I i "Als je 's nachts in je onderbroek het dek op moet, voel je je niet prettig" Basisscholieren werken aan conditie ISPÖRTl Jorrit Kroon laat zich tot tafeltenniskampioen kronen i Groot enthousiasme voor eerste Horeca-damtoernooi van DVSB Duivenbenchten FYSIO FITNESS PROMOTIONS INSTUIF T'ai Chi: introductie op 7 september bij Budo Ryu WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 17 IRSUSSENÜ Klaas en Dook van 't Klooster en Richard Mooij steken in zeilboot de Atlantische oceaan over .v^ mm STEEDS 2DE JACK VOOR MAAR iitenlands bier. i Start op 6 september in d'Oude Enghe DAMMEN Ledenvergadering Soester Schaakclub Radio gestolen uit vrachtwagen Steen door ruit presenteert NIEUWSGIERIG? KOM LANGS: Van Weedestraat 221 (achter guco> Soest-Tel. 02155-23106 Proeflessen om 14.00 en 21.00 uur Sport en spel-instuif 55+ gaat verhuizen naar Beukendal Zwemmen met het Bentinckfonds Van der Huchtschool (Libel) actief op atletiekbaan Sportprogramma Helllgenbergerweg 57 3816 AG AMERSFOORT Tol. 033 - 722238 Fax. 033 - 751218 jndontle Ned/Engels ontvangt dan zonder verdere Drie weken zonnen in Zuid-Frankrijk, veertien dagen luieren op de N^vL d^tnfi gehed verzorSd weekeinde naar Londen Dnnkvnl WÜS dlt Ja™ vtakandekost voor de gebroeders Klaas en Dook van t Klooster en Richard Mooij. Het Soester drietal koos op 2juliinJacksonvilleFlorida het ruime sop en legde zeven weken later aan de kade m IJ muiden aan. In de veertien meter lange, stalen 'Best of Life zeilden ze de Atlantische oceaan over, met tussenstops op de Ber muda s de Azoren en Guernsey. Gemiddelde snelheid: 8 tot 9 negen kilometer per uur. Ze noemen Henk van de Velde, die onlangs tijdens r? ,e were}d bij een aanvaring gewond raakte een held. Als je s nachts in je onderbroek het dek op moet en daarna drijfnat weer naar binnen gaat, dan voel je je nietprettig. Maar het is het wel waard zegt Dook Een verhaal over zout water, spelende dolfij- nen, een koelkast, een kermisattractie en vooral veel voldoening. "Als je een zwaar schip hebt, is het op de oceaan veiliger dan op de Waddenzee. Maak bij windkracht tien of elf alles maar dicht, maak er een dobber van en ga maar binnen zitten. We hebben nooit angst ge had, dat het mis zou gaan." De in- troduktie is bestemd voor de abon nees van de Soester Courant die bij het lezen van het inleidende kadei al zeeziek dreigen te worden. Zeeziekte, je ontkomt er bijna niet aar als je in een zeilboot het vaste land ziei vervagen. Je lichaam moet wennen aan het leven op open zee, valt op te maken uit de woorden van Klaas (28), Dook (27) en Richard (26). De eerste twee zijn ervaren zeilers, buurman Richard was nooit verder gekomen dan tochtjes in de buurt voor het vertrek vanuit de Verenigde Staten. Tijdens de grote oversteek zou het trio regelmatig met storm worden geconfronteerd. Klaas: "Toen we duizend kilometer uit de kust waren, hebben we vier dagen lang windkracht acht gehad. De boot gaat dan op en neer, maar je lichaam went eraan." Dook: "Dan is het nog spannend en voel je de adrenaline door je lichaam stromen. Het schip geeft veel vertrouwen. We hebben nooit gedacht waar zijn we aan begonnen." Richard: "Het is het gevoel dat je in een kermis attractie zit, waar je niet uit kunt ko men. Als je op het dek zit en je ziet de golven, is er niets aan de hand, maar in het begin kon ik niet binnen blijven." Volgens Klaas en Dook ontwikkelde Richard zich echter alras tot een vol waardig zeiler. "Hij nam naderhand meefen meer het initiatief', zegt Klaas, de aanstichter van het avontuur op zee. Droom Tijdens zijn vakantie in Midden-Ame rika realiseerde hij in Guatemala zijn droom door van een Duits echtpaar het zeilschip te kopen. Hij voer vier maan den over zee en stak de Golf van Mexi co over met de bedoeling de 'Best of Li fe' in Texas te verkopen. Tot hij aan broer Dook dacht, wiens droom het al tijd al is geweest om de oceaan in eèn zeilboot over te steken. Dook was met een 'gevangen', toen broer Klaas een te lefoontje pleegde en er zouden nog twee mensen meegaan. Maar van de vijf mensen die toezegden, dat ze aan boord zouden komen, was Richard de enige die niet afhaakte. Nog voorde 'arrivé' van de Hurricanes, de gevreesde orkanen, zeilden de drie van Florida in de richting van de Azo- ren. Om de beurt hadden ze wacht, overdag vier uur, in de vroege ochtend en late avond drie uur en 's nachts twee uur. Als de storm aanwakkerde, was het alle hens aan dek. Klaas: "Het geeft een opperste voldoe ning als je met z'n allen op het dek werkt." Dook: "Het is absoluut grens verleggend. Alleen al de waardering na aankomst voor een glas melk en een douche." Richard: "Je komt jezelf wel tegen op de oceaan." Af en toe namen ze een glas koude cola. Voor dat soort 'exclusieve' drankjes werd even de hoofdmotor gestart, die de accu's voor bijvoorbeeld de koelkast voedde. Een koelkast troffen de Soes ter ook op zee aan. "Ongelofelijk wat een rotzooi je midden op de oceaan te genkomt. Planken, kabels, netten, plas tic, noem maar op. En dat terwijl je O' de Atlantische oceaan geen ander schepen tegenkomt." Hoewel, één keer ontwaardden de zei lers in de duisternis een wit lampje. "We hebben de boot via de marifoon opge roepen. Het was een Canadees zeil scheepje dat op weg was naar dezelfde haven op de Azoren. Ze kwamen vijf dagen later binnen dan wij", zegt Klaas. Dook: "Als je zeven dagen niemand ziet, is het een hele gewaarwording om andere mensen tegen te komen, die net zo gek zijn. Ja, je moet er wel een be paalde tik voor hebben om dit te doen." Klaas: "Je neemt bepaalde risico's. Als er wat gebeurt, heb je geen contact met het vaste land. Maar windkracht 12 hebben we niet gehad." Richard: "We hebben niet op het weer gelet, we zijn gewoon gestart." Bermuda Driehoek Soms zagen Klaas, Dook en Richard al leen maar water. Maar er was meer. Ri chard: "Op een gegeven moment zag ik 's nachts fluoriserende plankton en toen kwamen er dolfijnen rond de boot spelen. Dat is echt leuk." Klaas: "Het is jammer dat we voor de Azoren geen walvissen hebben gezien. Daar hebben we wel naar gezocht." Dook: "Toen we in de Bermuda Driehoek voeren, heb ik goed opgelet. Maar ik heb geen UFO gezien, alleen maar vallende sterren." Op volle zee waren de drie Soester op elkaar aangewezen. Ze werden zeilma kers, bilgepompmonteurs en wat al niet meer. Klaas: "Een goed gevulde ge reedschapskist is het allerbelangrijkste. Alles gaat een keertje kapot. Je moet overal reserve-onderdelen voor heb ben." Ondanks dat de boot, die de oce aan overigens al twaalf keer eerder be dwong, tijdens zo'n tocht slijt, liep de 'Best of Life' geen zware averij op. Het ergste schadegeval deed zich pas voor de kust van IJmuiden voor. Toen kregen de Soesters te maken met korte windstoten van windkracht tien en brak één van de twee voorstaggen, de staal kabel die tussen de top van de mast en de voorkant van de boegspriet is geves tigd. Dat was echter voor even verge ten, toen op de kade van IJmuiden hon derd familieleden en vrienden hen stonden op te wachten. Beschermingsfactor 35 Dook: "Soms zat je echt wel te vloeken. Alles smaakte op een gegeven moment zout. Ondanks beschermingsfactor 35 verbrandden we toch. Maar je bent op elkaar aangewezen en je kunt er niet uit. Je moet door. Als je dan met z'n drieën weer iets hebt gerepareerd en later in de hut zit, heb je toch veel voldoening. Het is het allemaal waard geweest. Je leest er veel over, maar het blijft het zwarte gat, als je het niet hebt gedaan. Nu kunnen we dat zelf invullen. Er komt veel bij kij ken, een gevangenis is comfortabeler. Eén keer per week douchten we ons met zoet water." Voorlopig zit een soortgelijke zeiltocht er niet in. Waarschijnlijker is het, dat Klaas, Dook en Richard bij een volgen de gelegenheid voor 'coaster-hopping' kiezen. Klaas: "Van haven naar haven varen is veel leuker, zeiltechnischer ook moeilijker. Op de oceaan kom je niets tegen. Bij kusten heb je te maken met stromingen, ondiepe wateren, rotsen en andere schepen." De videofilm, die tijdens de tocht werd gemaakt, is al verschillende malen op de beeldbuis geprojecteerd geweest. Klaas: "Soms heb ik wel het gevoel van zat ik maar weer op die boot." Dook: "Als ik die video zie, wordt het alweer een droom." Richard: "Ik werd er hele maal relaxed van op die boot." Klaas: "Op de boot heb je alleen maar de boot." Dook: "Maar als je na al die tijd de Nederlandse kust ziet opdoemen, is zelfs die lelijke Nederlandse kust mooi." Dook van 't Klooster, Richard Mooij en Klaas van 't Klooster (v.l.n.r.) bij 'Best of Life'. "De oceaan overvaren, dat is het ultieme voor een zeiler", me nen de drie Soesters. Foto: Aldo Allessie IN DEZELFDE PRIJSKLASSE WINKELCENTRUM OVERHEES TAMBOERIJN 29 TELEFOON 27777 WIJ GRATIS. 93 - Zolang de voorraad strekt. n beter milieu In twee klassen is zaterdag gestreden om het jeugdkampioenschap tafeltennis van Soest. In de gymzaal van de organiserende vereniging Shot haalde Jorrit Kroon in de klasse J1 de titel binnen. Hij bleef Paul M er kus, die tweede werd, de baas. In de klas se J2 stapte Isa A Ikan als winnaar naar buiten. De tweede plaats werd opgeëist door Stephen Huisman. De belangstelling voor het toernooi van Shot werd door de orga nisatie 'matig'genoemd. Daarentegen sprak Shot van een gezellige sfeer. Ook komende zondag vindt in de gymzaal aan de Heideweg een titeltoernooiplaats. Dan komen de senioren aan bod. Het Soester kampioenschap begint om 10.00 uur. Iedereen vanaf achttien jaar kan meedoen. Ervaring is niet vereist, want Shot heeft ook een toernooi voor recreanten georganiseerd. Voor informatie over het toernooi kan contact worden opgenomen met Ronald Huigen, tel. 21900 ofAndré Vugt, tel. 15636. Foto: Elger Geessinck. Voor het eerste horeca-damtoer nooi dat de DVSB (Damvereni ging Soest/Baarn) in de komende weken organiseert is de animo op vallend groot. In drie bekende Soester cafés is met geestdrift in getekend voor de serie wedstrij den, die op maandag 6 september van start gaat. De organisatoren - Evert van Brumme- len en Hans Schuurman van de DVSB - leiden daaruit af dat het evenement nu al verzekerd kan zijn van een herhaling, want dat het toernooi zelf een succes gaat worden staat voor hen als een paal boven water. Kijkers en "buitenstaan ders" zijn van harte welkom bij de eer ste editie van het evenement, zodat het op de speelavonden waarschijnlijk een gezellige drukte wordt bij de deelne mende cafés. Er zijn inmiddels drie teams gevormd van elk tien deelnemers. In de meeste gevallen zijn er nog enkele reserves "achter de hand", en het zit erin dat die ook nog wel aan het bord mogen plaats nemen, aldus Evert en Hans. "De men sen zijn echt razend enthousiast, en er wordt in de cafés al druk geoefend om uit te maken wie in het team nu eigenlijk de sterkste dammer is." Op maandag 6 september wordt het "startschot" gelost - liever gezegd: de eerste zet gedaan - van het toernooi in de thuiswedstrijd van het Oude Enghe- team tegen de bezoekers van Willem I. Dat gebeurt om 20.00 uur precies bij d'Oude Enghe aan de Middelwijk straat, die het toernooi samen met de collega's van 't Juk (Wiardi Beekman- straat) en Willem I (Koninginnelaan) mogelijk maakt. Café de Kuil, dat eer der ook zijn medewerking had toege- zegd, heett jammer genoeg afgehaakt. Er wordt gespeeld volgens de officiële damregels en de begeleiders van de DVSN houden daarbij een deskundig oogje in 't zeil. Het complete toernooi- rooster ziet er als volgt uit: Maandag 6 september, 20.00 uur: d'Oude Enghe - Willem I. Donderdag 9 september, 20.00 uur: Willem I - 't Juk. Dinsdag 14 september, 20.00 uur: 't Juk - d'Oude Enghe. Donderdag 16 septembér, 20.00 uur: Willem I - d'Oude Enghe. Maandag 20 september, 20.00 uur: d'Oude Enghe - 't Juk. Donderdag 23 september, 20.00 uur: 't Juk - Willem I. Op vrijdag 3 september houdt de Soester Schaakclub om 20.00 uur de ledenvergadering in het gebouw van de EHBO aan de Parallelweg. De ver wachting is dat die bijeenkomst een uur duurt, zodat om 21.00 de schaak borden op tafel kunnen komen. De leden zijn afgelopen vrijdag alweer begonnen met het nieuwe seizoen, waarbij de eerste onderlinge wedstrij den werden gespeeld. Opvallend bij de jeugd was, dat Eric de Haan won van het computerprogramma Sargon-V. De Haan kreeg in het eindspel vat op het computerprogramma dat erbij was gehaald, omdat bij de jeugd een oneven aantal spelers aanwezig was. Met wedvluchten vanuit Orleans (529 kilometer) en Minderhout (94 ki lometer) beleefden de leden van de postduivenvereniging een drukke za terdag. Opvallend was dat bij De Zwaluw beide vluchten werden gewon nen door J.P. Stam. Bij De Vriendschap werd in beide gevallen de eerste prijs opgeëist door de combinatie Altenaar/Reijerse. L. Vogel (Orleans) en R. van 't Net (Minderhout) waren succesvol namens PV Soest. Orleans Minderhout PV DE ZWALUW J.P. Stam: 1 2345; T. Klomp: 7 21; A. de Bes: 10 17; H. de Bree: 14 15; J. Duijst en Zn.: 20; Gebr. De Bruin: 28 39; G. Rijksen: 30 36; J. v.d. Belt en Klzn.: 31; H. Vonk: 32 40; R. Voskuilen: 42 66; B. Roest: 48; A. van Ginkel: 52; R. van Groenestein: 67; J. v.d. Brakel Zonen: 78 91; V.d. Brakel-de Beer: 90. DE VRIENDSCHAP Altenaar/Reijerse: 12 4 5 6; W. Hoffmann: 3 20; B. Schimmel: 8 23; J. Wijnands: 13 43; Comb. Rini: 15 21; W. Cochius: 16 52; Comb. Raka: 19 26; C. Bokma: 22 41; J. Koster: 24 101; R. Scheffers: 28 72; Vaes- sen/Veenendaal: 36 91; H. Voerman: 42 122; C. Jak: 45 114; H. v.d. Veen: 49; J. Buchner: 50 54; Z.K.H.: 56 92; T. Sukel: 58 90; J. Ruttenberg: 68 89; J. Beijer: 81 104; T. Duurland: 83 98; J. Rauch: 96; J. Vogel: 110 124. L. Vogel: 16 9; D. Huisman: 215 28; R. van 't Net: 3 7 25 30; H. Huisman: 4 24 29; A. Rookhuizen: 5 10 17; Comb. Hornsveld: 8 21; A. van Hornsveld: 18 19 23 27. PV DE ZWALUW J.P. Stam:.l 3 17 25; H. de Bree: 2 5 7; H. van Es: 4153 170; J. v.d. Brakel Zonen: 6 8 11; M. Kanters: 10 82; A. de Bes: 13 15; Gebr. De Bruin: 18 21; J. Duijst en Zn.: 23 27; J. v.d. Belt en Klzn.: 3237; W. vanDor- restein: 34 49; B. Roest: 41113; J. van Dijk: 43 52; H. Toonen: 44 50; R. van Egdom: 56 79; V.d. Brakel-de Beer: 60 70; G. Rijksen: 65 121; T. Klomp: 74 172; J. de Jong: 91 106. PV DE VRIENDSCHAP Altenaar/Reijerse: 14 15; C. Jak: 2 50; W. Hoffmann: 3 12; J. Beijer: 5 38; J. Wij nands: 6 9; B. Schimmel: 7 18; J. Koster: 8 16; J. Vogel: 10 11; J. Buchner: 14 34; C. Kaats: 17 37; Comb. Raka: 19 24; J. Kruse- man: 2188; C. Bokma: 23; H. v.d. Veen: 26 91; Z.K.H.: 33 80 104. R. van 't Net: 1 3 11; H. Huisman: 2 4; L. Vogel: 7 10; D. Huisman: 20 26; A. van Hornsveld: 23 27; A. Rookhuizen: 33 37; H. Pot: 41 49. Op de Koningsweg is vorige week een vrachtwagen opengebroken. De dader 'beloonde' zich met de radio die in het dashboard zat. De diefstal werd aan de politie gemeld door een 44-jarige man. Een 47-jarige bewoner van de Konin ginnelaan ontdekte vorige week dat er een steen door een van de ruiten van zijn huis was gegooid. Daarbij was be halve de ruit zelf ook een schemerlamp vernield. Over de dader en zijn motief is niets bekend. Zondag 5 september a.s. 11.00-16.00 uur Maak nu kennis met: onze nautilus- en cardiofitness, inclusief begeleiding en hartslagbewaking ons gevarieerd aerobic-programma - volop demonstraties onze gerenoveerde sauna-/doucheruimtes onze speciale programma's: - bodycontour: sportief afslanken - back in shape: controleer rugproblemen zelf - skiconditie - 50+ fit gratis bodycompositie Bij Budo Ryu kan dinsdag 7 sep tember kennis worden gemaakt met een in Nederland nog onbe kende sport. Het betreft T'ai Chi (Taiji). Om 14.00 en 21.00 uur zal de Chinese dr. Cheng Qian proef lessen geven in de sportschool aan de Parallelweg. In de zeventiende eeuw was T'ai Chi in China een verzameling van verschillen de vechtsporten. T'ai Chi is tegenwoor dig een sport ter bevordering van fit heid en gezondheid. In China is het be oefenen van T'ai Chi door de overheid verplicht gesteld. Het doel daarvan is de gezondheid en de produktiviteit van de burgers te stimuleren. Miljoenen Chi nezen beginnen elke ochtend met de strikt omschreven bewegingen die T'ai Chi behelst. Cheng Qian heeft in zijn vaderland zo wel Oosterse als Westerse medicijnen gestudeerd en was verbonden aan de universiteit van Peking als docent Tai Chi. Sportschool Budo Ryu is enthou siast ingegaan op zijn voorstel om de sport in Soest te introduceren. Iedereen kan meedoen. De leeftijd en fysieke ge steldheid is daarbij niet van belang. T'ai Chi zou, volgens Cheng Qian, een posi tieve uitwerking schijnen te hebben op mensen met hartklachten, stressver schijnselen en nervositeits-klachten. De proeflessen bij Budo Ryu kunnen vrijblijvend worden bijgewoond en ge volgd. De sportschool is te bereiken via de ingang aan de Parallelweg (bij de Gereformeerde Vrijgemaakte Kerk). Indien de proeflessen aanslaan bij het publiek en er voldoende belangstelling is, zal Budo Ryu de Chinese sport T'ai Chi in het lesprogramma opnemen. Vanaf woensdag 8 september is de Sport- en spel-instuif 55+ (voorheen in sportzaal De Bunt) te vinden in de sporthal Beukendal. De deelnemers kunnen daar ca. anderhalf uur bezig zij n met gymnastiek, korfbal, tafeltennis, badminton, volksdansen en andere ac tiviteiten onder het motto: "Alles mag, niets moet". De ochtend duurt van 9.30 tot 11.00 uur en wordt halverwege on derbroken voor een kopje koffie. De kosten zijn f 14,- per maand. Inlichtin gen: tel. 14163 in Soest. Op zaterdag 4 september start het Ben tinckfonds weer met de wekelijkse zwe- m-uurtjes in Aqua Indoor, van 8.30 tot 9.30 uur en van 9.30 tot 10.30 uur. Ge handicapten die niet van normale zwemgelegenheden gebruik kunnen maken (eventueel op medisch advies) komen voor deelname in aanmerking en zijn van harte welkom. Aanmelden bij mevr. J.H. ten Cate, tel. 18039. Een heuse sprint op de kunststof baan, 'zandspringen' (zoals sommigen het verspringen betitelden) en hoogspringen. Het waren enkele van de onderdelen die de leerlingen van de Van de Huchtschool (Libel) vorige week woensdag afwerkten op de atletiekbaan vanA V Pijnenburg. Met behulp van vrijwilli gers van de atletiekvereniging werkten de basisscholieren aan hun conditie. Alle groepen kwamen aan bod. Zo renden de kleuters de benen onder hun lijf vandaan en imiteerden de ou dere leerlingen de kogelstoters van de WK in Stuttgart. Het ac tieve programma werd afgesloten met enkele rondjes over de baan. Daarna kregen alle scholieren doping toegediend door middel van een koel en verfrissend ijsje Foto: Aldo Allessie ZATERDAG 4 SEPTEMBER Korfbal 15.30 uur Ermelo-Eemvogels (Erme- lo) Voetbal 14.30 uur Argon-WZ'49 (Mijdrecht) 14.30 uur SEC-OSO (Bosstraat-West) 14.30 uur Radiostad-Hees (Hilver sum) ZONDAG 5 SEPTEMBER Hondensport 09.00 uur Behendigheidswedstrijden van KC Zoys (Bosstraat-West) Tafeltennis 10.00 uur Soester kampioenschap ta feltennis bij Shot voor Soesters van achttien jaar en ouder (Heideweg) Voetbal 14.00 uur Soest-NVC 14.00 uur BVC-SEC (Bilthoven) MAANDAG 6 SEPTEMBER Zaalvoetbal 20.00 uur Firtina'93-Ton Roelofs (Beukendal) 21.00 uur SEC-VBK (Beukendal) AV Pijnenburg Halve marathon: Mart van Hal 1.34.30 (dames veteranen); Berend Drent 1.21.34, Henk Wallet 1.22.28, Hans de Goede 1.27.27, Paul Jansen 1.34.15, Rob Jansen 1.34.50 (heren senioren); Jan van de Lee 1.23.04, Gerard Roest 1.29.34, Henk van Hal 1.38.58 (heren veteranen).

Soester Courant | 1993 | | pagina 17