^urotaxi doorbreekt standaard taxitarieven 6ESLAASD jgmeting Optiek ACTUEEL i 'Wij willen vrouwen stressloos door zwangerschap loodsen' Jieuwe aanpak personenvervoer in Soest Polariteitsmassage: een andere methode van genezen ONTBIJT-SERVICE 4 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 SOESTER COURANT rleende ïwvergunningen e van Soest houdt de Soester Courant 963 1993 in van llworn Telefonische bereikbaarheid van Eurotaxi Active Sports Nic van Dam op tennistoernooi Soest gaat ook weer naar school Brievenbus weg PAGINA 5 A.A. VAN BREUKELEN B.V. DE TROMSLAGER Grondboor en voorhamer gestolen Centrum voor Zwangerschapsbegeleiding 'Gravida' 'Stand van Zaken' Laat niets te Woonwensen over iputer •ropter iSGAnOKgW? ilgende bouwvergunningen/,,,,.] tl zijn verleend/geaccepteerd o„ I igegeven verzenddatum: P dzlaan 79 (93335): plaatsen va„ akkapel. 28-7-93; van ikenlaan 23a (93293): vergroten ;n dakkapel, 29-7-93; e" laroenstekerpad 45 (9333i\. en van een dakkapel, 28-7-93. ■tweg 40 (93220); verbouwen L iden van een woonhuis, 26-7-Q3. :epad M (93339): vergroten val ;rgmg, 27-7-93; ngerstraat 50 f93347): piaatse :n dakkapel, 26-7-93; imperfoeliestraat 22 (9332iy sn van een dakkapel, 27-7-93. lingsweg (ong) (92473): bouwen :n bedrijfspand, 28-7-93; te Hartweg 30 (93325): bouwen :n garage/berging, 28-7-93; iiwerhoekplein 7 (93358): wiizi- n een gevel, 29-7-93; iwstraat 4 (93332): plaatsen van kkapel, 28-7-93; jwstraat 54 (93231): uitbreiden n woonhuis, 29-7-93; ;sterbergsestraat 46 (931143. j n van een woonhuis met garage sterbergsestraat 112 (93009)- n van een serre, 27-7-93; iet 56 (93285): uitbreiden van jonhuis, 27-7-93; fstreek 177 (93349): plaatsen i n blokhut, 27-7-93; engde Talmalaan 19a (93360)- den van een woonhuis, 28-7-93- kslotenveg W.Z. 11 (93247)1 nven en veranderen van een uis, 26-7-93; nmeweg (92126): bouwen van 9 ;en met carports en bergingen, lestylaan (92046): bouwen van ngen met garages, 6-8-93; e Hartweg 38 (93043): uitbrei- 1 een woonhuis, 6-8-93. nd van de Wet Administratieve raak Overheidsbeschikkingen kunnen belanghebbenden tegen slissingen een bezwaarschrift indie- 1 u een bezwaarschrift wilt indienen, ;t dat bezwaarschrift gericht worden rgemeester en Wethouders van ostbus 2000, 3760 CA Soest. Het schrift moet binnen dertig dagen na nddatum van de beslissing worden id. De stukken kunt u inzien in het ehuis. Raadhuisplein 1, afdeling ijke Ordening en Bouwzaken (balie ken), elke werkdag 8.30 - 12.30 ondervonden van Auto van Doorn, Seatdealer in deze regio. Zonder hun inbreng zouden wij nu niet op de weg zitten. Afgezien van het feit dat onze Vlaggen schepen' onder de naam Seat Toledo varen staat nu al vast dat de samenwer king met Auto van Doorn binnen de kortst mogelijke tijd zal worden uitge breid. Auto van Doorn, gevestigd in de Laanstraat 82, zal ons op dit adres een professioneel onderkomen bieden van waaruit wij 24 uur per etmaal onze Seat Toledo's kunnen inzetten. Een vorm van samenwerking die is afgestemd op een wederzijds belang." Terwijl elders in de provincie Utrecht eigenaars van taxi-bedrijven de lianddoek in de ring gooien, is sinds 1 augustus j.1. aan Soest en Soester- berg een gloednieuwe taxi-onderneming toegevoegd. Eurotaxi, eigen lom van Cees van Schendel, Beno Vis en Nico Laurens. Stuk voor stuk ioorgewinterde taxi-chauffeurs met een lange, onberispelijke staat van lienst, zij 't in de rol van werknemers. Met de komst van Eurotaxi zijn ze uit hun werknemersrol gestapt en mikken ze door middel van een maat schap op een rol als vrije ondernemers. Reeds nu kan worden vastgesteld dat hun entree een veel besproken onderwerp van gesprek is bij collega's. In de korte tijd dat Eurotaxi tussen de wielen opereert is de nieuwe on- ierneming ook bij afnemers niet onopgemerkt gebleven. Logisch, want zowel concurrentie als passagiers vragen zich af hoe het mogelijk is dat voor een opmerkelijk lage ritprijs kan worden gereden. IWBEDRIJF SOEST OERING VAN: iUWBOUWj- RBOUW sr\fls*Aj*ï NOVATIE S MVvP DERHOUD TRAAT 52 - 3762 KE SOEST Ï155-15073 -FAX 02155- 17496 (Goedkoopste tarief in de regio Gevraagd naar de zakelijke motieven die hebben geleid tot de oprichting var Eurotaxi vertelt woordvoerder Cees van Schendel: "Wie een beetje in de ta xiwereld thuis is weet dat de bomen niet meer tot aan de hemel reiken. De tijd van de Royal Class is voorbij. Op spaar zame uitzonderingen na staat het mate rieel waarmee gewerkt wordt niet in verhouding tot de prijs die men voor deze vorm van vervoer dient te betalen. Maar er zijn andere oorzaken aan te wijzen waardoor de klad in deze be drijfstak gekomen is. De meest normale omgangsvormen die je van een taxi chauffeur mag verwachten zijn in on bruik geraakt. Aanbellen bij de klant, het dragen van bagage, het openen van portieren, behulpzaam zijn bij het in- en uitstappen; het zijn in vele gevallen alle maal zaken die mëer uitzondering dan regel zijn geworden. Omdat tegen woordig zo ongeveer alles moet kunnen is van gepaste, uniforme kleding al he lemaal geen sprake meer. De huidige si tuatie, de schaarse betere taxi-bedrij ven niet te na gesproken, is voor ons aanleiding geweest het begrip service, dienstverlening en de tariefstelling an ders te benaderen. Eurotaxi zal staan voor beter, betrouwbaar en goedko per." Dagelijks bewijzen leveren Is er voor de invulling van service en dienstverlening weinig fantasie nodig, anders ligt het met de vertaling van wat onder goedkoper wordt verstaan. Offi cieel is het taxi-ondernemingen niet toegestaan met wervende advertentie teksten aantrekkelijke tarieven in het vooruitzicht te stellen. Ook het drie manschap van Eurotaxi wenst zich aan deze merkwaardige spelregel te hou den. Restte ons de proef op de som te nemen. Het afgelopen weekend een Eurotaxi gebeld met de opdracht vervoer van drie volwassenen-van Soestduinen naar paleis Soestdijk. Voor een taxi-rit dwars door Soest-Zuid, Soest en Soest dijk werd op de plaats van bestemming ons een van te voren afgesproken reke ning van f 10,- (tien gulden) gepresen teerd. Toelichtende verklaring van Cees van Schendel: "Met dit soort prijzen wil Eu rotaxi het vervoer per taxi betaalbaar maken en dus populariseren. Dagelijks zullen daarvan de bewijzen worden ge leverd. Wij gaan ook in ander opzicht nog een stapje verder dan onze concur renten. De 60 plussers en minder valide personen die van Eurotaxi gebruik' wensen te maken ontvangen een kor ting van 15% op de ritprijs. Daarmee willen we ook mensen met een minder gevulde portemonnee in staat stellen zich per taxi te kunnen verplaatsen. Eurotaxi in de startblokken voor Soest en wijde omgeving. Eurotaxi een Soester aange legenheid Naast de werkelijk perfecte donker blauwe uniforme dienstkleding van de Eurotaxi-chauffeurs zijn ook de wagens waarmee gereden wordt opvallende verschijningen binnen het Soester weg verkeer. Gekozen werd voor lichtgrijze, van alle denkbare gemakken voorziene Seat Toledo's, waarin naast mobilo foons zelf autotelefoons aanwezig zijn. Schreeuwende reclames op de portier deuren ontbreken. Slechts een geel bordje van bescheiden omvang met daarop de aanduiding 'taxi' maakt dui delijk welke vorm van vervoer het be treft. De keuze van het merk Seat, type Tole do, vormt een verhaal apart in de nog jeugdige historie van Eurotaxi. Cees van Schendel daarover: "Voor wij van start konden gaan is ons duidelijk ge worden dat er een levensgroot verschil bestaat tussen iets willen en iets kunnen realiseren. Om het avontuur een solide basis te geven was hulp van derden noodzakelijk. Zonder ook maar iets als zelfstandige ondernemers te moeten in leveren hebben wij een enorme steun Zaterdag 31 juli: mede dank zij Auto van Doorn kan Eurotaxi flitsend van start gaan. Aktiviteiten buiten Soest Onze kennismaking met de Seat Tole do heeft het afgelopen weekend duide lijk gemaakt dat de keuze van Eurotaxi voor Spaans/Duits materieel er een is geweest die op de praktijk is afgestemd. Seat Toledo lijkt wat comfort en ruimte betreft op maat te zijn gemaakt voor een hedendaagse taxi-onderneming, zeker als ze door chauffeurs worden bemand die van service en dienstverlening een serieuze benadering maken. De bijna onwerkelijk gróte bagageruimte van de Seat Toledo is een tweede troef die bij hef verwerven van opdrachten kan worden uitgespeeld. Een veronderstelling die door Cees van Schendel wordt beaamd, "We mik ken," zegt hij, "vanzelfsprekend niet uitsluitend op taxi-ritten binnen de ge meente die tegen concurrerende prijzen worden uitgevoerd. Heel nadrukkelijk willen we ons ook op andere wijze ma nifesteren. Daartoe behoren directie- vervoer, personenvervoer door geheel Nederland, Benelux en Europa, Schip- holservice en koeriersdiensten. Ge vraagd en ongevraagd gaan offertes da gelijks de deur uit, de eerste opdrachten vanuit het Soester zakenleven hebben wij reeds mogen noteren. Het betreft bedrijven die ons, uiteraard tegen scherp concurrerende prijzen, hebben vastgelegd wekelijks dan wel maande lijks gedurende een x aantal uren een wagen met chauffeur te leveren. Heel gelukkig zijn wij met de Schiphol- service die wij onze afnemers kunnen aanbieden. Wij hebben toestemming gekregen vertrekkende en aankomen de luchtreizigers tot vlak voor de ver trek c.q, aankomsthal te mogen afleve ren/ ophalen. Voeg daaraan toe dat de prijs Soest-Schiphol of Schiphol-Soest, ongeacht het aantal personen en tijdstip van uitvoering slechts een bedrag van f 100,- vraagt en het zal duidelijk zijn dat dit wat Eurotaxi betreft een van on ze drukste 'lijnen' zal gaan worden. Zo wel vanuit Soest als op Schiphol zijn wij direct oproepbaar, eindeloos wachten is er dus niet bij." Cees van Schendel, Beno Vis en Nico Laurens, 'vrije jongens' zijn een avon tuur begonnen dat rust op pijlers waar op doelstellingen als beter, betrouw baar en goedkoper zijn gebouwd. Zo de eerste indruk de beste is, dan is die van ons er een die het beste voor de toe komst van Eurotaxi doet verwachten. Tot de definitieve vestiging in de Laanstraat 82, medio oktober '93, is Eurotaxi telefonisch (24 uur per dag) bereikbaar onder: 03463 - 5.11 82 033 - 70 13 13 Voor nadere bijzonderheden raad plege men de advertentie in dit blad op pagina./L Active Sports Nic van Dam is vol gende week elke dag aanwezig op het A-toernooi van LTC Soestdijk. De sportzaak aan de Van Weede- straat js present met een stand, waar in een Major/Technifibre bespan serviceteam zijn diensten zal verle nen. Active Sports Nic van Dam geeft daarnaast informatie en advies naar spelers en publiek met betrekking tot rackets en snaren. Elke dag zijn er tevens diverse aanbiedingen. Het A-toernooi van LTC Soestdijk wordt van maandag 16 tot en met zondag 22 augustus gehouden op het tennispark aan de Schrikslaan. De gemeente Soest haakt evenals voor gaande jaren in op de landelijke aktie 'We gaan weer naar school'. Elk jaar worden de weggebruikers door middel van spandoeken en sandwich-borden gewezen op het feit dat de schoolkinde ren - waaronder velen voor het eerst - weer naar school gaan. Onderwijs- en verkeerswethouder Mieke Swinkels zal maandag 16 augus tus 's middags om 13.30 uur op het schoolplein van de basisschool De Wer veling (v.m. Min. de Visserschool) het startsein voor de aktie geven. Een en ander gaat gepaard met verschillende aktiviteiten zoals ballon oplaten, kleur- wedstrijden voor de kleintjes, een ver- keersspel en fietsencontrole door de politie. Aan de voortuin van een woning aan de Plasweg is vorige week een groene PTT-brievenbus gestolen. De eigenaar, een 62-jarige Soester, stelde de politie op de hoogte. adviseurs in. hypotheken vastgoed assuianhen HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 C 1 plaats Soesterberg A adres OUDE TEMPELLAAN "K3£3liS ligging rustige woonomgeving woning helft van dubbele villa met garage ■jfe; ,y i» U -r-j1 indeling hal, toilet, woon-/eetkamer ffifeTy met open haard (ca. 48 m2), |Erasg| anrang luxe keuken met.diverse yp*l lusi WLM inbouwapp., bijkeuken JL *«2 verdieping 2 ruime slaapkamers (v/h 3), *zj| badkamer met ligbad, douche, 2e toilet met ruime 3e slaapkamer algemeen ca. 500 m2 grond, villa verkeert in perfecte staat van onderhoud, de gehele benedenverdieping is voorzien van een luxe marmeren vloer met vloerverwarming. RUSTIGE WOONOMGEVING Gevraagde koopsom f 439.000,- plaats adres ligging woning indeling 3-KAMERAPPARTEMENT Soest VAN GOYENLAAN De Engh 3-kamerappartement (vh 4) op de 2e etage met berging op de begane grond hal, toilet, douchecel, woonkamer, 2 slaapkamers, keuken, bijkeuken algemeen servicekosten ca. f 325,- per maand en goede staat van onderhoud Gevraagde koopsom f 108.000,- plaats adres Soest VAN GOYENLAAN 4-kamerappartemei ■Gevraagde koopsom f 99.000,- Steeds meer mensen zijn op zoek naar andere geneeswijzen dan de reguliere. Eén van de mogelijkhe den is dan de natuurlijke genees wijze. Doel hiervan is de zelfgene- zende kracht in de mens te verster ken. Ieder van ons heeft die kracht in zich, alleen hebben we ons afge leerd hem te gebruiken. De zelfge- nezende kracht, die ook wel le vensenergie genoemd wordt, stroomt in bepaalde banen door ons lichaam. Bij de gezonde mens stroomt deze le vensenergie ongehinderd door. Als echter de energiestroom gedurende langere tijd geremd of geblokkeerd wordt, kan de gezondheid in gevaar ko men. Een dergelijke blokkade, dieniets anders is dan een opeenhoping van energie op een bepaalde plek, betekent automatisch dat er ergens anders in het lichaam een tekort aan energie gaat ontstaan. Blokkades kunnen ontstaan door ver keerde voeding, negatieve gedachten en een slechte ademhaling, maar ook door onplezierige en angstige ervarin gen die we niet goed verwerkt hebben. We stoppen deze ervaringen dan ergens in ons lichaam weg, waardoor bewust óf onbewust de energiestroom naar deze plekken afgesneden wordt. Hierdoor denken we dat we er niet meer mee ge confronteerd worden, maar intussen werkt dit wel negatief in op de werking van het lichaam, dat niet meer zo kan functioneren als het behoort. De uit scheidingsorganen zoals de lever, nie ren en de huid kunnen afvalstoffen niet goed meer blijven afvoeren, waardoor deze te lang in ons lichaam achterblij ven. We zien dan dat het lichaam zich zelf langzaam gaat vervuilen. Hierdoor kunnen weer allerlei lichame lijke klachten ontstaan zoals: chroni sche vermoeidheid, rugpijn, hoofdpijn, obstipatie, reumatische klachten en huidaandoeningen. Ook negatieve ge dachten kunnen leiden tot het ontstaan van klachten, zoals bijvoorbeeld stress en depressiviteit. Lichaam en geest zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden. Verstoring in het evenwicht van een van deze twee zal altijd tot gevolg hebben dat psychische of lichamelijke blokka des ontstaan, waardoor de gezondheid aangetast kan worden. Het hele lichaam Polariteitsmassage is een methode om de energie weer goed door te laten stro men. Kenmerkend voor deze methode is dat geen symptomen bestreden wor den, maar dat het hele lichaam behan deld wordt. Op deze manier worden de organen en het spierstelsel geactiveerd waardoor een betere doorbloeding ver kregen wordt, zodat afvalstoffen sneller het lichaam kunnen verlaten. Hierdoor zullen verkrampingen in spieren gaan verdwijnen en wordt het zenuwstelsel in balans gebracht. Er treedt een grotere ontspanning op van lichaam en geest. Polariteitsmassage leert je bewust te worden van de blokkades in je lichaam en omdat de energiestroom weer door de blokkades heen gebracht wordt, kunnen weggestopte ervaringen weer in het bewustzijn treden en zo alsnog ver werkt worden. Dit kan in letterlijke zin pijnlijk zijn. Groeien en veranderen is nooit gemakkelijk en zeker wanneer oude ingeroeste ideeën opgegeven moeten worden, zullen er altijd perio den van pijn en moeite ontstaan. Maar zodra we gaan begrijpen wat er aan de hand is verandert de pijn in vreugde, want dan gaan we beseffen dat het li chaam gezuiverd wordt en de geest aan evenwicht wint. Zodra de energie in evenwicht is gaat als het ware het neutrale lichtje bran- SURPRISE, SURPRISE Wilt u iemand 's morgens met een luxueus ontbijt verrassen? Wij bezorgen in feestelijke outfit aan huis én tegen een redelijk tarief! Tevens het adres voor uw luxe hapjes en salades. De salade- en koud buffet specialist voor particulieren en bedrijven! 02155 22871 Steenhoffstraat 58 den: het lichaam is geheel ontspannen, 'begrijpt', en door de loskomende ener gie verdwijnen spanningen en weer standen. De hele instelling verandert, waardoor men opener en bewuster in 1 harmonie met zichzelf kan leven. Het leidt tevens tot een nieuwe relatie met onszelf en tot een beter inzicht in de oorzaken die ons eigen lichamelijk functioneren beïnvloeden. Polariteits massage is voor een ieder die bereid is actief mee te werken aan de opbouw van zijn eigen welzijn. Inlichtingen over deze behandelings methode kunnen verkregen worden bij Tillie de Hoog, natuurgeneeskundig massagetherapeute, tel. 16112 in Soest. Uit een schuur aan de Lange Brinkweg zijn vorige week bij een inbraak een grondboor en een voorhamer buitge maakt. De eigenaar, een 50-jarige Soester, deed aangifte bij de politie. eel ook aanwezig bij de bevalling, om samen de weeën op te vangen. 'Luxe aanvulling' Dat niet alleen "tobbers", maar élke zwangere vrouw de ondersteuning van "Gravida" goed kan gebruiken wordt beaamd door Denise Mulder, een van de deelneemsters. "De bedoeling is vooral dat je van je zwangerschap kunt genieten, en dat die niet wordt verknald door negen maanden sores..." Ingeborg en Ingrid: "Wat wij te bieden hebben is eigenlijk vooral een lekkere, luxe aan vulling op wat de verloskundige of de gynaecoloog aanbieden. Datje met ge mak en plezier met je kraamtijd om gaat." Succes verzekerd? "Ja, abso luut," klinkt het vol overtuiging. Wie belangstelling heeft voor de trai ningen bij "Gravida" - de kosten zijn f 65,- per maand - kan kontakt opne men met Ingeborg Spoelstra, Weeg breestraat 46, 3765 XW Soest (tel. 27588), of Ingrid Eisenburger, Zand- kamp 31, 3828 GB Hoogland (tel. 033-808379). De bekende folder "Stand van Zaken" bij de sociale verzekeringen en voorzie ningen' is weer verschenen. In dit half jaarlijks overzicht staan de nieuwe uit keringsbedragen en premiepercentages vermeld. Daarnaast is in de folder een korte omschrijving van de verschillende sociale verzekeringen en voorzieningen opgenomen. "Stand van Zaken" is een uitgave van de Ministeries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur en het Voorlich tingscentrum Sociale Verzekering. De folder is schriftelijk te bestellen bij het Voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering, Rhijnspoorplein 1, 1091 GC Amsterdam. Een goed buro is het halve (huis)werk. Wie zoiets zoekt moet naar Nijhof komen. De buroserie 'Seminar' bv. Verkrijgbaar in zwart, wit en grenen. Bestaande uit: Schrijftafel 160 x 80 cm 249,- Typetafel 120 x 46 cm 185,- Rolcontainer 50 x 58 cm 249.- Samen 683,- Maar tot en met zaterdag 21 augustus hebben we de prijs verlaagd tot 595,-. Net als burostoel 'Vario' die tot die datum slechts 199,- kost (i.p.v. 219,-). Dus wie wil slagen komt naar Nijhof. NUHO "De mooiste tijd van je leven," zeggen de meeste vrouwen. "Maar ik ben wél blij dat ik het achter de rug heb," denken velen daar direct achteraan. De zwangerschap en de bevalling: het is voor veel vrouwen in elk geval niet de makkelijkste periode in hun leven, waarvan het plezier soms bedorven wordt door allerlei pijn, angst en ongemak. De zwangerschap brengt veel verande ringen met zich mee, zowel lichamelijk als geestelijk. Die kunnen zich uiten in bijvoorbeeld hoge bloeddruk, misse lijkheid, nervositeit, onzekerheid en de aanstaande moeder danig uit haar evenwicht brengen. "Je bent dan niet in balans," zeggen Ingeborg Spoelstra en Ingrid Eisenburger van "Gravida", het nieuwe centrum voor zwangerschaps begeleiding, dat uniek is in Nederland. Sinds een paar weken zijn Ingeborg (Soest) en Ingrid (Hoogland) geasso cieerd. Zij bieden aanstaande moeders begeleiding tijdens de zwangerschap en de bevalling, gebaseerd op toegepaste kinesiologie. "Kennis van de beweging van spieren en gewrichten" is de verta ling van dat begrip. Zowel Ingeborg als Ingrid heeft op het terrein van de kinesiologie haar sporen verdiend. Ingeborg heeft in de afgelo pen jaren incidenteel wel vaker zwan- geren begeleid - onder wie ook Ingrid - en samen willen zij zich nu inzetten voor anderen, die op een of andere manier de last van die "onbalans" ondervin den. Stress, je niet lekker voelen, angst en moeheid - al die dingen waarvan de meeste zwangere vrouwen wel eens last hebben - zijn op simpele wijze te verhel pen. Door middel van eenvoudige spiertesten - het kenmerk van de kine- siologische benadering - wordt vastge steld of de spanningen van lichamelijke of geestelijke aard zijn en vervolgens wordt bekeken wat daaraan te doen valt. ^CTLENZEN falist A.N.V.C. I TELEFOON 02155-1 38 59 Tijd en aandacht Ingeborg en Ingrid treden niet in de po sitie van de verloskundige of de gynae coloog. Integendeel: "We hebben bei den een reguliere medische achter grond, maar wat wij bieden is vooral tijd en aandacht. Op het spreekuur van de verloskundige of de arts is vaak veel te weinig tijd. Ze willen vaak wel, maar komen er wegens drukte dikwijls niet aan toe. En in vijftien minuten kom je als zwangere vrouw niet aan al je vragen toe, zeker als je ook geen zeurpiet wilt zijn." Ingeborg en Ingrid benaderen de pro blemen van een andere kant. Ze maken daarbij gebruik van o.a. de bekende Bach-bloesemremedies en de Homeo- flowerplexen, die vooral gericht zijn op emotionele aspecten en negatieve ge voelens omzetten in positieve. "Ook de fysieke kant is belangrijk: kontakt ma ken met je kind, bijvoorbeeld door ont spanningsoefeningen en (buik)massa- ge, waarbijook de baby ontspannen wordt. Dat helpt ook bij rugklachten, want je kunt op die manier spier-ver- lengend te werk gaan. Vanuit de kine siologie starten we altijd met de 'kruis- coördinatie': de samenwerking tussen de beide hersenhelften. Als die integra tie optimaal verloopt voel je je beter en beweeg je je beter." Cursus In het centrum "Gravida" bieden Inge borg en Ingrid een training aan die in principe tien maanden duurt. Zelf spre ken ze bij voorkeur van een cursus. Na de eerste kennismaking, waarbij ook de (medische) geschiedenis van de cursiste wordt doorgenomen, komen ze een maal per drie a vier weken naar het cen trum vooi een individuele training. De eerste keer is overigens een groepsbij eenkomst met alle deelneemsters. Ook na afloop van de bevalling vindt - ter af sluiting - een groepsbijeenkomst plaats, evenals op of rond de datum waarop de deelneemsters officieel "uitgerekend" zijn. De individuele benadering is geko zen omdat geen enkele vrouw de zwan gerschap en de bevalling op precies de zelfde manier beleeft en ondergaat. Overigens: ook de mannen zijn altijd welkom om de trainingen mee te ma ken. Zwangerschapsbegeleiding bij "Gra vida"; v.r.n.l. Ingeborg Spoelstra, In grid Eisenburger en Denise Mulder. De bedoeling van de training is duide lijk: "Wij willen iemand 'stressloos' door de zwangerschap en de bevalling loodsen," zeggen Ingeborg en Ingrid. "We leren ze omgaan met pijn, ademen, en we leggen uit wat ze kunnen ver wachten, de veranderingen in hun li chaam en de fysieke en emotionele ver- schijpselen die daarbij horen." Op ver zoek blijven Ingeborg of Ingrid eventu- :e. n slechter zien. meter. ik gevoelloos gemeten. meetservice. -telefoon 1 BQ

Soester Courant | 1993 | | pagina 5