WELZIJNI I Reacties van Lezers Veranderingen in het stelsel/ voorzieningen gehandicapten De bijwerkingen van de bijsluiter Renovatieplannen Dorpsplein Soesterberg Ouderenbus nog drukker Enquête Seniorenpagina WOENSDAG 30 JUNI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 21 6e JAARGANG NR. 6 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers X£VAC\\£ 6£NIO(?£NPA£INA AL6 tt^LEZERjONó MOCHTMl'56EA//M DIBTllP- efWR 0N6 DAt/N Zijn 65+-ers alleen maar goed voor hun hobby's kleinkinderen en busreisjes? - met koffie, gebak en bingo - A 035-245555 Aktiviteiten ANBO-Soest Ouderenbus Aktiviteiten KBO/St. Jozef Aktiviteiten/PCOB Vast bedankt voor uw medewerking. De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, P-a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 15 september 1993. Kopij graag vóór maandag 6 september inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAOINA ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 166, 3766 CR Soest, tel. 18018. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: W.L. Schuitema ker, Veenbesstraat 656, 3765 BT Soest, tel. 10748. ANBO-Soesterberg: D. de Jager, Dorpsplein 50, tel. 03463-52428. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 06-8344* Seniorenvoorlichting 27997 Met ingang van 1 januari a.s. zul len er grote veranderingen komen in het stelsel van voorzieningen voor gehandicapten. De verant woordelijkheid voor bepaalde voorzieningen zal worden overge dragen aan de gemeente. In ande re gevallen worden die verant woordelijkheden overgedragen aan de ziektekostenverzekeraars. En wat daarbij belangrijk is voor 65-f-ers; mensen die na hun 65ste gehandicapt raken, kunnen voor taan gebruik maken van de voor zieningen. Het gaat om de volgende voorzie ningen* 1. werkvoorzieningen (o.a, aan schaf rolstoel, bredere toegangs deuren, verlaagde drempel) 2. leefvoorzieningen (o.a. vergoe ding voor aangepast vervoer b. v. ki lometervergoeding voor eigen au- to) 3. woonvoorzieningen (b.v. veran deren van vloeren, keukens, deu ren, trappen, liften) 4. zorgvoorzieningen (hulpmidde len bij het aankleden, wassen; com municatievoorzieningen) 5. inkomensondersteunende voor zieningen (extra kosten voor voe ding, slijtage van kleding, verwar ming, telefoon enz.) Wat 1 betreft: deze vergoedingen worden nu vergoed op basis van de Algemene Arbeidsongeschiktheids wet (AWW). Dat blijft zo. De voor zieningen moeten worden aange vraagd bij de bedrijfsvereniging/ GAK en deze voert ze dan ook uit met advies van de GMD. Wat 2 betreft: met ingang van 1 ja nuari 1994 zullen de vervoersvoor zieningen van de AAW worden overgeheveld naar de gemeenten. De gemeente, en niet meer de be drijfsvereniging, beslist of u in aan merking komt voor een vervoers voorziening. De gemeente stelt ook de hoogte van de vergoeding vast. Maar de leefvoorzieningen, die te maken hebben met "zorg" komen onder verantwoordelijkheid van de ziektekostenverzekeraars. Wat 3 betreft: Woningaanpassin gen tot f 45.000.- moeten worden aangevraagd bij de gemeente, die ook verantwoordelijk is voor de uit voering. Woningaanpassingen bo ven de f 45.000.- worden vergoed door een ziekenfonds of een parti culiere ziektekostenverzekeraar en worden betaald uit de AWBZ. Aanpassingen onder de f 45.000.- worden voor 75% vergoed uit het gemeentefonds. De andere 25% zal de eigenaar of de huurder zelf moe ten betalen. Wat 4 betreft: Alle voorzieningen, Uit onderzoek blijkt dat steeds meer mensen hun toevlucht zoeken in de alternatieve geneeswijzen. Be rendien uut Wisp heeft dagelijks haar winkeltje vol, de bottenkraker kraakt voortdurend en de acupunc turist prikt een ieder lek. Hoe komt het dat men steeds meer de alterna tieve geneeskunst boven de regulie re gezondheidszorg verkiest? Een van de oorzaken die steeds meer ge noemd worden, is het verband dat door de patiënt gelegd wordt tussen de achteruitgang van het milieu en het veelvuldig gebruik van chemi sche middelen in de gezondheids zorg. Wat slecht is voor het milieu kan toch niet goed zijn voor ons li chaam? Daar zit natuurlijk wat in. Van de andere kant, zijn wij nog wel zo 'natuurlijk' dat we hier te veel bij stil moeten staan? De reguliere huisarts heeft steeds minder tijd voor de patiënt, een veelgehoorde klacht onder patiënten. Een hierbij aansluitend probleem zijn de ons zo bekende wachtlijsten bij specialis ten. Echt onderzoek naar het ver loop naar de alternatieve genezer is nooit verricht. Een nieuwe reden die wordt aangedragen om dit ver loop te verklaren is de bijsluiter bij medicijnen. Bij elk medicijn dat de apotheker verschaft, dient een deugdelijke bijsluiter gevoegd te zijn. Deugdelijk wil in dit verband zeggen dat de bijsluiter in de Neder landse taal dient te zijn opgesteld en tevens in voor iedereen begrijpelij ke taal geschreven te zijn. Hierbij zou trouwens zeer wel de vraag ge steld kunnen worden waarom er geen goede vertalingen te verkrij gen zijn in de meest voorkomende talen der allochtone landgenoten, voor diegenen die nog niet zo lang in ons land verblijven. Echter, te rugkomende op de waarschijnlijk mede-oorzaak van de bijsluiter als afschrikker van de reguliere ge zondheidszorg, kun je het volgende veronderstellen. Stel, je gaat naar de huisarts voor een bepaalde klacht en je krijgt een bepaald medi cijn voorgeschreven. Je gaat dan naar je apotheek om dit medicijn te halen. Op de hopelijk bijgevoegde bijsluiter lees je waar het allemaal niet goed voor is. Beïnvloeding van de rijvaardigheid, stijve nek, haar uitval en weet ik wat al niet meer. Toch geen leuk vooruitzicht als je op het punt staat je kuprtje te gaan slikken? Natuurlijk is het vanzelf sprekend dat er gewaarschuwd dient te worden voor de mogelijke bijwerkingen van een bepaald pro- dukt. Maar doe dat dan op een zo danige wijze dat een ieder daar op redelijke wijze zijn consequenties uit kan trekken en laat het niet een opsomming zijn van datgene waar voor de fabrikant zich niet aanspa- kelijk gesteld wil zien worden. De bijsluiter heeft als doel de patiënt voor te lichten over hoe, hoe vaak en wanneer hij het medicijn moet innemen. Tevens dienen de bijwer kingen op een duidelij ke manier be schreven te zijn. Dus niet een dorre opsomming die volgens de conclu sie van de patiënt alleen kan leiden tot overlijden na gebruik. Het ge volg van het lezen van een bijsluiter moet niet zijn dat de patiënt het ge bruik staakt of zelfs uit afkeer van al die 'chemische troep' zijn heil gaat zoeken in homeopathie of kruiden geneeskunst. De bijsluiter schiet dan zijn doel voorbij. SPf* eetvuuR tav Rijvaauoi 5Mio raElMVLOec>£v behalve de rolstoel, worden overge heveld naar de AWBZ. Dat wil zeg gen dat de aanvraag voor een rol stoel bij de gemeente dient plaats te vinden en de andere zorgvoorzie ningen bij de ziektekostenverzeke raar. Wat 5 betreft: Per 1 januari a.s. worden deze voorzieningen niet meer vergoed uit de AWW, maar zult u die zelf moeten betalen. Al leen wanneer uw inkomen te laag is, kunt u bij de gemeentelijke sociale dienst "bijzondere bijstand" krijgen op basis van de Algemene Bij stands-Wet (AWB). De gemeente beoordeelt dan of u voor vergoe ding in aanmerking komt. In de concept-tekst voor de Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG) staat dat de gemeenten de uitvoe ring van de wet moeten regelen in een gemeentelijke verordening. Daarin moeten in ieder geval wor den vastgelegd regels voor de geval len en de vorm waarin voorzienin gen kunnen worden verleend: de hoogte van de financiële tegemoet komingen: de procedure voor toe kenning, herziening, beëindiging en terugvordering van de voorzienin gen, inclusief het inwinnen van des kundigeadvies; en de redenen waarom voorzieningen kunnen worden beëindigd of teruggevor derd. De regering heeft aangegeven dat gemeenten de mogelijkheid hebben de verordening in de loop van 1994 bij te stellen. Als laatste in de renovatieplannen van Soesterberg komt het Dorps plein aan de beurt. In het diensten centrum Drie Eiken werd een schets getoond, waarop inspraak mogelijk was. Door middel van een formulier kan men zijn wensen aan het gemeentebestuur kenbaar maken. Deze informatie-avond werd bepaald niet overstroomd met belangstellenden. Niettemin werden reeds verschillende formu lieren ingeleverd en zullen andere mogelijk volgen. Als de voorgestelde plannen voort gang vinden, krijgt het plein een heel ander aanzien. Bovendien zal het verkeer niet meer rechtdoor langs het plein worden geleid, maar er omheen. Vanaf de Van Angerenstraat of de Moerbessenberg komt men vanaf niveau nul op niveau 1. Anders ge zegd: het hele plein wordt ver hoogd. Dat vergemakkelijkt in elk geval het oversteken naar postkan toor, arts of tandarts en/of de gang naar de paar winkels, die er nog zijn. Voor de lange vleugel van De Drie Eiken - op de schetstekening ten onrechte "bejaardentehuis ge noemd - worden acHt bomen ge plant en vijf banken geplaatst. Daar blijft ook een voetpad en werd te vens een fietspad gesitueerd. De zin van het fietspad ontgaat ons. Het komt van de versmalde rijbaan en mondt uit op de versmalde rijbaan. Het tweerichtingsverkeer blijft ge handhaafd. Ongetwijfeld krijgt het geheel een vriendelijker aanzien. De vraag kan worden gesteld of het plan ook in de praktijk zal voldoen. De lijn Van Angerenstraat, Dorps plein, Moerbessenberg wordt druk bereden door zwaar verkeer. Op de woensdagen is het tevens busroute in verband met de markt op de Ra- demakerstraat. Vermoedelijk zul len grotere vrachtwagens en bussen moeite ondervinden bij het rijden rond het plein, waarvoor bovendien tweerichtingsverkeer wordt ge handhaafd. Rond de Wilhelmina boom en het kunstwerk is een plant- soentje bedacht, waarin tevens plaats wordt gevonden voor enige banken. De telefooncel blijft op dezelfde plek staan. De peperbus verdwijnt, evenals de containers voor glas en papier. De bushalte werd getekend voor de bibliotheek. Het geheel voorziet in aanmerkelijk meer par keerplaatsen en veel meer groen. In het dorp Soesterberg, waar wei nig te doen is voor de opgroeiende jeugd, blijken banken een aantrek kingskracht uit te oefenen op balda dige jongeren. Het plaatsen van veel banken omgeven door groen vraagt om moeilijkheden. Wij vrezen, dat de renovatie van het plein in de ont worpen vorm, zowel verkeerstech nisch als met het oog op de kleine kriminaliteit niet zo gelukkig zal zijn. Het gemeentebestuur hoopt niette min voor het winterseizoen de re constructie gereed te hebben. Het jaarverslag van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) over 1992, geeft een aardig beeld van de toename van de werkzaam heden die door de talrijke vrijwilli gers verricht worden. In 1992 wer den liefst 65.857 warme maaltijden verstrekt. Iets minder dan in 1991 (66.436), maar vergeleken met het beginjaar 1986, toen 28.654 maal tijden werden rondgebracht, een enorme stijging. 21 méér dan in 1991 en toch drie keer zoveel als in 1986. Ook het aantal deelnemers aan de cursussen van de SWOS kent een forse stijging vergeleken met 1987: toen 375 cursisten-nu 1.028. Het vervoer met de ouderenbus is nog opvallender. Begonnen in 1989 met 7.085 passagiers is dat aantal in 1992 gestegen tot 13.422. Het aan tal gereden kilometers steeg uiter aard navenant. In 1989 28.757 ki lometers; vorig jaar 52.966 kilome ter. Verwacht mag worden dat met name het aantal deelnemers aan cursussen zal stijgen en zeker ook dat de belangstelling van ouderen voor de ouderenbus fors zal toene- Dat kan niet waar zijn! Vele fitte 65+-ers zouden graag naast het genieten van hun vrije tijd best nog wel iets willen doen voor de maatschappij waar ook zij toe beho ren. De kwestie is echter: hoe past dit werk in ons bestel. Met veel werklo zen aan de ene kant en het tekort aan arbeidskrachten voor bepaalde functies aan de andere kant. De 65+-er heeft formeel zijn ar beidstijd gehad en mag niet in een concurrentie gaan met de jonge werkloze. Een dilemma waar menig regeerder en politicus het hoofd over breekt. Wij zullen dat niet doen want er is een gaatje in de markt en dat is het werk voor de vrijwilligers. Er is veel werk dat niet door het werkende deel van onze maat schappij wordt en zal worden ver richt. De werkende (werknemer) moet per definitie betaald worden voor zijn prestatie. Als het geld er niet is hoeft men niet te rekenen op het vervullen van zelfs maar een deel tijdjob door een (officiële) werkne mer. Taak voor de vrijwillger Hier ligt een mooie taak voor .de vrijwilliger. Niet voor niets zijn er al een behoorlijk aantal organisaties die proberen vrijwilligers aan te trekken voor het vervullen van de meest uiteenlopende werkzaamhe den. Gezegd moet worden dat ook werk lozen, die dat willen, moeten kun nen meedingen bij het verwerven van vrijwilligersjobs. Uit de praktijk blijkt dat het aantal beschikbare vrijwilligersjobs nog steeds groter is dan het aanbod van vrijwilligers. Iedere senior, die dit iets lijkt, kan op bovengenoemd tekort inspelen. Het helpt de werklustige senior en het helpt de organisatie, die bij ge brek aan geld naar vrijwilligers zoekt. Voorwaarden Er moet bij het werven van vrijwilli gers echter wel aan een paar voor waarden worden worden voldaan: - de arbeidsplek moet in de buurt zijn van de vrijwilliger - er moet een redelijke vergoeding betaald worden voor eventuele on kosten die gemaakt worden - het werk moet enigszins passen bij de vrijwilliger Indien voldaan is aan bovenstaande voorwaarden wordt de drempel die de potentiële vrijwilliger weerhoudt om zich te melden aanzienlijk ver laagd. c S.O.S. Telefonische Hulpdienst Elke dag en nacht bereikbaar Voor en gesprek over: persoonlijke relaties werk onderdak verlies van een partner diskriminatie eenzaamheid sexualiteit verslaving Iedere donderdag: soos in Hons- bergen; aanvang 13.30 uur. Donderdag 15 juli: Klaveijas- toernooi in Honsbergen; aanvang 13.30 uur. Dinsdag 17 augustus: Dagbus tocht naar Drente met demonstratie glasblazen. Dinsdag 21 september: Dagbus tocht door de Achterhoek. E.V. bestuursvergadering: Maan dag 13 september in De Vijverhof 09.30 uur. Voor informatie en opgave elke werkdag van 10.00 - 16.00 uur, tel: 19190. Donderdag 1 juli: dagtocht Linge e.o. Vrijdag 20 augustus: dagtocht Deltawerken, Woensdag 8 september: Soos in Vijverhof van 13.30-16.30 uur Dinsdag 14 september: dagtocht Friese meren. Woensdag 15 september: Soos Vijverhof van 13.30-16.30 uur. 20 t/m. 24 september: 5-daagse busreis Haaksbergen. Info reizen: R. Korte-Tieland, tel. 13960. Info evenementen: A. Jacobs, tel. 15350. Info Soos; R. Groen, tel. 17580. Fietstochten: één keer in de veer tien dagen worden op woensdag ochtend fietstochten gehouden, weersomstandigheden voorbehou den. De.volgende tochten zijn ge pland op: 23 juni - 7 juli - 21 juli en vervolgens om de veertien dagen. Startpunt is station Soest-Zuid. Vertrek 9.30 uur. Informatie ver krijgbaar bij: mevr. T. Zon, tel. 12523 en mevr. V.d. Wal, tel. 15846. Donderdag 16 sept.: Koffie-och- tend in dienstencentrum "Honsber gen" Wiardi Beckmanstraat 475. Aanvang 10.00 uur. Onderwerp: een praatje met de po litie. Dinsdag 12 oktober: middag- tocht langs de Vecht met een be zoek aan kasteel "De Haar". Infor matie bij mevr. V.d. Wal, tel. 15846. Bowling: de bowling-ochtenden voor het nieuwe seizoen beginnen weer half september. Het datum schema wordt opgenomen in de Se niorenpagina van 15 september a.s. De redactiecommissie van de Seniorenpagina in de Soester Courant zet zich elke maand in met veel plezier om u zo breed mogelijke informatie en praktische tips te geven. Wij willen graag eens peilen, wie onze lezers zijn en hoe ze over de Seniorenpagina denken. Wij hebben hieronder een aantal vragen opgesteld en verzoeken u daarover uw mening te geven. De enquête is strikt anoniem. Vragen over de lezers Bent u: jonger dan 55 jaar tussen 55 en 65 jaar boven 65 jaar Heeft u een beroep: ja nee Bent u met vut of pensioen: ja nee Doet u vrijwilligerswerk: ja nee Heeft u wensen of suggesties, wilt u die dan hieronder vermelden. Vragen over de Seniorenpagina: Leest u de Seniorenpagina: regelmatig af en toe (bijna) nooit Wat is in het algemeen uw mening over de inhoud: P goed matig teleurstellend Wilt u in het kort omschrijven waarom?: U kunt dit formulier inzenden naar of inleveren bij: S.W.O.S. afd. redactie seniorenpagina, Alb. Cuyplaan 101, 3764 TM Soest (Molenschot)

Soester Courant | 1993 | | pagina 21