1 Sj/llie Hair E PRINT... dubbelleuk! 1 Hoogteverschillen in zorgcentrum Oude gemeentehuis wordt ingericht voor ex-psychiatrische patiënten Besluit overstort riool uitgesteld "Wel RTL4, geen rioolaansluiting" "Geen medewerking van kerkeraden" in toekomst zwemlessen Verkeerslichten aangepast (D (D UUR FOTO SWAGER Geslaagden 1993 »ngen steelt gulden uit issa bakkerij WOENSDAG 7 JULI 1993 SOESTER COURANT Polikliniek, verzorgings- en verplegingstehuis en appartementen /ALIUttLI PAGINA 5 VWü WÊÊÊttM Voor bussen en fietsers "Deze heb ik al in een andere zaak gekocht" WEKKEN E Kapsalon Zonnestudio Overeenstemming bouwbedrijf De Vries en Stichting Vindicta Andere mogelijkheden worden vergeleken met biezenvelden A.A. VAN BREUKELEN B.V. Vrouw uit Soest raakt gewond bij aanrijding Negentig onrendabele huishoudens komen ook op riool v. Weedestraat 87 - Soest Twee woningen Veenbesstraat overhoop gehaald Commissie stopt noodgedwongen met Dixie-diensten Twee foto's... één prijs PRINTSERVICE... Gemeente heft uitlaatterrein op Sweelinckstraat op oenlijk om met een lijndienst naar het wembad aan de Dalweg te reizen Dan moeten we eerst vijfhonderd me- :r lopen en vervolgens drie keer over- appen." Zijn collega mevrouw Kage- aar van de St. Ludgerusschool deed Dk een duit in het zakje. Volgens haar ïllen veel scholen afhaken voor de vemlessen als ze op het openbaar ver ser worden aangewezen, i de gemeenteraad is echter een grote eerderheid te vinden voor behoud in de huidige vervoersvorm. Met uit- •ndering van enkele scholen, die on sopafstand' van Aqua Indoor zijn ge- stigd, zal de vertrouwde schoolbus ijven voorrijden. iebe Meilof van GPV/SGP/Rpp u het daarentegen helemaal geen gek ;e vinden als de schoolkinderen de ts pakken om naar zwemles te gaan zou-er dan voor de Söesterbergse lolen naar een andere oplossing seten worden gezocht. 8 )at geef ik u te doen", reageerde Wil ïkelenburg van de PvdA. "Ziet u het 's winters. Eén juf met dertig kinde- met natte haren op de fiets. Kinde- 1, die amper kunnen fietsen." liristiaan Huygens MTS Rol- rdam sticiën: Harold van Breukelen, Hr rnker. erieuradviseur: Tabitha J. Ringenol- i jongen van twaalf jaar is vrijdag dag in contact gekomen met de po- omdat hij tachtig gulden uit de kas- 'an een bakkerij had gestolen. De >e Soester was in de zaak aan de uweweg echter betrapt. Hij werd rgeleverd aan de politie die hem nam naar het bureau en zijn ouders :htte. De maquette, gebaseerd op het ontwerp van het zorgcen trum rechtsbo venaan de Dalweg met onder meer depolikli- x niek, het appartementengebouw en het verpleeghuis. Linksop de voorgrond het gemeentehuis, daarnaast het politiebureau. Sport- en recreatiecentrum Aqua Indoor staat links boven op de foto. Bij een aantal kruispunten met verkeerslichten wordt de VE- TAG-apparatuur aangepast. Met behulp van deze apparatuur kan de doorstroming van het busver- keer worden bevorderd. De bus sen die op de nieuwe buslijnen rij den zullen daardoor minder vaak voor rood licht komen te staan. De werkzaamheden bestaan uit het aanpassen van de programmatuur en het aanleggen van detectielussen in het wegdek op de kruispunten en de toelei- dende rijbanen. Het wegverkeer zal hierdoor enige hinder ondervinden. De gemeente vraagt hiervoor enig begrip. Op de kruispunten worden tevens drukknoppen voor het fietsverkeer ge plaatst. Hiermee kan een fietser zich melden om groen licht te krijgen. Het drukken op de knop voor het voetgan gerslicht heeft niet veel zin, omdat de regelapparatuur door de melding van de detectielus al 'weet' dat er een fietser is. Het indrukken van de voetgangersk- nop door een fietser zorgt voor extra oponthoud, omdat voor een voetgan- gersoversteek veel meer tijd is inge ruimd dan voor een fietser. Het overige verkeer op het kruispunt moet dan on nodig wachten. De kruispunten waar de voorzieningen worden getroffen zijn: Koningsweg- Clemensstraat, Vondellaan-Soester- bergséstraat, Koningsweg-Nieuweweg, Dalweg-Beukenlaan, Koningsweg- Beukenlaan, Steenhoffstraat-Dalweg, Van Weedestraat-Nassauplantsoen en Nieuwerhoekplein. Een vrouw is er vrijdagmiddag in ge slaagd met een keukenmachine ter waarde van driehonderd gulden en twee digitale personenweegschalen vandoor te gaan. Ze had de spullen ge stolen in een zaak aan de Zuidprome nade. Een medewerker van de zaak zag de vrouw weglopen met de in een doos verpakte keukenmachine. "Deze heb ik al in een andere zaak gekocht", riep de vrouw en weg was ze. Van de auto, waarin ze vertrok zijn ge gevens bekend. De politie heeft de dief stal in onderzoek. Nog voordat de raadscommissies zich over het ontwerp van het zorg centrum aan de Dalweg hebben kunnen uitspreken, is er al verschil van mening over het aantal bouw lagen van de polikliniek en het ap partementengebouw. In het ontwerp heeft het appartemen tengebouw vijf lagen en de polikliniek één laag. De raadscommissie welzijn is, bij de behandeling van de globale opzet, daarmee akkoord gegaan. De architect van B&T uit Breda wil beide gebouwen om architectonische redenen één laag hoger maken. En het college haalt van het appartementengebouw liever een laag af. oegewezen aan woningzoeken- Tiet lagere inkomens. Deze op- it is met zoveel woorden in de 'estingswet aan de gemeenten 'en. De doelgroep van deze igzoekenden is in het Huis- gsbesluitafgebakendvolgenshet ia in het kader. Niet alleen aan -nten is deze verantwoordelijk- toegekend. Ook voor de igbouwverenigingen is vastge- veliswaar in een ander Besluit, de mensen uit de doelgroep met ing dienen te huisvesten. ïatschap van woning - vereniging niet genoeg rover het nu nog voorkomt, is ^wijzen van een huurwoning 'P grond van het lidmaatschap n woningbouwvereniging niet mogelijk. De Huisvestingswet t van gelijke kansen voor gelijke 'n-De opbouw van hetpunten- n dient een weergave te zijn van ■vestingsnood van de woning- de. 'angstermijn isvestingswet kent een over- trmijn van één jaar. Dat bete- it gemeentelijke woonruimte- :ningen en vestigingsregeling- en hoogste één jaar van kracht fdurende dat jaar kunnen zij gemeente worden ingetrok- vaar gewenst worden vervan- r een huisvestingsverordening, ijd, 1 juli 1994, kunt u nog met - woonruimteverordening en gsregeling te maken krijg en. usvestingswet zijn verder nog 'Pgenomen ten aanzien van d, onttrekking en splitsing van mte. Ook is het kraken van •'n strafbaar gesteld. interesseerden is een bro- eschikbaar onder de titel stingswet, hoofdlijnen", eze bestellen bijDistributie- VROM, Postbus 351, -oefermeer. Tel. 079 - 449449. maximaal belastbaar inkomen f 32.000,- f 27.000,- f 43.000,- f 36.000,- De polikliniek is van Medisch Centrum Molendael. Daarnaast komen de ap partementen te staan. Verder behelst het plan een verzorgingstehuis voor se nioren, een verpleeghuis van de Op bouw en 48 aanleunwoningen van de woningbouwvereniging Soest. De ont werpen zijn, met uitzondering van het verpleeghuis, gereed. Het zorgcentrum moet worden gebouwd aan de Dalweg, naast Aqua Indoor en tegenover het politiebureau. Het plan wordt vanavond besproken in een gecombineerde vergadering van de raadscommissies ruimtelijke ordening en welzijn. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. Geachte klant, l.v.m. vakantie zijn wij gesloten vanaf zaterdag 17 juli t/m donderdag 12 augustus. Team Syllie Hair Soesterbergsestraat 39a - 3768 EB Soest - Tel. 02155-10706 In het oude gemeentehuis zullen, waarschijnlijk vanaf volgend jaar 24 ex-psychiatrische patiënten ko men te wonen. Het betreft een zo genaamd beschermd woonproject van de Stichting Vindicta, die overeenstemming heeft bereikt met bouwbedrijf De Vries. Het college gaat in principe akkoord met het plan. De Vries heeft het oude raadhuis van de gemeente gekocht. Het pand aan de Steenhoffstraat mag niet worden afge broken. De Vries had aanvankelijk het idee om er zes luxe appartementen in te realiseren, maar kon daar geen kopers vinden. De Vries is wel tot een akkoord geko men met de Stichting Vindicta. Die is gevestigd in Zeist en door een fusie met de Stichting Wijkplaats in 1989 in het bezit gekomen van De Soesterhof in Soestduinen. Daar wonen momenteel negentien ex-psychiatrische patiënten. Pas in oktober zal de gemeente raad besluiten of er een biezen veld, dan wel een andere vorm van overstort voor het rioolwater in Soest komt. Het uitstel tot de be grotingsbehandeling geeft het col lege de mogelijkheid andere syste men te heidijken. Voor de verwerving van grond en de aanleg van een biezenveld zal de ge meente 3,7 miljoen gulden moeten uit geven. De WD heeft onlangs de aan dacht gevestigd op een ander systeem: het bergbezink rioolsysteem. Dat zou Volgens de liberalen niet alleen beter functioneren, maar ook goedkoper zijn. Het bergbezink-systeem bestaat uit ex tra rioolbuizen onder de grond, waarin het overtollige water wordt opgevan gen. De WD is van mening dat een bie zenveld niet goed functioneert. Het kan olie en vet niet uit het water halen en zou ziekten (in dat verband is zelfs aids genoemd) en overlast van ratten en muggen kunnen veroorzaken. In navolging van de WD vinden CDA, PvdA en GPV/SGP/RPF het verstan dig om dat systeem onder de loep te ne men. Het voorstel voor het biezenveld is dan ook van de raadsagenda van juli gehaald. De laatste drie partijen staan overigens niet afwijzend tegenover een biezenveld. Wat Gemeentebelangen Groen Soest, Progressief Soest en D66 betreft, had de raad morgenavond reeds haar fiat aan het biezenveld gege ven. De meerderheid besliste echter anders. Wethouder Mieke Swinkels beloofde dan ook met een beter onderbouwd voorstel terug te komen. "Alles wat be ter is dan ons plan, moet je onderzoe ken. Maar het probleem is, datje het ja ren moet bekijken, voordat je weet hoe het werkt. Ik vraag me af of de provincie nog langer wil wachten", aldus Swin kels. De provincie is beheerder van de waterkwaliteit in de gemeenten en heeft ingevolge de milieuwetgeving de lokale overheden onder druk gezet om maat regelen te treffen. De Grontmij twijfelt eraan of het berg bezink-systeem (ontwikkeld door DHV en reeds toegepast in Ede) beter en goedkoper is. De Grontmij staat po sitief tegenover het biezenveld. Rioleringsplan Omdat het rioleringsplan onlosmake lijk is verbonden aan de nieuwe over stort, is ook het besluit daarover tot ok tober uitgesteld. Sinds 1 maart 1993 zijn de gemeenten wettelijk verplicht om nog dit jaar een rioleringsplan vast te stellen. Volgens een woordvoerder van de Grontmij, die het plan heeft sa mengesteld, zal een groot aantal ge meenten die streefdatum niet halen. Soest lukt dat wel. In de jaren tachtig is het Soester riool stelsel onder andere met tv-camera's geïnspecteerd. Het stelsel is toe aan aanpassingen, verbeteringen en ver vangingen. De totale kosten daarvan worden ge raamd op 197 miljoen gulden, hetgeen neerkomt op ongeveer 4.500 gulden per inwoner. De investering zal over een periode van zestig jaar worden af geschreven. Als gevolg van het riole ringsplan, zal het rioolrecht de komen dejaren stijgen tot 272 gulden per jaar. De Vries heeft de Soesterhof gekocht, zodat Vindicta kan verhuizen naar het voormalige gemeentehuis, mits de ver gunningen worden afgegeven. Geïsoleerd Adjunct-directeur D. Labee van Vin dicta: "Vroeger dachten we, dat je ex- patiënten moest wegstoppen in een bos, maar daar zitten ze teveel geïsoleerd van de bewoonde wereld. Je moet ze tussen de mensen laten wonen. Daarom zijn we al jaren op zoek naar een andere locatie voor een beschermde woon vorm." De ex-patiënten worden niet meer be handeld, maar ze kunnen volgens La bee nog niet zelfstandig wonen. Voor het grootste deel blijkt dat in de praktijk niet meer haalbaar. "De doorstroming is beperkt. Als dat tien procent is, is dat veel", aldus Labee. In de beschermde woonvorm worden de bewoners 24 uur per dag bijgestaan door deskundige be geleiders. Vindicta heeft nu nog tien van dergelijke woonvormen in ons land, dat worden er elf. Van de negen tien bewoners van de Soesterhof gaan er zeventien naar de Steenhoffstraat, de overigen komen in een nieuw centrum in Amersfoort te wonen. De zeven an dere plaatsen in het oude gemeentehuis zullen ook worden opgevuld. Het college gaat akkoord met het plan voor hét oude gemeentehuis, maar koppelt dat los van het plan dat De Vries heeft met de-Soesterhof aan de Van Lijndenlaan in Soestduinen. Dat bebouwingsvoorstel wordt na de zo mervakantie uitgewerkt. Overleg Volgens De Vries hebben de omwo nenden van de onlangs opgeleverde huur- en koopwoningen (Het Oude Raadhuis) geen bezwaren tegen de ves tiging van Vindicta in het karakteristie ke pand. Over de grenzen tussen de ver schillende percelen zullen De Vries, de woningbouwvereniging Soest en verte genwoordigers van de koopwoningen nog overleg plegen. "Die grenzen over lappen elkaar praktisch, maar daar ko men we wel uit", zegt Labee. Zodra de vergunningen binnen zijn, kan De Vries het oude gemeentehuis gaan verbouwen. Labee zegt dat die werkzaamheden volgens De Vries tien tot elf maanden in beslag zullen nemen. m (KUKELEN bv adviseurs in... hypotheken vastgoed otsuianhén HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 algemeen Soést (nieuwbouw) KLINKVELD (HEETAKKER) achter nieuw gemeentehuis helft van dubbele villa met garage indeling hol, toilet, meterkast, woonkamer (46 m2), ruime keuken (t.w.v. ca. f 30.000,-), bijkeuken verdieping 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, aparte douche, hobbyruimte zolder zolder met vaste trap en 4e slaapkamer ca. 300 m2 grond, optimale warmte-isolatie, luxe staat van afwerking. CENTRAAL GELEGEN Gevraagde koopsom f 465.000,- plaats Soest adres WILLEM DE ZWIJGERLAAN ligging Soestdijk woning HOEKVILLA MET SOUTERRAIN, garage en tuin indeling entree, hal, toilet, woonkamer, keuken, overdekt terras verdieping 3 slaapkamers, douche, toilet en wastafel zolder met vaste trap, 1 slaapkamer, c.v. en bergruimte 'algemeen souterrain: 2 ruime kamers, hal HOEKVILLA MET 6 SLAAPKAMERS Gevraagde koopsom f 295.000,- Soesterberg OUDE TEMPELLAAN rustige woonomgeving helft van dubbele villa met garage hal, toilet, woon-/eetkamer met open haard (ca. 48 m2), luxe keuken met diverse inbouwapp., bijkeuken 2 ruime slaapkamers (v/h 3), badkamer met ligbad, douche, 2e toilet met ruime 3e slaapkamer algemeen ca. 500 m2 grond, villa verkeert in perfecte staat van onderhoud, de gehele benedenverdieping is voorzien van een luxe marmeren vloer met vloerverwarming. woning indeling verdieping RUSTIGE WOONOMGEVING Gevraagde koopsom f439.000,- Een negentien-jarige vrouw uit Soest is vorige week met nek- en hoofdklachten naar Medisch Centrum Molendael ge bracht. Ze liep het letsel op bij een aan rijding op de kruising van de Bosstraat en de Den Blieklaan. De vrouw zat in de auto bij een Amers- foorter. Die verleende geen voorrang aan een vijftig-jarige Soester automobi list die vanaf rechts naderde. Een bot sing, waarbij beide auto's werden be schadigd, was het gevolg. De koeien kunnen RTL4 kijken dank zij de aansluiting op het cai- net, maar zo'n negentig huishou dens zijn nog steeds niet aangeslo ten op de riolering. Agrariër Kuij- er kan daar met zijn boerenver stand niet bij, zo gaf hij donderdag in de commissie milieu te kennen. Maar er komt verandering in. Alle zogenaamde onrendabele aanslui tingen in de gemeente Soest wor den alsnog op de riolering aange sloten. Dat kost niet minder dan 3,7 miljoen gulden, heeft de Grontmij berekend. Daarvan zal de provincie 2,3 miljoen subsidiëren. Dat is volgens wethouder Mieke Swinkels van milieu zo goed als zeker, al is nog niet bekend wanneer de provincie over de brug komt. Het is dan ook afwachten wanneer de werkzaam heden kunnen beginnen. Het gemeentebestuur van Soest is in elk geval bereid 1,4 miljoen uit te geven om de resterende huishoudens op het riool aan te sluiten. De bewoners van de per celen moeten zeifin totaal 162.840 gul- den neertellen. De eigen bijdrage va rieert, afhankelijk van de ligging van de woningen, van 1.380 tot 6.900 gulden. De betrokkenen zullen te zijner tijd wel hetzelfde rioolrecht als de andere Soes ter huishoudens gaan betalen. Uitvoering Als er vandaag zou worden begonnen met de realisering van de aansluitingen, dan mag de gemeente vandaag nog het geld ophalen bij Kuijer. Hij drong don derdag aan op een spoedige uitvoering. "Wij moeten per maand 25.000 liter spoelwater opvangen. Dat ligt een maand stil en stinkt." Ook de raadsfracties van Soest zijn doordrongen van het belang van een rioolaansluiting voor de negentig huis houdens. Alleen Gemeentebelangen Groen Soest vindt de ingreep te duur en wil dat er onderzoek wordt verricht naar goedkopere alternatieven. De overige partijen gaan echter akkoord met de investering. Twee jaar geleden werden de woningen in de zogenaamde buitengebieden al aangesloten op het cai-net. Ook toen moesten de bewoners van de 'onrenda bele aansluitingen' een eigen bijdrage storten en tastte de gemeente diep in de buidel. Twee woningen aan de Veenbesstraat zijn overhoop gehaald en doorzocht. In beide gevallen werd de toegangsdeur van de woning geforceerd. De inbraken werden zondagmiddag ontdekt door een buurman. De politie weet nog niet wat er wordt vermist. Hetzelfde geldt bij een inbraak aan de Peter van den Breemerweg. Daar werd vrijdag een woning bezocht door een inbreker. Hij had een raam stukgesla gen om binnen te komen. De Dixi-diensten die veertien jaar lang, vijf keer per jaar, zijn gehou den, behoren tot de verleden tijd. De Dixi-dienst commissie heeft een punt achter haar activiteiten gezet, omdat de kerkeraden van de gereformeerde en de hervormde kerk Soest niet meer zouden willen meewerken. In juni 1992 meldden de beide kerkera den aan- de commissie, dat ze moeite hadden om de verantwoordelijkheid voor de diensten nog te dragen. De wij ze waarop de diensten werden voorbe reid en de vorm waarin ze werden ge houden, riepen bij de kerkeraden vra gen op. Onder de doelgroep, de jeugd, zou weinig enthousiasme bestaan voor de Dixi-diensten. Pogingen om de ach terban te verbreden, liepen op niets uit. De kerkeraden achtten het niet denk beeldig, dat de formule van de Dixi- diensten is achterhaald. De diensten zouden mogelijk een eigen leven kun nen gaan leiden, waarbij de binding met de jeugd niet meer optimaal zou zijn. En juist die binding met de jeugd, vin den de kerkeraden van belang. Zij legden de commissie een aantal voorwaarden op. De inbreng van de predikanten op de diensten moest gro ter worden en de commissie zou meer open moeten staan voor hun begelei ding. De liederen die tijdens de dien sten werden gezongen, moesten in het liedboek staan en de betrokkenheid van de achterban diende groter te worden. Onmogelijk Bijna een jaar later, op zondag 6 juni, werd de laatste Dixi-dienst gehouden. De commissieleden zeggen hun best te hebben gedaan om aan de voorwaarden te voldoen, maar klagen over de ge brekkige medewerking. Niet alle predi kanten uit de hervormde kerk wilden voorgaan in de Dixi-diensten, zodat het onmogelijk werd om alle geplande diensten volgens de voorwaarden te houden. De commissie stelt dat ze con tact heeft gezocht met de wijkkerkera- den om een bredere achterban te krij gen. Maar de kerkeraden zouden niet hebben gereageerd. "De commissie heeft veel tijd en ener gie gestoken in de pogingen om contact te leggen met de kerkeraden. Het was een grote teleurstelling, toen bleek dat dat niet mogelijk was. En dat in een tijd, DUBBEL Aihru f.iii lii in/in bi Ut iii mg,nu kleurenfoto's van KODAK ...gewoon beter FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155-13917 waarin men bezig is om jongeren meer bij de kerk te betrekken. De commissie, die bestond uit jongeren uit de beide kerken, heeft het idee alleen te staan", is het verweer van de commissie. Volgens de commissie waren de kerke raden allerminst te spreken over het feit, dat ook niet-kerkgebonden men sen de Dixi-diensten volgden. "De me ningen van diverse kerkeraadsleden lo pen hierover sterk uiteen. De kerkera den zitten niet op één lijn, de communi catie laat te wensen over. De laatste maanden hebben veel mensen ge vraagd waarom de kerkeraden geen medewerking meer verleenden. We moesten het antwoord schuldig blijven. De niet-kerkelijke mensen hebben ge vraagd waarom ze niet meer welkom waren. Ook daarop hadden we geen antwoord." Onbegrip Bij de leden van de inmiddels ontbon den Dixi-dienst commissie heerst onbe grip. "De kerkeraden en de commissie stonden toch hetzelfde voor, namelijk het bezig zijn met God. Dat is waar de commissie de afgelopen jaren voor stond. De boodschap van vroeger is nu nog steeds actueel. De commissie zal daarin blijven geloven, alleen is het niet meer mogelijk de Dixi-dienst vorm te geven." Hoewel het laatste jaar tijdens de Dixi- diensten uitsluitend liederen uit het liedboek werden gezongen, bevreemdt het de commissie, dat de kerkeraden die voorwaarde hebben gesteld. Ze wijst in dat verband op ds. De Wilde die de Dixi-diensten veertien jaar geleden startte. Er werden toen, onder begelei ding van een combo, liederen gezon gen, die niet in het liedboek stonden. De Dixi-diensten werden de laatste tijd bezocht door gemiddeld zestig perso nen. De opkomst was, volgens de com missie, hoger dan bij andere avond diensten. Er zullen echter, althans voorlopig, geen Dixi-diensten meer worden gehouden. "De gesprekken tussen de kerkeraden en de Dixi-dienst commissie mondde uit in een patstel ling. Het was geen gedachtenwisseling, maar het stellen van voorwaarden. Maar de wijkkerkeraden hebben daar zelf geen medewerking aan willen ver lenen." Het hondenuitlaatterrein op de Swee linckstraat is opgeheven. De gemeente heeft daartoe besloten op verzoek van de ouderraad van de Bron. Het verzoek ging gepaard met de hand tekeningen van 52 ouders. Het uitlaat terrein lag direct aan de aanlooproute van de school. Omdat de betreffende strook een geringe afmeting had, be landden veel uitwerpselen op de stoep, waar de schoolkinderen dagelijks lo pen. Omdat in de directe omgeving twee uit- laatstroken langs de vijvers liggen, is be sloten geen alternatieve uitlaatstrook aan te wijzen.

Soester Courant | 1993 | | pagina 5