r STOP tSION art/ióhocK I 7 CULTUUR WELZIJN T PAND! Spullenhulp groeit langzaam maar zeker uit tot volwassen kringloopcentrum C-drie start seizoen 93/94 met een nieuw en verrassend aanbod Volksdansen voor 55-plussers op donderdagmiddag in C-drie Nieuwe serie van tien lezingen over 'spirituele' onderwerpen ^21^12 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 13 221 - Soest iJlmlmhSl Thea Prinsen eerste beroepskracht lt| V olksuniversiteit Soest/Soesterberg 1 rouwelijke impressionisten Spullenhulp op maandag 6/9 gesloten! GEEN PANIEK! J Vrijwilligers Vakature Bank V rij willigerswerk: je betrokken voelen Beginnerscursus start op 2 september Cursussen beginnen in de wéék van 13 tot 17 september Activiteiten in Activiteiten in Cursus filosofie in Zeist en Laren Op woensdagavonden in Mayindra Pianospelen/-lessen 1 huur of lease 'Strictly Balhoorn' Ferdinand Povel/ Wim Overgaauw Kwartet Activiteiten bij 'Mayindra' LLE MERKEN icnines ichines ichines 03210-15252 TS bj. 89 3420-12116 GTX f 22.950 08-92 5-18850 08-88 J 58500 87' 0024 |U 91 04 li 44255 4 at Uno 45 i.e. bj. 91 14.950,-STAM 02155-181 troën AX 1.1 TGE bj. 4.950,- STAM 03420-12116 IS r we volledig voor inden Renault Top zeven Stam-vesti- elangrijk is zijn de hoogte bepaalt! f 2.500,-. Hoe dat tijdens de specta- Het gaat Spullenhulp voor de wind! Het Soester kringloopcen trum maakt belangrijke ontwikke- igen door, waarvan de komende huizing naar de Schans (januari |94) niet de minste is. Intussen reit Spullenhulp langzaam maar iar zeker uit tot een volwassen anisatie, die sinds 1 augustus eerste beroepskracht in jenst heeft: Thea Prinsen. Spul- ihulp levert daarmee een be- leiden, maar betekenisvolle bij- ige aan de werkgelegenheid in test. fiea's komst onderstreept dat de "pro- ssionalisering" van het kringloopcen- pm, waarmee in de afgelopen maan- jn een serieus begin werd gemaakt, ;èen succes is. Spullenhulp is groter ge worden: de openingstijden zijn ver- j^uimd, de ophaaldienst is goed op po ten gezet (met een eigen bestelbus) en 'ook in andere opzichten is de organisa- tte gestroomlijnd, zónder het specifieke Spullenhulp-karakter - ongedwongen, niet-commercieel en met een warme ^langstelling voor de mensen met een kleine beurs - geweld aan te doen. Dat is in de eerste plaats te danken aan tte nieuwe groep vrijwilligers, die met z'n allen onder aanvoering van banen pooler Erik van Burken - sinds een aan- jal maanden in "dienst" van het ringloopcentrum - soms van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat in de weer zij n met het ophalen, sorteren en weer erkopen (voor het gebruikelijke vrien- genprijsje) van tweedehands spulletjes, flie voor de oorspronkelijke eigenaars geen waarde meer hebben, pmiddels is Spullenhulp zo volwassen Beworden dat het mogelijk was een be roepskracht aan te stellen. Dat is Thea Prinsen geworden, die een paar maan- Ben geleden als vrijwilligster bij het kringloopcentrum binnenkwam en haar het Spuilenhulp-gevoel onmiddel lijk te pakken kreeg. "In het begin Tcwam ik alleen om te helpen met de nieuwe opzet, maar ik voelde me al gauw zo vertrouwd met de gang van za ken dat ik niet meer weg wilde." Voor de continuïteit en de verdere uitbouw van de kringloop-organisatie - zeker Eook met het oog op de verplaatsing naar ■de Schans - is haar komst van grote be tekenis. Noodzakelijk Voor Thea is Spullenhulp geen "vreem- Ide" organisatie. Zij kwam er al vaak jtoen het kringloopcentrum nog aan de Veldweg stond, onder leiding van Elly [Joosten, bijna twintig jaar geleden. Toen ze het aanbod kreeg om in vaste idienst te treden heeft ze - na ampel ■overleg met het thuisfront - niet lang ge- laarzeld. "Een instelling als Spullenhulp lis noodzakelijk voor de samenleving, I vooral voor de mensen met een klein in- Ikomen. Je ziet mensen hier vaak zo blij weggaan..." i Volgens Thea zijn niet alleen de mede- I werkers, maar dus ook de klanten van Ihet kringloopcentrum best te spreken over de nieuwe wind die bij Spullenhulp lis gaan waaien. "De goederen die bin- Inenkomen wórden heel snel verkocht. |De mensen zijn tevreden en komen ook heel vaak terug. Er is weer een vaste TAM Autobedrijven dealer B in de lichtste pocket autote- I foon Philips PN 95 ineI. ant- I oordapparaat enault 9 GTX bj. 07-87 I 9.950,- STAM 02152-58400 ekhaken voor alle types enault tegen gunstige prij-1 sn STAM Autobedrijven Ifa 33 1.3 bj. 03-89 f 13.950,- I TAM 033-635104 TAM Autobedrijven alle oc- asions met 1 jaar garantie 'aag naar onze voorwaarden -i mber houden alle •ion Show. Live in een totaal vloer- i een ongekende lei merken. Stam RENAULT geeft JF IE VEN KLEUR Liefhebbers van het Franse impressio nisme kennen natuurlijk de werken van 4anet, Monet en Degas. Maar wist u bat Manet uitsluitend binnen huis Verkte, totdat Berthe Morisot hem mee haar buiten nam, en dat Monets "Nym- phéas" gebaseerd is op haar werk? Sa- nen met Mary Cassatt was Berthe Mo- frisot een stuwende kracht achter deze J 9e-eeuwse schilderkunststroming. [In deze rijkelijk met dia's versierde cur- ïus zullen de meest uiteenlopende za- Ken betreffende het impressionisme Vorden besproken, evenals de heftige reactie hierop van de gevestigde orde: net bourgeois Parijs van de jaren 1870. Je verschillen en overeenkomsten van lle schilders en hun technieken komen aan bod en er wordt verteld over de tijd Vaarin deze kunstenaars leefden. De [cursus gaat niet alleen over de mannen, naar vooral over de vrouwen achter de le lichte en kleurige kunst die de artis tieke wereld 125 jaar geleden wakker schudde: Berthe Morisot en Mary Cas satt. \anvang cursus: woensdag 10 novem ber (dus niet 17 november zoals in het programmaboekje staat). Docente: nevr. drs. Mieke Mulders. Cursusa dres: Mavo Soest, Valeriaanstraat Jl67a. Aantal lessen: 6. Cursusprijs: If 135,-. f Beenbewerking Been is in alle tijden over de hele wereld gebruikt voor het maken van sieraden, I gebruiksvoorwerpen, enz. Geen won- der, want been is mooi, waardevol en kosteloos materiaal. Er is weinig ge- reedschap nodig en u kunt bij wijze van spreken in de huiskamer aan het werk. Aanvang cursus: dinsdag 26 oktober, 13.30-15.30 uur. Docente: mevr. A. Nieuwenburg. Cursusadres: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Aantal lessen: 5. Cursusprijs: f 90,-. Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/ Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195; maan dag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur. Extra openingstijd: zaterdag 4 sep tember, 10.00-13.00 uur. >enxM ricicrt iterdae klantenkring gegroeid, en wat je hoort is dat het allemaal heel anders is dan vroeger: er zijn veel meer leuke, mooie dingen te koop, en het is ook een stuk gezelliger. Veel mensen komen hier wat kopen en maken tegelijk een praatje, en ze adviseren elkaar over wat ze wel of niet moeten kopen. En koffie is er ook altijd wel. Laatst was hier iemand die zei: 'Kunnen we hier ook niet een kap salon openen....'?" Gezelligste plek van Soest Spullenhulp is voor Thea Prinsen zon der reserve "de gezelligste plek van Soest". "Het gebouw mag dan oud en ongeschikt zijn, maar het hééft wel wat, dus misschien gaan we hier straks nog met een beetje hartzeer weg. Je kunt hier doen wat je wilt. Als je een spijker in de muur wilt slaan is er geen commis sie die zegt: hee, kijk uit." Ze benadrukt dat het bij Spullenhulp vooral aankomt op team-werk. "Dat moet natuurlijk ook groeien, maar we hebben nu een heel goed team, al ont dek je natuurlijk steeds weer nieuwe dingen en moet je vaak inspelen op on verwachte situaties die zich hier voor- Thea Prinsen. doen. Maar dat is juist leuk." Als voor beeld noemt ze de afgelopen vakantie weken, toen Spullenhulp - dankzij de inzet van enkelen - kon blijven draaien. "Het was echt rennen, af en toe," Dat ze daardoor zelf nog geen vakantie heeft gehad deert haar niet. "Ik moet het ei genlijk gewoon doen, maar ik zit er niet zo mee. Ik heb eerlijk gezegd nog geen tijd gehad om eraan te denken..." Kringloopcentrum Spullenhulp is op maandag 6 september de hele dag gesloten. Er kunnen dan geen goe deren worden ingeleverd en het cen trum is ook telefonisch niet bereik baar. De medewerkers zijn die dag op stap om hun licht op te steken bij andere kringloopcentra. Op dinsdag 7 september is alles weer "gewoon". De Flint heeft nog een nieuw programma boekje voor u klaarliggen. Neem snel een abonnement. Bel: 033-751184. De Flint Smitsweg 311, tel. 12630 Vrijwilligers laten zich inschrijven voor allerlei werkzaamheden wegens o.m. onvoldoende mogelijkheden in de pri- vé-situatie. In het betaalde arbeidspro ces blijven de recessie en de hoge werk loosheid voortduren. Het vrijwilligers werk biedt deze groep de mogelijkheid om de negatieve gevolgen van werk loosheid te minimaliseren. Jammer genoeg zijn het tot nog toe me rendeels autochtone Nederlanders die de weg naar de Vrijwilligers Vakature- bank weten te vinden. In een verslag over een werkbezoek naar Engeland la zen we dat de vrijwilligers-centrales daar "equal opportunity"-organisaties zijn, d.w.z. dat ze zich sterk maken om het vrijwilligerswerk voor iedereen toe gankelijk te laten zijn, ongeacht huidskleur. Ook ligt het accent in Engeland anders in de wijze waarop men vrijwilligers at tendeert op de mogelijkheden van het 'volunteers'-werk; niet zozeer, zoals in Nederland over het algemeen wordt be nadrukt, het feit datje er als vrijwilliger zelf iets aan moet hebben. Het is in Groot Brittannië heel gebruikelijk om mensen aan te spreken op hun gevoel van betrokkenheid voor de eigen sa menleving. Vakatures 2-106: milieu-instelling zoekt een handige klusjesman of nijvere vrouw. 3-110: centrum voor geestelijk ge handicapten Baarn vraagt iemand voor de film-/disco-avond op woensdag. (1x14 dagen). Assisteren bij het opbou wen van de zaal, koffieschenken, mee- doen met de bewoners. 5-107: sociaal-cultureel centrum Baarn zoekt vrijwilligers ter assistentie van een betaalde kracht bij Nederland se taallessen aan buitenlanders. 6-102: projekt "begeleid wonen" voor verstandelijk gehandicapten zoekt vrijwillig begeleid(st)er), die ook de praktische en administratieve zaken kan verzorgen. 7-102: sociaal-cultureel centrum Zeist vraagt twee vrijwillig(st)ers voor de uitvoerende werkzaamheden bij het jeugd- en cursus-werk. 7-125: stichting jongerenwerk Soes terberg zoekt geïnteresseerden voor het bedenken, opzetten en laten uitvoeren van aktiviteiten voor het jeugdwerk. 14-106: internationale hulporganisa tie zoekt vrijwillig(st)er voor het bezoe ken van aan huis gebonden gehandi capten, zieken of bejaarden. 15-111: stichting Kindercentra Soest zoekt vrijwillig(st)ers voor het van school ophalen van jonge kinderen en naar de naschoolse opvang brengen. Overdracht met leerkracht en groeps leiding. 16-110: muziekvereniging Soest zoekt enthousiaste man of vrouw voor beheer van de bar; taken: bestellen van drank bij de leverancier, verzorgen van consumpties tijdens en na de repetities, financiën. 6-118: stichting voor hulpverlening aan vluchtelingen Soest zoekt vrijwillig (st)ers voor opvang en begeleiding van de buitenlanders. Voorbeelden van vragen bij de cliënten zijn: welke vol gende stappen moet ik doen om de vluchtelingenstatus te verkrijgen? Waar kan ik taalles krijgen? Waar kun nen mijn kinderen naar school? Hoe zit het met het ziekenfonds? Tevens ver zorgt een aktieve groep vrijwilligers enige spreekuren, verwijzen de mensen naar organisaties en hulpverleningsin stanties. Dit alles wordt ondersteund door een coördinator. Volksdansen: een mogelijkheid voor iedere 55-plusser die het nieuwe seizoen is begonnen met het goede voornemen eens wat meer 'in beweging' te komen. Waarom juist volksdans? Dansen is een zeer ontspannende bezigheid die men sen uittilt boven het alledaagse, jachtige leven. Het gebruik van authentieke volksmuziek maakt het bewegen extra feestelijk. Het is tegelijkertijd een ken nismaking met de volkscultuur van an dere streken. Er worden dansen gedaan uit vele landen: Israël, Amerika, Grie kenland, Rusland, Engeland, Mexico, om er maar een aantal te noemen. Kenmerkend voor het volksdansen in Cultureel creatief centrum C-drie in Soest heeft in het komende sei zoen een diversiteit aan activitei ten op het programma staan. In de week van 13 t/m 17 september gaan de meeste cursussen weer van start. Jaarlijks volgen zo'n 1000 kinderen en volwassenen een cursus bij C-drie op het gebied van dans, toneel, audiovi suele vorming of beeldende kunst. De cursussen worden gegeven door vak kundige docenten, die naast het lesge ven vaak ook uitvoerend kunstenaar zijn. Wat is er komend jaar allemaal moge lijk? Beeldend Starten met tekenen; tekenen en schil deren voor beginners; tekenen en schil deren naar aanleiding van een thema; experimenteel tekenen en schilderen voor gevorderden; portret- en model tekenen; aquarelleren; klank en beeld (workshop); model en beweging (workshop). Boetseren en beeldhouwen; portret en model boetseren; bronsgieten (work shop); edelsmeden; edelsmeden en emailleren (workshop); zeefdrukken; decoratie-technieken (workshop). Grafische vormgeving (nieuw!!); kalli grafie. Audiovisueel Fotografie zwart/wit; het maken van lokale radio (nieuw!!). Kunst en cultuurgeschiede nis Introductie kunstgeschiedenis; de kunst van vrouwen; Christelijke sym boliek en heiligen; Art Nouveau en Art Deco; Renaissance; de mens en zijn go den; de duivel en al zijn werken; het kerstverhaal in de kunst (lezing). Dans Moderne dans (13 - 15 jaar); jazzbalet; dansconditie; Turkse volksdanscul tuur; Braziliaans (nieuw!!); Zuidameri kaans (nieuw!!); zigeunerdans. Bewegen en ontspannen; toneel/dans voor geestelijk gehandicapten. Voor de kinderen Algemeen beeldende vormen/hout en metaal; kleien en tekenen; tekenen en schilderen; kleuterdans; dansexpressie; klassiekballet; kindermusical. Cursussen in Dorpshuis Soesterberg Tekenen en schilderen voor beginners; tekenen en schilderen voor gevorder den; modeltekenen (workshop); schil deren op zijde (workshop); boetseren en beeldhouwen; introductie kalligra fie; grimeren. Zoals men ziet zijn er genoeg mogelijk heden om de winterdagen of avonden op een ontspannende en kunstzinnige wijze door te brengen. De mensen van de administratie kunnen uitgebreide in formatie geven over de inhoud van de cursussen en helpen bij de inschrijving. Theater, film en muziek In het komende culturele seizoen is er een ruim en gevarieerd aanbod te zien met: 8 kindervoorstellingen op de woens dagmiddag zoals: 'Morgen kom ik bij je wonen' van Cees Brandt; 'Vliezen of vleugels' van theater Gnaffel; 8 familievoorstellingen op de zater dagmiddag voor het hele gezin o.a. 'De familiepolis' van theater Poppenkeet, kinderbios op de woensdagmiddag en popconcerten op de vrijdagavond. 'De Tröckener Kecks' zullen in C-drie het eerste concert geven op vrijdag 22 oktober. Ook het actualiteitenprogramma 'Soe- stand' wordt weer uit de kast gehaald. Deze talkshow heeft een nieuw jasje ge kregen. Onderwerpen op het gebied van politiek, sport, cultuur en regionaal nieuws worden behandeld en de jazz- Tekenen /schilderen zit ook weer in het cursusprogramma van C-drie. formatie Perron 5B verleent zijn vaste medewerking door het programma mu zikaal te ondersteunen. Dit alles wordt door Radio Soest live uitgezonden op de radio. Open dag op 11 september Natuurlijk start het seizoen met al deze activiteiten niet zo maar. Op zaterdag 11 september van 11.00 tot 18.00 uur staan de deuren van C-drie open voor iedereen die belangstelling heeft voor cursussen, theater, film, muziek, expo sities, bowling, horecamogelijkheden en meer informatie wil over het een en ander. Docenten en cursisten staan klaar om informatie te geven en vragen te beant woorden. Er kunnen open-lessen ge volgd worden om alvast een voorproef je te nemen. Bij de administratie is er cursus inschrijving mogelijk. Het muzikale theaterduo 'Lang en Ge lukkig' met o.a. Peer de Graaf is 's mid dags ook te zien in en om het gebouw. Rond borreltijd zal de Soester jazzfor matie Perron 5B muzikale klanken ten gehore brengen. Dus een dag die u niet kunt missen! Het' programmaboekje 93/94 van C-drie met het totale aanbod van cur sussen, cultuur en horeca ligt klaar bij de administratie van C-drie en op een aantal plaatsen in Soest b.v. bibliothe ken, VVV en Gemeentehuis. Cultureel creatief centrum C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, het algemeen is dat het een groepsge beuren is. Veel dansen worden gedaan in kringen, rijen, slingers of tegenwoor dig zelfs 'los in de ruimte'. Een vaste partner is niet nodig. Iedereen danst met iedereen, jong en oud kunnen mee doen. Het gaat ook om de gezelligheid, het onderling contact. Het specifieke van het programma voor ouderen is dat dansen, waarin al te uit bundig wordt gestampt en gedraaid niet voorkomen of worden aangepast. Ier dereen met een klein beetje maatgevoel en redelijk goed ter been kan eraan be ginnen en tot op hoge leeftijd blijven meedoen (80-jarigen zijn geen uitzon dering!) Kortom: een uitdaging om weer eens iets nieuws en ongekends te beginnen! Aan het eind van het vorige seizoen is een klein groepje (helaas alleen) dames over hun schroom heengestapt en heeft deelgenomen aan een korte introduc tiecursus. Hun epthousiasme is groot en zij willen graag anderen laten delen in hun plezier. Zij nodigen dus iedere 55-plusser die zich door het boven staande aangesproken voelt uit om te komen meedoen op donderdagmiddag 15.00 - 16.30 uur in de sportzaal van C-drie. Het is ook mogelijk om gewoon een keer te komen kijken. Dat kan mis schien beter de vooroordelen wegne men die er nog altijd heersen: "Volks dansen, dat gehups op klompen met geitenharen sokken." Alleen al de toon daarop het woord wordt uitgesproken, spreekt soms boekdelen! Informatie bij de leidster: Pim van der Schoot-Sijbolts, tel. 15699. lel, 17615 tel. 21987 lel. 19546 De Vangrail, Het Kruispunt, De Praatpaal, De Praatpaal Soos voor verstandelijk gehandicapten Tieners worden uitgenodigd om crea tief bezig te zijn. De maandagavond- soos is een soos voor verstandelijk ge handicapten en draait al jaren bij Stich ting Welzijnswerk Soest in Buurthuis De Praatpaal aan de Smitsweg. On danks het feit dat de soos bedoeld is voor verstandelijk gehandicapten, zijn er ook een aantal tieners die de activiteit wel zien zitten. Natuurlijk ligt de priori teit bij de verstandelijk gehandicapten! De soos is bedoeld om op een gezellige en creatieve manier de avond door te brengen. Er is iedere maandag weer iets anders te doen, van koken tot figuurza gen, onder het oog van 3 deskundige vrijwillige medewerk(st)ers. De soos start op maandag 30 augustus om 19.30 uur. Er wordt van de bezoek (st)ers een kleine bijdrage van f 3,25 ge vraagd. Hiervan wordt thee/koffie ge schonken en de materialen betaald. Ben je geïnteresseerd, kom dan op maandag naar De Praatpaal. De Vangrail Aquarelleren Aquarelleren is het schilderen met transparante waterverf en water. De mogelijkheden van de.techniek komen aan de orde bij schilderen van stillevens of andere voorwerpen. De begeleiding is individueel zodat iedere cursist zijn/ haar mogelijkheden kan ontplooien. De cursus is bedoeld voor de al iets gevorderden. Proefles aquarelleren: Deze wordt ge houden op dinsdag 7 september om 19.30 uur. De kosten hiervoor zijn f 10,00 incl. materiaal. Cursus aquarelleren: De beginners cursus start op dinsdag 14 september van 19.30-21.30 uur en bestaat uit 10 lessen. De kosten voor de gehele cursus zijn f 150,00 (excl. penseel en papier. Fimo-kleien. Fimo is een boetseerklei op kunststof basis en kan in de keukenoven gebak ken worden. Op de workshop worden sieraden en tegeltjes gemaakt of doosjes versierd. Start van deze workshop: dinsdag 14 september om 19.30 uur. De kosten zijn f 30,00 voor 4 lessen, incl. materiaal. Zowel voor de cursus als de workshop kunt u zich het beste opge ven tijdens het spreekuur op donderdag van 10.00-12.00 uur in De Vangrail, Nachtegaalweg 8c, Soest. Instuif De instuif is een middag voor alle kin deren van 4 t/m 11 jaar. Het program ma is heel gevarieerd. Veel wordt er ge daan op het gebied van creativiteit en spel, maar we koken of bakken ook wel eens wat. Er is af en toe een wedstrijd, bingo of film. Elke woensdag kun je van 14.00-15.30 uur in De Vangrail aan de Nachtegaalweg 8c terecht. De kosten zijn f 1,25 per keer. Over enkele weken begint er weer een cursus filosofie in Zeist en in Laren. In deze inleidende cursus wordt ingegaan op een aantal beroemde denkers (zoals Plato, Machiavelli en Descartes) en ko men enkele interessante thema's aan bod (zoals het filosoferen over het ont staan van de samenleving). De cursus is bedoeld voor een belang stellend publiek: vooropleiding is niet vereist. Het is wel een "stevige" cursus met een flink tempo en een behoorlijk niveau. De cursisten krijgen ondersteu nend lesmateriaal. De cursus bestaat uit tien lessen van elk 2 uur en wordt in Zeist en in Laren gegeven. Meer info bij de docent, drs. Marinus de Baar: 02945-3264. Op woensdag 8 september start in Soest een serie van tien lezingen over "spirituele" onderwerpen, op initiatief van Anita Ansinger en Sylvia van Welzenis. De lezingen worden gehouden op tien achter eenvolgende woensdagavonden in Mayindra, Kerkstraat 3-5. De entree isf 15,- per losse lezing, maar wie zich voor de hele serie van tien le zingen opgeeft betaalt f 125,-. Een in schrijfformulier is verkrijgbaar na tele fonische aanvraag (tel. 20335), waar ook verdere informatie wordt gegeven. Het complete programma van de lezin gen, die telkens om 20.00 uur beginnen, luidt als volgt: 8 september: Bij na-dood-ervarin gen, door Ina Vonk. 15 september: Tibetaanse mystiek, door Erik Bruijn. 22 september: Gnosis, door Jacob Slavenburg. 29 september: Zin en onzin van astrologie, door D. Brouwer. 6 oktober: Informatie stichting Op- hraeis, door Peter Trompetten. 13 oktober: Aromatherapie en de monstratie, door Ellen Wagenaar. 20 oktober: Reïncarnatie, door Hen- ry Vidal de Saint Germain. 27 oktober: Reïncarnatie en weten schap, door Henry Vidal de Saint Ger main. 3 november: Numerologie, door D. Brouwer. 10 november: Soefisme, door L.W. Carp. Bijna-dood-ervaringen De serie start op woensdag 8 september met een lezing over bijna-dood-erva ringen door Ina Vonk uit Loosdrecht. Mensen die de dood zeer dicht nader den - bijvoorbeeld tijdens een hartstil stand, operatie of ongeval - vertellen soms naderhand een bijzondere erva ring te hebben ghad. Dat verschijnsel noemen we een bijna-dood-ervaring. De laatste jaren wordt hier al veel meer bekendheid aan gegeven door middel van boeken en lezingen. Ook de eerste Nederlandse videofilm is nu gereed. Veel meer mensen dan men denkt heb ben zo'n ervaring gehad en vinden het vaak moeilijk om erover te praten. De omgeving schrikt ervan of gelooft niet dat het een werkelijkheid is voor dege ne die het ervaren heeft. Vaak wordt men doorverwezen naar de hulpverle ning, maar er is meer behoefte aan on derling kontakt en aan begrip. Een bij na-dood-ervaring is meestal een diepe ervaring, gevuld met warmte, rust en vrede. Men worstelt met het gevoel dit alles kwijtgeraakt te zijn en het niet meer te kunnen vinden in het dagelijkse leven. Het besef dood geweest te zijn is ingrijpend, de angst voor de dood is vaak volledig verdwenen. Het luisteren naar bijna-dood-ervarin gen kan inzicht geven in dingen waarbij men doorgaans niet stilstaat en brengt verdieping in het denken over dood en leven. Tijdens de lezing wordt daar uit gebreid op ingegaan. vanaf75f-p-m- VANTOL-SOEST piattohattdel telefoon 02155-12968 Steenhoffstraat 46, tel. 19577 I Donderdag 2 september: Ballroom dansen als metafoor voor het leven Statement van de regisseur: 'Dat de menselijke geest triomfeert over onder drukking en het individu over het sys teem, en dat er ten slotte hoop is, dat is belangrijk voor mij". Met de wervelen de verfilming van het toneelstuk "Strictly Ballroom" debuteert de jonge Australische theaterregisseur Baz Luhrmann als filmmaker. Hopelijk het begin van een lange carrière. "Strictly Ballroom" beschikt over kwa liteiten die in andere romantische sprookjes meestal ontbreken: het is snel, maf en vooral erg geestig. Behalve sprookje is "Strictly Ballroom" name lijk ook parodie. Voor Scott en de zij nen bestaat er geen wereld buiten ball room; in deze nepwereld worden hun dromen werkelijkheid. Bij Luhrmann blinken echter zowel de danswedstrij-. den als het gewone leven uit in een trut tige doch opgewekte lelijkheid. De af stotelijke, dichtgeschminkte ballroom- koppen worden getoond in extreme close-ups. De glamour zelf is al betrek kelijk, de keerzijde ervan is nog leuker. "Strictly Ballroom" is een film die ner gens op lijkt, omdat Luhrmann in zijn gretigheid alle kanten op gaat. Het be gint als een documentaire, eindigt als een jeugdfilm en heeft een lovestory in het midden. Het heeft een boodschap, maar geen enkele pretentie. Er wordt aanstekelijk geëxperimenteerd met ef fecten en genres. Net zo min als Scott zich Iaat beperken door vastgestelde passen, filmt Luhrmann volgens erken- de wetten. Een uiterst persoonlijke, verrassende en onderhoudende film is het gevolg. Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50; cjp/65+ f 5,00. Reserveren vanaf 19.30 uur, tel. 19577. Zaterdag 4 september: Nu de zomervakantie voorbij is gaat al les weer z'n normale gang, zo ook het muziekleven in Soest en omstreken. Jazzclub Artishock pakt de draad weer op met o.a. het organiseren van concer ten. Zaterdag 4 september is het de beurt aan een door Ferdinand Povel sa mengesteld kwartet. Iets opmerkelijks, want deze saxofonist is niet zo vaak met een eigen groep te horen op de Neder landse Jazzpodia. Misschien komt dat door zijn drukke werkzaamheden aan het Hilversumse conservatorium, wel licht timmert Ferdinand Povel ook niet zo aan de weg. Aan zijn muziek zal het zeker niet liggen; hiermee kan een veel groter publiek bereikt worden dan nu het geval is. De groep die in Artishock zal spelen is ook al bijzonder omdat Wim Over gaauw er deel van uitmaakt. Vaak speelt deze gitarist in studio-orkesten en dergelijke waardoor hij ten onrechte in een bepaalde hoek geplaatst wordt en de meeste Jazzliefhebbers hem uit het oog dreigen te verliezen. Niettemin is hij een allround musicus die in dit kwartet goed uit de verf zal komen. Bo vengenoemde muzikanten draaien al een tijdje mee in de Jazzwereld, de rit mesectie daarentegen kan gerekend worden tot de jonge generatie. Drum mer Marcel Serierse won in 1983 de Wessel Ilcken Prijs (voor jong talent); bassist Frans-Jan van der Hoeven speelt o.a. met saxofonist Toon Roos, die overigens nog dit jaar in Artishock zal spelen, maar daarover t.z.t. meer. Op 4 september is het podium vrij voor het Ferdinand Povel-Wim Overgaauw Kwartet met improvisaties op basis van standards en Jazzcomposities, Bezetting: Ferdinand Povel, tenorsax; Wim Overgaauw, gitaar; Frans-Jan van der Hoeven, bas; Marcel Serierse, drums. Aanvang 21.00 uur. Entree: f5,—. Op vrijdag 3 september wordt er bij centrum Mayindra aan de Kerkstraat een informatieavond over de nieuwe cursussen gehouden. Belangstellenden zijn welkom bij diverse proeflessen. Bij na alle cursusleiders zijn aanwezig. Op zaterdag 4 september wordt de een daagse cursus Metamorfosemassage dóór Roos Vilé gegeven. Op donder dag 9 september is er weer een medita tie- en heling-avond en op vrijdag 10 september begint de cursus Integra test en werkmethode door Roos Vilé, een eenvoudige maar diepgaande testme thode waarmee men sneller bij de oor zaak van problemen kan komen. Op maandag 13 september start de cur sus Chakra's en heling door Roos Vilé, waarin de verschillende chakra's (ener giecentra) aan bod komen en hoe men kan omgaan met helende energieën. Informatie en opgave: Mayindra, Kerk straat 3-5, tel. 25599.

Soester Courant | 1993 | | pagina 13