VêfROur Nikon Glashard de beste 'Radio Soest is meer dan een hobby, eigenlijk een verslaving...' Dubbele tentoonstelling in De Bundeling TWMi brilcentrum jrSrfloto b co V C3 - co WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 SOESTER COURANT Dubbele inbraak Sterrenbergweg Autokraak mislukt Cursus Engels en Frans in Soest Autokraak gelukt Lokale omroep is driftig op zoek naar méér vrijwilligers Plakschilderijen en zeefdrukken Wim van llworu NV0B 'W:.-. 1 k PAGINA 9 Gereedschap uit garage gestolen Inschrijving: Maandag t/m Vrijdag van 19.00-21.00 uur, waarhij u onder het genot van een drankje uw Dansschool kunt bezichtigen. De Dansschool voor Stijldansen, Aerobic Callanetlcs Kom gerust even langs, bel of vraag geheel vrijblijvend de Meurenfolderaan. fip) Rademakerstraat 24, Soesterberg. Telefoon 03463 - 52213 52590 Sfa jt tc GMk tc WMrtylr?! F.C. Kuyperstraat 3 Soest Tel. 24664 Verkoop Verhuur - Reparaties van igereedschappen en I LaüSS machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 van weedestraat 87 3761 cd' soest - tel. 02155 -17120 de kinderen groter waren." In de afge lopenjaren won Yvonne ook een aantal belangrijke prijzen en ze maakte intus sen ook theaterdecors, muurschilderin gen en illustraties. Yvonne was nog niet zo lang geleden in Soest op familiebezoek, en zo ontstond de gedachte om haar zeefdrukken - waarmee ze in Australië furore maakt - ook hier onder de aandacht te brengen. "Het is leuk om in zo'n laagdrempelig gebouw als De Bundeling iets op te han gen dat echt mooi is," meent Jocelijn. Landschap Haar inspiratie doet Yvonne vooral op in het omringende landschap van haar woonplaats Stanwell Park. "Ze kan zó in haar auto stappen en het National park daar inrijden, met haar schetsboe ken bij zich." Haar laatste expositie in Australië heet "Moods in a Landscape" en daarover zegt ze dat het landschap al tekenend "absorbeert". Kleuren zijn belangrijk voor haar: soms licht en zacht, soms ook donker en geheimzin nig, vaak ook een beetje van beide. In totaal zijn er in De Bundeling tien zeefdrukken van haar hand te zien. Het zijn buitengewoon kleurrijke land schappen, waarin veelal de Australi sche "bush" te herkennen is. De zeef drukken bestaan soms uit meer dan achttien kleuren, die laag voor laag op het papier gedrukt worden. Het spreekt vanzelf dat elke zeefdruk daar door bijzonder waardevol is en de opla ge is dan ook gelimiteerd tot hooguit 15 a 20 exemplaren. Het is overigens wel mogelijk zeefdrukken na te bestellen, maar de levering zal gezien de afstand dan wel even op zich laten wachten. De dubbele tentoonstelling in De Bun deling duurt tot en met 28 oktober en is te bezichtigen tijdens de openingsuren van het gezondheidscentrum. Een van de zeef drukken van Yvonne Terkildsen -Zaadnoordijk. Inbrekers zijn vorige week actief ge weest in een bedrijfspand aan de Ster renbergweg in Soesterberg, waarin twee bedrijven gevestigd zijn. In de ene zaak werd een kluis opengebroken, waaruit een hoeveelheid geld ver dween. Hoeveel is niet bekend. Uit het andere bedrijf werden twee computers en een rekenmachine weggenomen. Bovendien moeten de inbrekers hun dorst hebben gelest met een fles limo nade, die ze tenslotte over een compu ter leeggoten. In het pand bleken diver se kasten en deuren geforceerd te zijn. Een onbekende dader heeft vorige week tevergeefs geprobeerd een auto aan de Varenstraat open te breken. De eigenaar, een 29-jarige Söester, consta teerde dat het portier geforceerd was. Er wordt niets vermist. Op de woensdagavond worden er in ge bouw de Rank, Soesterbergsestraat 18, cursussen conversatie Engels en Frans gegeven. Voor beide cursussen geldt: geen enkele vooropleiding is noodza kelijk, voor echte beginners dus. Het accent zal liggen op het spreken en ver staan van de vreemde taal. De sfeer tij dens de lessen is ongedwongen en daar door kan de vaak aanwezige spreek angst overwonnen worden. Er is weinig schriftelijk huiswerk. Voor Engels zal bij voldoende deelna me eveneens die avond een cursus star ten voor. hen die al enige voorkennis hebben. Lesgeld: f 40,- per maand (in clusief lesboek en stencils). Lestijden: Frans: 19.00-20.00 uur; Engels (begin ners): 20.00-21.00 uur; Engels (gevor derden): 21.00-22.00 uur. Duur van de cursus: september 1993 t/m maart 1994. De eerste contactavond is op woensdag 8 september: Frans 19.30 uur, Engels 20.15 uur. Tijdens de schoolvakanties is er geen les. Wie geinteresseerd is kan zich vanaf nu telefonisch opgeven. Wilt u eerst wat informatie, kom dan op de contact avond. De lessen beginnen op woensdag 15 september. Contactadres: De heer V.d. Mey, tel. 13759. Aan het Choristenpad is vorige week een auto opengebroken. De eigenares, een 48-jarige Soesterse, meldde de po litie de diefstal van haar radio-cassette recorder en twee speakers. De dader had een portierraam vernield. In De Bundeling, het gezondheids centrum aan de Schoutenkamp- iveg, is vanaf 30 augustus een nieu- ïyve expositie van kunstwerken te kien. Het gaat ditmaal om een dub- jbele tentoonstelling: Cocky Bos uit Soest presenteert er haar "plakschilderijen" en van Yvonne Terkildsen-Zaadnoordijk uit Au stralië zijn er zeefdrukken. mdat beide "oeuvres" niet al te om- 'angrijk zijn konden ze ditmaal gemak- fkelijk samen in De Bundeling terecht. ,e staan overigens geheel los van el- aar, want de kunstenaressen kennen lkaar niet. Dat zou ook moeilijk gaan, ant Yvonne Terkildsen woont aan het indere eind van de wereld. Via Jocelijn "aadnoordijk, haar zuster die wél in riest woont, zijn de zeefdrukken bij De 'undeling terecht gekomen. 'ocky Bos zal zichzelf niet zo gauw een unstenares noemen, maar ze is wel ie- land met zeer creatieve vaardigheden, aast haar plakschilderijen - -waarmee :e twee jaar geleden min of meer in een [opwelling begon - maakt ze ook houten [speelgoed en houdt ze zich bezig met las beschilderen en graveren. Als )ud-kleuterleidster heeft ze in elk geval ;oed leren tekenen. Ik ben er in de vakantie aan begonnen. Tet idee deed ik op uit een tv-serie, Mistral's Daughter", waarin een van ie hoofdpersonen ook plakschilderijen naakt. Ik vond het leuk om het eens te jroberen en eens te kijken wat het zou vorden," aldus Cocky Bos. Welnu, het s wat geworden en inmiddels heeft ze :en oeuvre van zo'n 15 plakschilderij- :n, meestal (Franse) landschappen en indere zonnige tafereeltjes. Aan por- retten waagt ze zich voorlopig niet. 'Dat is toch wel een stuk moeilijker, naar misschien komt er nog eens iets uit BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEUWBOUW^ VERBOUW RENOVATIE EN ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15073 - FAX 02155 - 17496 a la Picasso." Wehkamp-catalogus Plakschilderijen worden gemaakt van minuscule stukjes gekleurd papier. Het materiaal haalt Cocky meestal uit geïl lustreerde tijdschriften - de eerste "grondstoffen" waren afkomstig uit de Wehkamp-catalogus - en het is meestal nog een heel gezoek om voldoende pa pier van een bepaalde kleur te vinden. De uitgescheurde velletjes bewaart ze zorgvuldig, op kleur geselecteerd. "Nee, met wat simpele vouwblaadjes lukt dat niet, omdat je ook allerlei tinten nodig hebt, variërend van licht tot don ker. Dat geeft ook het perspectief. Ef fen kleuren kun je niet gebruiken." De plakschilderijen zijn ook te koop. De prijzen variëren van 50 tot 150 gul den, inclusief de lijst. "Het is leuk als ie mand anders er ook van genieten kan," vindt Cocky. "Zelf hoef ik er niks aan te verdienen." Het is overigens niet de eerste keer dat ze met haar plak-kunst naar buiten treedt. Ze stond ook op de Kunstmarkt bij Artishock (op Konin ginnedag), waar ze in elk geval al één plakschilderij - van Saint Tropez - ver kocht. Op de jaarlijkse mini-creatief- markt in de Vijverhof kennen ze haar ook; daar heeft ze al een paar keer met veel succes haar fraaie houten speel goed en glas aan de man gebracht. Australië Van een heel ander kaliber zijn de tien Zeefdrukken van Yvonne Terkildsen- Zaadnoordijk, die zij via haar zuster Jo- Cocky Bos exposeert een aantal "plakschilderijen celijn in Soest onder de aandacht van het publiek brengt. Yvonne is welis waar afkomstig uit Soest, maar woont al zo'n twintig jaar in Australië. Daar volgde ze ook een opleiding aan de kunstacademie en heeft ze inmiddels een flink aantal exposities op haar naam staan. Haar werk wordt in Australië zeer gewaardeerd en er hangen werken van haar in diverse openbare en parti culiere collecties. "Ze tekende vroeger altijd al graag," zegt haar zuster Joce lijn, "maar ze begon eigenlijk pas toen Een hogedrukreiniger, een bladblazer, een boormachine en los gereedschap zijn zondag bij een inbraak verdwenen uit een garage. Een 37-jarige bewoner van de Nassaulaan meldde dat bij de politie. kan alleen live, dus dat is echt een grote uitdaging, want je weet nooit van tevo ren hoe je programma er precies gaat uitzien. Het staat of valt met de presta ties op het veld." Coen Pater begon al op z'n 14e bij Ra dio Soest en is een van de makers van het "Hitmuseum". Vroeger was hij een fanatiek piraten-luisteraar, zoals hij zelf zegt. "Ik wilde een beresnel klinkend programma en ik heb 't hier geweldig naar m'n zin." Hij is blij met de moge lijkheden die Radio Soest biedt. Coen maakt ook de "jingles" en is meestal de "stem" van de lokale omroep: "de Hans Hogendoorn van Radio Soest", noe men zijn collega's hem. Duur speelgoed Technicus Ben Verschoor is vanaf zijn jeugd gek geweest op knopjes en lampjes en vindt het heerlijk om bij Ra dio Soest met "vreselijk duur speel goed" te spelen. Hij leeft zich graag uit met de technische mogelijkheden, die bij Radio Soest volop aanwezig zijn. "Ook als je alleen maar loopt te sjou wen zeg je na afloop: dat hebben we tóch effe gemaakt." Thari Schröder (o.a. van "Goedemor gen Soest" en "Nederlands op Radio Soest"): "De verscheidenheid aan mensen die je hier aantreft, dat is wat me boeit. Het is een samengeraapt stel, maar het is hardstikke leuk. Ik ben me door Radio Soest meer in Soest gaan verdiepen en veel meer geïnteresseerd geraakt in het dorp." Als oud-AROS- medewerkster is ze best trots op wat er uit de voormalige ziekenomroep ge groeid is. "We hadden er, toen we de zaak drie jaar geleden van de grond til den, een hard hoofd in, maar het is heel goed gelukt." Gerda Alders (Radio Soest-55, spe ciaal voor oudere luisteraars): "Wat ik leuk vind is dat je jezelf kunt blijven. In het begin lag ik er nog wel eens wakker van, maar je raakt op den duur door de wol geverfd. Je hebt een grote vrijheid om je programma in te vullen, en zo ontwikkel je je eigen formule. En je merkt dat de mensen steeds enthousias ter worden om mee te werken." Han Erkens, die zich meestentijds met de techniek bezighoudt: "Het is leuk om hier na je werk iets met een beetje maatschappelijk nut te doen. Dat is toch wat anders dan macrameeën. Het is leuk óm hier al improviserend met re latief weinig materiaal veel dingen voor elkaar te krijgen." Hij is vooral blij met de reportagezender, die snel in een auto gezet kan worden, "zodat je altijd actu eel kunt zijn". Om te luisteren! Waar ze het met z'n zessen geheel over eens zijn is dat Radio Soest een ideale leerschool is voor iedereen die geïnte resseerd is in "radio maken". Dat is heel wat anders dan alleen maar plaatjes uit de top-veertig draaien. Thari Schröder: "Radio Soest is niet geschikt voor al leen maar achtergrondmuziek. Wij ma ken radio om te luisteren... Iedereen doet het op zijn eigen niveau. In het be gin ken je de gang van zaken misschien niet zo, maar je leert heel snel, vooral van elkaar. Dat is meestal een kwestie van eerst eens toekijken en erbij gaan zitten, en dan komt 't allemaal vanzelf." Radio Soest heeft nauwelijks een "drempel". Een vooropleiding is niet nodig, al zijn bepaalde vaardigheden wel handig, bijvoorbeeld het beheersen van interviewtechnieken. Radio Soest laat niemand "zwemmen"; alle radio activiteiten worden begeleid door erva ren programmamakers en technici, die proefopnamen maken en de opleiding verzorgen. Er is ook een opleiding voor programma-technicus bij C-drie ge start, waaraan Radio Soest meewerkt. Koude schotels, buffetten, verzorging van tuinfeesten etc. Naast onze diverse gerechten hebben wij als DAGSCHOTEL van 26 t/m 31 augustus Donderdag Kipfilet in groente-roomsaus Vrijdag Gebakken scholfilet met rémouladesaus of tagliatelle alla bolognese met sla Zaterdag Gegrilde zalmmoot met en béarnaisesaus of lamsbout Zondag met tuinkruiden-roomsaus Maandag Gehakte biefstuk Dinsdag Chili con carne met 1 petitpain Bij alle gerechten kunt u een keuze maken uit 3 soorten groenten of sla en diverse aardappel- of rijstvariëteiten. Dagschotel11,50 Dagschotel met nagerecht14,50 Weekendschotel 16,50 Open dag Hoe leuk het werken bij Radio Soest is, is te zien en mee te maken op de open dag, die half september wordt gehou den. Alle Soesters krijgen daarvoor binnenkort een uitnodiging in de bus. Wie zo lang niet kan wachten en nü al een kijkje achter de schermen wil ne men, of wil beginnen met een activiteit, kan bellen naar Peter Ensdorff bij Ra dio Soest, tel. 20420, elke werkdag van 10.00 tot 12.00 uur. PARTY S PECIA LIST Openingstijden dagelijks vari 10.00-20.00 uur zondag van 15.00-20.00 uur 's woensdags gesloten Hoe meer hoe liever. Dat is het motto waarmee Radio Soest binnenkort begint met een grote campagne om nieuwe medewerkers aan te trekken. De lokale omroep gaat straks het derde jaar van zijn bestaan in en het ziet r wat de programma's betreft allemaal heel veelbelovend uit. Het nieu we seizoen belooft in elk geval op z'n minst evenveel "lokale kwaliteits radio" als het afgelopèn jaar, waarin Radio Soest zich - zoals uit alle reacties blijkt - een steeds belangrijker plaats in de Soester samenleving heeft verworven. Dat zit dus wel goed, alleen: wie zijn de mensen die het (gaan) doen? Over die vraag breken ze zich bij Radio Soest intussen wel een beetje het hoofd, want er is dringend behoefte aan uit breiding van het aantal medewerkers. Op dit moment zijn er ongeveer vijftig Soesters actief, en dat aantal mag best - nee: móet een omhoog. Daarom is Ra dio Soest driftig op zoek naar meer vrij willigers: programma-technici, presen tatoren van politiek, sport of lokaal nieuws, verslaggevers, reparateurs en redactionele medewerkers. Die vijftig vrijwilligers zijn elke week wel een paar uur (of een veelvoud daar van) in touw om de luisteraars een pro gramma voor te schotelen waarmee Ra dio Soest aanspraak mag maken op de titel: "beste lokale omroep van Neder land". Dat klinkt misschien een beetje opschepperig, maar wie van tijd tot tijd zijn oor te luisteren legt bij de uitzendin gen van andere plaatselijke omroepen heeft algauw door dat we in Soest echt verwend zijn. Radio Soest biedt relatief heel veel eigen produkties, die voor een groot deel ook "live" worden uitgezon den. Veel andere lokale zendstations kunnen daar niet aan tippen. Elke dag gaat er via de kabel en de ether een lokaal programma "de lucht in" waarvoor niemand zich bij Radio Soest hoeft te schamen: zo afwisselend moge- lijk, met veel ruimte voor plaatselijke actualiteiten en dingen die "dichtbij" in de belangstelling staan, en dus niet al leen maar opgevuld met het oeverloze plaatjes-draaien waarin zoveel andere lokale omroepen hun heil zoeken. Va riatie is dus het kenmerk van dit lokale radiostation, dat absoluut méér wil zijn dan zomaar een van de vele zenders die elkaar zo langzamerhand op de FM-band lijken te verdringen. woon te klein. Dat betekent dat ze er re latief allemaal een beetje te hard tegen aan moeten, en als je niet oppast wordt het zo op den duur geen gezellig vrijwil ligerswerk meer," aldus Thari. Dat gevaar is voorlopig overigens theo rie, want werken bij Radio Soest in de eerste plaats wél "hardstikke gezellig". Dat blijkt in alle toonaarden uit de woorden van (zomaar) zes radiomakers van Radio Soest, die graag bereid zijn om Soest via de Soester Courant duide lijk te maken dat het werk bij de lokale omroep zo'n beetje het aangenaamste tijdverdrijf is dat zij kennen. "Niet zo maar een hobby, maar een ziekte - en eigenlijk een soort verslaving," zo om schrijven Loes Voet, Thari Schröder, Gerda Alders, Coen Pater, Han Erkens en Ben Verschoor het. Coen - met z'n 17 jaar de jongste medewerker van Ra dio Soest - heeft zelfs een moeilijke vakantie achter de rug: "Je mist 't." Uit de hand gelopen hobby Radio maken is voor de meesten van hen - zonder professionele, omroe- p-achtergrond - een min of meer uit de hand gelopen hobby, waarin ze veel van zichzelf kwijt kunnen. "Je krijgt een enorme vrij heid en j e mag, tot op zekere hoogte, doen wat je wilt, maar je moet^ de zaak natuurlijk ook draaiende hou den. Er zit wel iets meer achter dan zo maar een hobby, wantje hebt toch ook je verantwoordelijkheid tegenover de luisteraars, je collega's, de gemeente. De mensen verwachten ook dat je op tijd achter je microfoon zit." Vrijwillig, maar niet vrijblijvend. Dat is op het werk bij Radio Soest volledig van toe passing. Radio maken kost tijd en moeite, maar het levert geen cent op. Waarvoor doen ze het dan eigenlijk? "Voor de kick", zegt de een. "Om de reacties van de luisteraars," zegt een ander, en vooral dat laatste blijkt buitengewoon belang rijk en motiverend te werken. In de loop der jaren heeft Radio Soest een steeds groter publiek aan zich gebonden - zelfs buiten de gemeentegrenzen van Soest - en hoewel niemand precies weet wat de "luistercijfers" zijn bestaat alom de in druk dat steeds meer mensen dagelijks afstemmen op de lokale omroep van Soest. De reacties zijn overwegend zeer posi tief en er wordt ook druk meegeleefd met de programmamakers. Gerda Al ders: "Dat bleek bijvoorbeeld toen ik onlangs in mijn programma opmerkte dat het zo warm in de studio was. Toen kwam er iemand spontaan een ijsje brengen." Behalve gezellig is het wer ken bij Radio Soest ook boeiend. "Je ontmoet heel veel mensen. Met je mi crofoon sta je overal vooraan en je komt overal binnen. Er gaan deuren voor je open die anders gesloten blijven, om het zomaar eens uit te drukken. Dat maakt het allemaal ook heel interes sant." De gezelligheid van Radio Soest zit trouwens ook in "de club" zelf. Elke dag is het een komen en gaan van mede werkers en gasten in de kleine studio aan de Soesterbergsestraat. Sommigen komen een paar uurtjes om hun pro gramma te montéren, anderen schuiven gezellig aan voor een kop koffie en een praatje. Iedereen voelt zich daar algauw op z'n gemak, en eventuele "nieuwko mers" worden snel bijgepraat door de "oude rotten", die Radio Soest inmid dels ook kent. Zo is de vereniging Ra dio Soest in de loop der jaren een club geworden van mensen die met elkaar ook buiten de omroep om een vriend schappelijke band hebben. Kneuterig? Dat Radio Soest "kneuterig" zou zijn wordt overigens heftig bestreden. Thari Schröder: "Wij houden ons bezig met plaatselijke dingen, daar zijn we voor. Wereldproblemen komen niet aan de orde, en dat hoeft ook helemaal niet. Als iemand dat kneuterig noemt, dan moet hij maar bedenken dat die kneute righeid een duidelijk doel heeft: de in woners informeren over plaatselijke dingen. Dat is onze functie." Wat Radio Soest zo leuk, interessant of boeiend maakt is voor iedereen bij de lokale omroep weer anders. Loes Voet, die de eindredactie doet van "Radio Soest Sport": "Je moet een beetje sport-minded zijn, maar je krijgt heel veel respons. Daardoor voel je je steeds meer betrokken bij de Soester sport. Er wordt meer gepresteerd dan de meeste mensen weten. Zo'n sport-uitzending Zes medewerkers van Radio Soest; v.l.n.r. zittend: Ben Verschoor en Thari Schröder; staand: Han Erkens, Gerda Alders, Coen Pater en Loes Voet. Mensen nodig "We zijn best tevreden," zegt Thari Schröder, vice-voorzitter en een van de medewerkers van het eerste uur, die de oude tijden van de AROS (de zieken omroep die de basis vormde waarop Radio Soest gebouwd kon worden) nog heeft meegemaakt. "Maar we zouden zo graag nog méér willen doen: meer over Soest, meer rechtstreekse uitzen dingen, meer verslagen van dingen die in Soest gebeuren of waar Soesters bij betrokken zijn. Maar daar heb je men sen voor nodig." Als Radio Soest het komende uitzend- jaar op hetzelfde niveau wil blijven ope reren - en liefst natuurlijk nog een beetje beter - zijn er dringend mensen nodig die tijd in lokale radio kunnen en willen steken. "De groep mensen waar op we nu een beroep kunnen doen is ge- Aan de presentatoren Frank Verhoe ven en Leen Cramer kun je zien dat het bij Radio Soest heel gezellig is. Foto: R TO-Communicatie.

Soester Courant | 1993 | | pagina 9