Harry van der Vis brengt bronzen plak mee naar Soest Succes maakt monsterrit Parijs-Baarn in 24 uur zeker prolongatie waard Familie Van Drie met drie generaties present bij Nijmeegse Vierdaagse Sophie Alders gaat tennissen in Sofia 4'ff 6 flessen Wisselend succes Pijnenburg-atleten Vereniging voor rolstoelbasketbal is initiatief van Vincent Maassen Successen op internationale rolstoelspelen WOENSDAG 21 JULI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 9 Renners met groot feest verwelkomd Dakwerken Bericht aan alle jongens en meisjes van Soest woensdagmiddag 18 augustus a.s. Sportorganisatie SOEST Bosstraat Oost Naar Wereldspelen voor Doven 'rli venze* van oor I Zéér moe, maar ook zéér voldaan. Dat waren de vijf Soester en I Baarnse wielrenners die in het af gelopen weekeinde hebben deel genomen aan de 24 uurs-monster- rit Parijs-Baarn bij hun aankomst, I zondagmiddag om exact negen mi nuten over vier op de Baarnse Brink. Ze werden daar verwel- komd met een groot feest, dat tot in de avond enthousiast werd mee gevierd door een paar honderd be wonderaars. Stef Smit, Ruud van Ginkel, Jurgen Smink - de drie Soesters - en hun Baarnse collega's Ewald van Hamers- veld en Kees Rigter zijn inmiddels weer thuis. De 525 kilometer zitten vermoe delijk nog wel enige tijd "in hun benen", maar die na-pijn wordt ruimschoots verzacht door het enorme succes van hun sportieve onderneming, die het Rode Kruis waarschijnlijk wel de beoogde 5000 gulden heeft opge bracht. Of dat bedrag inderdaad binnen is ge komen op het speciale gironummer I 60.100 valt nog niet precies na te gaan, maar de renners en hun begeleiders twijfelen er niet aan. De 30 bedrijven in de regio die elk 250 gulden sponsorden hebben de opbrengst - na aftrek van wat kosten - vermoedelijk al een heel eind in de goede richting opgestuwd. Ook in zuiver sportief opzicht is het een grandioos succes geworden. Vier van de vijf renners volbrachten de rit; alleen Ruud van Ginkel viel na 400 kilometer uit omdat een oude knieblessure op speelde. "Ik had er al rekening mee ge houden, dus het was geen al te grote te- i leurstelling," zegt hij na afloop. Pasta-gerechten I De renners kijken met plezier terug op het evenement, dat vrijdagmorgen om ll.00 uur eigenlijk al begon. Met de "bus" - een oude leger brandweerwa gen - ging het naar Parijs, waar het hotel werd opgezocht. De renners stouwden zich daar letterlijk vol, vooral met pas- I ta-gerechten, omdat die voor het "duurwerk" nu eenmaal de meeste l energie (koolhydraten) geacht worden te leveren. Na een aangenaam verblijf op de Parij- se terrassen klonk om 23.00 uur het commando "Naar bed!en om 8.00 uur de volgende morgen werkte het vijftal opnieuw een fors ontbijt naar binnen, om vervolgens nog een paar uurtjes te gaan (voor)slapen. Er zou het komende etmaal immers heel wat van hen ge vergd gaan worden. Om een uur 's middags reed de volgwa- gen voor, en vandaar ging het naar de Boulevard Périphérique, aan de rand van Parijs. Starten op de Champs Ely- sées zou wegens de gigantische ver keersdrukte daar veel te riskant zijn ge weest. Dokters? Veel plezier beleefden de renners op de startplek, een park waar zich veel Parij- se zwervers ophielden die hun ogen uit keken. De witte t-shirts met het rode kruis erop wekten enig misverstand: de renners werden aangezien voor dokters en een van de zwervers vervoegde zich dan ook bij de équipe om zijn been even te laten behandelen. Onder grote hilari teit werd de man "professioneel" van zijn klachten afgeholpen. Om precies 18.00 uur werd het startsein gegeven, en vanaf dat moment leverden de vijf renners een titanengevecht, slechts onderbroken door enkele stops: bij Saint Quentin, bij de Belgische grens, halverwege België nog een keer, bij de Nederlandse grens - die met extra gepaste vreugde werd begroet, maar die voor Ruud van Ginkel de finish bete kende - en vervolgens nog bij Werken dam en De Bilt. "Het laatste stuk was het zwaarste," al dus Ruud. "Tot de Nederlandse grens ging het allemaal perfect." De équipe trok onderweg veel bekijks in de dorp jes langs de route, een beetje vergelijk baar met het Tour-de-France-spekta- kel, zij het op wat kleinere Schaal. Als de voorrijwagen met het gele zwaailicht passeerde liepen de cafés uit, ook 's nachts, en op een halve minuut volgden dan de renners zelf, meestal in waaier formatie. Ware beproeving Vooral de nachtelijke uren vormden een ware beproeving. "Je krijgt slaap en je kunt je op den duur in het donker heel moeilijk concentreren," aldus Ruud van Ginkel. "Je rijdt dicht op elkaar, maar dan moet je extra goed uitkijken. Je ziet de weg niet en je krijgt ook pas in de gaten dat je tegen een heuvel oprijdt doordat je dat in je benen merkt." Halverwege de nacht-etappe werd nog gestopt voor een extra portie kracht voer, bestaande uit opgewarmde maca roni, maar daarna ging het weer snel door, richting Nederland. De laatste loodjes bleken ook in Parijs-Baarn het zwaarste te wegen, maar de vier overge bleven renners arriveerden ruim op tijd ter hoogte van paleis Soestdijk, waar ze werden opgewacht door de reclameka ravaan die ze in optocht naar de Brink vergezelde. Daar was het inmiddels een drukte van belang. Honderden belangstellenden waren uitgelopen om de renners in te halen en konden zich intussen verma ken met allerlei attracties, mede geor ganiseerd door de hoofdsponsor, café Kerkbrink: een barbecue op het grote terras, maar ook spelletjes. Op een ho metrainer kon wie dat wilde een echte wedstrijd nabootsen, waarbij de verlie zer werd onthaald op een emmer water. Kinderen waagden zich aan de reuze-s joelbak of konden zich laten schmin ken, en dat alles werd omlijst door de vrolijke klanken van de jazzband de Onderlinge van 1975. Tour-sfeer Het publiek werd op de hoogte gehou den van de vorderingen van de renners via een live-verslag door de bekende "speaker" De Vries uit Amersfoort, die via de (auto)telefoon rechtstreeks ver binding had met de équipe, zodat er een optimale Tour-sfeer heerste in het cen trum van Baarn. Toén de renners om 9 over 4 de Brink opreden ging er een massaal gejuich op. Ze werden enthou siast begroet en gehuldigd, met bloe men, zoenen én een echte medaille. "Na het eerste biertje werden we zelf ook weer een beetje wakker," aldus Ruud van Ginkel. De organisatoren en de renners kijken zeer tevreden terug op het spektakel. Het staat wel vast dat er volgende jaar een reprise komt, maar waarschijnlijk zal dan Parijs niet het startpunt zijn. "Het moet niet eentonig worden," zégt Advertientie De actie Parijs-Baarn, op 17 en 18 juli, ten bate van het Neder landse Rode Kruis wordt door de volgende bedrijven gespon- serd: Soester Courant, ESB Elektra Schuur- kamp Baarn, International Assets Euro- pe bv Baarn, Kooij Taxi- en Autobedrijf Baarn, Van Wijnen Nederland nv Baarn, Snackbar De Ronde Hoek Baarn, Hom mes Wielersport Baarn, Strater Makela- dij Soest, Installatiebedrijf gebr. Ouder dorp bv Baarn, Grand Café De Kerk brink Baarn, De Graafs Bakkerijen (Oma's Cake) Bunschoten, Verdegaals Bloemsierkunst Baarn, Opel Nefkens Soest, Dactylo Uitzendbureau Soest, Rabobank Baarn, Poelier Van den Bor Soest. Autoschade Doesburg Soest, Da- vo Ijzerwaren Soest, Deltatherm Kli maatbeheersing Baarn, A&O Verzeke ringen Amersfoort, Banketbakkerij Oudwater Baarn/Soest, Restaurant Greenfield's Baarn,- Centrum voor Re- creatiewerk Amersfoort, De Wilde Me taal Maartensdijk, Bosch Keuning Baarn, De Trofee Sportprijzen Hilver sum, Bloembinderij De Blauwe Druif Baarn, Yves Rocher Nederland Soest, Etalagebureau Fred Beerbaum Baarn, Nutricia Extran Sportvoeding Zoeter- meer, Reaal Verzekeringen (mevrouw Kolsteeg) Soest, Babyion Bijous Leder waren Baarn, Foto Profservice Baarn. coördinator Rinus Bander. Wat wél onomstotelijk bewezen is, is het feit dat de 24 uursrit een enorm suc ces is geworden. Dat maakt het evene ment zeker een prolongatie waard. "Rond Oud en Nieuw gaan we dat be kijken, tijdens een groot feest," aldus Bander, "op dezelfde manier zoals dit idee geboren is," Komende dinsdagavond (27 juli) wordt in café de Kerkbrink in Baarn een vi deo-verslag van het evenement ver toond, aanvang 20.00 uur. Alle betrok kenen, met name ook de sponsors, zijn daar van harte welkom. Tijdens atletiekwedstrijden te Haarlem liep Pijnenburgatleet Abdes Belarbi een, gezien zijn lange afwezigheid we gens ziekte, goede 800 meter in 1.56.98. Hij.bewees daarmee de weg weer geheel terug gevonden te hebben. Mark Hilberts liep de 3000 meter in 8.32.81, hetgeen voor hem een nieuw persoonlijk record betekende. De junioren Christiaan Gijtenbeek en Sam Drost troffen het niet. In een te langzaam gelopen serie kwamen ze niet aan hun beste tijden toe. Sam Drost: 9.22.0 (beste tijd 9.14.0) en Christiaan Gijtenbeek: 9.31.0 (beste tijd 9.15.8). In het "aankondigende" artikel over Harry van der Vis, in de Soester Cou rant van vorige week, werd door een misverstand gemeld dat hij in Soest be zig is met de oprichting van een basket balvereniging voor gehandicapten. Van der Vis hecht eraan te benadrukken dat niet hij, maar de Olympische zwem- kampioen Vincent Maassen uit Soest de initiator van deze vereniging is. Hij werkt sinds een halfjaar aan het op po ten zetten van de club. Waarvan akte. 33 en zolang de voorraad strekt j Soest heeft opnieuw een interna tionaal gelauwerde sporter binnen zijn muren. Rolstoelbasketballer Harry van der Vis behaalde vorige week als deelnemer aan "Challen- ge '93" - de internationale rol- I stoelspelen voor oud-militairen in Engeland - een bronzen medaille. I De Nederlandse oogst bestond in I totaal uit vier gouden, twee zilve ren en twee bronzen plakken. I Challenge '93, vorige week gehouden I in het Engelse Stoke Mandeville, was I de eerste aflevering van deze interna- I tionale rolstoelspelen vooroud-militai- I ren. De 49-jarige Soester is enthousiast lover het evenement, al heeft hij niet ivoor het eerst succes geoogst bij inter- I nationale sport-ontmoetingen. I Van der Vis deed in 1968 al mee aan de I Paralympics in Israël. Hij kwam toen uit I op het onderdeel boogschieten. In 1972 I nam hij - eveneens in Stoke Mandeville I - deel aan de Wereldspelen voor gehan- Idicapten, op het onderdeel rolstoel- I basketbal. In 1976 was hij trouwens ■weer in de stad in Buckinghamshire, p waar hij zich als tafeltennisser onder- scheidde. Het bewijst wel dat Van der I Vis een all-round sporter is, die zijn le- l ven lang al gek is geweest op allerlei tak- ken van sport, waarvan het basketbal I hem trouwens zo'n beetje het meest na aan het hart ligt. USA-feam De Soester kijkt met plezier terug op de afgelopen week, die bekroond werd met een (persoonlijke) medaille. "Daar was het allemaal om begonnen," zegt hij, inmiddels weer thuis. Van der Vis 1 haalde de bronzen plak overigens als lid van het Amerikaanse basketbalteam, want het aantal Nederlandse oud-mili tairen dat bedreven is in rolstoelbasket bal is niet groot. Ook voor een Benelux- team, zoals aanvankelijk de bedoeling was, waren er kandidaten te weinig. Van der Vis en zijn collega Ron van Gelderen uit Almere genoten daarom "gastvrijheid" bij de Amerikanen. Het USA-team speelde in totaal vier wedstrijden. Eerst werd gewonnen van de Polen, vervolgens van de Zuidafri kanen. Tegen de Engelse ploeg ging het mis, waardoor de kans op goud of zilver verloren ging. Tegen Egypte was het team - in de wedstrijden om de derde of vierde plaats - echter weer succesvol. Er werd met elf punten verschil gewonnen en de bronzen medaille kon mee naar huis. Ingespeeld Of er met meer in had gezeten dan .de derde plaats weet de Soester rolstoel basketballer niet. "We waren als team, zeker in het begin, niet goed op elkaar ingespeeld. We moesten ook vrijwel di rect spelen, want de trainingsmogelijk heden waren beperkt. Dat heeft waar schijnlijk wel een rol gespeeld. Tegen Egypte speelden we onze beste wed strijd, maar toen waren we natuurlijk ook wel goed op elkaar ingespeeld." Harry van der Vis is uiteraard trots op zijn eerste internationale medaille. Aan Nederlandse eretekenen heeft hij in de loop der jaren al het nodige binnenge haald - veel tweede en derde prijzen bij o.a. het boogschieten en vooral tafel tennis - maar deze bronzen plak zal hij nog lang koesteren. Successen De zes Nederlandse deelnemers waren in Stoke Mandeville allemaal behoor lijk succesvol. H. Hofmeester uit Doorn haalde bij het handboogschieten twee maal goud en eenmaal zilver; R. Slip pens uit Doorn legde beslag op de 8e plaats. Op het onderdeel atletiek sleep te J. Spronck uit Eindhoven tweemaal een 2e plaats in de wacht: met de kogel en met de discus. Net als van der Vis haalde R. van Gelderen uit Almere brons bij het basketbal, maar bovendien ook nog eens goud in de tafeltennispou- le (open klasse) en zilver in de finale. H. Kamps uit Amstelveen won goud in de klasse masters van het onderdeel tafel tennis. Aan de "First International Ex-Service Wheelchair Games" deden sporters mee uit meer dan twintig landen, waar onder wereldrecordhouders en Para- lympics-kampioenen. De spelen wer den georganiseerd door The Royal Bri- tish Legion en het zes man sterke Ne derlandse team wen) afgevaardigd door de BNMO (Bond van Nederlandse Mi litaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers), in samenwerking met de NEBAS (Ne derlandse Bond voor Aangepast Spor ten. De reis naar Stoke Mandeville en terug werd gemaakt per Fokker Friendship van de Koninklijke Lucht macht in Soesterberg. Of Harry van der Vis al klaarstaat voor een volgende sportieve uitdaging kan hij nog niet met zekerheid zeggen. "Misschien ben ik er over twee jaar weer bij, als de spelen weer gehouden worden. Dat gebeurt dan waarschijnlijk in Polen." Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14 Morgen stapt ze op het vliegtuig naar Sofia, de 19-jarige Sophie Al- ders uit Soest. Samen met 46 ande re slechthorende Nederlanders maakt ze deel uit van de Neder landse dovensportploeg, die in de Bulgaarse hoofdstad gaat mee doen aan de 17e editie van de We reldspelen voor Doven, die daar van 24 juli tot en met 2 augustus worden gehouden. Sophie is een van de Nederlandse troe ven bij het tennissen. Met twee andere meisjes en drie jongens verdedigt ze de vaderlandse kleuren in het dames-en kel en het gemengd-dubbel. De ver wachtingen daarover mogen best een beetje hooggespannen zijn, want Sop hie is een echte sportvrouw. Al vanaf haar 1 le speelt ze bij LTC Soestdijk, en sinds haar 15e is ze aangèsloten bij de KNDSB, een aparte bond voor dove en slechthorende sporters. Vorig jaar ze gevierde ze tijdens de Nederlandse Kampioenschappen bij de jeugd, en legde ze bij de senioren beslag op de tweede plaats. Het "uitstapje" naar Sofia is overigens niet haar eerste internationale ervaring. Ze is al vaker over de grenzen geweest; in mei deed ze, namens de Amsterdam se club waarvan ze ook lid is, nog mee aan een toernooi in München. Als C-speelster traint ze minstens vier keer per week en op de Wereldspelen heeft ze zich o.a. voorbereid door trainingen in Scheveningen. De Wereldspelen voor Doven worden net als de Olympische Spelen om de vier jaar gehouden. De eerste keer ge beurde dat in Parijs, in 1924. Toen de den er negen landen mee met in totaal 133 sporters, waarvan 13 uit Neder land. Amsterdam bood in 1928 onder dak aan de sporters. De meest recente spelen vonden plaats in het Nieuwzee- landse Christchurch (1989). In Sofia treden in totaal 2297 dove of slechthorende sporters afkomstig uit 47 landen tegen elkaar in het strijdperk, in 15 verschillende takken van sport, va riërend van atletiek en badminton tot schieten, wielrennen, zwemmen, tafel tennis, worstelen, basketbal, voetbal, handbal en volleybal en zelfs waterpo lo. Laat je moeder of vader alvast op de kalender zetten dat S.O. SOEST op een open voetbalmiddag heeft voor jongens en meis|es! Van 13.30 - 15.00 uur tot 10 jaar, Van 15.00 - 16.30 uur vanaf 10 jaar. Dat het een gezellige middag wordt, hoeft niet opgeschreven te worden, dat is vast wel bekend. Dat er ook uit Soest dit jaar weer een aantal wandelliefhebbers deelneemt aan de beroemde Vier daagse van Nijmegen is geen nieuws. Maar dat drie generaties uit één familie meedoen is best op merkelijk. Voor het eerst maken de Van Drie's, onder aanvoering van mevrouw Truus van Drie-Kaats (65) van de Staring- laan, hun opwachting bij de start van het wandel-evenement, dat gisteren zou beginnen. Ze wordt vergezeld van haar dochters Pamela en Yvonne, en haar beide kleinzoons Michael en Jef- frey, resp. 15 en 13 jaar. Het vijftal - van wie Yvonne in Amsterdam woont - is zaterdag j.1. al naar Nijmegen vertrok ken, waar overnacht wordt in een cara van en een tent. Truus van Drie - volgens de rest van de familie heel sportief (en ook beschik kend over de beste conditie) - is zelf de aanstichtster van de operatie. Ze was al lang van plan ooit eens mee te doen aan de Vierdaagse. "Een levenslange wens," noemt ze het zelf. "Ik wilde zo'n prestatie wel eens leveren, maar ik kreeg nooit iemand mee." Dat is dit jaar dan wél gelukt. Met twee dochters en twee kleinzoons is ze al sinds april in training geweest. In dat verband hebben ze al enkele malen naar Amsterdam (of terug) gelopen, een af stand van zo'n veertig kilometer. Doch ter Maja, de moeder van Michael en Jeffrey, gaat trouwens ook mee, maar dan als verzorgster. Gebarentaal Sportbeoefening voor doven is niet zo simpel als het lijkt. De handicap is een zware belasting, omdat het wezenlijk element van geluid ontbreekt. De op lossing ligt ook hier in het gebruik van gebarentaal, en Sophie is zelf het leven de bewijs van de stelling dat ook slech thorenden op sportgebied tot uitste kende prestaties kunnen komen. Die "goodwill" kan de KNDSB best gebrui ken, want de bond streeft naar meer be kendheid en uiteindelijk naar integratie van de dove sporters met dé "gewone" sporters. "Doof is nog niet stom" is een slogan die op Sophie helemaal van toepassing is. De 19-jarige leerlinge van de Labo- ratoriumschool in Amersfoort - waar ze een opleiding volgt voor analiste - is vanaf haar geboorte slechthorend. Van haar tweede tot haar achttiende ging ze op een speciale school in Amsterdam. Olympisch Sophie is best trots op haar uitverkie zing voor Sofia, waar de sporters een onthaal wacht dat in alle opzichten ver geleken kan worden met de Olympi sche Spelen. Net als de andere Neder landers is Sophie ook trots op het spe ciale Olympische trainingspak, dat het zelfde is als dat van de deelnemers aan de Olympiade in Barcelona.Sophie's verrichtingen in Sofia worden door haar ouders zoveel mogelijk op de voet gevolgd, maar ze blijven thuis in Soest. Elke dag zijn de uitslagen in Nederland te volgen via NOS-teletekstpagina 474.

Soester Courant | 1993 | | pagina 10