En dit zijn de knallers van deze week: CKWO 0.99 0.99 Ouderencommissie laaiend om schrappen SWOS-cursussen uit welzijnssubsidie Slakkehuis-folly feestelijk geopend Contract CN-gemeente goedgekeurd 1 29 ond Het volle P voor uw hu«s 72e JAARGANG NO. 3 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 Commissie mobiliseert contactpersonen Aanhanger weg Klein Engendaal-oost wordt 30 km-zone 3 Actueel 5 Actueel 9 Varia 13 Sport 17 Op Soest Gesproken brieven uit fietstas van PTT-er gestolen Insluiper wordt 200 gulden rijker Lof voor 'practical joke in steen "Voorlopige ervaringen geven reden tot optimisme" Jan Visser: "Het gaat goed met de bussen" HET VLEESCENTRUM Vast goed van KREUKELEN bv m. 5 Magere varkenslappen g gg Gebraden varkens- filetrollade gg C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Geconcentreerd diepvries qq grapefruitsap U.Z/O Jonge henne-eieren Grote bloemkool Ijsbergsla PETERS Makelaars AFSLANKEN SLAGERIJ „ZUÏÏ)! BEKROONDE ACHTERHAM EURO TAXI Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Als de gemeenteraad van Soest het Welzijnsplan opgesteld door de ambtenaren van de afdeling WVC, met de kennelijke instemming van het College van B. en W. - onge wijzigd aanneemt, kan de politiek (nota bene in het Jaar van de Ou deren!) rekenen op "oorlog" met de ouderenbonden en de advies commissie Ouderenbeleid. Be langrijkste steen des aanstoots is het voornemen om een aantal SWOS-cursussen niet meer te sub sidiëren, omdat ze ook bij C-drie of de Volksuniversiteit te volgen zijn. Dat bleek vorige week tijdens een ui terst geladen discussie in de commissie Ouderenbeleid, waar de weigering van het College om de plannen terug te draaien bijzonder slecht is gevallen. AI in een eerder stadium had de commissie fel geprotesteerd tegen het onbegrip bij het ambtelijk apparaat voor de vurige wens om de cursussen en activiteiten - juist bedoeld om de "drempel" voor de ouderen te verlagen - in stand te hou den. In dé bijeenkomst van vorige week werd dat nog eens dunnetjes over ge daan. De commissie was laaiend over het gebrek aan gehoor bij het gemeen tebestuur, dat zich beroept op de inmid dels door de raad aanvaarde nota "Wel zijn zal ons een zorg zijn", waarin ook een grootscheepse sanering van de sub sidiestromen is vastgelegd. Voorzitter Henk Jorna riep de leden op om - zeker met het oog op de komende verkiezingen - op te komen voor de be langen van de ouderen. Snel overleg met de fracties, met name de contact personen voor het ouderenbeleid, leek hem dringend gewenst. De commissie maakte verder duidelijk dat zij het er ze ker niet bij zal laten zitten als het Colle ge "halsstarrig" blijft vasthouden aan de onzalige plannen. "Wij gaan door tot het bittere einde," aldus de zeer verontwaardigde J. van Poppelen, die erop wees dat de oude renbonden ook fel tegen het plan ge kant zijn. Volgens hem mag de gemeen te niet zomaar voorbijgaan aan de be langen van ouderen, die juist met leef tijdsgenoten een cursus willen volgen en daarom zeker geen gebruik zullen maken van de diensten van de andere instellingen. "Ouderen zijn zelf mans genoeg om te kiezen. Waarom moet aan deze goedlopende activiteit van de SWOS getornd worden?" Drempel veel te hoog Ook andere leden benadrukten dat de "aparte" cursussen voor ouderen abso luut niet gemist kunnen worden. "Waarom wil het College maar niet in zien dat het hier gaat om een groep die eenvoudig niet naar C-drie of de Volks universiteit kan, omdat de drempel daar veel te hoog is?" aldus mevrouw Wils. "Er wordt nu een grote groep mensen iets onthouden waar ze recht op hebben." Volgens mevrouw Walther is het van groot belang de cursussen bij de oude ren te brengen, en niet andersom. "Ze gaan echt niet naar de mavo of de Open Hof, maar ze doen wel mee als de cur sussen in Honsbergen of de Vijverhof gegeven worden." Het gaat volgens haar met name om de "oudere oude ren", die bijvoorbeeld in de verzor gingstehuizen wonen. Ze vroeg zich verder af of de gemeente wel iets be spaart als de subsidie wordt geschrapt Aan de Zuidpromenade is vorige week een aanhanger gestolen. De wagen was gevuld met allerlei bestratingsmate riaal. Namens de eigenaar, een Soester bouwbedrijf, deed een 50-jarige inwo ner aangifte bij de politie. De wijk Klein Engendaal-oost wordt een 30 kilometer-zone. Het College van Burgemeester en Wethouders heeft daartoe besloten nu de inrichting van de wegen in dit gebied - met uitzondering van de Specht - voltooid is. Alle wegen in de wijk voldoen nu aan de inrich tingseisen voor de langzaam-verkeer- zone". Het gaat hierbij om de volgende straten: Eigendomweg, Amnestylaan, Winterkoning, Groenling, Goudvink en Pimpelmees. (en de cursussen dus duurder worden), als de ouderen die het aangaat massaal een beroep gaan doen op de bekende 100-gulden-regeling. "Dan kun je de subsidie net zo goed aan de SWOS blij ven geven." 'Men dramt gewoon maar door' Ook Jorna stelde bitter vast dat de ou deren aan de kant worden gezet. "Dat mogen we nooit ofte nimmer accepte ren." Hij vroeg zich enigszins vertwij feld af wat de commissie nog zou kun nen doen om de stem van de ouderen voldoende in de politiek te laten door klinken. "Men dramt gewoon maar door." Hij noemde een krachtig optre den van de commissie en de bonden van het grootste belang. Mulder wees erop dat het College het protest al eerder heeft afgewezen omdat de commissie niet met nieuwe argumenten kwam, maar volgens Jorna waren B. en W. juist zelf ernstig in gebreke gebleven door hun afwijzing niet met argumenten te onderbouwen. Van Poppelen vond dat de commissie geen tijd te verliezen had om de ge meenteraad nog voor de begrotingsbe handeling en de vaststelling van het Welzijnsplan op andere gedachten te brengen. "We zullen snel duidelijk moeten maken hoe we erover denken." Volgens hem kunnen het College en de ambtenaren hun plannen zonder veel gezichtsverlies terugschroeven, dus daar hoeft het niet op af te springen. Hoewel secretaris Hans Gerth nog een poging deed om de gemoederen enigs zins tot bedaren te brengen door erop te wijzen dat alles een uitvloeisel is van de nota "WelZorg", waaraan ook het Col lege en de ambtenaren zich te houden hebben, had de commissie geen goed woord voor de beleidsmakers in het ge meentehuis over. "De ambtenaren pra ten neerbuigend over ouderen en B. en W. weten niet eens wat ze schrijven," meende J. Hoppenbrouwers. "We lo pen voortdurend tegen een muur op. Maar als we de fracties kunnen overtui gen moet het College wel overstag gaan, en dan verandert ook de ambtelij ke instelling wel." Spoedoverleg De commissie vestigt nu haar laatste hoop om het dreigende onheil af te wenden op de politiek. "Het omturnen van de fracties is het enige dat erop zit," stelde Hoppenbrouwers vast, hoewel hij nauwelijks verwachtte dat de raads leden zich zomaar tot uitspraken tegen het College en de ambtenaren zouden laten verleiden. Pogingen 'daartoe worden niettemin op korte termijn ondernomen: de commis sie heeft de contactpersonen in de frac ties en de gehele raadscommissie Wel zijn - inclusief wethouder Frans King- ma - min of meer ontboden voor spoed overleg, morgenavond. Opmerkelijk was wel dat geen van de commissieleden het antwoord wist op de vraag hoeveel "oudere ouderen" nu precies door de plannen gedupeerd zul len worden. Dat wordt nog uitgezocht. Tweede seizoensmarkt prima geslaagd. Soester Boneschansker geridderd. Hema mag aan de Van Weedestraat, als 'ie maar niet te groot is. Naam Molendael misbruikt. Nieuwe gynaecoloog in Molendael. WD wijst kritiek D66 van de hand. 1 Explosie na brand in smederij goudsmid. Met twee gelijke spelen en drie nederlagen hebben de Soester voetbalclubs een magere competitiestart achter de rug. Op de sportpagina's verder onder meer: triath- lon, atletiek, korfbal en tafeltennis. 'Als je schoot, deden ze het niet.' Een pakketje met twaalf ingespro ken cassettebandjes is uit de fietstas van een PTT-er gestolen. Dat ge beurde vorige week woensdag op de Weegbreestraat. Het pakje was afkomstig uit de Ver enigde Staten en bestemd voor een familie die aan de Weegbreestraat woont. De 'gesproken brieven' zijn nog spoorloos. Uit een woning aan de Draailier is vori ge week 200 gulden gestolen. Het geld werd weggenomen uit een portemon nee. Verder wordt er niets vermist. De dader moet binnen zijn gekomen door een raam open te maken. Een 40-jarige Soesterse deed aangifte bij de politie. Sinds zaterdag is de Slakkehuis- folly aan de Dalweg officieel ge opend voor het publiek. Wie er zin in heeft om op een hoogte van 18 meter boven NAP een blik over Soest te wérpen en bereid is daar voor 90 meter omhoog te "spira len" kan z'n gang gaan. In het bin nenste van het bouwwerk is het atelier gevestigd van de beeldende kunstenaars Jean-Marie van Sta veren en Bert Kinderdijk. Voor de opening werden de genodig den in de raadzaal van het gemeente huis - buiten was intussen de Seizoens markt in volle gang - onthaald op een toespraakje van wethouder Jan Visser, die alvast wat bedankjes kwijtraakte aan allen die op een of andere manier hadden meegewerkt aan de realisering van het bouwwerk, dat in oorsprong een bedenksel is van landschapsarchi tect Haver Droeze. Visser huldigde met name metselaar Piet v.d. Heuvel van bouwbedrijf Van den Hengel, die de folly zo'n beetje in z'n eentje had ge bouwd. Vervolgens gaf Wim Meulenkamp, voorzitter van de Donderberggroep ("Stichting voor follies, tuinsieraden en vermaaksarchitectuur") en dus folly- deskundige bij uitnemendheid, een in teressante uiteenzetting over de ge schiedenis van folly's. Die gaat terug tot de Toren van Babel en kende een hoog tepunt in het 18e-eeuwse Engeland, maar vandaag de dag neemt de belang stelling voor deze "practical jokes in steen", zoals hij ze omschreef, ook weer tóe. Over het Slakkehuis was Meulenkamp dan ook best te spreken, hoewel hij toe gaf eerst de nodige bedenkingen te heb ben gehad, o.m. omdat een bouwwerk nooit tevoren maar pas achteraf als "folly" herkend kan worden en omdat de geméénte hiervan de opdrachtgever was. "Dat kon volgens mij niet goed gaan," aldus Meulenkamp, "maar nu ik hem gezien heb zeg ik: 't is een pracht- folly! Ik vind 'm heel erg geslaagd." Nuttige functie Het bouwsel deed hem enigszins den ken aan het Kopje van Bloemendaal. "Het mist het pretentieuze van moder ne folly's, met al die verhalen over ver borgen symboliek. Hierover heb ik nog geen onvertogen woord gehoord." Het Slakkehuis had volgens hem ook een nuttige functie: "De burger kan van hieraf naar het gemeentehuis kijken en in de gaten houden of ze niet wéér zoiets verzinnen..." Hij wees tenslotte ook op de folly op de Paltz - "ooit een grotje met een cementen kluizenaarsbeeld en een inmiddels omgezaagde doolhof', die volgens hem van nationaal belang is en nog best te restaureren. Oud-wethouder Milly van Stiphout, voor de gelegenheid weer even terug in Soest, was het op één punt niet met Meulenkamp eens. "Ik vrees dat de burgers denken dat het gemeentebe stuur uitsluitend folly's verzint..." Ze voelde zich aangesproken door het ele ment van fantasie, vooral in een tijd die steeds realistischer en zakelijker wordt. Wie volgens haar zijn fantasie gebruikt loopt het gevaar voor gek te worden versleten. Het oordeel of een kunst werk blijvende waarde heeft staat nooit vast, "dat is het risico voor de generatie van dit moment". Blijvende keus Privé is zoiets al moeilijk genoeg, aldus van Stiphout, en nog moeilijker is het om namens de gemeenschap zo'n oor deel uit te spreken, niet óp grond van subjectieve smaak, maar op grond van deskundige adviezen. "En dan moet je maar afwachten hoe de burger rea geert..." Ze maakte Soest haar compli menten voor de keuze voor de folly en dus voor de fantasie en de kunst, die naar ze hoopte ook een blijvende keus zou zijn. In dat verband wekte ze de kunstenaars die het Slakkehuis als ate lier gaan gebruiken op om nog heel lang "het zout in de pap" te blijven en sprak ze ook haar waardering uit voor wet houder Jan Visser: "Blijf vechten voor zaken en mensen die de moeite waard zijn voor de gemeenschap." Het hele gezelschap begaf zich vervol gens nar de overzijde van de Dalweg, waar Van Stiphout een opvallend kleurrijke vlag hees op het hoogste punt van het Slakkehuis. Ze deed dat samen met Nadjezjda van Ittersum, de kunste nares die de vlag voor deze gelegenheid had ontworpen. Na de plechtigheid kon iedereen een kijkje nemen in het inwen dige van het gebouw, dat Van Staveren en Kinderdijk inmiddels- als atelier in gebruik hebben genomen. Milly van Stiphout en Nadjezjda van Ittersum (l.) hijsen samen de vlag op het Slakkehuis. Nadat de commissie verkeer donderdagavond akkoord is gegaan met het contract voor drie jaar tussen Centraal Nederland (CN) en de gemeente Soest, kan de penningmeester van Soest de eerste 200.000 gulden over maken op de rekening van de busmaatschappij. In 1994 zal de uiteinde lijke afrekening plaatsvinden over het eerste jaar van het nieuwe open baar vervoersplan. Die kan, afhankelijk van het aantal busreizigers, posi tief of negatief uitvallen voor Soest. In het gunstigste geval krijgt de ge meente alles terug en in het ergste geval moet Soest nog eens 180.000 gulden bijleggen. Het lage aantal reizigers overdag zegt, volgens de deskundigen, niets over het welslagen van het openbaar vervoers plan in Soest. Met dat laatste wordt op het gemeente huis geen rekening gehouden. Volgens ambtenaar Marcel Vossestein geven de voorlopige ervaringen reden tot opti misme. Hij baseert zich daarbij op ge sprekken met chauffeurs en enquêtes onder reizigers. Het geeft volgens Vos sestein een vertekend beeld als alleen maar op de lege bussen wordt gewezen. "Tussen negen en tien uur 's morgens heb je bijna al de helft van het aantal rei zigers gehad." Als er dagelijks vijfhonderd mensen meer de bus instappen dan in het voor bije dienstroosteijaar, zal de gemeente lijke bijdrage inderdaad op 200.000 gulden uitkomen. Dat zou een stijging van het aantal reizigers betekenen van 10,7 procent. Volgens Vossestein is die doelstelling haalbaar. "Als in elke bus op elke rit 2,5 meer reizigers zitten, zijn we er al. Vooral de aansluiting op de trein levert meer reizigers op. En ook ouderen zijn enorm tevreden, omdat ze op twee strippen een uur lang door Soest kunnen rijden. Veel ouderen in Soestdijk doen met het openbaar ver voer boodschappen en dat kost ze maar zeventig cent." Getallen Het gebruik van de bus wordt uitge drukt in zogenaamde reizigersvervoer- kilometers. Voor het Soester busplan worden de kilometers berekend van passagiers die op een Soester halte in- of uitstappen. Bijvoorbeeld: Iemand stapt in Soest-Zuid in en stapt in Amersfoort uit. In dat geval wordt het aantal afgelegde kilometers (ongeveer 6) meegeteld. In het dienstroosteijaar 1992-'93 haal de CN in Soest 6.131.000 reizigersver- voerkilometers. Dat aantal wordt be paald volgens door het rijk vastgestelde normen. Het rijk heeft die normen ge steld, omdat het zelf een kwartje per ki lometer bijdraagt. De bepaling van het aantal kilometers gebeurt aan de hand van tellingen van buschauffeurs, en quêtes onder de reizigers en de telbus- sen. Telbussen worden periodiek inge zet en registreren elke passagier die in- en/of uitstapt. In Soest moeten dit jaar 720.000 extra reizigersvervoerkilometers worden af gelegd. In dat geval blijft de gemeente lijke bijdrage gehandhaafd op 200.000 gulden. Voor elke kilometer minder stijgen de kosten van de gemeente. Maar als er meer extra kilometers wor den afgelegd, vallen de kosten voor Soest lager uit dan twee ton. Als er dit jaar 1,5 miljoen extra reizigersvervoer kilometers worden geregistreerd, krijgt Soest zelfs al haar geld terug. Voor het vaststellen van het gebruik in Soest worden alleen de buslijnen die in Soest rijden, meegeteld. Dat zijn lijn 70 (Soest-Amersfoort en Soest-Hilver- sum), lijn 72 (Soest-Eemnes), lijn 73 (Soest-Soesterberg) en de lijnen 71 en 74 die de verbinding tussen Soest-Zuid en Soestdijk in stand houden. Houders van de ov-studentenkaart en de dov- kaart voor dienstplichtige militairen worden niet meegeteld, maar dat was al zo. De reizigers met abonnementen, waar voor een gereduceerd tarief is betaald, tellen wel mee. "Het gaat goed met de bussen, leest u de volgende Op 't Hoogt maar", riep wethouder Jan Visser in de ver gadering van de commissie verkeer. Nou, in dat geval wilden de commis sieleden wel even weten waar de plaatsvervanger van wethouder Mieke Swinkels die wijsheid van daan had gehaald. "Het is leuk om te horen, dat het goed gaat, maar als je je eigen ogen moet geloven", zei Wiebe Meilof van GPV/SGP/RPF. "Ik baseer dat op gesprekken met de chauffeurs. In Op 't Hoogt kunt u er alles over lezen", aldus Visser. Toen even later de gele reclamebor den voor het busplan ter sprake kwam, liet Visser zich ten tweede male gelden. "We hadden de cam pagne beter zelf kunnen voeren. Ik wist veel leukere zinnetjes." Dat je met Visser meestal wel kunt lachen, bleek weer eens toen Wil Stekelenburg met een vraag op de proppen kwam. "Stel nou, dat er een volle bus rijdt", begon de PvdA-ster. "O ja, en waar zou dat dan wel moe ten zijn", viel Visser haar in de rede. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 SUKADELAPPEN ^OI-n per kilo I Z?u KIPFILET iO50 per kiloI ^?u SCHOUDERROLLADE H n «-n per kiloI U. Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. t.Zie ^pagina 100 gram 10 stuks I «fc-/ Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 tot 35 cm. per behandeling. Afslank- en Nagelstudio Stance Vosseveldlaan 47 Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 Soesterbergsestraat 55 Soest - Telefoon 28484 Fax 28415 (manschap uit Amsterdam vindt u terug in onze Goedkoper rijdt u nergens binnen Soest/Soesterberg en er buiten. Beter ook niet! 60-plussers 15% KORTING 24-uur bereikbaar Telefoon: 02155-29477/033-701313 S

Soester Courant | 1993 | | pagina 1