"Ik heb geen verwachtingen meer, wel hoop" Hees gaat alleen voor kampioenschap VVZ'49 speelt volgens Willem de Vries tenminste twee klassen te laag VOETBAL zaterdag "Ik kan gelukkig op meer plaatsen spelen, dat heb ik altijd gedaan" "Je mag iemand ook op z'n donder geven als 'ie z'n taken niet uitvoert" i Kommer en kwel behoort tot de verleden tijd WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 SOESTER COURANT/SPORTBIJLAGE PAGINA 4 Vreemd toch dat Ajax nog steeds niet naar Willem de Vries is gaan kijken. Waar Louis van Gaal in de Meer de voorkeur geeft aan de multifunctionele voetballerdaar is De Vries aan de Eemweg op nagenoeg alle plaatsen inzet baar. Hij heeft wat verhuizingen achter de rug op het voetbalveld. Zo werd de aan vallend ingestelde voetballer vorig seizoen ineens naar de achterste zone overgeplaatst. "Ik dacht, ze gaan die ouwe lui laatste man zettenhaalt de dertig-jarige voetballer lachend zijn herinnering op. Hij wil het nog wel een paar jaartjes volhouden in het eerste van VVZ'49 dat in zijn ogen tenminste twee klassen te laag speelt. De Vries maakte de buiteling van de vier de klasse KNVB naar de eerste klasse van de afdeling niet mee. In het jaar van de eerste degradatie speelde hij in het derde, omdat hij buiten voetbal andere activiteiten had, en daarna droeg hij het shirt van Sparta Nijkerk. "Om nog één keer te proberen hogerop te komen." Hij schopte het daar meestal niet verder dan het tweede en keerde terug naar de Eemweg. In middels zijn vier pogingen van WZ'49 om de eerste klasse aan de bovenzijde te verlaten, mislukt. Eén keer misten de Soesters de hoofd klasse op één doelpunt, één keer gooide het voetbalarme Bunnik'73 roet in het eten tijdens een merkwaardig verlopen nacompetitie. VVZ'49 zou vorig, seizoen onder leiding van Peter Visee kampioen worden, in ieder geval promoveren, maar weer mislukte de missie. Zot eigenlijk, de kwaliteit van WZ'49 in ogen schouw nemend. Het ligt aan verschillende factoren. De pro blemen tussen de mensen onderling. We zijn vrienden van elkaar, maar in de wedstrijden neemt de één niet iets van de ander aan. Als het tegenzit, laten sommigen het koppie hangen. Niet iedereen ging altijd tot het uiterste. Ik had dat ook wel eens. Ik denk dat een heleboel jon gens dat onbewust doen. En ja, het boterde niet tussen sommige spelers en Visee. Ik vond het een goede trainer en dacht echt dat we kam pioen zouden worden. De trainingsarbeid was opm'n lijf geschreven, lekker met de bal lopen, maar een aantal spelers had problemen met hem. Veerman kon je scherp krijgen voor een wedstrijd, Visee lukte dat minder." "De samenwerking met Sjirk Bajema en Ron Paschedag verloopt tot nu toe prima. Ik vind het allebei hele rustige mensen. Ik denk dat het goed is, dat ze nu bij VVZ twee mensen hebben aangetrokken, die geheel onafhankelijk zijn. Bajema bekijkt alles met ogen van buiten de club." Ondanks het vertrek van Johnny Brouwer, elk seizoen goed voor vijftien tot 25 goals, is WZ'49 ruimer in zijn spelers komen te zitten. De met Visee gebrouilleerde Marcel de Graaf keert terug in de selectie, de voormalige doel man Wim van de Pol voetbalt weer, Frank Baars kwam van Soest, Edwin Brouwer van SEC en Gert van de Munt is ook weer inzet baar. Met De Graaf is volgens De Vries één van de pijlers genoemd. De Vries is er zelf ook één, maar neemt tijdens het gesprek de bescheiden heid in acht. "Ik weet dat ik een aardig balletje raak. Soms maak ik een geintje dat ik de beste ben, maar het gaat erom hoe je als team draait. Als je Ton Wolfsen neemt, dat is één van de pijlers. Net zoals je blij moet zijn datje Zeki Kurt nog hebt. Lopen dat joch, dat is een genot om naar te kij ken", zegt De Vries over het Turkse talent, dat al overschrijvingsformulieren bij SEC had in geleverd, maar toch bij zijn eigen club blijft. Zo lang het duurt, want de lichtvoetige Kurt zal ongetwijfeld door de één of andere vereniging worden weggeplukt, c.q. gekocht. Willem ("Wim mag ook") de Vries behoorde in de eerste wedstrijden van de voorbereiding tot de vaste clan van Bajema, de trainer die de afgelopen zeven jaar bij KVVA werkte. Maar De Vries zal er bij de ouverture niet bij zijn in verband met vakantie. "Ik zal er alles aan doen om daarna terug te ko men en een plaats af te dwingen. Maar als er een elftal staat, dat draait, dan kan ik geen eisen stellen. Da's makkelijk zat. Ik wacht dan rustig af tot ik een kansje krijg en dan zal ik proberen die te pakken. Dat lijkt me reëel. Welke plek? Dat weet niemand nog. Bajema probeert veel uit om te kijken wie voor welke plaats geschikt is. Ik kan gelukkig op meer plaatsen spelen. Dat heb ik altijd al gedaan en het beviel me allemaal goed. Bij SEC heb ik onder Bijker nog rechts half gestaan. Een echte voorkeur heb ik niet, al speel ik het liefst op een plek waar je creatief kunt zijn. Het liefst misschien achter de spitsen, maar midden-midden of achterin is ook goed. Als laatste man is het me goed bevallen. Ze hadden andere jongens voor de spits, dus daar was geen plaats meer voor me." VOETBAL zaterdag Teus Kommer kent de vertrokken Eric Looy- sen, Paul Castein, Peter de Jong en Jeffrey Dor- resteijn niet en heeft dus ook geen boodschap aan ze. Hij wil niets weten van een aderlating, wil niets horen van negatieve geluiden en is al leen maar van plan om kampioen te worden. Kommer heeft dat laatste al eens ervaren met Hees. Eind jaren zeventig, begin jaren tachtig was hij ook trainer van Hees. Een plaats in de middenmoot, een plek ergens ondferin en pro motie naar de eerste klasse waren toen de resul taten. Inmiddels speelt Hees twee klassen la ger. Degraderen kan niet meer, promoveren is het wachtwoord. Hees raakte vier spelers kwijt aan SEC-zondag. Aan de andere kant van de balans staan even wel weer de namen van Chris en Hans Uitden- bogaard. Doelman Hans is tien maanden uitge schakeld geweest door een gekwetste enkel, waaraan hij werd geopereerd. Brpej;.Cljyjs, 's PP Bajema: "Zoals ik Willem nu inschat, zou hij een basisplaats hebben op midden-midden. Hij is de animator in het veld en houdt de boel wak ker. Dat heeft WZ'49 nodig. Of hij in de basis terugkomt, hangt af van de speler die op zijn positie speelt." Vanaf zijn positie als laatste man had De Vries vorig seizoen nog meer overzicht en dus sprak hij, elke wedstrijd weer, zijn stembanden aan. "Ja, dat zal ook wel met de leeftijd te maken hebben. Je moet proberen de mensen om je heen, die misschien iets minder inzicht hebben, te coachen. Dat zou iedereen eigenlijk moeten doen. Praten is heel belangrijk. Het liefst alleen positief, al mag je iemand ook op z'n donder geven, als 'ie z'n taken niet uitvoert. Ik zeg na tuurlijk ook wel eens iets verkeerd, maar tegen de scheidsrechter niet. Dan probeer ik meestal positief over te komen. Ik heb pas één keer een boeking voor praten gekregen. Het kost anders ook teveel geld, want we moeten de boete zelf betalen." De Vries tracht ook elders in het veld bemidde lend op te treden, een eigenschap die hij ook buiten hét voetbalveld heeft. "Ik kan gelukkig met iedereen goed opschieten en heb Jiet reuze naar m'n zin bij WZ. Als er een keer wat is, de weg terug van een knieblessure en is moge lijk weer van de partij. Daarnaast doen er al weer verhalen de ronde dat Wout Blankën- steijn en Peter van den Deijssel toch weer voor de selectie in aanmerking willen komen. Het tweetal had eerder te kennen gegeven in het vierde van Hees te willen voetballen. Hees moet weer van onderaf aan beginnen. Voor de Soester voetballiefhebbers heeft dat het prettige gevolg dat SEC-zaterdag weer tot de tegenstanders hoort. Hoewel beide teams regelmatig tegen elkaar oefenden, is het bijna drie eeuwen geleden dat de ploegen in compe titieverband tegenover elkaar stonden. De eer ste wedstrijd tussen de Soester derde klassers is gepland op zaterdag 13 november. Het duel valt in de tweede periode. Indien er op die dag een wedstrijd moet worden ingehaald, dan ver schuift het duel naar 20 november. Hetzelfde is het geval, indien Hees en/of SEC dan nog in de bekerstrijd zijn vertegenwoordigd. De eerste ontmoeting vindt plaats op het' ter rein aan de Kooiweg. Nog interessanter wordt het wanneer de competitie in een beslissend ,§t^djui^ verzpilt js gebakt. IDan moet Hees (in probeer ik het te sussen. Maak maar plezier inj je leven, dat is veel belangrijker." De mensen die hem al langer kennen, herinne ren hem als dat kleine ventje, dat zich in de jeugd van SEC door de verdedigingslinies slin gerde en het ene doelpunt na het andere scoor de. De Vries is in alle opzichten gegroeid. De automatiserings-deskundige van de belasting dienst zegt geen neusje meer te hebben voor doelpunten, zoals Johnny Brouwer. Hij heeft na de mislukte pogingen van WZ'49 om kam pioen te worden, ook geen verwachtingspa troon meer. Dit in tegenstelling tot twaalf maanden geleden. "Maar ik heb wel goede hoop dat we een prijsje pakken. We hebben er de spelers voor en de organisatie van WZ is ook goed." Wat De Vries betreft, maakt hij het als speler nog mee, dat WZ'49 terugkeert in de KNVB-regionen. De tijd, waarin hij steeds wat nieuws wilde en uitstapjes maakte naar SEC en Sparta Nijkerk is voorbij. "Ik wil bij WZ blij ven en proberen in het eerste te spelen. Zoals ik nu speel, voel ik me goed. Al heb je wel langer de tijd nodig om te herstellen van een wedstrijd. We worden oud, hè." Trainer: Sjirk Bajema. Selectie: Joep Akkermans, Frank Baars (Soest), Abdelhak Belarbi, Barry van den Berg, Wim Boluyt, Edwin Brouwer (SEC-zon dag), Mare Brouwer, Gunther Buxtorff, Pa- tricK Dokter, Michiel Esselman (SEC), Niels van der Giessen, Marcel de Graaf, Antonio van den Hengel, Joop van Kooy, Stef Koppenaal, Zeki Kurt, Dik Lam, Dik Lam jr, Gert van de Munt, Peter van de Munt, Bram van de Munt, Joost Overduin, Wim van der Pol, Wobbe-Jan Reitsma, Peter de Ruiter, Gilbert Seeveld, Hans Visscher, Erwin Vogel (Soest), Cees-Jan de Vries, Willem de Vries, Barend Westerveld, Ton Wolfsen. Weg: Johnny Brouwer (Baarn). Eerste klasse afdeling: Argon, Barneveld, Bussum, DOSC, Eemboys, EFC'58, Huls horst, Kockengen, Rood Wit, SVMM, Veluw- se Boys, WZ'49. de derde periode) naar de Bosstraat-West en staat er wellicht veel op het spel. Succes in het nieuwe seizoen zal bij Hees in één klap de negatieve factoren van vorig voetbal jaar doen vergeten. De ploeg heeft er zin in, maar blijft onvoorspelbaar. Tegen Bilthoven (tweede klasse afdeling) werd al geoefend in de voorbereiding. De experimenterende Kommer zag Hees in de eerste helft een 3-1 voorsprong nemen, maar na enkele wissels remise (4-4) overeenkomen. Als Hees in de twintig compe titieduels de juiste instelling kan blijven aan spreken, dan zou er aan het einde wel eens champagne geschonken kunnen worden. Trainer: Teus Kommer. Selectie: A. Akyum, Tjeerd Altena, Pascal Beemer, M. van den Berg, Sander van den Berg, André Blankenstein, Danny Branden burg, Johan van den Brink, Erwin de Gier, Re- né ten Haaf, Marko Hagelen, Peter van den Hoek, Louis Hugo, Dirk-Jan Huver, Ewout Jansen, Robert Joustra, Pascal Kamerbeek, Edwin Lazonder, G. van Loon, Peter Ruizen- daal, Robert Schadee, Koen Stanton, Peter Teunis, Chris Uitdenbogaard, Hans Uitdenbo- gaard, Nico van Veen. Weg: Paul Castein, Jeffrey Dorresteijn, Peter de Jong, Eric Looysen (allen SEC-zondag). Wout Blankensteijn, Peter van den Deijssel (Hees 4?). Derde klasse afdeling: Allen Weerbaar, Auto maten van Rijn, Cobu Boys, EMM, Hees, Ka- .raenk, 0§0} Radiostad, SEC, SC AH, UVV- Willem de Vries. Volgens Sjirk Bajema de animatorin het veld. In het seizoen, waarin de jeugd van Hees zou doorbreken en de weg naar de eerste klasse van de afdeling zou zijn geplaveid, liep het aan de Kooiweg volledig mis. De (periode-jtitel - waar niet alleen op werd gehoopt, maar ook gerekend - bleef uit. Sterker nog: de voetballers degradeerden naar de kelder van het georganiseerde voet bal voor standaardteams. Een spraakmakende affaire met de inmiddels vertrokken trainer Evert van den Brink en het vertrek van vier spelers (naar SEC-zondag) gaven nog meer aanleiding voor zorgen. Maar wie denkt, dat het bij Hees kommer en kwel is, slaat de plank mis.

Soester Courant | 1993 | | pagina 24