T Dansschool Dellum I Mk ftlinaorland Vernuur VARIA] 'Radio Soest, daar heb ik wel Islamitisch Centrum zoekt de ontmoeting oren naar...7 7m Democraten zullen WD, CDA en PvdA hun 'actie beschadiging D66' niet zomaar vergeven tijdelijk tie in ABZ Je d^wit yc- de iteAA&i*- de flenet (fXj,.. PAGINA 4 de rgunningen tvetvergiinniiigeii w (77) gewond igeval met denwagentje WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 SOESTER COURANT PAGINA 5 Onze lessen beginnen op 12 september Sfa. je te te Open dag: zaterdag 11 september Vrachtwagen weg met 17 ton aan levensmiddelen A.A. VAN BREUKELEN B.V. Rommelmarkt voor Odeon Soesterberg De inschrijving is begonnen! Dagelijks van 14.00 tot 21.00 uur, (behalve op zondag) Ook is het mogelijk om een kijkje te nemen in ons danscentrum. ra\#a1 's pet Pe( Dans- en Partycentrum Telefoon 02155-17954. Weegbreestraat 205 - 207 Soest Loet Jansen: 'Motie van wantrouwen tegen S winkels rammelde aan alle kanten' 9 (93350): veranderen en n een woonhuis, 17-8-97 laan 41 (93096): bouwen ort/schuur, 18-8-93, :n kunt u inzien in hét Be Raadhuisplein 1, afdelin» rdentng en Bouwzaken (balie elke werkdag 8.30 - (2 3q bouwvergunningen/ntej- terleend/geaccepteerd op :n verzenddatum: 22 (93317): vernieuwen 'ren van een garage i 20 (93180): bouwen van )pcentrum t.b.v. Spullen- 2a (93093): plaatsen van duw, 17-8-93; e 16 (93356): plaatsen van 17-8-93; ihardlaan 14 (93157): uit een woonhuis, 17-8-93- i 7 (93313): plaatsen van tl, 17-8-93; elenlaan 31 (93230): uit een woonhuis, 17-8-93; liaan 30 (92251): uitbrei- is, maken van een kantoor- trging, 17-8-93. an de Wet Administratieve Overheidsbeschikkingen men belanghebbenden tegen gen een bezwaarschrift indie- bezwaarschrift wilt indienen, bezwaarschrift gericht worden eester en Wethouders van ,s 2000, 3760 CA Soest. Het :t moet binnen dertig dagen na turn van de beslissing worden e stukken kunt u inzien in het Raadhuisplein 1, afdeling )rdening en Bouwzaken (balie elke werkdag 8.30 - 12.30 ng Milieubeheer van de ge- st, Raadhuisplein 1, kamer laf heden op werkdagen van 30 uur, alsmede in de biblio- e Albert Cuyplaan (en voor dependance Publiekszaken tijdens de openingsuren e beschikking op de verzoe- >rrestijn, Draailier 40, voor en van een lasbedrijf op het rresteimveg 3a; Visser, Steenhoffstraat 20, >prichten van een timmer- op het perceel Steenhoff- hnische rubber produkten ing 'Terpo-Rubber', Laan van Oud Alblas 2, Soester- het oprichten van een inrich- et vervaardigen en de opslag r producten op het perceel Blussé van Oud Alblas 2, g- :n deze beschikking kan worden oor: iger; ken adviseurs;c. degenen die te- vraag om vergunning tijdig be- ben ingediend; er belanghebbende die aantoont lijkerwijze niet (tijdig) in staat is der bezwaren in te brengen, schrift moet worden gericht aan voor de geschillen van bestuur i van State, Postbus 20019,2500 enhage, binnen een maand na de van deze kennisgeving, oep instellen kunnen overeen- ikel 107 van de Wet op de Raad en verzoek doen om schorsing :hikking dan wel tot het treffen rlopige voorziening. Dit verzoek :n gericht aan de voorzitter van voor de geschillen van bestuur 1 van State, Postbus 20019,2500 /enhage. De beschikking wordt cht voordat op dat verzoek is be- idag 4-Z niging en van boekhandel :n. kost "Soest Monumentaal" laar ter gelegenheid van de tendag wordt de prijs tijde- ïaand lang - in prijs verlaagd Dden voor f 20,-. Het boek is de hele maand september ie gereduceerde prijs te koop ïum Oud Soest aan de Steen- en komende zaterdag tijdens nsmarkt op het Raadhuis- e advertentie met voordeel- ders in deze krant. moegen, met name over de oblemen aan de Van Weede- n kritiseerde Loet Jansen e klachtenbehandeling, die Dordeel niet adequaat plaats- arop burgemeester Hans de verzocht met minder vage leden te komen. *ies van Logtenstein (CDA) ter om de effecten van de po- inisatie eerst maar eens af te voordat er besluiten worden over het beschikbaarstelleft ?eld en menskracht. Op voor- ïrgemeester De Widt worden eerst de resultaten van het ac- •Iap van de politie afgewacht. arige Soesterse is zaterdag- ;ewond geraakt toen ze met idenwagentje vanaf het fiets- aep van de Van Weedestraat rijden. Omdat ze ook een sst maken en iets te hard reed de macht over het stuur van tje. Dat kantelde en de vrouw ier het wagentje terecht. Ze een hoofdwond overgebracht :nhuis Molendaei. Aparte clubs voor jongeren en (echt)paren Geen massa systeem Persoonlijke aandacht Gezellige sfeer Inschrijving: Maandag t/m Vrijdag van 19.00-21.00 uur, waarbij u onder het genot van een drankje uw Dansschool kunt bezichtigen. De Dansschool voor Stijldansen, Aerobic Callanetics Kom gerust even langs, bel of vraag geheel vrijblijvend de Meurenfolder aan. IVf)) Rademakerstraat 24, Soesterberg. Telefoon 03463 - 52213 52590 Radio Soest houdt op 11 septem ber van 11.00 tot 16.00 uur open dag in en rondom het uitzendge- bouw aan de ingang van Medisch Centrum Molendaei, Soesterberg- sestraat 125. De open dag maakt deel uit van de campagne "Radio Soest, daar het) ik wel oren naar". Aanleiding voor de campagne is de behoefte aan uitbreiding van het aantal radiovrijwilligers. Op de open dag tonen programmama kers en technici hoe live-programma's gemaakt worden. Tijdens die program ma's worden bezoekers gevraagd om mee te doen aan interviews en prijsvra gen. Óok lokale en nationale bekend heden doen hieraan mee. Daarnaast kunnen belangstellenden rondgeleid worden, mee op reportage gaan en proefopnames maken in de studio. Veel van deze reportages en opnames zullen tijdens de open dag 'de lucht ingaan'. Voor wie? De open dag wordt georganiseerd voor iedereen die eens achter de schermen van een lokale radio wil kijken. Maar vooral is de ópen dag bedoeld voor Soesters die op zoek zijn naar een crea tieve hobby. Voor mannen en vrouwen die pro gramma-technicus, presentator van po litiek, sport of lokaal nieuws, reparateur of redactioneel medewerker bij Radio Soest willen worden. Opleiding, maat schappelijke en levensbeschouwelijke achtergronden spelen geen rol. Een lo kale omroep maakt programma's voor veel verschillende luistergroepen. Het is juist daarom dat de leden van Radio Soest 'vogels van diverse pluimage' zijn. Rondvlucht Op de open dag dingt iedere bezoeker en luisteraar mee naar de hoofdprijs. De Amsterdamse Club voor Zweefvlie gen biedt de prijswinnaar een rond vlucht aan. Om te kunnen winnen moet een juiste schatting gemaakt worden van het aantal bezoekers op de open dag. Tijdens de manifestatie kan hier voor gebeld worden naar 02155- 20420. Bezoekers kunnen hun schat ting ter plekke kenbaar maken. Aan het einde van de open dag zal Bert Aan van de zweefvliegclub de waardebon uitrei ken aan de winnaar van het schattings- spel. Stilstand is achteruitgang Radio Soest is een gezonde omroep met drie studio's, goede apparatuur, veel uitzendtijd en creatieve mogelijkheden. Op dit moment is de Soester omroep rijp om te groeien naar meer uitzendu ren. Ook wil Radio Soest de kwaliteit van de programma's handhaven of zelfs verbeteren. Dit vraagt veel nieuwe me dewerkers die zich op vrijwillige basis willen inzetten. Vooral programma- technici zijn hard nodig. Dat was nog eens iets anders dan een diefstalletje van een pakje shag uit een supermarkt. Op de Koningsweg werd vorige week een truck met op legger gestolen, waarin 17 ton aan levensmiddelen zat. Het gaat vooral om boter, frites-saus en koffie van diverse merken. De opzienbarende diefstal werd donderdagmorgen gemeld bij de po litie door een dertig-jarige Soester. De combinatie is eigendom van een transportbedrijf uit Soesterberg. De truck met oplegger stond 's nachts geparkeerd aan de Koningsweg, toen de dieven hun slag sloegen. De oplegger en de wagen werden maandag teruggevonden langs de A6 tussen Almere en Lelystad. De combinatie moet daar sinds vrijdag hebben gestaan. Het hoeft geen be toog dat de oplegger leeg was. fm BKUmfN bvA HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, adviseurs in...3762 DG Soest f hypotheken vastgoed assuiantièn Tel. 02155- 17962/23789 Soesterberg OUDE TEMPELLAAN rustige woonomgeving helft van dubbele villa met plaats adres ligging woning garage indeling hal, toilet, woon-/eetkamer met open haard (ca. 48 m2), luxe keuken met diverse inbouwapp., bijkeuken verdieping 2 ruime slaapkamers (v/h 3), badkamer met ligbad, douche, 2e toilet met ruime 3e slaapkamer algemeen ca. 500 m2 grond, villa verkeert in perfecte staa't van onderhoud, de gehele benedenverdieping is voorzien van een luxe marmeren vloer met vloerverwarming. RUSTIGE WOONOMGEVING Gevraagde koopsom f 439.000,- adres ligging woning indeling algemeen Soest VAN GOYENLAAN De Engh 4-kamerappartement op de 3e etage met berging op de begane grond hal, toilet, douchecel, woonkamer, keuken, 3 slaapkamers, servicekosten f 285,- per maand Gevraagde koopsom f 108.000,- 4-KAMERAPPARTEMENT plaats: Soest adres: VAN GOYENLAAN 186 woning: 3-kamerappartemen plaats: adres: woning: Soest Krekel 17- Middenwoning met be; rage) Gevraagde koopsom 08.000.- Gevraagde koopsom f 223.000,- Een zware delegatie van het ge meentebestuur - burgemeester De Widt en de wethouders Menne, Kingma en Visser - is vorige week een kijkje wezen nemen in het nieuwe onderkomen van de stich ting Islamitisch Centrum in Soest: het schoolgebouw van de voorma lige LTS aan de Molenstraat. Ook veel buurtbewoners namen een kijkje. Verder was de commissie lslam-Chris- tendom, die namens de Raad van Ker ken het kontakt met de moslim-ge meenschap onderhoudt, vertegen woordigd bij de rondgang door het ge bouw, waar de activiteiten op een rui mere schaal georganiseerd kunnen worden dan in het noodgebouwtje aan de Weegbreestraat - ook wel bekend als "de kleine moskee" - waar de stichting jarenlang krap gehuisvest was. De stichting is niet zozeer een geloofs gemeenschap, maar wil een centrum zijn dat de culturele belangen van de moslims in Soest en omstreken in brede zin behartigt. In de eerste plaats zoekt het Islamitisch Centrum de "ontmoe ting". Ook voor allerlei cursussen en voorlichting kunnen de moslims er te recht, met name op het gebied van de gezondheidszorg, scholing en werk, maar ook over de Islam, de Turkse cul tuur en over de' koran. De stichting is al sinds vorig jaar okto ber in het schoolgebouw aan de Molen straat gevestigd. De gasten kregen naast een rondleiding ook een maaltijd aan geboden. In enkele toespraakjes werd het belang van wederzijds begrip en kennis van eikaars culturele en religieu ze achtergronden benadrukt. Zaterdag 11 september: Op zaterdag 11 september houdt mu ziekvereniging Odeon weer haar jaar lijkse rommelmarkt. Daarmee hoopt de vereniging weer de nodige aanvulling van haar budget binnen te halen. Een goede rommelmarkt staat of valt met het aanbod van goede en bruikbare spullen. Helaas heeft Odeon die te wei nig. Daarom trekken de leden in de week vóór de rommelmarkt Soester berg in om spullen op te halen. Wie nog iets op zolder of in de schuur heeft lig gen, dat nog in goede staat verkeert - gooi het niet weg, maar geef het aan Odeon mee. Overigens: nog te vaak denkt men dat de muziekvereniging een vuilophaaldienst is. Het gaat dus alleen om bruikbare spullen. Ook van buiten Soesterberg kan men spullen aanbieden. Men kan van maan dag 6 tot donderdag 9 september tussen 19.00 en 22.00 uur bellen voor een af spraak (tel.03463-53995) om de spul len te laten ophalen. WINGING DANSEN-LEVEN-LAC Er broeit wat in de Soester gemeenteraad. Met nog maar een half jaar te gaan voor de komende verkiezingen lijkt het erop dat de plaatselijke po litieke verhoudingen nogal verstoord zijn geraakt. De raadsleden gaan onderling nog net zo joviaal met elkaar om als altijd, maar de fracties draaien nerveus om elkaar heen en het aantal "kwesties" met een explo sieve lading lijkt toe te nemen. Een ontwikkeling die net voor de zomer vakantie een twijfelachtig hoogtepunt bereikte met een motie-van-wan- trouwen aan het adres van D66-wethouder Mieke Swinkels, ingediend door de oppositionele WD. De andere fracties wezen de motie welis waar af, maar met name de coalitiepartners CDA en PvdA toonden op vallend veel begrip voor de vernietigende kritiek op de wethouder. veel te gering voor een "motie van wan trouwen. Bovendien: nu blijkt dat het contract zonder enig financieel pro bleem in orde is gemaakt." Allemaal flauwekul Jansen heeft ook in de raad al duidelijk gemaakt dat de motie aan alle kanten rammelde. "Ik verzin dit allemaal niet achteraf. Alleen was ik wat minder fel dan ik eigenlijk van plan was. Dat kwam omdat me in de schorsing werd verteld - nee, ik zeg niet door wie - dat er nog veel Is het de verkiezingskoorts die al onderhuids begint te woeden, of is er meer dingen mis waren bij de Schans, meer aan de hand? Volgens Loet Jansen, fractievoorzitter van D66, stel- en dat er sprake was van een grote bud- de de WD-motie in elk geval inhoudelijk niets voor. "Het was niet meer dan een stok om de hond te slaan. De motie rammelde aan alle kanten. Maar zo'n opstelling van de WD vertroebelt wel de verhoudingen." Jansen beschouwt de motie daarom in de eerste plaats als een onderdeel van de "actie beschadiging D66". De storm is intussen gaan liggen, maar dat de liberalen uiteindelijk met het zware wapen van een motie van wan trouwen de aanval op wethouder Swin kels inzetten zullen de democraten de WD-fractie niet zomaar Vergeven. Maar ook het CDA en de PvdA gaan - ondanks het feit dat ze de motie niet steunden - niet helemaal vrijuit, vindt Jansen, omdat zij tijdens de geruchtma kende gemeenteraadsvergadering in juli te weinig afstand namen van de ge nadeloze kritiek die op het hoofd van Swinkels neerdaalde. CDA-aanvoer- der Kees Verheus - inmiddels door zijn eigen fractie onttroond - sprak in dat verband zelfs van een "gele kaart", die gemakkelijk rood zou kunnen worden, en zijn Pvd A-collega Kees Boerkoel gaf Swinkels dunnetjes het voordeel-van- de-twijfel. Dat heeft D66-fractievoor zitter Loet Jansen allemaal ook nog niet vergeten. "Opgeklopt, kunstmatig en zwaar over dreven" zijn Jansens kwalificaties vóór de motie van wantrouwen (een vol strekt unicum in de politieke geschiede nis van Soest) waarmee de VVD in juli een frontale aanval opende op het "on zorgvuldige" beleid van de D66-wet- houder. In de eerste plaats wijst hij erop dat het hele College nu eenmaal aan spreekbaar moet zijn op het beleid, ook al is de wethouder de eerst-verantwoor- delijke. "Ik heb destijds al gezegd dat el ke wethouder wel eens fouten maakt. Dat moet je incalculeren. De vertrou wenskwestie is pas aan de orde als er structureel iets mis is." Dat laatste is volgens Jansen zeker niet het geval. Waar het conflict naar zijn overtuiging in feite om ging was de kwestie van de "mandatering": in hoe verre wordt de uitvoering van het beleid toevertrouwd aan het ambtelijk appa raat en beperkt het bestuur - het Colle ge, de raad - zich tot "sturen op hoofd lijnen". Na de reorganisatie moet daar over nog steeds een fundamentele dis cussie worden gevoerd, meent Jansen. "Als je accepteert dat niet elk detail door de raad en het College wordt be waakt, laat je nu eenmaal de mogelijk heid van fouten toe. Je moet als raa$ ook niet altijd alles tot in de puntjes wil len weten of bijsturen, want dan wordt de papierwinkel alleen nog maar gro ter... Foutenlijstje Het veronderstelde "foutenlijstje" van Swinkels is voor het overgrote deel te rug te voeren op mandateringsproble men, vindt Jansen, en de zware kritiek van de WD is gemakkelijk te weerleg gen. Bijvoorbeeld het verwijt dat er - zónder krediet - al gewerkt wordt aan de voorbereiding van de biezenvelden. "Daar komt de WD nu mee aan, maar een feit is dat het College al in 1990 heeft gezegd dat de kosten van het rio- leringsonderzoek pas verwerkt zullen worden in de uitvoeringskrediet. Daar zijn al miljoenen voor opzijgezet; er is altijd gerapporteerd en er is nooit ie mand over gevallen. De raad heeft dat al talloze malen geaccordeerd." De kwestie van het budget voor de Schans is een tweede voorbeeld. "Daar gaat het om een groot budget met veel onderdelen, en de ambtenaren hebben de vrijheid om binnen dat budget te schuiven gebruikt om onvoorziene te genvallers op te vangen door elders goedkopere oplossingen voor te stellen. Je moet ambtenaren een zekere creati viteit gunnen. Ook dat is constant ge meld. Alle wijzigingen zijn ter inzage gelegd. De raad was formeel steeds op de hoogte. Het verwijt dat Mieke dat niet eigener beweging mondeling heeft toegelicht mist elke grond: niemand heeft er ooit om gevraagd. Het is pure onzin om haar dat aan te wrijven, en ze ker om haar daarvoor naar huis te stu ren.", De affaire rond het busplan en de om slag van de kosten (400.000 gulden) voor Soest was volgens Jansen ook niet meer dan een misverstand. "Wat per abuis in de stukken stond was een amb telijke mening, géén College-besluit. Dat was al voor de raadsvergadering rechtgezet en eruit gehaald, en dus op zichzelf ook geen aanleiding voor de motie. Alleen het gevolg - dat het con tract ook nog niet ondertekend was, omdat de gemeente het over de details nog niet helemaal eens was met Cen traal Nederland - is misschien verwijt baar. Dat had niet gemoeten natuurlijk, maar het is in de heksenketel rondom het busplan gewoon blijven liggen. Het is niet gegaan zoals het hoort, maar er was wel dégelijk een volledige overeen komst met CN. Alles lag vast, de bussen reden al. Je kunt zeggen dat het een ambtelijk slordigheidje was, maar toch Verkoop - Verhuur - Reparaties van W9Êk gereedschappen en CVbüSS machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 get-overschrijding. Wel tien procent, werd er gezegdmaar het bleek een aan tijging waar absoluut niets van waar was. Dat maakte me behoedzaam, maar het was dus allemaal flauwekul..." Het beleid van Swinkels is niet slecht, meent Jansen. Ook in de reacties van de andere partijen ontdekte hij geen in houdelijke argumenten voor de ver trouwenskwestie. "Er werd alleen poli tiek op ingegaan. Men vond het blijk baar aardig om D66 te schaden, maar de kritiek op het beleid - Collége-be- leid, dus ook voor rekening van het CDA en de PvdA! - was er in feite niet. Er werd van die zijde alleen gesproken over irritaties. Maar Gemeentebelan gen, Progressief Soest en Meilof waren zonder meer lovend." Op de vraag of de irritaties dus de per soon van de wethouder golden, óf de positie van D66 als gedoodverfde win naar van de komende kamer- én (dus ook) raadsverkiezingen, aarzelt Jansen. "Het eerste zou kunnen, maar ik denk dat de positie van D66 de belangrijkste factor is geweest. Als we onbeduidend waren zou het zeker niet zo gespeeld zijn..." Hij haast zich vervolgens om te benadrukken dat hij geen conflict zoekt met andere partijen - "we moeten straks ook verder met elkaar, anders lukt 't niet" - maar constateert bij "de ande ren" toch ook een sterke behoefte om zich te profileren. "Dat leidt natuurlijk tot wrijvingen en problemen." Ergernis Dat sommige raadsleden zich wél eens ergeren aan het optreden van Mieke Swinkels kan hij zich overigens wel een beetje voorstellen. "Mieke is een goeie wethouder. Ze heeft veel zaken aange pakt op een breed terrein, en dat werpt al vruchten af. Kijk maar naar het mi lieubeheersplan, het landschapsbe leidsplan, de energiebesparing, het stoppen met de chemische onkruidbe- strijding - ondanks de tegenwerking dat de machines dan weer niet gekocht mo gen worden. Objectief kun je vaststel len dat er veel in gang is gezet. Vooral op milieugebied is er absoluut een nieu we wind gaan waaien. Dat bereik je met een wethouder die vécht voor haar zaak, en die bij tegenwerking ook terug vecht. De irritatie die daardoor mis schien wordt opgeroepen is juist het ge volg van de eigenschappen die haar zo'n goeie wethouder maken." De opwinding in de raadscommissie- Verkeer over de drempels (o.a. aan de Beetzlaan) is nog zo'n voorbeeld van onterechte irritatie bij de andere frac ties in de raad, meent Jansen. "Het was niet het beleid van het College dat die drempels er moesten komen, maar dat werd afgedwongen door de commissie zelf, om de 30-kilometer-snelheid in de praktijk te kunnen handhaven. Het uit gangspunt was steeds: geen adhoc- maatregelen, maar kijken op welke plekken de verkeersveiligheid optimaal gediend kan worden. Het College ging akkoord met de drempels omdat de meerderheid van de commissie dat zo nodig vond. De raadsleden die zich la ter zo boos maakten lachten Swinkels uit toen ze achter de Schans een proef- ritje maakten en er met 70 kilometer makkelijk over heen konden. Dat kan ook, maar niemand durft het en dat is ook precies de bedoeling. De drempels zijn later maar een paar millimeter extra uitgehold. Maar toen het vuurtje werd opgestookt en de drempels inderdaad effectief bleken te zijn, draaide de com missie weer om. Het was niet de wet houder die met de buurt meezwalkte, maar de commissie!" Het CDA zwalkt Er is meer. "Bij de Structuurvisie mocht het verkeersplan van de meerderheid alleen over de knelpunten gaan. De hoofdwegenstructuur moest maar wachten. Nü zegt de commissie dat alles integraal bekeken moet worden en dat nu snel eerst de hoofdwegenstructuur moet worden aangepakt. Dat noem ik draaien. En terwijl er in de capaciteit van de afdeling Verkeer fors gesneden is, wordt het budget voor het uitbeste den van al dat werk gewoon tegenge houden! Juist het CDA zwalkt op het gebied van het verkeer..." Swinkels is volgens Jansen niet een wet houder die naar huis gestuurd moet worden, maar juist een die algemene steun verdient. Hij noemt haar beleid "succesvol"Wat er lokaal gedaan kan worden, daar doet ze al buitengewoon veel aan. Ik denk dat we heel hard aan ons verkiezingsprogramma moeten gaan werken, want bijna alles Vat we wilden is gerealiseerd. Dat geldt óók voor het busplan. Of de bussen beter gevuld zijn moetje in het winterseizoen bekijken, niet nu. Maar het is een feit dat je elk half uur binnen een kwartier kriskras door Soest kunt. Of men er ge bruik van maakt is een andere zaak. Als we dit niet voor elkaar gekregen hadden was het openbaar vervoer in Soest sterk verslechterd. Er moesten lijnen uit - dat moetje niet vergeten!" Over de politieke verhoudingen na de motie-van-wantrouwen is Jansen be dachtzaam, maar voor de goede ver staander uitstekend te volgen. "Kijk, dat de WD als 'oppositiepartij' het probeert kan ik me nog wel voorstellen, maar ik vind het niet sterk. Wij zouden het zo nooit doen, in zo'n situatie, en het was ook geen fraaie vertoning." Vertroebelde verhoudingen De veronderstelling dat D66 (als ver moedelijk grote winnaar) de WD-fractie haar optreden straks - bij de College-onderhandelingen bijvoor beeld - alsnog zal inpeperen, ontlokt Jansen een glimlach. "Ik profeteer niet dat we zullen winnen... Maar als je vooruitkijkt kan ik alleen maar zeggen dat het gedrag van de WD de verhou dingen onnodig vertroebelt. De gok van zo'n aanval is dat het bij de verkiezingen zoden aan de dijk zet en dat ze daarmee stemmen winnen, zodat D66 erbuiten komt te staan. Dat is kennelijk het be leid van de WD. De persoonlijke ver houdingen met de WD zijn nog steeds niet slecht, merkwaardig genoeg, maar dat ze hun politieke gelijk niet kunnen halen, dat vergeet je natuurlijk niet...." Over de opstelling van de coalitiepart ners CDA en PvdA is Jansen ook niet bepaald geestdriftig, maar hij aarzelt om daarover al te ferme uitspraken te doen. "We moeten samen verder, maar laat ik het zo formuleren: hét CDA be staat niet. Het is een grote fractie met veel mensen en met veel opvattingen Loet Jansen ben ik het redelijk eens, maar de vraag is altijd: wat zal er uitkomen? Je kunt met een individuele CDA-er overleggen, maar tot je verrassing kan er dan iets to taal anders tevoorschijn komen als de hele fractie zich moet uitspreken. Leid- je Tomassen noemt dat altijd de "onbe trouwbaarheid" van het CDA, en dat is het gevolg van de afgedwongen consen sus. Dat maakt het CDA zo onduide lijk." Bij de PvdA-fractie constateert hij in de praktijk ook vaak een opmerkelijk ne gatieve houding tegenover het College. "Ze hebben niet altijd in de gaten dat ze hun éigen College aanvallen. Ach, je' moet maar bedenken dat de PvdA het ook niet zo makkelijk heeft en kramp achtig wegen zoekt om aan de bak te kunnen blijven..." Oppositie spelen Over het verschil in opstelling tussen de WD en Gemeentebelangen - de ande re oppositiepartij, die de motie afwees - is Jansen na de geruchtmakende ver trouwenskwestie wel te spreken, zo blijkt. "Harry Witte steunt het milieu beleid van dit College altijd. Daar zijn wij blij mee, en we werken vaak con structief samen. Gemeentebelangen wil altijd wel graag een beetje oppositie spelen, maar in de praktijk valt het alle maal best mee." Of Gemeentebelangen nu eerder in aanmerking komt als nieu we coalitiepartner dan de WD wil Jan sen niet zeggen. "Dat hangt van de stembusuitslag af. Ze hebben drie jaar geleden geen fraaie campagne gevoerd, maar misschien hebben ze intussen ge leerd hoe het allemaal in elkaar zit. Ze zeiden toen dingen waar ze geen notie van hadden. Het ergste was dat Harry Witte tijdens een verkiezingsforum weliswaar erkende dat allerlei zaken in hun folder niet klopten, maar dat af deed met de opmerking "ach, 't is maar een folder..." Niemand heeft hem daar over toen echt aangepakt, ook de pers niet. Ik vond dat toch wel heel erg kwa lijk. Dat optreden wekte aversie, maar intussen is er bij Gemeentebelangen ook een groeiproces geweest en stellen ze zich veel constructiever op." Jansen constateert dat de persoonlijke verhoudingen binnen de raad in het al gemeen goed zijn, maar verheelt niet dat het daar uiteindelijk niet om draait. "Het gaat om de politieke doelen; de persoonlijke verhoudingen zijn daar aan ondergeschikt." Of hij Mieke Swinkels - gezien het suc ces van haar wethouderschap - straks ook als de aangewezen lijsttrekker voor D66 ziet wil hij niet zeggen - "Dat bepa len de leden" - maar hij zal zeker niet weerspreken dat ze "in" is voor een prolongatie van haar wethouderschap, met dezelfde portefeuilles: Milieu, Ver keer en Onderwijs. "Er is volgens mij niemand die haar kan vervangen, maar het is nog veel te vroeg om daarover echt een uitspraak te doen." I j W/ tii L A v, K

Soester Courant | 1993 | | pagina 5