(Jeugd)herberg Soest: goed onderdak voor duizenden gasten per jaar 'Zomers' brandje in clubgebouw ijsbaan Soestei een be 'Abraham' en 'Sara' met een verschil van vijf minuten... 'Ontmoetingsplaats' lijdt onder natte zomer YYY moet voor subsidie-verzoek met de financiële billen bloot Geen jeugd-herberg Favoriete locatie Tekenend voor de sfeer Monument Eindelijk bordjes voor jeugdherberg Fietster valt 'Net als andere aanvragers' 'Alles uit de kast' Belg als bulldozer Vermoedelijk oorzaak: broeiend tapijt Gezinshui vraagt uw aandacht voor: Bouwzaken Verleende bouwvergunningen Aangevraagde bouwvergunningen Soester echtpaar Van Velzen op één dag 50 i/«ai ini ;iv DENON Wie vergelijkt leest de Soester Courant Autotelefoon weg bij autokraak WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1993 SOESTER COURANT PAGINA 4 WOENSDAG Nico en Jeanne van Velzen, "Ontmoetingsplaats voor mensen van alle rassen, alle landen en alle leeftijden." Zo luidt - kortweg - de doelstelling van de NJHC-herberg Soest, in vroeger tijden bekend als de jeugdherberg met de ietwat ou bollige naam De Heidebloem. Die doelstelling wordt volop waarge maakt: vorig jaar bezochten dui zenden gasten uit alle windstreken - samen goed voor meer dan 21.000 "overnachtingen" - het ge bouw aan de Bosstraat, waar ze een goed onderdak vonden. Of de herberg ook dit jaar zoveel bezoe kers haalt staat overigens nog niet vast, want ook hier zijn de gevolgen van de natte zomer van 1993 merkbaar. "Nor maal halen we in juli zo'n 3000 over nachtingen, maar nu hopen we op 2000," aldus assistent-bedrijfsleider Petra Braaksma. "Het weer is toch ook voor ons een belangrijke factor." In de afgelopen jaren zat het aantal overnachtingen in de herberg weer dui delijk in de lift. 1992 was een topjaar, maar door het ontbreken van grote eve nementen - zoals de Floriade of Sail - lijkt het erop dat de bezoekers van de NJHC-herbergen dit jaar wat minder massaal komen opdagen, met name uit het buitenland. "Het is logisch dat de mensen nu afhaken, maar misschien trekt het in augustus weer een beetje aan," hoopt Petra. Ongeveer de helft van de gasten van de herberg - die allang niet meer speciaal de jeugd tot 26 jaar (zoals het vroeger was) onderdak biedt - is afkomstig uit het buitenland, schat Petra. "Dat heb ben de meeste Soesters niet zo in de ga ten, maar ze komen overal vandaan, tot uit Brazilië en Japan, de hele wereld. De individuele bezoekers van de her berg nemen ruim een kwart van het to taal aantal overnachtingen voor hun re kening. Het seizoen daarvoor loopt ruwweg van april tot oktober. Petra be vestigt dat de herberg voor velen van hen een goed en goedkoop alternatief is voor een hotel. "Je slaapt hier natuur lijk wel met méér gasten op een slaap zaal, maar de prijs is dan ook heel aan trekkelijk: f 21,50 (inclusief een ont bijt) per nacht voor NJHC-Ieden, f 26,50 voor wie geen lid is." Voordelig eten kun je ook in de her berg, die bijvoorbeeld een heel redelijk drie-gangen-menu aanbiedt, dat overi gens alleen voor gasten bedoeld is die ook blijven slapen. Een restaurant in de gebruikelijke zin is de herberg dan ook niet. "A la carte" eten is er niet bij, maar voor een behoorlijke maaltijd en een aantal "happen" kun je er best terecht. Een niet onbelangrijke bijkomstigheid is dat alle 42 Nederlandse (jeugdher bergen elke dag hetzelfde hoofdmenu aanbieden, in een cyclus van veertien dagen. "Dan loopje tenminste niet het risico datje als gast alle dagen hetzelfde te eten krijgt, ook al verblijf je in ver schillende herbergen," aldus Petra. Een jèugd-herberg is het dus allang niet meer, maar vooral bij de individuele overnachters ligt het accent toch wel op de jongeren tussen de pakweg de 18 en de 30 jaar. Die blijven 's avonds ook wel eens hangen in de herberg, die beschikt over een gezellige centrale hal met bar, maar de mëesten zoeken hun vertier doorgaans in Amsterdam of Utrecht. De herberg is een echte ontmoetings plaats, maar veel gasten blijken toch wel erg gesteld te zijn op hun privacy. "Ze komen elkaar natuurlijk wel tegen in de eetzaal." De herberg biedt geen "programma" aan om de gasten te vermaken. Nóg niet, in elk geval, want er zijn inmiddels vergevorderde plannen voor een spe ciaal Soester fiets-museum-arrange- ment met twee routes: de ene door het Eemland, inclusief Spakenburg en Amersfoort, de andere via Utrecht en Soesterberg. "Dat is een aardige manier om je herberg te 'verkopen'," meent Petra, "en ook voor oudere gasten inte ressant." Daarnaast is de staf graag be hulpzaam met informatie ovr excursies en uitstapjes in de omgeving; er is een dikke activiteitenmap en er is ook een heleboel spelmateriaal. "Nee, absoluut niet," luidt haar ant woord op de vraag of er ook wel eens gasten zijn die speciaal op Sóest afko men. "Daar heb ik nog nooit iemand over gehoord. Ze nemen hoogstens wel eens een kijkje bij de Paardenkamp, maar dat komt dan omdat we daarvan hier een foldertje hebben liggen..." Verreweg het grootste aantal overnach tingen vindt plaats in groepsverband - het hele jaar door - en de zeer centraal in het land gelegen herberg van Soest (op 500 meter van het station) is dan ook een van de favoriete locaties voor conferenties, werkweken, kennisma kingsweekends, meerdaagse schoolrei zen en allerlei andere groeps-activitei- ten. Ook die kunnen rekenen op het so bere comfort van de herberg en de be hulpzaamheid van zijn staf. "Het enige corvee dat ze hebben is dat ze zelf de ta fel afruimen," aldus Petra. De "oude" jeugdherberg-cultuur is al lang niet meer terug te vinden in de her- berg-Soest. "De mensen vinden dat ook helemaal niet leuk meer, in elk geval niet in Nederland. We proberen echt van het kneuterige jeugdherberg-imago af te komen en de andere kant van dit werk te laten zien. We hebben een leuk produkt te bieden: een gastvrije organi satie waar mensen elkaar kunnen ont moeten." Aan de Bosstraat treft men dus geen ouderwetse jeugdherberg-"vader" of dito "moeder" meer aan; wél een jong en enthousiast team, bestaande uit de vier vaste medewerkers Mickey van Gerven (bedrijfsleider), Petra Braaks ma (assistent-bedrijfsleider), Carline Wielart (kok) en Amanda Berendsen (ontbijtdienst). Zij worden door het jaar heen bijgestaan door een variërend aantal oproepkrachten, en gezamenlijk staan ze voor de taak om de "gastvrien- delijkheid" van de NJHC in Soest te "vertalen". Dat gebeurt met succes, want uit de cij fers blijkt dat veel groepen die eenmaal de gastvrijheid van de Soester herberg hebben leren kennen graag terugko men. "We zien zo'n 70 procent hier re gelmatig terug," aldus Petra. "Sommige groepen - scholen bijvoorbeeld - ko men hier al twintig jaar! Dat is natuur lijk best tekenend voor de sfeer hier, al mag je dat misschien zelf niet zeggen. Maar ook individuele bezoekers komen vaak terug. Dan weetje: hee, die heb ik hier wel eens eerder gezien..." De herberg van Soest verwelkomt door het jaar heen een uitgebreide staalkaart van de Nederlandse samenleving: va riërend van politieke partijen, jeugdor ganisaties, instituten met cursussen voor stotteraars en bergbeklimmers, sportverenigingen, voetbalclubs en nog veel meer, afkomstig uit alle hoeken van het land. In Soest zélf is de herberg eigenlijk een beetje onbekend. Het aan tal malen dat Soesters er onderdak vin den is dan ook zeer beperkt, maar dat is - gezien de "verplichting" tot overnach ting - ook wel logisch. "We verhuren geen zalen," aldus Petra, "maar buiten het seizoen zijn er soms wel mogelijkhe den." De Soester herberg profileert zich de laatste jaren bovendien steeds meer als het ideale tijdelijk onderdak voor muziekgroepen - koren, orkesten - die enthousiast zijn over de akoestiek in de centrale hal. Het Noordhollands Jeugd orkest bijvoorbeeld, dat binnenkort weer een hele week in Soest komt, heeft de locatie ontdekt als een ideale repeti tie-ruimte, en er is ook uit andere krin gen veel belangstelling. De NJHC-herberg Soest is een moder ne herberg, al bestaat hij al sinds men- Petra Braaksma, assistent-bedrijfs leider van de Soester herberg. senheugenis. Het oudste deel - nu o.a. de eetzaal met de hoge ramen - stamt uit 1902 en nog duidelijk is aan het gebouw te zien dat het aanvankelijk een (antro posofische) school is geweest. Sinds 1931 is er de jeugdherberg gevestigd, die in de jaren '80 werd uitgebreid met een moderne slaap-accommodatie die plaats biedt aan 136 gasten. Zowel de herberg zelf als het naastgelegen woon huis - vroeger een internaat - staan op de monumentenlijst. "Het is een heel aparte wereld," stelt Petra vast. "Veel mensen kunnen zich moeilijk voorstellen hoe het bij ons toe gaat, maar we zijn een open organisatie en we doen het allemaal met veel ple zier. Dat hopen we uit te stralen. De gasten zijn het belangrijkst: alles draait om hen. We proberen het de mensen zoveel mogelijk naar de zin te maken, en het moet wel heel gek zijn als er iets niet mogelijk is..." Met Soest zelf heeft de NJHC-her berg aan de Bosstraat niet veel kon- takt, en dat geldt ook voor de ge meente. "Wel met de brandweer, want die komt elk jaar controleren," zegt Petra Braaksma. Met het ge meentebestuur is de communicatie de laatste jaren beperkt gebleven tot gesprekken over de (afwezigheid van) duidelijke verwijzingsbordjes naar de herberg. "Dat is nooit soepel gelopen. Wij vragen al jaren om die bordjes, maar de gemeente heeft dat s.teeds afge houden. Nergens in Soest wordt de weg naar de herberg gewezen en dat heeft al dikwijls geleid tot proble men. Kun je je voorstellen: een bui tenlandse bus die door Soest cirkelt - voordat ze ons gevonden hebben, heeft dat al een hoop ergernis opge leverd." De herberg zou die bordjes graag aangebracht zien worden, bij de in valswegen met name. "Desnoods wilden we ze zelf wel ophangen, maar dat mocht ook nooit, vanwege allerlei regels..." Er gloort wat dat betreft hoop voor de herberg. Volgens ambtenaar Marcel Vossestein van de afdeling Verkeer voerde de gemeente tot dusver een terughoudend beleid voor wat betreft de bordjes. "Het uitgangspunt was dat de platte- grondkasten duidelijk genoeg wa ren, maar dat is inmiddels veran derd. De raadscommissie jieeft vast gesteld dat we dat soort bordjes toch eigenlijk niet kunnen missen, dus die zitten eraan te komen." De jeugdherberg komt volgens hem als non-profit-instelling ook in aan merking voor verwijzingsbordjes op strategische plaatsen in Soest. Vos sestein: "Ik geloof niet dat dat nu nog op problemen zal stuiten. We zullen eraan denken." Een 19-jarige jongedame uit Soest is vrijdag licht gewond geraakt bij een val met haar fiets. Door onverklaarbare oorzaak raakte ze de macht over het stuur kwijt. Ze kreeg het stuur in de buik en klaagde over een pijnlijke knie. Voor alle zekerheid werd ze per ambu lance naar Molendael gebracht, maar ze had niets gebroken zodat ze weer naar huis kon. Het College van Burgemeester en Wethouders heeft de VW-Soest laten weten dat zij - voordat er ver der wordt gepraat over het subsi dieverzoek - eerst meer inzage zal moeten geven in haar financiële handel en wandel. Als daarover duidelijkheid is verschaft kan er een gesprek plaatsvinden. Al geruime tijd is het gemeentebestuur met de plaatselijke VVV aan het steg gelen over een aanvullende subsidie. Daarmee moeten o.m. de gestegen sa lariskosten van de VW-informatrices bestreden worden. In de gemeenteraad heersen nogal uiteenlopende opvattin gen over de vraag of de honorering van dat verzoek wenselijk of gepast is. On langs besloot de raad met een nipte meerderheid dat de VW voorlopig moet wachten op de uitkomsten van de begrotingsbehandeling in oktober. Het College heeft de VW met het oog daarop nu gevraagd om een begroting van de uitgaven en inkomsten voor 1994, een meerjarenraming voor na 1994, als het even kan vergezeld van een activiteitenplan of werkplan dan wel een beleidsplan. Verder moet de VW het financiële jaarverslag over 1992 overleggen, met de bijbehorende accountantsverklaring, en een over zicht van de tijdsbesteding van de infor- matrices, uitgesplitst per hoofdactivi teit met kosten en inkomsten. En ten slotte wil het College inzage in de plan nen of pogingen van de VW tot het verwerven van extra inkomsten van het bedrijfsleven en andere manieren die kunnen leiden tot een vermindering van de bijdrage van de gemeente. Volgens een woordvoerder van de ge meente gaat het hier om een "volstrekt normale" brief. "Elke organisatie die een subsidieverzoek indient moet met de billen bloot, dat is niks bijzonders. Op basis van de subsidieverordening moet men het bestaansrecht aangeven, de financiële positie duidelijk maken en ook laten zien dat het geld niet ergens anders gehaald kan worden. Die duide lijkheid heeft de VW nog altijd niet ge geven." Ter vergelijking wijst hij op de situatie met de stichting Stimulans, die geen subsidie krijgt omdat niet duidelijk is gemaakt dat zij over onvoldoende (an dere) financiële middelen beschikt, en op een kleine subsidie-genieter als bij voorbeeld de Historische Vereniging Soest, die voor het luttele bedrag van 750 gulden per jaar uit de gemeentelij ke suêsidiepot "ook alles uit de kast moet halen". "En bij de VW praat je wel even over meer dan 100.000 gulden structureel, op jaarbasist" De VW valt weliswaar niet onder de gebruikelijke instellingen - meestal wel zijnsorganisaties - waarop de subsidie verordening van toepassing is, maar volgens de ambtenaar ligt het voor de hand dat zij over dezelfde kam wordt geschoren. Als de gevraagde paperas sen bij de gemeente binnen zijn wordt er een gesprek met de VW gehouden. Gemikt wordt op de eerste weken van september, voorafgaande aan de eerste behandeling van de begroting in de raadscommissie Financiën. Het oudste deel van de herberg dateert van 1902. Een 47-jarige automobilist uit Soest kwam vorige week met de schrik vrij toen hij van achteren werd aangereden door een Belgische vrachtwagen, be stuurd door een 25-jarige inwoner van Hoogstraten. Het ongeluk gebeurde terwijl de Soester stond te wachten voor de gesloten spoorbomen van de NS- overweg Steenhoffstraat/Van Weede- straat. Door de klap schoof hij onder de boom door, zodat hij op de rails beland de. Gelukkig had hij de tegenwoordig heid van geest om door te rijden, zodat de trein - die er juist aankwam - vrije doorgang had. De Belgische chauffeur had te laat gezien dat de Soester remde en tot stilstand kwam. Door het natte wegdek schoof hij iets verder door dan hij gedacht had. De brandweer rukte vrijdagmiddag uit naar de Eemweg, waar volgens een melding brand was uitgebroken in het club gebouw op de Peters Baan, in winterse omstandigheden beter bekend als de Soester ijsbaan. Het vuur was ontdekt door een oplettende jongeman, die rook onder het dak zag uitkomen en direct alarm sloeg. De brandweer doofde het vuur, waarvan de oorzaak vermoe- Raadhuisplein 1, tel. 9 34 11 De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders van plan zijn op volgende aanvraag/aanvragen met toepassing van de daarbij genoem de voorschriften, vergunning te verle nen voor het: 1. uitbreiden van een kap op een woon huis, Birkstraat 55 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en ar tikel 50 lid 6 van de Woningwet); 2. uitbreiden van een woonhuis met een serre en een dakkapel, Soesterbergse- straat 118 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Órdening en artikel 50 lid 6 van de Woningwet). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 5 augustus, eventuele bezwaren schriftelijk bij Bur gemeester en Wethouders in te dienen. De op deze aanvragen betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 tot 12.30 uur, in het gemeentehuis, afde ling Ruimtelijke Ordening en Bouwza ken, Raadhuisplein 1, ter inzage. De volgende bouwvergunningen/mel dingen zijn verleend/geaccepteerd op de aangegeven verzenddatum: Eig^ndomweg 80 (92467): bouwen van een bedrijfshal/opslagruimte, 22-7-93; Hellingweg 1 (93034): bouwen van een tuinbouwkas met aanbouw, 20-7-93; Klaarwaterweg 57 (93348): plaatsen van een blokhut, 22-7-93; Peter v.d. Breemerweg 13 (93100): uitbreiden van een rundveestal, 20-7-93; Wijnand Toplaan 20 (93216): plaat sen van een erfafscheiding, 22-7-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) kunnen belanghebbenden tegen deze beslissingen een bezwaarschrift indie nen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift gericht worden aan Burgemeester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzenddatum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30-12.30 uur. De volgende bouwaanvragen/meldin gen zijn ingediend op de aangegeven datum: Hartmanlaan 7 (93364): plaatsen van twee dakkapellen, 21-7-93; delijk gelegen was in de broei die ontstaan was in een stuk tapijt. Een in het gebouw geparkeerde auto en een antiek-o gende motorfiets konden op tijd naar buiten worden ge bracht. Naar verluidt is de baanveger, het apparaat waarmee de ijsbaan in vorstperioden spiegelglad wordt gehouden, voorgoed verloren. Wat een zomer...! keerd door Abraham en Sara ter gele genheid van hun 50e verjaardag. Als geautoriseerd Denon dealer bieden wi| u, naasl en deskundig advies een uitstekende service, 2 |aar otficiele importeursgarantie \<M Ul/UVI Y C4IA SI n /l «iiAwn Steenhoffstraat 13a-15 Soest - Telefoon 02155 - 12132 PROFESSIONAL AUDIO net is ai een zeiazaamneia ais wee echtelieden op één en dezelfde dag jarig zijn, maar zeldzamer is het als ze ook op precies dezelfde datum geboren zijn. En als ze dan samen hun 50e verjaardag vieren is dat geheid aanleiding voor een stuntje, in dit geval van de gezamenlijke buren. Zo stonden Nico van Velzen en Jeanne van Velzen-Soeting in hun tuin aan de Paulus Potterlaan afgelopen zaterdag oog in oog met hun symbolische "alter ego's", Abraham en Sara. Nog opmer kelijker is dat Nico - landelijk bekend als directeur van de Nationale Woning raad (de koepel van een groot aantal woningcorporaties) - en Jeanne exact vijf minuten in leeftijd schelen. Beiden aanschouwden het levenslicht een halve eeuw geleden op 31 juli, al leen was Jeanne (in Amsterdam) Nico (in Gorinchem) net vijf minuten vóór. Hermes 10 (93365): uitbreiden van een woonhuis, 21-7-93; J.H. Isingserf 51 (93362): bouwen van een berging, 19-7-93; Kampweg 76 (93323): uitbreiden van een woonhuis, 19-7-93; Kerkpad N.Z. 5 (93308): bouwen van een garage/berging en kelderma gazijn, 20-7-93; Kerkstraat 1 (93318): uitbreiden woonhuis en bouwen van een garage, 19-7-93; Klaarwaterweg 57 (93348): plaatsen van een blokhut, 19-7-93; Nieuwerhoekplein 7 (93358): wijzi gen gevel, 19-7-93; Peter v.d. Breemerweg 7 (93333): gedeeltelijk vernieuwen en uitbreiden berging landbouwmachines, 20-7-93; St. Willibrordusstraat 15 (93368): plaatsen van een berging, 23-7-93; Steenhoffstraat (93366): verbouw voormalig raadhuis tot centrum be schermd wonen, 21-7-93; Valeriaanstraat 159 (93337): plaat sen van een tuinhuisje, 19-7-93; Van Beuningenlaan 4 (93306): uit breiden van een woonhuis, 21-7-93; Van Weedestraat 35 (90041): bou wen van een winkelpand met 4 boven woningen, 23-7-93; Verlengde Talmalaan 19a (93360): uitbreiden van een woonhuis, 12-7-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30 - 12.30 Tien maanden week, de Soesi Oswin en Boaz doen het uitst brengt nog vee maar het ziet e nenkort begini die manier hel de Ericaweg beetje "onveil groeien als koi beetje tegen d De trotse oudei Berg, die voord; ber vorig jaar v drie knapen al e< twee j aar hadde Jiska en Esra), 1 mengde gevoe maanden terug, bezit, dat zéker je ook nog een opvoeden. Dat den Berg dan c vonden. "Metc ma, met ons wa beetje bedrukt, tisch drukke tij Die drukte hee; gehad met de winter - kort r jongens - plas den Berg vern breid tot een personen - het tuin voor het f dat in de tusse kinderschaar dak te bieden De afgelopen de Van den B lijk geweest. had dat te ma vandegezinsl afspraak ver CMD, het cei lijke dienstvt boorte van d sluitende afs toenmalige Heiden groeiden overigens op in Zee land en sinds dertien jaar wonen ze in Soest, waar het ze best bevalt. De buren hebben bij het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) nog nage vraagd of zo'n "bijzonder huwelijk" va ker voorkomt, maar dat is niet bekend. Vermoedelijk is de kans niet groter dan een-op-een-miljoen, hetgeen betekent dat een dergelijke gebeurtenis eenmaal per acht jaar voorkomt... Een onbekende dader heeft in het weekeinde aan de Van Mecklenburg- laan een auto opengebroken. Hij nam daarbij de autotelefoon weg, die door de eigenaar onder de bestuurdersstoel op de bodem was verstopt. De radio liet hij ongemoeid, maar hij nam ook nog een jack mee. De eigenaar, een 40-jari- ge Soester, deed aangifte bij de politie.

Soester Courant | 1993 | | pagina 4