter Muziek Gezelschap (SMG) is uitgemond in een succes. Patricia Schelle kon na afloop een cheque ter waarde van 2.011,25 gulden overhandigen aan de Stichting Madat Nepal. De Stichting zet zich in voor de bevol king in Nepal. Met de gift van het SMG is de Stichting in staat een gezondheids- post te bouwen in het 600 inwoners tel lende dorpje Thula Parsel. Drie leden van het SMG, Patricia Schelle, Edith Vuschmann en Joost. Danvers, waren vorig jaar op bezoek in Nepal. Ze wilden graag iets voor Nepal doen en na thuiskomst werd in overleg met de leden en het bestuur van het SMG besloten iets voor Nepal te doen. Met sponsorgelden, de recette van het zaterdag in C-drie gegeven concert en de opbrengst van een loterij met Nepa- lese prijzen werd ruim twee mille bijeen gebracht. Het geld is inmiddels aan de Stichting Madat Nepal overhandigd. De Stichting zal het SMG op de hoogte houden van de vorderingen van de bouw. Ton Buys, die zaterdagavond een diashow gaf tijdens Zemire et Azor van Grethy, zal volgend jaar zijn reis naar Australië onderbreken om zich in Thula Parsel op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen. Het concert van het SMG kon zaterdag eveneens als geslaagd worden be schouwd. Muzikale hoogtepunten wa ren de finale Famous Composers (met alle leden) en Menschen werden Bru- der van Von Beethoven. Foto: Goos van der Wilt. Vanaf 26 juni wordt in kasteel Groene veld een beeldententoonstelling gehou den. Zowel in de Orangerie als in het park staan beelden van zestig beeld houwers. De tentoonstelling 'Markante beelden' is te zien in het kader van 7 5 jaar Neder landse Kring van Beeldhouwers. In de Orangerie worden beelden van 43 kun stenaars getoond. Die zijn tot en met 29 augustus te bezichtigen. De expositie in het park kan tot en met 24 oktober wor den bezocht. Kasteel Groeneveld is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en in het weekeinde van 12.00 tot 17.00 uur. In de Bundeling, hel gezondheids centrum aan de Schoutenkamp weg, is deze zomer een expositie te zien van schilderijen van Leo Weusten. De tentoonstelling om vat ca. 25 recente werken in diver se technieken en geeft een goed overzicht van de scheppingskracht van deze geest-driftige Soester kunstenaar, die o.a. de artistieke versiering van de Joanneskerk in Soest op zijn naam heeft staan. In de Bundeling zijn in de afgelopen ja ren al heel wat tentoonstellingen, in een grote variatie en van meer of minder ge- talendeerde kunstbeoefenaars uit de "klantenkring" van het gezondheids centrum, te zien geweest. Deze nieuwe expositie mag gerust bijzonder worden genoemd, want de hoge kwaliteit van het werk zal ook de niet-geoefende kunstkijker direct opvallen. Leo Weusten ziet zichzelf als een "niet- professionele" kunstenaar en heeft op eigen kracht de verschillende schilder technieken leren beheersen. In de Bun deling zijn daarvan diverse voorbeel den te zien: de schilderijen zijn uitge voerd in aquarel, acryl, plakkaat, ge mengde techniek en een enkele in olie verf. "Compleet autodidact" noemt hij zich, want les heeft hij nooit gehad en hij is zich pas na zijn actieve loopbaan op het schilderen gaan toeleggen. "Ik heb het allemaal zelf ontdekt en ondervon den." Zijn bemoeienis met de kunst - in ruime zin - bestaat al veel langer dan hij schil dert. Jarenlang was hij verbonden aan de drama-faculteit van de Hogeschool voorde Kunsten in Utrecht (de vroege re Academie voor Expressie), als do cent onderwijskunde en taai-expressie. "Een beetje vreemde combinatie mis schien," zegt hij daarover, "want het vak onderwijskunde roept niet direct associaties op met de kunsten, maar ik ben wel altijd hevig geïnteresseerd ge weest in creatieve uitifrgen." Zinvolle bezigheid Pas in 1986, na zijn afscheid in Utrecht, begon hij te schilderen, al had hij voor die tijd ook wel eens het penseel en de tekenpen ter hand genomen. "Ik zocht een zinvolle bezigheid, en een van de bronnen die ik "in mijzelf ontdekte was een beeldend-creatief talent. Ik heb het serieus aangepakt en ben meteen stevig van leer getrokken," zegt hij, doelend op zijn hoge "produktie" (alle 25 schil derijen in de Bundeling zijn dit jaar ge maakt). "Ik ben ambitieus, ik wil 't goed kun nen," zegt hij aan de vooravond van zijn zevende expositie. Al in 1987 had hij zijn eerste tentoonstelling - in Artis- hock - en in de jaren daarna volgden ex posities in galerieën (in Voorthuizen en tweemaal in Amsterdam). Verder werkte hij mee aan enkele groepsten toonstellingen en zoals gezegd: ook de kunstzinnige verfraaiing van het inte rieur van de Joanneskerk in O verhees is van zijn hand. Als jongetje kon hij al goed tekenen, maar zijn roeping lag vooralsnog in het onderwijs. Later studeerde hij pedago giek, en ook toen al oriënteerde hij zich vooral op de creatieve sector. De titel van zijn eindscriptie luidde dan ook: "Creativiteit en expressie". Weusten is dan ook een kunstzinnig mens; naast de schilderkunst houdt hij zich bezig met musiceren en schrijven, en bovendien studeert hij graag. 'Tn principe vind ik alles interessant, en ik kan heel enthou siast zijn." Terughoudend Die geest-drift - in meer dan één inter pretatie van dat woord - is in de schilde rijen van de bescheiden gevoelsmens Leo Weusten onmiskenbaar terug te vinden, al stelt hij zich over de betekenis van zijn werk terughoudend op. "Een schilderij wordt eigenlijk altijd twee maal gemaakt: de eerste keer door de schilder zelf, en dan is het zijn zaak wat hij erin wil leggen, welke vorm en kleur hij kiest, en de tweede keer door de kij kers, en dan is het ook hun zaak wat ze ermee kunnen of erin zien. Daar moet de schilder zich dan niet mee be moeien..." Leo Weusten praat daarom liever niet over de betekenis van zijn werk. "Het is een beetje je ziel blootleggen, en dat doe ik niet graag in de krant. Bovendien moet je een ander niet beïnvloeden en ik wil zeker niet beléren of moralise ren." Maar dat zijn schilderijen "ergens over gaan" is wel duidelijk. "Ik bedoel er altijd iets mee. Ik kijk naar de mensen en de wereld, en dat geef ik weer, maar meestal meer met een vraagteken dan met een uitroepteken..." Wie de expositie in de Bundeling be zoekt treft daar een aantal schilderijen aan, die opvallen door hun fijnzinnig heid en hun kleurenrijkdom, zowel in de landschappen als de abstracte (soms semi-abstracte, waarin herkenbare ele menten zijn opgenomen) werken. Leo Weusten is in elk geval zeker niet het ty pe van "ik-rotzooi-maar-wat-an", maar een schilder die zich voortdurend rekenschap geeft van de eisen van de totale compositie en van de details. Kij ken naar kunst van anderen is volgens hem overigens nooit in de eerste plaats een kwestie van bewondering voor het "mooie plaatje" of de techniek, maar voor originaliteit en zeggingskracht. "Ik vraag me altijd af: wat voor bink is de kunstenaar geweest? Een schilderij van Rembrandt is natuurlijk altijd mooi, maar interessanter is de vraag wat hij er mee wilde zeggen." De expositie van het werk van Leo Weusten is in de Bundeling te zien van af aanstaande vrijdag (25 juni) tot en met eind augustus. De schilderijen zijn grotendeels ook te koop. Het gezond heidscentrum aan de Schoutenkamp weg 4 is - behalve in het weekeinde - da gelijks geopend van 8.00 tot 17.00 uur. Leo Weusten met twee van de schilde rijen die ook in de Bundeling te zien zul len zijn. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 24 juni Van 9.30 - 11.30 uur zijn de volwasse nen actief. Zij maken onder het genot van een kop koffie verschillende din gen. Vandaag een schoolreis van De Boomgaard uit Amsterdam. Een vol programma met tot slot de voorstelling "De sleutel van het geluk". Na school tijd van 15.45 - 17.45 uur komen Men- dy, Ron, Michelle en Roxanne hun ver jaardagsfeest vieren. Vrijdag 25 juni Schoolreis van De Godelinde uit Hil versum. Van 15.45 -17.45 uur: Marjo lein, Vincent en Femke zijn de verjaar dagsvarkentjes en zij nemen 30 vriend jes mee om te feesten. Zaterdag 26 juni Van 13.30 -16.00 uur: Robin, Sofie en Eline vieren hun partijtje met al hun vriendjes. Tevens bestaat de mogelijk heid de dieren te verzorgen, voor kin deren vanaf acht jaar. Dinsdag 29 juni Het Baken uit Huizen komt op school reis. Zij hebben gekozen voor alle 13 activiteiten die wij aanbieden en het wordt vast een heel leuke dag. Woensdag 30 juni Van 9.30 -11.30 uur; Peuter/ouderac-, tiviteit. Een ochtend vol plezier voor ouders met hun jongste kinderen. Te vens een schoolreisje van De Tweemas ter uit Nijkerk. Om 14.00 is er een voor stelling voor de kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Een prachtig verhaal wordt gespeeld door de leden van de theatergroep van de kinderboerderij. Na de voorstelling limonade en snoep en nog veel activiteiten. Oproep Er zijn nog enkele plaatsen open voor de beide kampweken die wij organise ren. De eerste week is van maandag 19 juli tot en met zaterdag 24 juli. De twee de van maandag 2 tot en met zaterdag 7 augustus. Veel activiteiten en nog meer plezier! Voor opgave kunt u maandag tot en met vrijdag bellen, tel. 18136. Of kom even langs. Het geplande concert van Animato in de tuin van het gemeentehuis is woens dag afgelast. Door aanhoudende regen val viel het openluchtconcert in het wa ter. De accordeonvereniging had toestem ming van het gemeentebestuur gekre gen om buiten een optreden te verzor gen. Het is niet bekend of, en zo ja wan neer, Animato alsnog een openlucht concert zal geven in de tuin van het ge meentehuis. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 De Marga Klompé-prijs is een prijs voor bijzondere vrijwilligersprojecten. Kent u zo'n bijzonder project? Zorg dan dat ze meedoen aan de Marga Klompé-prijs. Er worden drie prijzen van f 5000,- uitgereikt. Dat zal op 7 de cember gebeuren tijdens de landelijke viering van de Internationale Vrijwilli- gersdag in de RAI te Amsterdam. Het thema voor 1993 is solidariteit. Naast de genoemde prijzen stelt het Ne derlands Comité voor 'het Europees jaar Jaar van de Ouderen eenmalig een extra prijs van f 5000,- beschikbaar. De Solidariteitsprijs is bedoeld voor een vrij willigersproject dat opvalt door haar bijzondere uiting van solidariteit tussen de generaties in onze samenleving. Vooral projecten waarin ouderen en jongeren zelf actief zijn, roepen we op om mee te doen. Folders met een opga- lichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Volksmuziek uit het Zuidamerikaanse Andesgebied is van zeer oude oor sprong. Ten tijde van Columbus had den de Inca's een muziekstijl die heel anders klonk dan de Europese muziek. In de verslagen van de Spaanse ver overingen is te lezen dat het er op leek alsof iedereen door elkaar speelde en de paarden sloegen op hol van die muziek. De volksmuziek, in zijn originele vorm, is door de veroveringen van dit gebied door de Spanjaarden en Portugezen grotendeels verloren gegaan. De tegen woordige invloeden van radio en TV dragen daar ook sterk toe bij. De panfluit Toch is de traditionele muziek van de panfluit nog steeds in gebruik, met na me bij feesten in de open lucht. Naast de panfluit bespeelden de Inca's ook ande re blaasinstrumenten en slag- en ritme instrumenten. De tegenwoordig veel gebruikte snaarinstrumenten zijn er pas na de komst van de Spanjaarden bij ge komen. De panfluiten in het assorti ment van de Wereldwinkel zijn afkom stig uit Peru. De Wereldwinkel is dagelijks geopend van 9.30 tot 17.00 uur, ook op koop avond. Alleen op maandag de hele dag gesloten. Misschien wei! De walvis is nog lang'niet veilig. Elk jaar wanneer de Internatio nale Walvisvaart Commissie vergadert, proberen voorstanders van de jacht hun zin te krijgen. En Noorwegen en Japan jagen gewoon door. Greenpeace wil de walvissen beschermen. U kunt helpen: bel 020-524 9528 en word donateur. Laten er nu eens een paar diersoorten zijn waar we met z'n allen van afblijven. ve-formulier kunt u bij de Vrijwilligers Vakature Bank ophalen. Een extra strookje voor de Solidariteitsprijs kunt u aanvragen bij het Nederlands Cen- trurfl voor Vrijwilligerswerk. Dit dient vóór 24 september opgestuurd te wor den. De inschrijftermijn voor mededin ging sluit op 1 oktober 1993. Deze week vraagt de Vrijwilligers Va kature Bank Soest/Baarn uw aandacht voor de volgende vakatures; 1-120. Een zelfhulp-werkgroep te Baarn zoekt een vrijwillig medewerker voor verslaggeving, info verzamelen en verspreiden, secretariaat ondersteu nen, het organiseren van voorlichtings bijeenkomsten. 3-111. Centrum voor verstandelijk gehandicapten te Den Dolder zoekt vrijwilligers. De werkzaamheden be staan uit het bezoeken van een koffie concert met één of meerdere bewoners. 4-111. Mensenrechtenorganisatie te Baarn vraagt vrijwillig(st)ers ten be hoeve van het voorbereiden van acties. 5-118. Centrum voor natuur- en landschapseducatie zoekt vrijwillige medewerkers die de educatieve pro gramma's willen begeleiden en ook bij het suppoosten willen assisteren (gedu rende het hele seizoen). 6-117. Hulpverleningsorganisatie voor vluchtelingen te Baarn zoekt meerdere vrijwillig(st)ers voor opvang en begeleiding van asielzoekers in het bijzonder bij het leven in Baarn (onder steuning in asielprocedure en maat- schapp. begeleiding). 7-11-6. Scoutinggroep Merhula te Baarn vraagt begeleiding van kinderen in verschillende leeftijdgroepen zater dagochtend of -middag en een week op zomerkamp. 7-139. Stichting Welzijnswerk Soest zoekt enige vrijwillig(st)ers t.b.v. instuif op de woensdagmiddag. Begeleiden van een groep kinderen en met hen iets creatiefs of actiefs doen. 8-191. Centrum voor verstandelijk gehandicapten zoekt iemand voor de begeleiding bij het fietsen van 2 bewo ners van een afdeling. De een fietst graag zelf op haar driewieler, de ander fietst het best als zij achter op de tandem zit. 8-192. Ambulante hulp-dienstverle ning voor verstandelijk gehandicapten te Hilversum zoekt een vrijwillig(st)er voor het begeleiden van een contact groep van mensen met een licht ver standelijk handicap die zelfstandig wo nen. Deze mensen hebben vroeger een school voor moeilijk lerenden I.T.O. of I.H.N.O. bezocht. Gebleken is dat zij er behoefte aan hebben om gezamenlijke activiteiten te ondernemen. Men zoekt iemand die actief, creatief en sportief is en het leuk vindt om dit samen met deze mensen te organiseren. 9-112. Organisatie voor zomerkam pen zoekt vrijwjllig(st)ers voor vakan tieweek met lichamelijk gehandicapten in Lunteren. 18-120. Een stuurgroep voor wel zijnsbevordering aan alcoholici zoekt leden (maandelijkse vergadering). Inlichtingen over de bovenstaande va catures en over vrijwilligerswerk in het algemeen kunt u verkrijgen bij de Vrij willigers Vakature-Bank, Smitsweg 311, Soest; tel. 12630. Ook kunt u tij dens kantooruren ten alle tijde langsko men om een indruk te krijgen van wat vrijwilligerswerk kan betekenen. De openingsuren zijn: dinsdag tot en met donderdag van 09.00 tot 12.00 uur. In Baarn is er de mogelijkheid van spreek uur op afspraak. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 1 Donderdag 24 juni La Chasse Aux Papillions De relativerende en luchtige toon van Iosseliani's films verklaart hij vanuit de Georgische mentaliteit. Deze is niet moralistisch en gaat ervan uit dat de mens op deze aarde slechts op bezoek is. La Chasse Aux Papillion is een parabel waarin mensen staan voor waarden. Aan particuliere nostalgie heeft Iosse- liani maling, het gaat om de universele betekenis van zijn verhaal. Samengevat in een beeld draait het om champagne in plastic bekertjes. Het oude verliest in waarde door de confrontatie met het nieuwe. In de film zijn het Japanse investeerders die de champagne in plastic bekertjes introduceren. Zij toosten op het Franse chateau dat zij zojuist hebben verwor ven nadat de oude kasteelvrouw is ge storven. Deze dame en haar even oude gouvernante, zagen de nieuwe tijd met lede ogen arriveren. Zij waren een ba ken in de kleine dorpsgemeenschap waar zij manmoedig hun traditiönele, aristocratische levenswijze in stand hielden. Kernbegrip in het proces van onder gang is volgens de regisseur het parasi tisme dat in vele vormen is uitgewerkt. Jonge Hare Krishna's worden gezien als religieuze parasieten. De buurman van de kasteelvrouw is een voormalige aris tocraat die met de nieuwe rijken heult. Een antiekhandelaarster profiteert van de armoede van de oude vrouwen. Een jonge Russische erfgename vertegen woordigt het nieuwe Russische parasi tisme ("Alle jonge Russinnen willen met een westerling trouwen"). En zo wordt er op vlinders gejaagd; symbool voor een bedreigde levensstijl. Aanvang 20.30 uur; entree f 7,50 c.j.p./65+ f 5,00. De culturele commissie van de St. Joris kerk in Amersfoort heeft deze zomer een serie "wandelconcerten" georgani seerd. Deze concerten vinden plaats op zaterdag van 15.00-16.00 uur in de St. Joriskerk. Op zaterdag 26 juni opent het RMA-klarinetkwartet de serie van 10 concerten. Het RMA-klarinetkwartet bestaat uit: Giel Habets (es)klarinet, Ella Broekstra, klarinet, Judi Janssen, klarinet, Dion van den Berg (bas)klari- net. Het RMA-klarinetkwartet bestaat in de huidige samenstelling ongeveer vijf jaar. De vier klarinettisten zijn allen al geruime tijd leerling op de RMA mu ziek- en dansschool. Het kwartet heeft in de afgelopen jaren veel concerten verzorgd in en rondom Amersfoort. Zij behoorden tot de prijswinnaars van een concours voor kamermuziek in Apel doorn. Ook hebben zij verschillende radio-opnamen gemaakt. Naast het kwartet maken de vier musici ook deel uit van het AJO, het Regionaal Concert Orkest en het Goois Jeugdorkest. Op het programma staan werken van o.a. Mozart, Mendelssohn, Farkas en Arrien. Aanvang: 15.00 uur. Toegang: f 1,-. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Het Kunstwerk van de Maand is van Hans Blekkink en heet "Towering Inferno". Het is een werk van 130 x 80 cm, acryl op linnen. De rode draad in de werken van Hans Blekkink wordt gevormd door de thematiek van dood, leven en de mystiek die beide oproepen. Blek kink verwoordt dit spanningsveld door een veelal ironische stellingna- me die zijn kijk op de samenleving weergeeft. Het vuur in het kunstwerk van de maand, "Towering inferno" getuigt van bedreiging die maatschappij en mensen omringen. De hoop op ver betering wordt gesymboliseerd door het licht dat tussen flats en bedrei ging te zien is. Een abonnement op de Kunstuit leen kost vanaf 1 juli f 78,-, voor bibliotheekleden is het f68,-. Een kunstwerk is drie maanden te leen. Verlenging met nog eens drie maanden is mogelijk. Som mige kunstwerken kunnen ge kocht worden. Openingstijden Kunstuitleen, Wil- laertstraat 49, Soest: Maandag- en vrijdagavond 18.30 - 20.30 uur Woensdag- en vrijdagmiddag 14.00 - 17.00 uur Weeken Maatschap Hulp in dr dag, zonda gen, tel. (0 Samen »v lijn Praktijk v< begeleidinj chotherapi AA Soest. 23161 of; Stichtin; Hulp aam 10.00 uur, Nazorg Informatie trum Utrei t/m. vrij. Werkgr Behartigt i vóór, tijde Informatie Vrouwe Iedere dot ring 31A i (033)166 dat. Meiden Voor spec dag 19.0( 18.00 uur: (030) 322 Vrouwe Vrouwen i rein van dc bij de wer telefoniscl 18.00 uui Spreekuui 10.00-11. Vrouwenc VTO-S; Vroegtijdi stoornisse AE Amet Slachto Praatpaal van misdr 27719. Slacht* 24 uur pe Soest, Soc en 23.00 23.00 en Amersfoc Al Ant Steun aan veel drinl 15474 Ba Ouden Landelijk adres: Ev 3765 XR Thuish De THC menteren ders van dicapte ki oppassen 033-633S

Soester Courant | 1993 | | pagina 18