•lil fEWO R. WEERD Corporaties hebben interesse voor Amerikaanse woningen Soesterberg 'Geen F16's of luchtmobiele brigade' scliocmnkcr GSSQH OPHEFFINGSUITVERKOOP Brandweer blust schuur Trein 8.28 18?5 18?5 22?5 14?5 359° 1ACTUEELÏ n ;:"?r DEALER VOOR DE STERREN Vertrek US voor gemeente financieel aantrekkelijk Spullenhulp ongerust over vertraging van verhuizing 2e afdruk Wandelaars krijgen toegang op ontgronde deel De Paltz PAGINA 2 nlands bier. 995 1495 WOENSDAG 23 JUNI 1993 SOESTER COURANT Gemeente voert overleg met eigenaren van 329 huizen msc m«Mi {j 'fa MAAK MÉÉR VAN UW WONING OF BEDRIJF! Soest wil geen nieuw lawaai op vliegbasis Soesterberg SCHOENAKER technische dienst Van Den Brink J t sfj? ALTIJD KEUS UIT 150 MERCEDESSEN MET ERVARING Inbreker neemt flessen mee Miiimr*^Ê inrsi DENON Hogedrukreiniger taboe op wasplaats van Taxi Tak HORLOGER - JUWELIER - OPTIEK Basketbalbord van Soester gestolen Vijfhonderd gulden uit kist gegraaid v »v - r College heeft vier mille over voor Vrijheidscarillon Vakantie aanvulling Triumph bh's r opij Uyland, vatie als ïeente Baarn B WINKELCENTRUM OVERHEES j TAMBOERIJN 29 TELEFOON 27777 Vrijdagavond Koopavond 4.95 iak. /RATIS. »lang de voorraad strekt. nade herstel (iade expertise uitwerkzaamheden 02155 - 2 71 23 PAGINA 3 De woningbouwverenigingen Soest (WS) en St. Joseph zijn beide geïnte resseerd in de Soesterbergse woningen, waarin de Amerikaanse militai ren met hun gezinnen wonen. Dat hebben woordvoerders van de corpo raties meegedeeld. WS en St. Joseph hebben nog geen contact gehad met de Staat der Nederlanden (ministerie van defensie) en Nationale Neder landen Vastgoed bv. Namens het gemeentebestuur hebben de wethou ders Frans Kingma en Jan Menne de eigenaren al benaderd. Directeur J. van der Moolen van WS: keur geven aan een woning in Soest, an- "We hebben van wethouder Kingma begrepen dat het college actie onder neemt. Dat wachten we af. Maar we houden de vinger aan de pols. We zijn zeer geïnteresseerd." Ook bestuurslid Harrie Witte van St. Joseph verklaart belangstelling te heb ben voor de woningen, die leeg komen te staan, zodra de Amerikanen Soester berg de rug toe hebben gekeerd. In to taal gaat het om 329 huizen in de wijken Apollo, Mercury en Gemini. "We zou den er graag wat woningen bij hebben", aldus Witte. "Met bijna vierduizend woningzoeken den mag je veronderstellen dat er een markt voor is. Sommige mensen zullen, vanuit emotioneel oogpunt, de voor deren zullen de woning graag accepte ren", zegt Van der Moolen. Volgens Witte zijn er alleen in Soesterberg al voldoende kandidaten voor de wonin gen. "Of er belangstelling is voor dit ty pe woning, moet blijken. Misschien zijn ze wel duur, waardoor je op een hoge huurprijs uitkomt. In dat geval kunnen de woningen wellicht de doorstroming dienen. Mensen die nu goedkoop wo nen, kunnen dan verhuizen naar deze woningen, zodat de goedkopere wonin gen vrijkomen voor woningzoekenden. Maar dat heb je natuurlijk niet zelf in de hand." Van der Moolen stelt dat bij eventuele aankoop van de huizen veel zal afhan gen van de kwaliteit en de onderhouds- deuren dakkapellen rolluiken ramen schuifpuien horren serres «inbraakwerend «luifels kozijnen hang-en sluitwerk «zonwering dakkapellen schuifpuien inbraakwerend hang- en sluitwerk 't Driftje is officieel dealer van een WERU, VEKA, VELUX en N0RHTG0. Wie méér van i'n huis of bedrijf wil maken kiest voor 't Driftje. Bezoek onze verrassende showroom! Ook op zaterdag geopend van 10.00-13.00 uur. TIMMERFABRIEK 't Driftje 6,3768 ER SOEST Telefoon: 02155-17201 (achter winkelcentrum Soest-Zuid) Inde wijk Apollo komen wellicht 169 woningen leeg te staan. In Gemini wo nen 106 Amerikaanse gezinnen, in Mercury 34. Foto: Goos van der Wilt. staat van de woningen. En natuurlijk van het prijskaartje, dat de huidige eige naren eventueel aan de woningen gaan hangen. Subsidie Mocht Nationale Nederlanden Vast goed de woningen willen verkopen aan de woningbouwverenigingen in Soest, dan sluit Menne niet uit dat de gemeen te financieel bijspringt. "Dit is een bij zondere situatie. Wellicht dat we dan als gemeente iets kunnen doen. Als we van het rijk subsidie kunnen krijgen voor sociale huur- en koopwoningen, is dat voor deze woningen misschien ook mogelijk. Als ze tenminste de vergelij king met de sociale woningen kunnen doorstaan." Menne (financiën) en Frans Kingma (volkshuisvesting) zullen, vermoedelijk nog deze week, overleg plegen met de eigenaren van de woningen. Menne verwacht dat het overleg met het minis terie van defensie soepel zal verlopen en weinig problemen zal opleveren. "Het rijk is bezig veel zaken te decen traliseren en zal daarom niet te moeilijk doen en ons onze gang laten gaan." Menne heeft nog geen idee welke kant het overleg met Nationale Nederlanden Vastgoed op zal gaan. "Als ze een hoger rendement zien in het blijven verhuren van de woningen, zullen ze naar de markt toe werken. De gemeente zal echter wel proberen om op te komen voor de mensen die de meeste behoefte' aan die woningen hebben. We zouden daar met Nationale Nederlanden af spraken over kunnen maken. Dat lijkt me voor hun ook goed. Omdat ze dan op de steun van de plaatselijke overheid kunnen rekenen als er iets aan de hand Fló's of de luchtmobiele brigade in Soesterberg ziet het college van Soest niet zitten. Het hoopt dat er na hef vertrek van de Amerikanen geen nieuwe militaire activiteiten in Soesterberg komen, die lawaai veroorzaken. In de gemeenteraad wordt dat standpunt door een meerderheid gedeeld. Een en ander is verwoord in een brief aan de minister van defensie en de voorzitter van de Tweede Kamer. De brief is ook ondertekend door de colle ges van andere gemeenten, die hinder ondervinden van de vliegbasis. Het gaat om Amersfoort, Leusden, Zeist, Maar tensdijk, De Bilt en Woudenberg. Burgemeester Hans de Widt gaat er, op grond van berichten die hem zijn be reikt, van uit dat de 32ste Fighter Group van de US Air Force Soester berg zal verlaten. Met de militairen ver- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* dwijnen ook de F15's en dat betekent dat de geluidshinder voor een belang rijk deel zal afnemen. Als het aan het college ligt, komen er geen lawaai-ver- oorzakende activiteiten voor terug. Het gemeentebestuur wijst het plan van de kamerfractie van de WD, om de lucht mobiele brigade in Soesterberg te vesti gen, dan ook af. Volgens De Widt wordt Soesterberg al voldoende ge plaagd door geluidsoverlast van de A28, de Leusderhei en de spoorlijnen. Daarom zou het college niet staan te juichen als de in Italië ge stationeerde Fló's van de luchtmacht zouden worden overgevlogen naar de vliegbasis. Soest zal haar wensen ook via de vertegenwoordiger in de zoge naamde artikel 28-commissie van de luchtvaartwet kenbaar maken. Sluiting Het college heeft er bij het ministerie niet op aangedrongen de vliegbasis te sluiten. "Dat is geen reële optie, dus dat proberen we nog niet te bereiken. Poli tiek gezien heerst daar verdeeldheid over binnen het college. Je moet ook aan de werkgelegenheid denken. Mili taire activiteiten die niet hinderlijk voor het milieu zijn, worden niet door ieder een afgewezen. Je moet ook aan de werkgelegenheid denken." De vliegbasis in Soesterberg zal, na het vertrek van de Amerikanen, nog wel operatief blijven in Navo-verband. Bij oefeningen van de bondgenoten blijven vliegtuigen van andere Squadrons ge bruik maken van de vliegbasis in Soes terberg. Eventuele sluiting van de vliegbasis hangt ook nog eens af van de prioritei ten-nota van defensie-minister Relus ter Beek. Het is afwachten of in die nota taken van Soesterberg vervallen of dat er juist taken bijkomen. Historisch Vanuit historisch oogpunt zou het van belang zijn de vliegbasis open te hou den. Het vliegveld is het oudste van Eu ropa en het één-na-oudste van de we reld. "Je kunt dus met recht zeggen dat Soesterberg de bakermat van de lucht vaart is", aldus De Widt. De vliegbasis ligt momenteel op Soester én Zeister grondgebied. Er zijn plannen in de maak om een grens-wijziging door te voeren. In dat geval komt de gehele basis op Soester grond te liggen. De burgemeester wil nog niet vooruitlopen op de mogelijkheden die de gemeente Soest dan heeft met de vrijkomende Amerikaanse gebouwen op de basis. "Ze liggen nu nog op Zeister grondge bied, dus het zou niet netjes zijn om daar nu al ideeën over te spuien, al kun je natuurlijk denken aan bedrijfsgebou- RESTAURANT X Bij ons bent U uit en toch thuis. r V ui iMPflii Soesterbergscstraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 "MENU SYMPATHIEK f47,50 LICHTGEBONDEN MOSTERDSOEP VERFRISSEND IJSJE MET CHAMPAGNE LAMSKOTELETJES MET KERRIESA US verse groenten en gebakken aardappelen PERZIK BA VAROISE MET SLAGROOM Wij zijn geopend: dinsdag t/m vrijdag lunch vanaf 11.30 uur. X diner vanaf 17.30 uur. J Zaterdag en zondag diner vanaf 17.30 uur. X 's Maandags gesloten. Wie Mercedes kiesf, kiest Van Kooy: de dealer voor de sterren. Zonder daarvoor prijzen te berekenen die de hemel inschieten. Kom langs en maak kennis met de auto en de dealer. Nijverheidsweg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 Als de Amerikaanse militairen met hun gezinnen vertrekken en Nederlanders in de achtergela ten woningen trekken, kan dat de gemeente structureel een 'leuk' extra bedrag opleveren. Wethouder Jan Menne van fi nanciën heeft uitgerekend dat de gemeente dan jaarlijks onge veer 60.000 gulden extra aan onroerendgoed belasting zal in nen. De eigenaren van de 329 woningin- gen in Apollo (169), Gemini (106) en Mercury (34) betalen de eige naarsbelasting voor de woningen. Maar op grond van een overeen komst in Navo-verband hoeven de Amerikaanse bewoners de gebrui kersbelasting van de ogb niet te beta len. Uitgaande van een gemiddelde van 150 tot 180 gulden per woning levert het de gemeente circa zestig mille op wanneer er Nederlanders in de 329 woningen worden gehuis vest. Tot en met 1992 compenseerde het rijk de inkomstenderving van de ge meente op de woningen van de Amerikanen. Die (afbouw-)regeling was voor de gemeente financieel aantrekkelijk, omdat jaarlijks veel meer dan zestig mille werd ontvan gen. In 1989 werd nog 234.000 gul den overgemaakt. Toevalligerwijs was 1992 het laatste jaar, waarin de afbouwregeling van kracht was. Soest incasseerde toen 72.000 gul den. Dit jaar krijgt de gemeente geen cent meer. "We waren zeer tevreden over die regeling. We hebben daar nooit over geklaagd", zegt Menne. Als de Amerikanen daadwerkelijk vertrek ken, hoopt hij dat de gemeente vanaf 1995 weer het volle ogb-pond kan innen op de 329 woningen. Objecten Ook de andere objecten op het Amerikaanse deel van de vliegbasis leveren de gemeente na het vertrek van US Air Force extra geld op. De meeste objecten, zoals de volumi neuze hangars, staan momenteel op Zeister grondgebied. Maar als de grens-wijzigingen-- (waarover ge sprekken worden gevoerd) door gaan, komen die ook op Soester grondgebied te staan. Dat betekent nog eens extra ogb-inkomsten voor de gemeente Soest. Voor de Amerikaanse militaire ge bouwen op Soester grondgebied loopt de gemeente door de Na- vo-overeenkomst nu nog vijftien tot twintigduizend gulden mis. De gebouwen op Zeister grondgebied kunnen, voor wat betreft de ogb, een veelvoud daarvan opbrengen. Stichting Spullenhulp is verontrust over de duur van de vertraging, die zal optreden bij de verhuizing van de Parallelweg naar de Schans. Dat heeft het bestuur in een brief aan de gemeente kenbaar ge maakt. Spullenhulp zou aanvankelijk in het na jaar het nieuwe onderkomen aan de Schans kunnen betrekken. Maar het bouwplan kan pas later worden gereali seerd, omdat in de grond een hoofd- aardgasleiding is ontdekt. Die leiding moet eerst worden verplaatst. Spullenhulp heeft het gemeentebestuur gevraagd de vertraging tot een mini mum te beperken. "Ons programma is gericht op een spoedige verhuizing. Het gaat om openingstijden, meer inkom sten, tewerkstelling van personeel en de realisering van betaalde banen", aldus de Stichting. Daarnaast is volgens Spullenhulp ook het bestuur van de moskee de dupe. Dat had gerekend op het vertrek van Spul lenhulp in het derde kwartaal van .dit jaar. Het moskeebestuur heeft de ruim ten, waarin Spullenhulp momenteel is gevestigd, snel nodig. Spullenhulp heeft het college gevraagd aan te geven hoe tóng de vertraging zal duren. Een inbreker heeft een ruit ingeslagen van een slijterij aan de Tamboerijn. De dader ontvreemdde vervolgens een aantal flessen. De inbraak werd vrijdag nacht gepleegd. Als geautoriseerd Denon dealer bieden wij u, naast en deskundig advies een uitstekende service, 2 {aar officiële importeursgarantie. niMM Steenhoffstraat 13a~15 - Soest - Telefoon 02155 - 12132 PROFESSIONAL AUDIO Taxibedrijf Tak mag op het terrein aan de Eikenlaan niet meer gebruik maken van een hogedrukreiniger bij het was sen van auto's. Die vergunning is inge trokken door de gemeente. Die intrekking heeft rechtskracht ge kregen, nu de Raad van State een schor- singsverzoek van de eigenaar heeft af gewezen. Het intrekken van de vergunning heeft alleen betrekking op de hogedrukspuit. Buurtbewoners hadden bij de gemeen te geklaagd over hinder van de hoge- drukreiniger^en aangedrongen op slui ting van de autowasinstallatie. Bij Tak mogen echter wel auto's met de hand worden gewassen, mits dat op de daar voor bestemde plaats gebeurd en er geen overlast optreedt voor de omwo nenden. van JcMIm 10x 15 cm mal of glans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. Wandelliefhebbers krijgen weer toegang op het ontgronde deel van De Paltz. De gemeente heeft daar overeenstemming over bereikt met eigenaar Raatjes. Er zullen twee ingangen komen. Er komt een ingang aan de Verlengde Paltzerweg en Raatjes is tevens ak koord gegaan met een ingang die aan sluiting geeft op de wandelpaden in het Burgemeestersbos. Beide toegangen zullen door Raatjes in stand worden ge houden. Mocht het gedrag van het pu bliek daar aanleiding toe geven, dan zal Raatjes de ingangen weer sluiten. Maar hij moet dan eerst overleg hebben ge pleegd met de gemeente. Liefhebbers kunnen binnenkort door het ontgronde deel van De Paltz wan delen. Raatjes en de gemeente zullen de nieuwe situatie over twee jaar evalue ren. Als één van beide partijen daar be hoefte aan heeft, zal dat gesprek eerder plaatsvinden. 14 krt. gouden fantasie collier met bloedkoraal van 1807,-, nu904,- 14 krt. gouden fantasie collier met granaat van 984,-, nu492,- 14 krt. gouden rooscollier van 876,-, nu438,- 14 krt. gouden gevlochten collier met armband van 1380,-, nu690,- Moderne Regulateur Quartz van 495,-, nu280,- Citizen wandklok van 148,-, nu75,- Ronde eiken wandklok van 150,-, nu 78,- Seiko Pendulettes van 120,-, nu98,- Byouxkisten50% KORTING Zilverspeelgoed o.a.: postkoets van 780,-, nu390,- Olifant van 408,-, nu205,- 3 Olifanten van 250,-, nuj130,- Springruiter over hindernis van 450,-, nu 225,- Zilver barok 3 armige kandelaar van 878,-, nu 445,- 14 krt. gouden choker „Diamonde" met briljant 0.075 van 1445,-, nu 1050,- 14 krt. gouden choker „Diamonde" met briljant 0.09 van 1475 -, nu1079,- Gouden slavenarmband, rechthoekig van 535,-, nu 435,- Gouden slavenarmband, fantasie met 3 c.z.' stenen van 1750,-, nu 1490,- Gouden slavenarmband met 14 briljanten van 1625,-, nu 1130,- Gouden slavenarmband, 4 briljanten 0.138 van 1775,-, nu1500,- En nog veel meer, te veel om op te noemen. Zie etalages en winkel. SOESTERBERGSESTRAAT 26 - SOEST - TEL. 02155-12982 Uit een plantsoen op de Heideweg is vorige week een basketbalbord gesto len. Het bord was met sterke schroeven en bouten bevestigd aan een cv-pijp. Een 42-jarige Soester had het bord te genover zijn woning geplaatst. Hij meldde de diefstal bij de politie. In Soesterberg is vijfhonderd gulden gestolen. Het geld zat in een kist in een kantoor aan de Amersfoortsestraat. De inbreker drong het gebouw vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag binnen. Bij een brand is zaterdag een schuur op een terrein aan de Ver lengde Kolonieweg vernield. De schuur stond achter het voormali ge jeugdtehuis, dat in de volks mond bekendheid geniet als Trein 8.28. Het yuur werd rona *.cs uul avonds ontdekt, waarna brandweer en politie werden ingeschakeld. Voor wat betreft de oorzaak wordt rekening gehouden met brandstichting. Getuigen hebben twee jongens zien weglopen, maar het is niet zeker dat zij iets met de brand te maken hebben. v;-v- Foto: Goos van der Wilt. De brandweer moest zaterdagavond overigens ook op pad voor een brand achter een bankgebouw aan de Van Weedestraat. De vuurbestrijders blus ten daar een fietsenstalling en een con tainerbrandje. Een dubbeltje per inwoner. Dat heeft het college van Soest over voor een Na-; tionaal Vrijheidscarillon in Den Haag. De gemeente heeft een verzoek binnen gekregen van het comité Nationaal Vrijheidscarillon voor een bijdrage voor het carillon. Het is de bedoeling dat het in 1995 in Den Haag wordt ge plaatst in verband met de vijftigste her denking van de bevrijding. Het comité stelt alle gemeenten voor tien cent per inwoner over te maken. Dat vinden burgemeester en wethou ders een goed idee. Als de raad ermee instemt, zal de gemeente Soest ruim vier mille bijdragen. cup B/C/D, 2 stuks Natuurlijk Laanstraat 67 - Baam - Tel. 02154-15588 w

Soester Courant | 1993 | | pagina 3