"Het is nooit in me opgekomen om weg te gaan Routine en talent bij hockeysters sjaar <dr Doelman David Haverman honkvast bij eersteklasser MHC Soest HOCKEY "We moeten het toch van ons loopvermogen hebben" Wisselvalligheid moet verdwijnen bij dames MHC Soest HOCKEY "Je komt nog weieens geschonden uit de strijd" PAGINA 10 WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 SOESTER COURANT/SPORTBIJLAGE PAGINA 11 wegleggen. Komen we ie- wil doen, prima. We gooien ïn visje uit, maar het heeft it dit seizoen de nadruk ge- 'pbouw, al klinkt die term ;1 leden richten zich op de eugd en de aanwas vanjon- het laatste korfbaltoernooi :onden enige jeugdteams d. Eemvogels hoopt op Bello en Merema, keren tissavan Bemmel voorlopig -rste achttal. Ten opzichte :oen is de vrouwelijke helft ig vervangen. Agnes Kraai- p van vorig jaar weer speel- :amp, Sandra Lub en Hen schikbaar. De laatste twee ivalbeurten achter de rug. ;warris en Almar Leijfering eerste team spelen. Marco erug een stap terug deed in ïrk, maar daarna toch gere- zien was, completeert het ïrdag 4 september aan d$ 'eld begint. )ornekamp, Agnes Kraay- Almar Leijfering, Sandra ris, Fons Verduin, Henriët- man, Linda Bello, Aukje i Bemmel, Kathja Rauch. :t bekend. Makelaardij o.g. t /y, Soest. 02155-16151. Als hockey nog steeds een 'kaksport'zou zijn, zou het boerendorp Soest met ongeveer vijfhonderd actieve hockeyers ook een 'kakdorp 'zijn. Volgens Da- vidHaverman, doelman vanMHCSoest, is die stelling echter al lang en breed achterhaald. Ik kan me voorstellen, dat mensen dat vroeger zeiden. Maar het is net als met tennis en golf, steeds meer mensen gaan het doen. Misschien dat de mensen er in Soest nog anders tegen aankijken dan in Utrecht of Amster dam, waar je meer studenten en clubs hebt. Toch wordt het meer gerespec teerd, ook dank zij de publiciteit en de aandacht op televisie.Van ophouden moet Haverman nog niets weten. Niet voor niets pendelt de HEA Ó-student verschillende keren tussen zijn woonplaats Amsterdam en Soest. "Als het niet gezellig was, zou ik natuur lijk niet terugkomen naar Soest", ver klapt Haverman in één klap de sfeer bij de hockeyvereniging. Daarnaast heeft hij bij MHC Soest de mogelijkheid om op een redelijk niveau (de eerste klasse) te spelen. "Ik heb geen zin om bij een studententeam te spelen. Dan moetje 's ochtends om tien uur be ginnen en speel je nog wel eens op gras. Ik ben best ambitieus, maar je moet kijken watje mo gelijkheden zijn. Ik ben nooit in aanmerking gekomen voor een hogere club of voor jeugdse- lecties van Oranje. Misschien komt dat, door dat ik in de jeugd ook wel eens veldspeler was. Het is nooit in me opgekomen om weg te gaan" aldus de honkvaste doelman. Anders is het gesteld met zijn broer Jochem die, zeventien jaar jong, bij SCHC in de Over gangsklasse uitkomt en na een periode bij de nationale B- en A-jeugd kandidaat is voor Jong Oranje. "Dat redt je gewoon nooit als je bij een club als Soest speelt", stelt de 23-jarige Haver man nuchter vast. Zus Muriël sleepte met de A-jeugd van Kampong de landstitel in de wacht, maar is inmiddels teruggekeerd aan de Koningsweg. "Ik ben op hockeygebied de minkukel van de familie", grapt David. Van jaloezie is geen sprake. "Ik gun het Jochem wel. Ik vind het leuk voor hem. Hij moet veel trainen en oefen wedstrijden spelen voor Oranje. En in de schoolvakanties spelen ze nog wel eens in het buitenland. Daar ben ik wel een beetje jaloers op." De toekomstige bedrijfseconoom is echter druk genoeg met zichzelf. Hij moet dit school jaar afstuderen en reist twee, drie keer per week naar Soest om zijn body-protector aan te trek ken. "Je komt nog wel eens geschonden uit de strijd, ja, vooral op training. Dan schieten ze hoog en laag, waar ze maar willen. Maar de trai ner let er wel op, dat ze niet te hard schieten. Je ligt wel eens een beetje open, bijvoorbeeld als de bal op jë hand terecht komt. Maar ik ben nooit langdurig uitgeschakeld geweest. Ik heb hooguit een keer een training overgeslagen. Angst? Nee hoor, als je dat nog hebt als je naar de senioren gaat, zul je nooit hoog keepen." Haverman maakte reeds op zeventien-jarige leeftijd kennis met seniorenhockey. Soest was toen net gepromoveerd naar de eerste klasse. De vijfde plaats die werd behaald, was het jaar daarop snel vergeten, toen MHC Soest met David Haverman won vorig seizoen het vertrouwen van hockeytrainer Henk Hugen. Bij de dames van MHC Soest zal het theewater niet zo snel koken. De selectie van vo rig jaar bleef nagenoeg in takt, zeven jeugdspeelsters kwamen er bij en er zijn ditmaal geen vraagtekens over de technische leiding. Kortom, de hockeysters beginnen goed gemutst aan de competitie. Zorgen om de degradatie hoeft het team zich niet te ma ken, want er is voldoende potentieel voor de eerste klasse. Dat bewezen de dames al in het voorgaande seizoen, toen na 22 wedstrijden de vijfde plaats werd bezet. zoen in zijn eentje af. Hij is evenwel vertrokken. Willems en Heemskerk hebben nu de touwtjes weer in handen. Heemskerk geniet wellicht het meest bekendheid als voormalig doelman van SEC-zondag, Wageningen en Soest. Bij de laatste club voetbalde hij ook en was hij tevens elftal-leider. "Eigenlijk was alleen het Gooische te goed. Van die ploeg wisten we meteen, dat die kam pioen zou worden. Daaronder zat een groepje wat elkaar niet echt ontliep. We hebben daar lang bijgezeten. Toen we eenmaal wisten, dat we veilig waren, hebben we veel dingen uitge probeerd, waardoor we niet helemaal bovenin zijn geëindigd", zegt Ellen Ankoné die vanwe ge een blessure voorlopig niet in actie zal ko men, maar wel als 'regelaarster' bij de selectie betrokken blijft. Na de tweede plek in de tweede klasse in 1992, die recht gaf op promotie, werden de dames niet geplaagd door het gevoel dat ze het in de eerste klasse zouden redden. Het pakte even wel anders uit, want in de beginfase werden we kelijks punten gepakt. Dat mocht opmerkelijk worden genoemd, omdat de ploeg na het aan gekondigde vertrek van Cees Dorrestein de voorbereidingsperiode trainerloos was door gekomen. Hans ten Bokum werd uiteindelijk bereid ge vonden de vrijdagtraining en de coaching voor zijn rekening te nemen. Anthonie Willems en Peter Heemskerk gingen elke dinsdag voor de groep staan, maar werden na enige tijd bij meis jes 1 geposteerd. Ten Bokum maakte het sei- Het vriendenduo Willems/Heemskerk be schikt over een brede groep van zestien spelers. Ingrid Wind (naar Uden) en Ellen Luten (ge stopt?) zijn weg, maar vanuit de jeugd kwamen niet minder dan zeven talenten over. De zes tien-jarige Lisanne Sudmeyer doorstond de leerschool overigens vorig seizoen al. Zij was toen één van de zekere krachten binnen het team en zal naar alle waarschijnlijkheid ander maal vanaf het eerste fluitsignaal binnen de lij nen staan. Volgens Ankoné zal het voor de 'jonkies' lastig worden om een basisplaats af te dwingen. "De basis van het team is gebleven en die is sterk. Maar het is goed dat de jeugd erbij is gekomen. Er is een aantal plaatsen beschikbaar. De jeugd vormt een goede groep." Het is de vraag of de technische leiders de rou tine en het talent kunnen smeden tot een pro- dukt dat veel punten oplevert, zodat er aan de Koningsweg veelvuldig kan worden gejuicl De ingrediënten lijken voorradig. Ankoné: "Vorig jaar hadden we eigenlijk geen flauw idee van wat er ons te wachten stond. We hebben gemerkt, dat we het spel gemakkelijk konden volgen. Wat dat betreft ziet het er goed uit, al moetje natuurlijk oppassen, datje er niet te makkelijk overgaat denken. Het streven is in ieder geval zo hoog mogelijk te eindigen." Om dat doel te bereiken, zal MHC Soest deze jaargang constanter moeten opereren. Volgens Ankoné speelde het team in het seizoen 1992-'93 nog te wisselvallig. Op zondag 12 september moet MHC Soest klaar zijn vóór het karwei. Dan begint de com petitie met een uitwedstrijd tegen Alliance uit Heemstede. De hockeysters hebben dan een maand van voorbereidingen achter de rug. Trainer/coach: Peter Heemskerk en Anthonie Willems. Selectie: Merion van Asch, Ingeborg Blaauw (jeugd), Joan Boerkoel (MHC Soest 2), Fleur Bolhuis (jeugd), Muriël Haverman, Caroline van der Meer, Mariël van Rensen (jeugd), Qui- rine Schoornagel (jeugd), Marieke Schuiling, Ilonka Slis, Stefanie van der Spoel, Yvette Sta- venuiter, Eleanor Sudmeyer (jeugd), Lisanne Sudmeyer (jeugd), Petra Wander, Michelle Werlich (jeugd), Valerie Vermeulen-Wind- sant. Weg: Ellen Luten, Ingrid Wind. Eerste klasse: Alkmaar, Alliance, Craeyen- hout, Forescate, HBS, Kameleon, Leiden, MHC Soest, Randwijck, Rood Wit, Strawber- ries, Voordaan. welgeteld drie wedstrijdpunten, naar de twee de klasse duikelde. "André van Wageningen wilde toen weer in het eerste keepen en toen zijn we van plaats gewisseld. Twee jaar later stopte hij, waardoor ik vorig seizoen weer in het eerste stond." MHC Soest vierde vorig seizoen de rentree in de eerste klasse en kwam knap voor de dag met de vijfde plaats in het algemeen klassement. Haverman maakte een sterk hockeyjaar door. "Ik heb constant gespeeld. In dat opzicht ging het beter dan in voorgaande jaren. Toen liet ik wel eens ballen door, die ik had kunnen stop pen. We hebben een goed seizoen gespeeld, al loopt het af en toe altijd wat minder. We heb ben een jonge ploeg en zeker drie, vier keer in de slotfase door eigen, stomme fouten gelijkge speeld of zelfs verloren. Maar ik ben het er niet mee eens, dat we niet goed genoeg voor de eer ste klasse zouden zijn. Vooral tegen de hoger geplaatste teams hebben we veel punten ge pakt. Wij hebben ook wel technische spelers, maar we moeten het toch van het loopvermo gen hebben. Sommige wedstrijden hebben we op conditie gewonnen. Hoe het dit jaar zal lo pen, weet ik niet. We zitten in dezelfde poule en daar zitten leuke tegenstanders bij. Degradatie, daar ga ik niet van uit. Maar we zullen er wel hard voor moeten werken." Haverman heeft het vertrouwen van trainer/ coach Henk Hugen gewonnen, maar zal bij de les moeten blijven. "Er is een goede keeper op komst, Jamie Hillegehekke. Hij is nu nog te jong, maar ik zal m'n best moeten blijven doen. Ik wil bij Soest in het eerste blijven spelen. Daar doe je het toch voor. Daarom zit ik ook nog bij Soest. Hoger zullen we, denk ik, niet komen. Maar we hebben een jonge ploeg. Ik ben zelf één van de ouderen, dus wat de toekomst be treft zitten we wel goed." In de zaalcompetitie, die tijdens de winterstop wordt afgewerkt, is de Soester club sinds vorig jaar wel op het hoogste niveau vertegenwoor- digd, maar dat is en blijft betrekkelijk. Haver man doet zelf niet aan de 'overdekte' wedstrij denreeks mee. "Het is meer een tijdverdrijf. Sommige jongens vinden het wel leuk, hoor. Maar je bent de hele zondag weg voor twee wedstrijden. Bovendien pakken we de trainin gen op het veld meestal weer snel op. Het is dan best fijn als je eventjes niet hoeft te hockeyen.'" MHC Soest 1 nam afscheid van vier basis krachten. Kasper Walet vertrok naar het twee de, Frank de Laat stopte, Michiel Moonen zocht zijn heil elders en Jasper Goote keerde terug naar SCHC in Bilthoven. Daartegenover staat dat jeugdspeler Pepijn Goedhart in de slotfase van de vorige competitie een goede in- druk achterliet en Steven Blommers waar schijnlijk weer vaker van de partij kan zijn. Te vens zullen twee hockeyende broers uit Gro ningen de selectie aanvullen. Zonder een aantal vaste keuzes (blessures en schorsingen) hield de ploeg zich vorig seizoen aan het einde van de rit overigens ook al staan de. "Het tweede team kon toen promoveren naar de Overgangsklasse en wij waren al veilig. Daarom hebben we toen geen beroep gedaan op de betere spelers uit het tweede", verduide lijkt Haverman. Hij zal vooralsnog niet verkassen. Tot dusver kan hij zijn dagelijkse beslommeringen in de hoofdstad en zijn sportieve activiteiten in Soest goed combineren. "Het is leuk. We zien elkaar ook buiten het hockey en als we thuisspelen is het altijd gezellig op de club." Trainer/coach: Henk Hugen. Selectie: Steven Blommers, Aijen Buys, Pe- - pijn Goedhart, David Haverman, Peter van Kessel (MHC Soest 2), Maarten van der Klink, Hilco Krook, Wouter van Rensen, Laurens Ros, Jeroen Simoons, Martijn Simoons, Mat- tias SJagt, Herman Stam, Jeroen van Tol, Mat rijs Vriend, Christiaan Wijnands (MHC Soest 2). Weg: Jasper Goote (SCHC), Frank de Laat (gestopt), Michiel Moonen (gestopt), Kasper Walet (MHC Soest 2). Eerste klasse: Be Fair, Bennebroek, Ede, HBS, HIC, Huizen, Kameleon, Lelystad, MHC Soest, Overbos, Reigers, Voordaan.

Soester Courant | 1993 | | pagina 31