En dit zij ndeknall ers van d( ïze week: 289 149 79 C1000 Provincie haalt rode potlood door kwart van bouwplannen in Soest Voorlopig geen spreekuur in Soest van 'sociale raadslieden' jJPHjp VERSE MOSSELEN Het volle P®" voor uW UUR Soest zal niet meewerken aan grotere rioolwaterzuivering voor Amersfoort 10 Iglo vissticks Gebraden shoarmarollade Ijsbergsla hu»s SLAGERIJ „ZUID" 3 Actueel 5 Actueel 5 Actueel 11 Sport Christelijke school Soest-zuid heet voortaan 'De Werveling' Gevraagd VAKANTIE- BEZORGERS 71e JAARGANG NO. 48 WOENSDAG 21 JULI 1993 Streekplan maakt Structuurvisie onzeker College vreest 'wirwar' van adviesmogelijkheden Sociale raadslieden Voor een BARBECUE FESTIJN Turks restaurant naar ander adres Soesterbergsestraat i k i m, W erkzaamhe den aan Kabel Soest Bruin-brood-bonje na sluitingstijd Provincie wil bestemmingswijziging Ze zijn er weer volop! RUUD SMIT visspecialiteiten m van BREUKELEN bvm 5 Soester Courant C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 100 gram 1 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars KODAK FILM 4//em Van Oosten fotoservice STRAAT LENGTES VOORDEEL Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13 Buiten Soest f 26, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De gemeente Soest zal nog heel wat moeite moeten doen om de ambi tieuze bouwplannen op basis van de Structuurvisie ongeschonden langs of over de provinciale hindernissen te krijgen. Het nieuwe ontwerp- Streekplan blijkt voor een aantal locaties aanzienlijk minder mogelijkhe den toe te staan dan Soest wenst. De opstellers halen met name een streep door de locaties Jachthuislaan - waar slechts 175 woningen mogen komen terwijl Soest er 450 heeft gepland - en Griftland College - waar Soest 100 huizen wil neerzetten. Volgens het ontwerp-Streekplan kan de gemeente die woningen vergeten. Al met al scheelt het een kwart van het totaal aan nieuwe huizen: 375 van de 1500. Het Streekplan is voor de provincie wat een bestemmingsplan voor een ge meente is. De bestemmingsdoeleinden van de verschillende gebieden worden er voor langere tijd in vastgelegd, zij het doorgaans veel globaler dan in een lo kaal bestemmingsplan. Een gemeente lijk bestemmingsplan moet altijd "pas sen" in het Streekplan, en met de Strcu- tuurvisie van Soest - dat overigens ook niet de officiële status van een bestem mingsplan heeft, maar waarin wel het beleid van de gemeente is vastgelegd - lijkt dat nu bepaald niet het geval te zijn. In het plan, dat vorige week werd gepu bliceerd, zijn de locaties Koningsweg (600 woningen) en Braamhage (50 wo ningen) wel overeind gebleven, evenals de voorziene "inbreidingsmogelijkhe- den" voor 75 woningen. Ze worden in het concept althans "aanvaardbaar" ge noemd. Bij dit alles moet overigens worden aangetekend dat het -Streek plan tot het jaar 2005 loopt, terwijl de Soester Structuurvisie tot het jaar 2010 reikt, dus vijf jaar verder. Volgens Ad van Dongen, de stede- bouwkundige van Soest, was vorig jaar al duidelijk dat de provincie zo'n 375 woningen van het totaal van 1500 wilde "afhalen". De gemeente rekende èr tot dusver half-en-half op dat dat restant dan wel in de periode 2005-2010 mee genomen zou kunnen worden - "tenzij de provincie écht tegen is, natuurlijk, maar dat moesten we nog zien" - maar in een inmiddels ook circulerend "doorkijkje" bij het Streekplan voor de jaren na 2005 is daarvan niets gebleken. In feite komt het erop neer dat de op stellers vain het Streekplan met het rode potlood een forse streep door de Soes ter woningbouwplannen hebben ge haald. De gemeente krijgt overigens nog wel een "herkansing", want de be- zwaren-procedure moet nog helemaal beginnen. Het staat wel vast dat de ge meente van die mogelijkheid uitgebreid gebruik gaat maken. Zorgvuldige inpassing In het ontwerp-Streekplan wordt over de locaties Koningsweg (600 wonin gen) en Jachthuislaan/Koninginnelaan - waar in de provinciale optiek dus maar1 175Tiuizen mogen komen - nog opge merkt dat het beleid gericht moet zijn "op een zorgvuldige inpassing van de nieuwe stedelijke rand in het land schappelijke totaalbeeld". Omdat Soest in een overgangsgebied ligt, met belangrijke gradiënt-kenmerken, pas sen verdere uitbreidingen niet in het provinciaal beleid. Datzelfde terughoudend beleid leidt er toe dat nog eens uitdrukkelijk wordt be paald dat de nieuwe gebruiksfunctie van Zonnegloren zoveel mogelijk moet aansluiten bij de huidige functie, "waar bij de mate van stedelijkheid niet we zenlijk mag afwijken van de huidige si tuatie". Volgens het plan biedt de Nieuwe- gracht nog enige restcapaciteit aan be drijfsterrein, met mogelijkheden voor elders te saneren grondbedrijven, maar verdere uitbreiding past evenmin in het provinciale ruimtelijk beleid. De werk gelegenheidsaspecten mogen daarbij geen factor van betekenis zijn, vinden de opstellers. Dat vraagstuk moet maar op "stadsgewestelijk niveau" benaderd worden, waarin Amersfoort een cen trale rol speelt. Soesterberg Voor wat betreft Soesterberg voorziet het Streekplan ook nog enige ruimte voor uitbreiding van het bedrijfsterrein, noord-oostelijk (Richelleweg) en noord-westelijk. Over de 350 vrijko mende Amerikaanse woningen wordt gezegd dat ze als restcapaciteit kunnen worden aangemerkt, omdat ze in zeke re zin een functionele wijziging onder gaan. Over de toekomstige bestemming van de vliegbasis - die de provincie ei genlijk al jaren wil "wegbestemmen" - staat in het Streekplan dat de realiteit nu eenmaal de aanwezigheid en het ge bruik van de basis inhoudt, maar dat ze in de toekomst moet worden "afge bouwd". Het ISR houdt zich bezig met hulpver lening op het gebied van wetten, rege lingen en (overheids)voorzièningen. De raadslieden zijn meestal jurist, maar sommigen zijn ook maatschappelijk werkers of voorlichters, allemaal op minstens HBO-niveau. De sociale raadslieden richten zich op vragen en problemen van alle burgers en wijst ze (gratis) de weg in het woud van wetten Als het aan het College van Burgemeester en Wethouders ligt, gaat het spreekuur van het Instituut voor Sociale Raadslieden (ISR) in Soest voorlopig niet door. Volgens B. en W. zijn de kosten te hoog en heeft Soest geen behoefte aan nog meer instanties op het gebied van voorlich ting en hulpverlening. "Straks krijgen we een wirwar van adviesmogelijk heden," aldus wethouder Frans Kingma. Verder kunnen we een belangrijke rol spelen voor burgers die in de bureau cratie dreigen vast te lopen, bijvoor beeld door gebrek aan kennis of als het niet klikt tussen de burger en de ambte naar." Geschrokken Van Gent reageert "geschrokken" op de mededeling dat het College geen ja heeft willen zeggen tegen het vo'orstel om binnenkort ook in Soest een ISR- spreekuur te organiseren. Het initiatief voor het spreekuur is overigens afkom stig van de afdeling Sociale Dienstver lening van de gemeente, die het ISR- Amersfoort bereid heeft gevonden aan deze wens tegemoet te komen. Het spreekuur in Soest zou één dagdeel (drie uur) gaan duren en de kosten be dragen f 26.500 per jaar, die de ge meente zou moeten betalen. Ook zou de gemeente voor een lokatie moeten zorgen. De gedachten daarvoor gingen yit naar het wijkcentrum Smitsveen aan de Smitsweg, of naar C-drie. Wil het project enige kans van slagen hebben, dan moet de duur van het "project" mi nimaal driejaar zijn. De afdeling wilde na de zomervakantie al met het spreek uur van start gaan. Het College van B. en W. heeft echter vorige week besloten nog niet met het ISR in zee te gaan. Het College wil eerst de gedachten van de raadscommissie Welzijn peilen, en heeft intussen zelf als "voorlopig" standpunt gekozen dat Soest geen behoefte heeft aan het spreekuur. "Gelet op de kosten en de reeds aanwezige mogelijkheden op het terrein van voorlichting en hulpverle ning wordt er niet voor gevoeld een spreekuur in Soest te openen." Wirwar "We hebben in het College enige dis cussie gehad over zo'n spreekuur, en ons met name afgevraagd of het een wenselijké aanvulling zou zijn op wat we zelf in huis hebben. We denken dat het niet nodig is. Op den duur krijg je een wirwar van adviesmogelijkheden, terwijl we juist aan het proberen zijn om het in eigen huis allemaal zo overzichte- Samenhang" is volgens de heer J. van Gent van het ISR-Amersfoort, dat door de gemeente was gepolst over een spreekuur in Soest, het voorpaamste kenmerk van het dagelijks werk van de sociale raadslieden. "Elke overheid - het rijk, de provincie, de gemeente - heeft zo z'n eigen regels, maar in de praktijk sluiten die niet altijd op elkaar aan. Burgers kunnen daarin verstrikt raken en door de bureaucratische bo men het bos niet meer zien." Volgens Van Gent hebben de sociale raadslieden het overzicht over het to taal aan wetten en regels. "En wij zien ook wat de gevolgen zijn van de ene re geling voor de andere, bijvoorbeeld wat de consequenties zijn voor je huursub sidie als je ontslagen wordt, en wat de consequenties zijn voor je studerende kinderen." In het algemeen ontbreekt het bij de overheid zelf aan het "brede overzicht", aldus Van Gent. "Bij het GAK zijn ze goed thuis in de WW, bij de gemeente weten ze alles van de bijstand, maar het geheel wordt meestal niet overzien. De sociale raadsman of -vrouw richt zich op vragen en problemen van alle burgers. De werkzaamheden be staan uit: verstrekken van informa tie, geven van advies, verlenen van concrete diensten (zoals het invullen van formulieren), fungeren als ge- sprekshulp, bemiddelen, begelei den, verwijzen, signaleren, geven van consult, en voorlichting aan groepen. De werkzaamheden van de sociale raadsman of -vrouw zijn kosteloos; de kosten worden betaald door de gemeentelijke overheid. Er zijn inmiddels zo'n 90 a 95 Insti tuten Sociale Raadslieden in Neder land. lijk mogelijk te houden," aldus wethou der Frans Kingma. "Maar de raads commissie moet het maar zeggen." De heer Van Gent reageert met teleur stelling op het voorlopige standpunt van B. en W., maar wil daarop voorals nog geen commentaar geven. "Ik weet nog van niets. Laten we eerst maar eens horen wat nu precies de motivatie van het College is." Soesterbergsestraat 55 Soest - Telefoon 28484 Fax 28415 moet u bij uw vakman zijn. Burgemeester en Wethouders hebben vorige week besloten medewerking te verlenen aan de vestiging van een Turks specialiteitenrestaurant aan de Soester bergsestraat 24 (Foto Astra). In een eerder stadium (augustus 1992) was aan dezelfde eigenaar voor hetzelfde gebruik al toestemming verleend voor het naastgelegen pand: Soesterbergse straat 22A, maar dat is destijds niet doorgegaan. Omdat in dit geval dezelfde planologi sche bepalingen en stedebouwkundige overwegingen van toepassing zijn, zijn er geen bezwaren, aldus het College van B. en W., zodat in principe medewer king wordt gegeven. Wel zijn uiteraard een vergunning nodig op grond van de Drank- en Horecawet en moet er een melding plaatsvinden op grond van het Besluit Horecabedrijven Milieubeheer. Rebo-kringloop wil papier inzameling uitvoeren. Nieuw plan voor tien seniorenwoningen. ABP kandidaat voor project van 50 seniorenwoningen. Groepswonen verontwaar digd over 'tendentieus' persbericht Soest. Auto raakt te water na ruk aan handrem. Nieuwe bestemming super markt Dalweg. Stalling aan Wieksloter mag met maximaal tien caravans blijven. Gemeente treedt niet op tegen 'hinder' van boek binderij. H HH vrVg Sophie Alders gaat tennissen in Sofia. Morgen, donderdag 22 juli, wordt in het ontvangstation van het ka belnet in Soest nieuwe apparatuur geplaatst. Er kunnen zich die dag storingen voor doen. Enkele weken geleden heeft een herschikking van de kanalen op het kabelnet van Soest plaatsgevon den. Tegelijkertijd heeft ook een uitbreiding van het aantal kanalen plaatsgevonden. De leverancier van de benodigde apparatuur bleef echter achter in zijn levering. Er is toen noodapparatuur ingezet om de herbeschikking, die was aange kondigd, te kunnen uitvoeren. Op dit moment is de nieuwe appa ratuur beschikbaar en kan tot plaatsing worden overgegaan. De ze werkzaamheden worden op donderdag 22 juli uitgevoerd. Van 's ochtends 06.00 tot 10.00 uur zijn als gevolg hiervan alle ka nalen volledig onderbroken. Tus sen 10.00 uur en uiterlijk 16.00 uur is het mogelijk dat de uitzending van een enkel kanaal gedurende korte tijd onderbroken moet wor den. De politie heeft vorige week een 28-ja- rige Soester aangehouden op verden king van mishandeling. Hij kwam kort na de officiële sluitingstijd bij een su permarkt aan de Van Weedestraat om een bruin brood te kopen en wilde nog naar binnen. De bedrijfsleider, een 32-jarige inwoner van Almere, voelde daar niets voor en maakte de man dui delijk dat hij niet meer geholpen kon worden. De teleurgestelde Soester ver loor daarop zijn zelfbeheersing en gaf de bedrijfsleider een klap, waarna hij verdween. De politie heeft hem later aan de hand van het signalement kun nen opsporen. De provincie wil dat Soest ak koord gaat met de uitbreiding en aanpassing van de Amersfoortse rioolwaterzuivering (RWZI) op Soester grondgebied, grenzend aan de Isselt, maar het College van B. en W. voelt daar niets voor. Het gemeentebestuur wenst de natuur waarden en het landschap ten wes ten van de Isselt te behouden. In een brief aan het Soester College wij zen Gedeputeerde Staten op de plan nen om de RWZI aan de Neonweg te Christelijke basisschool De Wer veling. Zo luidt de nieuwe naam van de p.c. school in Soest-zuid, die ontstaan is uit de fusie tussen de Minister de Visserschool en de De Savornin Lohmanschool. De beide schoolgebouwen - aan de Ou de Utrechtseweg en de Driehoeksweg - blijven voorlopig allebei intensief in ge bruik. Pas op den duur zal de school aan de Oude Utrechtseweg zich ontwikke len tot de hoofdvestiging. Daar kan in de tussentijd ook een nieuwe gymzaal - die al lang op het verlanglijstje stond - gerealiseerd worden. Vooralsnog blijft de school aan de Drie hoeksweg onderdak bieden aan een aantal groepen, zoals de groepen 1,2 en 3 en een gecombineerde 4e/5e groep. Ook de hoogste groep (8) brengt het komende schooljaar nog in de "oude school" door. Het voortbestaan van de "nieuwe" christelijke basisschool in Soest-zuid is door de fusie in elk geval voor lange tijd 'gegarandeerd. De vereniging voor pro testants-christelijk onderwijs in Soest (PCO) koos liever voor één grote, ster ke school die ver boven de opheffings norm (134 leerlingen) zit, dan voor twee scholen die elk apart voor het voortbestaan moeten vechten. Tot 1996 blijven beide schoolgebouwen in gebruik. Directeur van de nieuwe school is dhr. M. Flinterman, tot dusver directeur van de De Savornin Lohman school. Voor de naam van de nieuwe school was weliswaar een prijsvraag uitge schreven, maar "De Werveling" was daarvan niet het resultaat. Naar verluidt is de suggestie afkomstig van een be stuurslid van de vereniging PCO-Soest. Superkwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155- 1 52 88 moderniseren. Volgens de provincie is dat nodig om in de toekomst te kunnen voldoen aan de eisen, die gesteld wor den aan het "te lozen effluent" met be trekking tot het stikstof- en fosfaatge halte. Een verdere verwijdering van de ze stoffen is noodzakelijk, vindt de dienst Water en Milieu van de provin cie. De provincie heeft inmiddels grond aangekocht aan de noordwestkant van het bestaande zuiveringsterrein. De to tale verbouwing van de installatie moet voor een deel op die angekochte grond plaatsvinden. De gemeentegrens tussen Soest en Amersfoort loopt gedeeltelijk over het bestaande terrein, maar de aangekochte gronden liggen op Soester bodem. De provincie wil nu dat Soest rekening houdt met de plannen en het ontwerp- bestemmingsplan Landelijk Gebied - dat momenteel "in procedure" is - aan past. De grond heeft nu de bestemming "agrarische doeleinden met landschap pelijke en natuurwetenschappelijke waarden", en de provincie ziet dat graag gewijzigd in "rioolwaterzuive ring". Volgens de gemeente is er al vaker over dit grensgebied tussen Soest en Amers- Net over de grens van Soest wordt ge werkt aan de nieuwe rioolwaterzuive ring,van Amersfoort. Foto: Goos van der Wilt. foort gesproken. In 1989 werd de uit breiding nog bespreekbaar geacht, "vanwege het goede doel", maar de toenmalige structuurschets Isselt-West is inmiddels vervangen door de Struc tuurvisie van Soest en haar gewestelijke zusje, alsmede door het bestemmings plan Landelijk Gebied en het ontwerp- Streekplan. Waarden behouden Bovendien, zo wordt in het gemeente huis met onmiskenbaar plezier vastge steld, heeft gedeputeerde Schapenk on langs zélf nog eens met genoegen ge constateerd dat Soest de waarden van deze zone in het plan-Landelijk Gebied had behouden. Bovendien maakt het gebied deel uit van de Ecologische Hoofdstructuur, zoal? de commissie Milieubeheer onlangs vaststelde bij de afwijzing van de grond als mogelijk lo katie voor een golfterrein. Soest vindt dan ook dat de provincie in overleg met Amersfoort maar een oplossing binnen de gemeentegrenzen van de Keistad moet zoeken. pagina voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 1 41 52 Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02I55-16251 3 Si bij ontwikkelen en afdrukken. Aktie t/m 31 juli 1993. Zie pagina 10 Seat-dealer voor Soest-Baarn e.o. 4UTO VAN DOORN BV Waarborg voor goede service Laanstraat 82 - Soest - Tel. 02155-21719

Soester Courant | 1993 | | pagina 1