H iVARlAf 'bood, waar is uw verschrikking' (3) Islami Werk van Nanda Knotters en Arkady Natanov te zien op expositie Oude Kerk Thuishulpcentrale Eemland zoekt oppashulpen met speciale aandacht 'Soest Monumentaal' tijdelijk in prijs verlaagd Forse kritiek op politie in ABZ WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 4 1 WOENSDAC Open Monumentendag 1993 SOEST MONUMENTAAL KORTINGSBON waarde f. 2,50 C^/an de ven vraagt uw aandacht voor: Wet Milieubeheer Gemeentebegroting 1994 Bouwzaken Aangevraagde bouwvergunningen DENON Verleende bouwvergunningen Hinderwetvergunningen Romme Aan vooravond van 'Open Monumentendag' Ter gelegenheid van Monumentendag Vrouw (77) gewond bij ongeval met invalidenwagentje SI 110 monumenten in Soest, Soestduinen en Soesterberg in foto, tekst en gedicht Tijdelijk in prijs verlaagd! tegen inlevering van deze bon bij Boekhandel Van De Ven of bij het Museum Oud Soest ont vangt u het boek Soest Monu- i mentaal voor f. 20,- in plaats van f. 22,50 1 1 l Aktie geldig tot 1 oktober. II Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 LibrisUtv Gmiplete Boekhandel, In de derde aflevering van deze arti kelenserie schrijft wethouder Jan Visser over het slagveld op de Eng met (rijks)grafheuvel en over de be graafplaats aan de Veldweg. Beide lokaties worden beheerst door de herinnering aan de Soester bio loog/journalist Rinke Tolman (25 mei 1891 tot 12 maart 1983). Zijn motto was: "Elke dag word ik wak ker piet de heerlijke gedachte: het le ven is een feestik sta met dankbaar heid op en neem mijn hoed af voor Onze Lieve Heer.Zie het boekje "Rinke Tolman, de wandelaar in weer en wind", een uitgave van de Historische Vereniging Soest. Vorige week schreef ik: "Rouw- borden hingen boven de ingang van het sterfhuis en later in de kerk om de gelovigen uit te nodigen voor de zielen van de overledenen te bidden'". "Allemaal onzin, nonsens", zegt oud-kerkvoogd Harry de Wolff. Hij haalt een aantal prachtige platen boeken uit zijn boekenkast waaruit blijkt, dat rouwborden gewoon status symbolen waren om de meerdere glorie van de overledenen aan te duiden. Zo'n rouwbord toont öf een kroontje (van adel) öf een helmteken (van een bur ger). Voor zo'n rouwbord in de kerk werd aan de kerkmeesters flink betaald door de familie. Na de Franse revolutie moesten ze uit de kerken worden ver wijderd of ze werden vernietigd. De fietstocht op Open Monumenten dag 1993 (zaterdag 11 september) ver volgt zijn route over de Eng, één van onze beschermde dorpsgezichten die op 17 september 1992 door de gemeen teraad zijn vastgesteld. Ons oudste (rijks) beschermde dorpsgezicht is het gebied rond de Oude Kerk, waartoe de gemeenteraad al besloot in 1964. De ministeriële goedkeuring is van 21 mei 1966. Slagveld De Soester Eng (wat daar nog van over bleef) is van grote cultuurhistorische betekenis voor de identiteit van Soest. De verkaveling dateert uit de vroege middeleeuwen. Vanouds was de Eng behalve landbouwgrond een slagveld voor de strijd tussen de bisschop van Utrecht en de graaf van Holland. In 1356 sneefde hier de maarschalk van Eemland en met hem 36 Amersfoortse burgers. 'Den dorpe van Zoest' was be hoorlijk de dupe geworden, schreef de Soester historicus E. Heupers in de vijf tigerjaren. In 1481, in 1527, in 1672 en in 1787 schijnt er op de Eng eveneens veel en hevig gesneuveld te zijn. Het hoge bouwland biedt mooie verge zichten over Soest met zijn oude kerk toren, het Eemdal erachter en verderop de beboste heiden en heuvels met een glimp van de ranke toren van Amers foort. In 1872 stonden er op de Eng nog tien schaapskooien. De Molenweg is ook als 'Barenwech' een houde heer (=leger)weg, vanaf Amersfoort hier hoog en droog lopend via Baarn rich ting Amsterdam. De breedte van de weg was (en is nog steeds) 32 voet, voldoende voor de vroegere hessenwagens en reiskoetsen. Dat schrijft de heer Rowaan in zijn rou tetekst voor de Open Monumentendag op 11 september a.s. Het Enger Bergje Bij de splitsing met klein wit huisje be vindt zich, even rechts af, de Enghen- bergsteeg, een oud zandpad naar het hoogste punt (18 m+): het Enger Berg je met een prehistorische grafheuvel. Deze dateert uit ongeveer 2000 vóór Christus: het neolithicum. Dit grafmo nument werd in 1931 onderzocht door prof. A.E. van Giffen uit Groningen. Er werden toen geen voorwerpen (meer) aangetroffen, wel het silhouet van een hier 4000 jaar geleden in hurk- houding begraven plaatsgenoot uit de steentijd. Een foto die hiervan gemaakt is bevindt zich in de archieven van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek. De grafheuvel is door het R.O.B. weer in oorspronkelijke staat teruggebracht. Een bronzen tekst plaat van R.O.B. geeft nadere explica tie. In 1966 berichtte het Ministerie van Sinds twee jaar staat de urnenmuur op de Algemene Begraafplaats aan de Veldweg. CRM de Hervormde Gemeente te Soest dat 'Het Enger Bergje' (kadastra le aanduiding sectie*H, nummer 7540) op de vastgestelde lijst van beschermde monumenten was geplaatst. De graf heuvel lag toen op een perceel grond, dat in 1974 samen met de hervormde begraafplaats aan de Veldweg, en met acht percelen bouw- en weiland over gedragen werd aan de burgerlijke ge meente. Zo werd Soest, vlak bij het Rinke Tolmanpad, een rijksmonument rijker. Ik heb Rinke en Kathe goed ge kend en ik hield van ze. Veldweg Vanaf de Enghenbergsteeg fietst u de nu verharde Veldweg op (vroeger 'Pad naar de Kerk') in de richting van de Al gemene Begraafplaats (6,6 ha), aange legd in 1909. Rinke Tolman schreef naar aanleiding van het overlijden van de 75-jarige Peel van Hornsveld (maart 1958): "Het was een lentedag uit dui zenden. Zoelte doorvlaagde de wereld. Öp de dodenakker aan de Veldweg zongen de merels hun psalmen, citroen tjes cirkelden na de lange wintertijd bo ven de zerken en voorbij de bomen, waarin de Turkse tortels nestelden." De stijl van aanleg van deze begraaf plaats (niet op de monumentenlijst) is formeel en kenmerkt zich door een voud, met rechte paden en voorzien van diverse soorten cipressen en 400 coni feren. Op het oudste deel treffen we ge schoren taxus, ceders, iepen en een ber kenhaag aan. Sinds vijf jaar zwaait de in Soest gebo ren en getogen Gerard Klifman hier de scepter. Hij probeert er echt een 'park' van te maken met meer kleur, nieuwe vaste planten en veel klimop voor de bijen en vlinders. Het 'gemeentehuis' geeft hem veel vrijheid om zijn inventie ve ideeën uit te werken, maar het valt niet mee om met weinig personeel (te ruggebracht van 3,5 naar 2,7 formatie plaatsen) 2300 zerken met omgeving te onderhouden. Over de Engh Over het graf van Rinke heen denk ik aan de kwartels, de hazen en het koren waarin kwade geesten van de oude toren blazen dat hel en verderf de sporen zullen wissen van de ploeg, de hooister en de molen steen. Geef Soest dit onland van mais en mest de bolderik terug, de gerst, het zachte landschap van de akkerleeu werik. Leg op mijn zerk aan de Veldweg het laatste woord van dit verschiet: aarde wil van aarde niet Er wordt niet meer gespoten maar ge brand. In het voorjaar zag de begraaf plaats er nog uit 'als een plaatje', zegt Gerard, maar na deze natte zomer is er weer veel te doen aan het onkruid, waardoor het kantjes knippen er wel eens bij inschiet. Kenmerkend voor deze begraafplaats zijn: het knekelhuisje uit 1909 met foei lelijke houten aanbouw; het strooiveld naast veel te kleine aula; de urnenmuur sinds twee jaar; het splinternieuwe, nog niet ingerichte arbo-verblijf en het isla mitisch gedeelte, met kennelijk een ei gen begraafregelgeving. De oudste zerken liggen achteraan. Eén ervan uit 1922 is behoorlijk beschadigd en daar kijkje vijf meter de diepte in. Bij de moderne grafstenen vind je een gro te variatie aan modellen en soorten. Het oudste is van de familie Hofman uit 1916. J^jnmer dat bijvoorbeeld het graf van een bekende Soester als burge meester Grothe al lange tijd geleden ge ruimd is. We moeten er toch wat zorg vuldiger mee om gaan. Andere beroemde Soesters zijn de schilder/tekenaar J.H. Isings en de bio loog/journalist Rinke Tolman. Zijn vrouw heette Kathe Mussche. Aan de Veldweg geldt ook wat in Gro ningen op de Zuiderbegraafplaats ge schreven staat: 'Bewandel met vrolijke aandoeningen dit veld, o Mensch! Het is hier een akker gods, bezaaid met zaad voor de eeuwigheid. Het ligchaam wordt gezaaid in verderfelijkheid, het wordt opgewekt in onverderfelijk heid." J.V. gemeente Raadhuisplein 1, tel. 9 34 11 Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamér 2.27, ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren ter inzage de be schikking op de aanvragen van: M.F.G. Holleman, Hggeman Lager- gieterij, Laanstraat 30, voor het oprich ten van een inrichting tot het recondi- tioneren van alle typen witmetalen glij- lagers op het perceel Laanstraat 32a. N.V. Waterleidingbedrijf Midden Nederland, Reactorweg 47, Utrecht, voor het oprichten van een districtskan toor met ontvangst- en opslagruimte en een oudheidkamer op het perceel Van Weerden Poelmanweg 2. Beroep tegen deze beschikking kan, binnen een maand na de dagtekening van deze ken nisgeving, worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen die tijdig bezwaren hebben inge diend tegen de ontwerp-beschikking; d. degenen die bezwaren hebben tegen wij zigingen die bij het geven van de beschikking ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn aangebracht; e. andere belanghebbenden, die aantonen dat zij redelijkerwijs niet in staat zijn geweest tegen de ontwerp-beschikking bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet'worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State .Postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet eveneens binnen de ge noemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de hierboven genoemde afde ling van de Raad van State. De vergunning wordt na afloop van de be roepstermijn van kracht, tenzij voor die da tum een verzoek is gedaan tot schorsing van de vergunning dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. De beschikking wordt dan niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat de gemeentebegroting 1994 aan de ge meenteraad is aangeboden en vanaf he den gedurende veertien dagen voor een ieder ter lezing is neergelegd en tegen betaling van de kosten algemeen ver krijgbaar is gesteld. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders van plan zijn op de volgende aanvragen met toe passing van de daarbij genoemde voor schriften, vergunning te verlenen voor: 1. het plaatsen van vier garageboxen, Korte Brinkweg 3-31 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 6 van de Woningwet); 2. het renoveren van een boerderij, Peter v.d. Breemerweg 23 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 6 van de Woningwet); 3. het plaatsen van een paardenstal, le Heeserlaantje 38 (artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); 4. het uitbreiden van het winkelcen trum Zuidpromenade en de uitbreiding van parkeerplaatsen ter plaatse van de perc. Verl. Kolonieweg 7-13 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning en artikel 50 lid 6 van de Woning wet). Alvorens een definitieve beslissing zal wor den genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen van af donderdag 2 september 1993, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze aan vragen betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 12.30 uur, in het gemeentehuis, afde ling ruimtelijke ordening en bouwzaken, Raadhuisplein 1, ter inzage. De volgende bouwaanvragen/meldin gen zijn ingediend op de aangegeven datum: le Heeserlaantje 38 (93392): bou wen van een paardenstal, 20-8-93; Bakkeneslaan 8 (93384): plaatsen van een dakkapel, 17-8-93; Birkstraat 84 (93393): bouwen van een basisschool voor speciaal onder wijs, 20-8-93; Eigendomweg 63 (93388): wijzigen van de achtergevel, 18-8-93; Ericaweg 16 (93385): plaatsen van een dakkapel, 18-8-93; Heuvelweg 21 (93389): uitbreiden van een berging, 18-8-93; Koperwiek 23 (93352): bouwen van een woonhuis met garage, 17-8-93; Lange Brinkweg (ong.) (93236): bouwen van een woonhuis, 20-8-93; Middelwijkstraat (91267): wijzigen dubbel woonhuis (d.m.v, vergroten kel der en berging), 18-8-93; Pijnenburgerlaan 3 (93391): bou wen van een paardenstal, 20-8-93; Theo Dobbehof 17 (93387): plaat sen van een tuinschuurtje, 18-8-93; Turfstreek 103 (93386): bouwen van een achteruitbouw, 19-8-93; Turfstreek 103 (93390): bouwen van een garage, 18-8-93; Als geautoriseerd Denon dealer bieden wij u, naast en deskundig advies een uitstekende service, 2 jaar officiële importeursgarantie. Ml KlAAJ nvJMiI Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 02155 -12132 PROFESSIONAL AUDIO Veldweg 19 (93350): veranderen en uitbreiden van een woonhuis, 17-8-93; Vosseveldlaan 41 (93096): bouwen van een carport/schuur, 18-8-93. Deze aanvragen kunt u inzien in het ge meentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30 - 12.30 De volgende bouwvergunningen/mel dingen zijn verleend/geaccepteerd op de aangegeven verzenddatum: Birkstraat 22 (93317): vernieuwen en veranderen van een garage, 17-8-93; De Schans 20 (93180): bouwen van een kringloopcentrum t.b.v. Spullen- hulp, 17-8-93; Eeinweg 2a (93093): plaatsen van een clubgebouw, 17-8-93; Haagwinde 16 (93356): plaatsen van een blokhut, 17-8-93; Prins Bernhardlaan 14 (93157): uit breiden van een woonhuis, 17-8-93; Turfstreek 7 (93313): plaatsen van een dakkapel, 17-8-93; Van Straelenlaan 31 (93230): uit breiden van een woonhuis, 17-8-93; Vosseveldlaan 30 (92251): uitbrei den woonhuis, maken van een kantoor ruimte en berging, 17-8-93. Op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) kunnen belanghebbenden tegen deze beslissingen een bezwaarschrift indie nen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift gericht worden aan Burgemeester en Wethouders van Soest. Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaarschrift moet binnen dertig dagen na de verzenddatum van de beslissing worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken (balie Bouwzaken), elke werkdag 8.30 - 12.30 uur. Bij de afdeling Milieubeheer van de ge meente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 2.27 ligt vanaf heden op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur, alsmede in de biblio theek aan de Albert Cuyplaan (en voor C. bij de dependance Publiekszaken Soesterberg) tijdens de openingsuren ter inzage de beschikking op de verzoe ken van: A: D. Dorrestijn, Draailier 40, voor het oprichten van een lasbedrijf op het perceel Dorresteinweg 3a; B: W.M. Visser, Steenhoffstraat 20, voor het oprichten van een timmer werkplaats op het perceel Steenhoff straat 20; C: Technische rubber produkten onderneming 'Terpo-Rubber', Laan van Blussé van Oud Alblas 2, Soester berg, voor het oprichten van een inrich ting voor het vervaardigen en de opslag van rubber producten op het perceel Laan van Blussé van Oud Alblas 2, Soesterberg. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs;c. degenen die te gen de aanvraag om vergunning tijdig be zwaren hebben ingediend,; d. enige ander belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijze niet (tijdig) in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage, binnen een maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen overeen komstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is be slist. Een zware dc meentebesluu Widt en de Kingma en Vi een kijkje W' nieuwe onder ting Islamitisc het schoolgeb lige LTS aan t veel buurtbe kijkje. Verder was de tendom, die na ken het konta meenschap o woordigd bij d< bouw, waar de mere schaal worden dan in de Weegbreest Zaterdag 1 Op zaterdag 1 ziekvereniging lijkse rommeln vereniging we> van haar budg Een goede ro met het aanbot spullen. Helaa nig. Daarom week vóór de berg in om spi iets op zolder De commissie 'Kerk en Cultuur' te Soest organiseert een tentoonstel ling met werk van de Zwolse kun stenares Nanda Knotters en de Russische schilder Arkady Nata nov. De expositie wordt geopend op vrijdag 10 september, om 19.00 uur, in de Oude Kerk aan de To renstraat, door mevrouw B. Mul der uit Zwolle, terwijl bij die gele genheid het startsein van de 'Open Monumentendag' zal worden ge geven door wethouder J. Visser. Tijdens de opening zal muziek worden uitgevoerd door Gert Muts, orgel en het Wilhelminakoor, met orgelbegeleiding door W.W. Deelen en dirigent Gert Muts. Uitgevoerd zullen worden een requiem voor orgel van Petr Eben, 'Ach wie nichtig, ach wie flugtig' van Georg Bohm en koorstukken uit 'funural mu- sic for queen Mary' van Henry Purcell: 'A man that is born of a woman, Thou knowest Lord, the secret of their hearts'. Nanda Knotters Nanda Knotters werd geboren in 1959 in Oudewater en genoot haar opleiding aan de christelijke Academie voor Beeldende Kunsten 'Constantijn Huy- gens' in Kampen. Tijdens deze studie groeide haar interesse voor de christe lijke beeldsymboliek en de relatie tus sen kunst en kerk; een gebied waarbin nen zij diverse aktiviteiten ondernam. Een aantal keren stond een van haar werken centraal tijdens een kerkdienst. Haar schilderijen bestaan uit een com binatie van diverse technieken, waar door een beeldtal ontstaan is. Typerend voor haar is de herhaling van dezelfde onderwerpen, geplaatst in een steeds andere context, zodat het geheel een verhalend karakter vertoont. Inhoude lijk loopt het thema 'opgroeien- groeien...' als een rode draad door haar werk. Zelf zegt zij hierover: "Ieder schilderij is te vergelijken met het maken van een reis. Er is een bepaald uitgangspunt, een idee, maar van te voren weetje niet wat je tegenkomt. Het is een reis, zowel naar buiten; het zoeken, kijken en erva ren, alswel naar binnen; om het 'waar om' van hetgene dat je raakt te kunnen ontdekken. Een groeiproces dat vaak achteraf pas te zien is..." Nanda Knot ters pxposeerde in maart 1992 in Wain- fleet, Ontario Canada, in september 1992 en in mei 1993 in kerken te Zwol le en Berkum. Arkady Natanov Arkady Natanov werd geboren in 1954 in Oezbekistan. In Krasnojarsk (Sibe rië) volgde hij een opleiding aan de kunstacademie, in de traditie van het toen heersende sovjet-bewind, met zijn socialistisch-realistische propaganda- Jcunst. Na voltooiing van deze opleiding kon hij werk vinden als ontwerper. De ze achtergrond is nog in zijn huidige werk terug te vinden in de symboliek en het gebruik van felle kleuren. Andere herkenbare achtergronden zijn de werken van de schilders Picasso, Chagall en Dali, evenals het feit dat hij jood is. Met zijn islamitische vrouw en twee zoons emigreerde hij naar Israël ten gevolge van groeiend antisemitisme onder Gorbatjovs perestroika, maar ook in Israël was het leven met een Isla mitische vrouw niet eenvoudig. Het ge zin emigreerde in 1991 naar Neder land, waar zij in Putten onderdak von den. Inmiddels heeft Arkady Natanov enige bekendheid in ons land verworven mid dels diverse exposities en in september zal zijn werk te zien zijn in de Oude Kerk. Muziek Op zondag 19 september zal het vocaal ensemble Terra Nova' o.l.v. Cor de Jong (cantor-organist van de Oude Kerk) wereldlijke muziek uitvoeren van Tallis, Clemens non Papa, Dowland, MacFarren en Diepenbrock. Ook en kele instrumentale stukken zullen ten gehore worden gebracht. De muziek zal De THC zoekt oppashulpen die vrijwillig speciale aandacht - thuis - aan een (verstandelijk) gehandi capte, chronisch zieke of demente rende willen geven op het mon- ment dat de vaste verzorger - de ouder, de partner - even weg is voor een boodschap, een avondje uit of bijv. een zwemles van een broertje of zusje. Vaak zijn deze vaste verzorgers onge merkt te zwaar belast met de voortdu rende zorg voor hun kind of partner en komen ze maar moeilijk de deur uit. De Thuishulp Centrale Eemland (THC) zoekt voor hen vrijwilligers die speciale oppastaken kunnen vervullen. Waaruit kan dat bestaan? Dat kan een voudig theedrinken, tv-kijken of een spelletje zijn. Of fietsen of wandelen, als dat al of nog gaat. Een speciale oplei ding hoeft men voor dit vrijwilligers werk niet te hebben. Wel aandacht, rust, geduld en affiniteit met bovenver melde doelgroepen. De onkostenver goeding is f 2,50 per uur. Ook vanuit Baarn, Soest, Bunschoten/ Spakenburg en Leusden komen regel matig hulpvragen binnen. Dus ook wie in een andere plaats woont kan zich aanmelden als vrijwilliger. Als één van onderstaande oproepen u aanspreekt, bel dan voor vrijblijvende inforirtatie of een kennismakingsge sprek naar Lucie Wildervanck of Jorie- om ca. 14.00 en 15.00 uur worden uit gevoerd en duurt ongeveer 30 minuten. De expositie van Nanda Knotters en Arkady Natanov zal zijn geopend op de 'Open Monumentendag', zaterdag 11 september, van 10.00 - 17.00 uur, en verder op: zondag 12 september van 13.00-16.00 uur; zaterdag 18 september van 12.00 - 15.00 uur; zondag 19 september van 13.00 -16.00 uur; zaterdag 24 september van 13.00 - 16.00 uur; zondag 25 september van 13.00 -16.00 uur. Buiten deze openingstijden is de expo sitie na afspraak voor groepen te be zichtigen. ke Rijsenbilt, coördinatoren THC tel. 033-631334, Kleine Haag 1-3 in Amersfoort, of bij kontaktpersoon Eri ca Stanton in Soest, tel. 19226. Amersfoort-Schothorst Voor de moeder van een meervoudig gehandi capt Koerdisch meisje van 23 jaar wordt een vrijwilliger gezocht die 1 a 2 keer per week met haar wil wandelen met de rolstoel. Amersfoort-SchothorstVoor de ou ders van een verstandelijk gehandicap tejongen van 8 jaar wordt een vrijwilli ger gezocht die op woensdagmiddag 1 van 15.30 tot 16.00 uur op hem past of bijv. met hem gaat fietsen. Ook bestaat incidenteel 's avonds de behoefte aan oppas. Amersfoort-Kattenbroek Voor de partner van een langdurig zieke oudere heer wordt een vrijwilliger gezocht die één middag per week bij hem aanwezig wil zijn. Amersfoot-Schothorst Voor de partner van een dementerende oudere heer wordt een vrijwilliger gezocht die hem op maandag-, woensdag- of vrij dagochtend gezelschap kan houden. Amersfoort-Liendert Voor de ou ders van een verstandelijk gehandicapt meisje van 8 jaar wordt een gezin ge zocht dat haar één keer per maand op zaterdagmiddag op wil vangen. Amersfoort-Leusderkwartier Voor de ouders van een lichamelijk gehandi capt meisje van 11 jaar wordt een vrij williger gezocht die een middag of avond per week beschikbaar heeft om op haar te passen. Leusden Voor de ouders van een verstandelijk gehandicapt meisje van 11 jaar wordt een gezin gezocht dat haar twee keer per week op woensdag en donderdag uit school wil opvangen van 15.30 tot 18.00 uur, of iemand die deze tijd bij haar thuis kan zijn. Leusden Voor de moeder van een 38-jarige verstandelijk gehandicapte vrouw met epilepsie wordt een vrijwilli ger gezocht die op vrijdagochtend boodschappen met haar doen. Nijkerk Voor de ouders van een ver standelijk gehandicapt meisje van 19 jaar wordt een vrijwilliger gezocht die haar vier a vijf keer per jaar 's avonds gezelschap wil houden. Ze houdt van gezelligheid en spelletjes wil doen. Ter gelegenheid van de Open Mo numentendag, die ook in Soest volgende week zaterdag - 11 sep tember - gestalte krijgt, heeft boekhandel Van de Ven de prijs van het boekje "Soest Monumen taal" tijdelijk in prijs verlaagd. In "Soest Monumentaal" staan 110 monumenten in Soest, Soestduinen en Soesterberg beschreven. Bij alle monu menten schreef wethouder Jan Visser een passend gedicht. Het boekje is een gezamenlijke uitgave van de Histori sche Vereniging en van boekhandel Van de Ven. Normaliter kost "Soest Monumentaal" f 22,50, maar ter gelegenheid van de Monumentendag wordt de prijs tijde lijk - een maand lang - in prijs verlaagd en aangeboden voor f 20,-. Het boek is gedurende de hele maand september ook tegen de gereduceerde prijs te koop in het museum Oud Soest aan de Steen hoffstraat en komende zaterdag tijdens de Seizoensmarkt op het Raadhuis plein. Zie ook de advertentie met voordeel coupon elders in deze krant. In de raadscommissie Algemene Bestuurszaken is maandagavond forse kritek geuit op het functione ren van de (gereorganiseerde) po litie in het district Eemland-noord. Verschillende fracties vertolkten hun ongenoegen over de gang van zaken. Dat gebeurde naar aanleiding van het rapport over de extern gefinancierde politiezorg, waarin o.m. wordt gespro ken over de mogelijkheden om het nieuwe politiedistrict te versterken met zogenaamde politie-surveillanten. De kritiek was bepaald niet mals. Leidje Tomassen (Progressief Soest) gaf opnieuw uiting aan haar ongenoe gen over de nachtelijke sluiting van het bureau-Soest voor het publiek, hoewel er volgens haar wel degelijk een bezet ting aanwezig is. Ook VVD-fractie- voorzitter Neks Blommers ventileerde Soestdijk Voor een jongen van elf jaar met een lichte verstandelijke en li chamelijke handicap wordt een gezelli ge oppas gezocht, incidenteel één dag per week in zijn schoolvakantie en soms 's avonds. Hij houdt van spelletjes, wan delen en fietsen. Klaarwater Voor een lichamelijk ge handicapte man wordt een vertrouwde oppas gezocht voor de dinsdagavond, zodat zijn echtgenote naar bridge kan. Hij houdt van rummycub en tv-kijken. haar ongenoegen, met name over de parkeerproblemen aan de Van Weede- straat. Naast hen kritiseerde Loet Jansen (D66) de klachtenbehandeling, die naar zijn oordeel niet adequaat plaats vindt, waarop burgemeester Hans de Widt hem verzocht met minder vage bijzonderheden te komen. Volgens Ries van Logtenstein (CDA) was het beter om de effecten van de po litiereorganisatie eerst maar eens af te wachten, voordat er besluiten worden genomen over het beschikbaarstellen van extra geld en menskracht. Op voor stel van burgemeester De Widt worden voorlopig eerst de resultaten van het ac tiviteitenplan van de politie afgewacht. Een 77-jarige Soesterse is zaterdag morgen gewond geraakt toen ze met haar invalidenwagentje vanaf het fiets pad de stoep van de Van Weedestraat wilde oprijden. Omdat ze ook een bocht moest maken en iets te hard reed verloor ze de macht over het stuur van het wagentje. Dat kantelde en de vrouw kwam onder het wagentje terecht. Ze werd met een hoofdwond overgebracht naar ziekenhuis Molendael. Dó Oi

Soester Courant | 1993 | | pagina 4