SOEST - HILVERSUM MET DE BUS, U BENT ER GEWOON SNELLER! soest beter bebust I Auto sneller dan bussen? Vergeet het maar! Nieuwe situaties, nieuwe borden Lekker lijnen' maar 'taaie kost'? Is het busplan aardig op weg? De eerst£ maand: wennen 3 De grootte van bussen Busroutes zon en feestdagen -xxy CN-slippertjes Amersfoort of Soest-Zuid? 06-9292 P J soest beter bebust WOENSDAG 30 JUNI 1993 OP THOOGT PAGINA 4 (50 cent per minuut) Yelen twijfelen aan de tekst, dat de bus sneller zou zijn. Sneller dan de auto Vergeet het maar. Dertig jaar lang is gewerkt en gebouwd aan ruimte voor de auto. Dat lukte tot nu toe. Het leek zo goed: iedereen een eigen auto. Geleidelijk vragen we ons af of die ruimte er is. In steden is die ruimte"er niet langer. Op snelwegen op bepaalde tijden ook niet meer. Het autoverkeer groeit meer en sneller dan we wegen, tunnels en par keerplaatsen kunnen aanleggen. Na dertig jaar stilstand en behelpen wordt weer wat voor het openbaar vervoer gedaan. Bussen staan in de dezelfde files en opstoppingen als het autoverkeer. Jarenlang was voor bussen binnen Soest een snel heid van 23 tot ruim 25 kilometer per uur mogelijk. Ondanks het stoppen bij haltes. Nu ligt dat tussen de 18 en 22 kilometer per uur, on danks de voorrangsregelingen bij verkeerslichten. Meten is weten De kwaliteit van een product moet men duidelijk maken. De snelheid van openbaar vervoer wordt uitge drukt in een reistijd per auto: de reistijdverhouding (RV). De auto wordt ook steeds meer gehinderd door medeweggebruikers. Vooral in steden moet vaker en langer naar parkeerplaatsen worden gezocht. Meestal zijn ook de loopafstanden langer, zowel heen als terug. De reistijd is vaak al lang niet meer ge lijk aan de rijtijd. Met die weten schap worden reistijden vergeleken. Het gebruik van het openbaar ver voer betekent lopen naar de halte of station en wachten. In de vergelij king is uitgegaan van 8 minuten ge middeld voor het overbruggen van de afstand tussen vertrek- en bezoe kadres en de halte of het station. Voor de wijk 't Hart en het indus trieterrein Nieuwegracht is uitge gaan van 12 minuten extra loopaf stand in de oude situatie. Voor de eventuele overstap, wachten en eventuele kaart-aankoop is mini maal 5 minuten uitgetrokken, naast de wachttijden in de dienstregelin gen. Reistijd auto/openbaar vervoer Vanuit de Soester wijken ligt de reistijd per auto naar Amersfoort tussen de 20 en 25 minuten. Tot mei duurde de vergelijkbare busreis tussen de 25 en 47 minuten. Gemiddeld was dit 70% meer dan de reistijd per auto. De reistijdverhouding (RV) is 1:1,7. Het busplan brengt de O.V.-reistijd terug tot 24 tot 40 minuten. Het gemiddelde ligt nu op 40% langer dan de autoreis (RV 1:1,4). De verbetering is bijna 19%. Voor Soesterberg is de busreis in gelijke mate korter. Per auto is de tijd anders vanwege de parkeer- en zoektijd. Amsterdam Het centrum van Amsterdam is per auto gemiddeld in zo'n 60 tot 65 mi nuten te bereiken. De openbaar vervoer-reis nam - volgens de ver gelijking - voorheen met bus en trein 66 tot 87 minuten in beslag. Hiermee scoorde de reistijdverhou ding 1:1,3. Het busplan is in staat de kortste en langste reistijden terug te brengen tot 56 en 71 minuten. Ge middeld is dit gelijk aan de auto reistijd. Hilversum Een reisdoel in Hilversum-centrum is vanuit de Soester wijken gemid deld in 20 tot 25 minuten te berei ken. Het busplan brengt de reistij den per bus van 25 tot 47 minuten terug tot 24 tot 40 minuten. De RV verandert van 1:1,7 naar 1:1,4. Utrecht Een reisdoel in het centrum van Utrecht is per auto gemiddeld in 35 tot 40 minuten te bereiken. Voor heen betekende de combinatie van bus en trein een reistijd tussen de 38 en 89 minuten. De langste reistijd bedraagt nu 59 minuten. Was men voorheen 80% langer onderweg per openbaar vervoer. Nu is dit ge middelde gehalveerd. Hier is de grootste verbetering ontstaan: een vermindering van de reistijd met ruim een derde. De verbeteringen Het verkorten van de reistijden naar Amersfoort en Amsterdam be draagt bijna 20 procent. Hilversum scoort een bescheiden verbetering van bijna 11 procent. Utrecht is een topper van 34 procent. Gemiddeld gaat iedere wijk er op vooruit. Soest-Zuid het minst en het industrieterrein Nieuwegracht het meest. De Top 9 van de verbeterin gen is als volgt: Soest-Zuid 9,6 pro cent, Smitsveen 10,2 procent, De Engh 12,4 procent, Overhees 16,6 procent, Klaarwater 17 procent, Soestdijk-Noord 18,6 procent, Van Weedestraat 31,7 procent, 't Hart 32,1 procent en Nieuwegracht 32,8 procent. De gemiddelde verkorting van de reistijden bedraagt 21,5 pro cent. Vanwege een paar extra mi nuutjes, die in de nieuwe dienstre geling nodig bleken, komt de ge middelde reistijdverhouding op 39,5% langer dan de reis per auto uit. Dit betekent een verhouding van ruimschoots 11,4. Tot mei was dit 1:1,8. Baarn-Soest als zorgenkind De busverbinding met Baarn is vormde het grootste probleem. In een werkgroep is hierover voortdu rend gesproken. De snelle en direc te verbinding met station Baarn trok te weinig reizigers. Een buslijn via de Baarnse wijk Eemdal zou be tere kansen hebben. Op die manier is Baarn nu met Soest verbonden en is de buslij n met het Soester busplan verbonden. De trein richting Baarn Het aansluiten op dé trein richting Utrecht betekent dat richting Baarn de aansluiting bij Soest-Zuid ont breekt. Bij station Soestdijk bestaat wel een aansluiting in en uit de rich ting Baarn. Vanuit het noordwesten ('t Hart, industrieterrein, Klaarwa ter en Overhees) is een ruime over stap mogelijk, ook in tegengestelde richting: vanuit Baarn. we 3 Bij nieuwe situaties en besluiten mogen de oude, vertrouwde bor den niet meer gebruikt worden. Jammer, want aan die borden wa ren we gewend en daarom vindt ie dereen die veel duidelijker. Ook dat is wennen. In het buitenland zijn onze nieuwe borden al lang heel gewoon. We liepen wat achter op dit gebied. Aan die nieuwe bor den moeten we wennen. Wat moest geregeld worden De Eikenlaan en de Kastanjelaan waren al jaren gescheiden. Geschei den door de middengeleider op de Ossendamweg voor de overweg. Het hoogteverschil tussen de over weg en de kruising en de drukte op de Ossendamweg maken overste ken gevaarlijk. Om busverkeer mo gelijk te maken is de middengelei der gedeeltelijk verwijderd. Over steken en linksafslaan mogen alleen bussen. Over de overweg: alleen rechtdoor Groen betekent doorrijden en dat doet het verkeer. Daarom staat er voor het auto verkeer de pijl recht door: dus men mag niet rechtsaf. Om het rechtsaf verbod te onder steunen is de hoek nu haaks ge maakt. Toch rechtsaf betekent een overtreding en een heel ongelukki ge bocht nemen. De fietsers mogen wel rechtsaf en rechtdoor. Daarom hangt bij het fietspad een ander bord voor de fietsers. Linksaf over de overweg is alleen voor lijnbussen toegestaan. Vanuit de Eikenlaan en Kastanje laan: alleen rechtsaf Met de nieuwe bordèn: verplichte rijrichting rechtsaf wordt de al jaren bestaande situatie in stand gehou den. Voor fietsers en voetgangers is nu het voordeel ontstaan, dat zij - als voetganger - een met drukknop pen te bedienen oversteekplaats kunnen gebruiken. Alle andere ver keersbewegingen zijn - behalve voor lijnbussen - verboden. De eerste maand blijkt dat ieder een duidelijk aan het busplan moet wennen. - Niet alleen de reizigers moeten wennen. Voor de buschauffeurs en - chauffeuses is het niet anders. De nieuwe routes zijn niet het meest in grijpend. Chauffeurs rijden hun route. Daarbij zijn ze meestal solist. In het Soester busplan zijn de over stappen doorslaggevend. Voor de chauffeurs onderling betekent dat teamwork. Met onderling samen spel zal men resultaat moeten boe ken. - De verkeerslichten zullen de ko mende maanden volledig nieuwe regelingen krijgen. De fietsers zul len vaker en sneller 'groen' krijgen. Het busverkeer krijgt de geplande voorrang. Eind augustus zullen alle verkeerslichten zijn aangepast. - Met het bussysteem staat het bus bedrijf voor een fikse opgave. Na de bezuinigingen worden chauffeurs op meer buslijnen ingezet. Zo'n 200 tot 250 verschillende chauffeurs zullen op de bussen door Soest heb ben gereden. Daarna zal men de routes moeten kennen en weten welk samenspel op de overstappun ten wordt vereist. - Met de start in de zomerperiode is het busbedrijf niet ongelukkig. Het busgebruik is nu nauwelijks een derde van het gebruik in de winter. Een ingrijpende verandering met een nauwkeurige onderlinge af stemming kan niet zonder een pe riode van gewenning. Daarvoor is het nu de juiste tijd. Op bijgevoegd kaartje zijn de rou tes van de uurdienst van lijn 70 (Hilversum-Amersfoort) afge beeld. Ook is de route van lijn 73 weergegeven, die op zon- en feest dagen drie retourritten rijdt. Beide bussen geven daarbij aansluiting op de treinen naar en uit Utrecht bij station Soest-Znid. De busroute 's avonds Alle avonden van de week rijdt al leen lijn 70 (Hilversum-Amers foort) ieder uur de uitgebreide route en vormt met die route het totale busvervoer in Soest. Ook daarbij wordt aansluiting gegeven op de treinen naar en uit Utrecht bij station Soest-Zuid. Soestdijk t Har ^VlntfQ'sfrig \7s terrein Klaarwater Overhees - Smitveen odod lijn 70, vanaf 19,00 uur en zon - en feestdagen. lijn 73, zon-en feestdagen. Ieder die de discussies over het openbaar vervoer heeft gevolgd, weet dat de zondag voor het open baar vervoer bepaald geen feest dag is. Zoals gebruikelijk rijdt het openbaar vervoer op iedere erken de feestdag wel als op zondag. In de zondag-tabel zijn wat vervelen de foutjes geslopen. Op de pagi na s 46 en 47 staat al het busver voer in Soest op zon- en feestda gen. Op pagina 46 staan de ritten van lijn 70 in zuidelijke richting, terwijl daaronder de ritten van lijn 73 in noordelijke richtingstaan. Op pagi na 47 is dat andersom. Onder de tabel van lijn 70 is per ver gissing vermeld als zouden de lijnen 71, 72, 73 en 74 ook rijden. Helaas de combinatie van lijnen op zon- en feestdagen is beperkt tot de drie re tourritten van lijn 73. Uit de richting Hilversum kan men vanuit lijn 70 (tabel linksboven) op Soestdijk- Noord overstappen op lijn 73 (tabel rechtsonder). Ook in tegengestelde richting is een overstap mogelijk. Zowel richting Amersfoort als Soesterberg én in tegengestelde dus richting Soestdijk-Noord Hilver sum is op Soest-Zuid NS en niet het Winkelcentrum "Soest-Zuid" een overstap tussen de bussen van de lij nen 70 en 73 mogelijk. Lijn 73 rijdt immers niet langer langs het winkel centrum maar langs het station. In plaats van het woord "Winkelcen trum" in de tabel en de noot daar onder moet "station" worden gele zen. In tabel 73a van SOESTER BERG naar SOEST staat de halte "Braamhage" vermeld in plaats van "Julianaplein". Sinds maandag 24 mei rijdt de bus op de werk- en zaterdagen overdag ie der half uur door het grootste gedeelte van Soest. Het merendeel van de bebouwde kom ligt binnen 400 meter van een bushalte. Daar stoppen bussen, die bij de overstappunten Soestdijk-Noord en Soest-Zuid aan sluiting geven op de andere buslijnen. Hiermee kan men vanuit iedere wijk naar andere wijken reizen, en naar Amersfoort, Baarn, Hilversum en Soesterberg. Bij Soest-Zuid geven de bussen aansluiting op de treinen naar en uit Utrecht. - Het feit dat bussen met weinig passagiers rondrijden zien velen als een probleem. Vanuit de wens van een beter openbaar vervoer zou men eerder het te kleine aantal rei zigers als probleem verwachten. Er zij n weinig reizigers omdat er weinig bussen rijden en er rijden weinig bussen omdat er weinig reizigers zijn. De Tweede Kamer voijd het schrappen van slecht bezette bussen de beste oplossing. - Het busvervoer kreeg de opdracht 420 miljoen gulden te bezuinigen of wel zo'n 5 procent, 's Avonds en op zondag zaten er heel weinig mensen in de bus. Daarom zijn vooral die busdiensten geschrapt. Juist dankzij het busplan is in Soest minder ge schrapt dan zonder busplan. Geschrapt of later - Sommige eerste bussen zijn ge schrapt of rijden later omdat daar ook weinig gebruik van werd ge maakt. - Ook in de nieuwe CN-dienstrege- ling zijn de rijtijden van sommige buslijnen verlengd. Op straat staan bussen ook steeds vaker in een op stopping. Bij het afslaan of een weg oprijden moet vaker en langer op ander verkeer worden gewacht. Een langere rijtijd betekent: eerder weg uit de ene plaats of later aanko men op de andere plaats. Hierdoor kan men nu de aansluitingen mis sen, die vroeger wel bestonden. In de zomermaanden is het busge bruik minimaal. In de winter zijn 's morgens richting Amersfoort rond acht uur drie bussen amper ge noeg. Nu is dat maar één bus. 's Middags komt men zeer verspreid terug. Veelal is dan iedere bus vol. Ruim de helft van de reizigers van buslijn 70 zal bij Soest-Zuid niet over hoeven te stappen. De helft van de reizigers uit Amersfoort zal met de lijnen 71 en 74 verder reizen. Per bus zullen dit gemiddeld zo'n 15 tot 20 reizigers kunnen zijn. Daarbij komen nog de reizigers uit de trein uit Utrecht. Uitgangspunt is dat rei zigers zo veel mogelijk over een zit plaats kunnen beschikken. Op grond van deze prognose is gekozen voor bussen met 29 zitplaatsen. De ze lage-vloer-bussen hebben ook het voordeel van een vlotte en zeer comfortabele overstap. Dat de bus sen nu in de zomermaanden op z'n best halfvol zijn ligt in de lijn van de verwachtingen. Voor de juistheid van de inschattingen zullen de win termaanden moeten worden afge wacht. De aansluiting op de InterCity- treinen richting het noorden en oosten in Amersfoort en die op de treinen richting Utrecht bij Soest- Zuid liggen exact op hetzelfde tijd stip. De bussen kunnen niet tege lijk in Amersfoort en bij Soest- Zuid zijn. Jarenlang is gekozen voor de InterCity-aansluitingen in oostelijke en noordelijke richting. Ten westen van Soest zijn de pro blemen groter dan ten oosten van Soest. In Amersfoort is het aantal overstappers op de InterCity's even groot als het aantal overstap pers op de stoptreinen. Bij de aan sluiting op de treinen richting Utrecht bij Soest-Zuid is in Amersfoort een aansluiting ont staan op de stoptreinen naar Zwol le en naar Barneveld en Ede-Wa- geningen en richting Arnhem. Egn langere wachttijd bij een lange-af- stands-reis is - vervoerkundig - minder erg dan bij korte reis met een stoptrein. De hoge rijsnelheid vermindert het nadelig effect op de totale reistijd. Het blijft vervelend, dat wel. Zodra tussen Soest en Amersfoort een kwartierdienst mogelijk is, behoort dit nadeel tot het verleden. Dalweg of Molenstraat? Voor lijn 73 bleek de ontworpen route via de halte "Molenschot" 850 meter of wel zo'n 3 minuten te ver. Lijn 74 had in plaats van langs het gemeentehuis ook via de Mo lenstraat kunnen rijden. Dit zou ten koste zijn gegaan van de halte bij de kruising Dalweg/Beukenlaan. Met die oplossing bleek het verlies gro ter. Voor de reizigers uit gedeelten van Smitsveen en Klaarwater zou den de loopafstanden meer toene men dan voor de reizigers van de halte "Molenschot". De halte bij het gemeentehuis heeft meer mogelijk- iO, heden dan de halte in de Molen straat. Busverkeer in de Molen- 4 straat is daarnaast zeker geen ideale oplossing.

Soester Courant | 1993 | | pagina 28