Afval Scheiden: Goed en Goedkoper! 1 Gebracht vuil in 1992 Vrienden van het Openluchttheater9 Rioleringen centraal op tentoonstelling in hal van gemeentehuis Ontwerp van de maand oter •wacht 'nieuwe garantie lening' rij keren in de ikelstraten Het Overige Vuil AVR en overig vuil Commissie Beeldende Kunst gaat zich buigen over Masterplan Nog tot en met vrijdag 9 juli Tweede Seizoen markt volgeboekt Een heerlijk zomers recept PAGINA 2 WOENSDAG 30 JUNI 1993 OP 'T HOOGT PAGINA 3 Opgesplitst per soort Puin 60,07 ,umafval 18,59 K.C.A.1,29 Asbésl 1,70 Dakbedekking 1,62 Papier 3,65 IJzer 4,38 Overig Afval 75 Hout 8,69 AVR 25 Nieuw rioleringsplan Molenschot bewoners niet gedupeerd dankzij de Ouderenbus tal op het gemeentelijk rm en water halen in nagemaakte Soester de stal is een glazen tst, zodat de kinderen :t glas naar de bijen en inen kijken, aan de stal is de afslui- s. Voor die tijd hebben aan de hand van dia's, n een tentoonstelling ï- en imkermateriaal al 1 van de honingbij ken- naken. in Soesterberg de eer- ond het huis weer volop st, verwacht Van Roest roter aanbod aan klein val. Hij hoopt dat de net zo zorgvuldig mee bij de start van de che- ze alle restanten in de >ewaren, en het uitein- :hemokar dan wel bij de plaats aan de Schans et milieu is erbij gebaat! r" s het voortaan mogelijk f hypotheek te nemen, /erplichting tot aflossing t ele looptijd wordt uitge- oe hoger echter de le- 9 ;roter het risico voor de )it kan ontstaan doordat van gezinsuitbreiding of lemen/echtscheiding, of losheid of ziekte/invali- i van de partners. de gemeente vrij van de men af te wijken, en bur en wethouders hebben erdaad besloten. In Soest de berekening van de. T bij tweeverdieners het komen gedurende de ge- jd gelden, plus hoogstens van het laagste inkomen acht jaar. Daarbij wordt iflossing opgelegd, ester en wethouders er- ït het opleggen van een ising aan de ene kant als ïl kan worden ervaren, :n vast dat men aan de an- la extra aflossing meer fi- rijheid krijgt. emeente heeft deze maat- )ordeel dat het risico snel- afgebouwd. elmatig worden vragen ver het parkeren in de destraat en de Burge- Irothestraat. Om die re- n hieronder nog eens de gelden voor het parke- blauwe streep is aange- lag en moet men van ot en met zaterdag tussen irgens en 18 uur 's avonds I parkeren met gebruik- in een parkeerschijf. ze uren (op zondag en op i voor 9uurennal8 uur) angs de blauwe streep vrij ïl gemarkeerde 'laad- en mag men nooit parke- rijbaan geldt over het ge it een stopverbod. Niet ahewi de gemeente Soest, maar ook de Soester bevolking is zeer ak- tief op hi t gebied van afvalscheiding en er wordt dan ook veelvuldig ge bruik geifkakt van de mogelijkheid om de diverse soorten afval zelf naar de brengfdaats "De Schans" af te voeren. r oo v-Jt i'10CVerl!1,lifa,Va' dat daar in 1992 gebracht is, bedroeg 5.199.27- kg en 3.000 koelkasten. Als we dit zouden verdelen over de Soester bevolking, dan zou dit betekenen dat een ieder 121 kg van dit to taal voor ztjn of haar rekening genomen heeft! Dat is toch een hóeveel heid waar je met omheen kan Wat gebeurt er nou eigenlijk met al dat afval, en welke (financiële) con sequenties heeft dit? Deze giganti sche afvalstroom wordt door een verregaande scheiding van de di verse componenten tot een aantal kleinere stromen teruggebracht. Globaal kan er een splitsing aange bracht worden tussen het vuil dat afgevoerd wordt naar de AVR om te worden verbrand, en het overige vuil dat naar de diverse be- en ver werkers afgevoerd wordt. Zoals uit de linker afbeelding blijkt bestaat het overgrote deel van het afval uit soorten die niet verbrand hoeven te worden. Als alles inderdaad naar de AVR ter verbranding wordt afgevoerd, zijn we als gemeente (en dus als be lastingbetalende inwoner) een be drag van f 955.219,00 kwijt. Daar komt nog f 213.820,00 bij wat door de gemeente Amersfoort in reke ning gebracht wordt om het KCA (Klein Chemisch Afval) naar het Regionale Depot af te voeren, èn een bedrag van f 75.000,00 dat be taald wordt om de aangeleverde koelkasten op een verantwoorde manier te verwerken. Bij elkaar op geteld komt dit dan uit op f 1.244.039,00. In deze grafiek hoeft gelukkig maar 1.299.492 kg afgevoerd te worden tegen deze hoge kosten Op de brengplaats staat ten behoe ve van een zo efficiënt mogelijke scheiding een flink aantal (zowel open als gesloten) containers opge steld, en onder toezicht van de be heerder kan een ieder zijn of haar afval hier in deponeren. In hoeverre deze scheiding goedko per uitvalt dan "alles op één grote hoop gooien" blijkt wel uit de rech ter afbeelding en de daarbij horende rekensom. Nuttige grondstoffen Door alles gescheiden aan te leve ren en af te voeren wordt niet alleen het milieu en de portomonnaie ge spaard. Ook blijkt een aantal afval stoffen opeens geen afval meer te zijn, maar nuttige grondstoffen voor weer een nieuw produkt. De kosten zijn als volgt verdeeld: AVR f 241.055 Puin f 197.341 Tuinafval f 61.076 Hout f 26.873 IJzer f 3.389 Asbest f 14.836 Dakbedekking f 5.331 Papier f -5.636 K.C.A. f 213.820 Koelkasten f 75.000 Het afvoeren en verwerken van de ze stromen kost de gemeente zoals blijkt een bedrag van f833.085. Ten opzichte van de voorgaahde reken som is dat een besparing van f410.954. Doorgaan! e Laten we vooral door blijven gaan met z'n allen om het afval zo goed mogelijk te blijven scheiden Eigenlijk zouden we in Soest een stichting in het leven moeten roepen met de naam Vrienden van het OpenluchttheaterWethouder Jan Visser kreeg vorige week van een bewoner van de Bartolottilaan een folder uit het stadje Wiltz 3.900 in woners) in Luxemburg. Het bezit een veelvuldig benut openlucht theater met overkapping. Deze overkapping kan met één druk op de knop worden ingeklapt. Dankzij dit 'schuifdakbiedt het openluchtthea ter van Wiltz in de zomermaanden een schitterende gelegenheid voor alle mogelijke uitvoeringen, zelfs als het weerde organisatoren in desteek laat. Uit de folder blijkt, dat -hoewel Wiltz niet bepaald tot de wereldste den kan worden gerekend- gedu rende de hele maand juli een festival wordt gehouden. De programma onderdelen variëren van theater en jazz tot piano-recitals, balletuitvoe ringen en opera. Wie bindt in Soest de kat de bel aan Het overdekte openluchttheater in het Luxemburgse Wiltz: iets voor Soest? De commissie Beeldende Kunst gaat zich na de zomervakantie bui gen over het Masterplan Beelden de Kunst. Deze commissie is na de verhuizing uit Soest van Ivan Dilrosun aange vuld met een nieuw lid, de heer Pim Jonker. Hij is sinds april vorig jaar directeur van het Cultureel Cen trum C-drie en studeerde ooit af aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Arnhem. Na zijn studie werd Pim Jonker coördinator van het Paleis voor Schone Kunsten te Arnhem, ver vulde een gastdocentschap bij de Theaterschool Amsterdam, en gaf les aan de Academie in Arnhem. Hij exposeerde in Amsterdam en Bussum. Rectificatie In de Soester Courant werd al eer der uitvoerig aandacht besteed aan het Masterplan, een idee Van de ambtenaren John Buitenhuis (ruimtelijke ordening) en Henk van Rij kom (kunst). Ten onrechte werd in het artikel vermeld dat de commissie Beelden de Kunst 'zich voortaan alleen nog met directe advisering zal bezighou den bij opdrachten beneden de 30.000 gulden'. Dit nu is onjuist en ook'in strijd met de verordening van de commissie. In de hal van het gemeentehuis is nog tot en met volgende week vrij dag 9 juli een riooltentoonstelling te bezichtigen. Men kan er tussen half negen 's morgens en half vijf 's middags terecht, evenals op de wekelijkse koopavond op vrijdag tussen zeven en acht uur. De gemeente Soest wil met deze ex positie het belang van een goed riool benadrukken. De tentoonstel ling bestaat uit een aantal foto- en tekstpanelen. De belangrijkste ele menten daarvan zijn: - algemene'informatie: waarvoor dient een riool; welke soorten riolen zijn er en hoe werken ze; - motivatie: riolen zijn een kostbaar, maar ook een kwetsbaar onderdeel van de infrastructuur. Zorgvuldig heid in het gebruik is in ieders be lang; - specifieke informatie: welke typen riolering zijn in de gemeente Soest in gebruik; in wat voor staat verke ren ze; welke voorzieningen zijn in de toekomst nodig; wat zijn de daaraan verbonden kosten; wat is de bijdrage die de gebruikers daar aan moeten leveren. Toilet Bezoekers aan de expositie kunnen zien hoe zij ervoor kunnen zorgen dat het riool in een goede conditie blijft. De tentoonstelling laat enkele praktische dingen zien. Belangstel lenden krijgen ook gratis tips mee naar huis. Deze zijn te vinden in de algemene folder over het riool en in een speciale brochure die is toege spitst op de situatie in Soest en Soes terberg. Van het rioolstelsel is ook een mo del op ware grootte te zien. Het geeft een indruk van de leidingen in eigen huis. Normaal zijn deze in de muren verwerkt of ondergronds aangelegd. Het systeem van een toi let en een bad wordt duidelijk ge maakt, en men kan bekijken hoe het vroeger was. Er is namelijk ook een privaat te zien, een open toilet, zoals dat vroeger op het erf van een boer derij stond. De gemeenteraad krijgt binnenkort een nieuw rioleringsplan ter goed keuring voorgelegd. Als de raad dit plan vaststelt, heeft dit tot gevolg dat enkele soms zeer ingrijpende maatregelen genomen moeten wor den. Eén ervan is het beëindigen van alle lozingen op de bodem. Dit betekent dus het op de riolering aansluiten van alle percelen in de gemeente. Op dit moment is nog een 200-tal percelen binnen de ge meentegrenzen niet op de riolering aangesloten. Nu de lijndienstbussen niet meer over de Molenstraat/Albert Cuyp- iaan rijden, lijkt met name voor bewoners van Molenschot de ver voerssituatie te zijn verslechterd. Dat hoeft echter niet het geval te zijn: zij kunnen immers (overigens net als alle andere inwoners van Soest en Soesterberg van 65 jaar en ouder) een beroep doen op de Ouderenbus. De Ouderenbus brengt iedereen die dat wenst van huis naar elke wil lekeurige bestemming binnen de gemeente. Voor individuele ritten rijdt de bus iedere werkdag, dus van maandag tot en met vrijdag, van 's morgens 9 tot 's middags 17 uur. Voor collectieve ritten (een rit van minstens vijf personen naar één adres) rijdt de bus ook 's avonds en op zaterdag en zondag. Men wordt altijd thuis opgehaald en later naar huis teruggebracht. Ook is vervoer per rolstoel moge lijk. Dit moet uitdrukkelijk bij de aanvraag worden gemeld, zodat men eventueel voor extra hulp kan zorgen en de bus vooraf geschikt kan worden gemaakt voor rolstoel vervoer. Wie met de Ouderenbus mee wil, moet dit minstens een dag van tevo ren telefonisch aan de centrale post melden, iedere werkdag (dus niet op zaterdag en zondag) van 9.30 's morgens tot 13 uur 's middags te bereiken onder nummer 19190. Pim Jonker, nieuw lid van de Commissie Beeldende Kunst. Burgemeester Hans de Widt in de Amersfoortse Courant over de uit breiding van het Gewest Eemland: "We moeten niet veel harder lo pen dan de staatssecretaris". Hoezo, geen drempelvrees? Mei de vakantie in het vooruit zicht: koffers pakken, maar liefst niet die van een ander. Er valt straks in Soest niet veel meer te grasduinen. Wethouder Swingkels. Vreemdepolitie. Wel veel oude knollen op De Paardenkamp, maar de echte oude Soester knollen zijn toch elders ondergebracht. Biologisch wondertje: Soest is aan 't lijnen en daarbij valt Soesterberg af! COT: Compagnies Overlast Ter- Fractievoorzitter D66, Loet Jan sen, tijdens het VW-debat in de commissie financiën: "Ik vind dat de WD moet blijven bestaan". - Hilariteit in de zaal. Verder moet de kwaliteit van het overstortwater dat vanuit de riole ring direct op het oppervlaktewater wordt geloosd (aan de Maatweg en aan de Peter van den Breemerweg) worden verbeterd. Hetzelfde geldt voor de overstort op de vijvers langs de Koningsweg. Ook de waterover last op straat, waarvan op sommige plekken bij hevige regenval nog steeds sprake is, moet verder wor den teruggedrongen. Tenslotte zijn ook in Soesterberg speciale maatre gelen nodig om de opvang van rioolwater te verbeteren. Het nieuwe gemeentelijke riole ringsplan vervangt het rioolbeheer- plan uit 1987. Niet minder dan 51 sociaal-cultu rele instellingen, muziek- en dans groepen en 13 sportverenigingen hebben zich laten inschrijven voor de tweede Seizoenmarkt die op za terdag 4 september van 11 uur 's morgens tot 16 uur 's middags wordt gehouden op het Raadhuis plein. "Verenigingsmensen zijn aardige mensen. Wie lid is van een organisa tie Of club, of wie deelnemer is aan een cursus, heeft geen tijd voor ver veling, kleine criminaliteit of a-sö- wiaai gcuidg 4-c.gi wk/tiioucici jan Visser. Samen met Bert Krijger (re gisseur van demonstraties en uit voeringen), Gerda van der Linden (telefoon 93541), Henk van Rij- kom (tel. 93614) en Joop van Haaf- ten (tel. 93512) bereidt hij de Sei zoenmarkt voor. Met 60 marktkramen, een mobiel podium, een zonnig terras, een speakerscorner en een strakke or ganisatie belooft deze manifestatie weer een gezellig feest te worden. Radio Soest zal de hele dag aan dacht besteden aan de Seizoen- markt. De welstandscommissie heeft het plan voor het bouwen van een winkel met bovenwoningen (slijterij en wijnhandel T. van der Linden) aan de Soester- bergsestraat 49 het predikaat 'Ontwerp van de maand' meegegeven. De commissie is van mening datA rchitektenburo Jan Peters, Torenstraat 2 d te Soest, op een markant punt met een geheel eigentijdse vormgeving een pand heeft ontworpen, dat qua architectuur aanspreekt. Daarbij is de com binatie tussen het woon -en het winkelgedeelte zeer goed opgelost. De gebo gen schijf aan de voorzijde beoordeelt de commissie als 'een betekenisvolle oplossing'. De Stuurgroep Alcoholmati- gingsbeleid Soest heeft weer een overheerlijk zomers recept voor u: aardbeien-yoghurtshake (voor 1 glas). U heeft nodig: 50 gr. schoonge maakte aardbeien; 2 eetlepels sinaasappelsap; 1 eetlepel dun ne honing; 2 dl. gekoelde drink- yoghurt en 1 bolletje vanille-ijs. Doe de aarbeien, het sinaasap pelsap, de honing, de yoghurt en het ijs in een kom. Klop alles met een mixer door elkaar tot een losse drank is ontstaan. Schenk de aardbeien-yoghurt shake in een hoog glas. U kunt de aardbeien-yoghurt shake met een flinke toef slag room garneren. Veel plezier!

Soester Courant | 1993 | | pagina 27