Het is puur een manier van denken en werken" Remmerswaal speelt geen verstoppertje mbitieuze trainer/coach Servaas Klute schroeft doelstelling Stam/SoVoCo op VOLLEYBAL "In de competitie laten ze hun ware gezicht pas zien' "Kijken of inpassen ook onder wedstrijddruk lukt" ENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 SOESTER COURANT/SPORTBIJLAGE PAGINA 9 "De hele club moet meewerken. Wij kunnen als team wel groeien en ontwik kelen, maar dan wordt je een waterhoofd binnen de vereniging. Gelukkig denkt het bestuur goed mee. Er is ook een commissie gevormd, die regelmatig bij elkaar komt. Bij het zoeken naar nieuwe speelsters, hebben veel mensen veel gedaan. Daar denken we met z 'n allen in mee. Dat mag niet trainer-af hankelijk zijn. Als ik dit jaar weg ga of ik moet stoppen, dan moet je een beleid hebben, waar je een trainer bij kunt zoeken. Aan het woord is Servaas Klute, leraar lichamelijke opvoeding en woonach tig in Ede. Hij deed veel ervaring op als volleyballer in de eredivisie en is nu trainer/coach. Metdedames van Stam!SoVoCo wilhij naar de eredivisie, een ambitie die de club enkele jaren geleden ook al had. Toen mislukte de missie. Volgens Klute mogen de achterban en de buitenwacht niet verwachten dat zijn team dit seizoen kampioen wordt. In dit interview legt hij uit wat er onder de doelstelling moet worden verstaan. et is puur een manier van denken en rken. Je kunt ook gaan dobberen, .ar daar heb ik geen zin in. Ik wil niet n groep alleen maar aan de op gang uden. We willen naar de eredivisie, aar waar je uiteindelijk uitkomt, is van veel dingen afhankelijk. Als je naar de p, tussen aanhalingstekens, wil, moet je les kunnen. En er zijn nog veel dingen e ze nog niet kunnen." ien talentvolle groep kan dat snel oppakken, aar hoe lang het duurt, interesseert me niet, s je maar met z'n allen op die lijn zit. Ik heb n totaal-overzicht. De groep heeft dat nog iet. Maar er zijn regels gemaakt en strategi- he en technische afspraken. Ze kunnen veel. laar daar waar wij naar toe willen, gebeurt eel meer. Het verschil tussen de eredivisie en e eerste divisie is heel groot." We hebben een talentvolle groep, volleybal- echnisch gezien. Maar mentaal en taktisch ge ien zijn ze nog niet ver genoeg. Ik ga al die ta- entjes af en ga met ze praten. Het team moet ntwikkeld worden. Het is een complex van actoren. Alles grijpt in elkaar. Als ik nu een eroep doe op het mentale vlak, dan pakken ze et goed op. Maar ik ben een veilige persoon voor ze. Straks staan er in de wedstrijden ande ren, die niet veilig en bekend zijn. Je weet pas in de wedstrijden of ze mentaal tegen de druk kunnen. Als mensen onder druk staan, veran deren ze. Dan kunnen stille mensen tijgers wor den. In de competitie laten ze hun ware gezicht pas zien. Dan kun je het groepsproces pas ver anderen als dat nodig is. Dan zie je of iemand een goede wisselspeler is en genoegen neemt met drie korte invalbeurten of dat iemand na een aantal wedstrijden gaat lopen zeuren." Op papier is de selectie van Stam/SoVoCo j versterkt. Dat beweert ièdereen die de wijsheid op volleybalgebied in pacht meent te hebben. Klute houdt zich wat dat betreft op de vlakte. Hij kreeg vijf minuten voor de eerste training de onheilstijding van Karin van de Peppel. De volleybalster deelde doodleuk mee, dat ze toch maar bij Delta/Lloyd ging spelen. "Het is wat laat hè. Slordig, en dan druk ik me nog netjes uit. Het brengt ons in de problemen, omdat we nu speelsters op andere posities moeten zetten, rollen veranderen. Paulien Vis ser moet nu op midden gaan spelen. Dat doet ze al heel goed. Met Karin hadden we meer slag kracht gehad. Aanavllend is ze een slagkanon, ze kan gewoon beuken. Als je naar die "top sport" wilt, moet je niet lullen, maar rammen. Dat moet verteld worden."Klute heeft, on danks het besluit van Van de Peppel, voldoen- Trainer/coach: Servaas Klute. Selectie: Erna Boonzaaier (Longa'59), Ma- rianne Goebertus, Petra Hendrikse (Sudec/ Vif), Heieen Hilhorst, Irene Koelewijn, Jolan- da Sluys (DOS), Esther van der Spek, Paulien Visser, Monica van der Wal. Weg: inge Everts (gestopt), Erica Jansen (Stam/SoVoCo 2), Diny de Kruyf (gestopt) Ineke Remkes (gestopt), Bernique Tool (Stam/SoVoCo 2). forste divisie; Abcoude, ATC/Hengelo, Avero/OS 2, Delta Lloyd 2, DIO/O, Flexa/S- neek, Homestyle/Olympia, Kuipers/Zwolle, Longa'59, Piet Zoomers, Stam/SoVoCo, Van Calcar/Lycurgus. de keuzes binnen zijn selectie. "Voor alle posi ties heb ik meer mensen, dus heb ik ook meer concurrentie. Dat is de opzet geweest van het zoekbel eid. Dat is ook eerlijker dan wanneer je iemand van te voren bombardeert tot bank- speelster." "We zijn een nieuwe weg ingeslagen en waar nodig zullen we ontwikkelen. We krijgen een zwaar seizoen en zullen eerder middenin dan bovenin eindigen. We zullen heel veel 'ups en downs' hebben. Huilen? Ik heb het nu twee keer meegemaakt, maar er nog geen proble men mee gehad. Na de tweede keer heb ik er iets van gezegd en sindsdien is het niet meer voorgekomen. Huilen heeft te maken met een volleybal-onvolwassenheid. Je voelt je rot en je weet het juiste antwoord niet. Je moet je zelf loszien van je speelgedrag. Als jouw.rol passen is en je hebt het zes van de tien keer fout ge daan, dan is dat dus slecht. Een spelverdeelster die niet blokkeert en daarvan baalt, dat is ook verkeerd. Blokkeren is haar taak niet. Of ik daar hard in ben? Ik ben heel duidelijk, niet ie mand die vloekt en tiert. Ik noem alles bij zijn naam. Ik geef verantwoordelijkheid en vraag dat terug." Klute verklapt dat de speelstijl van het dames team op veel punten zal veranderen. Hoe? Dat moeten de toeschouwers zelf maar ontdekken. Esther van der Spek zal in ieder geval niet meer als mid-aanvalster bekeken kunnen worden. "Ze gaat naar buiten, dat is om haar te bescher men. Ze ging gemiddeld twee keer per seizoen door haar enkel. In het midden moet je heel snel spelen en dat past niet bij haar motoriek. Ik wil ook sneller spelen en Heieen Hilhorst ont lasten. Die werd als een kanon gebruikt, maar kreeg altijd hoge ballen en dus twee blojckeer- ders. De verantwoordelijkheid mag niet alleen op Heieen worden afgeschoven. Als zij niet draait, dan blijft er op die manier heel weinig over. Je moet het zo spelen, dat ze een een- mansblok krijgt. Het is een heel netwerk van af spraken die je uitprobeert. Ik wil af van de stra- tegiën die op zichzelf staan. Je mag wat van ze verwachten. Maar ik geef ze een andere rol. Dat is nieuw voor ze, dus het duurt ook langer." "Het publiek is de zevende man, zeker in de Bunt. Maar de tegenstanders weten dat ze in een heksenketel komen. Toen ik speler was, wasje daar extra tegen gewapend. Het kan dus ook een nadeel zijn voor Stam/SoVoCo." Waarmee is aangegeven dat de ervaring van Klute wellicht een grote bijdrage zal leveren aan het ontwikkelingsproces van de groep met een gemiddelde leeftijd van 23 jaar. Servaas Klute: Voor alle posities heb ik meer mensen, dus heb ik ook meer concurrentie. Dat is de opzet geweest van het zoekbeleid. Dat is eerlijker dan wanneer je iemand van te voren bombar deert tot vaste bankspeelster. Vraag Theo Remmerswaal naar zijn welgesteldheid, rep even over Stam/So VoCo en hij geeft meteen zijn visie over het komende seizoen. De volleybal trainer praat zonder haperingen alle facetten aan elkaar, al last hij af en toe voor de pennelikker een adempauze in. De voormalige dames coach ontfermt zich dit seizoen met Kees de Wit over de herenformatie die vorig seizoen een belofte inloste door eindelijk kampioen te worden. Daarmee zette Stam/So VoCo de eerste stap terug in de richting van divisievolleybal. Met viernieuwe spelers werd het eerste team de afgelopen maanden nog verder versterkt. Met opzet hebben Remmerswaal en De Wit komende tegenstanders uitgenodigd voor diverse oefensessies. "Omdat we te weinig van ze afweten. Wat ik belangrijk vind, is te kijken wat hun stopopstellin- gen zijn, wat hun beste spelers zijn enzo voort." Remmerswaal heeft er geen behoefte aan om verstoppertje te spelen in de aanloop van de competitie. Hij wil de opponenten beter leren kennen, al bestaat er natuurlijk de mogelijk heid dat die hem zand in de ogen zullen strooi en. Iets wat hij zelf ook niet zal nalaten. Hij zal er geen nacht van wakker liggen. "Als het team gaat spelen, zoals ik verwacht, hebben we voldoende slagkracht." Tot 2 oktober hebben Remmerswaal en Kees de Wit de tijd om de vier nieuwe aanwinsten in de ploeg in te passen. "Dat lukt tot nu toe aar dig, maar je moet kijken of dat ook onder wed strijddruk lukt. Als ik ons zo inschat, behoren we in ieder geval tot de eerste vijf. We starten op papier met de zwaardere ploegen. Als je die wedstrijden goed doorkomt, sta je er meteen lekker voor. Maar het kan ook zijn, dat je na vier wedstrijden nog nul punten hebt." Het levende materiaal dat het trainersduo kan gebruiken, lijkt echter te goed om meteen uit de promotieklasse te degraderen, iets wat het Baarnse Maxcom/Touché'86 voortdurend overkomt. Die ploeg bengelt al jaren tussen de promotieklasse en de eerste klasse. Stam/So- VoCo wil echter terug naar de divisie-regio- nen. De promotieklasse bestaat uit een bonte men geling van volleyballers, in leeftijd variërend van achttien jaar of nog jonger tot enkele bijna- vijftigers. Er spelen gelauwerde sporters die kunnen buigen op jarenlange ervaring op divi sie-niveau en hun sportieve carrière afbouwen. Maar Stam/SoVoCo zal ook jonge, gretige ta lenten tegenkomen die hogerop willen. Dat laatste wil Stam/SoVoCo ook. De aanzet daartoe wordt met de huidige groep gegeven. In die groep zijn enkele dertigers te rug te vinden, onder wie Ron Goedhals en Coen Werkhoven. Remmerswaal wil echter een structureel beleid. "We moeten proberen een constructie te krijgen, waarbij de jeugd in het tweede begint en daarna in het eerste kan meespelen. Als je dat, net zoals bij de dames, kan volhouden, komt het niveau vanzelf." •wfnov n'ir.nv; "wiiSTi Arno van Ekelen komt, evenals De Wit, van OMS uit Putten. Die ploeg is dit seizoen tegen stander van de Soester club en volgens De Wit en Remmerswaal één van de zwakkere ploe gen. Van Vrevok kwam Peter van Ooyen naar Soest, terwijl Rob Innewee en Oscar van Leeu wen het shirt van Sydec/Vif (waar Remmers waal ook al trainer was) verruilden voor dat van Stam/SoVoCo. Hun komst betekende het ver trek van Roel Richmond en Ali Moghadassian die in het tweede team gaan spelen. Met elf se lectiespelers hebben Remmerswaal en De Wit feitelijk alle posities dubbel bezet. Er mag dan ook het een en ander worden ver wacht van de heren volleyballers. Die het er ook alles aan gelegen is om te vlammen. Want het is algemeen bekend, dat de heren net zoveel publiek als de dames op de tribune willen heb ben. Of zoals Coen Werkhoven het vorig jaar al zei: "Daar doe je het als sporter toch ook voor." Trainer/coach: Theo Remmerswaal en Kees de Wit. Selectie: Frank Bredius, Ad van Brummelen jr., John van Brummelen, Arno van Ekelen (OMS), Ron Goedhals, Rob Innewee (Sydec/ Vif), Óscar van Leeuwen (Sydec/Vif), Peter van Ooyen (Vrevok), Marcel Swart, Jan Vis ser, Coen Werkhoven. Weg: Ali Moghadassian (Stam/SoVoCo 2), Roel Richmond (Stam/SoVoCo 2). Promotieklasse: Blijvock, Brezan/SSS 2, Bre- zan/SSS 3, Harderwijk 2, Huizen 2, NVC 2, OMS, Renswouw, SDS, Stam/SoVoCo, Voll- kei 3, Woudenberg.

Soester Courant | 1993 | | pagina 29