ars ne zone Laatste zondag van augustus: een dag vol tradities en ceremonie Loeh hypotheek adviseurs A.A. van Breukelen bv Vijfde avondwandeltocht van 'Jacob van Gaesbeek' De huwelijksnacht? van Walsem Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Dus u wilt geen nieuwe grootbeeld televisie waarop tot augustus 2000 volledige garantie zit? Jammer, dan verkopen we hem toch gewoon aan uw buurman.... -^2|NA6 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 SOESTER COURANT PAGINA 7 een inde uizenkrant. e krant! Gildedag met het Koningschieten Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Telefoon: 02155 - 1 79 62 Fax 02155 - 2 60 61 Dinsdagavond 24 augustus: Agenda Gildefeesten CD-speler weg bij kraak Soesterberg Serie inbraken in Soesterberg Autokraakjes Poging tot diefstal van auto verijdeld Bruidsreportages en fotografie Telefoon: 02155-18071 Autokraak aan de Gouden Ploeg Soester Courant Der mm ui/ui/tn ïlefoon 02155 -12563 'eg 80 ie villa met c.v.-gas en bijge- lokatie grenzend aan weer- gebied. 500 m2, heeft een vrij uitzicht weidevelden die de overgang wandelgebied. iujt) van rust en groen be lle autoverbindingen met on- Hilversum en Amsterdam. L-vormige living met open i, toilet en grote hal met vide. slaapkamers, badkamer, en ping: grote bergzolder, multifunctioneel, oppervlak spouw- en dakisolatie. eg 71 t paardenboxen op ruim 1 'direct grenzend aan uniek shorster-Zand. Het pand is 'dijk exclusieve en bosrijke e bereikbaarheid (A28). i. sfeerrijke salon met open ien, luxe eetkeuken (45 m2) wr, 3 slaapkamers, 2 bad- t en grote hal met vide. seft u een panoramisch uit- ekte tuin met grote verlichte zonneterras. Baarlijks op de laatste zondag van de maand augustus schieten de gilde nbroeders van het Groot Gaesbeeker Gilde om het Koningschap. Rond- om dit zgn. Koningschieten is in de loop der jaren een heel programma yan activiteiten opgezet, dat inmiddels al negen dagen in beslag neemt. Voor het gilde is natuurlijk deze dag dè dag: een dag vol traditie en cere- nonie. Veel van deze tradities zijn vastgelegd in de huidige statuten van (iet gilde, die zijn afgeleid van het oudst bekende geschrift van het Soester gilde, gedateerd 3 juni 1560: de Charter. De tradities en verschillende ce remoniële gebeurtenissen sluiten wonderwel aan bij hoe deze ook bij de Brabantse, Limburgse en Gelderse gilden nog steeds bestaan, ofschoon Soest op enige afstand ligt van waar de huidige gilden nog bestaan. loogmis met gilde-eer De dag van het Koningschieten, begint |rond 9.00 uur. 's Morgens om 9.30 uur ■komen nl. de gildebroeders, gildezus- Iters en gildevrienden bijeen om geza- Imenlijk op te trekken ter kerke, de Pe- I trus en Pauluskerk, voor het bijwonen van een Plechtige Hoogmis die met gil- I de-eer wordt opgeluisterd. Celebrant in de Plechtige Eucharistieviering op zon dag 29 augustus is pastor H. Erdhuizen, I terwijl het parochieel gemengd zang- I koor St. Caecilia de latijnse gezangen I zal verzorgen, waaronder ais slotlied het Domine Salvum Fac. Deze heilige mis is belangrijk, omdat deelname daaraan door het gezamenlij ke gilde opgevat kan worden als de jaar lijkse vernieuwing van de gelofte van trouw aan het kerkelijk gezag. Ten be- Iwijze daarvan wordt na de dienst buiten I het kerkgebouw het gildevaandel drie maal gezwaaid boven de pastoor als vertegenwoordiger van het kerkelijk gezag en boven de naast hem opgestel- j de koning. (Dit is het zogenaamde j overvendelen.) Dit wordt gevolgd met een officiële vendelgroet van de vende liers, die dan echter de pastoor per soonlijk geldt. Daarnaast wordt in deze viering zegen gevraagd voor het welsla- 'gen van de gildedag en voor de zielerust van de overleden gildeleden. Het Koningschieten Tussen 12.15 en 13.15 uur kunnen de gildebroeders zich in de feesttent in schrijven voor het Koningschieten. De laatste jaren nemen zo'n 140 gildebroe ders hieraan deel. Om 13.00 uur trekt het gildekorps richting de schietbomen, die op de achterzijde van de Blaak zijn opgebouwd. Halverwege het terrein wordt de oude Koning nog eenmaal een muzikale en een vendelgroet gebracht, waarna hij door de bode wordt ontdaan van de Koningsmantel, waarop het Ko ningszilver aanwezig is. Het Konings zilver op deze mantel is geschonken door de verschillende gildebroeders, die vanaf 1960 Koning van het Soester gilde zijn geweest. Het is gebruik dat na afloop van het Koningsjaar de Koning het gilde een blijvende herinnering, eenJ zilveren schild nalaat. Hierna trekt het gildekorps tezamen met de oude Koning, een vertegen woordiger van de pastores in Soest en van de plaatselijke wereldlijke overheid naar de schietbomen, waarop de pape gaai is geplaatst. Het 'bevrijden' van de ko ningsvogel door 'heren scheuten' Bij het Koningschieten ligt bij het begin het bevrijden van de vogel door 'heren- scheuten' vast. Op van oorsprong hoofdzakelijk heidense gronden werd vroeger aangenomen, dat demonen, boze geesten en overige kwalijke ele menten zich gemakkelijk door de lucht of over de begane grond konden ver plaatsen. De lucht zelf kon bezwangerd zijn met allerlei boze geesten, die de ge legenheid zouden kunnen aangrijpen zich bovenaan de schutsboom te verza melen om daar onheil te stichten. Der halve diende de hooggeplaatste vogel van deze kwalijke elementen te worden bevrijd of 'gevrijd', alvorens het eigen lijke koningschieten eeii aanvang kon nemen. Er werd aangenomen, dat de krachten van de eenvoudige gildebroeders daar toe niet toereikend konden zijn. Alleen aan hen, die op maatschappelijk gebied waren bekleed met hogere macht, wer den ook in deze sfeer hogere machten toegeschreven, waarmee zij in staat werden geacht de boom van demoni sche machten te bevrijden. Vandaar dat alleen 'heren' werden aangezocht, om zo iets te volbrengen en wel door het lossen van enkele zogenaamde 'heren- scheuten' naar de top van de boom. Vroeger was men alleen 'heer' op grond van positie en afkomst, waarbij vooral het element macht de grote rol speelde. Aan dit 'vrijen' van de vogel zal in ieder geval worden deelgenomen door de burgemeester van Soest, de heer De Widt, een van de pastores en vervolgens (Oud-)Koning Ben van Schalkwijk en de ouderman Wim van den Breemer. Daarna brandt de strijd los. Eerst wordt geschoten voor'de verschillende prij zen: kop, staart en vleugels. Dit gebeurt gezien het aantal deelnemers nog op twee vogels. Zodra van een van de vo gels de prijzen eraf zijn, brandt de uit eindelijke strijd pas in alle hevigheid los. Wie het laatste stuk van de papegaai naar beneden haalt heeft het Koning schap van het Soester gilde bemachtigd. Het beraad onder de schuts boom Het zou kunnen blijken dat het laatste schot-van-geluk blijkbaar niet werd be genadigd en een daartoe beslist onge schikt persoon koning zou dreigen te worden. Dan is er direct na afloop van het schieten nog een laatste redmiddel, namelijk het 'beraad' door de gil- de-overheid. Zodra een vogel 'af is ge schoten, dient de overheid onder de schutsboom bijeen te komen om zich te beraden of de gelukkige schutter wel tot de koninklijke taken in staat kan wor den geacht. Let wel: het gaat hier om het in staat zijn en niet om het waardig zijn. Het is na melijk een vrij algemeen misverstand dat het er om zou gaan of de gelukkige schutter wel waardig genoeg zou zijn om de koningstitel te dragen. Welnu, dat is hij zonder meer, anders was hij nooit als gildebroeder toegelaten. Het is echter geheel iets anders of hij er wel toe in staat is om als ambassadeur van zijn gilde naar buiten te treden en of hij wel geschikt is voor de belangrijke repre sentatieve taak zijn gilde te vertegen woordigen. Vandaar het beraad door de gilde-overheid onder de boom zodra de vogel is afgeschoten. Mocht een gilde-overheid inderdaad duidelijk afwijzend staan tegenover de gelukkige schutter, dan moet ook de mogelijkheid om een koning af te wij zen zijn opengehouden en dan moet er opnieuw 'om-koning' worden gescho ten, door een nieuwe vogel op de boom te plaatsen. (In de nieuwe statuten van het gilde is bepaald dat het koningschap altijd wordt erkend maar dat een vroe gere koning kan worden belast met de uitvoering van de representatieve ta ken.) Hoewel het afwijzen in de tegen woordige tijd niet gauw zal voorkomen is het toch dienstig op traditionele gron den de mogelijkheid open te laten. Ook het 'beraad' is dus een oude gildetradi- tie en al zal een afwijzing welhaast niet meer voorkomen, dit beraad naar oude trant dient toch in ere te worden gehou den, als één van de velé overgeleverde gebruiken, die nu eenmaal onverbreke lijk met het koningschieten zijn verbon den. Oud-koningen Ben van Schalkwijk (1992) en Nol Hagen (1991 Spannende momenten tijdens het Ko ningschieten: gaat-ie eraf of niet? Zodra de vogel 'af' is Zodra de vogel afgeschoten is, wordt na het gunstig uitgevallen 'beraad' een ijl bode naar de toekomstige nieuwe ko ningin gezonden en is de gelukkige schutter nog slechts kroonpretendent. Volledig Koning is hij pas na op cere moniële wijze als zodanig te zijn geïn stalleerd. Daartoe dient allereerst aan de nieuwe koning met luider stem te worden gevraagd of hij bereid is de rechten maar ook de plichten van het koningschap op zich te nemen. Zodra de nieuwe Koning hierop bevestigend heeft geantwoord wordt hij door de ou derman uitgenodigd naar voren te ko men en over het voor hem uitgestrekte vaandel te lopen. Het lopen over het vaandel is voorbehouden aan de Ko ning van het gilde, het Staatshoofd en de Paus. Nadat de nieuwe Koning, meestal ver gezeld door zijn Koningin, heeft plaats genomen naast de ouderman en de ou de Koning, brengt de vaandeldrager h'et vaandel naar de oude Koning, voor wie hij het vaandel een jaar heeft gedragen. De oude Koning overhandigt dit vaan del aan de nieuwe Koning, die de vaan deldrager verzoekt ook voor hem dit vaandel tijdens zijn ambtstermijn te dragen. Daarna zal de ouderman de vaandeldrager uitnodigen de nieuwe Koning te overvendelen. De vaandeldrager zwaait namens de koning driemaal zijn moedervaan bo ven diens hoofd, wat men ook kan op vatten als plaatsvindend namens het gil de, in die zin dat het gilde zijn gezamen lijke geloften van trouw hernieuwt en wel aan de nieuwe Koning. De trom men zullen dan worden geroerd. Dit is de eerste huldigingsceremonie voor de nieuwe Koning, die wordt gevolgd door een muzikale en vendelgroet door het gildekorps. Dit alles gebeurt op De Blaak binnen een kwartier nadat het Koningschot is gevallen. De inhuldi ging van de Koning wordt 's avonds voordgezet. Door de slechte weersom standigheden tijdens het Koningschie ten vorig jaar vonden enkele ceremo niën in de feesttent en op een ander mo ment plaats, met name de huldiging van de nieuwe Koning. Officiële huldiging 's avonds Rond 19.15 uur trekt net gildekorps naar de woning van de nieuwe Schut- terskoning en brengt hem en zijn familie hulde. Inmiddels is veelal ook bekend wie het Koningspaar als hofdames in het komende jaar zullen begeleiden. Vanaf de woning wordt het Konings paar door het gildekorps begeleid naar de feesttent alwaar een officiële cere monie zal plaats vinden. De oude Ko ning wordt bedankt voor zijn Koning schap, welke dank wordt onderstreept door het neigen van de vendels en trom geroffel. Het is een goede gewoonte de oude Ko ning zelf zijn koningsmantel te laten overdragen door deze zijn opvolger om te hangen. Ook de Koningin en hofda mes-zullen de mantels worden omge hangen. Dan kan daarna het Konings bal beginnen en wordt het Koningspaar gevraagd de dans te openen. Dit Ko ningsbal zal dit jaar muzikaal worden opgeluisterd door de First Showband. Voor de vijfde achtereenvolgende maal organiseert het Wandelcomi té 'Jacob van Gaesbeek', bestaan de uit vertegenwoordigers van de waiylelsportvereniging Olympia, het Groot Gaesbeeker Gilde en een lid van de Sticht Gooise Wan delsport Bond, een Avondwandel tocht over 5 en 10 kilometer. De organisatie van de Avondwandel tocht tijdens het Landjuweel Soest 1987 had op dat moment nog geen idee dat hun initiatief zou leiden tot een jaar lijkse happening tijdens de gildefeesten. Pas in 1988 bleek de leemte in het totaal van sportieve evenementen in het kader van deze gildefeesten. Vele van de bijna 600 deelnemers in 1987 vroegen zich toen af waarom dit geslaagde evene ment geen herhaling kreeg. Dit leidde tot de oprichting van het Wandelcomité 'Jacob van Gaesbeek', die vanaf 1989 Tamboer-, hoornblazer- en vendelkorps verzorgt demonstratie Nadat het Koningschieten een aanvang heeft genomen zal het eigen tamboer-, hoornblazer- en vendelkorps op het feestterrein een uitgebreide demonstra tie verzorgen. Elke week oefent dit gil dekorps en heeft in de loop der tijd een uitgebreid repertoire opgebouwd. Het gildekorps bewijst zijn prestaties tijdens de wedstrijden, die in Brabant-worden gehouden. Aldaar weet de groep, als ook veel individuele leden prijzen te be halen. Met name het groepsvendelen met meer dan 10 vendeliers is een in drukwekkend schouwspel, dat slechts doof weinig gilden kan worden gepre senteerd. Het acrobatisch vendelen wordt ook vrij weinig getoond in Soest, ofndat daar niet altijd de tijd voor is. Ze ker een van de vendeliers zal zijn 'kun nen' presenteren. Eens temeer een goe de gelegenheid om deze demonstratie te volgen. In de feesttent verzorgt de Eemlander Blaaskapel van 12.00 tot 13.30 uur een concert. Er zal op deze middag een se lectie uit het uitgebreide repertoire worden uitgevoerd, van de originele Egerlander tot Dixieland, en van Big Band tot karnavalsmuziek. Ook na 13.30 uur zullen de leden van de Eem lander Blaaskapel nog van zich laten horen in combinatie met disc-jockey HES. Zondag 22 augustus Êuitenrit met aanspanningen WPE, omgeving van Soest. Maandag 23 augustus Recreatieve fietstocht door en rond Soëst, georganiseerd dóór Tempo Toer Soest. Dinsdag 24 augustus Avondwandeling, georganiseerd door Wandelcomité Jacob van Gaesbeek; Tractorbehendigheids- wedstrijden. Woensdag 25 augustus Gildeloop, georganiseerd door AV Pijnenburg. Donderdag 26 augustus Theatershow met Willy Caron en Gooise Operette. Vrijdag 27 augustus Afhalen Schutterskoning Ben van Schalkwijk vanaf Da Costalaan, feestavond gildeleden en gildevrien den. Zaterdag 28 augustus Toertochten Tempo; Kinderspelen; Volksspelen; Volkspaardenfeest (waaronder bijdrage Jachtvereni- ging Soestdijk); Kampioenschietèn; Prijsschieten; Oud-Koningen Kam pen; beklimmen toren Oude Kerk; Feest-ZDansavond met Les Cigales en optredens van Marianne Weber en Arne Jansen. Zondag 29 augustus Eucharistieviering in Petrus en Pau luskerk; zondagmorgenconcert Eem lander Blaaskapel; Koningschieten; Kampioenschieten; Prijsschieten en Kinderspelen; optreden tamboer-, hoornblazer- en vendelkorps; be klimmen toren Oude Kerk; afhalen nieuwe schutterskoning; prijsuitrei king schietwedstrijden; huldiging nieuwe schutterskoning; aanslui tend Koningsbal m.m.v. First Show Band. Maandag 30 augustus Bejaarden-/Varietéshow: 'De Bon te Dinsdagavondtrein', georgani seerd door ANBO, KBO/St. Jozef en PCOB in het kader van het Euro pees Jaar voor de Ouderen; Veroni- ca-Drive-in show. Wijzigingen voorbehouden. de organisatie voor zijn rekening heeft genomen. De tocht bleek, gezien het nog steeds stijgend aantal deelnemers ook van buiten Soest, zeer. Daarom dit eerste lustrum. Er is dit jaar voor nieuwe parcoursen over 5 en 10 kilometer gezorgd, terwijl elke deelnemer onderweg een gratis stukje fruit krijgt overhandigd. Daar naast zal gezien dit lustrum ieder een consumptie worden aangeboden, die voorafgaande of na afloop van de wan deling kan worden genuttigd. De start van de Avondwandeltocht is tussen 18.00 en 19.00 uur vanuit de Schaapskooi van de Familie V.d. Grift aan de Ferdinand Huycklaan te Soest. Het inschrijfgeld bedraagt f 2,50 per persoon. Na afloop ontvangt elke deel nemer nog een groot vaan als herinne ring. De Avondwandeling is een van de spor tieve activiteiten die in de aanloop naar de Gildefeesten 1993 worden georga niseerd. Zo wordt op maandagavond 23 augustus een Rekreatieve Fietstocht georganiseerd door Tempo Toer over een afstand van 30 kilometer en op woensdagavond 25 augustus een Gil deloop óver verschillende afstanden door AV Pijnenburg. Al deze evene menten weten honderden sportieve Soesters en niet-Soesters in beweging te krijgen. Een 48-jarige bewoner van de Antho- nie van Leeuwenhoeklaan in Soester berg ontdekte in het weekeinde dat zijn auto was opengebroken. Uit de koffer bak werd een cd-installatie wegge nomen plus een aantal cd's. De achter ruit was ingeslagen. Vermoedelijk een en dezelfde onbe kende dader wordt door de politie ver antwoordelijk gehouden voor een serie inbraken, die vorige week in de nacht van maandag op dinsdag in Soesterberg plaatsvonden. In twee huizen aan de Generaal Winkelmanstraat werd inge broken, evenals aan de Generaal Spoorstraat en het Van Maarenplein. Aan de Winkelmanstraat werd zowat het hele huis overhoop gehaald. De buit bestond uit enkele cheques en ca. 60 gulden contant geld, waarvan aangifte werd gedaan door de 50-jarige bewo ner. Even verderop in de straat ontdek te de 55-jarige bewoner dat de kasten en jassen waren doorzocht. Er werd op het eerste oog niets vermist. Uit de woning aan de Generaal Spoor straat verdween een cd-speler, zoals de 49-jarige eigenaar de politie meldde, en aan het van Maarenplein bedroeg de buit maar liefst 55 cent, waarvoor de beauty case van de bewoonster, over hoop werd gehaald. Een 22-jarige inwoonster van Soest ontdekte vorige week dat haar auto was opengebroken. De wagen stond gepar keerd aan de Rubenslaan. Een van'de raampjes was ingeslagen en de radio- cassetterecorder was met slede en al uit het dashboard gehaald. Ook aan de Van Goyenlaan werd een auto gekraakt. Van een 43-jarige bewo ner werd de radio/cd-speler weggeno- Onbekende daders hebben vorige week een poging ondernomen om een auto te stelen bij een garagebedrijf aan de Birk- straat. Dat mislukte omdat de wagen - een Opel - voorzien was van een ver borgen stroomonderbreker. De dief kreeg de wagen dus met geen mogelijk heid aan de gang. De schade aan de wa gen bedroeg overigens wel zo'n 1500 gulden. Een 52-jarige Soester deed aangifte bij de politie. Die fotograferen we niet, maar van uw huwelijksdag maken wij 'n schitterende reportage! Een onbekende dader heeft vorige week een auto aan de Gouden Ploeg opengebroken. Hij bleek het portierslot met grof geweld uit het plaatwerk ge rukt te hebben. De buit bestond uit 15 cd's, een zonnebril en de autopapieren. De 23-jarige eigenaar deed aangifte bij de politie. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 TRA TEU R*CA TERING PARTY SPECIALIST Koude schotels, buffetten, verzorging van tuinfeesten etc. Naast onze diverse gerechten hebben wij als DAGSCHOTEL van 12 t/m 17 augustus Donderdag Kiprollade Vrijdag Gepocheerde Victoriabaars 4 op groenten of |4 spaghetti bolognese met sla Zaterdag Lamsvlees provengale en of meervalfilet met Zondag béarnaisesaus Maandag Lamskebab met yoghurtsaus Dinsdag Cotelette Suisse (gevuld met ham en kaas) Bij alle gerechten kunt u een keuze maken uit 3 soorten groenten of sla en diverse aardappel- of rijstvariëteiten. Dagschotel11,50 Dagschotel met nagerecht14,50 Weekendschotel 16,60 Openingstijden dagelijks van 10.00-20.00'uur zondag van 15.00-20.00 uur j 's woensdags gesloten F.C. Kuyperstraat 3 Soest Tel. 24664 Nog slechts 14 dagen zijn Blaupunkt grootbeeldtelevisies (vanaf 64 cm.) te koop met een volledige garantie tot het eind van deze eeuw. De Gouden v Snaar heeft nog slechts enkele Blau- punkt's in voorraad. Dus wanneer u de komende dagen verzekerd wilt zijn van een gegarandeerd goed zicht koopt u nu heel snel zo'n Blaupunkt. Bij de Gouden Snaar. KIJKERS MET VISIE KOPEN DUS NU EEN BLAUPUNKT TELEVISIE Blaupunkt televisies. Eigentijdse vormgeving. Weergaloze kwaliteit. Al vanaf f1499,- fnrii T" A A O A aivHHn Steenhoffstraat 15 - 3764 BH Soest - Telefoon 02155 - 12 1 32

Soester Courant | 1993 | | pagina 7