Euro Hulleman opflek Een volledige oogmeting bij Hulleman Optiek De Werveling volgende week van start Kastelentocht voor klassieke rijtuigen O' Nieuws van de bibliotheek CMD start groep voor mannen over 'omgaan met spanningen' Nieuwe Nabij test WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 SOESTER COURANT PAGINA 4 WOENSDA' Nieuwe basisschool in Soest-Zuid i?«SÉ stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten jeugdafdeling Diefstal broche Zondag 15 augustus in Doorn -prr vraagt uw aandacht voor: Bouwzaken Aangevraagde bouwvergunningen Verleende bouwvergunningen Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Afval-dumper op de bon 1963 1993 Wim van Hoorn "NV0Bi Inbraak Haverweerd Oogmeting per computer Oogmeting per phoropter Rood-groen test Oogdruk controle i De komende jaren staat het onderwijs in Nederland als gevolg van de ministeriële nota 'Toerusting en Bereikbaarheid' een golf van fusies te wachten. Nadat al veel scholen voor voortgezet onderwijs zijn voorge gaan, is het nu de beurt aan het basisonderwijs. In Soest is de ophef fingsnorm van 75 leerlingen naar 134 leerlingen opgetrokken. Het ha len van die norm betekent nog niet, dat men dan in veiligheid is. Een jaar later moet men immers weer aan die norm voldoen. Het is dan ook de mening van veel schoolbesturen, dat het voor het onderwijs niet goed is als steeds de dreiging van opheffing boven het hoofd hangt. In Soest heeft met name het bestuur voorprot. chr. onderwijs gemeend niet met dit soort dreigingen te willen leven. Fusies met ingang van 1 augustus 1993 tussen de Prof. J. Waterinkschool en de Groen van Prinstererschool en tussen de Minister de Visserschool en de Savornin Lohmanschool waren het gevolg. Een fusie tussen één of meerdere scholen heeft vele aspecten. Niet alleen organisatorisch, of onder- wijs-inhoudelijk, maar ook so ciaal-emotioneel zal er veel moe ten gaan veranderen. Hoe zo'n fu sie-proces in de praktijk werkt ver telt Rien Flinterman, directeur van de prot. chr. basisschool 'De Wer veling' in Soest, die maandag 16 augustus als nieuwe basisschool van start gaat, nadat op 1 augustus de fusie officieel werd tussen de Minister de Visserschool en de Sa vornin Lohmanschool in Soest- Zuid. Eerste vraag. Waarom moesten beide p. c. -scholen eigenlijk fuseren De opheffingsnorm voor Soester basis scholen is dus 134 leerlingen. In ons ge val betekende dit, dat in ieder geval de Savornin Lohmanschool, maar waar schijnlijk op termijn ook de Minister de Visserschool (laatste teldatum 159 leerlingen) in de gevarenzone zou gaan verkeren. Het schoolbestuur besloot echter deze situatie niet af te wachten en koos voor de totstandkoming van één sterke prot.chr. basisschool in Soest- Zuid. Al spoedig bleek, dat er voor zo'n fusie ook bij Medezeggenschapsraden en teamleden van de betrokken scholen een breed draagvlak was. Dat laatste begrijp ik niet. Een fusie ga je toch liever uit de weg? Dat is ook zo. Ik denk dat, als we echt hadden kunnen kiezen, niemand voor de fusie was. Maar we zagen allemaal dat in de kleiner wordende school de werkdruk steeds meer toenam om de kwaliteit van het onderwijs op eenzélf de peil te houden, terwijl je juist in deze tijd meer zou willen geven. We weten nu al dat we in onze grotere school voor goed onderwijs meer tijd en energie kunnen vrij maken dan voorheen. Goede oplossingen Hoe reageerden de ouders op het fusie- voorstel? Aanvankelijk emotioneel en dat was ook goed te begrijpen. Ze waren im mers tevreden met de keuze van hun school en ze voelden zich daar zeker bij. We hebben tijdens ouderavonden en in persoonlijke gesprekken naar hun vra gen en wensen geluisterd en waar mo gelijk gezamenlijk naar oplossingen ge zocht. Uiteindelijk ontstond toch ook bij de meeste ouders het gevoel, dat ei voor de meeste problemen en wensen goede oplossingen zijn gevonden. Welke vragen werden er zoal gesteld? Tja, dat waren er heel wat. Maar de meest gestelde waren vragen naar za ken als: - Naar welk(e) gebouw(en) moet ik mijn kind(eren) brengen dan wel laten gaan? Heb ik daarbij een keuze-moge lijkheid? - Wat moet ik met de veranderde ver keerssituatie tussen huis en school. Wat doet de school eraan? - Hoe wordt het onderwijs op de nieuwe school? Verandert er veel voor mijn kind? Hoe gaat het onderwijs van de nieuwe school er eigenlijk uitzien? In de voorbereidende gesprekken voor onze nieuwe school hebben we er lang bij stil gestaan of we naar een ander concept zouden moeten zoeken voor ons onderwijs. We vroegen ons af, of we niet zouden moeten gaan in de richting van Montessori- of Daltononderwijs. Zelfs het Jena-planonderwijs werd even genoemd. Maar veel van het goe de van die onderwijssystemen hadden we al in ons onderwijs geïntegreerd. Bovendien bleken onze beide scholen minimaal te verschillen in het onderwijs dat ze aanboden. Uiteindelijk kozen we daarom toch voor het concept waar we als twee scholen al jaren achter staan: zorgvuldigheid in didactiek en opvoe ding met als nieuw element kwaliteits verbetering als continu aandachtspunt. Wat bedoel je daarmee? Met zorgvuldigheid bedoelen we, dat ons onderwijs in volle breedte zorg biedt aan alle leerlingen, met als richt punt dat niet alleen leerlingen in achter standssituaties speciale zorg behoeven, maar even goed begaafde leerlingen. We denken dat we dit kunnen realise ren door een breed vormings- en onder wijsaanbod. Kwaliteit Je had het zoëven ook over continué kwaliteitsverbetering. Wat bedoel je ei genlijk met kwaliteit van het onderwijs In het onderwijs spreken we over twee soorten kwaliteit: proceskwaliteit en produktkwaliteit; m.a.w. het proces be paalt hoe het produkt er uit ziet. In onze nieuwe school willen we zowel het pro ces als het produkt continu beoordelen. Dit houdt in, dat we het leerlingfunctio- neren en -presteren regelmatig met be hulp van een leerlingvolgsysteem op groeps- en schoolniveau beoordelen. Met de aldus opgedane bevindingen willen we ons handelen in didactiek en opvoeding steeds bijstellen. Beide teams hebben daar afzonderlijk al veel energie ingestoken. Ik denk dat het een van de sterke pun ten van de fusie is, dat de ervaring en kwaliteiten van twee teams Worden sa mengebundeld. In onze gezamenüjke teamvergaderingen kon je het afgelo pen jaar merken, dat door deze samen bundeling een nieuw soort energie vrij komt. Werveling-directeur Rien Flinter- De nieuwe school gaat van start in twee gebouwen. Hoe hebben jullie de proble matiek daarvan opgelost? Al heel snel gingen we ervan uit, dat zo wel in het gebouw van de Savornin Loh manschool aan de Driehoeksweg, als dat van de Minister de Visserschool mi nimaal de groepen 1 t/m. 4 zouden moeten worden gehuisvest. Dat is ons gelukt. De situatie is nu zo, dat alle groepen in het gebouw aan de Oude Utrechtseweg zijn vertegenwoordigd en dat in het gebouw aan de Driehoeks- weg de groepen 1 t/m 5 zijn gehuisvest, benevens de leerlingen van groep 8. Wat de verkeerssituatie betreft, zijn we heel blij met de medewerking van de ge meente Soest, die ons toezegde, dat nog voor het einde van de zomervakantie een extra oversteekplaats op de Ossen- damweg zou worden gerealiseerd. Integratie Wat staat de leerlingen te wachten in de nieuwe school? Hoewel veel leerlingen in hetzelfde ge bouw blijven, breekt er toch ook voor hen een andere periode aan. Sommigen krijgen andere leerkrachten, nieuwe groepsgenoten, een nieuwe route van huis naar school, enz. Maar al deze ver anderingen hebben we de laatste maan den voor de zomervakantie voorbereid. Het nieuwe gebouw is over en weer be zocht, er is kennisgemaakt met de ande re leerkrachten, ook werd er een sport en speldag georganiseerd. Door deze gezamenlijke activiteiten ontstond er tot onze verbazing bij de leerlingen ver bluffend gauw een band. Ook na de zomervakantie gaan we met deze integratie-activiteiten nog even door. Maandagmiddag 16 augustus starten we o.a. met een ballonoplating ter gelegenheid van de start van de actie 'Wij gaan weer naar school' van Veilig Verkeer Nederland terwijl we een goe de veertien dagen daarna weer een feestelijke dag hebben rond de officiële opening van onze nieuwe school. De nieuwe school heet 'De Werveling'. Waar denk je zelf aan bij het horen van dienaam? Dan denk ik aan beweging, die ontstaat door warmte en concentratie. Precies wat we met onze school willen bereiken. 69 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Prentenboeken Nul 'dodo's, van Amanda Wallwork. Telboek in prentenboekvorm dat de cijfers 1 t/m 10 en tot slot de nul be handelt. Bij de cijfers worden be dreigde diersoorten afgebeeld, zoals de walvis, tijger en panda. Het cijfer nul staat voor de uitgestorven dodo. Soms op dinsdag, van David Wies- ner. Op een dinsdagavond rond een uur of acht, is de Tucht vol kikkers op pompebladeren. Ze vliegen door straten en tuinen en zweven via schoorstenen en ramen de huizen binnen. Tegen de ochtend wordt de betovering verbroken en springen de kikkers terug naar hun plas. Ge heimzinnig prentenboek met weinig tekst, maar veek grapjes. AA-boeken (eerste lees boekjes) Blote tenen in de regen, van Lucrè- ce 1'Ecluse met tekeningen van Ger- da Dendooven. Lotje en Dries plagen elkaar. Dan moeten ze samen strafwerk maken, maar liever lopen ze samen met hun blote voeten in de plassen. Deeltje uit een serie van zes boekjes over Lotje voor kindereh na één jaar lees onderwijs. B-Boeken (8-12 jaar) Thuis eten we apentaart, van Bettie Elias. Achmed, een Marokkaanse jongen, woont al zijn hele leven in België. Hij heeft vriendjes en is gelukkig, totdat hij een nieuwe meester krijgt. Lang zaam maar zeker wordt duidelijk dat de meester discrimineert. Achmed moet alleen zitten, krijgt bijna nooit een beurt en een laag cijfer voor zijn mooie tekening. Achmed voelt zich onzeker, verward en bang, Mooi boekje dat op een eenvoudige manier discriminatie aan de orde stelt. Een hond voor jezelf, van Phyllis Reynolds Naylor. Op een zomerse zondag ziet de 11-jarige Marty een jonge hond en de moeilijkheden beginnen. Wat doe je als een hond waarvan je vermoedt dat hij mishandeld wordt, wegloopt en naar jou toekomt? Als het de hond van iemand anders is? Ik wordt beroemd!! van Tom Birds- eye. De 10-jarige Tom de Graaf wil we reldberoemd worden. Hij doet een poging om het wereldrecord bana nen eten te breken: 17 bananen in minder dan twee minuten. Beloning: zijn naam in het Guinness Record boek! Tom heeft drie weken om zich voor te bereiden op de Grote Dag. Zijn zus en twee vrienden willen ook een record breken. De vier beginnen verwoed te oefenen, maar de weg naar de top loopt niet over rozen!! C-boeken (12 jaar en ou der) De Martelaren van Chatila van Ka- re Bluitgen. Een vliegtuig van Kenya Airways wordt op weg van Nairobi naar Lon den gekaapt door twee Palestijnse jongeren en een Japanner. Waarom, wat zijn hun motieven? Het vliegtuig landt en er wordt onderhandeld, maar ze stijgen weer op en landen la ter opnieuw. De spanning in het vliegtuig stijgt en de situatie lijkt on oplosbaar. Informatieve boeken De kinderverslinder: liedteksten van Koos Meinderts en Harrie Jek kers. Prachtige liedteksten die Koos Meinderts en Harrie Jekkers schre ven voor onder meer Sesamstraat, Kinderen voor Kinderen en het Klein Orkest. De liedjes zijn soms ontroerend, soms vrolijk en dan weer ernstig. Voor kinderen vanaf ca. 9 jaar. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Bij voldoende deelname start het Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening Soest/Baarn/ Eemnes voor inwoners van deze gemeenten binnenkort weer een groep voor mannen rond het the ma: "Omgaan met spanningen". Spanningen kunnen een grote rol spe len in het dagelijks leven. Spanningen in je gezin, in je relatie, in je werk of juist omdat je geen werk hebt. Spanningen kunnen ook lichamelijke klachten veroorzaken, die op hun beurt weer' nieuwe spanningen oproepen. Het is vaak moeilijk om in je eentje de cirkel te doorbreken. In een groep ontmoet je mensen met vergelijkbare problemen, je vindt steun, begrip en herkenning bij elkaar. In een veilige omgeving kun je nagaan wat je zelf kunt veranderen aan de oorzaken van je spanningen en aan de manier waarop je ermee omgaat. De groep wordt begeleid door twee maatschappelijk werkers. Er zijn ^bij eenkomsten. Deelname aan de groep is kosteloos. De groep start op 9 septem ber 1993, tijdstip: 19.30 - 21.45 uur. Voor deze groep kan men zich aanmel den bij: Harry den Besten, tel. (02155)-19004, of bij Klaas-Jan van Velzen, tel. (02153)-87981. De politie heeft vorige week proces verbaal opgemaakt tegen een 24-jarige inwoonster van Doorn, die betrapt was op winkeldiefstal. Bij een drogisterij aari de Smitsweg had ze een broche in haar zak gestopt. Toen ze zonder beta len wilde weggaan werd ze aangehou den. Dit jaar wordt de bekende Kaste lentocht voor klassieke rijtuigen in de regio Doorn voor de 28e keer gehouden. Op de derde zondag van augustus komen weer méér dan 100 klassieke, gerestaureerde rijtuigen uit het gehele land en zelfs België naar Doorn om aan deze tocht deel te nemen. Tiendui zenden toeschouwers komen dit schouwspel bekijken, onderweg langs de fraaie route of op de Ach- terweide van Huis Doorn. De tocht wordt georganiseerd doo/ de Vereniging De Stichtse Aanspanning te Doorn, een van de oudste men-vereni- gingen in ons land. In een bijna 30-jari- ge traditie is deze tocht uitgegroeid tot een der fraaiste evenementen op dit ge bied, waar de mooiste aanspanningen aan deelnemen. Al vroeg is het een drukte van belang op de verschillende inspanterreinen rond Huis Doorn, waar de stoet om 10.00 uur vertrekt door de Hoofdpoort. Eerst stellen de rijtuigen zich qp in de num mervolgorde waarmee ze in het pro gramma zijn vermeld op de Achterwei- de van het Huis Doorn, gelegen aan de Achterweg. Vanaf 9.30 uur kunnen de aanspanningen daar al bezichtigd wor den. De koetsiers en meerijdende gasten zijn gekleed in kostuum en toilet uit de tijd, waarin het rijtuig gebouwd werd en zijn even gesoigneerd als de tuigen en paar den. Ervaren koetsiers met hun kostba re authentieke aanspanningen leiden de paarden door de machtige lanen en over smalle veldwegen. Stichtse Lustwarande Er is geen mooiere streek voor te stellen dan deze omgeving, ook wel aangeduid als de Stichtse Lustwarande. In vervlo gen tijden brachten vele gegoeden er de zomer door en verkozen er hun levens avond te slijten. Vele kastelen geven deze streek een tastbare historische sitxi. Met de kuciscii en uc paaiuen wordt dit stuk verleden weer werkelijk heid. Geen moeite wordt gespaard om het cultuurbezit te tonen. Het is een bijzon der rijk gezicht al die Landauers, Wago- nettes, Brikken en Sjezen in verschil lende aanspanningen. Zo herleeft de tijd, waarin vervoer van vracht en per sonen, zakertritten en uitstapjes nog met paarden gebeurden. Na de ochtendrit - een mooie natuur- route - is de lunchpauze op de Achter- weide, waarop volop gelegenheid is rij tuigen en kostuums te bekijken. Tijdens de middagroute zijn op de Achterweide demonstraties van Western Riding door tuiters van Slash Quarter Box. Na terugkeer van de stoet heeft het Concours d'Elégance plaats en worden de prijzen uitgereikt. De prijs van het 'Schoonste Geheel' is een benijdens waardige trofee. Toegang Gratis De toegang is gratis. Het uitgebreide programmaboekje is voor f 2,- verkrijg baar langs de route. Gezien de te ver wachten drukte dient men er rekening mee te houden dat er in de naaste omge ving van Huis Doorn geen parkeer ruimte aanwezig is. Men wordt aange? gemeente Raadhuisplein 1, tel. 9 34 11 De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders van plan zijn op volgende aanvragen met toepas sing van de daarbij genoemde voor schriften, vergunning te verlenen voor het: 1. wijzigen van een verleende vergun ning (nr. 90041) voor het bouwen van een winkelpand met 4 bovenwoningen, Van Weedestraat 35 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en ar tikel 50 lid 6 van de Woningwet); 2. het wijzigen van een opslagloods, Van Weerden Poelmanweg 2 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning en artikel 50 lid 6 van de Woning wet). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 12 augustus 1993, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze aanvragen betrekking heb bende stukken liggen gedurende die zelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.30 .uur, in het gemeentehuis, afde ling Ruimtelijke Ordening en Bouwza ken, Raadhuisplein 1, ter inzage. De volgende bouwaanvragen/meldin- gen zijn ingediend op de aangegeven datum: Bartolottilaan 7a (93361): verbou wen van een woonhuis, 27-7-93; Korte Brinkweg 3-31 (93326): plaatsen van vier garageboxen, 28-7-93; Peter v.d. Breemerweg 23 (93320): renoveren van een boerderij, 26-7-93; Veldweg 19 (93350): veranderen en uitbreiden van een woonhuis, 26-7-93; Vinkenweg 45 (93370): plaatsen van een garage, 26-7-93; Willem de Zwijgerlaan 20 (93372): plaatsen van een dakkapel, ,29-7-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30 - 12.30 De volgende bouwvergunningen/mel dingen zijn verleend/geaccepteerd 0p de aangegeven verzenddatum: Beetzlaan 79 (93335): plaatsen van een dakkapel, 28-7-93; Beukenlaan 23a (93293): vergroten van een dakkapel, 29-7-93; Claroenstekerpad 45 (93331); plaatsen van een dakkapel, 28-7-93; Hartweg 40 (93220): verbouwen en uitbreiden van een woonhuis, 26-7-93; Hazepad 28 (93339): vergroten van een berging, 27-7-93; Insingerstraat 50 f93347): plaatsen van een dakkapel, 26-7-93; Kamperfoeliestraat 22 (93321); plaatsen van een dakkapel, 27-7-93; Koningsweg (ong) (924731: bouwen van een bedrijfspand, 28-7-93; Korte Hartweg 30 (93325): bouwen van een garage/berging, 28-7-93; Nieuwerhoekplein 7 (93358): wijzi gen van een gevel, 29-7-93; Nieuwstraat 4 (93332): plaatsen van een dakkapel, 28-7-93; Nieuwstraat 54 (93231): uitbreiden van een woonhuis, 29-7-93; Soesterbergsestraat 46 (93114): bouwen van een woonhuis met garage, 29-7-93; Soesterbergsestraat 112 (93009): bouwen van een serre, 27-7-93; Spinet 56 (93285): uitbreiden van een woonhuis, 27-7-93; Turfstreek 177 (93349): plaatsen van een blokhut, 27-7-93; Verlengde Talmalaan 19a (93360): uitbreiden van een woonhuis, 28-7-93; Wieksloterweg W.Z. 11 (93247): vernieuwen en veranderen van een woonhuis, 26-7-93; Kromme weg (92126): bouwen van 9 woningen met carports en bergingen, 6-8-93; Amnestylaan (92046): bouwen van 4 woningen met garages, 6-8-93; Korte Hartweg 38 (93043): uitbrei den van een woonhuis, 6-8-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) kunnen belanghebbenden tegen deze beslissingen een bezwaarschrift indie nen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift gericht worden aan Burgemeester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzenddatum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30 - 12.30 Een 31-jarige inwoner uit Soest (wijk Overhees) is door de contro leur Woonomgeving bekeurd voor het dumpen van tuin- en huishoude lijk afval. Dit vond plaats aan de Dolderseweg. De officier van justitie zal beslissen wat de transactie zal gaan kosten. De storter van het afval heeft toegezegd dat hij alles weer zal opruimen en dat het niet een tweede keer zal gebeuren. De controleur Woonomgeving is werkzaam op de afdeling Milieube heer en sinds kort tevens belast met de opsporing van afvalstoffen die ge noemd staan in de Algemene Plaat selijke Verordening (A.P.V.). BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEUWBOUW,- VERBOUW RENOVATIE EN •ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15073 - FAX 02155 - 17496 raden te parkeren op de Keizerswei of in de wijk de Wijngaard of gebruik te maken van het openbaar vervoer (Cen traal Nederland, tel. 06-9292). Info: VW-Doorn, tel. 03430-12015. Een 24-jarige bewoonster van de Ha- verweerd ontdekte vorige week na te rugkomst van vakantie dat een onbe kende dader haar kelderbox had open gebroken. Vermist worden een fiets, een bromfiets en een base-drum. Ze deed aangifte bij de politie. Automatisch bepalen van de glassterkte. Het bekende oogmeten tussen beter en slechter zien. Voor het juiste evenwicht. Het bepaler? van de juiste leessterkte. Een meting door een non-contact tonometer. Door een luchtstootje wordt de oogdruk gevoelloos gemeten. Maak gebruik van deze GRATIS oogmeetservice. BeJ of kom lanas voor een afspraak, telefoon 1 3« 59 BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN Optometrist O.V. - Contactlénsspecialist A.N.V.C. BURG. GR0THESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 02155 1 38 59 's Maandags gesloten pen.

Soester Courant | 1993 | | pagina 4