I Seizoensmarkt: sport, muziek, dans, milieu, hulpverlening en nog veel meer Programma-overzicht Huldiging van sporters Wie zit waar op de markt SEIZOENSMARKT SEIZOENSMARKT I SOESTER COURANT WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 Meer dan zestig instellingen en verenigingen öp Raadhuisplein op zaterdag 4 september (11.00-16.00 uur) PAGINA 10 W0ENSDA( Amnesty Apollo Derde Wereldgroep Eemvogels Gastouderburo IVN Eemland JHOS Milieu Actief Milieugroep Soest Modelvliegclub Nederland-Noorwegen Neon Tetra Pergamano De Schieter Selby Soester Schaakclub SV Eemland Toermalijn YBOK De Yrije Vogels Fietser raakt licht gewond Pallethaak weg Luc ven Gemeente vraagt bezoekers op de fiets te komen 'Open deur' en opening van folly Dalweg Zaterdag 4 september van 11.00 tot 16.00 uur (op het Raadhuisplein) 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 4 °enYsde'sp'h 6 Va" mefr dan zcs,'g verenigingen, stichtingen en instellin- het laarVoor'aZT"V °P ïf"dag 4 september dé informatiebron van daarin J S/CrS- 9P het Raa<»>uisplein staan 66 kramen met milieu ,.r 'v I, i U .er .o'";n 0 orRanisaties. Er is sport, er is muziek, er is T'/'';",s hulpverlening en nog veel meer. Bezoekers kunnen hun ogen h- geven, hun oren te luister leggen en al hun vragen stellen, op w elk nnd' a" ecn rot'e draad door het programma worden op het E™,™ °.P ,het P'eui demonstraties gegeven en optredens verzorgd, hng is troef tijdens de tweede Seizoensmarkt van Soest. )e Seizoensmarkt begint voor het pu bliek om 11.00 uur en wordt om 16.00 uur afgesloten. Maar voor de vroege vogels zorgt mannenkoor Apollo er voor dat de stemming er van begin af aan in zit. Zij zorgen om 10.30 voor een voorproefje. Een bonte verzameling van Soester groeperingen presenteert zich vervolgens aan de bevolking. Dat kan dank zij het initiatief dat wethouder Jan Visser twee jaar geleden nam. In 1992 viel de datum van de Seizoens markt niet zo gelukkig uit, omdat op de zelfde dag de Gildefeesten werden ge houden. Ditmaal is de datum in overleg vastgesteld. Visser opent het openlucht evenement. Als ceremoniemeester praat Bert Krijger het programma aan elkaar. Behalve de volle kramen en de pro gramma-onderdelen kunnen de bezoe kers ook een mime-speler tegenkomen. Steven van Rheenen uit Alphen a/d Rijn zal onder anderen een clown, een robot en een schoonmaker 'neerzetten'. Voor kinderen, die niet de hele dag aan de hand van hun ouders willen meelo pen, organiseert de Stichting Welzijns werk verschillende activiteiten. Zo kunnen kinderen straattekenen op het Raadhuisplein. De demonstraties en optredens vinden afwisselend plaats op het podium (bij de ingang van het gemeentehuis) en op het plein (met als decor de blauwe ku bussen). Op het plein, nabij de hoofdin gang van het gemeentehuis, wordt een terras ingericht. Daar zijn koude en warme dranken en snacks verkrijgbaar. In de kramen verstrekken de vrijwilli gers van de clubs, de instellingen en de stichtingen inlichtingen aan belangstel lenden. Hieronder een greep uit de deelnemerslijst De Seizoensmarkt bestaat niet alleen uit een lange rij van kramen. Ook op tredens en demonstraties maken onderdeel uit van het programma. Hier onder het volledige programma van de markt met achtereenvolgens het tijdstip, de instelling of club die optreedt of een demonstratie weggeeft en (tussen haakjes) de plaats van handeling. 10.30-10.50: Apollo (podium). 11.00-11.05: Officiële opening door wethouder Jan Visser (podium). 11.05-11.25: PVO (plein). 11.25-11.45: SWOS (podium). 11.45-12.05: Shot (plein). 12.15-12.35: Huldiging van Soester sporters door wethouder Jan Menne (terras). 12.35-12.55: De Eemvogels (plein). 12.40-13.00: JHOS (podium). 12.-55-13.15: Selby (plein). 13.10-13.25: RMA (podium). 13.20-13.40: P.V. Pijnenburg (plein). 13.30-13.45: RMA (podium). 13.45-14.05: Stam/SoVoCo (plein). 14.00-14.20: PVO (podium). 14.10-14.25: De Springbokken (plein). 14.30-14.50: Julianakoor (podium). 14.55-15.10: Zwendemo's (vijver). 15.20-15.40: PVO (podium). 15.45-16.00: Jongerenkoor (podium). Amnesty International doet haar best om de schending van mensenrechten in de wereld op een neutrale, correcte en slagvaardige manier te bestrijden. Ook de werkgroep in Soest kan goed werk verrichten, als de bezoekers van de Sei zoensmarkt een voorbedrukt kaartje ondertekenen. Op 4 september voert Amnesty actie tegen de schending van mensenrechten in Tsjaad en Venezue la. In Venezuela werden bijvoorbeeld op 4 februari 1992 twee gewonde stu denten door de veiligheidspolitie door het hoofd geschoten. Dat gebeurde door mensen van de gevreesde veilig heidspolitie, de Direction de Los Servi- cos de Inteligencia Prevencion, nadat ze na een protestmars waren aangehou den. Amnesty vraagt de bezoekers van de markt aan de studenten te denken, als ze worden aangesproken door vrij willigers van Amnesty International. Zoals reeds aangegeven opent Apollo nog voor de aanvang van de Seizoens markt met een klein concert. Onder lei ding van Gerard van Dolder brengt het mannenkoor onder andere werken van Verdi, Foster, Rodgers, Bizet en Van Weberg ten gehore. Het concert duurt van 10.30 tot 10.50 uur. In de kraam van de Derde Wereldgroep zal aandacht worden geschonken aan het tien-jarig bestaan. Zo is er een ex emplaar van de jubileum-uitgave te verkrijgen, waarin artikelen van pro jectleiders zijn opgenomen. Het be langrijkste is evenwel de actie voor de aanleg van visvijvers in de Derde We reld. Vooreen luttel bedrag kunnen be zoekers van de Seizoensmarkt een schubje kopen, die vervolgens op een grote vis moet worden geplakt. Een vol le vis betekent een nieuwe vijver. En een volle vijver met de snelgroeiende en allesetende tillapiavis betekent voor de bevolking ter plekke een belangrijke voedselbron. De Eemvogels beoefenen een oer-Hol- Iandse sport: korfbal. De club bestaat bijna twintig jaar en is gehuisvest in de woonwijk aan de Staringlaan. De jong ste leden leren spelenderwijs samen spelen en samenwerken. Vanaf vijf jaar kun je al aan korfbal doen, maar ook opa's en oma's komen nog in actie. Bij de Eemvogels gaat het niet om korfbal alleen, maar ook om de gezelligheid. Belangstellenden kunnen dan ook ge rust vrijblijvend meetrainen om te ont dekken of ze deze vorm van sportbeoe fening leuk vinden. Voor ouders pro beert de club overigens kinderoppas te regelen, zodat spelen op zaterdag geen probleem hoeft te zijn. De Eemvogels zijn present in kraam 32 en geven zater dag tevens een demonstratie. Hèt Gastouderburo (GOB) bemiddelt tussen vraagoüders en gastouders. Vraagouders zijn mensen die opvang zoeken voor hun kinderen. Gastouders Het Jeugd Harmonie Orkest Soest repeteert iedere maandagavond in het kerkge bouw aan de Parallelweg. zijn mensen die in hun eigen huis op vang bieden aan één of meer kinderen. Voor die vorm van hulpverlening moet aan de gastouder vier gulden per kind worden betaald. Dat bedrag wórdt met een voldaan. Op de Seizoensmarkt kunnen belangstellenden zich uitvoerig laten informeren over de werkzaamhe den van het Gastouderburo. Telefo nisch is het Soester bureau te bereiken onder nummer 21427. Al ruim vijftig jaar zet IVN Eemland zich in voor natuur- en milieu-educatie. Aan de hand van voorlichting, educa tie, en activiteiten probeert IVN Eem land de mensen bewuster te maken van het milieu. IVN Eemland profileert zich voortdurend met onder meer excursies, lezingen, wandelingen, cursussen, schoolprojecten en weidevogelbe scherming. Via het orgaan 'Natuur Na bij' wordt periodiek informatie ver strekt. IVN Eemland richt zich op Soest, Baarn en Bunschoten. Het Jeugd Harmonie Orkest Soest (JHOS) bestaat uit een groep enthou siaste muzikanten. Onder de stimule rende leiding van dirigent Wim Vos worden leuke muziekstukken ingestu deerd en gespeeld. Het JHOS heeft in zijn anderhalf-jarig bestaan al,verschil lende openbare optredens verzorgd. Op de Seizoensmarkt zal het orkest tus sen 12.40 en 13.00 een live-concert ge ven op het Raadshuisplein. In de kraam kunnen mensen zich laten informeren over het orkest en de instrumenten. Via een cassette is het repertoire van het JHOS te beluisteren. Het JHOS repe teert elke maandagavond van kwart voor zeven tot kwart voor acht in het kerkgebouw aan de Parallelweg. Voor het Jongeren Milieu Actief is de Seizoensmarkt een mooie gelegenheid om in Soest een afdeling op te richten. Informatie over landelijke activiteiten is in de stand van Jongeren Milieu Ac tief te verkrijgen. Ook zal er materiaal liggen over activiteiten die in Soest op touw gezet zouden kunnen worden. Het JMS is een organisatie die zich sterk maakt voor het milieu. Informatie over de afdelingen is in Soest verkrijgbaar bij John van Dorresteijn. Hij is bereikbaar onder nummer 21568 en zal zaterdag op de Seizoensmarkt aanwezig zijn. Bezoekers van de stand van de Milieu groep Soest worden gevraagd mee te doen aan een kleine quiz over het afval probleem. Onder de goede inzenders worden enkele prijzen verloot. De be zoekers kunnen verder een stencil in ontvangst nemen met praktische tips. Ook stickers voor de brievenbus tegen ongewenst reclamedrukwerk zijn gratis verkrijgbaar. Daarnaast toont de Mi lieugroep op welke wijze de burgers kunnen bijdragen aan een kleiner aan bod van afval. Daarbij komen voor beelden van hoe het wél en hoe het niét moet aan de orde. Videobeelden van een modelvliegshow en schaalmodellen. Dat onder meer is te zien in de kraam van modelvliegclub De Vrije Vogels. Schaalmodellen van de P-51 Mustang, de Seafury, de Fokker C-5 en de Focke Wulf 190, maar ook een spectaculair deltavliegtuig kan worden bekeken. Dat laatste model haalt, aangedreven door een pulsaijet, een snelheid van 350 kilometer per uur. Praten, vragen, overleggen, dan pas ko pen, luidt het advies van de modelvlieg club. De leden zijn gaarne bereid alles te vertellen over hun boeiende sport. De Vrije Vogels organiseerden in het verle den al een show voor het 32ste Fighters Squadron van de US Air Force. Nu zijn ze, evenals vorig jaar, op de Seizoens markt present. Nederland-Noorwegen was in het vooijaar een voetbalinterland, maar is gedurende het hele jaar een vereniging. Die behartigt de belangen tussen beide landen en legt contacten door middel van diverse activiteiten. De vereniging geeft ook het blad 'Kontakt Linjen' uit, waarin wetenswaardigheden over Noorwegen staan. De bezoekers van kraam 43 kunnen ook echte Noorse wafels proeven. Aquariumwater wordt in de kraam van Neon Tetra getest. Met fijngevoelige apparatuur kan onder andere de zuur graad worden vastgesteld. Houders van een aquarium kunnen water in een potje meenemen om te laten testen. De kleine showbak van Neon Tetra ont breekt niet in de kraam. Daarin is te zien, dat met een klein aquarium een mooi en verantwoord geheel is te ma ken. Als extra attractie is de raadselbak opgesteld. Bezoekers kunnen raden hoeveel visjes er in de bak zwemmen. Een overzicht van de eerste Seizoensmarkt, in 1992. Ver- van de mensen. In ieder geval zijn meer dan zestig verenigin- wacht mag worden dat het Raadhuisplein zaterdag z wart ziet gen en instellingen vertegen woordigd. Onder de goede 'gokkers' worden vijf geschenkbonnen verloot. Verder zijn vier bakjes met Killi-vissen te zien en liggen proefnummers van het Neder landse maandblad 'Het Aquarium' klaar om mee te nemen. Leden van Neon Tetra ontvangen dit blad gratis. De aquariumvereniging organiseert ook nog ieder seizoen zes lezingen. In kraam 14 is zaterdag een expositie aan te treffen van pergamano. De werk stukken zijn gemaakt door leerlingen van de erkend docent Piet Vonk. Per gamano, een creatieve hobby, werd en kele jaren geleden in Nederland geïn troduceerd. Inmiddels zijn er veel beoe fenaars. Oorspronkelijk werden er al leen wenskaarten gemaakt, maar Vonk leert ook hoe de hobbyisten sieraden, doosjes, lampekapjes, bloemen en drie dimensionale werkstukken kunnen ma ken. In september worden overigens nog meer exposities gegeven. Op zater dag 18 september is Vonk aanwezig in buurthuis De Vangrail aan de Nachte- gaalweg. In oktober 1989 kreeg Soest er een nieuwe sportclub bij: triathlonvereni- ging De Schieter. De vereniging heeft nu vijftig actieve leden. Triathlon kan door klein en groot worden beoefend. In het hele land worden diverse triath- lons georganiseerd. In Almere wordt bijvoorbeeld de hele triathlon gehou den (3,8 kilometer zwemmen, 180 kilo meter fietsen en 42 kilometer lopen). Maar ook kwart triathlons en achtste triathlons staan op de kalender. Ook De Schieter organiseert regelmatig sportevenementen, zoals bijvoorbeeld de run-bike-runwedstrijden. De triath- Ieten worden begeleid door een des- kundge trainer. Dat is Henk Schaak. Hij is bereikbaar op 02154-14180. Selby is een middelgrote badminton vereniging, waar zowel in recreatief- als in competitieverband kan worden ge speeld. In de competitie is Selby verte genwoordigd in de vierde, derde en tweede klasse van de regio en de vierde klasse landelijk. Mensen die op regio naal niveau competitie willen spelen, kunnen voor dit seizoen nog bij Selby terecht. Maar ook recreanten, die geen wedstrijden willen spelen, komen bij Selby aan hun trekken. Selby is dagelijks (behalve dinsdag) in de zaal van C-drie actief. Voor infor matie kan men. zaterdag terecht op de Seizoensmarkt. Maar de badminton club is ook te bereiken via mevrouw H. Topper, tel. 11464. Met dertig senioren en twintig jeugdle den verkeert de 71-jarige Soester Schaakclub in blakende gezondheid. Wie nader kennis wil maken met deze denksport, kan op de Seizoensmarkt een kijken in kraam 51 komen nemen. Maar vrijblijvend schaken op enkele clubavonden behoort ook tot de moge-, lijkheden. De Soester Schaakclub is el ke vrijdag in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg te vinden. De jeugd speelt van 18.30 tot 19.45 uur, daarna schui ven de senioren aan. De contributie va rieert van 96 gulden per jaar (aspirant) tot 138 gulden per jaar (boven 20 jaar). Voor de jeugdtrainingen haalt de club verschillende malen autoriteiten op schaakgebied naar Soest. Op 25 en 26 september viert schaats vereniging Eemland het twintig-jarig bestaan. Maar zaterdag kan de feest vreugde al worden geproefd. De schaatsers hebben beloofd dat hun kraam op originele wijze zal worden in gericht en dat er veel leden aanwezig zullen zijn om de mensen van informa- tie en adviezen te voorzien. Eemland is tevens één van de vele deelnemers aan de Seizoensmarkt die zaterdag een de monstratie verzorgt. "We hebben in Nederland dit jaar nauwelijks kunnen spreken van een 'zomergevoel'. Maar wij zijn ervan overtuigd, dat menigeen onze kraam zal verlaten met een 'win- tergevoel'. De Stichting Toermalijn is een non- profit organisatie die cultuur onder de aandacht wil brengen bij een zo breed mogelijk publiek. Dat gebeurt door middel van het organiseren van uitstap jes in het weekeinde en meerdaagse rei zen. Op de Seizoensmarkt presenteert Toermalijn speciale arrangementen naar Antwerpen, Gent en Mechelen, een vijf-daagse musicalreis naar Wenen (26-30 oktober), de musical Starlight Express in Bochum en The Phantom of the Opera in Scheveningen. De Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) telt in Ne derland 100.000 leden en 170 werk groepen. Ook in Soest/Baarn is een werkgroep actief. De VBOK biedt hulp aan meisjes en vrouwen die ongewenst zwanger zijn. Uitgangspunt daarbij is de bescherming van het ongeboren kind. Met voorlichting en presentaties tracht de VBOK bekendheid aan haar werk zaamheden te geven. In de kraam op de Seizoensmarkt zijn ook artikelen te ver krijgen. De Vrije Vogels is één van de vogelver enigingen die Soest rijk is. De Vrije Vo gels heeft inmiddels elf jaar ervaring in het houden, kweken en verzorgen van zowel Europese als tropische vogels. Een fraaie collectie van die vogels is za terdag in de kraam te vinden. Zo zijn er onder meer rijstvogels, agaporniden, Japanse kwartels en paradijsvida's uit eigen kweek te zien. Met raad en daad zullen de leden reageren op vragen van het publiek. Mensen die niet in de gele genheid zijn de Seizoensmarkt te be zoeken, maar toch meer willen weten over De Vrije Vogels, kunnen contact opnemen met voorzitter H. ten Hoedt, tel. 20332. De vereniging organiseert in het winterseizoen regelmatig lezingen. Op de kruising van de Dalweg en de Koningsweg is een zestien-jarige Soes ter licht gewond geraakt. De jongeman reed op zijn fiets de kruising over, zon der voorrang te verlenen aan een be stelauto. Bij de botsing liep hij hoofdlet sel en een gekneusde linker enkel op. Na onderzoek in het ziekenhuis mocht hij weer naar huis. Een medewerker van een bouwbedrijf uit Soest ontdekte vorige week dat op de bouwplaats aan de Koperwiek een zgn. pallethaak was ontvreemd. De haak, die gebruikt wordt voor het take len van pallets, weegt 200 a 300 kilo. Dat waren n< de mensen. Alhoewel? Pijn in de poi de werkeloo die er op vo enorm geste] gebruik van milieu werd I rept. Wisten niet, de we Professionel deskundiger schrikbaren! bij de bevoi lijk en bij he geefs. Zorg voor hi tiger jaren vlammetjes voorziening mende wei rang. Vandaag is zondag opn eel gew ord< verte op ol van doen. D gepaste en schatte oli een halve t Zonder de zaaien is di digd of we gen daarva gen hebbe met het m woestend voor de mi gelopen is, ses luiden onomkeer zijn, te lar vroeger den van P gevaar, al cialiseerdi De weg v£ tuurlijk m aan voor! van het za te houdei Zowel he leesbaar die op he zondag b In de opi kijken d: blijvende stelling. Arie is 1 Ook hij j loze zon twijfels 2 dat daar Om het i dag af te ter te ge De aart vervuilt, alle mo schap ei nog niel definitie loze zói de redd nen. Al een re, aanzien van za* der zin genstar zij 'de aan koi Een rv maker Een k oorza; de wc Achttien sporters uit Soest wor den tijdens de Seizoensmarkt gehuldigd door wethouder Jan Menne van sportzaken. De plechtigheid vindt plaats om 12.15 uur op het terras en neemt ongeveer twintig minu ten in beslag. Het gaat om acht individuele en tien teamsporters die in het afgelopen jaar een opzienbarende prestatie hebben gerekend. Onder hen bevin den zich nogal wat nationale kam pioenen. Zoals Ricky Erasmus die bij het springonderdeel turnen Nederlands kampioen werd. Of zijn broertje Rennie die bij de jeugd hetzelfde re sultaat behaalde. Pepijn Goedhart (Alpineskiën j unioren)Eva J anssen (1.500 meter meisjes B) en de equi pes van Eldorado (paarden en po ny's) wonnen eveneens goud. Het zelfde geldt voor het mix-jeugdteam van LTC Soestdijk. Zilver was in het voorbije jaar weg gelegd voor judoka Koen van der Wal, zeiler Miquel Karsters en lang laufer Gert-Jan van Rheenen (met de estafetteploeg). Linda van 't Klooster (jeu de boules)'is uitgeno digd vanwege haar derde prijs op de NK junioren. Verwacht wordt dat de Seizoens markt veel belangstellenden zal trekken. Aangezien de parkeergele genheid voor auto's gering is, vraagt de gemeente de bezoekers op de fiets naar het Raadhuisplein te komen. Leden van de Hopman Masselman- groep zullen ter hoogte van het car- rillon (tussen de Dalweg en het Raadhuisplein) een bewaakte fiet senstalling inrichten. Automobilis ten moeten erop rekenen, dat ze hun vervoermiddel wellicht niet kunnen parkeren. Alleen op de parkeer plaats voor het gemeentehuis en bij de tuin kunnen zij hun auto kwijt. De in politieke kringen veelbespro ken folly of het slakkenhuis wordt zaterdag 4 september om 13.30 uur officieel geopend. Dat wordt gedaan door Milly van Stiphout-Croonen- berg, filmproducent en van 1975 tot 1982 wethouder van Soest. Daarvoorafgaande zal kunsthistori cus Wim Meulenkampom 13.00 uur een korte inleiding geven over het fenomeen 'folly'. De kunstenaars Jean-Marie van Staveren en Bert Kinderdijk, die de folly van de ge meente huren als atelicrruimte, hou den van 14.00 tot 16.00 uur 'open deur' in hun slakkenhuis. 1. Organisatie 34. SV Eemland 2. VW en SMG 35. Derde Wereldgroep 3. Naald en Draad 36. Wereldwinkel 4. Zonnebloem 37. St. Welzijnswerk 5. PVO 38. St. Welzijnswerk 6. Sursum Corda 39. Trema'87 7. Amnesty International 40. Trema'87 8. Shot 41. Bibliotheek 9. Badso 42. Bibliotheek 10. Postzegelver. Eemland 43. Nederland-Noorwegen 11. WZ'49 44. Toermalijn 12. Neon Tetra 45. De Springbokken 13. PCOB 46. Orgelclub Eemland 14. Vogelver. De Vrije Vogels 47. VBOK 15. AV Pijnenburg 48. De Eemruiters 16. Carnavalsvereniging 49. IVN Eemland 17. KBQ 50. Gastouderproject 18. KMTP 51. Soester Schaakclub 19. SBV en De Schieter 52. Julianakoor en WB 20. Vrouwen voor Vrede 53. Plattelandsvrouwen 21. Het Rode Kruis 54. Pergamano 22. Jongeren Milieu Actief 54. (a) Onderl. Brandverzekering 23. Stichting Jumelage 55. JHOS 24. EHBO 56. Stichting Doelbewust 25. RMA 57. NCVB 26. Modelver. De Vrije Vogels 58. Jongerenkoor en Turkse ver. 27. Otto Liliental 59. ANBO 28. Tourdion en Lapidaristen 60. SWOS 29. C-drie 61. Historische Vereniging 30. Int. Vrouwencentrum 62. Voetgangersvereniging 31. Selby 63. Volksuniversiteit 32. De Eemvogels 64. Artishock 32. (a) Kozle-Soest 65. SEC 33. Stam/SoVoCo 66. Radio Soest 53 54 54a 32 |32a| 33 34 CATERING PODIUM PLEIN 19 20 21 22 18 17 16 15 8 9 10 11 12 13 14 INGANG RAADHUIS 61 62 63 64 DALWEG 65 V 66 BEWAAKTE FIETSEN STALLING i

Soester Courant | 1993 | | pagina 10