En dit zijn de knallers van deze week: 149 198 C1000 C Specialisten Molendael doen mee aan actie tegen Simons VERSE MOSSELEN uw eigen Gemeente legt werk aan bruggen wegens milieu-klachten tijdelijk stil Bloemkool Tartaar Riblappen Geroosterde achterham SLAGERIJ „ZUID" In Memoriam mevr. C.A. Kaal-Ouwehand 3 Actueel 5 Actueel 8 Op Soest 9 Varia Auto Rotterdamse moordzaak in 'Opsporing verzocht' Gemeente eist maatregelen tegen gevaren in huis Sophialaan r Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS 71e JAARGANG NO. 49 WOENSDAG 28 JULI 1993 Voorlopig elke eerste week van de maand saladeschotels „Specialist". x AVANT-GARDE Markante bewoonster Molenschot overleden Inbreker met 'lekkere trek' Col. W. Hodgkins nieuwe commandant 32 Fighter Group Proces-verbaal voor Gouds bedrijf S Uitzending maandag 2 augustus a.s. Vrijdag zijn ze er weer! RUUD SMIT visspecialiteiten Plafond stond op instorten C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Soester Courant STRAAT LENGTES VOORDEEL Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De medische specialisten van de ziekenhuizen Molendael in Soest en Baarn doen - net als velen van hun collega's elders in het land - mee aan de eerste "budget-besparende week", die is aangekondigd voor volgende week: van maandag 2 augustus tot en met vrijdag 6 augustus. Die dagen zullen de specialisten hun werkzaamheden beperken: polikliniek-spreek uren en onderzoeken worden afgezegd, operaties gaan niet door. Spoe deisende hulp en acute zaken worden wél normaal uitgevoerd. Directie steunt actie In een vorige week verspreid persbe richt laten de specialisten weten dat ze zich genoodzaakt zien tot deze maatre gel vanwege het besluit van staatssecre taris Simons (Volksgezondheid) om het volume van de specialistische zorg te rug te brengen tot het niveau van 1989. "De specialisten van Midden-Neder land hebben besloten hun activiteiten voor de rest van het jaar te beperken om overschrijding van het door de staatsse cretaris gestelde macrobudget te voor komen," heet het. Volgens woordvoerder dr. E.M.H. van den Doel, neuroloog van medische cen trum Molendael, is er door de jaren heen - ook in de afgelopen jaren - een groei waarneembaar geweest in de tota le omvang van de medisch-specialisti- sche zorg. "Geleidelijke vergrijzing en toename van de behandelingsmogelijk heden door medisch-technische oorza ken zijn daarvan de voornaamste oor zaken. De medische specialisten heb ben zelf maar weinig invloed op de vraag naar medische hulp. De meeste patiënten worden door andere artsen naar hen verwezen." Flinke inkrimping De specialisten hebben naar hun zeg gen tot nu toe getracht alle van hen ge- vraagde zorg ook daadwerkelijk te ver lenen, met inachtneming van de heden daagse kwaliteitsnormen. "De staatsse cretaris heeft nu besloten dat voor deze toename in vraag geen extra budget be schikbaar gesteld zal worden. Het bud get voor medisch-specialistische hulp wordt voor dit jaar afgestemd op het zorgvolume van 1989. Dat betekent dat ten opzichte van de afgelopen jaren een flinke inkrimping zal moeten worden doorgevoerd." De specialisten zullen proberen dit te bereiken door het invoeren van een aantal budget-bewakingsweken, waar in alleen hulp wordt verleend die geen uitstel duldt. Volgens dr. Van den Doel zullen ook de eerste weken van de vol gende maanden tot budget-bewakings- week worden uitgeroepen. Grote tegenzin "De medische specialisten doen dit met grote tegenzin," aldus de mededeling. "Zij zijn het oneens met het beleid van staatssecret&ris Simons. Zij vinden dat een aanpassing van het budget aan de ontwikkelingen van de vraag onont beerlijk is. Er zal nu een tekort aan zorg ontstaan dat door de bevolking gevoeld zal worden in de vorm van steeds lange re wachttijden. De verantwoordelijk heid daarvoor leggen de specialisten geheel bij de overheid." Een soortgelijk persbericht is eveneens verspreid door de specialisten van het ziekenhuis Eemland in Amersfoort (St. Elisabeth en de Lichtenberg), waar de artsen Du Boeuff en Van der Zwan op treden als woordvoerders van het bud get-bewakingscomité. Soesterbergsestraat 55 Soest - Telefoon 28484 Fax 28415 Voor uw luxe hapjes en zijn wij beslist de V V 'W V V" V '«f V V V" cw (f*** <3^*- X Schoonheidsinstituut Nu ook heerlijk bruitt worden of blijven bij: Jan de Rooystraat 36 3 761 HA Soest tel. 01155-269 14 Op vertoon van deze advertentie de 11' keer GRA TIS! Inmiddels hebben ook de besturen en directies van de ziekenhuizen Molen dael en Eemland zich over de acties van de specialisten uitgesproken. Zij laten weten dat zij achter de motieven van de specialisten staan. "Budgetkortingen en negatieve kritiek van de overheid: zo kan het niet langer. Dat willen de spe cialisten van ziekenhuizen in de regio Utrecht en omstreken duidelijk maken aan politici en bevolking." Volgens de ziekenhuis-directies - onder wie dr. E.K.J. Kreutzer, directeur patiënten zorg van Molendael - wordt het zieken huisbudget door hetzelfde lot getroffen als het budget voor specialistische zorg. "De overheid legt kortingen op die geen recht doen aan de toenemende vraag naar medische zorg. Het gevolg is dat de ziekenhuizen steeds meer moeten doen voor hetzelfde geld. Dit leidt tot een verschraling van de zorg, die niet meer toelaatbaar is." Als kanttekening wordt daarbij opgemerkt dat de acties van de specialisten "overigens slechts ge rechtvaardigd zijn voorzover deze de acute en noodzakelijke zorgverlening aan patiënten ongemoeid laten". Eigen verantwoordelijkheid In een nadere toelichting laat dr. Van den Doel weten dat de acties worden gesteund dóór alle specialisten van Mo lendael, ook de artsen die in loondienst van het ziekenhuis zijn, zoals de kinder artsen. "Ieder doet natuurlijk mee op eigen verantwoordelijkheid. Hun posi tie is wel anders, maar ook zij beperken hun werkzaamheden." Voor de gang van zaken in het zieken huis betekent de actie niets, aldus dr. Van den Doel. Voor de (niet acute) pa tiënten die wachten op een opname kan het betekenen dat zij langer moeten wachten. Of de mensen worden afge beld hangt volgens hem af van de "drin gendheid" van hun behandeling. "Als die geen uitstel kan velen gaan ze er ge woon tussendoor." Volgens de neuroloog zullen de kosten van de specialistische zorg gigantisch oplopen als de problemen niet funda menteel worden aangepakt. "Dan krijg je hier ook toestanden zoals in Enge land, waar mensen soms drie jaar op een nieuwe heup moeten wachten. In ons land is dat nu nog zo'n twee tot zes maanden, maar dat zal dan zeker langer worden." Hij voorspelt in elk geval lan gere wachtlijsten bij de specialisten die daarmee nu ook al te kampen hebben, zoals de oogartsen en de orthopedische en plastische chirurgen. Dr. Van den Doel: "Wij gaan nu probe ren de kosten te beperken met twee mil jard, tot het niveau van 1989. Nee, dat lukt niet met één actieweek. Daarom is in principe besloten dat iedere eerste week van de komende maanden een budget-bewakingsweek zal zijn. We gaan door tot we er bij wijze van spre ken bij neervallen." 9^*- <5^* cr—d—d^** d^1* d^». Op 98-jarige leeftijd is vrijdag j.1. mevrouw C.A. Kaal-Ouwehand overleden. De markante Soesterse was in ruime kring bekend als re- presentante en voorvechtster van Molenschot, het Soester verzor gingstehuis waar ze al bijna 25 jaar woonde. Soest kende mevrouw Kaal o.a. van de gedichtjes die ze jarenlang op gezette tijden in de Soester Courant liet opne men. Meestal gingen die over Molen schot (waar ze jarenlang voorzitter was van de bewonerscommissie), over het zangkoor (waarvan ze oprichtster was) of over belangrijke gebeurtenissen die zich daar afspeelden. Mevrouw Kaal was er - al dan niet op de achtergrond - altijd wel bij betrokken. Ze trad vooral op de voorgrond in het jaar 1988, toen Molenschot met sluiting werd bedreigd en zij op onnavolgbare wijze het standpunt van de bejaarde be woners vertolkte, dat het tehuis moest blijven. Mevrouw Kaal was goed van de tongriem gesneden en scherp in haar waarnemingen, en menige vertegen woordiger van de provincie - die des tijds het sluitingsplan lanceerde - zal zich nog lang hebben verbaasd over de strijdbare oude dame uit Soest. Mevrouw Kaal was ondanks haar hoge leeftijd zeer geïnteresseerd in mensen en maatschappelijke ontwikkelingen. Ze volgde de kranten op de voet en wist wat er in de wereld te koop was. Zelf gaf ze ooit toe dat het overlijden van haar man, ondanks al het verdriet, voor haar persoonlijk ook een kans op ontplooi ing was geweest: de mogelijkheid om het leven zelf te ondervinden en uit te stippelen. Veel Soesters herinneren zich ongetwij feld de tv-optredens van mevrouw Kaal, waarin ze zich liet kennen als een markante figuur, rap van tong, die zo wel een oordeel had over de kwaliteit van een borrel (destijds in het consu mentenprogramma van Frits Bom) als over het taalgebruik van vroeger (RVU-programma), over oud-zijn, over de technische ontwikkelingen en - natuurlijk - over de bezuinigingen op de bejaardenoorden. Mevrouw Kaal was een boeiende vrouw met veel facetten en een onweer staanbare hoeveelheid humor. Volgens sommigen in haar omgeving ontpopte ze zich soms als "een soort Dolle Mina". Mevrouw Kaal, zoals velen haar ken den: op de bres voor Molenschot en zijn bewoners. Hoewel ze zelf - tot haar verdriet - nooit de kans had gehad om door te leren was mevrouw Kaal een weetgierige oude dame, die altijd op onderzoek uitging en niet rustte voordat ze het naadje van de kous kende. Ze stelde ook veel be lang in jonge mensen, maar kon sommi ge mensen ook ongezouten de waar heid zeggen. Over allerlei zaken in het leven had ze een frisse, onomwonden mening, die ze - naar haar eigen zin - soms wat te vlug naar buiten bracht. "Mijn tong is soms sneller dan mijn ge dachten," placht ze dan te zeggen. Als voorzitter van de bewonerscom missie speelde mevrouw Kaal een be langrijke rol in Molenschot. Ze was daarin heel actief en energiek, maar had ook een warme belangstelling voor de kleine dingen die haar medebewoners bezighielden. Een van haar liefste wen sen is, kort voor haar overlijden, nog in vervulling gegaan: ze heeft haar pasge boren eerste achterkleinkind nog in haar armen kunnen houden, een bele venis waar ze naar uitkeek en die haar op het einde van haar leven nog op de been hield. Soest, maar zeker Molenschot, zal haar missen. 'Nieuwe markt' Soest slaat goed aan. Soesterveen krijgt moeras flora terug. Open Hof mag niet 'schenken'. Unieke theatershow start Gildefeesten Soest 1993. 'De Vrije Teugel ziet er piekfijn uit en loopt als een tierelier...' Monumentale kunst in beeldentuin Soest. Rondje Soest. Verdwenen Soest. Hervonden Soest. Schieter-atleten wederom actief. Duivenberichten. i Soesterbergse jongeren dinsdag centraal in Radio Soest-programma. Een onbekende dader heeft bij een inbraak in een zaak aan de Beetzlaan een forse hoeveelheid kaas buitge maakt. Hij forceerde de deur en nam zes kazen van 12 kilo mee, drie ka zen van 12,5 kilo, een kaas van 20 ki lo en twee kleinere kazen van elk 4,5 kilo, samen goed voor bijna 140 kilo kaas. Bovendien nam hij een onbe kende hoeveelheid aan andere etenswaren weg, zoals pakjes toost, gember, vruchtensap, snoep, worst jes en honing. Namens het bedrijf deed een 21-jarige inwoner van Zeist aangifte bij de politie. Per 29 juli is colonel William F. Hodg kins van de Amerikaanse luchtmacht benoemd tot commandant van de 32 Fighter Group, gelegerd op de vliegba sis Soesterberg. Hodgkins wordt mor genmiddag - donderdag 29 juli - tijdens een ceremonie op de basis geïnstal leerd. Hij wordt in Soesterberg de opvolger van colonel John Graham Jr., die sinds 4 juni 1991 het commando voerde over de groep straaljagers. Graham krijgt een functie in het Pentagon, het Ameri kaanse ministerie van Defensie. Hodgkins, die als piloot meer dan 3300 vlieguren op zijn naam heeft staan, was tot voor kort "director of operations" van de 17e Amerikaanse Luchtmacht op de vliegbasis Sembach, Duitsland. Hodgkins wordt de 26e commandant in successie van de 32 Fighter Group. Vermoedelijk zal hij dat blijven tot het vertrek van de Amerikanen uit Soester berg, dat voor september volgend jaar op het schema staat. Foto: Goos van der Wilt. Op last van de gemeentelijke afde ling Milieu is vorige dinsdag het onderhoudswerk aan enkele brug gen over de vijvers in Overhees stilgelegd. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen het be drijf uit Gouda dat het onderhoud uitvoerde. Voor het schoonspuiten van de brug gen - o.a. bij de Obrechtstraat en het Omstreeks woensdag 30 juni 1993 werd te Rotterdam een 56-jarige man om het leven ge bracht. De auto van het slacht offer, een Opel Astra station car, kleur wit met striping, ken teken FS-GJ-06, werd ont vreemd. In de nacht van donderdag 1 juli 1993 omstreeks 04.10 uur reed deze auto vanaf de Biltseweg te Baarn rechtsaf de Vredehofstraat te Soest in. Vermoedelijk nam de bestuurder de bocht te ruim of te snel en kwam met een forse klap tegen een bloem bak op de verkeersheuvel terecht. De bestuurder van de auto reqd met een lekke band en kapotte velg door. Vermoedelijk hebben twee brom fietsers de aanrijding gezien. De auto werd op de Van Weedestraat te Soest geparkeerd, nabij het station en de spoorwegovergang. Dit bericht heeft al eerder in de krant gestaan. De politie van Rotterdam, die de zaak onderzoekt, brengt de zaak nu op maandag 2 augustus in het televisieprogramma 'Opsporing verzocht'. De betreffende bromfietsers of an dere getuigen wordt dringend ver zocht kontakt op te nemen met het onderzoeksteam Hesseplaats te Rotterdam, telefonisch bereikbaar 010-4242327, 010-4242863 of 010-4242911, of kontakt op te ne men met politie Eemland-noord (Soest) 02155-19444, (Baarn) 02154-17744. Superkwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155- 1 52 88 Pijperpad - maakte het bedrijf, Gouda Chemie uit de plaats met dezelfde naam, gebruik van vasilgrit: overblijfse len van Duitse hoogovens, vermengd met zand. Volgens milieu-kenners is het spul bijna te vergelijken met che misch afval. Bovendien werd op de bruggen een harslaag aangebracht, die moet dienen om de bovenlaag van grind (de speciale antisliplaag voor de voetgangers) op het brugdek te bevestigen. Dat gebeur de echter zonder dat het water was afge schermd met een zeil. De hars liep daar door onbelemmerd het water in. De zaak - die overigens alle kenmerken vertoonde van een storm in een glas wa ter - kwam aan het rollen toen een in Soest wonende medewerker van de re gionale milieupolitie de werkzaamhe den gadesloeg en zijn collega's in Soest waarschuwde. Op hun beurt schakel den die de gemeentelijke afdeling Mi lieu in, die de firma direct opdracht gaf het werk stil te leggen. Dat gebeurde. Andere methode De werkzaamheden zijn overigens don derdag weer hervat en afgemaakt, nu met een andere methode. In plaats van het vasil-grit werd gebruik gemaakt van een hoge-druk-spuit, die alleen met wa ter werkt. Het water onder de brug werd afgedekt met een speciaal zeil. Volgens gemeentevoorlichter Ben J. van Os zijn de problemen ontstaan om dat de "normale" uitvoerder van het onderhoudswerk - Prins Waterwerken uit Vreeland - de klus wegens grote drukte had uitbesteed aan Gouda Che mie. "Prins doet dat werk hier in Soest al een jaar of dertig, en we hebben nooit klachten gehad," aldus Van Os. "Ze weten dat ze zich moeten houden aan de milieu-voorschriften, en dat gebeurt ook altijd." Het gemeentebestuur heeft begin deze maand de Amsterdamse bouwmaatschappij "Nooitgedacht en Toch Verkregen" aangeschre ven met de eis om binnen één week maatregelen te nemen in een huis aan de Sophialaan 10. Er zijn in middels noodvoorzieningen aan gebracht. De bewoonster van het huis meldde de gemeente enige tijd geleden dat het pla fond van de grote slaapkamer aan de achterkant op de eerste verdieping om laag dreigde te komen. Voor een deel zou dat intussen al gebeurd zijn. Uit de gemeentelijke stukken komt naar voren dat de eigenaar van het pand - de Am sterdamse bouwmaatschappij met de mooie naam - "er meermalen blijk van heeft gegeven niet zo hard te lopen .in zake het onderhoud". Het College van B. en W. heeft Nooi tgedacht etc. schriftelijk en telefonisch gewezen op de gevaarlijke situatie, "die voor de bewoonster een direct gevaar oplevert en wel zodanig dat op korte termijn voorzieningen getroffen dienen te worden.Dat moest binnen een week gebeuren, en anders zou de gemeente op grond van de Gemeentewet zelf tot handelen overgaan. Zou de eigenaar bezwaar maken, dan zou hij voor de be handeling daarvan toch eerst de voor zieningen moeten treffen. "Nooitgedacht en Toch Verkregen" heeft inmiddels inderdaad noodmaat regelen getroffen voor het plafond. In augustus zal verder onderhoud plaats vinden. "Aan de aanschrijving is thans vpldaan," constateren de ambtenaren, "zij het dat de situatie voorlopig nog on ze aandacht houdt." samen 100 gram Hn 1 Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 voor de voor de maand augustus. EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 1 41 52 Zie pagina 10 Seat-dealer voor Soest-Baarn e.o. AUTO VAN DOORN BK Waarborg voor goede service Laanstraat 82 - Soest - Tel. 02155-21719

Soester Courant | 1993 | | pagina 1