JASPER-MODE En dit zijn de knallers van deze week: 11.98 College schuift duur diftar-project voorlopig op de lange baan VERSE MOSSELEN Een huizen- hoog bod Privéles Buurthuis de Engh feestelijk geopend kio 0.79 kio 6.98 3 Actueel 9 Varia 17 Sport Bijlage Swinkels: 'Invoering nu is onverstandig' College ziet geen heil in nieuw opinie-onderzoek Recordpoging autokrakers Soest steggelt met Amersfoort over depot chemisch afval WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 HERENKLEDING NOG 3 DOLLE DAGEN TOTALE ZOMERKOLLEKTIE NU 50% KORTING Zuidpromenade 12 - Soest - Tel. 23530 TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT START DIREKT! HET VLEESCENTRUM EURO TAXI Bromfietser rijdt door na botsing met baby van 1 Hollandse sperziebonen James Grieve Tijger witbrood Gekookte Gelderse worst (stukje) 0.79 Magere runderlappen Gehakt h.o.h. C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Nieuwe naam voor voormalig 'Kruispunt' Ze zijn er weer volop! RUUD SMIT visspecialiteiten PETERS Makelaars ij op keyboard, piano of orgel T_ «SroaJSS o™(FTEN~eN SLAGERIJ „ZUID" SALADESCHOTELS „SPECIALIST". Werkzaamheden rond oud politiebureau Van Weedestraat Weer zeven aangiftes in weekeinde Gemeente aansprakelijk voor 100.000 gulden? Altijd kwaliteit en betaalbaar. Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS Telefoon 033 - 729097 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 Goedkoper rijdt u nergens binnen Soest/Soesterberg en er buiten. Beter ook niet! 60-plussers 15% KORTING 24-uur bereikbaar Telefoon: 03463-51182/033-701313 Een bromfietser is maandagavond doorgereden na een aanrijding, waarbij een baby van net één jaar met het hoofd op de stoep is geval len. Het kindje hield een kneuzing aan haar hoofd aan het ongeval over. Ze zat in een zitje op het stuur van haar vaders fiets. De tweewieler werd op het fietspad op de Laan straat geraakt door de passerende bromfietser. De 31-jarige kwam met zijn fiets ten val, waarbij de baby tegen de grond smakte. Het ongeval gebeurde maandag avond rond tien over acht. De brom fietser droeg, aldus de vader, rode kleding. Getuigen wordt verzocht zich te melden bij de politie. 500 gram 0.59 100 gram c-noo Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Provincie eens met plan buitengebied, maar niet zonder kanttekeningen. Groot Soester straat muziekfestival in Hartje-Zuid en Van Weedestraat. Aanstonds nemen de ver schillende competities een aanvang. Dan is de perio de van voorbereiding ach ter de rug en moeten de dames en heren sporters zich waarmaken. Vooruitblikken op het nieuwe seizoen in een bij lage. Ceda de Vries wint toernooi LTC Soestdijk. NL-Rusland: niet hoogstaand, wel leuk. Tafeltenniskampioenschap staat op het spel. Snel, degelijk en plezierig lessen bij een enthousiaste, gediplomeerde muziekleraar (conservatorium). Voor jong en oud, mét of zonder vooropleiding. Op privéles krijgt u alle aandacht en leert u snel, goed en voordelig een toetsinstrument bespelen. Vraag vrijblijvend informatie bij Peter Loef Haverweerd 181, 3762 BG Soest Tel. (02155) 27330 Superkwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten Wij hebben de originele mosselpan weer in voorraad van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155- 1 52 88 Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Radio Soest. Soester Schaakclub rekent op groei. ,t speel-o-theek ^UTERSPEEUA^r Met gepast feestelijk vertoon is za terdagmiddag het "Buurthuis de .Engh" van start gegaan. Wethou der Frans Kingma (Welzijn) open de het nieuwe centrum door het versierde naambord te onthullen, waarmee tevens de nieuwe naam van het voormalige "Kruispunt" aan de openbaarheid werd prijsge geven. De opening trok nogal wat belangstel ling van mensen uit het Soester wel- zijnsveld en de politiek. De gasten wer den verwelkomd door voorzitter Hans van den Berg van de Stichting Welzijns werk Soest (voorheen Jeugdzorg), die de trage totstandkoming van het zo lang begeerde buurthuis vergeleek met de bouw van een kathedraal, waar soms ook generaties overheen zijn gegaan voordat het bouwwerk klaar was. Voor het buurthuis geldt ongeveer het zelfde, aldus Van den Berg. "Het hééft wat lang geduurd, maar nu staat 't er en 't is buitengewoon mooi." Hij stond overigens maar niet te lang stil bij de voorgeschiedenis en bedankte alle in- Soesterbergsestraat 55 Soest - Telefoon 28484 Fax 28415 Voor uw luxe hapjes en zijn wij beslist de stanties die aan de bouw/verbouwing hadden bijgedragen. Het centrum-op-de-Engh is niet alleen het onderkomen van de stichting Wel zijnswerk, maar ook van de peuter- speelzaal en de toekomstige Speel-o- theek. Het nieuwe gedeelte is vooral het domein van het Marokkaanse Comité, dat er allerlei activiteiten voor de Ma rokkaanse gemeenschap gaat organise ren. Marokkaanse gemeenschap De heer A. El Hamdioui, voorzitter van het Marokkaans Comité, stak zijn vreugde over de totstandkoming van het centrum dan ook niet onder stoelen of banken. Hij gaf toe dat het allemaal lang had geduurd, en dat de Marok kaanse gemeenschap heel wat geduld had moeten opbrengen, maar vanaf nu was er ruimte voor de opvang van de Marokkaanse jeugd, voor cursussen en activiteiten voor vrouwen en meisjes en voor de onderlinge ontmoeting. Juist daarvoor is een "eigen ruimte" van het grootste belang voor de gemeenschap, aldus El Hamdioui, zodat ook het Co mité zelf beter kan functioneren. Hij nodigde in elk geval de Nederlandse buurtbewoners alvast uit om eens een glaasje thee te komen drinken, om el kaar wat beter te leren kennen. Geen excuus meer Wethouder Frans Kingma was naar zijn zeggen net zo ongeduldig geweest als de gebruikers van het gebouw. Hij stelde overigens vast dat dezen vanaf nu geen excuus meer hebben om te zeggen dat de activiteiten niet van de grond komen wegens gebrek aan ruimte. "Het komt nu echt op de mensen zelf aan om er een echt buurthuis van te maken." Foto: Elger Geessinck. Volgens Kingma betekent het dat ook de SWS nu onder een zekere druk staat om van het buurthuis een succes te ma ken - "en ze zuchten al zo" - maar dat er nu minstens één pak-van-het-hart was genomen. Met een schaar verwijderde hij vervolgens de versiering van het fraaie naambord aan de Albert Cuyp- laan, waardoor ook de nieuwe naam van het buurthuis wereldkundig werd gemaakt. De gasten kregen vervolgens koffie of thee aangeboden in het Marokkaanse deel van het centrum, waar ze op hun gemak een kijkje konden nemen. Ook de andere ruimten van het buurthuis stonden open voor bezichtiging. Vanqf 1 september wordt door de fa. H. van Asch te Soest een aanvang gemaakt met de werkzaamheden rond het voor malige politiebureau, Van Weedestraat 3. Hier wordt gebouwd het apparte mentencomplex 'De Batenburg'. In verband hiermee wordt de Spoor straat opgebroken, een noodparkeer- voorziening aangelegd ter hoogte van de Da Costaschool en een doorgang ge maakt naar het perron. Tijdelijk kan hier niet worden geparkeerd en moet men zijn voertuig parkeren op het ter rein naast het postkantoor. Na aanleg van de noodparkeerplaats komt een beperkt aantal parkeerplaat sen beschikbaar. Deze situatie blijft ge handhaafd tot de bouw is voltooid in het najaar van 1994. Het College van B. W. ziet voor lopig af van de invoering van het ambitieuze "diftar"-systeem voor de afvalinzameling, waarbij de burgers een individueel tarief be talen op basis van het gewicht van hun huisvuil. Het project valt in al le opzichten tegen. Het gaat te veel kosten (bijna 6 miljoen) en stuit bovendien op allerlei technische onvolkomenheden. "Invoering op dit moment zou onverstandig zijn," meent milieu-wethouder Mieke Swinkels. Het College baseert zich op het eind rapport van de ambtelijk werkgroep onder leiding van directeur J. van Gent, die - samen met het adviesbureau dat ook de praktijkproef in "voorbeeldge meente" Oostzaan begeleidt - tot de conclusie is gekomen dat er nog te veel onzekerheden zijn om het diftar-sys- teem op korte termijn in te voeren, in elk geval niet op 1 januari 1994, zoals de gemeenteraad graag had gewild. De werkgroep meent nog steeds dat het diftar-systeem een goed middel is om ervoor te zorgen dat de stijgende lasten van de huisvuilinzameling rechtvaardi ger worden verdeeld - de huishoudens betalen per kilo - en om de groeiende afvalstroom terug te dringen onder het motto: "wie het in zijn portemonnee voelt kijkt wel uit wat-ie weggooit". Het meest optimale systeem (weging van het huisvuil) is voor de laagbouw welis waar te realiseren, maar voor de hoog bouw nog niet. De werkgroep onderzocht daarom een mengvorm: differentiatie naar gewicht bij de laagbouw en naar volume bij de flats, waarbij gedacht wordt aan de (her)invoering van een "gemeentelij ke" vuilniszak (wie meer zakken nodig heeft betaalt op die manier ook meer), tegen een bedrag van f 2,50 a f 3,50. Dat laatste overigens maar voor een jaar of drie, in de hoop dat de techniek dan zó ver zal zijn dat ook bij de hoog bouw het gewicht "per huishouden" be rekend kan worden. (Soest doet bin nenkort wel mee aan een proef met "wegende" verzamelcontainers in de hoogbouw.) De bepaling van het gewicht van het aangeboden huisvuil zou plaatsvinden met behulp van een chip op de sulo's. Ook het gewicht van het aangeboden grof vuil zou gemeten kunnen worden op een "wegende laadklep" van de vuil niswagen, waarbij de burgers een pasje krijgen dat ook gebruikt kan worden bij de Schans, waar gemeten wordt met weegbruggen. Onzekerheden Zo ver is het dus allemaal nog lang niet, en het is zelfs de vraag of het ooit zo ver zal komen. Voor de invoering moet "het juiste moment" worden afge wacht, meent de werkgroep, en dat kan dus nog wel een poosje duren. Er zijn gewoon te veel onzekerheden: er is geen eenduidig weegsysteem voor zo wel hoog- als laagbouw, dus "gelijke behandeling" zit er niet in; er is nog geen geijkt weegsysteem op de markt; er is nog geen werkbaar systeem voor de afrekening-op-gewicht voor de hoog bouw; er is nog volop onduidelijkheid over de wettelijke mogelijkheden van het diftar-systeem ten opzichte van rei nigingsrecht of afvalstoffenheffing. Ook is het nog een open vraag hoe de burger zal reageren op financiële prik kels (in Oostzaan loopt het onderzoek tot maart door) en zijn de neveneffec ten nog onvoldoende in beeld gebracht. Verder kleven er grote financiële be zwaren aan invoering van het diftar- systeem omdat de gemeente nog fors moet afschrijven op de bestaande vuil- VARKENSHAASJES HOI-n per kilo1 ö?u BIEFSTUK (Stroganoff) per kiloZU?U BOERENKIP (in braadzak) en per stuk Geopend do. en vr. 8.00-18.00 uur. lange baan geschoven wordt - aangeno men dat de raadscommissie het daar mee eens is - ziet wethouder Swinkels alle aanleiding om het afvalpreventie- beleid langs andere wegen te stimule ren. "We gaan niet met de armen over elkaar zitten." Binnenkort gaat Soest dan ook ernst maken met de inzameling van glas "op kleur" (d.w.z. dat groen, bruin en wit glas apart verzameld wor den). In 1995 moet de helft van al het afvalglas gescheiden worden aangele verd, is de doelstelling. Verder is er een nieuw voorstel in aantocht voor de in zameling van oud papier, op basis van een "huisvuil-analyse" waarvan de ge gevens in september bekend zullen zijn. Milieuparkjes Tenslotte wil het College al op vrij korte termijn overgaan tot de aanleg van "mi lieuparkjes" in de wijken, waar de bur gers hun afval gescheiden kwijt kun nen: glas op kleur, papier, eventueel ook textiel en blik. Ook is er, in samen- werking met de Milieugroep Soest en het bedrijfsleven, nog een plan in de maak voor een proj eet verpakkingen" Vooral de berekening van de kosten van het diftar-systeem viel wethouder Swinkels tegen, liet ze vorige week aan de pers weten. "Ik had gerekend op hooguit 4 miljoen." Ze wilde verder geen datum noemen waarop het diftar- systeem misschien wél in Soest inge voerd zou kunnen worden. Volgens haar is het project allerminst totaal van-de-baan. "Wie dat zegt is een aart spessimist," aldus de wethouder. dat dit risico van tevoren bij de gemeen te Soest bekend had kunnen zijn," luidt het ambtelijk advies. Van verwijten over "trage besluitvorming" wil Soest dan ook niets weten, want ambtelijk en bestuurlijk is het altijd de bedoeling ge weest om mee te werken aan de over eenkomst. Het zit er dik in dat de raad in oktober gewoon akkoord gaat met de overeen komst, en Soest loopt geen enkel risico, aldus het advies, dat nog eens onder streept dat Soest zo'n aansprakelijkstel ling niet moet accepteren. In de brief aan Amersfoort gebeurt dat ook met zoveel woorden: "Wij zijn van mening dat de grondslag hiervoor ontbreekt en op geen enkele wijze door Amersfoort kan worden aangetoond. Wij wijzen dan ook iedere vorm van aansprakelijk stelling af." Het college voelt niets voor een nieuw opinie-onderzoek onder de bevolking van Soest. Het nut van een dergelijk onderzoek is beperkt en in dat ver band vinden burgemeester en wethou ders de kosten (50.000 tot 60.000 gul den) te hoog. In de commissie algemene bestuursza ken van maandag 30 augustus zal het college zijn standpunt duidelijk maken aan de voorzitters van de zeven raads fracties. Het opinie-onderzoek is ter sprake ge komen op initiatief van gemeentesecre taris Wim de Kam. In 1989 werd door bureau Lagendijk al een opinie-onder- zoek onder de Soester bevolking ge houden. Volgens De Kam is in het eer ste jaar na het onderzoek vaak aan de uitkomsten daarvan gerefereerd. Indien een meerderheid van de raadsle den wèl heil ziet in een onderzoek, zal het college alsnog met een voorstel moeten komen. De onverlaten die er een gewoonte van maken auto's open te breken en de geluidsapparatuur eruit te stelen, doen verwoede pogingen het record te verbreken. Alleen in het weekeinde werden alweer ze ven aangiftes gedaan van eigena ren van auto's. Zo verdween vrijdagnacht een ra- dio/cd-speler uit een wagen die op de Van Hamelstraat stond geparkeerd. In dezelfde nacht werden auto's op de Theo Dobbehof en de Wiardi Beck- manstraat opengebroken. Gevolg: niets weg, maar wel vernielingen aan de auto's. Een 66-jarige Soester die aan het Scal- meyerpad woont, raakte niet alleen zijn autoradio kwijt, maar ook zijn pas poort, zijn rijbewijs en een aantal foto's. Ook op de Amnestylaan werd een rij bewijs uit een wagen gehaald. De 31-ja rige eigenaar mist tevens zijn zonnebril, een pasje en een bedrag van honderd gulden. Op het Pijperpad slaagde een autokra ker erin de radio mee te nemen. Het zelfde was het geval bij een autokraak op de Ereprijsstraat. Op de Gemshoorn lukte het de autokraker niet de radio mee te nemen. Vermoedelijk uit fru stratie werd het apparaat vervolgens vernield. Een 55-jarige man deed aangifte van diefstal van tien t-shirts, een jack en een zonnebril uit zijn auto. Zijn wagen was vrijdagnacht op de Valeriaanstraat opengebroken. containers. Om kapitaalvernietiging te voorkomen zou nog een paar jaar ge wacht moeten worden: de groene con tainers zijn pas in 1996 afgeschreven, de bruine (GFT-)containers zelfs pas in 1999. Ook is het wel duidelijk dat de kosten van het diftar-systeem - bijna 6 miljoen - de burgers gaat opzadelen met een veel hogere afvalstoffenheffing: onge veer 100 gulden per huishouden. Daar bij is nog niet eens rekening gehouden met de investeringen voor de hoog bouw, wat nog eens 4 miljoen extra gaat kosten. Dat heeft ook z'n consequenties voor de verdeling van de vaste en de va riabele kosten, die in het tarief worden opgenomen. "Van belang is daarbij dat het hele effect van een diftar-systeem teniet wordt gedaan op het moment dat we ons verkijken op de te verwachten inkomsten en uitgaven. Een jaarlijkse stijging van het tarief zal een negatieve invloed hebben op de acceptatiegraad van de bevolking," aldus het rapport. Extra vergadering Het College van B. W. heeft het eind rapport voorgelegd aan de raadscom missie Milieu, die zich er op woensdag 15 september (19.30 uur) in een extra vergadering over zal buigen. Ook het publiek mag daar zijn zegje komen doen, want de gemeente heeft in de af gelopen maanden veel brieven met sug gesties van burgers ontvangen. Het af val lééft in Soest, mag men wel zeggen. Nu het diftar-systeem voorlopig op de De gemeentebesturen van Soest en Amersfoort liggen enigszins met elkaar overhoop, nu de Kei- stad wil overgaan tot de technische uitvoering van het regionale depot voor chemisch afval. Dat is in op zet een samenwerkingsproject van Amersfoort, Soest, Baarn, Bun schoten, Woudenberg en Eemnes, maar Soest heeft z'n handtekening nog niet gezet. B. W. van Amersfoort vinden dat Soest maar moet dokken voor de vertraging van de bouw. Het zou daarbij gaan om een "eventueel risico" van 100.000 gulden, waarvoor de Keistad heeft gedreigd het gemeen tebestuur van Soest aansprakelijk te stellen. Soest heeft inmiddels zijn "be vreemding" over het Amersfoortse dreigement uitgesproken. In een keurig briefje wordt de veronderstelling geuit dat de gewraakte zinsnede "per abuis" in de brief is opgenomen. Er is trouwens niks aan de hand, zo valt uit de stukken op te maken. Soest is in principe best bereid om de samenwer kingsovereenkomst te tekenen, maar het College van B. W. heeft besloten daarmee te wachten tot na de begro- tingsbehandéling in oktober. Op dat moment zal ook duidelijk zijn of de raad het eens is met de financiële consequen ties. De indicatieve verhoging van het KCA-tarief, die nodig is om de kosten van het depot te dekken, is overigens al wel opgenomen in de meerjarenbegro ting, dus financieel gezien is er ook al geen probleem. De 100.000 gulden is het bedrag dat Amersfoort aan inkomsten vreest te derven als Soest onverhoopt niet mee doet aan het depot. "Ons zijn geen stuk ken bekend waaruit zou kunnen blijken

Soester Courant | 1993 | | pagina 1