irs ie zone NIET DE EERSTE.WEL DE BESTE gratis ter (L9 'Nieuwe markt' Soest slaat goed aan Soesterveen krijgt moerasflora terug Unieke theatershow start Gildefeesten Soest 1993 ACTUEEL t scliociiinkcr G1ATIS BESCHERMENGEL CS )pen Open Hof mag niet 'schenken' 2e afdruk Wij zijn van 2 t/m 14 augustus met vakantie. PAGINA 2 WOENSDAG 28 JULI 1993 SOESTER COURANT PAGINA 3 tlieken I RBO jw gebit? OL !- en en in de lizenkrant. krant! NATUURLIJK LAANSTRAAT 67 BAARN TELEFOON 02154 - 1 55 88 Kooplieden en klanten zijn enthousiast 11 j0*^' 1 SCHOEMAKER technische dienst ALTIJD KEUS UIT 150 MERCEDESSEN MET ERVARING College geeft geen uitstel Autokraken in Klaarwater Diefstallen in Oranjeparkflat Foto Astra, gaat niet weg!. Proef met nieuwe oeverbegroeiing Willy Caron met Gooise Operette aSi FONSHOPPlNG BIJ Laat niets te Woonwensen over de uiteenlopende niet zo gemakkelijk, srbij kosteloos irden T. t lKhtB0 r uw gebitsprothese, om- 1 is; itig breekt in de mond?; itakt met mij op voor een, jvend, advies. O.N.T.) 3 EM Amersfoort abij station). ?n plm. 2 uur. 93 16 SOEST iglaan 19 idenhais met c.v.-gas en n moderne en ruim opge- labebouwing aan de over- amer, keuken metinbouw- al. 1 e verdieping: 4 slaap- et ligbad en 2e toilet. 2e naar ruime zolder. I 80 villa met c. v.-gas en bijge- <atie grenzend aan weer- bied. 0 m2, heeft een vrij uitzicht develden die de overgang indelgebied. n van rust en groen be- autoverbindingen meton- ilversum en Amsterdam, -vormige living met open oilet en grote hal met vide. apkamers, badkamer en ig: grote bergzolder. Jltifunctioneel, oppervlak- duw- en dakisolatie. OPRUIMING! Foto: Goos van der Wilt. W Zowel de marktkooplieden als het publiek hebben vorige week don derdag enthousiast gereageerd op de nieuwe locatie van de Soester weekmarkt: het parkeerterrein voor de grote flat aan de Smitsweg. CDA-wethouder Jan Menne (Economische Zaken) verrichtte vorige week alvast de (informele) opening. Samen met waarnemend marktmeester B. Olieman en markt-ambtenaar Carla Smit maakte Menne een vroege rond gang over het nieuwe "marktplein", waar - afgezien van de proef-opstelling van vorig jaar - nu voor het eerst écht markt werd gehouden. Bij wijze van openingshandeling verorberde de wet houder een smakelijke pruim, hem offi cieel aangeboden door groente- en fruithandelaar Hilhorst. De weekmarkt is in Soest bekend sedert 1962 en bestaat dus inmiddels 31 jaar. Destijds werd zij gehouden op het par keerterrein naast het postkantoor aan de Steenhoffstraat en zij bood ruimte aan 50 a 55 kramen, wist Menne te ver tellen. In 1976 verhuisde de markt naar de Weegbreestraat, waar meer parkeer ruimte was. Bovendien ging het er des tijds om de markt meer "naar de men sen" te brengen, en die wonen zoals be kend in Soest vooral in het Veen, Klaar- water en (later) Overhees. Een belangrijke reden om opnieuw aan verplaatsing te denken was dat veel mensen - zowel het publiek als de koop lieden - de langgerekte markt op de Weegbreestraat toch wat minder "knus" vonden. Bovendien waren er veel klachten over de wind en de tocht. De uitbreidingsplannen van het winkel centrum Smitshof en de herinrichting van het Smitsveen vormden mede aan leiding voor de proef, die vorig jaar met succes werd genomen. Vorige week donderdag - 22 juli - ging de eerste markt op de nieuwe plek offi cieel van start. Van de opening werd weinig ophef gemaakt, want in septem ber - als de vakanties weer voorbij zijn - wordt de opening nog eens dunnetjes over gedaan, met het nodige feestelijk vertoon. De precieze datum daarvan is overigens nog niet bekend. In de luwte Volgens Menne - en niemand betreed dat - is de nieuwe markt veel ruimer en gezelliger. Bovendien ligt ze in de luwte van het hoge flatgebouw, waarvan de bewoners in het algemeen ook best te spreken zijn over de markt. Menne stel de met dankbaarheid vast dat ze zich al lemaal keurig gehouden hebben aan het gebod om hun auto's op de dag vóór de markt al om 17.00 te verwijderen. De kooplieden zelf zijn bijzonder te spreken over de nieuwe opzet. De "lan ge tuut" is verdwenen, de kramen staan nu in overzichtelijke rijen langs per rons, die bovendien voorzien van elek triciteit, zodat de snoeren- en kabel- chaos ook defitinitief tot het verleden behoort. Wel is uitdrukkelijk in de af spraken vastgelegd dat (meestal het drukst bezochte) "food"- en de "non- food"-kramen door elkaar worden op gesteld, zodat het ene deel van de markt niet alle bezoekers bij het andere deel wegtrekt. De markt biedt op dit moment plaats aan 92 kramen, plus een aantal vakken langs de kant, waar eveneens ruimte vrij is voor standwerkers. De paden - omdat het door de vakantietijd nog niet zo druk was - waren met opzet ruim ge houden: zes meter breed, maar bij volle bezetting wordt dat 4,5 a vijf meter, wat het knusse karakter van het geheel ze ker nog zal verhogen. 'Kinderziekten' Enkele "kinderziekten" werden ook gesignaleerd. Volgens sommige onder- Bij wijze van informele opening zet wethouder Menne zijn tanden in een sappige pruim, hem aangeboden door fruithandelaar Hilhorst (l. nemers is de inrit aan de Weegbree straat wat te krap - 2,5 meter - en aan die kant wordt ook een fietsenrek nog zeer node gemist. De bewoners van het huis op de hoek met de Smitsweg wer den vorige week - niet tot hun vreugde - geconfronteerd met een fors aantal fiet sen, die de marktbezoekers soms sim pelweg maar op hun privéterrein had den neergezet. De fietsers-discipline moet duidelijk nog groeien, en vermoe delijk zal het leed geleden zijn als de ge meente - zoals beloofd - al snel overgaat tot de aanleg van een behoorlijke fiet senstalling. Over de vooruitzichten is iedereen opti mistisch. Volgens wethouder Menne is er bij de gemeente op dit moment een wachtlijst van 50 ondernemers, die alle maal nog graag een vaste standplaats op de Soester weekmarkt willen hebben. "De animo is een stuk groter dan vroe ger," aldus Menne, die voor de "ope ning" zijn vakantie had onderbroken en inmiddels naar het buitenland vertrok ken is. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DJENST TEL. 02155-10344* Wie Mercedes rijdt met Van Kooy heeft altijd een gratis beschermengel bij zich: onze 24-uurs service. Die staat vopr snelle technische assistentie door heel Nederland, ook in het weekend. Dat rijdt wel zo rustig. Nijverheidsweg 65N Amersfoort, telefoon 033-635174 In De Open Hof, het hervormd/ gereformeerd kerkgebouw aan de Veenbesstraat, mag geen alcohol meer worden verstrekt. Het ge meentebestuur geeft het kerkbe stuur ook geen uitstel van de ver plichting om een tapvergunning aan te vragen. Sinds het vertrek van de vorige koster, Cees Visch, mag er in het kerkgebouw niet meer geschonken worden. De ver gunning krachtens de Drank- en hore- cawet is namelijk persoonsgebonden en Visch nam de vergunning dan ook mee bij zijn vertrek, temeer daar hij zich als hotellier vestigde. Alleen tijdens besloten bijeenkomsten mag er in het kerkgebouw nog geschon ken worden. "Als het kerkbestuur on derling een borreltje drinkt is dat geen punt," aldus ambtenaar Carla Smit van de gemeente. "Als het maar gratis wordt verstrekt, net als thuis." De beheerscommissie van het kerkge bouw had het gemeentebestuur ge vraagd om een soepele houding voor wat de verplichting van een vergunning betreft. Gevraagd was om uitstel tot 1 januari aanstaande, omdat men hoopt dan rond te zijn met een opvolger voor Visch. Het College wil dat uitstel echter niet verlenen. De heer L. Timmers van de beheers commissie reageert verrast op het Col- legebesluit, dat hem nog niet is meege deeld. "Het getuigt van weinig souples se bij de gemeente, en van weinig begrip voor wat mensen in hun vrije tijd doen. Waar gaat 't nu helemaal over? Er ko men heel wat clubs in de Open Hof, en daar lust men best een potje bier." Timmers vindt overigens "het sop de kool niet waard". "Het gaat maar om vier maanden.Voor recepties en par tijen is dat geen probleem, meent hij, omdat die in het kerkgebouw toch nau welijks gehouden worden. van k.b.film 10X15 cm mal of glans FOTO VIDEO TV WINKELCENTRUM "HARTJE ZUID" SOEST Telefoon 02155-12874 - vrijdag koopavond. Volop gratis parkeergelegenheid. Een onbekende dader heeft vorige week aan de Waldeck Pyrmontlaan de auto van een 42-jarige bewoner open gebroken. Hij vernielde een ruit en nam de radio-cassetterecorder mee. Het zelfde was het geval met de auto van een 46-jarige bewoner van de Titus Brand- smastraat. Beide eigenaars deden aan gifte bij de politie. De Oranjeparkflat aan de Vredehof straat heeft vorige week bezoek gehad van een ongenode gast. In de garderobe bleek hij een fototoestel uit een tas te hebben gestolen. De camera was het ei gendom van een 66-jarige bezoeker uit Den Haag. Later bleek dat er ook een cd-speler uit het restaurant van het woningcomplex werd vermist. Een 44-jarige Soester deed daarvan aangifte namens de ver eniging van huiseigenaren. Een bericht in de Soester Courant van vorige week heeft aanleiding ge geven tot misverstanden. Gemeld werd dat B. W. besloten hadden om medewerking te verlenen aan de vestiging van een Turks restaurant in het pand Soesterbergsestraat 24. Op zichzelf is dat bericht juist, maar de conclusie dat Foto Astra - daar sinds jaar en dag gevestigd - gaat vertrek ken is dat allerminst. Mevrouw Huizinga van Foto Astra liet de krant vorige week weten dat zij, evenals haar klanten, zeer ver baasd was over het bericht. Ze is dan ook geenzins van plan de fotozaak te sluiten. "Van het vooijaar kwamen er twee mannen bij mij met de vraag of ze het pand konden huren. Dat overviel me nogal, en ik heb gezegd dat ik daar eerst eens over na moest denken. Ik heb er nooit meer iets van gehoord," aldus mevrouw Huizinga. "Ik dacht al dat ze waarschijnlijk geen interes se meer hadden, en gelukkig maar, want ik voelde er uiteindelijk niets voor." Hoe het bericht de wereld is ingeko men is overigens verklaarbaar: Het staat iedereen vrij om bij het ge meentebestuur te informeren naar de bestemming van een bepaald per ceel, ook als men dat niet in bezit of eigendom heeft. De gemeente gaat dan na welke bestemming erop rust en wat eventueel de mogelijkheden zijn. Hoe de eigendomsverhoudin gen liggen speelt daarbij geen rol. Het College van B. en W. heeft dat in dit geval ook gedaan en zijn bevin dingen aan de aanvragers meege deeld. Als zodanig kwam een en an der in de besluitenlijst van het Colle ge terecht, en vervolgens in de krant. I Gediplomeerd Optometrist, lid O.V. Bij de vijver tussen de flats aan de Veenbesstraat en de Koningsweg gaat de gemeente een proef nemen met een bijzondere vorm van oe verbeplanting. Als het lukt krijgt het Soesterveen een deel van zijn moerasflora (en -fauna) terug. De planten zijn afkomstig uit de sloten in de Eempolder. Binnenkort worden de sloten "geschouwd", zoals jaarlijks het geval is, en vervolgens worden ze opnieuw uitgegraven. De waterplanten - meestal moerasplanten - worden uit de sloten overgebracht naar de vijver langs de Koningsweg, die in de afgelo pen dagen daarvoor is klaargemaakt. De oever heeft een ander profiel gekre gen, zodat de grond glooiender in het water overgaat dan tot nu toe het geval was. "Verlanding", noemt Joop Tol boom, medewerker van de afdeling Groenbeheer, dat. In de poldersloten, met name langs de A.P. Hilhorstweg, gaat hij deze week op zoek naar een aantal moerasplanten, die als alles goedgaat straks voor een nieuwe, "natuurlijke" oeverbegroeiing zullen zorgen. Het gaat hem vooral om riet en biezen, dotterbloemen, pinkster bloemen, koekoeksbloemen. "We proberen het hele vroegere assor timent terug te krijgen in het Veen," al dus Tolboom. Hij wijst erop dat het weghalen van de planten uit de polder onvermijdelijk is. "Anders groeien de sloten helemaal dicht." Dat ze in de vij ver aan een "nieuw leven" kunnen be ginnen doet hem persoonlijk zeer veel deugd. "Tsja, vroeger moest zo'n vij- Joop Tolboom aan het (voorberei dende) werk op de oever van de vijver langs de Koningsweg. Foto: Goos van der Wilt. veroever netjes en gecultiveerd zijn, te genwoordig mag het allemaal weer na tuurlijker worden." Voor de mensen in Soest is dat ook leu ker, vindt hij, want als alles meezit ko men mét de moerasplanten ook de kik kers en de libellen weer terug. Die erva ring heeft hij tenminste opgedaan bij de aanleg van een stukje tuin op het cen trum voor natuur-educatie De Kweke rij aan de Molenstraat. "Prachtig is dat." Als de proef een succes wordt zal de af deling Groenbeheer ook bij de andere vijvers in het Soesterveen een dergelijke oeverbeplanting gaan aanbrengen. Het bestuur van het Groot Gaes- beeker Gilde is er dit jaar weder om in geslaagd een unieke Thea tershow op te nemen in het pro gramma van de Gildefeesten Soest 1993. Op donderdagavond 26 au gustus zal in de tot theaterzaal om gebouwde feesttent een show avond worden verzorgd door de uit Limburg afkomstige tenor Wil ly Caron en de Gooise Operette. Na de geslaagde avonden met Lee To- wers/Anita Meijer, Rob de Nijs en vo rig jaar Marco Bakker/Katrien Gallez en het Mannenkoor Apollo, ook dit jaar een unieke combinatie die normaal niet in een theaterprogramma is opgeno men. Willy Caron is al sinds 1963 een bekend tenor die zijn concerten geeft in binnen- en buitenland. Er zijn vele platen en CD's waarop zijn gouden stem is opge nomen. Hij trad slechts af en toe op voor onze Vaderlandse radio en TV, dus temeer een kans om hem in levende lijve te kunnen aanschouwen tijdens de gildefeesten in Soest. De Gooise Operette is een amateurver eniging, die op 2 september 1966 in Naarden is opgericht en jaarlijks in de maand november in 't Spant te Büssum een operette uitvoert/Dankzij de door motivatie en bezieling gevoede wens om een gezamenlijke hobby te doen uit monden in uitvoeringen van een hoog muzikaal gehalte, is de Gooise Operet te er in geslaagd te worden wat zij thans is: een muziekgezelschap van naam en van grote regionale betekenis. Over de in 1992 uitgevoerde operette 'Der Wiltschütz' schreef een van de regiona le bladen nog dat deze Gooise Operette met deze uitvoering boven het ama- teurnivo was uitgegroeid. Uniek voor Nederland De combinatie Willy Caron/Gooise Operette is uniek voor Soest en voor Nederland. Nooit eerder traden zij ge zamenlijk op. Het programma is zeer afwisselend met operette-, opera en Weense muziek met veel nummers, waar de artiesten de afgelopen jaren succes mee hadden, zoals het Giantilied 'Ja das alles auf Ehr' uit Der Zigeuner baron. Willy Caron zal worden begeleid op de piano, evenals de Gooise Operet te. Naast solo-optredens van zowel Willy Caron als Tiny Koopmanschap soliste van de Gooise Operette zullen ze ook gezamenlijk een aantal nummers ten gehore brengen. De leiding van de Gooise Operette is in handen van diri gent Harry C. Janssen. Het toneel in de feesttent zal met onge veer 60 zangers en zangeressen volledig bezet gaan worden en het zal voor het publiek ongetwijfeld moeilijk worden tijdens de uitvoering stil te blijven zit ten; het ritme van de muziek zal de sfeer in de zaal bepalen. Voorverkoop De voorverkoop toegangskaarten vindt plaats vanaf maandag 2 augustus. De toegangsprijs voor deze avond is vast gesteld op f 15,- per persoon, een onge kend lage prijs. De kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij: VW Soest, Steenhoffstraat 9a, Tabakorie J. Akkerman, Steenhoffstraat 62, Taba korie L.P.M. de Beer, Tamboerijn 7 en Rijwielspecialist Jac. de Bruin, Gallen- kamp Pelsweg 1. De avond begint om 20.00 uur; de zaal is geopend vanaf 19.15 uur. Ook op donderdagavond 26 augustus vanaf 19.15 uur zullen kaarten worden ver kocht bij de kassa van de feesttent. KLASSE! Niets is leuker dan straks met nieuwe spullen weer naar school gaan. 'n Drinkbeker die er net even anders uitziet: pennen, potloden en schriften die opvallen: een stevige vrolijke schoolkoffer; bureaustandaards, adres boekjes. puntenslijpers, nietmachientjes en perforators die je huiswerk een stuk gezelliger maken... Klasse-spullen! En als je studie net zo meevalt als de prijzen, ga je een goed jaar tegemoet. NUH0 Minervaweg 3. 3741 GR Baarn. telefoon 02154-16246.

Soester Courant | 1993 | | pagina 3