rvMlAi Soester meiden bereiken Indonesië SPORT! Nederlandse Spitfires staan centraal in Militaire Luchtvaartmuseum Soesterberg Stoomdag Rading Spoor verwacht weer paar duizend bezoekers Dames De Schieter zevende in trio-triathlon Oostzaan WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 SOESTER COURANT PAGINA 12 Ilona van Egdom en Marjolein Wasterval op wereldreis KAPSALON MARIE-CLAIRE ZONNESTUDIO - NAGELSTYLISTE i.v.m. vakantie zijn wij 3 woensdagen gesloten (nl. 25 augustus, 1 en 8 september). Dillenburglaan 2a - Soest - Telefoon 02155 -19991 Kop-staart-botsing op Birkstraat Dameshorloge uit woning ontvreemd Proces-verbaal voor eigenaar van twee jagende honden Vrouw met letsel aan hoofd naar ziekenhuis OPICAL 495,- Op 28 augustus in Hollandsche Rading TRIATHLON Feestelijk concert in de Domkerk VOETBAL Jeugdnieuws Jack Belt bereidt zich voor op NK triathlon GOLF Golfkampioenschap met 75 deelnemers Jeugd van SEC op internationale pad BADMINTON Badmintonafdeling van AGAVS houdt openingstoernooi Expositie, documentaire, fotoboek D C 14 Langzamerhand komt het einde in zicht van de wereldreis die Ilona van Egdom en Maijolein Waster val uit Soest sinds oktober vorig jaar aan het maken zijn. Na een maand of acht als ware "backpac- kers" door Australië te zijn ge reisd, heeft het tweetal intussen ook Nieuw-Zeeland achter de rug. De Soester meiden hebben vol gens de laatste berichten inmiddels voet aan wal gezet in Indonesië. De laatste weken van het verblijf in Au stralië brachten Ilona en Marjolein goeddeels los van elkaar door. De hele dag op eikaars lip zitten werkte niet, lie ten ze in een vorige brief al weten, maar voor de oversteek naar Nieuw-Zeeland ontmoetten ze elkaar volgens afspraak weer in Sydney. Marjolein slaagde er in Darwin in een baantje bij een kippenfarm te vinden: "Elke dag 1200 eitjes rapen en sorteren met een machine, made in Bameveld." Ze kreeg vervolgens een lift naar het Kakadu National Park, bekend om zijn 20.000 jaar oude grotschilderingen van Aboriginals en zijn mooie natuur. De toegang tot de beroemde Twin Falls was echter afgesloten, omdat een grote krokodil op zoek naar voedsel was, en dat werd te gevaarlijk gevonden voor de bezoekers. Marjolein deed wel mee aan een "jum ping crocodile tour": met een bootje de rivier af om de krokodillen in hun volle lengte uit het water te zien springen (soms wel 5 meter hoog) door ze een stuk vlees aan een hengel voor de neus te houden. "De films van Crocodile Dundee zijn in deze buurt opgeno men," aldus Marjolein. Liftend reisde ze verder naar Cairns - 3000 kilometer in vijf dagen - en 's nachts werd "onder de sterren" over nacht, al dan niet in gezelschap van nieuwsgierige wallabies (een klein soort kangoeroe), dwars door het tropisch re genwoud-gebied van de Australische oostkust en al dicht in de buurt van het Great Barrier Rif. Diepzeeduiken Maijolein deed in Cairns mee aan een cursus diepzeeduiken - heel goedkoop daar - en na twee dagen in de klas en het zwembad volgde al gauw de eerste ech te duik: "Ik was vrij nerveus, in plaats van goed om me heen te kijken checkte (ik voortdurend m'n apparatuur, maar ,het was fantastisch! De tv-beelden van kleurrijke vissen en kwallen werden werkelijkheid." •Omdat ze alleen reisde ontmoette Mar jolein in korte tijd heel veel andere mensen, met name in de "hostels" on derweg, maar het avontuur van op je zelf reizen is dan een stuk minder. "Ze regelen alles voor je. We werden met twee personen zelfs een keer met een bus opgehaald om voor vier gulden er gens te gaan eten. Zoveel concurrentie - ze weten van gekkigheid niet wat ze moeten doen." Intussen was er ook tijd voor een stukje palmbomenstrand-vakantie, een zeil- trip op de "Golden Plover", het 80 jaar oude schip dat bekend geworden is door de film "The Blue Lagoon", waar bij de passagiers af en toe ook de masten in moesten om de zeilen te laten zak ken. Scheuren over het strandHaar laatste supertrip aan de oostkust maak te Marjolein met een 4WD-auto op .Fraser Island, het grootste zandeiland 'van de wereld. "De groep bestond uit 'acht Engelsen et moi, en mijn Engels 'ging met sprongen vooruit. De high- light van de trip was scheuren over het strand, en kamperen en barbecuen." Ze moest zich al met al nog haasten om in Sydney te komen, waar ze met Ilona en reisgenoot Taco de bus zouden verko pen. "In een noodgang" deed ze dan ook Brisbane, Byron Bay - "bekend om zijn hippies maar sinds kort ook om een 6 meter lange haai die een duiker heeft opgegeten" - en Orange, waar ze op be zoek ging bij een Filipijnse vriendin die met een Australiër getrouwd is. "Ik bleek een VIP te zijn, want alle buren, pubers en tantes hebben me bekeken. Een beetje verdrietig kwam ik in Syd ney aan, beseffend dat de acht maanden Australië nu toch echt voorbij waren." 'Tarzan en Jane' Ook Ilona doet verslag van haar (apar te) reis - in gezelschap van Taco - naar de oostkust en verder. In het regen woud maakten ze een echte "Tarzan en Jane"-wandeling, en in Cairns zwom men ze tussen de fraaie watervallen door, "tot we ontdekten dat we gezel schap hadden van honderden kreeftjes, die onze tenen als een volkomen lunch zagen." Ook Ilona en Taco meldden zich voor een duikcursus, waarvoor het geld verdiend werd met ruiten wassen, en beleefden prachtige onderwater-a vonturen: "honderden vissen die het brood uit onze handen zogen." Via de Gold Coast - "die had net zo goed aan de Spaanse Costa Brave kun nen liggen, torenhoge hotels, letterlijk overspoeld met Japanse toeristen" - ging het ook in rap tempo naar Sydney, waar eind juni het vliegtuig naar Nieuw- Zeeland wachtte. Ze strandden in Sur fers Paradise, waar de bus werd "over geschreven" en nog een aantal repara ties uitgevoerd, waar een week mee heenging. "Het was heel vreemd om weer terug te zijn in Sydney," schrijft Ilona. "Alsof we nooit waren weg ge weest, al was het intussen winter gewor den. Ze bezocht nog één keer haar lie velingsplekjes en intussen deden ze al les om de bus te verkopen, wat nog heel wat voeten in de aarde had. Na een week waren ze de wagen pas kwijt, te gen een veel lagere prijs dan ze gehoopt hadden. Nieuw-Zeeland Taco bleef in Sydney achter en Ilona en Marjolein, weer herenigd, stapten eind juni op het vliegtuig naar Nieuw-Zee land. "Een fantastisch mooi land," al dus Ilona, "toch heel anders dan Au stralië, veel groener en heuvelachtiger." De Soester meiden reisden met de "MagieBus" langs allerlei bezienswaar digheden, de ideale manier om veel van het land te zien als je weinig tijd hebt. "Je kunt uitstappen wanneer je wilt, al leen jammer dat de volgende bus pas Ilona voorop) en Marjolein, samen op een wel heel exotisch Australisch (of Nieuwzeelands?vervoermiddel. twee dagen later komt. Persoonlijk zou ik er liever wat meer tijd voor nemen ;dan overal door te stormen." Ilona en Marjolein startten de trip in Auckland, bezochten kennissen in de buurt en reisden vervolgens naar het zuiden. In Waitano voeren ze in een bootje door een grot, waar duizenden glimwormpjes het plafond verlichtten, "een schitterend gezicht", en wijdden ze zich nog een dag aan "abseilen" en "caving". Dat "abseilen" werd geoe fend in een 25 meter diep gat, midden in een weiland, tussen de koeien. Tijdens de "caving"-training liepen ze door een pikdonkere tunnelgrot, niet breder dan twee meter, en tot aan hun knieën in eèri stroom ijskoud water. Onderweg stuit ten ze op de botten van een moa, een reusachtige vogel (2,5 meter) die daar 300 jaar geleden leefde. Na Waitano liftten de meiden - die geen zin hadden om op de bus te wachten - naar Rotorua, bekend om zijn warmwa terbronnen en geisers, "borrelende en kokende geel-groene modderpoelen", zoals Ilona ze beschrijft. Het gebied met zijn dampende "craters of the moor" deed haar denken aan een verlaten slag veld. Noord- en Zuid-eiland Op het Noord-eiland was Wellington hun laatste bestemming. Daar bezoch ten ze een vriend die ze twee jaar niet gezien hadden en vervolgens koos Mar jolein voor skiën op het Noord-eiland, terwijl Ilona wat meer van het Zuid-ei land wilde gaan bekijken. Onderweg zouden ze elkaar zeker weer ergens treffen. Ilona maakte vervolgens een driedaagse wandel-track door het Abel Tasman National Park, door oerwou den en over verlaten stranden. "Prach tig weer, alleen 's nachts ijskoud." De Soester meiden ontmoetten elkaar inderdaad weer, bleven nog een paar dagen in Nieuw-Zeeland en stapten vervolgens op het vliegtuig naar Singa pore, waarvandaan de oversteek naar Indonesië volgde. De bedoeling is dat ze daar zes weken blijven, om dan nög twee weken rond te kijken in Maleisië, twee weken in Thailand, zes weken in India en Nepal, om uiteindelijk zo tegen het eind van november weer in Soest te Een 31-jarige Amersfoorter is vorige week licht gewond geraakt bij een kop- staart-botsing op de Birkstraat. Hij werd min of meer "gesandwicht" tussen een vrachtauto achter hem, bestuurd door een 48-jarige man uit Noordwij- kerhout, die te laat in de gaten had dat zijn beide voorgangers afremden en een vrachtwagen die voor hem reed, be stuurd door een 31-jarige man uit Nij- kerkerveen. De auto werd aan beide zij den beschadigd. De Amersfoorter klaagde over pijn in zijn rug en zijn nek en moest zich onder doktersbehande ling stellen. Een 81-jarige vrouw uit Soest heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van haar horloge. Het uurwerk werd uit haar woning aan de Prins Hendriklaan ontvreemd. De dader was binnengeko men via het keukenraam. Op de Parallelweg raakte een man van zeventig jaar zijn snorfiets kwijt. Hij had het voertuig twee minuten onbeheerd achter gelaten. Een vrouw van de Beckeringhstraat heeft een proces-verbaal gekregen, om dat haar twee honden op hazen jaag den. Daarbij werd één haas op een wei land aan de Dorresteinweg doodgebe ten. De vrouw was overigens niet aanwezig bij de 'jacht'. De politie werd telefo nisch op de hoogte gesteld, dat de hon den aan het jagen waren. Per ambulance is in het weekeinde een 67-jarige vrouw uit Soest naar zieken huis Eemland (De Lichtenberg)ge bracht. De vrouw had hoofdletsel opge lopen bij een aanrijding. Die werd veroorzaakt door een 42-jari- ge Soestse. De automobiliste stond stil op de straat en reed vervolgens achter uit. Op dat moment naderde de 67-jari- ge vrouw op haar fiets. Een botsing, waarbij de fietsster ten val kwam, was het gevolg. Zonnestudio VERKOOP VAN ALLE SOORTEN ZONNEHEMELS EN ZONNEBANKEN ZONNEHEMELS vanaf Voor partikulier en professioneel gebruik. Scherpste prijzen von Nederland. Grote showroom aanwezig. Ook 's avonds geopend. Brinkstraat 34, Baarn 02154-22392 Zoals elk jaar op de laatste zater dag van augustus organiseert de modelbouwvereniging Rading Spoor ook nu weer een Stoomdag. Dat gebeurt dit jaar voor de 17e keer, op zaterdag 28 augustus in Hollandsche Rading. De organisatoren verwachten ook dit jaar weer duizenden bezoekers, die geïnteresseerd zijn in de modelstoom- bouw. Er zijn die dag weer vele grote en kleine modellen te zien van stoomtrei nen, walsen, trekkers, schepen, stoom machines etc. Bovendien is er, zoals ie der jaar, een echte stoomwals van de fir ma Hogenbirk. Rading Spoor is een vereniging van stoom-enthousiastelingen en model bouwers. De club telt momenteel rond de dertig leden, afkomstig uit de regio, die elkaar ongeveer eenmaal per twee maanden ontmoeten. Dan wordt bij voorbeeld gekeken naar eikaars werk, maar soms worden ook video's ver toond, bijvoorbeeld in samenwerking met de NS. Het bouwen van een trein, locomotief, wals of stoommachine op een bepaalde schaal is geen sinecure; dikwijls gaat daar een periode van en kele jaren in zitten. De Stoomdag is de gelegenheid bij uit stek om met het modelbouwwerk naar buiten te treden. Vorig jaar telden de organisatoren maar liefst 2500 bezoe kers. Aan het evenement doen overi gens naast de leden van Rading Spoor ook gasten mee. Dit jaar zijn er bijvoor beeld ook ca. 20 exposanten uit België, en enkele uit Duitsland, en verder ko men ze uit alle windstreken van Neder land. Voorwaarde is dat de modellen ook echt rijden en werken. "Het bouwen is soms leuker dan het af hebben," zegt Rading Spoor-lid Erwin Nieuwehuis, die betrokken is bij de voorbereidingen. "Er zijn mensen die een paar jaar bezig zijn om een model te bouwen en het vervolgens op de kast zetten, maar de meesten willen 'm echt laten rijden, tot-ie op is natuurlijk, of re viseren 'm zodat het model weer een tijd mee kan." Op de Stoomdag zullen ongeveer 100 machines te bewonderen zijn, zowel in aanbouw als in stationaire toestand. Op de stoommodellen kan iedereen mee rijden. Er is ook een tent waar con sumpties verkregen kunnen worden. De Stoomdag wordt gehouden van 10.00 tot 17.00 uur op het terrein ach ter de Hertekamp aan de Karnemelkse- weg in Hollandsche Rading (de oude weg tussen Hilversum en Utrecht). Bordjes wijzen de weg. De toegang is gratis. Een damesteam van triathlonver- eniging De Schieter startte zater dag in een dames trio-triathlon rHet Twiske' in Oostzaan, waarbij elk teamlid een onderdeel voor haar rekening nam. Alda van der Veen zwom als eerste de kilometer in open water in 2119, waar na Mea Kriek overnam voor de 40 kilo meter fietsen, die zij na één uur en 16,40 minuten afsloot. Daarna liep Nannie Rietveld de resterende 10 kilo meter in 57.09 en bepaalde daarmee de gezamenlijke tijd op 2.35.48, goed voor de zevende plaats. Zondag was het koukleumen in Weesp. Daar weten Bert den Breejen en Gijs van Korlaar alles van. In deze kwart triathlon was het zwemmen in water van 17 graden nog wel te doen, maar de koude regen zorgde tijdens het fietsen bij veel deelnemers voor onderkoeling, waardoor diverse triatleten, waaronder ook de bij de dames gestarte Bea Beijer, voortijdig het strijdtoneel moesten ver laten. Na het onderdeel zwemmen over ca. 1200 meter begon Gijs van Korlaar na 22 minuten aan het fietsen, gevolgd door Bert den Breejen, die hiervoor 24 minuten nodig had. Bert fietste wat sneller dan Gijs, waar door zij elkaar aan de start van het lo pen terugzagen. Totaal verkleumd be sloten zij het karwei af te maken. In de eerst loopkilometers was het nauwelijks mogelijk normaal tempo te maken, maar in de tweede helft van de 10 af te leggen kilometers hervonden zij zich: 2.48.02. Buitenland Voor een bijzonder evenement zijn twee Schieter-leden afgereisd naar de Bodensee, waar zij zaterdag zullen po gen de extreem zware Trans Vorarlberg De Stichting Kerkconcerten sluit haar jubileumserie van dit jaar af met een concert in de feestelijke combinatie van orgel en trompet. Het concert vindt plaats op woensdagavond 1 september en zal worden gegeven door Hans Al- ting,* trompettist van het Koninklijk Concertgebouworkest, en de organist Piet Wiersma. Zij vormen vanaf 1985 een duo dat sindsdien regelmatig op treedt in binnen- en buitenland. Aansluitend bij het Festival Oude Mu ziek, bestaat het programma dat Alting en Wiersma zullen spelen uit diverse stijlen uit de barokmuziek. Van Toma- so Albinoni is het Concerto in Bes ge programmeerd en van Telemann zal de Sonate in c gespeeld worden. Piet Wiersma speelt ter afwisseling van de muziek voor orgel- en trompet enkele werken van Bach voor orgel solo, waar onder de meesterlijke Toccata en Fuga in F. Het spelen van koralen met orgel en trompet was in de 18e eeuw een ge liefde bezigheid en van de hand van Bach en diens leerling Krebs zullen ook daarvan enkele voorbeelden te beluis teren zijn. Het concert wordt besloten met de virtuoze Suite in D voor orgel en trompet van Georg Friedrich Handel. Het recital begint om 20.15 uur; de toe gang is f 8,- en f 6,- voor CJP/Pas 65. Triathlon succesvol te bedwingen. Goed voorbereid zullen Gerda van der Veen en Geertjan Westra daar aan de start verschijnen voor een zwemproef van 3 kilometer in de Bodensee, waarna voor het fietsen een rit over 120 kilome ter is uitgezet. Die is vergelijkbaar met een bergetappe, waarin onder andere ïs opgenomen de beklimming van de Fas- hinapas. Tenslotte wordt er nog een be roep gedaan op de loopspieren, die de deelnemers 15 kilometer lang bergop waarts moeten voeren. De Silvrettapas is hier het lastige obstakel. De Schieter is zaterdag 4 september ook in een kraam vertegenwoordigd op de Seizoensmarkt bij het gemeentehuis. Met een elfde plaats op de kwart triathlon in Veenendaal heeft Jack Belt de generale repetitie voor de Ne derlandse kampioenschappen afgeslo ten. Hij finishte veertig seconden boven de twee uur. De Soester die dit seizoen werd geplaagd door een enkelblessure kwam na 1.500 meter zwemmen als vijftiende uit het water. De traditionele inhaalrace op de fiets resulteerde in een vierde plaats in het tussenklassement, maar te voet werd hij door zeven triath- leten ingehaald. Belt concentreert zich deze dagen op de NK die komend weekeinde in Ammer- stol worden gehouden. VVZ'49 Het voetbalseizoen bij voetbalvereni ging WZ'49 is begonnen en de jeug- delftallen zitten midden in de voorbe reiding op het nieuwe competitiesei- zoen. Geïnteresseerde jongens en meis jes worden van harte uitgenodigd om op het WZ complex aan de Eemweg vrijblijvend enkele trainingen mee te maken. De elftallen trainen op de vólgende da gen en tijden: F-pupillen (6 t/m 7 jaar): 's woensdags van 14.00 - 15.00 uur. E-pupillen (81/m 9 jaar): 's woensdags van 14.00 - 15.00 uur. D-pupillen (10 t/m 11 jaar): 's woens dags van 15.15 - 16.15 uur. C-pupillen (12 t/m 13 jaar): 's maan dags en 's woensdags van 19.00 -20.30 uur. B-pupillen (14 t/m 15 jaar): 's maan dags en 's woensdags van 19.00 - 20.30 uur. A-pupillen (16 t/m 17 jaar): 's maan dags en 's woensdags van 19.00 - 20.30 Aan het Soester golfkampioenschap op vrijdag 17 september doen 75 Soesters mee. Daarmee is de in schrijving gesloten. Het eerste plaat selijke kampioenschap vqor golfers wordt gehouden in Tiel en begint om 11.30 uur. De prijsuitreiking zal rond 18.00 uur plaatsvinden. Alle deelnemers ontvangen begin volgende week uitvoerige informatie van de organisatie. De jeugd van SEC begeeft zich zater dag op het internationale pad. De Cl en de Dl gaan weliswaar niet naar het buitenland, maar treden wel als gast heer op voor het Engelse FC St. John. Beide wedstrijden beginnen zaterdag om 16.15 uur. Daarnaast is er ook voor de andere teams een intensief oefen programma vastgesteld. De trainingen zijn reeds in volle gang. De F-pupillen oefenen elke woensdagmiddag van vier tot vijf uur. Jongens en meisjes vanaf zes jaar kunnen een proeftraining volgen bij René Ribberink en Kees van de Broek. Voor informatie, tel. 13883. De badmintonafdeling van AGAVS houdt morgenavond het openings toernooi. Van 21.00 tot 23.00 uur kunnen belangstellenden terecht in sporthal De Banninghal aan de Ban- ningstraat. Sportvereniging AGAVS bestaat uit de takken tafeltennis, volleybal en bad minton. De laatste tak telt momenteel veertig leden. Er is nog plaats voor tien mensen. Er wordt gespeeld op recrea tief niveau, zodat de Olympische ge dachte, dat meedoen belangrijker is dan winnen, altijd zegeviert. Elke donder dagavond kunnen de badmintonners kiezen uit een uur techniek training of alleen maar vrij spelen. Trainer is Piet van Mil. Mr. drs. L.C. Brinkman, fractie voorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, opent op 25 au gustus om 16.00 uur de expositie "Nederlandse Spitfires onder En gelse Vlag" in het Militaire Lucht vaart Museum te Soesterberg. Bovendien vinden de volgende bijzon dere evenementen plaats: Première van de documentaire over het (Dutch) 322 Squadron in Engeland in de periode 1943 - 1945. De film is grotendeels samengesteld op basis van de recent ontdekte kleurenfilms, ge maakt door luitenant-vlieger Frans van Eijk, die in de Tweede Wereldoorlog als operationeel vlieger bij het squadron was ingedeeld. Presentatie van het eerste exemplaar van het boek "322 Squadron. Sporen van zijn verleden. Lijnen in zijn geschie denis". Het boek is samengesteld door fotograaf Bart Sorgedrager en histori cus Wim Lutgert. Spitfires Het 50-jarig bestaan van het meest be kende en oudste squadron van de Ko ninklijke Luchtmacht en de door de conservator van het Militaire Lucht vaart Museum, drs. S.C.P. Kreuger, re cent ontdekte kleurenfilms over het Dutch 322 Squadron gedurende de oorlogs periode in Engeland was voor de direc tie van het museum de aanleiding om een speciale expositie te wijden aan het jubilerende squadron. De expositie bestaat uit authentiek ma teriaal van de vlieger-filmer Frans van Eijk zoals de camera's, de projector, het titelapparaat, het snijapparaat etc. waarmee Frans van Eijk zijn films maakte en samenstelde. Daarnaast laat de expositie de foto's zien die door de fotograaf Bart Sorgedrager zijn opge nomen in zijn boek "322 Squadron. Sporen van zijn'verleden. Lijnen in zijn geschiedenis". De expositie bestaat verder uit Engelse uniformen, foto's uit de collectie van Van Eijk, de geschiedenis van het 322 Squadron en uit een Duits luchtafweer- kanon, 20 mm vierloops, dat represen tatief is voor het luchtafweergeschut waardoor veel Nederlandse vliegers van het Squadron hun leven hebben verloren. Een expositie die het predi kaat "bijzonder" zeker verdient. Documentaire Na de ontdekking door conservator Kreuger van de kleurenfilms over de Prinses Irene Brigade en het 322 (Dutch) Squadron bij de twee broers van de vlieger-fotograaf Frans van Eijk, bleek dat de kleurenfilms zo goed van kwaliteit waren dat de directie besloot met het unieke materiaal een documen taire te maken over het jubilerende 322 Squadron. De basis van de documen taire wordt gevormd door het beeldma teriaal van Frans van Eijk, aangevuld met ander historisch materiaal. Het ver haal wordt ondersteund met verrassen de en boeiende interviews met deoud-322- vliegers Jan van Arkel en Jan Vilijn, en Jaap Bode, die als mecaniciën bij het squadron werkzaam was. De productie is mogelijk gemaakt door de financiële steun van de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum. De eerste luitenant-vlieger Frans van Eijk sneuvelde op 14 februari 1945 tij dens een grondaanval-missie bij Weeze in Duitsland. Het Nederlandse 322 Squadron verloor daarmee niet alleen een bekwame en sympathieke vlieger, ma,ar ook een begaafde fotograaf en fil mer. De documentaire is een eerbewijs zowel aan de vlieger Van Eijk als aan de roem ruchte verrichtingen van het 322 Squa dron tijdens de operaties in Engeland in de Tweede Wereldoorlog. Gedurende de tentoonstelling "Neder landse Spitfires onder Engelse vlag" krijgen de bezoekers van de expositie de gelegenheid om tegen een geredu ceerd tarief in te tekenen op de docu mentaire, die op video/VHS is vastge legd. Boek Op 16 september 1944 overlijdt de oom van Bart Sorgedrager, de vlieger L.D. Wolters, ingedeeld bij het 322 Squadron. Op 16 september 1944 kwa men bij het klimmen door de wolken boven Engeland de vliegers C.R.R. Manders en L.D. Wolters met elkaar in botsing. Wolters viel met zijn Spitfire te pletter, terwijl Manders zijn toestel vei lig kon verlaten met zijn valscherm. Het leven en de tragische dood van zijn oom vormde voor de fotograaf Bart Sorge drager de aanleiding tot het maken van een fotografisch jubileumboek in het jaar waarin het 50-jarig bestaan wordt i gevierd van het 322 Squadron. Sorgedrager bezocht eind 1922 en be gin 1933 de veertien vliegvelden van- waaraf het 322 squadron tijdens de oor log had geopereerd om een fotografisch antwoord te vinden op de vraag wat er, vijftig jaar na dato, nog herinnert aan het verblijf van dat Squadron geduren de de jaren 1943 tot 1945. De foto's, die op en perfecte wijze zijn gemaakt en een hoge artistieke waarde hebben, vormen het derde bestanddeel van het boek. De foto's van de vliegvel den nu en de historische foto's van de vliegvelden toen zijn ook te bezichtigen in de expositie "Nederlandse Spitfires onder Engelse vlag". Naast het fotografisch gedeelte van het boek vertelt de historicus Wim Lutgert van de Sectie Luchtmachthistorie het levensverhaal van de vlieger Bert Wol ters, die vanuit Nederland naar Enge- Res. eerste luitenant-vlieger Frans van Eijk. Foto: Mil. Luchtvaartmu seum. land vluchtte om vandaaruit zijn bijdra ge te leveren aan de strijd tegen de be zettervan Nederland. Tevens schetst de auteur uitgebreid de geschiedenis van 1 het 322 (Dutch) squadron en passeren niet alleen de beginjaren van het squa dron de revue, maar wordt ook inge gaan op de na-oorlogse periode De Amsterdamse fotograaf Bart Sorge drager publiceerde ondermeer de foto boeken "Te midden der Ajacieden" en "Holandesen" over Nederlandse boe ren in Brazilië. Hij studeerde onder an dere aan de St. Joost Kunstacademie, de Gerrit Rietveld Kunstacademie en de Parsous School of Design te New York. De auteur drs. W.H. Lutgert studeerde geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Leiden en is sedert begin 1992 als we tenschappelijk medewerker verbonden aan de Sectie Luchtmachthistorie. De fraai uitgevoerde, gebonden publi- katie telt 120 pagina's en is rijk geïllu streerd met zowel zwart/wit als kleu renafbeeldingen. Het boek is tijdens de expositie "Nederlandse Spitfires onder Engelse vlag" tegen een gereduceerd tarief van f 25,- te verkrijgen. De expositie "Nederlandse Spitfires onder Engelse vlag" is van 26 augustus tot en met 13 oktober 1993 te zién in het Militaire Luchtvaart Museum te Soes terberg. De toegang is gratis. Openingstijden: Van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur en op zondag van 12.00 tot 16.30 uur. De "Prinses Beatrix", een van de be roemdste Nederlandse Spitfires. René Wil

Soester Courant | 1993 | | pagina 12