Verdwenen Soest A. WEERDm Verdwenen Soest hervonden nieuws OPHEFFINGSUITVERKOOP iOP SOEST! Gasmderfamd WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 Rondje Soest THE BOLD AND THE BEAUTIFUL SOESTER COURANT PAGINA fVOENS Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Inleveren KCA via de Chemokar Onderhoudswerk aan de Dorresteinweg Uw totaalinstallateur P A. van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens Laanstraat 34a - Soest Telefoon 02155-12472 JtS. J/O f3. j- 'ffo^btly^ Museum Oud Soest 20 tot 60% KORTING. I 50% KORTING 30% KORTING 50% KORTING 'Afsi HORLOGER - JUWELIER - OPTIEK Verdwenen Soest hervonden Ame stichting openbare bibliotheek Vü Nieuws van de bibliotheek Nieuwe aanwinsten CD's Vier weken La: vo< r door Arie Wandelaar I U en Arie, wij zijn het niet altijd met elkaar eens, maar over één punt kan op voorhand geen misverstand be staan, er werd vroeger heel wat meer afgelachen dan tegenwoordig. Toen de zegen van televisie ons nog niet had bereikt waren er voldoende filmkomieken die er voor zorgden dat het leven er heel anders uitzag als je de bioscoop uitkwam. Chaplin, Laurel en Hardy, de Marx brogters, Heinz Riihmann en al die an deren, ze zijn verdwenen. Daarvoor in de plaats bioscoop thuis met daarop vervolgseries met een levensduur die wordt bepaald door kijkcijfers. De kij ker is immers klant, en de klant is, ze ker als het kijk- en waarderingscijfers betreft, nog altijd koning. Humor is van een zeer persoonlijke aard. Nederlandse televisiemakers slagen er maar niet in iets wat op de grootste ge mene deler lijkt te vervaardigen. De verschijning van Piet Bambergen in een jurk was een groeistuipje van hu mor in ontwikkeling, Albert Mol die met zijn gebit gaat zitten klapperen is het ook al niet meer. Bij Jos Brink loop je ook al geen deuk van het lachen meer op (zo daar ooit sprake van is ge weest). Koot en Bie zijn meer op vakantie dan op het scherm, André van Duin en Freek de Jonge stapelen met een verwoestende snelheid welis waar grap op grap, maar het zijn her halingsoefeningen waar je tijdens nat te zomerse dagen niet op zit te wach ten. Het amusement in Nederland is lam gelegd. Geen ideeën meer? De trend van de negentiger jaren? Het verlies kent een compensatie van geheel andere snit: soapseries. Onge wassen import met als voornaamste bestanddeel opklop. The Bold and the Beautiful, van maandag t/m vrijdag iedere avond via RTL 4 van 18.40 tot 19.00 uur te vol gen, maakt deel uit van deze Ameri kaans/Australische export. Dagelijks ruim 1 miljoen afnemers waaronder ook op de kabel aangesloten Soesters. Marie is er een van. "Mag ze mis schien?" hoort Arie geëmancipeerde lezeressen roepen. Van Arie mag ze alleen begrijpen doet hij het niet. Het is een serie die mannen zoals Arie naar een minderwaardigheidscomplex op latere leefjijd jojoën. Marie's klachten dat Arie minder attent is dan vroeger worden bijvoorbeeld steeds talrijker. Zo was het hem deze week volstrekt ontgaan dat ze zich naar een perceel aan de Heideweg had ver plaatst, teneinde daar een volstrekt overbodige schoonheidsbehandeling te laten ondergaan. Dus kwam ze na terugkeer voor hem staan, zich hardop afvragend of Arie niets bijzonders op viel. Arie duizend verontschuldigin gen aanvoeren, maar zijn teksten, deugden niet. Tien over half zeven dook ze weer voor een dagelijks portie in een wereld van'mannen die in wer kelijkheid niet bestaat, waarvan door Arie dus ook nooit te winnen valt. Zover Arie bekend heeft het virus van The Bold and the Beautiful binnen ve le percelen aan ons laantje toegesla gen. Steeds meer mannelijke partners bewegen tussen tien over half zeven en zeven uur met of zonder hond op straat voort. Arie daarentegen blijft de dagelijkse ellende live van negatief commentaar voorzien, er op rekenend dat deze visuele Boeketreeks op de buis in de beleving van Marie eens wordt doorzien. De kans daarop is na vrijdag j.l. uiterst gering. Een landelijk ochtendblad be richtte dat Caroline, een van de hoofd rolspelers in de vervolgserie, in de af levering van die avond aan een vrese lijke ziekte zou komen te overlijden Arie was het bericht niet opgevallen, onze eens in de week huishoudelijke hulp, daarentegen wel. "Erg hè," luidde haar eerste reactie toen het smartelijk verscheiden tijdens de koffie ter sprake werd gebracht. Marie was meteen klaarwakker na de ze mededeling. "Ik dacht dat het nog wel even zou duren alvorens ze dood zou gaan," veronderstelde zij. "Waarover gaat het?" informeerde Arie, die over dit soort zaken altijd achteraf op de hoogte wordt gesteld. "Daar snap jij toch niks van," oordeel de Marie, die discussie trachtte te voorkomen. De boodschapster van het onheil was meedeelzamer en verstrekte toelich- ting op hetgeen ons die vrijdagavond aan smartelijks te wachten stond. Ten onrechte zag ze in Arie een trouwe fan waaraan op goede gronden kon wor den toevertrouwd dat er tijdens de se rie bij haar heel wat zakdoeken voch tig waren geworden. "Dan mag je vanavond wel een laken in de omgeving hebben," veronder stelde Arie. Het was of er een grap in een condo léance-kamer werd verteld. "Ik kan het niet helpen," steunde onze trouwe hulp, "maar soms grijpt het mij erg aan." Die avond werd Arie vriendelijk doch dringend verzocht 20 minuten stilte te betrachten of deze tijd met buitenspe len in te vullen. Hij koos voor het laatste. Bij terugkeer trof hij Marie en een in The Bold and the Beautiful geïnteres seerde buurvrouw samen aan. Gedeelde smart is halve smart, het blijkt nog altijd te bestaan. ARIE WANDELAAR Het heeft even geduurd - de foto heeft in mei in de krant gestaan - maar nu weten we het dan rfok. Nog niet alles, nee, maar toch wel heel veel. Die 'medisch-militaire groep' die we u toen lieten zien met de vraag om nadere informa tie, was om te beginnen wèl me disch, maar niet militair, al lijkt dat zo vanwege de uniformen. De mensen die u zag vormden samen de 'colonne van het Rode Kruis korps Soest - Soesterberg'. En u zag ze, waar schijnlijk tijdens een rustpauze, halver wege een wandeltocht, en wel op 26 ok tober 1946. Waar, is vaag gebleven. De colonne was toen al enige jaren oud. De oprichting dateert van in de oorlog: augustus 1941. Voorde goede orde: de colonne vormde slechts een onderdeel van de Rode Kruis-afdeling Soest - Soesterberg, weliswaar met een eigen commandant, maar die stond onder de voorzitter van de afdeling. Colonne commandanten waren veelal arts - de eerste was dokter Veldhuijzen van Zan ten, die door dokter Rip zou worden opgevolgd. De colonne had als taak op te treden als ergens grootschalig medische bijstand effnency Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Inleveren van Klein Chemisch Afval (KCA) kan in de gemeente Soest op drie manieren. Allereerst kan men het tijdens de openingsuren (zie hiervoor de gemeentegids) naar de brengplaats aan De Schans brengen. Ook kan men het naar de winkels brengen die herken baar zijn aan de speciale stickers op de winkelruit. De derde mogelijkheid is het brengen naar de Chemokar die elke 2e, 3e en 4e dinsdag van de maand verschillende routes door Soest en Soesterberg volgt, Het blijkt dat velen deze laatste moge lijkheid niet kennen. Achterop de 'Huisvuil inzamelkalender 1993' staat het routeschema van de Chemokar. Bent u de inzamelkalender kwijt, neemt u dan kontakt cp met het Informatie centrum (tel. 93777) en u ontvangt de kaart alsnog. Enige weken geleden heeft de gemeen telijke afdeling Onderhoud Wegen voor het gedeelte Dorresteinweg tussen de Koningsweg en de Wieksloterweg een aantal tijdelijke maatregelen geno men. Zo is er een eenvoudige afzetting gekomen. De reden was, dat de weg hoog nodig aan onderhoud toe was en dat er problemen voor de weggebruiker ontstonden. De bedoeling is dat zo spoedig mogelijk na de vakanties het noodzakelijke on derhoud aan de weg uitgevoerd gaat worden, zodat de weggebruiker zonder problemen van de weg gebruik kan ma ken. De Roode Kruis-colonne tijdens het lopen (ook zaterdag 26 oktober 1946met petnaast de groep de leider/commandant M. v.d. Borg; eveneens met pet, binnen de colonne, G errit v.d. Pijpekamp, bekend doorzijn grote activiteit als ledenwerver. nodig was en bestond voornamelijk uit mensen met medische/verpleegkundi ge ervaring. Het EHBO-diploma was een vereiste, maar tijdens de wekelijkse bijeenkomsten werd ook onderricht ge geven in allerlei aanverwante vaardig heden en kennisonderdelen. Üe leden van de colonne waren allemaal vrijwilli gers en overwegend vrouwen. Van de leden die toen actief waren, roemen de meesten de goede sfeer uit die tijd. "Het was een echte vriendengroep," aldus één van hen. De wekelijkse bijeenkom sten waren destijds in de zusterzaal van Zonnegloren (toen nog een sanato rium), maar er werd ook regelmatig ge wandeld en er waren oefeningen in gro ter verband. De colonne is nooit groter geweest dat hooguit 25 mensen, maar dreef meestal op vijf, zes mensen die wekelijks oefenden, zo hoorden we. De laatste arts-commandant van de co lonne was dokter Von Bartheld. Onder zijn leiding groeide het ledental van tien naar ruim twintig, maar die bloei duur de maar kort. Toen de afdeling in 1991 haar halve eeuwfeest vierde, waren er nog maar een paar colonne-leden aan wezig, in feite was het leven er uit: een halfjaar later kwam het formele einde. Slechts enkele Soesters bleven verder actiefin een regionale colonne. Oud-le den herinneren zich dat de kameraad schap van vroegere tijd, toen leiders chap als vanzelfsprekend werd aan vaard, was verdwenen. Er was geen nieuwe commandant meer te vinden, zelfs geen nieuwe leden. "Bij het zien van deze foto," schreef ons Jan Maagdelijn, een van de oprichters, "vind ik het triest dat een eens zo bloeiende colonne na vijftig jaar is op geheven." We zijn u nog de namen ver schuldigd van diegenen die we u in de krant van 5 mei lieten zien - voor zover bekend. De bovenste rij, van links naar rechts: Elly de Leest (wellicht heette ze Corry); meisje Colijn onbekend; Ben Kop pen, ook één van de oprichters. Nu van links naar rechts, de vijf jonge vrouwen op de voorste rij niet meegeteld: slechts heel ten dele zichtbaar: M. v.d. Borg (de colonne-leider); onbekend; Simon de Geus; meisje Veenstra vóór haar, met donker haar, onbekend; A. Borg te Kulve; onbekend; Ans Preusser uit Soesterberg; onbekend; Bep de Wildt; vóór hem als een donkere schaduw Ben Mulder; Jan Maagdelijn, Gerrit van de Pijpekamp. En dan de vijf vooraan, ook van links naar rechts: Henny de Graaf; Elly (of Nel) Floor; Annie de Regt Mieke Kasteel; Elly van Boeyen. Alweer een brokje Verdwenen Soest voor ons hervonden - onze dank! 'erberg'eitSbeWijS °Prichters van de Roode Kruisafdeling Soest - Soes- Steenhoffstraat 9\ tel. 1 20 75 Theaterinfo Bespreken bij de VW: Musical "Cyrano", 15 maart t/m 28 augustus. Carré, Amsterdam; Musical "Phantom of the Opera", 1 augustus t/m 31 augustus 1994, Cir custheater, Den Haag. Circus van Azië, 26 augustus t/m 19 september, RAI, Amsterdam; Staatscircus van Moskou, 27-29 au gustus Almere, 14-15 september Hui zen; Amerikaans circus, 1 t/m 3 oktobW, Utrecht; Candy Dulfer, 9 oktober, Luxor, Arnhem; Taptoe Breda, 26 augustus t/m 4 sep tember; Opera "Carmen", 8 april 1994, Ned. Congresgebouw, Den Haag; Opera "Don Carlos", 21 november, Ned. Congresgebouw, Den Haag; Operette "Die lustige Witwe", 26 ok tober, Ned. Congresgebouw, Den Het Hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis verzoekt allen Nedprlandschen Rijks-, Provincialen en (|emeeiitelijk.en Autoriteiten, Ambtena ren en Beambten aan h< dezer kaart rZ&ct Portret van.den houder (de houdster) van dit identiteitsbewijs. alle mogelijke hulp en bijstand te ver kenen bij de uitvoering zijner (harcr) Roode Kruistaak. 'S-GRAVENHAGE, den PKINCESSEGIÏACjfr 2 vlamens het Hoofdbestuur. WinWitwitmWrl» ItoMrfvrtjwua»..r, liandteekening Woonplaats Weer eens een groep voetballers uit lang vervlogen tijden. Het moeten Soesters zijn, is ons verzekerd. Zijn er nog lezers die wat meer kunnen vertel len over dit groepje jonge mannen: wie waren ze, waar was het, wanneer ston den ze daar etc. etc. We houden ons aanbevolen! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Zilveren kinderbekers, vaasjes, kandelaars, pillendoosjes, le-1 peltjes, taartvorkjes, speelgoed, ringen zowel dames als herer. armbanden, manchetknopen, heren colliers, plaatarmbanden, Al ons zilver en pleet nu Royal Albert porselein Op theelepels, taartvorkjes, suikerscheppen Gouden heren armband gourmet van 1895,- nu 132?,. Gouden heren plaatarmband van 1210,- nu847,- Gouden dames fantasie-armband van 1700,- nu 998,- Gouden dames en heren ringen 30 tot 50% KORTING- Zie etalage en winkel. VAN DER SOESTERBERGSESTRAAT26-SOEST-TEL 02155-12982 Operette "Der Zigeunerbaron", 10 maart 1994, Den Haag. VW/ANWB-winkel Fietskaarten en -routes; nieuwe pro- vinciekaarten 1:100.000 van Zeeland, Limburg, Amsterdam, met fiets- en wandelpaden, f 11,50, in combinatie met: Reisgidsen Zeeland, Limburg en Amsterdam, met routes, plattegronden en informatie per plaats, f 24,50. Lange-afstands fietsroutes: Saksen route (Waddenzee en Twente), Rondje Twente, Noordzeeroute, Maasroute f 10,- per stuk. Landelijke fietsroutes, 12 kaarten 1150.000 in etui, midden- en zuid-Ne derland, midden- en noord-Nederland. Grote toeristenkaart Nederland, 20 bladen, 1:150.000, met fietsroutes, fietspaden, viswater, kastelen en cam pings, f 22,50. Fietstochten Utrecht, Veluwe, 4 staf kaarten routes in etui, f 24,50. Hollandse Waterlinie kaart in etui Kromme Rijngebied. Clubartikelen ANWB met korting ANWB-reiswekker van f 29,50 voor f 23,60; ANWB-bodysafe van f 27,50 voor f 22,-; ANWB-kaartleeslampje van f 32,50 voor f 26,-; ANWB-kompas van f 29,95 voor f 23,95; ANWB-halstasje van f 15,95 voor f 12,75; ANWB-valutatasje van f 12,95 voor f 10,35. Twee brieven hebben we gekregen als reactie op de foto van café (het was ook hotel) 't Zwaantje, daarna niets meer. Maar die twee brieven geven dan ook precies de informa tie die we zochten. Onze dank! We zullen de briefschrijvers aan het woord laten. Eerst de heer Hart- wigsen. "De man op de voorgrond, met bol hoed, is naar mijn overtuiging de heer Baars. De foto dateert uit de dertiger ja ren (ca. 1935). Hij was bij de belasting dienst en heeft altijd in Soesterberg ge woond. Hier heeft hij net een automo bilist aangehouden om zijn belastingpa pier te controleren. In die tijd hoefde je alleen belasting te betalen als je'met je auto de weg opging, je vulde dan voor die dag de kaart in. Ik heb de heer Baars goed gekend, je zag hem nooit zonder z'n bolhoed." .Tijdens d ^Bloemkui DeheerJ.C. Witte schreef: "Demano sc^e'^ va de voorgrond is belastingambtenaar e derhuis i controleert de papieren o.a. de wegen worden kaart zoals deze indertijd heette. In di lusthof. C tijd had men ook de zogenaamd opgezette 60-dagenkaart (kenbaar aan een num vierde ac merplaatje '60' op de voorruit). De 'rij organiset dagen' moesten worden ingevuld, maa t daar werd zeer vaak niet aan voldaa: mzonc (spaarde uiteraard geld uit). Ik den za'en en zelfs dat het hier een 60-dagenkaan *ee®* controle betrof, gezien het grotere pa De karak pier (de normale wegenkaart was klei Hollandse ner). Het jaar zal naar alle waarschijn groenten lijkheid ca. 1935/36 zijn geweest. Da zoekers a< is te zien aan het 5-cijferige nummer o| als ze kas de nummerplaat. Dat was zeer hoog ii Geschikt de provincie Gelderland." In Gelder van natu: land was de Chevroletvrachtauto var door één de foto thuis, gezien de letter M vóó] mandenv het nummer. bloemen Opvallend is dat beide lezers de datuir groenten op ca. 1935 stellen: de heer Aad Baars veranden zoon van de commies rijksbelasting dit groeid en we aan het werk zagen, heeft genoteerd verzadigc dat het 15 april 1933 was, dus toch even eerder. J. Baars woonde in die tijd t Kampweg 16 te Soesterberg, later Ban- &LL\- ningstraat 72. 'Lfl I ./-'.1 V 'ijmj Op zatei llfflÉEÉSHBIlH flfl Blusa" c Groenm; 21.00 uii "La Blus formatie cajun er muzieksi 17e eeuv naar Am landde i noemde een late Britten i ken een "swamp Louisiai door eei van de r lijke da strumer kent de gen: de als mod I 1^1 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Klassiek 30 Schubert, Franz - Goethe-Lie- der. Brigitte Fassbinder zingt liede ren op tekst van Goethe, zoals Erlkoning, Heideroslein e.a. 31 Venetian vespers. Het Gabrieli Consort voert com posities uit zoals die in de San Marco van Venetië in 1643 ge klonken zouden kunnen hebben. 27 Wassenaar, Unico Wilhelm van - Concerti armonici. Het Combattimento Consort speelt deze werken die eerder werden toegeschreven aan Per- golesi. Niet-klassiek 70 Blues barons. Mooie blues-verzameling met nummers van o.a. Jimmy Cot- ton, Junior Wells e.a. 78 Bofill, Angela -1 wanna love so mebody. Voor fans van bijvoorbeeld Whitney Houston en Mariah Ca- rey is Angela Bofill een echte aanrader. 78 Ebeling, Arthur - Simple man. Deze enigszins onderschatte Ne derlandse formatie weet zowel te amuseren als te ontroeren. 86 Estefan, Gloria - Mi tierra. Gloria Estefan zingt op deze CD originals uit haar vaderland Cu ba uit de jaren '50 en '60. 78 Felder, ^ViIton - Forever, al- ways. De saxofonist van de Crusaders met een programma van jazz en' fusion. 78 Jamiroquai - Emergency on pla- net earth. Zeer geslaagd debuut rond de Londense zanger/muzikant Ja- son Kaye. 78 Jayhawks - Hollywood town- hall. Een fascinerende CD met toe gankelijke popmuziek voor een groot publiek. 63 Streisand, Barbra - Back tot Broadway. Barbra Streisand zingt op deze CD nummers uit diverse musi cals. Vanaf deze week (maandag 9 au gustus) gelden weer de normale uitleentermijnen voor de romans en studieboeken: 4 weken. Ook de jeugdboeken worden weer voor 4 weken uitgeleend. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyp- 02?55H5210764 S' ^0^1130U™tVriida8mOrga? SIS uur! vrijdagmiddag ïs"inafi nn° vrijdagavond van io.3U-21.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.30 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- o~46489: 3766 cp Soest'tel- U/0CM2.30 udu°rnderda«mOTSen van Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. IRTn on ™e" vriJdaêav°nd van io.UO-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soester berg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmid dag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. zang, basgit basgit Opzi S.W.: meid trekk liefht gent wact nemi beste Als nach snel heel kom soef snel mat tel. I Barl Nii Aai per de f33 om Je 12, 17e

Soester Courant | 1993 | | pagina 10