The Red Stars in de opleiding bij Hans de Bruin Dames 2 'promoveert' naar beneden Basketbalcoach: "De jonge spelers moeten leren op herenniveau te acteren" BASKETBAL "Stel dat iemand de vorm van de dag heeft, dan wil ik dat niet missen" Ifff|fI The Red Stars moet omlaag op basketballadder BASKETBAL WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 SOESTER COURANT/SPORTBIJLAGE PAGINA 8 Hij is allesbehalve een onbekende voor de basketballers van The Red Stars, de club waar hij sinds 1977 lid van is. Daarvoor trainde hij al senioren- en jeugdteams in Brielleen balde hij als speler met Juventus in de eerste divisie. Hij stond aan het roer van Midland dames) in de eredivisie en OSG (heren in de promotiedivisie, stak veel jaren in de opleiding van de jeugd van The Red Stars en is docent /examinator trainersopleidingen van de Nederlandse Bas ketball Bond (NBB). De opvolger van Shermon Wilson beschikt in sporthal Beukendal over een jongeploeg met weinig lengte. Hans de Bruin uit Soest zal daarom snel basketbal met een agressieve verdediging propageren. Met twee eerstejaars senioren en drie ju nioren loopt de dertien man tellende he renselectie van The Red Stars niet over van routine. De ervaren De Bruin waagt zich dan ook niet aan prognoses. Er is voorlopig werk zat aan de winkel, beseft de basketbaltrainer als geen ander. De verjongingskuur is niet alleen noodge dwongen tot stand gekomen, maar tevens het logische gevolg van een jaren geleden ingezet beleid, waarbij De Bruin als jeugdtrainer inten sief was betrokken. Arne Balvers en het talent Igor Smink waren de twee voorlopers van de jeugd die zich in het eerste team wrongen. Hun voorbeeld wordt gevolgd door Martijn Schee- Ie, Tim van den Deijssel en Bob Kooter. "Ik denk dat Arne en Igor het wel aankunnen", stelt De Bruin die daar niet mee wil insinueren dat de overige 'jonkies' het niet zullen redden. "De jonge spelers moeten leren op herenni veau te acterenDat is harder, taaier en mentaal zwaarder. Het probleem bij jongere spelers is meestal de mentaliteit. Mooi weer-basketbal- lers functioneren niet bij slecht weer en dan kom je door geklungel snel met twintig punten achter. Op zo'n moment moetje als groep kun nen functioneren, waaraan ieder individu een bijdrage moet leveren. Dat is de voorwaarde om teamsport te bedrijven. Als coach ben je de eerste verantwoordelijke. Maar als ze in het veld staan, kan ik niets meer doen. Dan zijn het alleen de spelers die de ander kunnen helpen. Spelers die gaan lopen zeuren, kunnen dat bij mij op de bank komen doen en gaan zitten." Iedere speler die aan de warming-up heeft meegedaan, kan bij De Bruin rekenen op speel tijd. "Stel dat iemand de vorm van de dag heeft. Dat wil ik dan niet missen. In de eerste helft zal ik veel wisselen, daarna gebruik ik de spelers al naar gelang de vorm en de tegenstander. Van iemand als Jan van Maanen verwacht ik wat ex tra's, met name verdedigend." Het manco aan lange spelers baart De Bruin enige zorgen. "Dat is ons grootste probleem, vooral verdedigend tegen teams met twee lange mensen. Misschien dat we dan meer zone gaan spelen of wisselende verdedigingsvormen toe passen. Met weinig lange mensen hebben we in de aanval ook minder kans dat we inside vrij komen. Daarom verwacht ik van het team drie punters. Arne kan dat, hetzelfde geldt voor Joes Heeregrave en Marco en Jan van Maanen. Als je van ver schiet, komt de rebound ook ver. Als je daar attent op bent, kun je als klein team toch veel misgeschoten ballen vangen." Ingewikkelde aanvalspatronen hoeven de spe lers niet in te studeren. De Bruin wil de indivi duele mogelijkheden zoveel mogelijk uitbui ten. "Iemand kan creatief zijn, maar als hij ja renlang hetzelfde spelletje heeft gespeeld, ziet hij zijn eigen mogelijkheden en ook die van een medespeler niet meer. Ik wil één set-play tegen een zone en één set-play tegen man-to-man. En ze moeten een free-lance passing-game gaan spelen. Dan kunnen ze hun eigen moge lijkheden creëren en krijg je verrassend aanval lend spel. Het team dat daar niet alert op verde digt, krijgt ze om de oren." Nog liever ziet De Bruin dat zijn spelers na her overd balbezit de defensieve stellingen razend snel verlaten en via de fast-break proberen te oogsten. Daar zal bij de trainingen van de rela tief kleine, jonge en dus vlugge basketballers de nadruk op komen te liggen. "Daarnaast wil ik dat ze de tegenstander direct onder de basket aanpakken. Ze moeten de ver dediging in de eerste plaats ook als aanval zien. Dat vergt echter allemaal tijd. Verdedigend moet er nog veel worden gedaan. Wat dat be treft trainen we met één keer anderhalf uur en één keer vijf kwartier veel te weinig." Hetgeen niet wegneemt dat de basketbalcoach een leuk en goed seizoen verwacht. "Het leuk- 11111 f 1 "Ze moeten de verdediging in de eerste plaats ook als aan val zien. Dat vergt allemaal echter tijd. Verdedigend moet er nog veel worden gedaan", zegt basketbalcoach Hans de Bruin. ste zou zijn als Red Stars in de eerste divisie zou spelen. Op dat niveau blijven alleen de mentaal sterke spelers over. Die zijn technisch gezien misschien wat minder, maar je wint er wel wed strijden mee. Of dat niveau haalbaar is, is puur afhankelijk van het talent dat zich aandient. Voor Red Stars is de eerste divisie op termijn haalbaar. Maar dan moet je twee keer pro moveren. Nu moeten we nog op veel punten trainen. Dat is het uitgangspunt. Je kunt pas over twee jaar gaan zeggen dat je wilt pro moveren", zegt De Bruin die het in de Top- sportliga uitstekend is bevallen. Of hij met de Soester club zo Ver zal reiken, blijft vooralsnog een vraag. De verbintenis van De Bruin heeft betrekking op één seizoen. Praten over een ver lenging daarvan is nog niet aan de orde. Om van het hoogste rayonniveau naar de tweede klasse van de kern te komen, moet je drie keer degraderen. Het da mesteam van The Red Stars slaagde erin de neerwaarste stap in één keer te maken. Oorzaak: De volledige selectie gaf de pijp aan Maarten, waardoor het tweede team 'promoveerde'. Die ploeg blijft evenwel in haar 'eigen' tweede klasse van de kern spelen, omdat ze de kwaliteit ontbeert op rayonniveau te stuiteren. Het is voor hét eerst sinds eind jaren zestig, dat Red Stars niet meer met de dames in het rayon of hoger is vertegenwoordigd. Yvonne Hurenkamp is de enige die kan bogen op enige ervaring in het rayon. De aanvoerster van The Red Stars was de afgelopen twee sei zoenen bankspeelster bij het eerste. Een aantal speelsters, onder wie Carolien Hilhorst en Jac- queline van Gaaien zette echter een punt ach ter hun basketballoopbaan, anderen namen de wijk naar elders. Zo gaan Gaby Kooter en Sandra Verkoyen bij Prisma College (het voor malige OSG) in de eerste divisie spelen. Het jeugdtalent Tessa de Bruin (dochter van heren- coach Hans de Bruin) is zelfs doorgestroomd naar het eredivisieteam van Prisma College, waarin het voormalige Red Stars-lid en inter national Renske Peters ook al uitkomt. Een aantal tredes lager op de basketballadder, de tweede klasse van de kern, mag op grond van de resultaten in het seizoen 1992-'93 het een en ander van de dames van Red Stars wor- den verwacht. Na een aftastende competities tart, waarin vier maal werd verloren, eindigde de Soester ploeg vorig seizoen als tweede. In de laatste dertien wedstrijden ging The Red Stars alleen voor de ongeslagen kampioen Bulls door de knieën. Daarmee is lang niet gezegd dat het damesteam dit seizoen als de gedoodverfde kampioen op pad gaat. De verschillen tussen de vijf, zes beste ploegen uit de klasse zijn daar voor te gering. Al die ploegen moeten in staat worden geacht van elkaar te kunnen winnen. Maar als de basketbalsters volgend vooijaar niet bij de eerste vier eindigen, dan moet er in de daarvoorafgaande maanden wat fout zijn gegaan. Omdat in de kern veel damesploegen met een saaie huis-tuin-en-keuken zone-defensie op de proppen komen, zal The Red Stars het moeten hebben van een felle verdediging en snelle uit vallen. Die twee aspecten vormden vorig sei zoen vaak de basis voor het betrekkelijke suc ces. Een voordeel is dat veel speelsters op ver schillende posities kunnen worden gebruikt. Maar om hoog te kunnen reiken op de ranglijst, zullen de speelsters stuk voor stuk veel inzet moeten tonen. Dat is de kern, waarom het bij de 'kernploeg' draait. De samenstelling van het huidige team ver schilt nauwelijks met die van vorig seizoen. Chantal Ruijter haakte na een slepende enkel blessure af. De acht overige dames, onder wie oud-handbalster Leontine Jansen die kan te rugzien op een uitstekend debuutjaar, blijven actief. En het is niet uitgesloten dat de ploeg aanvulling krijgt. Trainer/coach: Johan van Beek. Selectie: Desiree van den Breul, Claudia van Drie, Yvonne Hurenkamp, Leontine Jansen, Nancy de Kruyf, Geraldine Melgert, Petra Reiffers, Christel Wessels (allen afkomstig van Red Stars 2). Weg: Tessa de Bruin (Prisma College), Jac- queline van Gaaien (gestopt), Maijon Geurts (voorlopig gestopt), Gaby Kooter (Prisma College), Carolien Hilhorst (gestopt), Yvonne Ketelaar (gestopt), Chantal Ruijter (gestopt), Miriam van Tuyl (Dunckers), Sandra Ver koyen (Prisma College) Tweede klasse kern: Argon 2, Blue Herons 2, Blue Drakes, Cangeroes 5, Eem'78, Irene, Midland 2, New Stars, OSM'75, Prisma Colle ge 5, The Red Stars. Als docent van de NBB is hij de mening toege daan dat basketballers op de juiste wijze de fun damentels van basketbal moeten worden bijge bracht. 'Teder rayonteam in Nederland moet nu een gediplomeerde coach op de bank heb ben zitten, anders krijgen ze per wedstrijd een boete. Ik denk dat het trainersbestand zodanig versterkt kan worden, dat elke club meer gedi plomeerde trainers krijgt. Die worden volgens dezelfde richtlijnen opgeleid, zodat je het na tionale niveau omhoog kan tillen. Als je daar een uniforme opleiding voor creëert, krijg je technisch betere spelers", aldus de Soester die veel voldoening beleeft aan het feit dat hij daar aan meewerkt. In de aanloop naar de competitie, die in het laatste weekeinde van september begint, zal De Bruin de heren van Red Stars wekelijks een oe fenwedstrijd laten spelen. Op dit moment kan alleen maar worden gegist over hoe het de ploeg daarna in de competitie zal vergaan. "Als je de eerste vier wedstrijden met één punt ver liest, is dat geen probleem. Maar als je ze met twintig punten verliest, heb je wel problemen." Problemen kunnen ook die spelers verwach ten, die zich niet positief opstellen, zowel tegen de scheidsrechter, de mede-spelers als het pu bliek. De Bruin beseft dat een aspirant zonder aanziens des persoons torenhoog opkijkt tegen een speler die in het eerste team uitkomt. "Je kan ingewikkeld doen over voorbeeldfunc ties van eerste teamspelers. Sommigen zijn daar misschien voor zichzelf nog niet mee be zig, maar ik vind toch dat je daar rekening mee moet houden. Spelers die zich daar niet aan houden, kunnen met mij problemen krijgen. Maar ik denk dat het een leuk jaar wordt en dat het goed verloopt. Iedereen staat er positief te genover." Trainer/coach: Hans de Bruin. Selectie: Arne Balvers, Dave Batts, Tim van den Deijssel (jeugd), Dick van der Hammen, Joes Heeregrave, Willem Kerkhoff (Red Stars 2), Bob Kooter (jeugd), Marco van Maanen, Jan van Maanen, Peter van der Neut, Martijn Scheele (jeugd), Igor Smink, Peter Willemze (Shooters). Weg: Arend Kok (Red Stars 2), Willem-Jan Topper (Cracketjacks), Richard Weitz. Tweede klasse rayon: Baros, Blue Drakes, BS Leiden, BOB, Crackeijacks, Deca Eagles, Hurricanes, Punch, SBU, Shooters 2, Sprin gers, The Red Stars.

Soester Courant | 1993 | | pagina 28