r BOSMAN R mnsper 6.9% Rabobank Soest blijft in beweging ZONNEBOILER SYSTEEM fl. 387 Soester meiden kraken onderwijswet Misdaad loont in juni bij Van de Yen "Een huis koop je met de Rabobank." Nu u eindelijk het ideale huis hebt gevonden, wilt u natuurlijk ook een ideale hypotheek. Rabobank Q Soest i HANDEL WANDEL Gevraagd VASTE-, en INV AL- LOPERS ipa^^dëlfoek RUIMT OP! (/OENSDAG 23 JUNI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 9 er Courant Soester Courant ïestuurders lopen )eiden hoofdwond )p bij aanrijding >ld-timer gestolen Misdaadlezers slaan hun slag in juni C^s/an de ven Prijswinnaars van het Gemar fouten festival Draaiorgel mag proefdraaien in winkelcentra Laat de zon uw water opwarmen: MET HET INVENTUM Uw voordeel: -een beter milieu -financieel voordeel door zuiniger stoken - subsidiemogelijkheden tot Werkend te zien op ons bedrijf 2 jaar all-in garantie op al onze werkzaamheden LOODGIETERSm Kamercommissie komt Janita en Marieke tegemoet Twintig kortingscheques bij aanschaf Dick Francis 5 gulden) Concertzender vanaf 29 juni op kabelnet Jasper Mode herenkleding Grote merken - Kleine prijzen Dijkstra is"specialist op gebied van hypotheken Tevredenheid van 87ste Algemene ledenvergadering Dp woensdagavond vond de 87ste ledenvergadering van de Rabo- |ank Soest plaats in restaurant j)arthuizen. Zowel T. Middel loop, voorzitter van het bestuur fan de bank, als W.G. Hilhorst, di- ecteur van de bank, gaf tijdens de le vergadering een toelichting op Ie ontwikkelingen in 1992, het fi nanciële jaarverslag 1992, alsme- le de perspectieven voor de ko- nende jaren. bok in het bankwezen zijn de gevolgen lan de economische recessie duidelijk perkbaar. Hierin ligt voor een coöpe- Jatieve bank als de Rabobank Soest een Bijzondere uitdaging, aldus Middel koop. Ook in minder gunstige omstan digheden zal de bank zo lang mogelijk achter haar leden blijven staan en niet onmiddellijk de financiële kraan dicht draaien als de ontwikkelingen in be paalde bedrijfstakken achterwege blij ken. Daarnaast heeft de bank te maken met ken toenemende concurrentie in de narkt voor toevertrouwde middelen. De marge tussen de prijs voor het aan trekken van deze middelen en de prijs Voor het verstrekken van financierin- voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 pp de kruising van de Wijnand Top pan en de Beukenlaan heeft donder dagnacht een aanrijding plaatsgevon den. De bestuurders van beide auto's Kepen daarbij een hoofdwond op. Een Soester van twintig reed kort na piddernacht vanaf de Wijnand Top pan de Beukenlaan op. Hij verleende laarbij geen voorrang aan een 44-jarige pan uit Soest. Een botsing tussen beide agens was het gevolg. bp de Burgemeester Grothestraat is jorige week een MG gestolen. De rode bld-timer' is eigendom van een 31-jari ge Soester. I)p de Gentiaanlaan werd zaterdag- wond een aanhangwagen van een Soester gestolen. Bundel met vier short stories van Dick Francis: "Goudkoorts op de renbaan" voor maar vijf gulden. En bovendien f 100,- voordeel d.m.v. gratis chequeboekje met 20x vijf gulden korting op Lud- lum, Cook, Rendell, Clancy, Deighton en 15 andere top- auteurs. Zolang de voorraad strekt te koop bij: Winkelcentrum "Hartje-Zuid"-Tel. 12419 Libris LSv Complete Boekhandel. gen staat duidelijk onder druk. Aange zien de bank haar leden wil blijven fi nancieren tegen scherpe tarieven, zal zij zich nog meer moeten inspannen om de kosten te beheersen. Een voorbeeld hiervan is de tarifering van het particuliere en zakelijke beta lingsverkeer. Op deze manier vindt doorbelasting van de kosten van het be talingsverkeer plaats aan de afnemers van de betreffende produkten, zodat deze niet langer afgewenteld worden op afnemers van andere produkten. Te vens worden de cliënten via het tarife ringssysteem geattendeerd op meer ef ficiënte en goedkopere vormen van be talingsverkeer. Zo zijn bijvoorbeeld in het najaar van 1992 maar liefst 1,5 mil joen machtigingen afgegeven door klanten van de Rabobankorganisatie als geheel. Fusies Daarnaast gaan steeds meer zelfstandi ge Rabobanken om bedrijfseconomi sche redenen fusies aan met buur-ban- ken. Zo heeft ook de Rabobank Baarn begin 1993 contact met de Rabobank Soest opgenomen om een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid en de mogelijkheid van een fusie. Middel koop benadrukt, dat zowel Rabobank Baarn als Rabobank Soest uitstekend op eigen kracht verder kunnen. Echter, uit het oogpunt van kostenbeheersing en een betere service tegen scherpere tarieven, is schaalvergroting wellicht wenselijk. Een eventuele fusie zal daarentegen geen gevaar mogen vormen voor de verbondenheid met de plaatselijke ge meenschap. Deze verbondenheid blijft voorop staan. Daarom zal de uiteinde lijke beslissing hieromtrent door de Al gemene Ledenvergadering van beide banken worden genomen. De leden kunnen hun beslissing baseren op een voorstel van het bestuur van beide ban ken, dat naar verwachting in mei/juni 1994 zal worden voorgelegd. Ook verbetering van de efficiency zal worden aangewend als middel om de bedrijfskosten te verlagen. De uitvoe ring van de landelijke bezuinigings plannen, het zogenaamde 'achtje van Wijffels' zal ook voor Rabobank Soest op den duur moeten leiden tot een be sparing van 12,5% op de totale be- Sê* Bij de Rabobank heerste tevredenheid tijdens de 8 7ste A Igetnene L eden verga dering. Foto: Goos van der Wilt. drijfskosten. Het bestuur van de bank concludeert, dat 1992 naar omstandigheden een te vreden stellend jaar is geweest. Mede dank zij alle kostenbeheersende maat regelen verwacht het bestuur voor 1993 een verdere groei van de bank, zowel in balanstotaal als in financieel resultaat. De prijswinnaars van week 24 zijn: Hoofdprijs: Een prachtige City bike - M. van Dorp, Amnestylaan 45. 2e Prijs: Sony Walkman - H. Steren- borg. Honingbij 34. 3e Prijs: Theedoek en handdoek met washandje - L. van Dijk, A. Cuyplaan 234. Troostprijzen: Een Carnaby advokaat slagroomster - Mevr. E.B. Hilhorst-van Dijk, Hartweg 16; Y.A.M. Karstens, Roggeveld 11; Mevr. Van Doorn, Kerkpad NZ 59; Fam. Kloren-Japin, Meidoornweg 10; H. La Rose, Heuvel- weg 27; C. Wielinga, Nieuwstraat 69; M. Walet, v. Meckelenburglaan 23; Mevr. Willemse, v. Goyenlaan 316; H. Zetzema, Colenso 180; Van Dorres- teijn, Nieuwstraat 67. Binnenkort kan het winkelende publiek in Soest op dinsdagen een draaiorgel te genkomen in drie winkelcentra. De Amersfoortse exploitant Van Thuijl heeft een ontheffing gekregen voor een proefperiode van een half jaar. Hij mag met zijn draaiorgel in de win kelcentra in Soest-Zuid, Overhees en de Van Weedestraat spelen. Voor de Van Weedestraat heeft het college de voorwaarde gesteld, dat Van Thuijl het autoverkeer niet mag hinderen. De politie had burgemeester en wet houders geadviseerd geen ontheffing te verlenen voor de Van Weedestraat, omdat het daar druk is. Wethouder Mieke Swinkels is de enige in het colle ge, die tegen het spelen in de Van Wee destraat is. Oude Utrechtseweg 31 Soest Tel. 02155 - 20644 MET DE VAN BETER Wat de gehandicapten-raad eer der niet lukte, is dank zij Janita Klomp en Marieke Kingma een feit: een aanpassing van de onder wijswet ten gunste van chronisch zieke eindexamen-kandidaten. De twee meiden, beiden VWO-leerlin- gen, hadden op medische gronden van de onderwijsinspectie toestemming verkregen om hun eindexamen over twee jaar te spreiden. Pas in hun exa menperiode ontdekten zij dat de onder wijswet, bij een spreiding van het eind examen, de kandidaten verplicht tot een maximale prestatie: voor alle vak ken moet een voldoende worden ge haald. Dit plaatste hen in het nadeel ten opzichte van gezonde kandidaten. Niet alleen gaan die sneller door de examen- spanning heen, maar zij kunnen hun onvoldoendes nog compenseren met hoge voldoendes (de compensatie-re- geling). Gesteund door hun moeders kwamen Marieke en Janita in actie. Net terug van hun kerstreces, vonden de leden van de onderwijscommissie, van de Tweede Kamer een gepeperde brief in hun postvakjes. In de brief werd niet ge rept over hoe vervelend ziekzijn is. "We zijn niet zielig en moeilijke momenten zijn ons eigen pakkie an," menen de meiden. Wel wilden zij de ervaring kwijt, dat ziekte heel veel tijd en energie kost. Wat over blijft is een minimum aan inzet voor lessen en studie. Dus stelden zij vast dat de wetgever, door van zieke kandidaten een hogere prestatie te ver wachten dan van gezonde, het sociaal isolement en de overbelasting van zie ken niet alleen versterkt met ook wet tigt. Dit is, oordeelden zij, in strijd met de wet op de gelijke behandeling. Tot grote vreugde van de briefschrijf sters bleek de kamercommissie achter hun te staan. Op 24 februari volgde dan ook een brief van staatssecretaris Wal lage dat hij voornemens is de wet zo te wijzigen dat ook chronisch zieke exa men-kandidaten van de compensatie- regel gebruik kunnen maken. Overigens zal, door de verhuizing van Wallage naar een ander departement, minister Ritzen dit karwei nu moeten klaren. Maar, vooruitlopend op die wetsverandering, kunnen chronisch zieke kandidaten nu al individueel om een aanpassing vragen. Intussen blijken al dertien van dergelijke aanvragen op het ministerie van onderwijl te zijn ont vangen. Op een zonnig terras vieren zij met een flinke sorbet de goede afloop Hebben Janita en Marieke nog een ad vies voor collega-zieken? Jawel: "De kiezen stevig op elkaar als het om vermoeidheid, pijn en dergelijke gaat. Maar dreig je in een hoek te wor den gedrukt, doe dan je mond open." Tot en met 30 juni kunnen liefheb bers van misdaadboeken hun slag slaan bij boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade. Bij aan schaf van 'Goudkoorts op de ren baan' van Dick Francis krijgen ze twintig voordeelcheques cadeau. De bundel van Francis bevat vier korte verhalen en kost slechts vijf gulden. Daarnaast krijgt de koper een boekje met twintig voordeelcheques. Elke che que hoort bij een bepaald misdaadboek en is goed voor vijf gulden korting. Ruth Rendell, Chris Rippen, Len Deighton, Stephan King, Robert Lud- lum en Colin Dexter zijn enkele van de acteurs, van wie een boek met korting kan worden aangeschaft. Dat heeft alles te maken met de actie 'Juni: De Maand van het Spannende Boek'. De actie is een initiatief van de Stichting Collectie ve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB). Wie voor de vakantie nog een aantal thrillers, detectives, spionageboeken of horrorverhalen wil kopen, doet er goed aan bij Van de Ven binnen te stappen. Bij aanschaf van 'Goudkoorts op de renbaan' van Dick Francis komt men in het bezit van de voordeelcheques en kan men op z'n gemak een keuze ma ken. In totaal kunnen de liefhebbers twintig keer korting krijgen. In het che queboekje staan korte beschrijvingen van de boeken uit de actie. Dick Francis wordt door velen gezien als de beste thriller-acteur. Maar ande ren hebben hun voorkeur voor Rendell, Philip Kerr, Jef Geeraerts, Michael Crichton, Victor O'&eilly of Robert Harris. Ook van die auteurs zijn boeken goedkoper te verkrijgen op vertoon en inlevering van de voordeelcheques. Misdaad loont bij Van de Ven. De actie duurt tot 1 juli. 'Goudkoorts op de renbaan bevat vier korte verhalen Vanaf dinsdag 29 juni is de concert zender te beluisteren op het Soester kabelnet. De programma's worden uitgezonden via de 105.0 Mhz. Minister Hedy d'Ancona van wvc heeft per 1 juni vergunning verleend aan de Stichting Concertzender Ne derland voor het landelijk uitzenden van de programma's. In Amersfoort en Bunschoten is de concertzender al te horen. In Soest moet worden gewacht op de nieuwe frequentie-in deling. Die is op 29 juni klaar. De Stichting Concertzender Neder land biedt serieuze muziek uit ver schillende stijlperioden. Dat kan va riëren van klassiek tot jazz. De mu ziekstukken worden integraal uitge zonden. Tussen de muziek door wordt slechts minimaal gesproken. Dat zal zich voornamelijk beperken tot het aan- en afkondigen van de muziekstukken. Concertzender zal ook veel materiaal uitzenden, dat in de afgelopen tien jaar is verzameld. De Stichting probeert het nog om voor elkaar te krijgen, dat concerten vanaf locaties in West-Europa en Amerika rechtstreeks kunnen wor den uitgezonden. Kostuums/Kolberts30-50% korfing Pantalons wol, wol/pol20% korting Pantalons katoen, katoen/pol30% korting Jacks, de algehele collectie 30% korting Shirts, lange mouw per stuk f 60,-, per 2 stuks f 100,- Shirts, korte mouw 20% korting Op alle accessoires 20% korting r\<r mode ZUIDPROMENADE 12 - SOEST-ZUID TELEFOON 02155 - 2 35 30 n/ - C ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Nederlanders besteden veel tijd en veel geld aan wonen. Het is duide lijk dat de problematiek rondom de eigen woonplek er één is van persoonlijke aard. Daar komen veel vragen bij aan de orde. Vra gen die niet alleen te maken heb ben met huren of kopen, maar vooral met zaken die gaan over bij voorbeeld de fiscale aftrek, het on derhoud, de bijkomende vaste las ten en de reeds bestaande per soonlijke andere financiële om standigheden. Daar moet je over kunnen praten met iemand die er van alle kanten veel ver stand van heeft. Het is niet alleen een kwestie van: zoveel kost een huis, zo veel verdient u, dus zoveel kunt u lenen. Bij de Rabobank gaat de heer Dijkstra er altijd goed voor zitten. Samen met u, als u daar behoefte aan heeft. Hij weet alles van huizen en hypothe ken. Dijkstra: "Dat is wat teveel mis schien, maar een bank als de onze re kent het tot haar verantwoordelijkhe den om de cliënt financieel te bescher men tegen te grote risico's, vooral op langere termijn. Ep dat laatste is bij hy potheken toch meestal het geval. Je hebt daar veel gegevens, openheid en goed persoonlijk overleg voor nodig. Geld lenen kan overal, de markt loopt over, maar je doet het bij dit soort zaken niet door een loket heen en zeker niet telefonisch. Natuurlijk zijn de tarieven en de percentages belangrijk, maar wat dat betreft ga ik elk gesprek met het vol ste vertrouwen in. Wij houden onze ta rieven zo laag als het maar kan." Persoonlijk Dijkstra zet uiteen dat veel mensen on wetend zijn van de verbindingen die er te leggen zijn met bijvoorbeeld reeds lo pende levensverzekeringen, dat ze qua inkomen een bestaande hypotheek kunnen ophogen om er een nieuwe in richting mee te financieren of om een verbouwing te realiseren. Verrast kan men zijn als ze na de berekening van de fiscale voordelen in de gaten krijgen dat de reële maandlasten van aflossing en rente lager uitkomen dan ze in eerste in stantie dachten. Het is boeiend werk, want elke hypotheekaanvraag is an ders, juist omdat het gewoon niet zon der de persoonlijke omstandigheden kan. Er kunnen zelfs situaties zijn, die ertoe leiden datje wat de hypotheek be treft negatief moet adviseren, omdat het beter lijkt om naar een huurhuis uit te zien. De moderne, verschillende vormen van samenleven werken meer dan eens aan trekkelijke mogelijkheden met betrek king tot het lenen van geld voor een huis in de hand. Tweeverdieners kunnen een hogere hypotheek krijgen. Als zij een huis willen kopen met gemeentegaran tie, mag het tweede inkomen volledig worden meegeteld bij het vaststellen van de maximale hypotheek. Tot voor kort speelde het tweede inkomen slechts een beperkte rol bij de totaaltel- ling.En het maakt niet uit of het gaat om mensen die getrouwd zijn of samenwo nen. De gemeente waarbinnen het huis wordt gekocht, garandeert de bank dat de hypotheek wordt terug betaald als de eigenaar van de woning niet meer in staat blijkt om de rente en aflossing op te brengen. Dat heet gemeentegarantie. Grofweg kan een onderscheid worden gemaakt tussen annuïteiten-hypothe ken en spaarhypotheken. Het is niet op voorhand te zeggen welke hypotheek- vorm het meest voordelig is. Hoogstens kun je stellen dat, vanuit belastingtech nisch oogpunt gezien, de zogenaamde spaarhypotheek meer geschikt is voor de wat hogere inkomens. Maar ook dit onderscheid blijft relatief. Zoals eerder gezegd, de persoonlijke bijkomende omstandigheden kunnen naar een an der advies leiden. Specialist Dijkstra van de Rabobank. Dijkstra kent de plaatselijke hypothe ken-markt op zijn duimpje. "Er zijn nogal wat aanbieders. "Dat houd je wel scherp", merkt hij op, "maar voor de consument is er toch sprake van een doolhof hoor. Het gaat om contracten waar mensen vaak vele jaren aan vast zitten. Daar moetje de tijd voor nemen. Die zaken moeten grondig tegen het licht worden gehouden. Wij doen dat, daar sta ik persoonlijk voor in." De Rabobank is één van de grootste hy potheeknemers van ons land. Wie in Soest met de Rabobank in zee wil gaan, kan uiteraard in eerste instantie bij alle kantoren aankloppen. Uiteindelijk echter worden de hypotheekzaken rechtstreeks geregeld met het hoofd kantoor aan het Kerkplein. Dijkstra is daar de specialist, de persoonlijke hy potheekadviseur van de Rabobank. Eén op de drie hypotheken die lokale betrokkenheid de plaatselijke woning in Nederland worden afgesloten, is van de markt als geen ander. Rabobank. En dat is geen toeval. Door rechtstreeks naar de Rabobank te gaan, profiteert u direct van de scherpe tarieven en Effectieve rente 7,25% p.j. Het resultaat: een beter advies en een complete begeleiding bij de financiering van uw huis. Dus als u op weg bent naar een hy- de grootste keuze aan hypotheekvormen. potheek, zorg dan dat u zeker de Rabobank Bovendien kennen we door onze op uw pad tegenkomt. Telefoonnummer algemeen 02155-96333 Kantoren: Kerkplein, 02155-96300 Soesterbergsestraal 14, 02155-96310 Koninginnelaan 28, 02155-96320 Smitsweg 4, 02155-96330 Tamboerijn 3, 02155-96340

Soester Courant | 1993 | | pagina 9