De club Soest verdient de tweede klasse" SEOzaterdag is één geheel Nieuwe trainer Dick Schinkel beschikt over sterk arsenaal aan spelers' 55 VOETBAL zondag "Als iemand buiten de pot piest, gaat hij er uit" VOETBAL zaterdag Trainer Hendrik-Jan de Boer gelooft in ploeg "We moeten spelers hebben die voor elkaar knokken" "De sfeer en het zelfvertrouwen, daar draait het om. De kwaliteit is er al" WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 SOESTER COURANT/SPORTBIJLAGE PAGINA 5 Trainers van 26 jaar kom je, destijds op Han Berger na, nauwelijks tegen. Dick Schinkel was er echter ook één die in een vroeg stadium liever in de dug- outzat dan op het veld stond. Blessureleed op het moment dat hij afstudeerde op de academie voor lichamelijke opvoeding noopte hem te stoppen. Maar dat betekende niet het afscheid van het voetbal. Schinkel trainde in die tijd al een jeugdploeg en de vlam was snel overgeslagen. Ruim dertien jaar later kwam hij een verbintenis overeen met sportorganisatie Soest. Wordt Schinkel de man die Soest voor het eerst sinds 1981 aan de titel helpt? "De club Soest verdient de tweede klasse", zegt de Diemenaar. Soest heeit kwaliteit genoeg in huis om ook een titel binnen te slepen. De ploeg is door de rendez-vous met Martijn Stalen hoef (die Michiel van der Hoeven van FC Utrecht meenam) alleen maar sterker ge worden. Toch strandde de trotse club tel kens, soms zelfs in het zicht van de haven. Schinkel is natuurlijk van te voren uitvoerig geïnformeerd en kent inmiddels het probleem van Soest. De selectie is op het menselijke vlak geen eenheid, maar wordt gevormd door groepjes. "Er hangen wel probleempjes en dat is één van de dingen die ik in de gaten zal houden. Als ie mand buiten de pot pist, gaat hij er zonder aan- ziens des persoons uit. We moeten spelers heb ben die voor elkaar knokken. Als het dan nog niet lukt, weetje datje er alles aan hebt gedaan en dan staat er wat voor het volgende jaar. Het is heel belangrijk om de mentale weerbaarheid te versterken en vechtlust neer te zetten. Dat zal ik moeten creëren door een gesprekje hier en daar, een wedstrijdbespreking en dat moet je koppelen aan een stuk sfeer. Nee hoor, het wordt geen praatgroepje. Ik ben niet van plan om elke week een gesprek te houden. Iemand die wekenlang in het eerste staat en er dan uit valt, heeft recht op uitleg. Maar iemand uit het tweede, die één keer invalt, hoeft geen uitleg te hebben waarom hij er daarna weer naast staat." Met het ondertekenen van zijn contract bij Soest, belastte Schinkel zich in één pennestreek met een luxe-probleem. Hij zal goede voetbal lers aan de kant moeten houden, omdat er maar elf plaatsen beschikbaar zijn. "Over Martijn ben ik heel tevreden. Michiel is een aanvallen de middenvelder die ook vlak achter de spitsen kan spelen. Ze zullen zich, net als de anderen, moeten bewijzen. Dat geldt voor iedereen. De jongens die vorig jaar goed speelden, hebben krediet, maar ook zij beginnen nu weer op nul. Krediet betekent dat je in de voorbereiding mag starten. We hebben een brede groep en dus zijn er straks afvallers. Alleen als zij hun voetbalvrienden blijven steunen, krijgen we een goede sfeer. Als ze rotzooi gaan trappen, zal ik ze aanpakken." "Als je alleen maar op één positie kan spelen en er is iemand die beter is, dan krijg je het moei lijk. Er komen schorsingen en blessures. Daar hoopje niet op, maar daar moetje op wachten. Als een wisselspeler blijft gaan, krijgt hij tijdens wissels en oefenwedstrijden een kans. Er blijft dus een reden om met een goede instelling te komen. Het is mijn taak die jongens het gevoel te geven, dat ze een kans blijven houden"aldus Schinkel die het basiselftal vorige week al gro tendeels in zijn hoofd had, maar er over twee, drie posities nog niet uit was. De voormalig voetballer van Labor (derde klasse KNVB) en Helios (eerste klasse KNVB) is blij dat hij na Meerboys, Rapiditas, 't Gooi en DSOV bij Soest is neergestreken. "Ik ben blij dat ik weer in dit district werk. Het voetbal is over het algemeen wat verzorgder en vaak zijn de clubs beter georganiseerd. Als je hier komt, spreekt dat meteen aan. Het is een geweldige accommodatie met schitterende velden en de club straalt ambitie uit. Je informeert natuurlijk van te voren al een beetje. Je leest het clubblad uit naar de confrontatie met 'buurman' Hees. "Dat wordt iets fantastisch." Behalve Zijderveld, besloot ook Ronald Mer- kenij zich weer beschikbaar te stellen. De aan valler/middenvelder was er één jaar tussenuit. Doelman Rob Elderman is eveneens weer aan de Bosstraat-West te zien, nadat hij het voor bije seizoen bij Zeewolde onder de lat stond. Elderman heeft Ronald de Kruijf als concur rent. "Ik zou nog niet weten wie van de twee het wordt", zegt De Boer. Vanuit de jeugd was er maar één transfer: Dan- ny van de Heide. Een belofte voor het zater dag-elftal, gelooft De Boer. "Hij past zich moeiteloos aan. Maar de groep is ook één ge heel. Alle nieuwe spelers zijn meteen in de groep opgenomen." De Boer, in het bezit van van Oefenmeester III, begint aan zijn eerste jaar als seniorentrainer. "Dit wordt voor mij een jaar, waarin ik kan kij ken of dat bevalt. Het is de bedoeling dat ik voor Oefenmeester II verder ga en trainer blijf. Zoveel mogelijk aanvallend voetbal. Dat stelt Hendrik-Jan de Boer in het vooruit zicht bij SEC-zaterdag. En als de ploeg net zo optimistisch ten strijde trekt als de nieuwe trainer, dan komt het best wel goed met de groenwitten die sinds jaar en dag in de derde klasse van de afdeling voetballen. Voor De Boer is de kennismaking met de zater dag-equipe van SEC gladjes verlopen. Een aantal spelers had hij in de jeugd al onder zijn hoede, dus hij weet waar hij aan toe is en wat hij aan zijn pappenheimers heeft. "Ik denk dat we best een aardige ploeg hebben en dat ik er veel mee kan bereiken. Ze zijn fana tiek en gelijkwaardig aan elkaar. Mocht er één wegvallen, dan kan ik die plek zo opvullen." Hoewel De Boer offensieve daden verwacht, zal hij de defensieve taken niet verloochenen. "Vorig seizoen zat het niet altijd dicht, daar wil len we nu verandering in brengen." In dat op zicht toont de voetbaltrainer zich verheugd met de terugkeer van Theo Zijderveld, een 29-jari- ge routinier die de sleutel in handen krijgt om de verdediging op slot te houden. Zijderveld was eerder al actief voor SEC en voor Hees. Hees is overigens ook de club, waar Hendrik- Jan de Boer voor het eerst het veld betrad. Hij speelde er jarenlang en trainde ook de jeugd. Een aantal huidige eerste elftalspelers van Hees, onder wie Ewout Jansen, liepen al stage bij hem. De Boer kijkt dan ook met veel plezier Trainer: Hendrik-Jan de Boer Selectie: Jan Berkhof, Kees van de Bilt, Ri- chard de Bruin, Razzo van Dam, Rob Elder man (Zeewolde), Gabriël van Gastel, Danny van der Heide ("jeugd), Johnny Huiden, Edwin de Jong, Ronald de Kruyf, Ronald Merkeny, Fred Posthuma, Krijn Schouten, Ronald Spoor, Saric Stojar, Bram de Vries, Theo Zij derveld. Derde klasse afdeling: Allen Weerbaar, Auto maten van Rijn, Cobu Boys, EMM, Hees, Ka- merik, OSO, Radiostad, SEC, SC AH, UW. en zo en dan weetje al een beetje wat voor een club het is. Er is hier de laatste jaren goed ge werkt. Er zijn goede trainers geweest. Het is niet zo dat hier een ongedisciplineerd zooitje staat. Moet ik ze dan nog beter leren voetbal len? Dat is bijna niet meer nodig. Veel zal af hangen van de onderlinge band. Ik hou mijn spelers altijd voor, dat ze naar me toekomen als er wat is. Dat ze niet aan de bar gaan praten. Ik hoop dat ik dat vertrouwen krijg. Dat moet je bereiken door met de jongens te praten. De sfeer en het zelfvertrouwen, daar draait het al lemaal om. De kwaliteit is er al." Die drie aspecten waren vorig seizoen in het be gin echter ook aanwezig. Soest gaf de ene na de andere tegenstander een veeg uit de pan, won de eerste twee bekerduels en de ouverture van de competitie met monstercijfers, maar ging uiteindelijk toch de mist in. Schinkel: "Het is beter voor het zelfvertrouwen als je een zwaar bevochten overwinning boekt dan een grote, makkelijke overwinning. Dan krijg je het gevoel dat je er voor geknokt hebt. Ik heb liever dat we het moeilijk krijgen en met 1-0 winnen. De verdediging is ook zekerder als je de nul houdt. We proberen natuurlijk aan vallend voetbal te spelen. Dat hoort bij Soest, Er zijn veel goede aanvallers en middenvelders. Maar ik zal toch moeten beginnen bij de verde diging, zodat ik daarop kan terugvallen. We moeten niet blind naar voren gaan rennen, maar gedoceerd spelen. Als je in een wedstrijd merkt, dat het even niet gaat en tegenzit, moet je het even kalmer aan doen en proberen een puntje te pakken. Het is altijd beter datje aan vallend speelt, het is ook leuker voor de achter ban, maar je moet het wel aan resultaat koppe len. Ik win liever met 2-0 dan met 5-2. Tot nu toe ben ik daar tevreden over. We hebben goe de resultaten neergezet, maar toch elke week een doelpunt tegen gehad en dat moet eruit. We wonnen met 6-1 van KDO, een matige te genstander. Die ene goal was niet nodig ge weest." In de achterste linie heeft Wim Gouw al weer veel minuten gedraaid. De routinier die weer voor de selectie koos, heeft Schinkel aange naam verrast. Of Gouw daadwerkelijk zijn ren tree in het eerste zal maken, is niet zeker. Waar schijnlijk zullen Martijn Stalenhoef en Luits Houkes (die door ziekte een trainingsachter stand heeft opgelopen) het hart van de defensie gaan vormen. Nog een opmerkelijke verschij ning in de hoofdmacht was John de Jong. Schinkel: "Hij kwam tempo te kort, vond ik. Misschien dat hij zich verder ontwikkelt en een goede concurrent wordt." Voorin worden twee of drie spitsen geposteerd. "Na de oefenwedstrijden kiezen we het sys teem waar we achter staan, of we wisselen in de wedstrijd." Schinkel is een trainer die meestal drie of vier jaar bij een club werkt. Soest is een club die meestal drie jaar met een trainer werkt. Zoals met Jan Stroomberg (1990-'93) en Wim Gel- hard (1987-'90). Soest en Schinkel lijken dus bij elkaar te passen. Schinkel heeft er van te vo.- ren ook op aangedrongen om indeling in de 'Amsterdamse' derde klasse aan te vragen. "In de Amsterdamse klasse zitten meer voetballen de ploegen, maar je moet wel alert zijn op de counter. Het voordeel is, dat ik de andere clubs beter ken. Ja, we zijn kanshebber voor een prijs. Dat is reëel om zo te stellen. Je kunt kampioen worden of een periodetitel pakken. Soest is een goede kanshebber, maar dat zijn nog vier, vijf andere clubs ook." Trainer: Dick Schinkel. Selectie: Maurice d'Aquino, Dennis van Asch, Gerard Becker (Huizen), Gerard van de Be- dum, Peter van den Berg, René van den Deijs- sel, Michel Everts, Wim Gouw, Paul van der Grift, Robert Hagen, Paul Hilhorst, Michiel van de Hoeven (FC Utrecht), Luits Houkes, Ferenc Kleinegris, Mark de Lange, Gerwin Leegwater, Gerard van Soeren, Martijn Stalen hoef (FC Utrecht), Jeroen van Veenendaal, Michel Vlaswinkel, Arie van der Wiel. Weg: Daniël Hilhorst (FC Hilversum), Martijn de Jonge (Baarn). Derde klasse KNVB: AS'80, Buitenveldert, Bijlmer, Diemen, DRC, NVC, Pancratius, Ro- da 1923, Schellingwoude, Soest, TOB, ZPC. Dick Schinkel balt zijn vuist. Persoonlijke belangen mogen niet meespelen. "Veel zal afhangen van de onderlinge band", doelt de trainer op de groepjesvorming binnen de kwalitatief sterke selec tie van Soest. - -

Soester Courant | 1993 | | pagina 25