En dit zijn de knallers van deze week: 99 10.98 C1000 1994-1997: Ruim 1 miljoen tekort Amerikanen gaan definitief weg Groen van Prinstererschool dicht Bodemsanering in Klein Engendaal Kieseen van g?ede hu«e Hollandse bloemkool Sucaaelappen Griekse kersen makelaar Hollandse Nieuwe Soest gebruikt vervuild wegdek als fundering 71e JAARGANG NO. 46 WOENSDAG 7 JULI 1993 Alleen afvalstoffenheffing en rioolrecht omhoog VOS ziet mogelijkheden voor uitbreiding bedrijfsleven 3 Actueel 5 Actueel 9 Soesterberg 11 Op Soest 13 Sport Jongen van vijf maakt kampvuur onder eigen bed Fracties willen duidelijkheid over uitgaven De Schans SLAGERIJ „ZUID" LUNCH-SERVICE AFSLANKEN Vossejacht op één-na-laatste schooldag Gemeente zal deel van verontreinigde grond hergebruiken de lekkerste! RUUD SMIT visspecialiteiten Justitie maakt proces-verbaal op m van BREUKEIEN bv m 5 C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars HET VLEESCENTRUM STRAAT LENGTES VOORDEEL Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13, Buiten Soest f 26 Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De gemeente zal de komende vier jaar ruim één miljoen gulden tekort komen. Met uitzondering van de afvalstoffenheffing en het rioolrecht, is het college echter niet van plan om de belastingen voor de burgers te ver hogen. Dat staat in de nieuwe meerjarenbegroting 1994-,97. In 1994 krijgt de gemeente te maken met een nadelig saldo van 395.000 gulden, het jaar daarop komt ze 360.000 gulden tekort. Na een korte opleving in 1996 (overschot: 21.000 gulden), rekent de gemeente in 1997 weer op een verlies van 186.000 gulden. Dat valt allemaal nog mee in vergelij king met de begrotingen die de diverse afdelingen van de gemeente aanvanke lijk inleverden. Die gaven een jaarlijks tekort van twee miljoen gulden aan. In opdracht van het college heeft het ma- nagementsteam de tekorten sterk te ruggebracht. De tegenvallende cijfers zijn, volgens het college, voornamelijk een gevolg van het feit, dat het rijk minder geld overmaakt op de rekening van de ge meente. Belasting Het college is in dit stadium nog niet van plan voorstellen voor belastingver hoging te lanceren. Als de gemeente de belastingen met 1,75 procent (het infla tiecijfer) zou verhogen, zou dat jaarlijks 180.000 gulden opleveren. De afvalstoffenheffing gaat in 1994 overigens wel omhoog van 295 naar on geveer 355 gulden per jaar. Die verho- girjg moet ertoe leiden, dat de kosten van de afvalverwerking nagenoeg voor honderd procent worden betaald door de burgers (de vervuilers). Vanwege het principe, dat de vervuiler moet be talen, is het college er voorstander van, dat elk huishouden per aangeboden ki lo afval wordt aangeslagen. Als voortij dig blijkt, dat dat gedifferentieerd tarief niet per 1 januari 1995 kan worden in gevoerd, zal het college opnieuw bezien of de verhoging van de afvalstoffenhef fing met 60 gulden wel moet doorgaan. Wellicht dat de verhoging dan minder fors zal zijn. Over de verhoging van het rioolrecht wordt nog in politiek ver band gediscussieerd. Een besluit daar over valt in oktober te verwachten. Reserve In 1994 en 1995 wil het college de te verwachten tekorten dekken ten laste van de algemene reserve van de ge meente. Voor de jaren daarna wil een meerderheid van het college door een doelmatiger sportbeleid jaarlijks 125.000 gulden besparen. Ook op de afdeling wegen/riolering/verkeer en het budget voor nieuw beleid denkt het college in totaal jaarlijks 200.000 gul den te besparen. De reserve rentege- bruik moet elk jaar een besparing van 300.000 gulden opleveren. Uiterlijk op 30 september volgend jaar zullen alle Amerikaanse mili tairen Soesterberg hebben verla ten. Dat heeft de US Air Force in Europa (USAFE) officieel meege deeld. Het besluit om de 32ste Fighter Group terug te trekken, werd al enige weken verwacht. Het is een gevolg van de troepenver mindering in Europa, waartoe het ministerie van defensie van de Verenigde Staten heeft besloten. Alle achttien in Soesterberg gestatio neerde F-15 Eagle toestellen worden teruggevlogen naar de VS. Nog dit jaar wordt met de gefaseerde 'verhuizing' begonnen. De laatste vliegtuigen stijgen in maart 1994 op voor een voorlopig enkele reis VS. Ook alle 1.400 militai ren en hun gezinnen vertrekken gefa seerd. In september volgend jaar verla ten de laatste Amerikanen de Soester- bergse basis. Daarmee komt een einde aan een veer tig-jarig verblijf van de US Air Force in Soesterberg. De 32ste Fighter Group is sinds 1954 te gast bij de Nederlandse luchtmacht geweest. In de wijken Mercury, Gemini en Apol- lo komen daardoor 329 woningen leeg te staan. Het gemeentebestuur wil met de eigenaren (ministerie van defensie en Nationale Nederlanden Vastgoed) gaan praten over de mogelijkheden die de woningen bieden voor de plaatselij ke woningmarkt. De gemeente wil er al les aan doen om de huizen beschikbaar te krijgen voor woningzoekenden uit Soest en Soesterberg. Ook de woning bouwverenigingen Soest en St. Joseph hebben belangstelling, maar zij wach ten de eerste gesprekken tussen het col lege en de eigenaren af. De wethouder Jan Menne en Frans Kingma hadden maandag nog geen afspraak. Volgens Menne moet echter nog voor het einde van volgende week met de eigenaren zijn gesproken. "We kunnen nu con creet praten, omdat het besluit van het vertrek van de Amerikanen definitief is", aldus Menne. De kans dat de vliegbasis zal worden ge sloten, lijkt vooralsnog zeer gering. Het oudste vliegveld van Europa zal ook in de toekomst worden aangedaan door militaire vliegtuigen die worden ingezet bij Navo-oefeningen en de Nederland se luchtmacht zal er vooralsnog ook ge bruik van blijven maken. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben in hun ontwerp-streekplan gesteld, dat de vliegbasis na het vertrek van de Amerikanen moet veranderen in een natuurgebied. Op die manier zou de Utrechtse Heuvelrug aantrekkelijker moeten worden gemaakt. De vliegbasis wordt door de Stichtse Milieufederatie gezien als de enige mo gelijke locatie in Soest voor de aanleg van een golfbaan. Bedrijven Het bestuur van de Verenigde Onder nemers Soesterberg (VOS) meent dat het vertrek belangwekkende gevolgen kan hebben voor het lokale bedrijfsle ven. Naast de woningen die leeg komen te staan en waarvoor wellicht medewer kers van (nieuwe) Soesterbergse bedrij ven in aanmerking komen, doelt het be stuur daarbij op eventuele vrijkomende (bedrijfs-)terreinen en -gebouwen. Uit breiding van bedrijfsactiviteiten zou daardoor mogelijk kunnen worden. De VOS heeft alle Soesterbergse bedrijven daarover aangeschreven. Wethouder Menne van economische zaken was daarvan nog niet op de hoog te. "De gemeente is al bezig met uitbrei ding in Soesterberg. Wat dat betreft ziet het er bijvoorbeeld op de Sterrenberg weg goed uit. Maar als er belangstelling voor nog meer bedrijventerrein is, is dat natuurlijk altijd goed. We moeten wel beseffen, dat alle objectén die vrijko men, eigendom zijn van defensie." De VOS heeft bij de brief aan de bedrij ven een antwoordkaart ingesloten. De directies wordt gevraagd hun standpunt daarop te formuleren en de kaarten voor 15 juli te retourneren. Daarna wil de VOS actie ondernemen in de rich ting van de gemeente en de provincie om de ontwikkeling voor ondernemend Soesterberg positief te beïnvloeden. Meer maatregelen op de Den Blieklaan. REMU onderzoekt wensen kabelnet. Kabelkrant wellicht van de buis Zendoverzicht radio en te levisie per 29 juni. Hoogteverschillen in zorg centrum. Oude gemeentehuis wordt ingericht voor ex-psychia- trische patiënten. Dixi-dienst: "Geen mede werking van kerkeraden." 1 Composteerbedrijf in Soesterberg. Michiel's ballon landt in Oudega. "Geen opties uitsluiten voor golfbaan." Herstelwerkzaamheden in Aqua Indoor De vader des huizes heeft maandag avond erger voorkomen, toen zijn zoontje van vijf een kampvuur onder diens bed maakte. Het bed vatte vlam, maar het vuur werd tijdig door de vader ontdekt. Hij zorgde ervoor dat alle familieleden het huis uit gin gen en werkte de brandende matras met behulp van de buurman naar buiten. De kamer van het vijf-jarige jongetje liep schade op. Op verzoek van de PvdA en de WD krijgen de raadsfracties nog voor mor genavond een overzicht van alle goed gekeurde uitgaven met betrekking tot de herinrichting van vuilverwerkings plaats De Schans. "Zo langzamerhand wordt het voor een raadslid niet meer te doorgronden wat er aan de hand is", zei Wil Stekelenburg van de PvdA. Ze klaagde over het pak ket papieren, dat de raadsleden steeds moeten inzien. "Er is geen doorkomen meer aan. Zet u maar op een A-viertje welke kredieten we voor welke doelen beschikbaar hebben gesteld", aldus het raadslid tegen wethouder Mieke Swin- kels. Stekelenburg wil tevens inzicht krijgen in de financiële tegenvaller als gevolg van de gasleiding in de grond. Die werd ontdekt in de bodem, waar het nieuwe onderkomen van de Stichting Spullen- hulp wordt gebouwd. Die bouw loopt daardoor vertraging op. Soesterbergsestraat 55 V 2 Soest - Telefoon 28484 Fax 28415 VOOR KANTOREN EN BEDRIJVEN voor 10.00 uur gefaxt of gebeld, tussen 12.00 en 13.00 uur besteld! FIGUURCORRECTIE Zie bon, pagina 11 Afslank- en Nagelstudio Stance Andeweg Vosseveldlaan 47 - Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 De Groen van Prinstererschool is niet meer. In de lokalen aan de ge lijknamige straat in 't Hart schoven donderdag voor de laatste keer kinderen aan in de schoolbanken. Daarna vertrokken ze. Niet om na de zomervakantie terug te keren, maar voorgoed. De school had nog maar negentig leer lingen, veel minder dan de norm (134) die het ministerie van onderwijs stelt. Daarop besloot het bestuur van de ver eniging voor protestants-christelijk on derwijs in Soest (pco) enkele maanden geleden de school te laten fuseren met de Professor Waterinkschool aan de Smitsweg. Volgens het bestuur van de pco heeft dat geen gevolgen voor de werkgelegenheid van het huidige per soneel. De ouderraad en de medezeg genschapsraad stemden in met dat be sluit. Alle leerlingen van Soester séholen kunnen nu wekenlang van hun vakantie genieten. Op diverse scholen werd het De kinderen van de Groen van Prin stererschool smullen van pannekoeken op de één-na-laatste schooldag aan de Groen van Prinstererstraat. Foto: Goos van der Wilt. schooljaar afgesloten met speciale acti viteiten. Voor de kinderen van de Groen van Prinstererschool was vorige week woensdag een vossejacht uitgezet in 't Hart. Daarna konden ze nog één dag plaatsnemen in de vertrouwde ban- kerï. Sm Bruil Bedrijven is vorige week be gonnen met het saneren van de vervuilde grond tussen de Ko ningsweg en de Winterkoning. In de grond van het terrein, waar vijf tig eengezinswoningen zullen wor den gebouwd, zijn vorig jaar spo ren van zink, lood en koper aange troffen. In totaal wordt 10.000 ku bieke meter grond afgegraven. Daarvan zal zevenduizend kubieke me ter grond worden hergebruikt in Soest. Het is nog niet bekend waarvoor, al heeft de gemeente wel enkele doelein den voor ogen. "Het wordt zodanig ver werkt, dat het niet direct bereikbaar is voor de bevolking. Het zal worden af gedekt met een laag zwarte grond. Je kunt daarbij denken aan civieltechni sche werkzaamheden", zegt een woordvoerder van de gemeente. Volgens hem hoeft de bevolking zich geen zorgen te maken. "De provincie moet altijd haar goedkeuring geven aan het hergebruik. Er vindt een strenge controle plaats. De hoeveelheid licht verontreinigde grond in Nederland is zo groot geworden, dat je niet alles meer kunt opslaan. Daarom zoekt het rijk naar mogelijkheden om de grond hoog waardig her te gebruiken in plaats van het naar een stortgat te rijden." De ove rige drieduizend kuub zal overigens door een grondreinigingsbedrijf wor den verwerkt. 'Tonnen' Met de bodemsanering in Klein Engen daal is een bedrag van vele tonnen, mo gelijk zelfs meer dan één miljoen gul den, gemoeid. De provincie is volgens de wet verantwoordelijk voor het pro ject. Maar op de waslijst van vervuilde terreinen is het project Klein Engendaal nog niet aan de beurt. De gemeente heeft het project voorgefinancierd, zo dat de nieuwbouw van de woningen toch op korte termijn kan plaatsvinden. Te zijner tijd zal de provincie de kosten vergoeden. Het terrein ligt tussen de Koningsweg en de Winterkoning, vlakbij het perceel waar voorheen het naar de Een weg ver plaatste dierenasiel was gevestigd. Op het terrein was twintig jaar lang een au- De licht verontreinigde grond wordt weggegraven. Ongeveer 7.000 kubieke meter zal, zonder te zijn gereinigd, wor den hergebruikt. Foto: Goos van der Wilt. tosloperij gevestigd. In verband met de geplande woningbouw stelde inge nieursbureau Oranjewoud in 1992 een bodemonderzoek in, waarbij de zware metalen werden aangetroffen. Naar verwachting zullen de sanerings werkzaamheden eind september van dit jaar gereed zijn. Daarna wordt be gonnen met het bouwrijpmaken van de grond. Dan zal tevens het ontbrekende deel van de geluidswal langs de Ko ningsweg worden aangelegd. van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 De officier van justitie laat proces verbaal tegen de gemeente opma ken, omdat bij de reconstructie van de Christiaan Huygenslaan in Soes terberg een vervuild oud wegdek is gebruikt als fundering. Het betreft de oude wegverharding van de Christiaan Huygenslaan. Een buurtbewoner twijfelde aan de toe laatbaarheid van het hergebruik en deed aangifte bij de politie. Dat was voor de gemeente aanleiding de kortgeleden begonnen werkzaam heden stop te zetten. De chemische samenstelling van de oude bestrating werd onderzocht en de gemeente hield ruggespraak met de provincie. De provincie trok de conclusie dat het oude wegdek niet mag worden gebruikt als fundering. Het nieuw bestrate gedeelte van de Christiaan Huygenslaan (circa 1.000 vierkante meter) mag blijven liggen. Maar bij een volgende recon structie zal de gestorte fundering naar een stortplaats moeten worden afgevoerd. Voor het restant van de Christiaan Huygenslaan, dat nog be straat moet worden, dient de ge meente ander materiaal voor de fun dering te gebruiken. Volgens de gemeente heeft de afde ling, die belast is met de uitvoerende werkzaamheden, gehandeld volgens de richtlijnen van de provincie, zoals die zijn weergegeven in de nota 'Omgaan met licht verontreinigde grond'. B en w hebben de afdelingen opgedragen in voorkomende geval len de materialen op adequate wijze te (laten) onderzoeken, zodat herha ling van deze zaak wordt voorko men. De gevolgen voor de gemeente van het proces-verbaal, dat justitie, laat opmaken, zijn nog niet bekend. ^^^Kpagina per stuk 500 gram Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02I55-16251 Birkstraat49 - Soest - Tel. 12477 VARKENSHAASJES per kilo19?° HAMLAPPEN per kilo 9P° TARTAAR per kilo 11?° Wij zijn met vakantie van 14 juli t/m 4 augustus. 5 Augustus weer open. Altijd kwaliteit en betaalbaar. Zie pagina 10 Seat-dealer voor Soest-Baarn e.o. AUTO VAN DOORN BK Waarborg voor goede service Laanstraat82 -.Soest - Tel.02155-21719

Soester Courant | 1993 | | pagina 1