n n Soest wil meer vrouwen interesseren voor actieve deelname aan de politiek Met het activiteitenplan houdt de politie 'vinger aan de pols' bij aanpak problemen Koninklijke onderscheiding minstens een half jaar van tevoren aanvragen! Rondje Raadhuis isoesa Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Tel. 02155 - 93460 93512/93459/93777 Burgemeester J. de Widt: "In bestuur streven naar verhouding fifty-fifty" Maandelijks in Op 't Hoogt een 'vrouw in de politiek' aan 't woord Spreekuren Telefoonnummers Agenda Onverwachte gebeurtenissen kunnen de dagelijkse aandacht ervoor doorkruisen Duidelijker inzicht 5 De vorige maand in het gemeentehuis gehouden bijeenkomst onder het motto 'Vrouw en politiek' heeft er inderdaad toe geleid dat een aantal vrouwen blijk heeft gegeven van meer dan gewone interesse in het poli tieke gebeuren. De tot dan toe sluimerende belangstelling daarvoor is ge wekt door de spreeksters op die bijeenkomst, de onderwerpen en niet in de laatste plaats de oproep aan vrouwen om zich daadwerkelijk met poli tiek te gaan bezighouden. Burgemeester J. de Widt is met de organisato ren van de bijeenkomst verheugd over dit resultaat. Het zou immers voor de politieke partijen een signaal kunnen zijn om straks bij de verkiezin gen meer vrouwen op een verkiesbare plaats te zetten. Burgemeester De Widt beschouwt deelname van een groter aantal vrouwen in de politiek als een posi tieve ontwikkeling: "Waar vrouwen aan activiteiten deelnemen, kun je in het algemeen constateren dat de sfeer wat verandert. Vrouwen heb ben soms een andere benadering van problemen dan mannen, ver- frissender. Afgezien daarvan zou een groter aantal vrouwen in de po litiek ook een betere afspiegeling geven van de bevolkingssamenstel ling. Als de politieke partijen en de raad zichzelf een spiegel voorhouden, zullen ze tot de conclusie komen dat het op hun weg ligt om aan dat on derwerp meer aandacht te beste den. Daar moet het dan niet bij blij ven. Vrouwen die echt geïnteres seerd zijn, moeten niet alleen voor commissie- en raadsvergaderingen worden uitgenodigd, maar er moet ook gezorgd worden voor opvang voordat de vergadering begint, zo dat ze enigszins wegwijs worden ge maakt. Ook na afloop moet men hen niet zomaar laten gaan, hen er niet verloren bij laten lopen, waar door ze misschien voorgoed voor de politiek verloren gaan". Hoewel het aantal vrouwen in de politiek de laatste jaren is toegeno men, is er nog steeds geen sprake van een fifty-fifty-verhouding. Ook in Soest niet. De 27-koppige ge meenteraad van telt 8 vrouwen. Dertig procent dus, en Soest steekt hiermee niet eens zo ongunstig af bij andere gemeenten. Het 5-koppige Soester college van burgemeester en wethouders telt één vrouw, 20 procent dus. De burgemeester vindt uit oogpunt van een evenwichtige volksverte genwoordiging een verhouding van 50 procent mannen en eenzelfde percentage vrouwen in het gemeen tebestuur van belang. Hij juicht dan ook elke actie toe die tot doel heeft meer vrouwen voor actieve deelna me aan de politiek te interesseren. Hij was dan ook verheugd over de grote belangstelling voor de vorige maand gehouden bijeenkomst 'Vrouw en politiek'. En dan niet zo zeer over het aantal als wel over het feit dat er ook enkele nieuwe ge zichten waren. Het gemeentehuis is voor het pu bliek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum (tel. 93777) in de hal van het gemeen tehuis is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Burgerzaken (tel. 93411) is dagelijks van 8.30 tot 13.30 geopend. Daarnaast zijn deze beide afdelingen samen met de afdeling Huisvesting (tel. 93893, echter alleen van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur, daarna via tel. 93411) ook open op de vrijdagse koopavond, van 19.00 tot 20.00 uur. - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463 - 51412) is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. Burgemeester J. de Widt houdt spreekuur na een telefonische af spraak (93443). Wethouder J. L. Menne op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur na telefonische afspraak (93446). Wethouder F. Kingma op dins dag van 16.00 tot 17.00 uur na ene telefonische afspraak (93531). Wethouder M. Swinkels op woensdag van 15.00 tot 17.00 uur na telefonische afspraak (93601), voor milieu (93457) en onderwijs (93517). Wethouder J. Visser op maan dagmorgen na telefonische af spraak (93463). Belangrijke telefoonnummers zijn: 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance). 93 777 Informatiecentrum en klachtentelefoon. Hier kunt u te recht met uw vragen over de ge meente; klachten over door de gemeente niet beantwoorde brie ven, of het niet nakomen van be loftes. 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen enzovoort, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. Speciaal voor slechtzienden. 93 666 Grof vuil ophalen (aan melden van 10.00 tot 12.00 uur). 93 688 Infolijn afvalstoffen. Voor al uw vragen over afval, zo als klein chemisch afval (KCA), groente-, fruit- en tuinafval en zovoort. 93 458 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over milieu. Met uitzondering van klachten/vragen over afval en groen. Voor noodgevallen te lefoon 19 444 (politie), 24 uur per dag. 93 705 Meldpunt Sociale Veilig heid. Voor al uw klachten en vra gen over onveilige plekken, van dalisme, discriminatie, rascisti- sche en aanstootgevende leuzen. 25 346 Meldpunt woonomge ving. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opge lost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. De maandelijkse gemeente raadsvergadering en alle verga deringen van gemeentelijke commissies worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raad huisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangegeven. Woensdag 30 juni, commissie wel zijn. Donderdag 1 juli, commissie milieu. Woensdag 7 juli, commissie welzijn en ruimtelijke ordening. Donderdag 8 juli, gemeenteraads vergadering. Donderdag 26 augustus, commissie financiën. Maandag 30 augustus, commissie al gemene bestuurszaken. Dinsdag 31 augustus, commissie ruimtelijke ordening. Woensdag 1 september, commissie welzijn. Donderdag 2 september, commissie milieu. Donderdag 16 september, gemeen teraadsvergadering. Burgemeester De Widt: "In overleg met de emancipatiecommissie en de vrouwelijke raadsleden zouden best wat meer van zulke bijeenkomsten op touw kunnen worden gezet. Dat is vooral van belang om belangstel lende vrouwen informatie te geven. Want wat houdt het in, actief zijn in de politiek? In de eerste plaats moet je lid worden van een politieke par tij. Daarin kun je voor de afdeling hand- en spandiensten verrichten, misschien zelfs een bestuursfunctie aanvaarden. Velen zijn zo in het po litieke 'bedrijf begonnen. Dat is ook van belang om de partij en haar activiteiten te leren kennen. Vanuit die positie is het gemakkelijker om door te groeien, naar het lidmaat schap van de gemeenteraad bij voorbeeld, van Provinciale Staten, zelfs de Tweede Kamer". Hoe goed de voorlichting ook is en hoe concreet de vragen ook worden beantwoord, men zal toch in de praktijk moeten ervaren hoeveel tijd het werk ten behoeve van de po litiek in beslag neemt, meent de bur gemeester. "Vaak kost het meer tijd dan men denkt. Een raadslid bij voorbeeld weet wel zo ongeveer hoeveel tijd hij of zij aan vergaderin gen kwijt is, maar daarmee ben je er nog niet. Er moet misschien nog wel meer 'tijd eromheen' aan besteed worden. Rondkijken, inleven in kwesties die spelen, naar de mensen toe, de wijken in, hoorzittingen be zoeken, en dan nog alle representa tieve taken bij openingen en andere officiële gelegenheden, 't is allemaal niet niks". Niettemin hoopt de burgemeester steeds vaker vrouwen in de politiek te.ontmoeten. "Hun kwaliteiten en deskundigheid op verschillende ter reinen zijn erg welkom", zegt hij. Daarom heeft hij van harte de sug gestie ondersteund om met ingang van de volgende jaargang van "Op 't Hoogt" tot aan de eerstvolgende (gemeenteraads)verkiezingen in 1994 maandelijks aandacht te schenken aan 'vrouwen in de poli tiek'! Burgemeester J. de Widt:meer vrouwen in de politiek keuze maken dus, en dan blijkt weer eens hoe moeilijk dat is. Er is bij de behandeling in de raadscommissies dan ook nauwelijks iets veranderd". "Men moet natuurlijk geen wonderen venvachten als het om resultaten gaat. Dat kan niet, zeker niet na zo'n korte tijd. Het belangrijkste is dat we duidelijk maken de vinger aan de pols te houden en dat we opening van zaken geven". Dat zegt Patricia Zorko, rayonchef politie in Soest. Zij doelt op de evaluatie, in september, van het activiteitenplan van de poli tie voor 1993. In april van dit jaar begon de politie op basis van dit plan Kwestie van lange adem een structurele aanpak van een aantal problemen. In Soest betreft dat vooral overlast door jongeren, woninginbraken, diefstal van en uit auto's, en handel in en gebruik van verdovende middelen. Daarnaast krijgt het verbeteren van het contact met de allochtone inwoners, met name ook de jeugd, extra aandacht. Het activiteitenplan is een lei draad, benadrukt Patricia Zorko. Daarin valt beleidsmedewerker Kees van Stam haar bij: "Je kunt natuurlijk plannen maken wat je wilt, ze worden vaak door inciden tele gebeurtenissen 'overruled'. Het onderzoek naar de kruisboog schutter bijvoorbeeld heeft enorm veel urert opgeslokt, en ook het onderzoek naar de overvallen op het postkantoor in Soesterberg en een bank in Soest heeft veel tijd gekost. Zulke gebeurtenissen doorkruisen het activiteitenplan. Dat zal iedereen begrijpen, als je het maar kunt verantwoorden". Patricia Zorko vertelt dat het acti viteitenplan een nadere uitwerking is van het beleidsplan, waarin de hoofdlijnen en de 'financiële herta ling' van de politiewerkzaamheden zijn vastgelegd. Voor de gemeenten in het district Eeml and-Noord is dat echter niet"concreet genoeg. Daar om is het activiteitenplan opgesteld, dat een duidelijker inzicht geeft in de aanpak van problemen zoals de politie die voor ogen staat. Niet alleen de politie overigens. Naast het eigen beleidsplan hebben het beleidsplan van het openbaar ministerie, het Handhavingsplan Milieu van het Gewest Eemland en de wensen van het gemeentebe stuur een belangrijke rol gespeeld bij de invulling van het activiteiten plan. Bij het openbaar ministerie ligt de nadruk op de aanpak van de woninginbraken, de diefstallen van en uit auto's, fraudebestrijding en overvallen. Fraude en overvallen zijn in Soest geen dagelijkse gebeur tenissen, zodat -zonder deze pun ten uit het oog te verliezen- enkele punten konden worden toegevoegd die plaatselijk spelen. "We hebben geprobeerd keuzes te maken en die besproken. Dat is be langrijk, want het werk zal gedaan moeten worden met het personeel dat daarvoor beschikbaar is. De po litie heeft een zorgvuldige afweging gemaakt, gesteund door de regio nale korpsleiding en het bestuur. Daarbij hebben we geprobeerd in de verschillende gemeenten de za ken enigszins op elkaar te laten aan sluiten. Het activiteitenplan is beke ken door de raadsleden. Enkelen vonden het een ambitieus plan, maar, misten toch nog iets. Aan de hand van dit plan konden we zeg gen: geeft u dan maar aan wat er ge schrapt moet worden. Opnieuw een Patricia Zorko wijst erop, dat mede door het kiezen van een structurele aanpak van de problemen niet di rect resultaten op korte termijn te zien zullen zijn. "Het is een kwestie van lange adem", zegt ze. Dat geldt misschien niet zozeer waar het om woninginbraken en diefstallen van en uit auto's gaat, maar wèl waar het de aanpak betreft van de overlast die de jeugd veroorzaakt. "We gaan niet alleen repressief (straffen ach teraf) optreden, maar ook preven tief (proberen overlast te voorko men). Daarvoor zullen niet alleen afspraken moeten worden ge maakt, er moet ook sprake zijn van een consequent beleid". Het is mogelijk dat de aanpak van de problemen die in het activiteiten plan zijn genoemd niet in alle geval len de aandacht heeft gekregen die men eraan had willen geven. Dat is dan het gevolg geweest van drin gende kwesties waarvan de aanpak voorrang had. Maar de bereidheid om vaak slepende kwesties aan te pakken, blijft onverminderd aan wezig. Daarom zal voortaan jaar lijks een activiteitenplan worden opgesteld. Naar verwachting van Patricia Zorko en Kees van Stam zullen die plannen niet veel van el kaar verschillen en zal er alleen sprake zijn van accentverschuivin gen. Nu Koninginnedag 1993 alweer twee maanden achter ons ligt, waarop ook een aantal inwoners van onze gemeente een koninklij ke onderscheiding heeft ontvan gen, is het goed even stil te staan bij de voorbereidingen die aan de uitreiking vooraf zijn gegaan. Het begint altijd met de aanvraag door instanties, instellingen, bedrijven, verenigingen, organisaties e.d. voor het verlenen van een konink lijke onderscheiding aan één van hun medewerkers of leden. Zowel voor de algemene uitreiking op 30 april als voor de uitreiking bij andere bijzondere gelegenheden (bijvoorbeeld een jubileum of af scheid) geldt dat de aanvraag ruim van tevoren moet worden inge diend. Mevrouw S. van Doorn van het Kabinet van de gemeente Soest wijst erop, dat men rekening moet houden met een behandelingster mijn van minstens een halfjaar. On derscheidingen voor Koninginne dag 1994 moeten uiterlijk al eindju- li 1993 worden aangevraagd. Meestal wordt het 'lintje' opge speld door de burgemeester. Voor hem is de uitreiking natuurlijk geen verrassing: hij heeft immers zelf de voordracht gedaan aan de commis saris van de koningin. Deze advi seert op zijn beurt de betrokken mi nister. Op de departementen wor den uiteindelijk de beslissingen ge- De burgemeester wordt vanzelf sprekend door anderen attent ge maakt op de verdiensten van een in woner van zijn gemeente. Meestal gebeurt dat schriftelijk. Voor hen die deze tip geven, is het aan te be velen om eerst te proberen in de naaste omgeving van degene die zij graag onderscheiden willen zien enige zekerheid te krijgen of de be trokkene een koninklijke onder scheiding wel op prijs stelt. Er wordt immers verschillend over gedacht. Het zou een pijnlijke zaak zijn voor alle betrokkenen als het opspelden van de versierselen op het laatste moment niet kan doorgaan omdat de te decoreren persoon er hele maal geen prijs op stelt! Zoals eerder gesteld, verdient het aanbeveling om een koninklijke on derscheiding minstens een halfjaar voordat deze zal worden uitgereikt, aan te vragen. Dat is niet zo moei lijk, want meestal ligt aan de deco ratie een jubileum of afscheid ten grondslag, en dat is al lang van tevo ren bekend. Het komt nogal eens voor dat men enkele weken voor een bijzondere gebeurtenis op het idee komt de burgemeester te vra gen zijn best te doen voor een ko- ninklij ke onderscheiding. Dan is het spijtig genoeg echt te laat. Overi gens is het zo, dat ook niet elk ver zoek om een koninklijke onder scheiding kan worden gehono reerd. Ofschoon er met betrekking tot de 'lintjesregen' ieder jaar wel enige kritische geluiden te horen zijn over de toekenning van koninklijke on derscheidingen, vormt Nederland beslist geen uitzondering als het om decoraties gaat. Ze bestaan in elk land. Zelfs nog jonge staten hebben ze al. Al dateert het verschijnsel in Nederland al minstens vanaf de Middeleeuwen, onderscheidingen hebben nog steeds een onmisken bare functie. Een koninklijke onderscheiding komt immers terecht bij iemand die zich in het maatschappelijk leven of op andere wijze heeft onderschei den van anderen: in het werk, als verenigingsbestuurder, als ambts drager binnen een kerkgenoot schap, enzovoorts. Vaak is de combinatie van een aan tal verdiensten verenigd in één per soon de basis voor een onderschei ding. Gedecoreerden zijn in de re gel mensen van middelbare leeftijd of ouder, want het duurt wel even voordat kwaliteiten opvallen en worden erkend! Aanvraagformulieren voor het toe kennen van een koninklijke onder scheiding zijn telefonisch verkrijg baar bij het Kabinet van de gemeen te, telefoon (02155) 93443. Op 't Hoogt: lijfblad van kiezers en gekozenen. Robin Hood is met kruisboog ge signaleerd in de Soester bossen. - Zullen we Zorr(k)o er op af stu ren? Ambtenaar Marcel Vossestein in het Utrechts Nieuwsblad: "In en om Soest worden dagelijks 94.000 autobewegingen waargenomen. Daarvan komen 23.000 automo bilisten niet buiten de bebouwde kom. Het moet toch mogelijk zijn een aantal van hen in de bus te krij gen?!" Gemeentevoorlichter Ben J. van Os in de Amersfoortse Courant over de jeugdige zwemmers in de vijver bij het gemeentehuis: "Ik heb vroeger in heel wat smeriger poelen gezwommen en moet je eens kijken wat er van mij terecht is gekomen". Groepschef E. van Koningsveld van vervoermaatschappij Centraal Nederland in de Gooi- en Eemlan- der; "Alle bussen komen op dit plein bij elkaar. Vinden onze chauffeurs ook leuk". Boer Van den Breemer van de Charlottehoeve (boerderij van het jaar) in Soest Nu: "Ik maak 's avonds liever een sloot schoon bij de boerderij dan dat ik voor de TV zit". Yankees go home. Politievoorlichter Kees van Stam in de Amersfoortse Courant over politiecontrole aan huis bij Turkse families: "Stel dat er iemand belt die heeft gezien dat er ergens een boor naar binnen wordt gedragen en dat wij een melding hebben ge kregen van een gestolen boor. Dan gaan we er toch ook naar toe". In het NOS-journaal van 9 juni: "Logo-burgemeester J. L. Men ne". - Foutje. Lekker lijden in Soest. Om aan de Van Weedestraat een plekje bij een blauwe band te be machtigen, mag je wel eerst de zwarte band halen... Geen gekker ding dan een bom melding. Als je al die foutparkeerders bij de gele banden ziet, wordt het dan niet eens tijd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de toename van het aantal kleuren blinden? Vloogbasis Soesterberg. Als je ziet hoe mager de bussen bezet zijn, lukt dat lijnen al aardig.

Soester Courant | 1993 | | pagina 25