Man valt in slaap, soep brandt aan Afbraak loods inzet van discussie Spullenhulp zoekt hulp voor opslaan van spullen Schoolbus ook inzetbaar voor in toekomst Polikliniel zwemlessen Hoog Soest volgt landelijke norm garantie hypotheeklening 7VARIAf Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS fl—1 mrqfEji pL i i i i a WOENSDAG 7 JULI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 4 Sprintteam mag misschien toch blijven zitten Soester Courant Auto ramt bloembak op verkeersheuvel Meningen 1 van lezers I Vision 'Invisible' Zwembad Bromfiets gestolen op Lange Brinkweg ru, vraagt uw aandacht voor: Bouwzaken Ontwerp- milieu-vergunningen Hinderwetvergunning Geen drempels in de Van Goyenlaan Jong drietal op dievenpad Rectificatie artikel Op 't Hoogt Geslaagden 1993 Christiaan Huygens MTS Rot terdam Jongen steelt 80 gulden uit kassa bakkerij HUISVESTINGSWET UWE REGELS VOOR BETREKKEN VAN WOONRUIMTE Ga nooit even liggen om een dutje te doen als er iets op het vuur staat. Een bewoner van de Gouden Ploeg werd donder dagavond door schade en schande wijs. Hij had een pan met soep opgezet en was in slaap gevallen. De soep raakte overver hit en brandde aan. Een oplettende buurtbewoner ontdekte de rookontwikkeling en riep de hulp van de brandweer in. Daar door kon erger worden voorkomen. De brandweer wekte de bewoner uit zijn slaap en bracht de pan met de bedorven soep naarbuiten. Metbehulpvan een ventilator werd de rook uit het huis verdreven, zodat de man later toch rustig kon gaan sla pen. Foto: Goos van der Wilt. Er is nog lucht voor het Swallower Sprint en Wegrace Team Soest. De club heeft van een meerderheid in de commissie ruimtelijke ordening de kans gekregen om te zoeken naar een oplossing voor hun drei gende 'huisvestingsprobleem'. Het team voert zijn werkzaamheden uit in loodsen van P. van Rossenberg aan de Insingerstraat. Eén loods moet ver dwijnen van de gemeente (en de Raad van State). Het sprintteam wil via een min of meer technische procedure een nieuwe bouwaanvraag indienen, zodat de loods kan blijven staan. De schuur, waaraan de loods grenst, kan eventueel worden uitgebreid. Het sprintteam heeft het idee geopperd om die uitbreiding in de loods te zoeken. Een bouwvallige schuur, die elders op het perceel staat, zou dan worden afge broken. Op die manier wordt het toege stane aantal bebouwde vierkante me ters niet overschreden. Om kapitaalvernieting te voorkomen, wil het team dat de loods mag blijven staan. Het zou zonde zijn als de loods eerst wordt afgebroken en er op dezelf de plek vervolgens een nieuw bouw werk wordt neergezet. Wethouder Jan Visser zei vorige week, dat het college dat niet zitten. Ook Ge meentebelangen Groen Soest en D66 weigerden hun medewerking. De overi ge fracties, met uitzondering van Pro- gressief Soest (afwezig) vinden echter dat het Swallower Sprint en Wegrace Team de kans moet krijgen een oplos sing te vinden. En zij vormen een meer derheid. Als er geen milieuproblemen ontstaan, zijn de WD, het CDA, de PvdA en GPV/SGP/RPF bereid met de club mee te denken. De loods zou overigens aanvankelijk op 1 juni moeten zijn afgebroken. Maar om het sprintteam de gelegenheid te ge ven een ander onderkomen te zoeken, werd uitstel verleend tot 1 oktober. Die datum blijft vooralsnog van kracht. Pas als het team een nieuwe aanvraag heeft ingediend en daarvoor de goedkeuring van het gemeentebestuur krijgt, mag de loods blijven staan. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 De politie is erg benieuwd naar hetgeen twee bromfietsers kunnen melden ovejr een eenzijdig ongeval op de kruising van de Vredehofstraat en de Biltseweg. Daar werd donderdagmorgen om tien over vier een bloembak op een ver keersheuvel geramd door een auto, ver moedelijk doordat de automobilist de bocht niet goed had genomen. Buurtbewoners hebben rond die tijd ook twee bromfietsers gezien. De poli tie hoopt, dat zij, zich melden om te ver tellen wat er is gebeurd. Eric Willemse van het Swallower Sprint en Wegrace Team: "Wethouder Visser heeft ons zelf geadviseerd via de ge meenteraadsfracties stappen te onder nemen. Terwijl wij dat doen, voorziet hij de raad met informatie van zijn kant, zonder daarbij onze kant te belichten." Visser interpreteert de uitspraak van de Raad van State anders dan het sprint team. De RvS heeft besloten, dat de loods tegen de vlakte moet en dus kun je het niet maken om de loods alsnog te la ten staan, is zo ongeveer de denkwijze van Visser en de overige college-leden. "Als de raad toch wil dat de loods blijft staan, zwalkt ze", aldus Visser die enke le weken geleden bij de behandeling van een onder onderwerp in de ge meenteraad het verwijt had gekregen, dat hij een 'zwalkend beleid' voerde. "Als u dat zo ziet, is dat uw zaak", zei Arie van den Breemer van het CDA. "Maar wij proberen dit zorgvuldig te behandelen." Volgens Eric Willemse heeft het Swal lower Sprint en Wegrace Team nog nooit klachten gehad van omwonenden over overlast. De leden van het team hebben verschillende nationale- en we reldrecords op hun naam staan. Ook werden diverse titels in de wacht ge sleept. Wij zijn niet de enigen, dat is duidelijk. Toch vraag ik mij af hóe het mogelijk is dat je bezit je zonder pardon wordt af genomen! Ook al heb je de nodige voorzorgsmaat regelen genomen: Slot op je bromfiets, dubbel slot op je bromfiets, stuurslot er bij*, het heeft totaal geen zin. De onver laten laden dagene gewoon in, waar ze behoefte aan hebben! Het is een dage lijks voorkomend probleem, waar wei nig aan gedaan kan worden. Wat ik me werkelijk afvraag is: Hoe komt het dat je zo laag zinkt en totaal geen waarde hecht aan de verbijstering en ongeloof van de eigenaar die moet vaststellen dat hem/haar iets is ontnomen? Ik heb totaal geen begrip voor dit soort 'mensen' en hoop van harte dat hun soort op wat voor manier ook uitge roeid zal worden. Onze vision zal wel voor altijd invisible blijven. Waar schijnlijk allang uit- elkaar gehaald en doorverkocht. Geen goed woord voor de daders(s). Mocht ie dit stukje toeval lig onder ogen krijgen en de vision terug willen geven, mag ie zelfs nog rekenen op een beloning: nl. gratis therapie om een normaal mens te worden! S. Schaap Oh, wat zijn wij heden blij. Soest heeft er een binnenbad bij. Maar wie is er eigenlijk blij mee? Ik heb lang moeten nadenken, maar weet het nu nog niet. De omwonenden niet, want die kijken tegen een groot com plex aan. Voorbijgangers niet, want er is weer een mooi stukje Soest weg, en de gemeente helemaal niet, want er zijn miljoenen uitgegeven. En de Soester bevolking is er ook niet blij mee, want zo aantrekkelijk is het niet als het buiten bloedheet is (en dat is het dit jaar al heel wat keertjes geweest) om in een binnen bad te vertoeven. Men wil graag een duik nemen, maar tevens lekker in de buitenlucht vertoeven. Kinderen zitten de hele dag al binnen op school, een beetje gezonde buitenlucht zou ze geen kwaad doen. Zelf was ik een waterrat. Even zonnen, afgewisseld met weer het water in, genietend van het gras en het geen er om me heen gebeurde, zoals in het Soester natuurbad. De gemeente snqpt niet waarom Aqua Indoor zo in de schulden zit, maar ik snap de ge meente niet dat zij niet snappen dat de doorsnee mens graag buiten wil zijn, Ze had 'em nog op slot gezet, maar dat mocht niet baten. Toen een zeventien jarige Soestse vorige week na een uurtje terugkwam op de plaats waar ze haar bromfiets had gestald, merkte ze dat haar voertuig was gestolen. De diefstal werd gepleegd op de Lange Brinkweg. Stichting Spullenhulp kampt met ruimtegebrek en zoekt daarom naarstig naar (goedkope) opslag ruimte. De Stichting heeft mini maal tien vierkante meter opper vlakte nodig. gemeente Raadhuisplein 1, tel. 9 34 11 De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van plan zijn op de volgende aanvragen met toe passing van de daarbij genoemde voor schriften, vergunning te verlenen voor het: 1. vergroten van een dakkapel, Beu kenlaan 23a; (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en arti kel 50 lid 6 van de Woningwet) 2. uitbreiden van een woonhuis, Nieuwstraat 54; (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 6 van de Woningwet) 3. het plaatsen van een erfafscheiding, Goudvink 14. (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 8 juli 1993 eventuele bezwaren schriftelijk bij bur gemeester en wethouders in te dienen. De op deze aanvragen betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.30 uur, in het gemeentehuis, afde ling ruimtelijke ordening en bouwzaken (balie bouwzaken), Raadhuisplein 1, ter inzage. De volgende bouwvergunningen/mel dingen zijn verleend/geaccepteerd op de verzenddatum Clauslaan 22 (93269) plaatsen van een houten tuinhuisje 25-6-93. Eigendomweg 97 (93233) uitbrei den van een woonhuis 25-6-93. Goudvink 34 (93264) plaatsen van een houten tuinhuisje 25-6-93. Isaacstraat 26 (93300) plaatsen van een dakkapel 22-6-93. Kerkpad N.Z. 39 (93160) bouwen van een garage/berging 25-6-93. Pijnenburgerlaan 2 (93283) uitbrei den van een woonhuis 22-6-93. Spinet 50 (93288) plaatsen van een blokhut 25-6-93. Van Weedestraat 3 (92262) bouwen van 28 appartementen 16-6-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen kun nen belanghebbenden tegen deze beslissin gen een bezwaarschrift indienen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift gericht worden aan Burge meester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzendda tum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeente huis, Raadhuisplein 1, Afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie bouwza ken), geopend elke werkdag van 8.30-12.30 uur. De volgende bouwaanvragen/meldin- gen zijn ingediend op de aangegeven datum Birkstraat 78 (93316) verplaatsen van een bestaande fietsenstalling 24-6-93. Clemensstraat 54 (93238) bouwen van een bijgebouw 21-6-93. Eigendomweg 55 (93304) plaatsen van een tuinberging 21-6-93. Hartmanlaan 6-8 (93109) uitbrei den van twee woonhuizen 21-6-93. Hommel 48 (93314) uitbreiden van een woonhuis 24-6-93. Middelwijkstraat 54 (93268) uit breiden van een kantoorruimte 23-6-93. Speenkruidstraat 61-63 (93310) plaatsen van een dakopbouw 24-6-93. Steenhoffstraat 16 (93311) plaatsen van een afvoerpijp 23-6-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, Afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie bouwzaken), geopend elke werk dag van 8.30-12-30 uur. Bij de afdeling milieubeheer van de ge- meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren, ter inzage de ontwerpbeschikkingen en aanvragen van: Hageman Lagergieterij, M.F.G. Hol leman, Laanstraat 30 voor een inrich ting tot het reconditioneren van alle ty pen witmetalen glijlagers op het perceel Laanstraat 32a; F.H.C. Nauwelaerts de Agé, Buntweg 31 voor een rubberverwerkingsbedrijf op het perceel Industrieweg 7. Gemotiveerde bezwaren tegen het ontwerp van de beschikkingen kunnen door een ie der gedurende een maand na dagtekening van deze kennisgeving schriftelijk worden ingediend bij het gemeentebestuur. De inge komen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Een ieder kan ook mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling. U ge lieve daartoe desgewenst vóór 30 juli 1993 een afspraak te maken. Indien men dat wenst, worden de persoon lijke gegevens van degene die een bezwaar schrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijker tijd met het bezwaarschrift bij het gemeente bestuur worden ingediend. Beroep tegen de beschikking kan later, be halve door de aanvrager en de adviseurs, slechts worden ingesteld door degene die binnen de gestelde termijn bezwaren heeft ingebracht, tenzij wordt aangetoond dat men redelijkerwijs niet in staat is geweest (tijdig) bezwaren in te dienen, dan wel de besluitvorming straks afwijkt van het voor nemen. Bij de afdeling milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27, ligt vanaf op heden werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren, ter inzage de be schikking op de verzoek van Gebr. Stork Metaal bv, Industrieweg 16 voor een metaalbewerkingsbedrijf, uitbreiding/wijziging betreft opslag stikstof, op het perceel Industrieweg 16. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die tegen de aanvraag om ver gunning tijdig bezwaren hebben inge diend. d. enige ander belanghebbende die aan toont dat hij redelijkerwijze niet (tijdig) in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus'20019,2500 EA 's-Gravenhage, binnen een maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen overeen komstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is be slist. Het gebouw dat het Soester Kringloop centrum aan de Parallelweg tot zijn be schikking heeft, is te klein om alle spul len te kunnen opslaan. Daarom doet Spullenhulp een beroep op de mede werking van Soesters. Gedacht wordt aan een schuur, waar de spullen tijdelijk kunnen worden achtergelaten. Wie Spullenhulp daarin kan helpen, wordt verzocht contact op te nemen met coördinator Karei de Lange, tel. 18730 of 02154-13223. De ophaaldienst houdt van 19 j uli tot en met 7 augustus vakantie, maar Spullen hulp gaat tijdens de vakantie toch ge woon doof. De normale openingstijden zijn van toepassing: dinsdag, woensdag en donderdag van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00, tot 14.00 uur. El ke werkdag kunnen tussen 9.00 en 17.00 uur spullen worden gebracht. In de Van Goyenlaan zullen, tot de spijt van Lenny Kuijer, geen drempels worden aangelegd. De gemeente vindt het niet nodig en heeft een verzoek van de .jonge bewoonster afgewezen. Lenny Kuijer had om de aanleg van drempels gevraagd, omdat de auto's hard door de bocht rijden. Het gaat om het doodlopende deel van de Van Goyenlaan. Volgens de gemeente rij den daar bijna alleen maar automobilis ten die in de Van Goyenlaan wonen. "We vinden het dan ook niet nodig om daar een drempel te leggen. Wij hebben ook niet genoeg geld om overal, waar dat gevraagd wordt, drempels aan te leggen. Daarom geven wij de voorrang aan het nemen van maatregelen op plekken die naar onze mening gevaar lijker zijn", schrijft het college in zijn antwoord aan Lenny Kuijer. Drie Soesters van tien, elf en dertien jaar zijn door de politie aangehouden. Ze hebben diefstal bekend van twee bromfietsen en een krat met lege bier flesjes. Twee van de jongens haalden maandag eerst een bromfiets op de Van Weede straat weg. Hetzelfde deden ze vervol gens op de Nieuwstraat in Baarn. Om aan geld te komen voor peut, ont vreemdden ze, met behulp van een der de vriendje, een krat met lege bierflesjes op de Van Hamelstraat. De emballage werd omgezet in geld, waarmee benzine werd gekocht. De politie werd ingelicht door één van de moeders die het allesbehalve logisch vond, dat in haar schuur twee gestolen bromfietsen stonden. b. v. na een dag kantoor, of hele dag kas sa draaien of de hele dag achter het stuur zitten. Is het dan zo vreemd dat een mens niet zo hard naar een binnen bad rent als het zo warm buiten is? Als de gemeente eerst een enquête had ge houden onder de Soester bevolking dan... Soest schreewt om een buiten bad! Gelukkig liggen Amersfoort en Baarn nog in de buurt. Afgelopen dagen werd het voetpad aan de Heideweg om de paar meter openge legd. De bovenste wortels van prachtige bomen lagen bloot. De volgende dag werden alle wortels afgehakt, verpul verd en een nieuwe laag asfalt werd weer aangebracht. Dit moest gebeuren, omdat het oude asfalt op sommige plaatsen iets omhoog kwam en er wat hobbels waren ontstaan. Hebben de bomen hier niet- van te lijdenen krijgen we over 2 a 3 jaar niet te horen "Die bomen op de Heide weg zijn ziek of dood, ze moeten er maar uit.?" Waren die hobbels nu zoveel erger dan het risico dat straks alle bomen op de Heideweg kapot gaan Een Heideweg bewoner kwam ook nog met de opmer king dat dat juist de wortels waren om de bomen houvast te geven bij zware windstoten. Oh, wat hunker ik (en nog vele meer) naar een paar jaar terug, toen Soest nog het idyllische Soest was. Zitten er eigen lijk nog Soester natuurliefhebbers in de Gemeentefracties of moeten we eens een nieuwe partij oprichten? B.v.: P.N.O.S.= Partij Natuurbehoud Oud Soest! J. Glas Even was er opschudding over hel feit, dat leerlingen uit het basison derwijs met het openbaar vervoer naar en van het schoolzwemmen zouden moeten reizen. Maar zover komt het niet. Er zal 'gewoon' een schoolbus blijven voorrijden als het tijd is om in klasver- band naar Aqua Indoor te gaan. Daar zal de gemeenteraad voor zorgdragen, beloofde vorige week een meerderheid van het gemeentebestuur. Over de hoogte van de eigen bijdrage van de ou ders (nu ongeveer vijftig gulden per jaar) kan eventueel nog worden gedis cussieerd. Al vinden de meeste raadsle den, dat de schoolbus een hoge priori teit op de subsidielijst verdient. Op de basisscholen was de vrees ont staan, dat de kinderen voortaan met het openbaar vervoer naar het zwembad zouden moeten reizen. De directeuren van alle basisscholen klopten daarom aan bij de gemeente. "Dat kan niet", zei directeur Gerrit Ste kelenburg van de Wethouder de Haan- school namens al zijn collega's. "Op sommige scholen springen bij dg men sen de tranen in de ogen." De kinderen zouden hooguit vier minuten de tijd hebben om zich om te kleden en de bus te halen. En anders zouden ze bijna een uur moeten wachten. Voor de Soester- bergse scholen is het al helemaal on- doenlijk om met een lijndienst naar hei zwembad aan de Dalweg te reizen "Dan moeten we eerst vijfhonderd mt. ter lopen en vervolgens drie keer over stappen." Zijn collega mevrouw Hage naar van de St. Ludgerusschool deed ook een duit in het zakje. Volgens haar zullen veel scholen afhaken voor de zwemlessen als ze op het openbaar ver- voer worden aangewezen. In de gemeenteraad is echter een grote meerderheid te vinden voor behoud van de huidige vervoersvorm. Met uit zondering van enkele scholen, die op 'loopafstand' van Aqua Indoor zijn ge vestigd, zal de vertrouwde schoolbus blijven voorrijden. Wiebe Meilof van GPV/SGP/RPf zou het daarentegen helemaal geen gek idee vinden als de schoolkinderen de fiets pakken om naar zwemles te gaan, al zou-er dan voor de S'oesterbergse scholen naar een andere oplossing moeten worden gezocht. "Dat geef ik u te doen", reageerde Wil Stekelenburg van de PvdA. "Ziet u hei al, 's winters. Eén juf met dertig kinde ren met natte haren op de fiets. Kinde ren, die amper kunnen fietsen." Sinds 1 april zijn er nieuwe lande lijke normen voor het toekennen van gemeentegarantie voor een hypothecaire geldlening voor de aankoop van een eigen woning. Belangrijkste wijziging is dat voor de berekening van de toegestane woonlast van een koopwoning gedurende de ge hele looptijd van de lening de inkomens van tweeverdieners bij elkaar mogen worden opgeteld. Hierdoor is het mo gelijk een hogere hypotheek te nemen, waarbij de verplichting tot aflossing over de gehele looptijd wordt uitge smeerd. Omdat het financiële risico van de gemeente voor de gemeente door de nieuwe normen toeneemt, besloten b en w in eerste instantie voor een deel van de norm af te wijken (van het laag ste inkomen werd slechts gedurende 8 jaar 35% meegeteld). De gemeenteraad heeft op 17 juni be sloten deze beperking terug te draaien. Soest conformeert zich nu dus aan de landelijke normen. Opticiën: Harold van Breukelen, Hr. Donker. Interieuradviseur: Tabitha J. Ringenol- dus. Een jongen van twaalf jaar is vrijdag middag in contact gekomen met de po litie, omdat hij tachtig gulden uit de kas sa van een bakkerij had gestolen. De jonge Soester was in de zaak aan de Nieuweweg echter betrapt. Hij werd overgeleverd aan de politie die hem meenam naar het bureau en zijn ouders inlichtte. Op 1 juli is de Huisvestingswet in werking getreden. Op dat moment zijn een heleboel wet ten en regelingen op het terrein van de woonruimteverdeling vervallen. Ook is er een einde gekomen aan de grote verschil len tussen de gemeentelijke huisvestings- en vestigings verordeningen. Bovendien be hoort het bevoordelen van in woners uit de eigen gemeente tot het verleden. De Huis vestingswet laat meer aan de marktwerking over en de in menging van de gemeente moet tot een minimum worden be perkt. Ingrijpen is alleen nog te rechtvaardigen als er een schaarste is of dreigt te ont staan aan woningen die be doeld zijn voor huishoudens met lagere inkomens. Huisvestingsverordening niet verplicht De wet biedt de gemeente een reeks instrumenten die zij, indien nodig, kan gebruiken bij de woonruimtever deling. Het is aan de plaatselijke par tijen (gemeente, verhuurders, huur ders etc.) om een afgewogen keus te maken. Om gebruik te kunnen maken van de mogelijkheden die de wet biedt, moet de gemeente een huisves tingsverordeningmaken. De gemeente is echter niet verplicht een dergelijke verordening te hebben. In dat geval hoeft de woningzoeker dus ook geen huisvestingsvergunning aan te vragen en kan iedereen zich in zo'n gemeente vestigen. Als u wilt verhuizen naar een nieuwe gemeente, is het verstan dig om eerst te informeren of er een huisvestingsverordening van kracht is en voor welke regio ze geldt. Het kan ook zijn dat de gemeente met de verhuurder(s) afspraken hebben vast gelegd in een convenant over de woonruimteverdeling. Vraag hier Vrije vestiging De wet gaat in principe uit van vrije vestiging. Dat betekent dat iedereen zich kan inschrijven in een gemeente van zijn of haar keuze. Onder de oude wet kon een gemeente nog de eigen woningmarkt afschermen door het stellen van toelatingseisen als econo mische en maatschappelijke binding aan de gemeente. Onder de Huis vestingswet kan dat in beginsel alleen aan de regio; een aantal gemeenten dat, uit oogpunt van het functioneren van de woonruimtemarkt, als een sa menhangend .geheel kan worden be schouwd. Gemeenten mogen alleen bindingseisen aan de woningzoeken den stellen als er om planologisch re denen maar weinig uitbreidingsmoge lijkheden zijn voor nieuwbouw, waar door een evenwichtige verdeling van de woningen in de knel kan komen. In dat geval is wel toestemming nodig van gedeputeerde staten. Eisen per regio Voordat een gémeente mag overgaan tot het stellen van eisen van economi sche en maatschappelijke binding aan de regio, moet zij deel uit maken van deze regio. Deze regio komt overeen meteen woningmarktgebied. De eisen gelden dan voor de hele regio en voor dat zij in werking treden moet de pro vincie goekeuring verlenen. Eisen gelden niet voor iedereen In de wet zijn groepen woningzoeken den genoemd aan wie geen bindings eisen mogen worden gesteld. Dat zijn bijvoorbeeld gepensioneerden,, ern stige invaliden, langdurig werklozen, erkende vluchtelingen en mensen die na een echtscheiding dringend een woning nodig hebben. Overigens kan de provincie in bepaalde, uitzonder lijke gevallen toestemming geven de woningmarkt voor deze groepen te sluiten. Distributiegrenzen In de wet zijn grenzen opgenomen voor huur en koopprijzen waaronder een vestigingsvergunning nodig is. Tot deze grenzen mogen gemeenten verdelingsregels stellen. Voor wonin gen boven deze grenzen geldt dus een vrije vestiging. Bij hetbepalen van deze grenzen is gekeken naar de boven grens voor de Individuele Huursubsi die en de maximale prijs van een so ciale koopwoning (voorheen premie-A woning). Op dit moment liggen die grenzen bij f 913,33 huur per maand en bij een koopprijs van f 152.000,- in de randstad en f 142.000,- in de rest van het land. Verhoging van deze grenzen is alleen mogelijk als het ruimtelijk beleid in de regio de uitbreiding van de woningvoorraad in de weg staat. Hieraan moet strikt de hand worden gehouden. Deze verhoging moet altijd door de provincie worden goedge keurd. Inkomensgrenzen Als de gemeente een verordening vast stelt, moet zij financiële passendheids normen opnemen die er voor zorgen dat de juiste mensen in de juiste wo ningen komen. De goedkope huur woningen (tot f 510,- per maand) moe ten zoveel mogelijk met voorrang wor den toegewezen aan woningzoeken den met lagere inkomens. Dezë op dracht is met zoveel woorden in de Huisvestingswet aan de gemeenten gegeven. De doelgroep van deze woningzoekenden is in het Huis- vestingsbesluitafgebakend volgens het schema in het kader. Niet alleen aan gemeenten is deze verantwoordelijk heid toegekend. Ook voor de woningbouwverenigingen is vastge legd, weliswaar in een ander Besluit, dat zij de mensen uit de doelgroep met voorrang dienen te huisvesten. Lidmaatschap van woning bouwvereniging niet genoeg Voor zover het nu nog voorkomt, is het toewijzen van een huurwoning enkel op grond van het lidmaatschap van een woningbouwvereniging niet langer mogelijk. De Huisvestingswet gaat uit van gelijke kansen voor gelijke gevallen. De opbouw van het punten systeem dient een weergave te zijn van de huisvestingsnood van de woning zoekende. Overgangstermijn De Huisvestingswet kent een over gangstermijn van één jaar. Dat bete kent dat gemeentelijke woonruimte- verordeningen en vestigingsregeling en nog ten hoogste één jaar van kracht zijn. Gedurende dat jaar kunnen zij door de gemeente worden ingetrok ken en waar gewenst worden vervan gen door een huisvestingsverordening. Tot die tijd, 1 juli 1994, kunt u nog met de oude woonruimteverordening en vestigingsregeling te maken krijgen. In de Huisvestingswet zijn verder nog regels opgenomen ten aanzien van leegstand, onttrekking en splitsing van woonruimte. Ook is het kraken van woningen strafbaar gesteld. Voor geïnteresseerden is een bro chure beschikbaar onder de titel "Huisvestingswet, hoofdlijnen". U kunt deze bestellen bijDistributie centrum VROM, Postbus 351, 2700 AJ Zoefermeer. Tel. 079 - 449449. Goedkope huurwoningen maximaal zijn bestemd voon belastbaar inkomen Alleenstaanden; tot 65 jaar f 32.000,- 65 jaar en ouder f 27.000,- Meerpersoons- tot 65 j aar f 43.000,- huishoudens: 65 jaar en ouder f 36.000,-

Soester Courant | 1993 | | pagina 4