En dit zijn de knallers van deze week: 179 99 398 C1000 Wethouder Mieke Swinkels (D66) hoeft haar biezen niet te pakken Nog geen besluit huizen Soesterberg VERSE MOSSELEN Opnieuw inval in Soester koffieshop Pinkie! Een Contract met CN baart raadsfracties zorgen VYY moet toch wachten op subsidie op salariskosten autobedrijf a.van dér iee Slagers achterham Hollandse sperziebonen Hertog roomijs speciaal huizen- hoog bod VVD krijgt geen steun voor eerste motie van wantrouwen 3 Actueel 4 Varia 5 Actueel 8 Op Soest 11 Sport WS is voortaan woningstichting Wethouders Menne en Kingma overleggen met eigenaren a.s. Vrijdag zijn ze er weer! visspecialiteiten Drie mannen aangehouden, soft drugs in beslag genomen Soesterbergse brengplaats dicht Rugzak en tas in tent leeggehaald Politie zoekt getuigen Jongens slaan PTT-er na kritiek op rijgedrag het ziekenhuis in bak 1 liter VJ C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars AFSLANKEN SLAGERIJ „ZUID" BARBECUE FESTIJN Vast- van BREUKELEN bv STRAAT LENGTES VOORDEEL Mieke Swinkels mag voorlopig in haar wethouderszetel blijven zitten. Een motie van wantrouwen (de eerste in de Soester geschiedenis) van de WD werd door geen enkele fractie in de gemeenteraad gesteund, al los te met name het CDA een waarschuwingsschot. In het begin van een vijf tig minuten durende schorsing neigde het CDA ernaar de motie te steu nen, maar het bleef uiteindelijk bij een reprimande. De PvdA kon de te leurstelling van de WD en het CDA in de wethouder wel begrijpen, deelde die voor een deel ook, maar onderschreef de motie niet. Wethou der Swinkels van milieu en verkeer kon na een twee uur durende 'thriller' opgelucht haar koffers pakken voor het zomerreces: "De algemene waarschuwing zal ik zeker ter harte nemen." De fractie van de WD zegde donder dagavond tijdens de gemeenteraads vergadering het vertrouwen in de D66-wethouder op, omdat ze in de ogen van de liberalen teveel en te vaak geld heeft uitgegeven. De WD doelde daarmee onder meer op de aanleg van verkeersremmers in Soestdijk (ca. 60.000 gulden), het opstellen van het rioleringsplan (250.000) en maatrege len voor een niet aangelegd fietspad naar de carpoolplaats in Soesterberg (75.000). Dat Swinkels nog steeds geen overeen stemming heeft bereikt met Centraal Nederland (CN) en dat het contract over de gemeentelijke bijdrage voor het dure busplan nog niet is ondertekend, was de bekende druppel die de emmer deed overlopen. Na eerdere schijnaan- vallen van de WD, het CDA en Ge meentebelangen Groen Soest (GGS), hanteerde de WD ditmaal een motie van wantrouwen. Gele kaart Dat vond het CDA, na zeer intensief beraad, een 'iets te zwaar wapen'. Maar het CDA was voor zijn doen wel kei hard door voorwaarden te stellen aan het vertrouwen in Swinkels. Ze moet in september overeenstemming hebben bereikt met CN en in december moet het verkeersplan voor Soestdijk gereed zijn. Lukt dat niet, dan mag Swinkels alsnog opstappen. Althans, dat was donderdagavond de strekking van de woorden van fractievoorzitter Kees Verheus: "U moet dit zien als de laatste gele kaart. Als u nog een keer geel krijgt, betekent dat rood." Hans van Wuijckhuijze (GGS) had in de raadsvergadering van juni het func tioneren van de wethouder nog open lijk in twijfel had getrokken. Maar frac tievoorzitter Harry Witte hield Swin kels ditmaal de hand boven het hoofd. Uit het feit dat daar veel discussie bin nen de fractie voor nodig was geweest, mag worden verondersteld dat (een deel) van de GGS-fractie de motie ei genlijk had willen steunen. "Maar wat zouden de burgers ermee opschieten als de wethouder zou moeten opstappen, terwijl er nog zoveel is te doen", vroeg Witte zich af. Hij kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat het WD met de motie het milieubeleid van Swinkels 'onderuit wilde schoffelen'. "Dat wan trouwen is niet op z'n plaats, al is er het een en ander fout gegaan. De opstelling van het CDA komt bij mij niet geheel zuiver over, omdat de schuld niet alleen bij de wethouder, maar ook bij de colle ge-partijen ligt.'De schuld werd door D66 voor een deel in de schoenen van de ambtenaren geschoven. Hun ver slaggeving van vergaderingen zou dui delijker moeten zijn, zodat misverstan den kunnen worden voorkomen. Loet Jansen schoot zijn wethouder te hulp door te stellen, dat ook de motie 'ram melt' en dat er geen één wethouder is, die kan functioneren zonder hier en daar een foutje te maken. Leidje Tomassen van Progressief Soest verklaarde nog steeds het volste ver trouwen in Swinkels te hebben en Wie- be Meilof van GPV/SGP/RPF stak de hand in eigen boezem. "De meest zware portefeuille is die van Swinkels. De raad is ook niet altijd duidelijk geweest, door besluiten terug te draaien. En, er zijn ook andere wethouders, op wie je kri tiek kunt hebben." De PvdA had ook kritiek op Swinkels. Kees Boerkoel stuurde aan op een bete re communicatie tussen de raad en het college en tussen het college en de amb tenaren, maar Swinkels kreeg van de PvdA het voordeel van de twijfel. Balans Het college steunde de wethouder eveneens. Burgemeester Hans de Widt: Wethouder Mieke Swinkels van mi lieu en verkeer overleefde een motie van wantrouwen, maar met name de indie ner (VVD) en de college-partijen CDA en PvdA zullen haar nauwlettend in de gaten houden. "De raad heeft vier wethouders geko zen en daarin vertrouwen gesteld. In het beleidsplan voor deze periode van vier jaar zijn veel wijzigingen doorgevoerd. Het is niet makkelijk, zeker op het ge bied van milieu en verkeer, om tot een resultaat te komen. Wethouder Swin kels is zeer actief geweest en heeft, ik zou bijna willen zeggen, haar 'Nek(s)' uitgestoken. De beoordeling van een wethouder laten we over aan u als raad. Maar het is de vraag of bij de beoorde ling de balans zo in de min uitslaat." Raadsleden springen hoog en laag over zorgcentrum. Gildefeesten 1993: meer dan een week volop activiteiten. Bewoners Luytenaarpad ongelukig met welige wild groei. Doortje 151: goed voor 10.00 liter melk. Rondje Soest. Verdwenen Soest. Verdwenen Soest hervonden. Gildeloop op 25 augustus. Parijs-Baarn in 24 uur. Locatie golfbaan geen 'hole-in-one'. Soester Harry van der Vis verdedigt Nederlandse eer tijdens Challenge '93. Knickerbockers blijven in de race. Woningbouwvereniging Soest is ge wijzigd in de woningstichting Soest (WS). De algemene ledenvergadering heeft ingestemd met dat bestuursvoor stel. De wijziging heeft alles te maken met de veranderingen in de volkshuisvesting en de verdeling van taken en verant woordelijkheden binnen de organisa tie. Met de omzetting ziet het bestuur van WS een bevestiging van de door hem op gang gebrachte discussie om de professionalisering van de woningcor poratie verder vorm te geven. Van groot belang bij de stichtingsvor- ming is de belangenbehartiging van de huurders en bewoners. De oprichting van de bewonerscommissies en huur dersverenigingen stimuleert de WS dan ook door middel van overleg, subsidië ring en informatie-verschaffing. De op richting van de FHOS (Federatie Huur- dersbeiangen Organisatie Soest) wordt door de WS in dat verband gezien als een bevestiging van haar beleid. De FHOS is inmiddels een belangrijke ge sprekspartner van de kersverse wo ningstichting. Het rijk heeft nog niet besloten wat er met de woningen in Soester berg gebeurt, zodra de Ameri kaanse militairen zijn vertrokken. Dat is gebleken tijdens het oriën terende gesprek dat de wethouders Jan Menne en Frans Kingma maandagmiddag met de inspec teur der Domeinen De Boer van het ministerie van financiën heb ben gevoerd. Op het ministerie moet daarover nog intern overleg over worden gepleegd. Menne en Kingma hebben maandag de wensen van de gemeente op tafel ge legd. De gemeente hoopt dat de wonin gen beschikbaar komen voor Soester bergse en Soester woningzoekenden. Het ministerie bezit 106 woningen in Gemini en 34 in Mercury. Er wonen nu nog Amerikanen in. Zij zullen tussen december dit jaar en september vol gend jaar vertrekken, omdat US Air Force zich terugtrekt van de vliegbasis Soesterberg. Volgens Menne had men zich op het ministerie nog niet over de materie ver diept. Na de zomervakantie, uiterlijk begin september, zullen Menne en Kingma wederom om de tafel gaan zit ten met de inspecteur der Domeinen. De gemeente hoopt dan meer duide lijkheid te verkrijgen over wat het mi nisterie met de 140 woningen van plan is. Menne en Kingma hebben vandaag een gesprek met vertegenwoordigers van Nationale Nederlanden Vastgoed bv. Die maatschappij bezit 189 woningen in de Soesterbergse wijk Apollo. Ook in die huizen is de gemeente geïnteres seerd. Voorzitter J. van der Moolen van de woningstichting Soest en bestuurslid Harry Witte van woningbouwvereni ging St. Joseph hebben eerder ook ver klaard belangstelling te hebben voor de 329 woningen in Soesterberg die straks leeg komen te staan. Volgens hen is daar een markt voor. Beide corporaties hebben nog niet deelgenomen aan de gesprekken. Ze wachten het overleg tussen de gemeente en de eigenaren af, alvorens ze zullen aanschuiven voor eventuele onderhandelingen. Wethouder Mieke Swinkels heeft Centraal Nederland (CN) een 'blanco cheque' afgegeven. Dat vindt de VVD-fractie, aan gezien de wethouder het con tract met CN nog steeds niet heeft ondertekend. Er is nog geen overeenstemming be reikt over enkele contract-onderde len en de betalingsregeling. Dat heeft Swinkels de raad desgevraagd meegedeeld. Er zijn al wel weder zijdse verplichtingen aangegaan. Swinkels hoopt in september haar handtekening te zetten onder het contract. De gemeente zal gedurende twee jaar tenminste 200.000 gulden over maken op de rekening van CN. Als de prognose van de groei in het aan tal reizigers niet wordt gehaald, zal dat de gemeente extra geld kosten. Hoeveel, dat kon Swinkels nog niet zeggen. Hoe minder reizigers, des te hoger het financiële risico voor de gemeente. Niet iedereen is er gerust op, dat de prognose wordt gehaald. Sterker nog, dat wordt door menigeen sterk betwijfeld. Tot nu toe rijden er op vallend veel (nagenoeg) lege bussen door Soest. Het ambitieuze busplan dreigt dan ook op een mislukking uit te lopen, waarbij de gemeente met een financiële kater achterblijft en het aantal buslijnen na de proefpe riode van twee jaar wellicht zal wor den verminderd. En wat gebeurt er als CN en de ge meente niet tot overeenstemming komen? Juist omdat er al wederzijd se verplichtingen zijn aangegaan, vrezen enkele fracties dat de ge meente er in dat geval juridisch slecht voor zal staan. Wethouder Swinkels zal in augustus om de tafel gaan zitten met vertegen woordigers van CN. Ze hoopt in de commissie verkeer in september te kunnen meedelen, dat het contract door beide partijen is ondertekend. "Maar als dat ten koste zou gaan van de onderhandelingspositie van de gemeente, wil ik meer tijd hebben, dat hoort u nog van mij", aldus Swin kels. De VVV zal toch moeten afwach ten of de gemeente het tekort van 90.000 gulden, voornamelijk ver oorzaakt door hogere salariskos ten, voor dit jaar zal dekken. Bij de begrotingsbehandeling in oktober neemt de raad pas het besluit of de WV al dan niet geld krijgt. In de commissie financiën van drie we ken geleden was een minimale meer derheid van de raadsleden (14-13) nog bereid om per omgaande 90.000 gul den over te maken. Maar tijdens de ge meenteraadsvergadering van Vorige week donderdag viel de uitslag in het nadeel van de VVV uit: 11-12. Dat kwam als volgt tot stand. Wethou der Jan Menne van financiën wil dat de aanvraag van de WV volgens dezelfde procedure wordt behandeld als aanvra gen van andere instellingen en organi saties. Dat zou betekenen dat de WV pas in oktober uitsluitsel zou kunnen krijgen. Het college hield dan ook vast aan zijn voorstel om de hand nu op de knip te houden en tijdens de begro tingsbehandeling een besluit te nemen over het WV-verzoek. Bij een positief besluit kan de WV op z'n vroegst in 1994 geld krijgen. De PvdA kwam daarop met een amen dement. De sociaal-democraten stel den voor een eenmalig bedrag van 40.000 gulden ter beschikking te stel len. De WD en Gemeentebelangen Groen Soest, in de commissie financiën ook al de pleitbezorgers van de WV, steunden dat amendement. Maar D66 koos ditmaal de zijde van het college, waardoor de balans de andere kant op sloeg. Superkwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten van weedestraat 149 3761 cd soest tel.02155- 1 52 88 Bij een inval in een koffieshop aan de Koninginnelaan heeft de politie drie mannen aangehouden. De zaak is op last van burgemeester Hans de Widt gesloten, omdat er (soft-)drugs werden verkocht. In de koffieshop zijn enkele gram men hasj aangetroffen en in beslag genomen. Bij de politie was bekend, dat in de kof fieshop soft drugs werd verkocht aan jonge mensen. Omwonenden hadden daarover bij de politie geklaagd. Ook De brengplaats voor afvalstoffen aan de Anthonie van Leeuwen hoeklaan in Soesterberg gaat met ingang van 1 september voorgoed dicht. De voorziening wordt ver vangen door een wekelijkse op haaldienst voor grof huisvuil. De ophaalwagens van de gemeente zul len één keer per week richting Soester berg rijden om grof huisvuil in te laden. De burgers moeten dan wel telefonisch melden, dat ze grof huisvuil in de aan bieding hebben. Via de grofvuillijn kan een afspraak worden gemaakt. Het nummer (02155-93666) is elke werk dagvan 10.00 tot 12.00 uur bereikbaar. Het terrein van de brengplaats in Soes terberg zal worden opgeruimd en inge richt als openbaar groen. In Soest wordt één keer in de drie we ken op aanvraag grof huisvuil opge haald. Daarnaast kan dat afval worden gebracht naar De Schans. Die is dins dag, donderdag en vrijdag geopend van 13.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Natuurlijk kunnen ook Soesterbergers desgewenst hun grof huisvuil naar De Schans brengen. Uit een tent op het terrein van In de Ruimte aan de Insingerstraat zijn een rugzak en een tas leeggehaald. De dief nam een portemonnee, betaalkaarten, foto's, telefoonkaarten en een spijker broek mee. De spullen zijn eigendom van een 21-jarige vrouw uit Capelle a/d IJssel. ouders van een aantal jongelui hadden klachten bij de politie ingediend. De inval vond vorige week woensdag middag plaats. Dit na overleg met de of ficier van justitie die bij de inval aanwe zig was. Ook de rechtercommissaris was getuige van de inval, waarbij de po litie twintig mensen en een speciaal op geleide hasj-hond inzette. Tijdens de inval trof de politie tien be zoekers met een gemiddelde leeftijd van zestien jaar aan. Na een kort ver hoor van hen stelde de politie vast, dat in de koffieshop dagelijks drugs werden verhandeld. De jongelui mochten na het verhoor vertrekken. De 35-jarige eigenaar, alsmede twee beheerders van 29 en 34 jaar werden aangehouden. Ze werden meegeno men naar het politiebureau en zullen worden voorgeleid voor justitie. Twee persfotografen, die bij de inval aanwezig waren en hun werk deden, voelden zich bedreigd. Ze zochten on der politiebegeleiding hun auto op. Administratie De gevonden hasj, verpakkingen, an dere middelen en de administratie werd tijdens een zoekactie in het'pand in be slag genomen. Op grond van de alge mene politieverordening besloot bur gemeester De Widt met onmiddelijke ingang de koffieshop te sluiten. Het zelfde pand werd ook al in december gesloten. Dat gebeurde om dezelfde re den, al zat er toen een andere eigenaar in. Toen heette het Turks koffiehuis Canta Relax, ditmaal heette de zaak Europa. In december verklaarden de eigenaar en de beheerder de opbrengst van de soft drugshandel nodig te heb ben om hun zaak draaiende te houden. Op de bar van het koffiehuis vond de politie destijds zelfs een prijslijst van soft drugs. De nieuwe exploitant kreeg in het voor jaar een vergunning voor het verstrek ken van alcoholvrije dranken. Bij die gelegenheid is hem uitdrukkelijk te ver staan gegeven, dat de verkoop en han del van soft drugs verboden is. De politie is op zoek naar de identiteit van twee onbekende jongens, die vrijdagavond in Soesterberg een 26-jarige PTT- er uit Soest hebben mishandeld. De man kreeg klappen na op merkingen over hun rijgedrag, waarbij hij een dubbele kaak- breuk opliep. De PTT-er reed vrijdagavond om streeks half twaalf met een PTT-bus- je over de Moerbessenberg en de Kampstraat in de richting van het Dorpsplein, om daar de laatste lich ting van de brievenbus in orde te ma ken. Uit een steegje dook plotseling een bromfiets op, met daarop twee on bekende jongens, die het busje geen voorrang gaven. Een aanrijding kon ternauwernood voorkomen worden. Omdat de PTT-er daarover opmer kingen maakte ontstond er een vechtpartij, waarbij de Soester di verse malen met een hard voorwerp op het hoofd werd geslagen. De man moet daarbij even buiten bewustzijn geraakt zijn. Toen hij weer bijkwam waren de knapen ver dwenen. Hij reed daarop alsnog naar de brievenbus, maar besloot toen zelf naar ziekenhuis Molendael- Soest te gaan om zich te laten behan delen. Daar werd geconstateerd dat hij een dubbele kaakfractuur had opgelopen. Hij werd naar huis ge bracht, maar zou maandag in het Academisch Ziekenhuis Utrecht ge opereerd worden. De politie heeft zondag j.1. nog een buurtonderzoek in Soesterberg ver richt, maar dat heeft nog geen bruik bare aanwijzingen opgeleverd. Over de daders is niets bekend, alleen dat ze op een geel-zwarte crossbrommer reden. De politie houdt zich aanbe volen voor mededelingen die kun nen leiden tot het opsporen van de daders. f--MÓ (Nu"standaard stuurbekrachtiging Volvo 440/460 Escape Hot summertime news; nu bovendien met getint v.a. f 36.100. centra| ioc|^ toerenteller. spiegels en achterspoiler in lakkleur. En nog véél meer. Plus gratis unieke Volvo CD bij testrit. Een Volvo 440 is er al v.a. 'f 32.450.-. Maak nu n proefrit in de speciale 440/460 modellen. "VOLVO bewijst het. Consumentenprijzen incl. BTW. cxcl. 495,- kosten rijklaar maken. Wijzigingen voorbehouden. Kerkstraat 58, Soest, tel.: 02155 -125 00 100 gram 500 gram Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 tot 35 cm. per behandeling. Afslank- en Nagelstudio Stance Andeweg Vosseveldlaan 47 Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 Soest - Telefoon 28484 Fax 28415 Voor een moet u bij uw vakman zijn. pagina Zie pagina 10 Seat-dealer voor Soest-Baarn e.o. AUTO VAN DOORN BK Waarborg voor goede service Laanstraat 82 - Soest - Tel. 02155-21719

Soester Courant | 1993 | | pagina 1