rvAmi uigen auto smeeing Bram Portengen: warm pleitbezorger van kunstenaarskontakten met Kozle op het programma gildefeesten Soest 1993 WOENSDAG 21 JULI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 4 Soester enthousiast terug van 'plener' in Polen Honderd opvangplaatsen extra Amersfoorts asielzoekerscentrum ïlijft open tot 1996 Boeiende ervaring Andere kant 'Grandioos' Wegens succes geprolongeerd Trekkerbehendigheidswedstrijd wederom Weer anders... Parcours het restaurant Ons restaurant is i.v.m. vakantie gesloten tot woensdag 11 augustus. Voor informatie en/of reserveringen zijn wij bereikbaar van dinsdag 3 t/m zaterdag 7 augustus van 10.00 - 18.00 uur. Veel werken uit de vorige eeuw Schilderijententoonstelling in Kasteel Groeneveld met gratis taxatie Gratis taxatiedagen vraagt uw aandacht voor: Verkeersmaatregel Verleende bouwvergunningen Aangevraagde bouwvergunningen vergunningen 'Onwel'? Dronken! Inschrijving V Politie pakt duo na knokpartij aan de Koninginnelaan Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Spullenhulp open, ophaaldienst niet De jongste Colt is wel de compleetstet fr V De Soester kunstenaar Bram Por tengen is onlangs enthousiast te ruggekeerd uit Kedzierzyn-Kozle, de Poolse zusterstad van Soest. In juni nam hij deel aan een "plener", een veertien dagen durende kunst manifestatie. "Er zouden veel meer kunstenaarskontakten met Kozle gelegd moeten worden," al dus Portengen. Op 30 mei reisde de Soester kunstschil der, die in Kozle de vereniging Artis- hock vertegenwoordigde, naar Polen af. Samen met 15 andere schilders - de meesten uit Polen zelf, maar ook colle ga's uit Hongarije, Tsjechië, Rusland en de Oekraïne - heeft hij genoten van de twee weken durende "zitting", waarin ze elk een viertal schilderijen vervaar digden. Het materiaal werd beschik baar gesteld door de organisatoren, de kunstenaarsvereniging van Opole, de hoofdstad van Silezië, waarin ook de gemeente Kedzierzyn-Kozle ligt. De manifestatie - "Kedzierzyn '93" - werd gesponsord door de grote chemi sche fabriek van Kedzierzyn, die ook in Soest bekend is. Als tegenprestatie moesten de kunstenaars, die. verbleven in een hotel in Azoty, een "voorstadje" van Kedzierzyn-Kozle - elk twee van hun werken afstaan, die deel uitmaken van een reizende expositie. Op 5 augus tus vindt daarvan de start plaats in Ked zierzyn en als het even kan zal Porten gen daar ook weer bij zijn. De kunstenaars waren vrij om hun op dracht naar eigen inzicht uit te voeren, maar er was wel een duidelijke voor keur voor olieverfschilderijen. Voor Portengen was dat geen bezwaar, want olieverf is zijn specialiteit. Als oud ambtenaar van de gemeente Soest (sinds vijfjaar met vut) heeft hij tegen woordig alle tijd om zich aan de kunst te wijden, iets wat hij eigenlijk altijd heeft gewild. "Ik mocht toen ik jong was niet naar de academie, maar ik heb wel een grafische opleiding gehad. Achteraf is het niet ongunstig geweest dat ik amb tenaar geworden ben, want het kunste naarsleven is armoe lijden en je verdient het zout in de pap niet. Nu maak ik wat ik zelf leuk vind, waar ik zin in heb. Ik experimenteer ook veel." Het samenwerken met andere kunste naars heeft hij als heel stimulerend er varen. "Het is een boeiende ervaring geworden. Je leert elkaar op den duur kennen en dat schept een hechte band." Portengen maakte in het kader van de manifestatie vier schilderijen. Voor het eerste had hij al tevoren het thema ge kozen: de milieuvervuiling in Polen. Dat is uiteindelijk een schilderij gewor den waarvan hij de sfeer als "beangsti gend" beschrijft. "Maar in werkelijk heid is het me in Polen ook wat dat be treft erg meegevallen. Van luchtvervui ling heb ik niet veel gemerkt, maar mis schien zat ik toevallig in de goeie win drichting..." De andere werken waren een landschap en twee stadsgezichten, die hij resp. eerst in aquarel en in krijt uitwerkte voordat hij ze in olieverf hun definitieve gestalte gaf. Naast de officiële opdrachten hadden de deelnemende kunstenaars nog alle gelegenheid om zich uit te leven in hun Een van Portengens schilderijen: een "geabstraheerd"stadsgezicht van Kozle. Bram Portengen (rechts) met zijn col lega-kunstenaars in Kedzierzyn-Kozle. gave. Samen maakten ze 120 schilderij en, die voor een groot deel in de reizen de expositie worden opgenomen. Ver der maakte hij nog een schilderij - sa men met een Tsjechische kunstbroeder - voor het weeshuis in Kozle. Dat ge beurde op initatiéf van Bert Krijger, voorzitter van de vereniging SKK, met wie hij samen naar Kozle reisde. "Het is een groot doek geworden, een marktta- fereel met allerlei kermis-attributen, dus heel leuk voor de kinderen." Portengen kende Polen al enigszins na dat hij er twee jaar geleden voor het eerst "gewoon" op bezoek was. Hij con stateert dat de situatie in de tussentijd aanzienlijk verbeterd is: "In de winkels is alles te koop." Nu heeft hij Polen ook eens van een andere kant gezien. Mooie herinneringen bewaart hij aan een voet tocht door de omgeving van Kozle. "Ik liep dwars door de landerijen en de bos sen, en dan krijg je toch een andere in druk dan in de stad. Het Poolse platte land is heel anders dan ik verwacht had: het is prettiger, groener, niet zo triest. Je ziet bijvoorbeeld werkelijk schitterende moestuinen." Aan de "plener" bewaart hij zeer goede herinneringen. "We hebben ontzettend veel plezier beleefd. We hebben samen een paar verjaardagen gevierd, en dan was er 's avonds een groot feest. Prach tig, wat kunnen die mensen zingen! Hollanders kunnen dat niet, geloof ik. En dan kun je je afvragen: wie zijn er nu eigenlijk rijker - wij of zij?" Zelf bracht hij een ongeautoriseerde versie van de "Tulpen uit Amsterdam"Maar ik ben niet zo'n zanger..." De veertien dagen in Kozle heeft hij als "grandioos" ervaren, een belevenis die ongeveer vergelijkbaar was met de ge boorte van zijn kinderen. "Het samen werken, het beoordelen van eikaars werk, dat vond ik uniek. Nee, negatieve ervaringen heb ik niet gehad." Volgens Portengen beschikt Polen over een groot aantal zeer getalenteerde kunstenaars, en als het aan hem ligt zouden de kontakten met hen vanuit Soest beslist aangehaald moeten wor den. "We zouden veel vaker een aantal van hen hier naartoe moeten halen voor een expositie. Op dat gebied gebeurt er veel te weinig. De gemeente zou daar iets voor over moeten hebben,, vind ik. Het niveau in Polen ligt best hoog." Het gemeentebestuur van Amersfoort heeft vorige week besloten het asiel zoekerscentrum (AZC) aan de Utrechtseweg tot 1 januari 1996 open te houden. In overleg met het ministe rie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) worden in het AZC honder opvangplaatsen extra ge creëerd. de verbouwing die daarvoor nodig is investeert het ministerie twee miljoen gulden. Na de uitbreiding biedt het cen trum plaats aan 375 tot 400 mensen. Het collegebesluit om de capaciteit van het AZC uit te breiden is ingegeven door de sterke stijging van het aantal asielzoekers dat de laatste maanden naar Nederland komt. Per week mel den zich 800 tot 1000 men*™ Zij Wegens het enorme succes van het afgelopen jaar, heeft het bestuur van het Groot Gaesbeeker Gilde besloten om ook dit jaar de Trek kerbehendigheidswedstrijd in het programma op te nemen en wel op dinsdagavond 24 augustus vanaf 19.00 uur. Een speciale commissie die hiervoor is aangesteld is al ge ruime tijd bezig om er ook dit jaar voor te zorgen dat dit agrarisch ge tinte gebeuren een spektakel wordt. Om het allemaal een beetje spannend te houden zijn er ook dit jaar naast een aantal nieuwe, ook gewijzigde onder delen te verwachten. Ongewijzigd blijft het feit dat er gestreden wordt door duo's, d.w.z. dat er buiten de chauffeur nog een bijrijder meerijdt (broer, zus, vriend, vriendin, opa, oma etc.). Ook staat de zogenaamde schandpaal weer opgesteld; wordt het laatste on derdeel met de 'vierwielige' wagen niet goed uitgevoerd, dan mag de bijrijder zijn chauffeur inzepen met een nog na der te bepalen substantie! Met name dit onderdeel van het parcours is bij het pu bliek favoriet!! We starten met het onderdeel de dron ken kelner'. Hier moet men een twee wielig karretje aanspannen en Vervol gens het parcours afleggen met de bij rij - der op het karretje, die in zijn hand een tel. 9 34 11 Raadhuisplein 1 Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Telefoon 02155- 1 38 07 zijn vooral afkomstig uit Somalië, Iran en Irak. Om de honderd mensen extra te kun nen opvangen moeten leegstaande ruimtes in het AZC worden verbouwd. Er moeten verblijfs- en kantoorruimtes komen en het sanitair moet worden uit gebreid. De plannen voldoen aan de minimum normen die zijn vastgelegd in de pensionverordening. De bestaande kamers voldoen daar al aan. De bestaande kamers op de eerste ver dieping blijven zoals ze zijn. Er waren plannen om deze kamers te vergroten maar de verbouwingskosten blijken te hoog te zijn. Bovendien betekent ver groting van de kamers capaciteitsver- lies. In het koetshuis van Kasteel Groe neveld in Baarn is tot half augustus een tentoonstelling, ingericht door de familie Wildeboer uit Hilver sum, te zien van schilderijen uit de vorige eeuw. Het gaat m.n. om werken uit de bekende Larense School, waaronder boerentafere- len, en uit de Kortenhoefse en Amsterdamse School, met de ty perende landschappen van rond om Kortenhoef en de stadsgezich ten van Amsterdam. Zo is de hele "Knikkerfamilie" op deze expositie vertegenwoordigd: dat zijn Aris Knikker (1887-1962), de schilder en tekenaar van piasgezichten en pol derlandschappen; Jan Knikker sr. (1889-1957), bekend landschapsschil der; en Jan Knikker jr. (geboren 1911), zoon van Jan Knikker sr., wiens werk ook in het buitenland zeer gezocht is. Hij werkt in de stijl van zijn vader. Behalve de schilderijen uit de vorige eeuw hangt er ook een ruime collectie schilderijen van hedendaagse kunste naars, die allen werken in figuratieve trant; ook de bekende Hilversumse vo gelschilderes Margreet de Groot heeft Een van de schilderijen uit de "Laren- se school", te zien in Kasteel Groene veld. weer enige van haar werken ter be schikking van deze tentoonstelling ge steld. Een groot aantal van de vori- ge-eeuwers komt uit particuliere verza meling en zijn nooit eerder tentoonge steld. Uniek zijn ook de gratis taxatie-dagen, die elk weekend tijdens de de tentoon stelling in het Koetshuis worden gehou den en die voor veel belangstelling zor gen. In lange rijen staat men met plastic zakken en tassen geduldig te wachten tot men aan de beurt is, want velen wil len graag weten welke waarde hun kunstwerk bezit. Vele ontdekkingen worden hierbij gedaan, zoals de vorige keer, toen er een B.C. Koekoek tevoor schijn kwam, die gewoon op zolder stond. De tentoonstelling loopt tot en met zondag 15 augustus en is geopend elke dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en elke zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Maandags geslo ten. Burgemeester en Wethouders maken in verband met het bepaalde in artikel 26 van het Besluit administratieve bepa lingen inzake het wegverkeer (BABW) bekend, dat zij besloten hebben door plaatsing van bord E6 van bijlage I van het RW 1990 met onderbord GN-NF-25 nabij de woning Di Lasso straat 14 een parkeerplaats voor een mindervalide aan te geven. Tegen dit besluit kan iedere belangheb bende een beroepschrift indienen, dat binnen 30 dagen na heden - in twee voud - moet worden ingediend bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Een afschrift van dit besluit is getekend gezonden aan: a. het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht; b. de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de provincie Utrecht; c. de commissaris van politie te Soest; d. belanghebbende. De volgende bouwvergunningen/mel dingen zijn verleend/geaccepteerd op de aangegeven verzenddatum: Aagje Dekenlaan 9 (93291): plaat sen van een dakkapel, 7-7-93; De Schans (ong.) (93192): inrichten van een afvalstoffenpark, 8-7-93; Duinweg 17 (93273): bouwen van een garage, 5-7-93; Eigendomweg 33 (93221): bouwen van een garage, 7-7-93; Klarinet 14 (93327): bouwen van een berging, 7-7-93; Kolonieweg 24 (93171): uitbreiden en verbouwen van een woonhuis, 7-7-93; Laan Blussé van Oud Alblas (93162): bouwen van een dubbel woonhuis met garage, 7-7-93; Molenstraat 25 (93257): plaatsen van een dakkapel, 5-7-93; Willem de Zwijgerlaan 34 (93262): uitbreiden van een woonhuis, 7-7-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) kunnen belanghebbenden tegen deze beslissingen een bezwaarschrift indie nen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet.dat bezwaarschrift gericht worden aan Burgemeester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzenddatum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), geopend elke werkdag van 8.30 - 12.30 uur. De volgende Bouwaanvragen/meldin gen zijn ingediend op de aangegeven datum: Amersfoortsestraat 68 (93307): uit breiden toonzaal, 6-7-93; Beetzlaan 79 (93335): plaatsen van een dakkapel, 9-7-93; Birkstraat 55 (93258): uitbreiden van een kap op een woonhuis, 6-7-93; Claroenstekerpad 45 (93331): plaatsen van een dakkapel, 6-7-93; Gemshoorn 44 (93336): plaatsen van een dakkapel, 7-7-93, Hazepad 28 (93339): vergroten van een berging, 8-7-93, Heetakker 61 (93343): plaatsen van een blokhut, 8-1-93, Ir Menkolaan 37 (93303): uitbrei den'van een wqonhuis, 5-7-93; Koppenlaan 9 (93297): plaatsen van een antennemast, 8-7-93; Korte Hartweg 30 (93325): bouwen van een garage/berging, 8-7-93; Mercury 72 (93344): bouwen van een berging, 8-7-93; Nieuwerhoekplein 6 (93334): ver nieuwen van een garage/berging, 6-7-93; Nieuwstraat 4 (93332): plaatsen van een dakkapel, 6-7-93, Pijperpad 5 (93330): plaatsen van een blokhut, 5-7-93, Schoutenkampweg 23 (93322): bouwen van een bijkeuken, 7-7-93; Van Lenneplaan 41 (93341): ver nieuwen van een garage/berging, 8-7-93' Wieksloterweg w.z. 35a (93324): vernieuwen van een dak, 9-7-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), geopend elke werkdag van 8.30 - 12.30 uur. 8.30 - 12.3 Ontwerp-milieu- Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente, Raadhuisplein 1, kamer 2.27 liggen vanaf heden op werkdagen van 8 30 tot 12.30 uur, alsmede in debiblio- theek aan de Albert Cuyplaan (en voor B ook bij de dependance publieksza- ken Soesterberg) tijdens de openingsu ren ter inzage de ontwerp-beschikkin- gen en de aanvragen van: A- Dick Dorresteijn, Draailier 40, voor een lasbedrijf legalisering be staande situatie) op het perceel Dorre- steimveg 3a; B: Tech. Rubber Producten Onder neming 'Terpo-Rubber', Laan Blussé van Oud Alblas 2, voor het vervaardi gen en opslag van rubber producten op het perceel Laan van Blussé van Alblas 2. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont- werp-beschikkingen kunnen schrifte lijk worden ingebracht door de aanvra ger en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en door hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. De be zwaarschriften moeten bij het gemeen tebestuur worden ingediend vóór 5 au gustus 1993. Indien men dat wenst, worden de per soonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend ge maakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het be zwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. De politie kwam vrijdagavond in actie na een telefoontje van de Steenhoff- straat, waar voorbijgangers een brom fietser hadden zien vallen. Volgens hen moest de man, een 60-jarige So ester, plotseling "onwel" zijn gewor den. De politie ontfermde zich over hem en nam hem mee naar het bureau, waar hij moest blazen. Daarbij bleek dat hij een forse hoeveelheid alcohol genut tigd moest hebben. De Soester had ver der geen letsel en kreeg een proces-ver baal en een rijverbod van zeven uur. dienblad met glazen in evenwicht dient te houden. Vallen er glazen vanaf, dan zijn dit uiteraard strafpunten. Het tweede onderdeel is nieuw en is ge naamd 'heining deining'. Uit menig kwis is de 'zenuwspiraal' bekend maar in deze variant wordt de 'stok met het oog' aan de hefinrichting van de trekker bevestigd en moet men d.m.v. het zeer nauwkeurig bedienen van de hefinrich ting al rijdende de heining (spiraal) we ten te volgen. Stuurmanskunst is hierbij vereist...! Omdat we nu toch de smaak te pakken hebben gaan we door met het ringste ken, bij iedereen wellicht bekend van de paardesport; de bijrijder moet m.b.v. een (aan een karretje bevestigde) stok proberen een aantal aan palen bevestig de ringen te steken. Ook de vorig jaar geïntroduceerde 'mo lenwiek staat dit jaar weer garant voor een stukje ijzersterke zenuwtraining. Tussen de draaiende wieken van de molen door moet getracht worden een aantal op een plank bevestigde blikjes heelhuids thuis te krijgen. Last but not least is er weer de eerder genoemde vierwielige wagen, die geparkeerd moet worden in een denkbeeldige schuur. Loopt dit fout af, dan staat de chauffeur iets leuks te wachten! Al met al een pit tig parcours met de nadruk op behen digheid. De inschrijvingskosten bedragen f 10,- per duo. Inschrijving is alleen mogelijk bij Organisatiecommissie Trekkerbe- hendigheidswedstrijden: p/a; Peter Kuijer, Lange Brinkweg 109, 3764 AC Soest, tel. 02155-14647. In eerste in stantie en wel t/m 16 augustus is dit ge reserveerd voor inwoners van de ge meente Soest. Voor zover nog niet vol geboekt, is hierna vrije inschrijving t/m 21 augustus. De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag twee jongemannen uit Soest aangehouden, die werden aange merkt als de veroorzakers van een knokpartijtje aan de Koninginnelaan, waarbij drie andere Soesters verwon dingen opliepen. Volgens de betrokke nen begon het tweetal, resp. 21 en 18 jaar oud, er zonder enige aanleiding op los te slaan, hetgeen resulteerde in een gekwetste hand (bij een jongeman van 18 jaar), een gat in het hoofd (bij zijn 25-jarige vriend), en een bezeerde kin (een andere 18-jarige). De politie stond aanvankelijk op het verkeerde been, omdat er een telefoni sche melding binnenkwam over een ge wonde man, die bij het NS-station Soestdijk zou zijn aangetroffen. Bij na der inzien bleek het te gaan om het nieuwe busstation aan de Koninginne laan. Toen de politie ter plaatse kwam was het tweetal inmiddels verdwenen, maar tot hun ongeluk kwamen ze nog even langs fietsen. Na een korte achtervol ging kon de politie hen in de kraag grij pen toen ze een café aan de Koningin nelaan wilden binnengaan. Ze werden voor verhoor ingesloten in het politie bureau in Baarn, waar proces-verbaal werd opgemaakt. De Spullenhulp-büs rukt de komende drie weken niet uit, wegens onderbezet ting in de buitendienst. Het kringloop centrum zelf (Parallelweg 7) blijft wel gewoon open op de normale tijden: dinsdag-, woensdag- en donderdag middag van 13.00 tot 17.00 uur en za terdag van 10.00 tot 14.00 uur. Spullen en kleding kunnen ook buiten deze openingstijden worden gebracht: elke dag (maandag-vrijdag) van 9.00 tot 17.00 uur. Men kan ook bellen in die tijden (tel. 18730), maar in de periode van 16 juli tot en met 7 augustus niet voor een afspraak om spullen op te ha len (tenzij voor na 7 augustus). MITSUBISHI Keuze uit meerdere kleuren waarbij, ook de bumpers, de stootsierhjsten en de buitenspiegels in dezelfde kleur zijn meegespoten. Alet een groot aantal aantrekkelijke extra's zoals o.a. stuurbekrachtiging, elektrische en ver warmde buitenspiegels, hoofdsteunen achter, kop- lampsproeierSj daytime running light, verwarmde voorstoelen en luchttoevoer van het verwarming?-/ ventilatiesysteem naar de beenruimte achter. Een pakket ter waarde van 3.400,- waarvoor u slechts f 1.300,- betaalt. Een voordcel dus voor u van maar liefst f 2.100, Reageer snel want de Colt SPRING is beperkt leverbaar. U vindt hem bij ons in de showroom. Maar u kunt 'm ook bewonderen in de speciale Colt SPRING-krant. Die ligt bij ons klaar. De Mitsubishi COlt Spring 1.3 GLi: Compleet met een aantrekkelijke prijs f 29.495»-. dealer voor Amersfoort, Soest en omstreken Koningsweg 14, Soest, tel.: 02155-13227

Soester Courant | 1993 | | pagina 5