Vlinders houden van ruig! De Achtbaan wint batterijbokaal Vlinders in Soest R «F ha Bijenlessen op 'De Kwekerij' De vervuiler betaalt... 'V Gaat natuurlijk groenbeheer de perken te buiten? KANSEN SCHEPPEN Door schoonmaak en klusjes groter aanbod klein chemisch afval verwacht Soest wijkt af van "nieuwe normen gemeentegarantie hypothecaire geldlening" Overhangend groen vraagt de aandacht Soesters vinden dat het wel meevalt Vlinders in uw eigen tuin Voedselrijkdom is armoede Parkeren in de winkelstraten Nog WOENSDAG 30 JUNI 1993 OP THOOGT PAGINA 2 V/OE 60, A De gemeente Soest heeft enkele ja ren geleden gekozen voor natuur lijk groenbeheer. Een duidelijk zichtbare stap daarbij was het ver bannen van de gifspuit. Maar dat was een begin. De afdeling Groen beheer van de gemeente is op ver schillende plaatsen in Soest met proefprojecten begonnen, waarmee men de natuur terug in de stad wil laten komen. Meer voedsel en beschutting Door een andere manier van behe ren neemt de soortenrijkdom toe en biedt het groen ook meer voedsel en beschutting aan vogels en insecten zoals vlinders. V oorlichtingsavonden Natuurlijk groenbeheer vergt een andere manier van denken. Om die uit te leggen en om te horen hoe de Soesters tegenover deze nieuwe aanpak staan, heeft de gemeente eind april vier voorlichtingsavon den georganiseerd. In samenwer king met de Vlinderstichting wer den daar de verschillende aspecten van natuurlijk groenbeheer bespro ken. De aanwezige Soesters bleken over wegend positief te staan tegenover de nieuwe benadering van het groenbehi er. Zij kwamen met waardevolle suggesties en vaak met de vraag hoe zij hun eigen tuin vlin- dervriendelijk kunnen maken. De afdeling Groenbeheer durft dan ook te concluderen, dat de natuur aanslaat in Soest en bij de Soesters. In de maand april heeft de ge meente Soest een aantal voor lichtingsavonden over natuur lijk groenbeheer gehouden. De gemeente constateert dat veel mensen niet op de hoogte zijn waarom het groen er tegenwoor dig op veel plekken veel "ruiger" uit ziet dan vroeger. Dit leidt tot onbegrip. Vaak denkt men dat er sprake is van een bezuinigingsope ratie. Minder ingrijpen is echter nodig om planten en dieren een kans te geven. Aan de hand van de vlinder is dui delijk gemaakt hoe inrichting en be heer zodanig uitgevoerd kunnen worden dat er meer natuur komt. "Hoe maak je nu je eigen tuin vlin dervriendelijk?" werd vaak ge vraagd op de voorlichtingsavonden. Dat blijkt betrekkelijk eenvoudig te kunnen. Als u op een zonnig plaatsje in uw tuin waar weinig wind is, nec- tarplanten plaatst, willen vlinders graag langskomen om te eten. Alsu dan zorgt voor variatie in de soort, waardoor er het hele jaar door wel een paar bloeiende planten staan, kunt u ook het hele jaar door van de vlinders genieten. Alsueen wat grotere tuin hebt, kunt u misschien eenstukje gras wat min der vaak maaien of een brandnetel laten staan; de rups van de Atalanta is dol op die plant. U kunt ook een bloemrijk stukje gras krijgen door speciale vlinder- vriendelijke zaadmengsels in te zaaien. w tuincentrum kan u advi- Dit betekent absoluut niet dat er niets meer gedaan wordt. Sommige mensen denken weieens dat heel Soest moet verruigen om meer natuur te krijgen. Niets doen leidt tot een eenheids worst. Veel doen leidt tot een te verstoord milieu om er dieren en wilde plan ten in toe te laten. Er tussenin zitten nog vele moge lijkheden. De gemeente meent dat je juist ver schillende vegetaties in stand moet houden om zoveel mogelijk planten en dieren een plaats te bieden. Dit betekent onder andere dat je een berm door middel van maaien in stand moet houden. Niet te vaak, want dan komen de planten niet tot bloei, maar ook niet te weinig, want dan verdwijnt het grasland en komt er bos voor in de plaats. Maar ook niet alles in één keer maaien, want dan verdwijnen bijvoorbeeld alle nektarplanten in één keer. De natuur in Nederland staat sterk onder druk. Rond de gemeente Soest kwamen vroeger bijvoorbeeld wel vijftig soorten vlinders voor, en nu nog maar de helft. Met natuurlijk groenbeheer willen we een grotere variatie in planten groei creëren, en daarmee meer kansen voor de dieren die van die planten afhankelijk zijn. Natuur in de stad Met het natuurlijk groenbeheer wil Soest de natuur terugbrengen in de stad. Die is nooit helemaal weg ge weest. Er zijn vogels, vleermuizen, kikkers, padden en tal van insecten, zoals vlinders, in de stad te vinden. De vlinders zijn erg gevoelig voor de kwaliteit van de leefomgeving en daarom een goede graadmeter. Vlindervriendelijk groenbeheer komt ten goede aan de hele natuur. Keuzes maken Het openbare groen ziet er anders uit dan u gewend was. Niet overal is dit het gevolg van bewuste keuzen. De snelle afschaffing van het ge bruik van chemische bestrijdings middelen is daar debet aan. Nu ech ter worden wel bewuste keuzen ge maakt: waar moet het netjes, en waar kan het minder, zodat de na tuur meer kansen krijgt? Natuurlijk moet hierbij te allen tijde terdege re kening gehouden worden met het uitzicht op het verkeer, de sociale veilgheid en andere zaken. En niet alleen in het openbaar groen, maar ook op de verharding. Natuurlijk blijven er ook gewone gazons om op te spelen en te zitten, maar de overgang van deze gazons naar de bomen en struiken is gelei delijker, doordat de randen minder vaak gemaaid worden. Ook in verband met verkeersveilig heid en begaanbaarheid van paden kan dit natuurlijk niet overal. 'Wegen' aanleggen De plaatsen waar het groen natuur lijk wordt beheerd, zijn niet lukraak gekozen. Ze staan namelijk met el kaar in verbinding. Zo leggen we 'wegen' aan. Groene verbindings- banen waardoor de natuur tot diep in Soest kan. doordringen. Met als resultaat: Meer variatie, meer kleur, meer te zien en meer vlinders. Het leefmilieu voor typische gras- Iandpianten en dieren zou dan ver dwijnen, ook de graslandvlinders. Natuurlijk groenbeheer vereist dus het maken van kenges. Niet alleen bedrijfseconomische (hoe doe ik het zo efficiënt en dus zo goedkoop mogelijk), maar ook ecologische motieven moeten hierin afgewogen worden. Het zal duidelijk zijn dat ook rekening gehouden moet wor den met verkeers- en sociale veilig heid. N atuurlijk waar er de ruimte voor is, en meer onderhouden en geculti veerd waar het nodig is, bijvoor beeld langs fietspaden, rond win kelcentra en op begraafplaatsen. Het zal u als bewoner van Soest niet altijd even duidelijk zijn waarom een ingreep (niet) plaats heeft. U kunt dan altijd bellen met de afde ling groenbeheer. Wilt u meer weten over dit onder werp dan kunt u kontakt opnemen met Linda Sibeijn van de afdeling Groenbeheer, 02155 - 93648. Op een bodem die rijk is aan voe dingsstoffen, zullen planten goed gedijen. Toch zal op een 'arme' grond de variatie in soorten juist groter zijn. Deze tegenstrijdigheid was vaak aanleiding voor vragen. Het antwoord is, dat sommige alge mene soorten, zoals brandnetel en kweek, op een rijke bodem snel aanslaan en snel groeien. Daardoor krijgen andere soorten niet de kans om op te komen. Op arme grond krijgen de minder algemene, bloemrijkere soorten een kans en ontstaat er een grotere rijk dom aan soorten. Een manier om de grond arm te houden, is maaien en afvoeren. Als je het maaisel laat liggen, breekt het af en komen de voedingsstoffen weer in de grond terecht. Door het maaisel weg te halen, voorkom je dat. Het is dus eigenlijk het omge keerde van de grond verrijken met compost. Imker Joop Tolboom met leerlingen van de Carolusschool uit Soesterberg voor de bijenstal op het gemeentelijk milieu-educatief centrum 'De Kwekerij' aan de Molenstraat in Soest. Deze maand zijn op het gemeente lijk milieu-educatief centrum 'De Kwekerij' aan de Molenstraat de bijenlessen van start gegaan. Ne gentien groepen van verschillende Soester basisscholen worden of zijn sindsdien ingewijd in de won dere bijenwereld. Het bijenproject is tevens het laat ste project dat dit schooljaar door 'De Kwekerij' op touw is gezet. Het afgelopen seizoen hebben zo'n 2.500 leerlingen het centrum be zocht om zich over uiteenlopende aspecten van natuur en milieu te la ten voorlichten. Voor de bijenles werd dit jaar voor het eerst gebruik gemaakt van de nieuwe bijenstal die door de afde ling Groenbeheer is gemaakt. De stal met een vijftal bijenvolken heeft een plaatsje gekregen in de Natuur tuin bij het centrum. De bijen kun nen dus vlak bij nectar zoeken in de bloeiende berm en water halen in het stukje nagemaakte Soester Veen. Voor de stal is een glazen wand geplaatst, zodat de kinderen van achter het glas naar de bijen en de imker kunnen kijken. Het bezoek aan de stal is de afslui ting van de les. Voor die tijd hebben de kinderen aan de hand van dia's, kijkplaten en een tentoonstelling van echt bijen - en imkermateriaal al met het leven van de honingbij ken nis kunnen maken. Wethouder Mieke Swinkels heeft op vrijdag 11 juni namens de ge meente Soest op de r.k. basis school De Achtbaan de 'batterij bokaal' bezorgd. Elk jaar rond Wereld Milieudag (5 juni) wordt deze beker uitgereikt aan een school die zich op de één of andere manier op milieugebied heeft we ten te onderscheiden. De prijs werd in 1989 ingesteld om de school te belonen die de meeste oude batterijen had ingezameld. Vandaar ook de naam 'batterijbo kaal'. Later is er op milieugebied naar andere zaken gekeken bij het uitzoeken van de winnaar. Zo stond twee jaar geleden milieuzorg op school centraal, en vorig jaar het klein chemisch afval. Eerste keer De Achtbaan heeft de prijs voor de eerste keer gewonnen, maar stond eigenlijk al een paar jaar op de no minatie. De school is namelijk al een tijdje bezig met milieuzorg op school. Zo zijn al vrij vroeg de weg- werpdrinkbekertjes uit de school verbannen, en is men druk in de weer met het zelf composteren van groente-, fruit en tuinafval. In het verleden werden ook al regelmatig milieuprojecten uitgevoerd. Be langrijke drijfveer achter al deze milieu-activiteiten is juffrouw Re- nate Smits. Namens de school nam zij dan ook uit handen van de wet houder de milieuprijs in ontvangst. De selectie voor dit jaar werd mede gemaakt aan de hand van de werk- -crssa Wethouder Mieke Swinkels (links) overhandigt de 'batterijbokaal' aan Re- nate Smits van de winnende school De Achtbaan. stukken die door de leerlingen van groep 5 en 6 in het kader van Boom feestdag waren gemaakt. Aan de groepen die op 'De Kwekerij', het gemeentelijk milieu-educatief cen trum aan de Molenstraat, de bo- menles hadden gevolgd, werd na af loop gevraagd een 'bomenkrant' te maken. De Achtbaan kwam zelfs met twee kranten, die allebei zeer de moeite waard waren. De 'batterijbokaal' werd dit jaar dus voor de vijfde keer uitgereikt Vorige prijswinnaars waren De Montessorischool; de Da Costa- school; De Postiljon (Soesterberg) en de Regentuuter. In deze tijd van het jaar zijn links en rechts allerlei huiselijke werk zaamheden aan de gang, die ken nelijk aan dit jaargetijde en weer type verbonden zijn. Schnren, ga rages en zolders opruimen, schil deren, tuinieren. Een deel van de ze werkzaamheden heeft vaak tot gevolg dat er een hoeveelheid klein chemisch afval (KCA) te voorschijn komt of ontstaat, waar van men geen gebruik meer maakt. "In deze tijd van het jaar is er altijd een opleving van het aan bod", zegt Willem van Roest van de afdeling reiniging. Dat geldt zo wel voor de speciale brengplaats KCA aan de Schans als voor de chemokar. Niet ontevreden Van Roest is tot nu toe niet onte vreden over de resultaten van het inzamelen van klein chemisch afval. De chemokar heeft in het eerste jaar z'n nut bewezen. In mei 1992 ging deze gemeentelijke service feeste lijk van start. De eerste ophaalron- de leverde niet minder dan 1.074 kilogram klein chemisch afval op, een hoeveelheid die nadien niet meer werd gehaald. Dat vindt Van Roest niet verwonderlijk: ''De eer ste keer hebben de mensen alles wat ze aan KCA in voorraad hadden in geleverd. Na die tijd hoefden ze het alleen maar bij te houden. Zodra de groene KCA-milieubox vol is, brengen ze die weer naar de chemo kar". In de vakantiemaanden wordt er bijna vanzelfsprekend aanzienlijk minder ingeleverd dan in andere maanden. De hoeveelheden varië ren van 64 tot 415 kilogram. Res tanten verf vormen het grootste aanbod, gevolgd door oplosmidde len, olie, lijm en kit, vetten en wa- xen, (accu)zuren, spuitbussen, teer en batterijen. Niet alleen particulieren leveren KCA in, ook instellingen en (voor al) basisscholen cloen dat. Ze wor den daarin ook gestimuleerd, bij voorbeeld door een wedstrijd. Bij de introductie van de chemokar bij voorbeeld won de Wethouder De Haanschool in Soesterberg de eer ste prijs. Nu er in en rond het huis weer volop wordt geklust, verwacht Van Roest straks een groter aanbod aan klein chemisch afval. Hij hoopt dat de mensen er net zo zorgvuldig mee omgaan als bij de start van de che mokar; dat ze alle restanten in de milieubox bewaren, en het uitein delijk bij de chemokar dan wel bij de KCA-brengplaats aan de Schans inleveren. Het milieu is erbij gebaat! Burgemeester en wethouders heb ben besloten af te wijken van de "nieuwe normen gemeentegaran tie voor een hypothecaire geldle ning" die sinds 1 maart van dit jaar van toepassing zijn. Het besluit hiertoe is genomen om het finan ciële risico voor de gemeente te be perken. De belangrijkste wijziging in de normen is, dat met ingang van 1 april voor de berekening van de toe gestane woonlast van een koopwo ning gedurende de gehele looptijd van de lening de inkomens van tweeverdieners bij elkaar mogen worden opgeteld. De gemeente Soest heeft de vlin derstichting uit Wageningen in 1992 laten onderzoeken welke dag vlinders er in en rond Soest voorko men. De resultaten van dit onder zoek vormden de basis voor het plannen van het natuurlijk groenbe heer. Want vlindervriendelijk groen is prima natuurlijk groen. Tijdens het onderzoek werden 22 soorten dagvlinders waargenomen, elk in hun eigen leefomgeving. Die kan per soort verschillen. Er zijn vlinders die op het grasland leven, terwijl andere zich tussen de strui ken ophouden, en w'eer andere op de hei. Daarom draagt een grotere verscheidenheid aan begroeiing ook bij aan een grotere vlinder stand. De meest waargenomen vlinder in 1992 was het Zwartsprietdikkopje. Dit vindt u vooral in ruige wegber men en graslanden, zoals langs de Koningsweg en de geluidswal langs de A28. Het is een klein vlindertje van ca. 2 cm, dat heel snel vliegt. Van andere soorten, zoals het Oranjetipje en de gehakkelde Au relia moeten we het voorlopig met slechts enkele waarnemingen doen. Maar als we hun leefomgeving ver beteren, is de kans groot, dat hun aantal zal toenemen. Bij de afdeling Groenbeheer is het boekje 'Vlindervriendelijk Soest' verkrijgbaar. Dit staat vol informa tie over natuurlijk groenbeheer en over de vlindersoorten die in het onderzoek zijn waargenomen. Nut tig om bij de hand te hebben, als u op een wandeling een vlinder ziet en er wat meer van wilt weten. Bij de afdeling Groenbeheer kunt u ook inventarisatieformulieren krijgen. Daarmee kunt u bijzondere, zeldza me vlinders die u hebt waargeno men melden. Aan de hand van die waarnemingen kunnen we zien hoe het staat met de vlinderstand. We kijken terug op een lente met hoge temperaturen en soms fikse buien. Een ideale combinatie voor een voorspoedige groei van bomen en struiken! Velen gaan nu op vakantie en be reiden zich daar goed. op voor. Voordat het zover is, kunt u ervoor zorgen dat ook de thuisblijvers een plezierige vakantie hebben. Als u een tuin heeft, kijk dan voor u op reis gaat nog eens extra of strui ken en bomen die vlak langs de weg staan geen hinder opleveren voor voorbijgangers. Niet alleen voet gangers, maar ook mensen met een kinderwagen of winkelwagentje moeten ongehinderd over de stoep kunnen lopen. Tegelijk kunt u controleren of uw stoep nog moet worden gekrabd. U medeburgers zulien u dankbaar zijn voor uw medewerking. ;arr>* Hierdoor is het voortaan mogelijk een hogere hypotheek te nemen, waarbij de verplichting tot aflossing over de gehele looptijd wordt uitge smeerd. Hoe hoger echter de le ning, hoe groter het risico voor de overheid. Dit kan ontstaan doordat er sprake is van gezinsuitbreiding of relatieproblemen/echtscheiding, of van werkloosheid of ziekte/invali- teit van één van de partners. Het staat de gemeente vrij van de nieuwe normen af te wijken, en bur gemeester en wethouders hebben hiertoe inderdaad besloten. In Soest zal voor de berekening van de woonlasten bij tweeverdieners het hoogste inkomen gedurende de ge hele looptijd gelden, plus hoogstens 35 procent van het laagste inkomen gedurende acht jaar. Daarbij wordt een extra aflossing opgelegd. Burgemeester en wethouders er kennen dat het opleggen van een extra aflossing aan de ene kant als een nadeel kan worden ervaren, maar stellen vast dat men aan de an dere kant na extra aflossing meer fi nanciële vrijheid krijgt. Voor de gemeente heeft deze maat regel als voordeel dat het risico snel ler wordt afgebouwd. JSWWBS Een inwoner van Amersfoort wilde onlangs het principe 'de vervuiler be taalt' ontlopen. Toen het niet lukte zijn bedrijfsvuil in zijn eigen woonplaats kosteloos kwijt te raken, reed hij door naar Soest. Hij deponeerde het vuile hooi voor het gesloten hek (zie foto) van de brengplaats voor grof vuil aan de Schans in Soest. Gemeentelijk controleur woonomgeving Henk van Binnendijk stelde naar aanleiding van deze illegale storting een onderzoek in. Dankzij een tip van een buurtbewoner, die het auto-kenteken van de dader had genoteerd, kon de Amersfoorter worden opgespoord. De man erkende de overtreding en voldeed aan de opdracht om het vuil onmiddellijk op te ruimen en af te voe ren. Hij kreeg een waarschuwing, en daarbij de mededeling dat een volgend keer proces-verbaal zal worden opgemaakt. Nog regelmatig worden vragen gesteld over het parkeren in de Van Weedestraat en de Burge meester Grothestraat. Om die re den volgen hieronder nog eens de regels die gelden voor het parke ren. Waar een blauwe streep is aange bracht, mag en moet men van maandag tot en met zaterdag tussen 9 uur 's morgens en 18 uur 's avonds uitsluitend parkeren met gebruik making van een parkeerschijf. Buiten deze uren (op zondag en op werkdagen voor 9 uur en na 18 uur) mag men langs de blauwe streep vrij parkeren. In de geel gemarkeerde 'laad- en loshavens' mag men nooit parke ren. Op de rijbaan geldt over het ge hele traject een stopverbod. Eigenlijk stichting i met de r Openluch Visser kr bewoner folder uit woners) i een veel\ theater i overkapp knop wor 'schuifdai ter van W een schiti alle moge. het weerd laat. Uit de fi Wiltz niet den kan rende de h wordt ge! onderdele jazz tot pi ringen en Wie bindt In de hal nog tot er dag 9 juli te bezichi half nege 's middni wekelijks tussen ze De gemei positie hi riool benr ling besta tekstpane menten d - algeme dient een zijn er en - motivati maar ook van de in heid in hi lang; - sperifiel riolering in gebruil ren ze; w de toekc daaraan de bijdra; aan moet Toilet Bezoekei zien'hoe

Soester Courant | 1993 | | pagina 26