PRINT... O?5 i'cl w ijsbaan Soester drieling groeit als kool, maar een beetje tegen de verdrukking in... /ACTUEEL erschil BRANDSMA Wisseling-van-stuurwiel bij autorijschool Jongepier MS Fff V/CE FOTO SWAGIR hypotheek adviseurs A.A. van Breukelen bv Brand in trafohuis Torenstraat tweede foto (t tlS J!^G]NA 4 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1993 SOESTER COURANT Gezinshulp functioneert niet optimaal PAGINA 5 Wie vergelijkt de Soester Courant Handen vol Hachelijk Geen idee telefoon weg tokraak <V«. «5* vtV Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Telefoon: 02155 - 1 79 62 Fax 02155 - 2 60 61 'Krijgen doe je niks...' CMD onthoudt zich van commentaar Deel Soest zonder stroom en kabel 'Van Barneveld komt, Jongepier gaat' De kracht van de reclame ligt in de herhaling Drukker Score pp wrwt Leo en Wil van den tweeling en drieling ien maanden zijn ze volgende eek, de Soester drieling Cedric, swin en Boaz van den Berg, en ze oen het uitstekend. Het drietal brengt nog veel tijd door in de box, maar het ziet ernaar uit dat ze bin nenkort beginnen te kruipen en op die manier het ouderlijk huis aan de Ericaweg in Soest-zuid een beetje "onveilig" gaan maken. Ze groeien als kool, maar dan wél een beetje tegen de verdrukking in... De trotse ouders Leo en Wil van den Berg, die voordat hun gezin op 9 okto ber vorig jaar werd uitgebreid met de drie knapen al een meisjes-tweeling van het vast leggen dat het gezin Van den Berg gedurende het eerste jaar na de ge boorte mocht rekenen op veertig uur gezinshulp, wat volgens een eenvoudi ge rekensom neerkomt op vijf hele da gen die ontstaan was in een stuk arkeerde auto en een antiek-o- tijd naar buiten worden ge in veger, het apparaat waarmee spiegelglad wordt gehouden omer...! es 10 (93365): uitbreiden van •nhuis, 21-7-93; Isingserf 51 (93362): bouwen berging, 19-7-93; piveg 76 (93323): uitbreiden woonhuis, 19-7-93; pad N.Z. 5 (93308): bouwen garage/berging en kelderma- D-7-93; straat 1 (93318): uitbreiden is en bouwen van een garage, 'Vaterweg 57 (93348): plaatsen blokhut, 19-7-93; erhoekplein 7 (93358): wiizi- :1, 19-7-93; v.d. Breemerweg 7 (93333): lijk vernieuwen en uitbreiden landbouwmachines, 20-7-93; illibrordusstraat 15 (93368): van een berging, 23-7-93; hoffstraat (93366): verbouw ig raadhuis tot centrum be wonen, 21-7-93; aanstraat 159 (93337): plaat een tuinhuisje, 19-7-93; letiningenlaan 4 (93306): uit win een woonhuis, 21-7-93- keedestraat 35 (90041): bou- een winkelpand met 4 bovén- n, 23-7-93; Igde Talmalaan 19a (93360): :n van een woonhuis, 12-7-93. ivragen kunt u inzien in het ge- lis, Raadhuisplein 1, afdeling ke Ordening en Bouwzaken (balie en), elke werkdag 8.30 - 12.30 Jiska en Esra), kijken met enigszins ge mengde gevoelens op de afgelopen maanden terug. Een drieling is een rijk bezit, dat zéker, maar geen sinecure als je ook nog een jeugdige tweeling moet opvoeden. Dat hebben Leo eri Wil van den Berg dan ook aan den lijve onder vonden. "Met de kinderen gaat het pri ma, met ons wat minder," klinkt het een beetje bedrukt. "We hebben een gigan tisch drukke tijd achter de rug." Die drukte heeft voor een deel te maken gehad met de verhuizing, die van de winter - kort na de thuiskomst van de jongens - plaatsvond. Het gezin Van den Berg verruilde - in één keer uitge breid tot een huishouden van zeven personen - het kleine huisje achter in de tuin voor het fraai ogende boerderijtje, dat in de tussentijd was ingericht om de kinderschaar zo goed mogelijk onder dak te bieden. De afgelopen negen maanden zijn voor de Van den Bergs niet bepaald makke lijk geweest. Voor een belangrijk deel had dat te maken met het functioneren van de gezinshulp, die het gezin volgens afspraak verwachten mocht van het CMD, het centrum voor maatschappe lijke dienstverlening. Al voor de ge boorte van de drieling waran daarover sluitende afspraken gemaakt met de toenmalige directeur, die schriftelijk "Daarvan bleef in feite maar drie och tenden per week over," stellen Leo en Wil teleurgesteld vast. Ze hebben de handen meer dan vol aan de verzorging van de kinderen en zijn dan ook niet écht geestdriftig over de medewerking van het CMD, dat het naar hun gevoel duidelijk heeft laten afweten. "De eerste maanden hadden we soms het gevoel dat we er alleen voor ston den," aldus vader en moeder Van den Berg. "Waar we op rekenden, en ook móchten rekenen, was een ervaren ge zinshulp, maar het liep direct al mis. We kregen een meisje van net 18 jaar, voor wie wij het eerste gezin waren en die zelf nog nooit een baby had verschoond. We moesten haar alles nog uitleggen. Het kind kon er ook weinig aan doen, maar het was niet volgens de af spraak.]." In mei vorig jaar namen de Van den Bergs al kontakt op met het CMD, een halfjaar voor de geboorte van de drie ling, die zich toen al aankondigde. "Dat halfjaar hadden ze bij de stichting toch kunnen gebruiken om een goede oplos- sing te vinden, maar er kwam uiteinde lijk maar weinig uit. Het liep gewoon niet. Met dèt eerste meisje hebben we het een week geprobeerd. We moesten haar voortdurend van alles uitleggen en dus gingen we zelf ook steeds harder lo pen." In de afgelopen maanden verscheen er aan de Ericaweg een wisselende stoet van gezinshulpen, de een met aanzien lijk meer ervaring dan de ander. In to taal "versleet" het gezin van den Berg tien gezinshulpen, nog steeds voor drie ochtenden per week, tot Wil in het voorjaar tenslotte ziek werd. Vanaf dat moment werd de hulp uitgebreid tot vijf ochtenden. -g met hun "Ik ben soms al om half zes 's ochtends in de weer," aldus moeder Wil. "Het is triest dat het allemaal zo mis is gelopen. Kijk, je kunt niet overal hulp vandaan plukken. Natuurlijk hebben we familie, maar die hebben ook hun eigen leven en je kunt ze niet zomaar inroosteren. Het is bovendien nogal hachelijk om daar steeds een beroep op te doen, en trou wens: het CMD is ervoor. Ze reageer den vorig jaar ook heel positief, maar toen puntje bij paaltje kwam was het toch niet goed geregeld." Drie ochtenden dubbele hulp is volgens Leo en Wil eigenlijk wat het gezin mini maal nodig heeft, zowel voor de opvang van de kinderen als voor het normale huishouden. "Na acht maanden was dat ook zo afgesproken, maar het ging toch niet goed," zegt Wil. Over de gezinshulpen zelf willen ze overigens geen kwaad woord kwijt. "Ze doen allemaal hun best, en zij kunnen het ook niet helpen. Het probleem is dat het CMD de zaak heeft onderschat, denken we. Ze hadden geen idee wat de opvang van een drieling betekent, en waren er totaal niet op voorbereid. Dat is ons allebei wel opgebroken, zowel de stichting als onszelf." De vreugde over de komst van de drie ling is al met al dus nogal overschaduwd geworden door de problemen met de hulp. Leo van den Berg heeft wel moei te gedaan om de stichting haar schrifte lijke toezegging te laten nakomen. Hij raadpleegde de Ombudsman over de brief van het CMB, waarin de hulp was beloofd. "Die brief is een contract," kreeg hij te horen. "Hou ze eraan." Zo simpel blijkt dat in de praktijk dus niet te gaan. Leo: "Je voelt je eigenlijk toch machteloos en niet serieus geno men. De mensen kunnen zich totaal niet inleven in onze situatie." Dat laat- KORTING! •oeiden overigens op in Zee- s ^rtien jaar wonen ze in ar het ze best bevalt hebben bij het CBS (Centraal 00f de Statistiek) nog nage- zo n bijzonder huwelijk" va- omt, maar dat is niet bekend. =hjk is de kans niet groter dan ■n-nuljoen, hetgeen betekent ;rgelijke gebeurtenis eenmaal tar voorkomt... ikende dader heeft in het aan de Van Mecklenburg- wto opengebroken. Hij nam autotelefoon weg, die door ir onder de bestuurdersstoel ïm was verstopt. De radio liet oeid, maar hij nam ook nog ee. De eigenaar, een 40-jari- deed aangifte bij de politie. 0} Brandsma Behang en Verf, Soesterbergsestraat 52, Soest Telefoon 02155 -12563 ste geldt zeker niet alleen voor het CMD, maar ook voor "de mensen". "Het lijkt allemaal zo leuk op een af standje, maar soms merken we dat er mensen zijn die het eigenlijk maar gek vinden, al zeggen ze dat niet hardop." Ook financieel komt er heel wat kijken bij de verzorging van de tweeling en de drieling. "We gebruiken zeker een pak luiers per dag, wat neerkomt op zo'n 5000 gulden per jaar. We hebben zelfs een tweede container moeten aanschaf fen. We ontmoeten wel eens mensen die denken datje als gezin met een drie ling wel alles gratis krijgt. Dat is écht een misvatting. Krijgen doe je niks, van nie mand..." Ondanks de tegenslagen zitten Leo en Wil van den Berg niet bij de pakken neer. Waarom zouden ze ook? De drie ling blaakt van gezondheid en het wor den al hele binken. "Jammer dat het verder zo stroef loopt. We kennen ook voorbeelden waar het beter geregeld is. In Naarden kennen we een gezin met een drieling die iets ouder is, en daar kregen ze vanaf het begin 40 uur hulp per week, plus hulp voor de nachten. Dat is weliswaar een andere gemeente, maar het komt toch allemaal uit hetzelf de potje..." "Wij hebben vooralsnog geen be hoefte aan commentaar. Over cliëntsituaties - ten goede of ten slechte - praten we niet in de krant. Als er problemen zijn hebben we daarvoor onze eigen klachtenrege ling." Zo reageert gezinshulp-coör dinator W. Veldhuizen op het aan bod om namens het CMD kantteke ningen te maken bij de opmerkingen van de familie Van den Berg. De brandweer rukte donderdagavond omstreeks kwart voor zeven uit naar de To renstraat, waar een transformatorhuisje in brand stond. Het vuur was vermoedelijk door kortsluiting ontstaan en ging gepaard met een ontploffing die de toegangsdeur uit z'n voegen blies. Na de knallen ontstond er een forse rookontwikkeling, zodat de brandweerlieden het gebouwtje (naast de Weikoopmet persluchtmaskers moest be treden. Het gevolg was dat de stroomvoorziening in een flink deel van Soest uitviel. Ook werd de signaallevering over het kabelnet van een aantal tv-zenders gedurende enige tijd onderbroken. Na ongeveer anderhalfuur was een en ander provisorisch verholpen. v* Sitnon Jongepier (r.) draagt het stuur wiel over aan Hans van Barneveld, on der het toeziend oog van de wederzijdse echtgenotes. T R A I T E U R»C A TERING PARTY SPECIALIST Koude schotels, buffetten, verzorging van tuinfeesten etc. Naast onze diverse gerechten hebben wij als DAGSCHOTEL van 5 t/rn 10 augustus Donderdag Kipfilet „Suisse" (gevuld met ham en kaas) Vislasagna met sla of varkensgebraad Blanquette van kalfsvlees met diverse paddestoelen of zalmforel met amandelen Slavinken Duiveltjesvlees (met mosterd en gepanneerde runderlapjes) Bij alle gerechten kunt u een keuze maken uit 3 soorten groenten of sla en diverse aardappel- of rijstvariëteiten. Dagschotel11,50 1 Dagschotel met nagerecht14,50 Weekendschotel 16,50 Openingstijden I dagelijks van 10 00-20.00 uur zondag van 15.00-20.00 uur - i 's woensdags gesloten F.C. Kuyperstraat 3 Soest Tel. 24664 vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Een wisseling van de wacht, of zo men wil: van het stuurwiel. Die heeft per 1 augustus plaatsgevon den bij de bekende Soester autorij school Jongepier aan de Nieuwe- weg. De autorijschool van Simon en Nel Jongepier wordt voortgezet door Hans van Barneveld, die er al zeven jaar instructeur is. Voorlopig gaat de school verder onder de naam "Van Barneveld voorheen Jongepier", en beide namen staan ook vermeld van het naaihbord op de fraaie BMW waarmee de rijlessen gegeven worden: op de voorkant de naam van de nieuwe eigenaar, op de achterkant die van zijn voorganger, waarmee de slogan "Van Barneveld komt, Jonge pier gaat" ook letterlijk gestalte krijgt. De autorijschool bestaat inmiddels elf jaar en geniet in Soest en omgeving een uitstekende reputatie, die is opge bouwd door Simon Jongepier. Hij start te in 1982 met de "verkeersschool", die zowel de autorijschool omvat als een speciale opleiding voor rij-instructeurs. Zo zijn er niet veel in Nederland. Als oud-politieman bleek Simon Jon gepier een "verkeersman" in hart en nieren. "De recherche was niets voor mij," vertelt hij, "maar het verkeer was mijn lust en mijn leven." Dat is het nog steeds, want hij gaat zich - samen met zijn echtgenote Nel, die zich de laatste jaren al veel meer met de autorijlessen bezighield - nu volledig concentreren op de andere "poot" van de verkeers school: de instructeurs-opleiding V.B.R., officieel: Instituut voor Vakop leiding Beroepschauffeur en Rij-in structeur. Deze beroepsopleiding is de laatste ja ren zeer sterk gegroeid. "We begonnen destijds met één klasje van 10 man, maar inmiddels hebben we 350 400 leerlingen per jaar en acht docenten." De lessen worden o.a. gegeven in Credo en de voormalige Oranje-Nassauschool en de spectaculaire groei van de oplei ding maakte dat Simon Jongepier het steeds drukker kreeg en dus steeds min der'tijd overhield voor de gewone rijles sen aan particulieren. "Allebei werd te veel." Dat gedeelte van de verkeersschool heeft hij nu dus'met een gerust hart overgedragen aan zijn (oud-)medewer- ker Hans van Barneveld, die al twintig jaar als instructeur werkzaam is, waar van zeven bij Jongepier "en nog nooit één dag ziek geweest," zoals Jongepier vaststelt, waarmee maar gezegd wil zijn dat hij zijn collega bijzonder hoog schat en de rijschool in geen andere handen zou willen overdragen. Van Barneveld zet de rijschool voort vanaf zijn huis aan het Harperpad 47, waar binnenkort ook de theoriecursus- lessen weer van start gaat. Behalve het adres verandert er voor de leerlingen weinig, want ze kennen Van Barneveld vrijwel allemaal. De ene rijschool is de andere niet, aldus de heren Jongepier en Van Barneveld. Dat hangt vooral samen met de instruc teurs en het "teamwork" binnen de rij school. "Van Barneveld voorheen Jon gepier" kan bogen op een ijzersterke re putatie, zoals enige jaren geleden nog eens bleek bij de verschijning van de Nationale Rijschool Gids, waarbij de Soester rijschool ver boven het kringge middelde van de "in-één-keer-gesiaag- den" bleek te scoren. "Geen rijschool durft het aan om zijn score naar buiten te brengen, maar bij ons was het percen tage in-één-keer-geslaagden het afge lopen jaar 52 procent." Tegenwoordig stappen leerlingen vrij gemakkelijk over van de ene rijschool op de andere, maar bij "Van Barneveld voorheen Jongepier" leggen ze een op merkelijke trouw aan de dag. "Vroeger had je hele families die het rijbewijs kwamen 'halen', nu switchen ze vaker." Dat betekent dat een goede rijschool waar voor zijn geld moet leveren, en "Van Barneveld voorheen Jongepier" dóet dat. De gemiddelde leeftijd waar op examen wordt gedaan stijgt ook, maar dat heeft te maken met het ver schijnsel van de OV-jaarkaart, die jon ge mensen langer in de trein houdt. "Vroeger kreeg je op je 18e verjaardag de rijlessen cadeau, maar dat neemt een beetje af." DUBBEL W ^==l 'NAGING I ■fÉMMÉIMIw «i 1 PftTrt-VIPfiO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155 -1 3917 j

Soester Courant | 1993 | | pagina 5