gratis q/zgh uur LACHEND LEASEN Baarnse Rebo-kringloop wil in Soest oud-papierinzameling gaan uitvoeren ACTUEEL t Nieuw bestemmingsplan Landelijk Gebied valt goed bij provincie schoeiiisikcr Nieuw plan voor tien seniorenwoningen aan Gallenkamp Pelsweg imiaasi» 2e afdruk printservice. FOTO SWAGER WOENSDAG 21 JULI 1993 Onderzoek naar nieuwe inzamelingsstructuur SOESTER COURANT PAGINA 3 Proef Spullenhulp Aangehouden ALTIJD KEUS UIT 150 MERCEDESSEN MET ERVARING Visser opgetogen over reactie PPC 'Hete hangijzers' Het gezeur SCHOENAKER technische dienst 'Bijzondere interesse' in Soest ABP kandidaat voor project van 50 seniorenwoningen Braamhage Na vakantie nieuw gesprek Nationale Nederlanden: nog geen plannen met Soesterbergse huizen f 2000,- buit bij inbraak Tamboerijn RESTAURANT Van Den Brink 1 Wij zijn op vakantie van 22 juli tot en met 6 augustus. X Provincie geeft subsidie voor tweede AV-gebouw Soest bij overleg over vertrek Amerikanen Ha 'Slimmigheidje' moet kansen open houden Provincie mag ook voorkeur voor golf-locatie uitspreken Slimmigheidje FOTO VIDEO TV Gemeente wil medewerking verlenen Subsidie-aanvraag was verzoek om gift Groepswonen verontwaardigd over 'tendentieus' persbericht Soest Eenmalige gift Steeds meer bellers voor SOS-Telefoon Parkeerplaatsen te duur foto-video. Het Baarnse kringloopcentrum Rebo (Retourboer) heeft de ge meente Soest zijn diensten aange boden voor de inzameling van oud papier. De Rebo meent dat het aandeel van 36 procent, dat nu in Soest "gescheiden" wordt opge haald, met minstens 20 procent verhoogd kan worden. Volgens de Retourboer bestaat een kwart van het totale huisvuil uit papier en in Baarn wordt daar inmiddels ruim de helft (55 procent) gescheiden inge zameld. De Retourboer neemt daarvan al zo'n 80 procent voor zijn rekening. Dat gebeurt door een speciale papier wagen te laten meerijden op de route van de gewone vuilniswagen. Het Baarnse publiek zet dozen en zakken met oud papier (en kleding) aan de straat op dezelfde dag dat het huisvuil wordt opgehaald. Vorig jaar leverde dat ruim 1500 ton papier en 45 ton kle ding op. Het werk kan volgens coördinator Ka- rel de Lange echter nog intensiever ge daan worden en daarom heeft de Rebo zich bezonnen op efficiëntere methodes en middelen en op mogelijkheden tot uitbreiding. In Baam zou de organisatie kunnen overstappen op een twee-we kelijkse inzameling - aansluitend op de "gft/grijsVuil-inzameling" - zodat in de tussenliggende weken de inzameling in Soest kan plaatsvinden. De Rebo stelt voor eerst een proef te nemen in één wijk, op één dag. Soest telt 17.000 huishoudens (waarvan 4.000 flats) en Baarn heeft er 9.800 (waarvan 1.400 flats). De kringloop organisatie overweegt inmiddels de aanschaf van een speciale papier-pers wagen om de milieukosten en het tijd verlies te beperken en de inzameling met rolemmers bij de flats te verbete- De Lange wijst erop dat de Rebo een organisatie zonder winstoogmerk is, met als doelstellingen: werkgelegen heid, het milieu en de kringloop. Zij ontvangt van de gemeente Baarn een vergoeding van vijf cent per kilo, de ge meentelijke garantieprijs, zoals volgens de Rebo ook in Soest bestaat. In dat verband wijst De Lange ook op de intensieve samenwerking tussen de Rebo en het Soester kringloopcentrum Spullenhulp, sinds begin dit jaar, vooral met het oog op de overgang van Spul lenhulp naar het nieuwe onderkomen aan de Schans. Over de oud-papier-in- zameling is intussen kontakt geweest tussen de Rebo en Spullenhulp, maar de Soester organisatie concentreert zich voorlopig op de verhuizing naar de Schans en kan op dit moment dan ook geen of weinig aandacht schenken aan de inzameling van oud papier. Het be stuur van Spullenhulp heeft wel van harte zijn adhesie aan het Rebo-initia- tief betuigd. Ook refereert De Lange aan de ontwik kelingen op kringloopgebied in de pro vincie. De 14 Utrechtse kringloopbe- drijven hebben onlangs besloten de hanHen waar mogelijk ineen te slaan en de provincie zelf heeft aangedrongen op uitbreiding van de activiteiten. Het streven is gericht op een verhoging van het "afval-hergebrüik" van 15 procent nu naar 50 procent in het jaar 2000. Het College van B. en W. van Soest heeft de aanvraag van de Rebo voorals nog aangehouden. Niet omdat de ge scheiden inzameling op zichzelf nog ter discussie zou staan - de afdeling Reini ging voert de opdrachten daartoe uit, die voortvloeien uit de doorlichtings rapportage - maar omdat men eerst een onderzoekje wil afwachten naar de wer kelijke hoeveelheid oud papier, die "niet-gescheiden" wordt aangeboden. In september of oktober moet daarover meer duidelijkheid komen. Op basis van dat onderzoek wordt de inzamelingsstructuur opnieuw bekeken en eventueel bijgesteld. Het Rebo-ini- tiatief kan daarbij dan betrokken wor den, vindt het College. De gescheiden inzameling van oud papier wordt op dit moment gestimuleerd door de subsidie van de instellingen die zich daadwerke lijk met de inzameling bezighouden, en verder zijn er de bekende papierbollen. Bij Van Kooy least u de Mercedes-Benz van uw keuze tegen een verrassend scherp tarief. Of u nu voor nieuw of voor Ster Garant Occasion kiest. Dat noemen we lachend leasen. We rekenen u graag de vele aantrekkelijke mogelijkheden voor. Nijverheidsweg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 Het nieuwe ontwerp-bestem- mingsplan Landelijk Gebied valt volgens wethouder Jan Visser bij de provincie wel in de smaak. Dat is vorige week gebleken tijdens de hoorzitting van de PPC, waar Vis ser het plan namens de gemeente moest verdedigen. De PPC (Provinciale Planologische Commissie) is een van de zwaarste ad viesorganen van het provinciebestuur en wordt algemeen beschouwd als een van de voornaamste hobbels die voor elk nieuw bestemmingsplan genomen moeten worden. Volgens de wethouder heeft de commissie het nieuwe plan voor het buitengebied - dat hij wel eens heeft omschreven als zijn "persoonlijke politieke troetelkindje" - zeer positief ontvangen. Hij hoopt dat het plan nog dit jaar offi cieel kan worden goedgekeurd - "on herroepelijk worden", zoals het jargon luidt - al sluit hij de mogelijkheid niet uit dat bezwaarden de gang naar de Raad van State zullen willen maken. "Dan gaat het allemaal waarschijnlijk wat lan ger duren..." Visser constateert na afloop van het ge sprek - één dag voor zijn vakantie - te vreden dat de PPC, onder leiding van (gedeputeerde) Schapenk, zeer veel waardering had voor de manier waarop Soest het nieuwe bestemmingsplan heeft aangepakt. Het oude plan - of lie ver: de herziening daarvan - werd enige jaren geleden door de provincie zonder veel omhaal naar de prullenbak verwe zen, maar kennelijk is men in het Utrechtse van oordeel dat de gemeente haar huiswerk goed heeft (over)ge- daan. Met de PPC heeft Visser nog een aantal "hete hangijzers" in het plan doorge sproken, zoals het door Soest vurig ge wenste industrieterrein aan de Richel- leweg in Soesterberg, de ontwikkelin gen op het Amersfoortse industrieter rein de Isselt (langs de grens met Soest) en de locatie van een golfbaan. Over de meeste van deze kwesties zijn op korte termijn geen beslissingen te verwach ten, omdat ze "vooruitgeschoven" wor den om bij de behandeling van het nieu we Streekplan betrokken te worden. Ook de toekomstige bestemming van de vliegbasis Soesterberg kwam ter ta fel. Met gepaste vreugde constateert de wethouder dat,ook de provincie er alles voor voelt om de Amerikaanse wonin gen in Soesterberg toe te voegen aan het Soester woningbestand. Hij wijst er in dat verband zijdelings op dat de provin cie al jaren geleden onomwonden geko zen heeft voor het "wegbestemmen" van de vliegbasis (op grond van een in de Staten aanvaarde motie). "Ook de basis ligt in het gebied dat deel uitmaakt van de Ecologische Hoofdstructuur," aldus Visser, die overigens enigszins be rustend constateert dat het "tóch wel Defensieterrein zal blijven..." Tenslotte kwam ook de locatie van de golfbaan in Soest op de hoorzitting nog ter sprake. Visser heeft de provincie heelnadrukkelijk gevraagd om een uit spraak. "Geef dan in vredesnaam aan waar het in elk geval absoluut met kan, hebben we gezpgd," aldus de wethou der. "Zodat het gezeur daarover in Soest eindelijk ook eens kan ophou den..." Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) heeft zich kan didaat gesteld voor de ontwikke ling van het project van 50 senio renwoningen, die volgens de Structuurvisie bij Braamhage ge bouwd zullen worden. ABP On roerend Goed heeft dat vorige maand officieel aan het gemeente bestuur laten weten. Het ABP heeft een "bijzondere interes se" in belegging in huurwoningen te Soest en wil daarover graag afspraken maken met de gemeente. Het project Braamhage zou volgens het ABP een uitstekend voorbeeld kunnen zijn om in teamverband tot ontwikkeling en reali satie te komen, schrijft regiomanager jhr. mr. M.W. Roëll. Het ABP wil het liefst nu al participeren in het project, omdat de lange-termijn- belangen dan het beste tot hun recht kunnen komen, aldus Roëll, maar voor het gemeentebestuur is het pensioen fonds er toch nog iets te snel bij. De werkgroep die het project voorbereidt bevindt zich nog in de oriënterende fa se, waarin de basis-informatie wordt verzameld. De uitgangspunten en randvoorwaar den voor de senioren woningen moeten dus nog geformuleerd worden, en de werkgroep vindt het op dit moment nog niet zinvol om nu al met het ABP om de tafel te gaan zitten. Voor een uitspraak over de vraag of het gemeentebestuur van het aanbod van het pensioenfonds gebruik zal maken is het dan ook nog te vroeg, aldus het College van Burge meester en Wethouders. Zodra daar voor aanleiding is zal er contact met het ABP worden opgenomen, hebben B. en W. beloofd. Nationale Nederlanden, eigenaar van 189 woningen in de Soester bergse wijk Apollo, heeft nog geen concrete plannen voor de bestem ming van de huizen na het vertrek van de Amerikaanse gezinnen. Dat is vorige week vastgesteld na het gesprek dat wethouder Jan Menne namens de gemeente met de verzekeraar heeft gehad. Eerder spraken Menne en zijn collega Frans Kingma met het ministerie van Defensie, dat in de wijken Gemini en Mercury 140 woningen bezit. Ook daar heeft, men zich nog niet echt bezig ge houden met de vraag wat er met deze huizen moet gebeuren en moet Soest na de vakantie nog maar eens komen pra ten. "Nationale Nederlanden moet alles nog op een rijtje zetten," aldus Menne na het gesprek, dat volgens hem geen of weinig nieuws heeft opgeleverd. "We hebben ook hier de afspraak gemaakt dat we eind augustus of begin septem ber opnieuw bij elkaar komen." De verzekeringsmaatschappij hoopt dan een duidelijker perspectief te heb ben over de ontwikkelingen in Soester berg, omdat nog niet bekend was in welk tempo de huizen beschikbaar zul len komen. "Dat gaat natuurlijk heel W succesievelijk," aldus Menne. De wethouder heeft bij Nationale Ne derlanden wel duidelijk gemaakt dat Soest ook deze 189 woningen graag ter beschikking wil hebben voor de plaat selijke woningmarkt. "Het is in ieders belang dat leegstand wordt voorko men." Het gemeentebestuur denkt er overigens niet aan om de Soesterbergse woningen zelf aan te kopen. Over de uitkomsten van het beraad is Menne voorzichtig optimistisch. "Na tionale Nederlanden is natuurlijk uit op een zo groot mogelijk rendement, en ook veel meer op de particuliere wo ningmarkt georiënteerd dan Defensie. Maar of dat de kansen voor de Soester woningzoekenden groter maakt, dat valt moeilijk te zeggen." Bij een inbraak in een winkel aan de Tamboerijn (Overhees) heeft de onbe kende dader een bedrag van 20Ö0 gul den buitgemaakt. Hij was de zaak bin nengekomen door de voordeur te for ceren. Uit het kantoortje kon hij het geld wegnemen. De eigenaar, een 46-jarige inwoner van Loosdrecht, deed aangifte bij de politie. Bij ons bent U uit en toch thuis. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 Wij zijn geopend: dinsdag t/m vrijdag X lunch vanaf 11.30 uur. diner vanaf 17.30 uur. Zaterdag en zondag X diner vanaf 17.30 uur. 's Maandags gesloten. X Het provinciebestuur heeft de gemeen te Soest voorwaardelijk een subsidie toegekend voor de realisering van het tweede Ambachtsverzamelgebouw in Soesterberg. In totaal krijgt Soest maxi maal f 70.000 voor het project, waar mee de stichtingskosten kunnen wor den teruggebracht. Dat vertaalt zich t.z.t, in een lagere huurprijs per vier kante meter. De subsidie wordt verstrekt uit het fonds Sociaal-Economische Structuur versterking 1993. Het nieuwe am bachtsverzamelgebouw komt aan de Sterrenbergweg in Soesterberg te staan. Het bouwbedrijf Hoffman heeft de rea lisering ervan op zich genomen. De gemeenten Soest en Zeist, even als de provincie Utrecht, zullen be trokken worden bij de afwikkeling van de gevolgen van het vertrek van de 32 Fighter Group (32FG) van de Verenigde Staten uit Soesterberg, voor zover die losstaan van de toe komstige "belegging" van de vlieg basis. Dat is het resultaat van een overleg, dat vorige week heeft plaatsgevon den tussen de staatssecretaris van Defensie, de heer A.B.M. Frinking, en de burgemeesters van Soest en Zeist, J. de Widt en R.G. Boekho ven, en gedeputeerde A.G.W. Scha penk. Eind juni kondigden de V.S. aan dat de 32FG uit Soesterberg zal vertrek ken. Met het vertrek wordt dit najaar een begin gemaakt. Het laatste vlieg tuig vertrekt omstreeks april 1994, de laatste man omstreeks september volgend jaar. Het Ministerie van Defensie zal een werkgroep instellen om de prakti sche details, die verbonden zijn aan het vertrek van de Amerikanen, af te wikkelen. Afgesproken is dat de lo? kale overheden daarbij betrokken zullen worden. 25 JULI t/m 8 AUGUSTUS WEGENS VAKANTIE GESLOTEN Hef College van B. en W. heeft de provincie min of meer uitgenodigd haar eigen voorkeur uit te spreken over de locatie van een 18 holes- golfbaan in Soest. In een brief aan de PPC (Provinciale Planologi sche Commissie) staat dat Soest graag verneemt of deze adviesin stantie van het provinciebestuur misschien nog een andere plek op het oog zou kunnen hebben. In de brief aan de PPC wordt verwezen naar de recente besluitvorming in de gemeenteraad, waarin unaniem een voorkeur werd geventileerd voor de lo catie bij de Monnikenboschweg boven de andere globaal onderzochte locaties, dan wel dat deze plek op z'n minst be spreekbaar is en voor nader onderzoek in aanmerking komt. Soest meldt netjes dat er twee varianten zijn voor de locatie-Monnikenbosch- weg: eentje die helemaal op Soester grondgebied ligt, en eentje die voor de helft op Amersfoorts terrein gelegen zal zijn (waarover met Amersfoort te pra ten valt). "Indien uw commissie van mening is dat een van de andere locaties de voor keur dient te krijgen - vanwege aspec ten van planologie en/of natuur en mi lieu - dan vernemen wij dat graag," schrijven B. en W., waarbij erop gewe en ordt dat de gemeenteraad die an dere locaties vooralsnog niet van de po litieke agenda heeft geschrapt. De brief besluit met de opmerking dat Soest in de toelichting bij het ontwerp- bestemmingsplan Landelijk Gebied melding wil maken van het plan om na der onderzoek te plegen naar de locatie Monnikenboschweg in verband met de mogelijke realisatie van een 18-holes- golfbaan, "zonder daarbij overige po tentiële locaties, als u daaraan de voor keur geeft, uit te sluiten." De laatste opmerking is min of meer een "slimmigheidje", want door het voornemen alleen in de toelichting op het bestemmingsplan te vermelden (en nog niet in de plankaart en de voor schriften op te nemen) is de kans op realisatie van de golfbaan in principe wat groter. De provincie kan formeel geen goedkeuring onthouden aan wat in de toelichting staat, en dan is er een mogelijkheid voor een artikel-19-pro- cedure. Het zou anders zijn als Soest alvast een wijzigingsbevoegdheid voor de Monni kenboschweg had gevraagd. Omdat de juiste begrenzing van het gebied nog niet bekend is en de financiële haal baarheid van het plan nog niet kan wor den ingeschat - er moet overeenstem ming bereikt worden met een groot aantal grondeigenaren - is de kans groot dat de PPC in dit stadium geen goed- van k.b.film 10X15 cm mal ol glans WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. keuring zal verlenen. Als dat gebeurt blijft het oude bestemmingsplan van toepassing, "met alle mankementen vandien", aldus het ambtelijk advies van de afdeling Sport. Bovendien moet gelijktijdig met de bestemmingswijzi ging een MER (milieu-effect-rapporta ge) worden gestart, en zo ver is Soest voorlopig nog niet. Inschattend dat de kans reëel is dat de provincie niet akkoord gaat met een wijzigingsbevoegdheid, waardoor het verder in de toekomst moeilijker wordt om de golfbaan via artikel 19 te realise ren, heeft Soest gekozen voor de ver melding in de toelichting van het be stemmingsplan. Het College van B. en W. is in principe bereid medewerking te verlenen aan de bouw van tien se niorenwoningen op het braaklig gende terrein aan de Gallenkamp Pelsweg in Soest-zuid. Voor er een bouwvergunning wordt afgegeven wordt er eerst een inspraakronde gehouden. Het nieuwe plan is ingediend door de firma Aanko, dat al eerder een bouw vergunning kreeg met toepassing van de artikel-19-procedure. In 1991 ging het echter om de bouw van zeven wo- ningen plus zes garageboxen. De firma kreeg daar echter geen kopers voor. In oktober is daarom een nieuwe aan vraag ingediend, maar aanvankelijk stuitte die bij het gemeentebestuur op allerlei stedebouwkundige bezwaren, In januari j.1. is opnieuw een aanvraag ingediend, en die is zowel uit het oog punt van stedebouw als van welstand akkoord, vindt het College. Het bouwplan is enige tijd aangehou den omdat er nog duidelijkheid moest komen over de ontwikkelingen in het nieuwe bestemmingsplan Soest-zuid, met o.a. de uitbreiding van het winkel centrum. In het huidige bestemmings plan heeft de grond de bestemming "verzorgende bedrijven". Het bouw plan voor de tien seniorenwoningen is daarmee dus in strijd, maar stedebouw kundig is het aanvaardbaar en voor het hele gebied geldt inmiddels een voorbe- reidingsbesluit. Natuurlijk staat het B. en W. vrij om afwijzend te beschikken op een verzoek om een eenmalige gift, maar ons werk wordt ernstig ge schaad als het College vervolgens deze beslissing in een tendentieus persbericht Iaat verschijnen." Met deze woorden heeft het bestuur van de GOS (Groepswonen Ouderen Soest) vorige week het gemeentebe stuur de mantel uitgeveegd. Aanleiding daartoe was het bericht - namens de ge meente verspreid - dat het College een subsidieverzoek van de GOS had afge wezen. Het zou gaan om een bedrag van 132.000 gulden. Dat bedrag zou bestemd zijn voor de in richting van de gemeenschappelijke ruimten en tuin in het groepswonen- complex aan de Koperwiek, waar de woongroep Koningsdael nog dit jaar zijn intrek hoopt te nemen. B. en W. lieten via de kranten (ook de kabelkrant) weten dat het subsidiever zoek werd afgewezen "omdat naar de opvatting van B. en W. de gemeen schappelijke binnenruimten en tuin van de woongroep te vergelijken zijn met particulier wonen, en particulieren moeten zelf zorg dragen voor de inrich ting van hun binnenruimten en tuin. Ook de woongroep zal derhalve voor de betreffende ruimten zelf zorg dienen te dragen". Deze gang van zaken is het GOS-be- stuur geheel in het verkeerde keelgat geschoten. In werkelijkheid, aldus het bestuur, spaarde de woongroep de laat ste twee jaar gezamenlijk een bedrag van 15.000 bij elkaar voor dit doel. Een speciale fondsenwervingscommissie verstuurde brieven aan fondsen, bedrij ven en instellingen met de vraag om een tegemoetkoming in de kosten van de in richting. Precies zo'n brief werd óók aan de ge meente gestuurd, en daarin werd ver meld dat in een aantal gevallen al posi tief was gereageerd op het verzoek. "Aan de gemeente werd dus eveneens om een eenmalige gift gevraagd," aldus het GOS-bestuur. "Het staat B. en W. natuurlijk vrij om daarop afwijzend te beschikken, maar het werk van de ver eniging GOS wordt ernstig geschaad als het College vervolgens deze beslissing in een tendentieus persbericht laat ver schijnen." Het GOS-bestuur laat weten dat het B. en W. inmiddels "opmerkzaam" heeft gemaakt op het misverstand... Mensen met vragen en (acute) psycho sociale problemen maken steeds meer gebruik van de 25 SOS-Telefonische Hulpdiensten in ons land. Ook bij de SOS-Telefonische Hulpdienst Eem- land 't Gooi en Z.O. Flevoland werden in 1992 meer telefoongesprekken ge voerd (7.200) dan in het jaar ervoor (6.500) Dat blijkt uit het jaarverslag van deze stichting. De meeste problemen waarover gebeld wordt zijn van psycho-sociale, sexuele en relationele aard. Deze SOS-Telefo nische Hulpdienst, die volstrekte ano nimiteit waarborgt, is elke dag van de week 24 uur bereikbaar, ook geduren de de vakantieperiode. Zij wordt be mand door vrijwillige hulpverleners met een gedegen interne opleiding, die twee keer per jaar gegeven wordt. Het telefoonnummer van de SOS-Tele- fonische. Hulpdienst Eemland 't Gooi en Z.O. Flevoland is 035-245555. Dat nummer vindt men ook achterop de te lefoongids. Op deze open plek tussen de Gallen kamp Pelsweg en de Soesterbergsestraat is ruimte voor woningbouw. Foto: Goos van der Wilt. Het eerder in de gemeenteraad geop perde idee om op het terrein parkeer plaatsen aan te leggen (voor het winkel centrum) is inmiddels definitief van de baan. De parkeerplaatsen zouden veel te duur uitvallen, stelt het College vast. Wel vinden B. en W. dat eerst nog eens goed moet worden gekeken of het par keren in het nieuwe bouwplan wel goed geregeld wordt. Gezien de omvang en de consequenties van het bouwplan meent het College dat het in aanmerking komt voor de toepassing van de inspraakverorde ning. De reacties van omwonenden kunnen dan nog meegenomen worden. kleurenfoto's van KODAK gewoon beter VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155-13917

Soester Courant | 1993 | | pagina 4