7 UITVERKOOP hoge kortingen! Inpakken is wegwezen! i uon©//©n HOYALUX 3 nor Soesterberg krijgt eigen jeugdraad IUIJR /y Truus van de sigarenzaak neemt afscheid iir.'m DOORLOPEND SCHERP ZIEN, VAN DICHTBIJ TOT VERAF Wildschut Optiek 11 1SOESTERBERGI Gratis Midweek Gran Dorado bij Sony TR 8 COMBI mm* uj ■ais? nenvlaai co Vanaf vandaag geven wij Nieuws van Soesterbergs Belang PAGINA 8 53553 zomerkoninkjes u r Courant tabystunter sationele i alprnzen O 36 WOENSDAG 30 JUNI 1993 SOESTER COURANT Ontevredenheid onder jongeren blijft na gesprek met politici PAGINA 9 Koninginnelaan 22 3762 DE Soestdijk Tel.: 02155 - 25996 Bromfietser loopt gebroken arm op KODAK FILM Willem Van Oosten fotoservice Dure cd-speler uit auto gestolen Mevrouw Majoor verlaat winkel aan Rademakerstraat rcTtIZf.'i DE MEEST COMFORTABELE OPLOSSING ode it 7-9, Soest merken rt alle bekende <en babykamers yoeikamers. wagens, s, boxen, oelljes etc., etc n voorraad tegen fris. In Soesterberg zal naar alle waar schijnlijkheid een jeugdraad wor den opgericht. Die moet de belan gen van de jongeren in het 'dorp over de bult' richting het gemeen tebestuur behartigen. Het idee voor de jeugdraad is vorige week geboren tijdens een gespreks- avond tussen de jongeren, wel zijnswerker en politici. De bijeenkomst was georganiseerd door de Vereniging Soesterbergs Be lang (VSB). De ontevredenheid onder de jongeren kon niet worden weggeno men. "Wij komen hier om duidelijk te maken, dat er in Soesterberg iets moet gebeuren voor de jongeren. Niet om de politiek aan te horen", zei iemand, toen de aanwezige politici elkaar vliegen probeerde af te vangen en in de hoek probeerde te zetten. Onder de jongeren IN - WEAR PART TWO P.T.A. MARC O'POLO CLAIRE RAVENS GARDEUR MONIQUE BROUNS Terrein Kampweg Bij de VSB zijn diverse vragen binnen gekomen of het terrein aan de Kamp weg, hoek Banningstraat is open ge steld voor recreatieve doeleinden. On langs stonden daar een week lang tien caravans met daarbij behorende auto's. Toen een inwoner van Soesterberg daarna zijn tent opzette om deze eens uit te proberen, werd hij door de politie verzocht dit te beëindigen. Uiteraard geeft dit aanleiding tot vragen. Het is bekend dat binnenkort een bestemming aan dit terrein wordt gegeven, waar door een ander gebruik daarvan tot het verleden behoort. Kruispunt Naar aanleiding van opmerkingen over 'bijna ongelukken' op het kruispunt na bij 't Zwaantje in Soesterberg, heeft de VSB een eigen onderzoek ingesteld. Het blijkt dat vooral fietsers en brom fietsers de voorrangsregel daar niet in acht nemen. Ook geven automobilisten vanaf de Kampweg voorrang aan fiet sers en bromfietsers van de Radema kerstraat/Banningstraat, terwijl deze op dat snelle verkeer wachten. Het is te danken aan de oplettendheid van voor al automobilisteri, dat daar geen onge lukken gebeuren en het nog steeds bij 'bijna ongelukken' blijft. Vooral oudere fietsers weten niet welke verkeersregels daar voor hen van toe passing zijn, met alle gevolgen van dien. De VSB is van mening dat het plaatsen van zogenaamde haaietanden op de fietspaden, de veiligheid kan bevorde ren. De gemeente Soest zal worden ge vraagd adequate maatregelen te nemen en niet te wachten op een (ernstig) on geval. Nieuwe voorzitter Mevrouw Annelie Mees, voorzitter van de VSB, heeft te kennen gegeven dat zij haar functie met ingang van de eerstvol gende ledenvergadering ter beschik king stelt. Vele jaren heeft de VSB van haar actieve leiding geprofiteerd. Het bestuur van de VSB is bezig om vervul ling in deze vacature te verkrijgen. Maar ook belangstellenden die hier een uitdaging in zien, zijn van harte welkom om daar met het bestuur over te praten. Buurtpreventie De actie 'buurtpreventie', opgestart door de VSB en voortgezet door het Buro Bestuurlijke Preventie, slaat aan. Een aantal bewoners had om buurtpre ventie gevraagd. Dit is besproken in een overleg, waarin betrokken zijn Buro Bestuurlijke Preventie, Woningbouw vereniging St. Joseph, de Woning bouwvereniging Soest, de bewoners commissie Soesterberg en een nog te benaderen coördinator Buurtpreventie Soesterberg. Na de vakantie worden de straten als project besproken. Dit ge sprek is vastgesteld op dinsdag 24 au gustus om 20.00 uur in het Dorpshuis. Speelplekken Het op verzoek van de VSB opgezette speelplekkenplan Soesterberg, is bijna voltooid. Dat deze speelplekken mooi zijn, wordt ook door de oudere jeugd ervaren. Door hun aanwezigheid wordt kleine kinderen het gebruik hiervan onthouden, een gegeven dat de klein tjes niet leuk vinden maar ook hun ou ders niet. Daarom wordt de oudere jeugd gevraagd deze speelplekken over te laten aan de jongeren. heerste een stemming van 'geen woor den, maar daden'. Het had er alle schijn van dat Kees Verheus en Jan-Pieter Lokker (CDA), Wil Stekelenburg (PvdA), Bert Krijger (WD) en wet houder Jan Visser van Progressief Soest dat niet aanvoelden. "Geef ons een ruimte met een afdak en een paar banken, zodat we op onze ma nier kunnen rondhangen. Maar als dat al teveel is, bekijken ze het maar" klonk het. "Waarom kan in Soest alles en hier niets", vroeg een ander. Voorzitter Annelies Mees van de VSB had, vanwege de stemming onder de naar schatting honderd jongeren, moei te de vergadering in goede banen te lei den. Verder aanwezig waren Anne van de Hof van Bureau bestuurlijke Preven tie, welzijnswerker Jaap van der Kooij van Stichting Welzijnswerk, Ad van der Kar van de gemeentelijke afdeling Groenbeheer en wijkagent Evert Oos terman. In het Dorpshuis werd besloten dat er in Soesterberg een jeugdraad van de grond moet komen. Dat comité zal na mens de Soesterbergse jongeren met de ambtenaren van de gemeente overleg voeren. De bedoeling daarvan is, dat in Soesterberg voorzieningen worden ge realiseerd, waar de jeugd behoêfte aan heeft. Dat is wat de jongeren willen. Ze vinden dat ze tot dusver in de steek wor den gelaten door het gemeentebestuur. Een bromfietser uit Amersfoort is door een automobilist uit Soesterberg aange reden op de Amersfoortsestraat. De Amersfoorter liep daarbij een gebro ken arm en nekklachten op en werd naar ziekenhuis De Lichtenberg ver voerd. De aanrijding ontstond, toen de auto mobilist de weg afreed en de inrit van zijn woning wilde inrijden. Hij had de bromfietser niet zien naderen. bij ontwikkelen en afdrukken. nkelcenlrum Soes' Soestdijk Aktie t/m 31 juli 1993. Een cd-speler ter waarde van 1.140 gulden, die eigendom is van een Soes- terberger, is waarschijnlijk op de 'vrije markt' terechtgekomen. Het apparaat werd vorige week uit een auto gestolen, die op de Rademakerstraat stond ge parkeerd. De dader sloeg een ruitje van de wagen met een steen in en sloeg ver volgens ook zijn slag. NU: 2499r WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155 -12874 - vrijdag koopavond. Op de Rademakerstraat in Soes terberg woont mevrouw G.M.M. Majoor. Veel Soesterbergers zul len hun schouders ophalen als je dit zegt. Maar zeg je: "Truus van de sigarenzaak" dan kennen ze haar allemaal. Het bekende win keltje op de hoek is vanaf 'vroeger' al een begrip. In 1932 begon Piet Majoor met een bakkerij aan de Postweg. Het volgende jaar trouwde hij en was Truus in 1934 de kroon van hun huwelijk. Na Truus kwamen nog vijf kinderen, allemaal meisjes. "Pa heeft wat met die meiden te stellen", lacht Truüs. Piet was een ge ziene persoonlijkheid in Soesterberg. Voorzitter van vele verenigingen, een man die voor iedereen klaar stonden. Een zakenman en een bakker in hart en nieren. Vooral zijn brood en beschuit stond bekend vanwege de heerlijke smaak. Toen kwam op 10 mei 1940 de oorlog. Truus zat nog maar net op de Carolus- school of ze werd door de Duitsers eruit gestuurd. De school werd door hen gevorderd. Alle leerlingen gingen naar de 'openbare school'. "Niet dat ik daar slechtër van geworden ben hoor". In november 1940 werd het huis naast bakker Majoor vernield door een vol treffer. Ook hun huis was onherstelbaar beschadigd en ze verhuisden naar de Birkt in Soest. In Soesterberg werd met de bouw van een nieuw huis begonnen, maar vanwege oorlogshandelingen was het pas in 1943 klaar. Het gezin Majoor verliet Soest en nam intrek in dit nieuwe huis. Eind 1944 was het weer raak. Het pas gebouwde huis werd zwaar bescha digd door bombardementen. Zes we ken lang vonden ze toen onderdak in Haarzuilens. Na de oorlog moest Truus als oudste thuis helpen in de bakkerij en in dè huis houding, omdat haar moeder aan een slopende ziekte leed. Elke dag trok ze de broodkar tot voorbij de .Dumoulin- kazerne. In 1954 werd Pa Majoor ziek. Het zware werk in de bakkerij kon hij bijna niet meer aan. In familieberaad werd besloten, dat vader ging studeren om de vereiste papieren voor een siga renzaak te verkrijgen. De serre werd omgebouwd tot sigarenwinkel en zo had men toen en een bakkerswinkel en een tabakszaak. In 1961 werd de bak- kershandel verkocht aan Do Schat. De bakkerswinkel bleef open. In 1963 overleed Pa Majoor na een lang ziek bed. In 1965 werd de lege bakkerij ver kocht en werd er een wasserette in ge vestigd. Nu kan men er de snackbar van Wareman vinden die boven de deur nog de naam draagt van d' Oude Bakkerij; als een posthuum eerbewijs aan toen. In 1961 begon voor Truus de start van haar 'carriere' in de tabakshandel. Het begin was niet zo best. Ze kan zich haar eerste klant nog goed herinneren. Een grote norse man die een doos sigaren van een bepaald merk moest hebben. Hoe zij ook zocht, die doos kon ze niet vinden. Na hulp van haar vader gelukte het toch, maar de man liep al knap rood aan. Hij betaalde met tien gulden en oei, Truus had geen wisselgeld. Toen knap te er kennelijk iets bij de man. "Hou die rotcenten maar en ik kom hier nooit weer", was zijn reactie. "Sinds die tijd is het wel wat beter gegaan", zegt Truus. Het was voor Truus hard werken. Tot 1963 moest ze haar beide zieke ouders verzorgen en het gezin runnen bestaan- Als lezen u steeds moeilijker valt, ook al draagt u al een bril, dan zoekt u naar de meest comfortabele en moder ne oplossing. Vooral in dynamische omstandigheden waarbij u afwisselend dichtbij en veraf scherp moet kunnen zien, wilt u geen beperkingen die uw prestaties in dè weg staan, bijvoorbeeld tijdens sportbeoefening, autorijden of in uw werk. Speciaal voor dynamische en actieve mensen die doorlopend hun blik op scherp willen houden is er nu een nieuw soort multifokaal brilleglas dat een onmerkbare en onzichtbare overgang biedt van vertedeel naar leesdeel, ook wanneer u geen correctie voor verzien nodig heeft. Een bril die u direct kunt dragen. Zonder gewenningsproblemen. Zonder enige vertekening of beperking.' VRIJBLIJVEND PROBEREN.. Dankzij een uniek probeersysteem kunt u dit nieuwe brilleglas direct uitproberen in uw eigen, sterkte. Zien is geloven! Ga direct even langs bij uw vakopticien voor een deskundig advies en probeer vrijblijvend deze revo lutionaire glazen uit. Of vraag naar de informatiefolder. Verkrijgbaar bij uw vakopticien: ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 Truus en Gré Majoor in de sigaren winkel. Foto: Goos van der Wilt. de uit vijf zusters. Ze heeft haar moeder tot haar sterven in 1974 verzorgd. On dertussen vlogen vier zusters door het huwelijk de deur uit en bleef ze met haar zuster Gré achter. Rust zou je zeggen. Nee. Want toen kwam de Kamer van Koophandel en een man in een zwart pak en aktentas vertelde haar, dat zij il legaal haar zaak runde. "Juist me vrouw, u heeft geen papieren. Dus het is of papieren of sluiten, dag mevrouw." Als aan de grond genageld stond Truus daar die haar leven lang had geploeterd om het hoofd boven water te houden. Alles ineensweg. Maar gelukkig kwam er hulp van plaatselijke- en regio-auto riteiten. Brieven met enorme lovende woorden. Ze heeft ze nog allemaal en hangen zelfs aan de muur. Toen was het wachten op bericht dat maar nooit kwam. Eindelijk, in 1977 lag daar die brief met grote letters 'Kamer van Koophandel' erop. Sinds die tijd stond Truus nog rechter achter de toonbank. Ze was een zakenvrouw voorzien van de nodige papieren. Op de vraag wat ze liever deed, de bakkerswinkel of de ta bakszaak, is ze kort. Natuurlijk de ta bakszaak. "Weet je, in de bakkerswin kel had je .steeds die zeurende wijven van dit was te bruin en dat was te zwart. Nee, geef mij maar de sigaar." En voor de zoveelste keer steekt ze een sigaret op. Of ze soms ook bang is, zo helemaal alleen in de winkel. "Bang?". "Waar moet je bang voor zijn en met deze woorden gaat ze er eens recht voor zit ten. "Ja, eenmaal, toen die vent een greep in de geldlade deed." Een onbe kende man liep tegen sluitingstijd een paar keer langs haar winkel. Toen hij de winkel binnenkwam, liep hij naar de kassa en deed een greep in de lade. Onder diverse onprettige verwensingen sloeg Truus erop los. "Ik was kwaad", zegt ze en ze balt haar vuisten. "Die rot vent." Van haar reactie schrok hij zo dat hij snel de winkel verliet en zich veront schuldigde met de woorden dat hij en kel een pakje kauwgom wilde kopen. Zeker drie uur later realiseerde zij zich, dat ze een overval had meegemaakt. "Ik heb toen de politie maar gebeld", zegt ze vrij laconiek. Daarna is ze wel voor zichtiger geworden. In feite is het on verantwoord om als vrouw zo'n zaak te runnen, is nu haar mening. Truus houdt van 'haar' dorp. Vroeger bestond Soes terberg uit bos en enkele huizen. Ze kende bijna alle dorpsbewoners. Kort na de oorlog kwam ook in Soesterberg de nieuwbouw. Dagelijks zag je ver huiswagens komen om de nieuwe dor pelingen af te leveren. Voor Truus, werkzaam in de bakkerswinkel, was dat een drukke tijd. Zag ze weer een ver huiswagen, dan snel een mandje met b^ood en er achteraan. Rustig wachten tot de bewoners er tijd voor hadden en dan er opaf. Zo heeft ze heel wat klan ten erbij gekregen. Al die 'nieuwe' mensen in het dorp gaven meer activi teit en beweging. Uiteraard steeg ook de omzet. Luchtmacht Als het gesprek naar de luchtmacht gaat, is het net of er nieuw léven in haar komt. "Wat wil je, Soesterberg de wieg van Neerlands luchtmacht", zegt ze met trots: En spontaan zingt ze het 'Soester bergs dorpslied'. "Zij die zeuren over geluidshinder, laat ze blijven waar ze waren." "De echte Soesterberger ziet de vliegtuigen met plezier gaan en ko men." Ze klapt met haar vuist op tafel om het nog eens goed te benadrukken. Ze is met de luchtmacht groot gewor den in de volle betekenis van het woord. Haar winkel werd groter, ze werd zelf groter, ze zag de luchtmacht groter wor den en ze is nog steeds 'groots' op die luchtmacht. Ze wil het nog wel eens zeggen: "Ik heb de balen van al die mensen die daarover zo zeuren en zei ken." Ze heeft de Amerikanen zien komen. Het zijn volgens haar aardige mensen, maar in haar winkel komen ze weinig. Ja, zo nu en dan voor een sexboekje, die ze ook verkoopt. Nee, die Amerikanen zitten haar niet in de weg. Ach, natuur lijk zul je het intense vliegverkeer van nu missen. Maar het vliegveld blijft en dat is belangrijker. Ze springt op als we zeggen dat mogelijk ook het vliegveld zal verdwijnen. "Maar dat kan niet. Wat is nu Soesterberg zonder vliegveld. Wat is nu Soesterberg zonder de bekende blauwe uniformen van de Koninklijke Luchtmacht. Nee..." en veel beteke- nent schudt ze haar hoofd. Dat zal vol gens Truus niet gebeuren. Na een ogen blik zegt ze: "Het zal wel vreemd zijn als je die overdonderende straaljagers niet meer zal horen en de Amerikanen niet meer het straatbeeld van ons dorp vul len...." Truus heeft het nog druk in haar siga renwinkel. 's Morgens staan ze voor ze ven uur al. voor de deur. "Truus het is tijd hoor." En Truus is zo goed dat ze haar klanten hun krantje, pakje tabak en al dat andere op dat vroege uur ver strekt. Dat gaat allemaal best, alleen Truus wordt elke dag iets ouder en dat gaat ook meetellen. Én 1985 begon ze al heel stil om zich heen te kijken. Ze liet zich als 'woningzoekende' inschrijven. Toen de eerste mogelijkheid er was, schrok ze. Nee, nog niet. Truus kon nog geen afscheid nemen van haar winkel, haar klanten, al die mensen die even bij haar op verhaal kwamen. En dat zijn er heel wat geweest. Als een biecht'moe- der' heeft ze velen geholpen. Menigeen kent haar reactie: "Ben je nou hele maal, kop op, het komt best goed!" En toen kwam dan ineens de 'laatste' kans. Het was nu of nooit. Met haar zus Gré werd nog eens alles besproken, wat doen we. Ze hebben de knoop doorge hakt. Truus sluit vandaag definitief haar sigarenwinkel aan de Rademakerstraat, AUes is reeds verkocht; het doek gaat definitief vallen. Met haar zuster Gré gaat ze in een nieuw huis wonen aan de Mercury. Wat Truus dan gaat doen? Dan noemt ze al haar hobby's, lezen, puzzelen, handwerken, naaien en ein delijk eens uitrusten, na zovele lange ja-

Soester Courant | 1993 | | pagina 9