Rabobank S Soest Dan hebben wij een lening naar wens. Russen te gast op De Vrije Teugel Slakkehuis Dalweg bereikt hoogste punt College kiest voor kunst in folly Modern troepenhuis voor HMG-scouts ^êvraagcp VAKANTIE BEZORGERS M DE iACTUEEL r Medisch Centrum Molendael wijzigt bezoekuren Vaste ritten Een andere auto. Nieuwe meubels. En samen met u kijken we welke Wie geld wil lenen moet bij de Rabobank zijn. Dat is wel zo ver trouwd en u vindt er verschillende voorde lige leenvormen. Als u even belt of langskomt, rekenen wij u precies voor hoeveel u kunt lenen. Zo houden we terdege rekening met uw persoonlijke wensen en omstandig heden. Maatwerk noemen wij dat. Bel of kom even langs als u wilt weten wat uw leenmogelijkheden zijn. Onze adviseurs staan voor u klaar op onze kantoren. Soester Courant Nu uit voorraad lever baar, honderden titels. dealer voor Soest: inrti mm uvuvcn __PAGINA4 WOENSDAG 23 JUNI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 5 Klachten bezorging Soester Courant Dr. L.v.d. Brom wordt hoogleraar in Groningen Portefeuille uit auto ontvreemd DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet- Diverse activiteiten voor kinderen uit Tsjernobyl Visser hijst de vlag op 'folly' Van Staveren en Kinderdijk mogen slakkenhuis huren Wethouder Frans Kingma opent 't Fuchs aan de Sparrenlaan specialist De verbouwing van een huis lening het beste bij u past. Ouderenbus Eén bekeuring bij alcoholcontrole 02155 22871 Steenhoffstraat Doe eens een wens. Wethouder Frans Kingma verrichtte de opening van het nieuwe troepenhuis van de Hopman Masselmangroep. meente. Aanvankelijk vonden de pad vinders onderdak in tenten. Toen ze de duinen afstroopten, troffen ze door de Duitsers achtergelaten barakken aan. Die werden afgebroken en aan de Spar renlaan herbouwd. De barakken wer den later vervangen door kippeschuren van de Veluwe. Maar de HMG werd groter en groeide, van 53 naar 115 le den. Het onderkoitien barstte op regen achtige dagen uit z'n voegen en in 1988 besloot het stichtingsbestuur dat er een nieuw troepenhuis moest komen. Met subsidie van het ministerie van wvc, de gemeente, het Nationaal Jeugdfonds en Wigwam werd voldoende geld verza meld, waarna in 1990 het groene licht werd gegeven door wvc. In februari vo rig jaar klonk het startsein voor de nieuwbouw. De bevers, rowans, ver kenners en alle andere groepen van de HMG hebben nu de beschikking over een fraai troepenhuis dat de tand des tijds voorlopig wel zal kunnen door staan. Telefoonnummer algemeen 02155-96333 Kanforen: Kerkplein, 02155-96300 Soesterbergsestraat 14, 02155-96310 Koninginnelaan 28, 02155-96320 Smitsweg 4, 02155-96330 Tamboerijn 3, 02155-96340 voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 1 41 52 y CUAAD audio éft video Steenhoffstraat 15 - Soest - Tel. 1 21 32 an de mooie polder ge- rgie die in het verzet te- leentje gestoken is, had j-doel waard geweest. Is oed uitgeoefend bij de g van het herverkave^ 1990? Daarin hebben che belangen gezegd aging van het grondwa^ deine reservering als na- ;t verbreden en verdie- Wordt er kritisch geke- est-uitrijdende, spuiten- e landbouwers? Worden rd tot bescherming van roedende weidevogels? waarnemer heb ik m'n kinnesinne meer. Het »t er en zelfs bij regen is i bedankt Soest! Karei de Lange Baarn degang, Klara Leighton, r Linde, Mathijs van Log- Joost Maertens, Kimber- ?orrieke van der Meulen, s, Krista Nederstigt, Joris iis Onwezen, Ad van Oos- an Os, Menno den Oude, ieek, Ilse Overeem, San- Jandra Reinders, Cynthia antal Roest, Jeroen Schil- chimmel, Jonieke ten Sel- ïith, Mirella van der Spek, rngers, Debby Steginga, nd, Arthur Suiker, Mar- Inge Verhoeve, Bertina bastiaan Visch, Marloes i de Vries, Koen van der n Walsem, Bart Werkho- iegmans, Femke van der es, Marjon van den Berg, ;t, Tom de Boer, Martijn Hartogensis, Sjors van den chiel Houtman, Barbara Nienke Kerkhoven, Koen a Koops, Marco Muntz, Anke Tollenaar, Mark Ar- ;ette van Beinum, Reni 'ieter Bernhard Dijkstra, lebbink, Tamara van de h Hamaker, Evert-Jan van Oene Huizinga, Paul Ja- r Klokman, Wilbert Men- n Oostrum, Mirjam de Pa- a Pelupessy, Jolanda Pol, kam, Hermione Schepen, Schutte, Ruben Smeets, Paulien Sonneveldt, Esther pek, Koos Steenbakkers, 5er, Christel van der Weij, tzel. est bi, Annelies Berghuis, ïlja Julien van Brederode, Lie- r, Ilona van Burgsteden, An- irta, Kim van Egmond, Re- odt, Rob Gabriël, Merijn 'agmar van Ginkel, Mieke Naomi Hardorff, Dennis ;k Ilbay, Judith Kappelle, jp, Aslan Kurt, Celine de 'iebke Lauckner, Maarten Pamela Olsem, Albert van •g, Laura Prins, Jorik Rade- iristel van Rijswijk, David i, Wessel Sennef, Vera Ta- ka Tolboom, Sjerk Volger, .'huizen, Laurens v.d. Weij, d. Werk, Neil White, Dennis sn Anita Willems. al Alfrink Mavo Berg, Liesbeth Biolcati, Ro- :kees, Wladimir Croes, An- ennis, Mariska van Groenin- nne de Groot, Daphne van n van Halen, Sita Hartman, ïorst, Patrick te Pas, Irma Bram de Ruiter, Esther er, Barbara Timmer en Ro- ries. ijke gemeenschap voor eidend onderwijs: .kaya, Mark van den Bedem, Biter, Sandra Bos, Patrick s, Rudy van Essen, Sander Danny van der Hoeven, Roy r, Rene van Homoet, Chris idy Krol, Sebastiaan de Kruyf, Rijthoven, Cornelia Ruizen- »ier van Schagen, Fatma Uy- ild Vogel, Diana Vorderhake de Wit. Koppel/VBO Consumptieve techniek: izelaar, Arne Maijoor. Elektrotechniek: Abdoul- >ubi. Mode en kleding: Wendy Claudia Stigter. euw Eemlandcollege DebbieCoert, Antoinette van arcel Roels, Simone Rolvink, Schepper, Patrick Schafer, Spelbos, Dennis Tammer en 'aterreus. Stephanie Eijpe, Mark Haars- Jonkman, Sylvia van Leeu- Michelle Leijs, Jurriaan Claudia van Zijtveld. Pepijn Bosman, Sandra Eng- )ost Jongerius, Michiel Moon- ther Uijlings. modevakschool :e: Lilly Verwey, Elma Gijten- Astrid de Vos. ïre: Ria Oskam en H. van den choonoord Zeist Mavo nger, Florus van Remmerden, usso en Chantal Gijsbertse. ïaron Kap (verzorging). Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. De directie van Medisch Cen trum Molendael gaat de bezoe kuren voor de ziekenhuizen in Soest en Baarn vanaf donder dag 1 juli wijzigen. Dat gebeurt op verzoek van de patiënten. In Molendael is het gebruikelijk dat onder de patiënten enquêtes worden gehouden. Dat wordt gedaan om de zorg voor de patiënten te optimalise ren. Uit de enquête is gebleken dat de patiënten minder tevreden zijn met de bezoekregeling. Ze vinden de bezoektijden over het algemeen te lang, waardoor het bezoek als te ver moeiend wordt ervaren. Tevens wil len de patiënten wat meer tijd heb ben om te eten en om zich op te knappen, voordat ze het avondbe zoek ontvangen. De directie van Medisch Centrum Molendael komt aan de wensen van de patiënten tegemoet en zal met in gang van 1 juli de bezoekuren wijzi gen. De voornaamste verandering is dat het middagbezoek een half uur eerder stopt en het avondbezoek een half uiir later begint. De nieuwe bezoektijden zien er van af 1 juli als volgt uit: Alle afdelingen Soest en Baarn: Dagelijks van 15.00-16.30 en 18.30-20.00 uur. Zondag tevens van 11.00-11.30 uur. Kinderafdeling Baarn: Voor familie doorlopend bezoek. Overig bezoek dagelijks van 15.00-16.30 uur. Kraamafdeling Baarn: Voor vaders en kinderen 15.00-16.30 en 18.30-20.00 uur. Overig bezoek 15.30-16.30 en 19.00-20.00 uur. Medium Care Soest en Baarn: In qverleg met naaste familie en pa tiënt. Dr. L.v.d. Brom, tot 1987 predikant van de hervormde Emmakerk in Soest, is benoemd tot hoogleraar in de dogma tiek en christelijke ethiek aan de theolo gische faculteit van de Rijksuniversiteit Groningen. V.d. Brom studeerde zowel wis- en natuurkunde als theologie en was eerder predikant in Blokzijl. In 1987 werd hij docent godsdienst-filo sofie aan de Utrechtse universiteit. Een man uit Zoetermeer is zondag zijn portefeuille kwijtgeraakt. Hij mist daar door een onbekende hoeveelheid geld, persoonlijke bescheiden en giro betaal kaarten. De portefeuille werd zondag middag uit zijn auto ontvreemd. De wa gen stond geparkeerd op de Beaufort- laan. De folly, ook bekend als het slak kenhuis aan de Dalweg, zal wor den verhuurd aan de kunstenaars B. Kinderdijk en Jean Marie van Staveren. Dat stelt het college op nieuw voor aan de gemeenteraad. Dat betekent dat de afdeling Soest/ Soesterberg van het Nederlandse Rode1 Kruis en de voormalige Soester kunste naar Ton Paauw achter het net vissen. Zij hadden belangstelling voor de folly getoond. Burgemeester en wethouders vinden het getuigen van behoorlijk bestuur als zij met de kunstenaars Kinderdijk en Van Staveren in zee gaan. Met hen had het college al overeenstemming bereikt over de verhuur van de folly als atelier- ruimte. De suggestie het slakkenhuis als atelier te gebruiken, was enige tijd geleden aanleiding voor het college in kunste naarskringen te zoeken naar een gega digde. Achteraf, zo stelt het college, was het wellicht beter geweest om de mogelijkheid tot huur van de folly in bredere kring kenbaar te maken. "Maar dat is wijsheid-achteraf', schrijft het college in zijn voorstel aan de raad. Het college wil een huurprijs van 50 gulden per vierkante meter per jaar in rekening brengen. Wethouder Jan Menne van financiën vindt dat te wei nig, zeker in verhouding met de meter- prijs in ambachtsverzamelgebouwen. Maar de overige leden van het college menen dat vijftig gulden acceptabel is. Zij wijzen op het feit dat de folly slechts minimale voorzieningen heeft. Er is geen telefoon, geen krachtstroomaan sluiting en een beperkte mogelijkheid tot verwarming. Het voorstel komt maandagavond voor de tweede keer in de orde in de commis sie Algemene bestuurszaken. Op don derdag 8 juli wordt de knoop doorge hakt in de gemeenteraadsvergadering. De folly, die bij de inrit van sport- en re creatiecentrum Aqua Indoor staat, is overigens nog niet af. Onlangs werd bij de bouw wel het hoogste punt bereikt. Na het hijsen van de vlag metselde Vis ser, samen met metselaar Piet v.d. Heu vel, een afschrift van zijn toespraak ach ter een steen in de rand van de bovenste ommuring. In die toespraak, die de wet houder even tevoren beneden in het in wendige had gehouden, omschreef Vis ser het gebouw als een "waardevol, nut teloos bouwwerk, een plezierbouwsel" en hij vergeleek het o.a. met "de oudste folly ter wereld": de beroemde Toren van Babel. Die was in oeroude tijden het symbool geweest van spraakverwarring, onbe grip, machtswaan en onvermogen, en Visser hoopte dat de Soester folly een symbool zou worden van "spraakver mogen, begrip, grensverlegging en creativiteit", aldus Visser, die een hoop wetenswaardigs over folly's wist te ver tellen. Sierhermitage Elders in Nederland staan bekende fol ly's als de Chinese koepel bij Sassen- heim, de kluizenaarshut in Velp en de Moorse kiosk in Nigtevegt. Verder staat er eentje in Oldeterp en zelfs in Soest staat er nog een: de als enige be waard gebleven sierhermitage op de Paltz (in Soestduinen). Engeland, Schotland en Wales hebben meer dan duizend folly's. Daar bestaat ook een Folly Fellowship en die heeft in Nederland z'n equivalent in het folly- genootschap de "Donderberggroep", die zich inzet voor het voortbestaan van het tuinhuisje van Betje Wolff en Aagje Deken, dat staat te verkommeren bij Tien kinderen uit Tsjernobyl en twee begeleiders hebben vrijdag een onvergetelijke dag gehad op kinderboerderij De Vrije Teugel. De Russen waren te gast en moch ten meedoen aan diverse activitei ten. De jeugdige gasten en hun begeleiders verblijven enkele weken in ons land. Ze logeren bij gastgezinnen. Heino Tols- ma, onderhoudsman van De Vrije Teu gel, is de initiator van acties voor de kin deren uit Tsj ernobyl. Twee keer per jaar wordt een transport met hulpgoederen gestuurd naar de Russische stad, waar in 1986 door een explosie brand in een kernreactor ontstond. Veel mensen in die streek zijn met radioactieve straling in contact gekomen. Als de mogelijkhe den dat toe laten, wordt een aantal kin deren tijdelijk in Nederlandse gastge zinnen ondergebracht. Dat is ook mo menteel het geval. Toen de leiding van de kinderboerderij dat hoorde, werd de kinderen spontaan een feestdag aangeboden. De mede- Maandag: MC Molendael: heen tussen 9.00 en 9.30 uur terug 10.30 uur Dinsdag: MC Molendael: heen tussen 14.30 en 15.00 uur terug 16.00 uur ZH De Lichtenberg: heen tussen 13.15 en 13.45 uur terug 14.15 uur Woensdag: MC Molendael: heen tussen 9.00 en 9.30 uur terug 10.30 uur Van Weedestraat/Hartje Zuid: heen tussen 10.00 en 10.30 uur terug 12.00 uur MC Molendael: heen tussen 14.30 en 15.00 uur terug 16.00 uur Donderdag: Smitshof/markt: heen tussen 9.30 en 10.00 uur terug 11.00 uur MC Molendael: heen tussen 14.30 en 15.00 uur terug 16.00 uur Vrijdag: Van Weedestraat/Hartje Zuid: heen tussen 9.00 en 9.30 uur terug 11.00 uur MC Molendael: heen tussen 14.30 en 15.00 uur terug 16.00 uur Wethouder Jan Visser heeft vorige woensdag in de stromende regen de nationale driekleur gehesen op het slakkehuis, zoals de "folly" te genover het gemeentehuis aan de Dalweg wordt genoemd. Dat ge beurde omdat het gebouw inmid dels het hoogste punt had bereikt. De bouw zal naar verwachting eind augustus klaar zijn. het bejaardenhuis Lommerlust in Be verwijk. Visser bedankte met name de bedenker van het Soester slakkehuis, landschap sarchitect ir.-P. Haver Droeze, de be trokken ambtenaren en vooral metse laar Piet v.d. Heuvel van aannemersbe drijf E. v.d. Hengel uit Soest, die de fol ly "praktisch in z'n eentje" heeft ge bouwd. Het "rondmetselen" is ook voor doorgewinterde metselaars geen sinecure en Visser noemde hem daar om terecht een bijzonder vakman. 'Piet de Slak' Erkentelijk voor zijn werk overhandig de hij V.d. Heuvel een taart, met daarop een in marsepein uitgevoerde slak - compleet met slakkehuis - en het op schrift "Piet de Slak", zoals V.d. Heuvel volgens Visser inmiddels door zijn col lega's werd genoemd. Foto: Goos van der Wilt. Ten slotte parafraseerde Visser het op schrift van de folly in Oldeterp als volgt: "Geen woest getier, getwist, gelach of ij- dele woorden. Denk, denk o mens, hoe kort van duur, hoe zwak, hoe broos gij zijt. Het leven is een ronde trap die ons voor niets naar boven leidt. De wethouder hoopte verder dat de ge meenteraad op 8 juli - als de uiteindelij ke bestemming van de inpandige ruim te opnieuw ter sprake komt - een wijs besluit zou nemen. Naar verluidt houdt het College vast aan het gebruik als ate lier door de kunstenaars Jean-Marie van Staveren en, Bert Kinderdijk, al hebben zich inmiddels ook het Rode Kruis en kunstenaar Ton Paauw als kandidaat-huurders gemeld. werkers deden tal van spelletjes met de Russische gasten, die ook op de veijaar- dagspartijtjes worden gedaan. Op 2 juli mogen ze nog een keer op de kinder boerderij aan De Vrije Teugel langsko men. Dan kunnen de Russen ook aan schuiven voor het diner, waarmee de medewerkers van De Vrije Teugel het seizoen afsluiten. Even leek het erop alsof er een tijdmechanisme in het landbouw plastic zat. Het omvangrijke zwar te doek zakte om twee minuten over elf iets naar beneden, zodat het dak van het nieuwe troepen huis van de Hopman Masselman Groep (HMG) voor de aanwezi gen zichtbaar werd. Even later verrichtte wethouder Frans Kingma van weizijn de openingshande ling en zoefde er een schaar door de lucht. Enkele tellen daarna was 't Fuchshuis in volle glorie te aanschou wen. Het nieuwe troepenhuis van de HMG was al enkele maanden gereed, maar het moderne onderkomen werd zaterdagmorgen officieel geopend. Het is vernoemd naar Jan Peter de Vos, één van de pioniers van de Paltz Scouts, zoals de HMG in de beginjaren (vanaf oktober 1938) heette. De Duitsers noemde hem 'Fuchs', een bijnaam die werd overgenomen door de Nederlan ders. En omdat ook tal van andere le den van de familie De Vos zich verdien stelijk hebben gemaakt voor de HMG, was de naam voor het troepenhuis snel bedacht en gegeven. Tijdens de openingsplechtigheid werd Leo de Vos in het openbaar bedankt en onderscheiden met het zilveren waar- deringskruis van Scouting Nederland. De Vos heeft veel werk verricht bij de totstandkoming van het nieuwe ge bouw aan de Sparrenlaan. De namen van alle medewerkers zijn overigens ge- calligrafeerd in de hal van 't Fuchshuis, waar een tentoonstelling is ingericht van Scouting toen en nu. Later op de dag zouden de leden van de Hopman Masselman Groep in het openluchttheater aan de Soesterberg sestraat een voorstelling geven. Daarin werd vijftig jaar scouting in Soest uitge beeld. Barakken De Paltz Scouts veranderden hun naam na de Tweede Wereldoorlog in Hop man Masselman Groep. Dat was een eerbetoon aan verzetsstrijder Massel man die in de oorlog werd omgebracht door de bezetters. Zijn broer J. Massel man was zaterdag bij de opening aan wezig. Kort na de bevrijding kreeg de HMG een stukje bosgrond van de ge- De politie heeft zaterdag in regionaal verband een alcoholcontrole gehou den. In totaal werden 115 ademanaly ses gedaan. Eén man moest zijn rijbe wijs inleveren. Dat was in Leusden. In Soest werd gecontroleerd op de Bos straat. Daar werden twaalf mensen aan gehouden. Twee automobilisten moes ten mee naar het bureau, maar daar bleek dat ze onder de limiet zaten. De controle werd tussen vijf uur 's middags en elf uur 's avonds uitgevoerd. Lachende gezichten bij de Russische kinderen. Foto: Goos van der Wilt. voor particulieren en bedrijven! (voorheen slagerij Duwel)

Soester Courant | 1993 | | pagina 5